Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012

4.4 | Arbor Vitae | publicistika

Český komiks chytil na počátku třetího tisíciletí nový dech. Aktuální autorská generace navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří, nesvazována příkazy cenzury či kulturním a společenským odmítáním. Spolu s tím, jak český komiks nabývá na sebedůvěře (a sebeúctě), začíná pomalu prozkoumávat ta slavnější, i ta méně proslulá období svých dějin.
Bohatým ilustračním doprovodem vybavená rozsáhlá kolektivní monografie, se oprošťuje od čistě chronologického, dějinného popisu, což autorům jednotlivých statí umožnilo zaměřit se na motivické, personální i mediální souvislosti českého komiksu. Ve 12 kapitolách se tak postupně dostává pozornosti lokálně i globálně příznakovým žánrům (např. „veselá zvířátka" coby zásadní tematicko-motivický koncept komiksu pro děti, „klubácký komiks" coby svého druhu původní český komiksový žánr), mediálním přesahům (komiks a film, komiks a výtvarné umění) i výrazným nebo pozapomenutým autorským (Kája Saudek) či kolektivním (karikaturisté skupiny Polylegran) exkurzům. Detailní pozornost je věnována také vztahům komiksu a ideologie a mapováno je rovněž využívání komiksové formy v domácí reklamě. Autory jednotlivých kapitol jsou kromě kurátorů/editorů další komiksologové i odborníci z příbuzných oborů (dějiny umění, filmová věda, literární věda). Žánru odpovídající grafika, souzní s obsahem, výsledkem je základní kniha o fenoménu českém komiksu.

Redakce:
Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek
Publicistika:
Lucie Česálková, Martin Foret, Ivan Hanousek, Michal Jareš, Pavel Kořínek, Rostislav Matulík, Tomáš Pospiszyl, Tomáš Prokůpek, Vít Schmarc
Grafické úpravy:
Matúš Lelovský, Branislav Matis

Kniha vychází odděleně v české a anglické verzi.

Rok a měsíc vydání: listopad 2012 | ISBN: 978-80-7467-012-1 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v měkkých deskách | Formát: 240 x 305 mm | Počet stran: 352 | Cena v době vydání: 1390 Kč

Obálka (1/1)


Koupit

ClimbVibe
M ClimbVibe | 4.2.2014 | Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012 |

Kvalitativně (tisk, grafika) na úrovni těch nejlepších obrazových knih z Taschenu + velice šikovně členěná. Obsahově paráda - pro člověka, který se o komiks zajímá je to lahůdka. Výstava byla výborná a dobře že souběžně vznikla i tahle tlustá kniha.

Landauer
Landauer | 18.1.2013 | Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012 |

Jednoznačně komiksová bible! Povinnost pro všechny, kteří se o český komiks zajímají! Ale zklamáni nebudou ani ti, kteří vůbec netuší, která bije. Člověk si s obrázky (úžasnými reprodukcemi, často jsou to skeny přímo z originálů (stránky ze Čtyřlístku jste takhle kvalitně ještě neviděli)) projde nejen dějiny komiksu, ale i dějiny 20. stol. V prvorepublikových seriálech je jasně čitelný vliv amerických karikaturistů, animovaných grotesek a komiksů Pata Sullivena a Walta Disneye, jinde zase z obrázků sálá politická propaganda i uvolnění šedesátých let. Prostě člověk vidí dějiny z jinýho pohledu, z pohledu kreslených figurek. No a pro mě, jakožto komiksovýho žrouta, je tohle dobře vykrmený sele prostě skutečnou hostinou. Bude trvat hodně dlouho, než mě Signály z neznáma přestanou překvapovat a budu je mít naskrz pročtený. Je vidět, že si autoři dali záležet a odvedli fantastickou práci! Museli projít tuny časopisů a prošmejdit kde co (pamatuju na zoufalý shánění komiksu ze zubní pasty Tutti Fruti (je tam!!!)), než se jim ty útžky podařilo spojit do tohohle konzistentního díla. Velkolepá výstava jednou skončí, ale tahle kronika přetrvá a to je moc dobře. Navíc je skutečnou ozdobou knihovny, protože celkový zpracování, včetně grafiky je na špičkový úrovni. Prostě... všechny palce nahoru!!!

yogi
yogi 20.11.2015

spagr
spagr 12.4.2015

ClimbVibe
ClimbVibe 4.2.2014

choze
choze 31.10.2013

DAxik
DAxik 9.8.2013

uzenka
uzenka 25.7.2013

Landauer
Landauer 18.1.2013

invape
invape 29.12.2012