Desky
Přebal zadní
Str_070
Jméno hlavní hrdinky tohoto grafického románu, Gemma Boveryová, připomíná ne náhodou jméno hlavní hrdinky klasického románu Gustava Flauberta, který se stejně jako tento odehrává ve Francii. Paní Bovaryová, kterou Flaubert napsal v roce 1856, je výjimečnou a nadčasovou sondou do psychologie postav, a to zejména hlavní hrdinky Emmy Bovaryové, v níž by se jistě našla nejedna dnešní žena, tedy odmyslíme-li si tragický konec tohoto slavného příběhu.
Gemma Boveryová, kterou stvořila britská ilustrátorka Rosemary Elizabeth „Posy“ Simmondsová, má s Emmou Bovaryovou velmi mnoho společných rysů: překvapivě podobnou povahu, typicky ženské nálady, ale zároveň umí zamotat hlavu mužům i sama sobě. Posy Simmondsová však Gemmu nevytvořila pouze „podle vzoru“ slavné Emmy – stejně jako Flaubert ve svém příběhu, kritizuje i Simmondsová nešvary dnešní doby, především anglickou středostavovstkou vrstvu obyvatel. Nicméně na rozdíl od Flauberta nevolí tragickou, nýbrž humornou formu, takže se při čtení jejího originálního „komiksu“ člověk výborně baví. Posy Simmondsová ve svém díle upozorňuje na některá aktuální témata dnešní doby, jako je utíkání z města na venkov nebo konzumní styl života. Velmi vtipně rovněž popisuje kulturní rozdíly mezi Angličany a Francouzy, tedy téma vzájemné konfrontace, s čímž se v současné otevřené Evropě setkáváme stále častěji.

Scénář
Rosemary Elizabeth Simmonds (Posy)
Art
Rosemary Elizabeth Simmonds (Posy)
Obálka
Rosemary Elizabeth Simmonds (Posy)
Překlad
Jaroslava Kočová (Koudelka)
Redakce
Michal Jareš
Žánry
ze života
ISBN/ISSN
978-80-7381-614-8 (BBart s.r.o.)
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
170 x 295 x 13 mm
Tisk
černobílý
Stran
112
Cena
349 Kč
Originál
Gemma Bovery ()
  • nfo
    nfo27.12.2018 03:30Gemma Boveryová
    Za vse hovori fakt, ze jsem si jej poridil ve dvou kusech (dokonce jsem mel v jednu chvili i tri). Skvely graficky roman ruku v ruce se silnym scenarem/pribehem. Zaslouzenych 100%
  • J.Connor
    J.Connor mecenáš1.10.2013 00:14Gemma Boveryová
    A přesně to je jedna z největších výhod CDB. Komiks od neznámé autorky, jehož obal mi evokuje tak nějaký trampský Twilight, by mi bez zdejšího hodnocení spolehlivě unikl, což by v tomto případě, nutno říct, byla chyba. V podstatě dost temný a společensky kritický příběh je tu předkládán v příjemném lyrickém obalu, který zmírňuje jeho dopady, ale je zároveň dost vzdálen nějaké laciné červené knihovně. Kniha rozhodně není pro každého, ale kdo přistoupí na rozehranou hru, neprohloupí. //// Jen faktická poznámka, že hojně užívanou francouzštinu v původním znění bych rád vynechal. Jedná se o relikt z doby, kdy Francie byla světovou a kulturní velmocí a chodit na fráninu patřilo k dobrému jménu. Jenže ty časy dávno pominuly a i přes velkou chválu, není zase Gemma takové veledílo, abych k ní tahal slovník.
  • karel
    karel mecenáš3.2.2012 06:58Gemma Boveryová
    kupodivu velmi zajímavý počin. pokud bych chtěl bejt chytřejší než sem mohl bych říct že mi to přislo jako krásná postmoderní hra s Paní Bovaryovou, která je částečně řešená formou grafického románu; te v některých pasážích dosahuje až komixového způsobu prezentace děje. No, nakreslený je to pěkně (báječná kresba tužkou, dobrý emoce jednotlivých tváří a ), děj má vtip, má to až moc nimravý písmenka a chvílema moc francoužtiny. Dovedu si krásně představit jak to vycházelo v novinách (a snad i ve větším formátu) po jednotlivých stránkách [to i díky způcobu provedení, který má (řekl bych) novinovou kvalitu tisku šedi (?)]. Pak by to mohlo být {doplněné o fakt prodlení mezi jednotlivými navázáními (kdy si člověk děj dopředu promýšlí sám) [ve spojení s s takovým tím vnitřním napětím způsobeným dočasným přerušením (obdoba přerušované soulože)]} ještě lepčí. Snad jen způsob smrti Gemmy mi přijde trochu přitažený za vlasy. Asi si to budu muset přečíst i v originále [tedy jako od Flauberta {např. hlavní postava (vypravěč) se jmenuje Jaubert [což mi tedy hrozně pěkně zní (zdá se mi jak dyby to v češtině mělo hezký konotace a v tom jaký to jméno je mám pocit že je obsaženo něco i z charakteru této postavy)] (a s Gemmou je to podobný)}. Kdyby něco bylo i v našich novinách moh by to bejt důvod proč bych je začal kupovat (pokud někdo o něčem podobným u nás ví, dejte mi prosím vědět).
  • Kocour
    Kocour29.3.2010 11:59Gemma Boveryová
    Skutečně propracovaný postmoderní komiks, který není jen do současnosti zasazeným převyprávěním Paní Bovaryové, ale promyšlenou hříčkou, která za 1) ukazuje, že témata, o kterých Flaubert psal, jsou stále i po 150 letech aktuální a za 2) a to především, s Flaubertovým románem nesmírně chytře a nápaditě pracuje. Vypravěč Joubert je totiž přesvědčen, že hlavní protagonistka, angličanka Gemma Boveryová, nevědomky žije svůj život podle Paní Bovaryové, a bojí se, že její život - stejně jako v knize - předčasně ukončí smrt. Již na první stránce retrospektivního komiksu se čtenář dozví, že Gemma na závěr skutečně zemře, ale jakou roli v tom hrála Flaubertova kniha? Komiks je dlouhý a na to, že vycházel na pokračování v novinách je dost kompaktní. Je mi jasné, že to každému nesedne, ostatně není to moc humorné, nejsou tam superhrdinové... ale o to zajímavější příběh to je. A bez problémů to mohou číst i lidé, kteří o Paní Bovaryové slyšeli naposledy na střední v hodinách češtiny, jako já:)
8532