Poslední Incal (pevná vazba)

3.5 (3.6) | Crew | sci-fi | série Mistrovská díla evropského komiksu

VELKÉ FINÁLE VELKÉ SÁGY!

John Difool, detektiv třídy R., se vrací, aby znovu (velice nedobrovolně) zachránil vesmír. Tentokrát před vše požírajícím kovovým virem. Jen si musí vzpomenout, co je on sám vlastně zač, najít lásku svého života a vypořádat se se svými dalšími podobami.

Alejandro Jodorowsky se vrací, aby zakončil svou epickou vesmírnou sérii, ve které se space-opera mísí s mystikou a technika s tarotem. Jeho mytologické dílo se tady završuje v tom nejmonumentálnějším stylu. Navíc při jeho tvorbě spojil síly s malířskou legendou - Eisnerovou cenou ověnčeným kreslířem Ladrönnem.

Scénář:
Alejandro Jodorowsky
Kresba:
Moebius, José Ladrönn
Lettering:
Alena Tejnická (Sarah)
Barvy:
José Ladrönn
Překlad:
Richard Podaný
Redakce:
Boris Hokr, Jiří Pavlovský
Obálka:
Moebius, José Ladrönn

Varianty:
Poslední Incal (paperback)
Poslední Incal (pevná vazba)

18. kniha v řadě "Mistrovská díla evropského komiksu"

Souborné vydání všech tří alb v jednom svazku, doplněné o původní verzi prvního dílu kresleného Moebiem.

Rok a měsíc vydání: listopad 2018 | ISBN: 978-80-7449-602-8 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách s přebalem | Formát: 195 x 260 mm | Počet stran: 224 | Tisk: barevný | Náklad: 500 ks | Cena v době vydání: 849 Kč | Název originálu: Final Incal | Vydavatel originálu: Les Humanoïdes Associés, 2017

Obálka (1/7)
Ukázka (2/7)
Ukázka (3/7)
Ukázka (4/7)

+ další 3


Koupit

VanTom
VanTom | 17.10.2019 | Poslední Incal (paperback) |

Naprosto neskutečná, precizní a extrémně detailní, přitom realistická Ladrönnova kresba (opravdu jsem zvažoval - a nadával - že vytáhnu ze šuplíku lupu, formát MDEK jí hodně ublížil) výrazně převyšuje Jodův zmatený, "co ho zrovna namane" si dělající příběh, jehož duchovní hloubka se rovná vědecké relevantnosti při dosažení bájné mentální psychoquartzové rychlosti. :-) Už ta jeho neustálá, infantilní, z prstu vycucaná futuristická "paleo-, bio-, homeo-, infra-" hatmatilka mě iritovala. Po odmyšlení metafyzické a spirituální omáčky však zůstává čtivá, nespoutaná pouť svébytným vesmírem, která zejména při závěrečném střetnutí nabírá strhující tempo. Prvotřídním bonusem pak je původní první sešit nakreslený taktéž skvěle Moebiem (tady zmenšení neubralo), který mi přišel přímočařejší, svižnější, a především ironičtější, což se sem pěkně hodilo.

het2
het2 | 30.6.2019 | Poslední Incal (paperback) |

Nádherná kresba. Ladronn je úžasnej a tohle je pro mne nejlépe nakreslený Jodorowski vůbec. A možná i nejlepší Jodorowského scénář. Jinde mi vždy něco vadilo (původní Incal byl občas příliš ujetý, v Metabaronech mne štvaly robůtci a k některým metabaronům jsem si nedokázal najít cestu), ale tohle jsem si užil od začátku do konce. Ani tam nemuselo být to Mobiovo "Po Incalu". Ta první kniha v Ladronnově zpracování je prostě lepší (vizuálně i scénáristicky). 4,5*

Kaluž
M Kaluž | 21.3.2019 | Poslední Incal (pevná vazba) |

„Jsem Elohim, bílý mechamutant, a vedu totální válku proti Bentacodonovi, černému mutantu...“

Ale do psí bioprdele, už je to tu zase. Další Jodova paleokrávovina zabalená v blyštivém celofánu a ovázaná honosnou pentlí. Tentokrát je naštěstí toho pseudofilozofování minimum a když překousnete tu nesčetněkrát ohranou pohádkovou premisu o tom, že “pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí”, dostanete vskutku intenzivní sci-fi nášleh toho nejtěžšího kalibru. Smrtící virus proměňující veškeré živé tkáně na krvavou bublaninu, kovová těla přeživších bez lidských citů, ukrutný elektronický vampýr terorizující vesmír, válečné mechakolosy, úchvatné Šachtoměsto, obří krysy, šílené uniformy technokněžích a jedno krásné dámské poprsí.

Celé to opět stojí na exkluzivním výtvarném provedení, což je na tom jodoversu vždycky to zdaleka nejlepší a nejzajímavější. Moebius, Giménez a teď borec největší, Ladrönn (Janjetova nepočítám, to je kreslířské paleoprase). Každý Ladrönnův panel je nahuštěn tak neskutečným množstvím titěrných detailů, že z toho Geof Darrow závistí láme tužku. To se nedá popsat, to se musí vidět! Technicky preciznější práce u nás už dlouho nevyšla. Součástí českého vydání je i původní album ‘Po Incalu’, ale to raději přeskočte, bo Moebius tam ke koloringu pustil jakési biohovado a vaše oči by při čtení mohly spáchat rituální sebevraždu. Tímto se s panem Jodorowskym definitivně loučím... bylo to krásné, ale už toho bylo až nad hlavu.

RaptoR
M RaptoR | 8.1.2019 | Poslední Incal (pevná vazba) |

Poslední Incal je Jodorowského rozloučením se s artefaktem, který autora postavil na piedestal. Původní Incal je filozofickou a metafyzickou hříčkou, kterou okořenil vizionářský Moebius. U této knihy to bohužel neplatí. Příběh je přímočarý a ačkoliv nám nějakou tu hloubku a místo k zamyšlení nabízí, je to José Ladrönn, který díky své moderní kresbě podporuje Poslední Incal víc než jak jsme z původního předobrazu zvyklí. Poslední Incal je nedílnou součástí Jodoversa a neměl by chybět v knihovně žádného milovníka Alejandra Jodorowského. Ale abych ukončil tuto recenzi po incalovsku, musím si položit stejnou otázku jako na začátku: Potřebuje Incal nové finále?
Více zde: http://geekcave.cz/comics/recenze/posledni-incal

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 10.12.2018 | Poslední Incal (paperback) |

Fakt bída. Přijde mi to koncepčně jako Incal, ale jakoby / rádoby v novém hávu pro nové čtenáře - prostě moderně. To, co fungovalo v Incalu, tady nefunguje. Přidat logiku věcem a postavám v Incalu precizně funguje, tady je to nedotažené a nedopracované, zkrátka nárys a nástřel čehosi, ale pak chybí ona pomyslná koncovka. V podstatě nevím o čem to je. Z ničeho nic jakýsi virus, to ještě chápu, ale pobírat logiku věcí v ději po mě chce Jodorowsky nějak moc rychle. Přitom se tam pomalu nic neděje a spousta sekvencí je mezi sebou propletena jen, abychom věděli, že tam nějaká je. Po Incalu je příběhově docela dobře rozjetá, ale konec prostě chybí a je to teda jeden z mnoha vesmírů - budiž. Kresba se mi ale fakt nelíbila. Moebius to je, ale ten koloring je fakt děsnej a upírá mí od zážitku. Jakoby někdo vyfotil nebo nakreslil, že vidí plátno s pozadím a dalšími věcmi a postavy jsou jakoby před tím plátnem v 3D. Strašně nepřirozeně to působí. Poslední Incal, pravda, má lepší kresbu a daleko více propracovanou a detailnější. Svět se lépe chápe a orientuje v něm, ale stylem, jakým chce Jodo, abychom četli mi nedovolí si to pořádně vychutnat a hází mě z jedné scény do druhé. Nejsem teleman a nepotřebuji to takhle. Chci se nechat lépe vést. Poslední Incal mi nesedl a snad to spraví další čtení a to doufám bude v době, kdy už vyjde i Před Incalem. CRWI děkuji za to, že to nakonec vydali. Do Před Incalu půjdu tak jako tak a ničeho nelituji. Aspoň mám dalšího Ladrönna. Přesto průměr 3 hvězdy.

Kazumaki
M Kazumaki | 4.12.2018 | Poslední Incal (pevná vazba) |

Poslední Incal tedy obsahuje dvě verze. Původní příběh s názvem Po Incalu byl rozkreslen Moebiem, ale nedokončen. Moebia to přestalo bavit a na Joda se vykašlal. Jodorowsky po několika letech příběh upravil a nabídl ho Ladrönnovi, který ho celý zpracoval znovu od začátku a dokončil. Tento příběh je nám předkládán jako oficiální verze v první části knihy, Moebiův je v té kratší druhé.
Příběh navazuje přímo tam, kde skončil původní Incal – v novém vesmíru stvořeném Orhem a John zase padá do kyseliny. Tentokrát tu nejde o všepohlcující temnotu, ale o virus zabíjející vše organické, což je jen výrazně podobná hrozba. Původní dívku Antanah tu nahrazuje dívka Louz a vlastně je vtipné, že podobně jako v Šílené a Incalu, i tady je hlavní „hrdina“ hnán stejnou motivací o milostný akt s jeho vyvolenou, která ho ale stejně tvrdošíjně odmítá, zatímco je zamilována do odepsaného Kapitána Kajmana. Mimo ně tu dostanou větší roli staří známí; betonový Deepo, smrdutec Gorgo nebo Psí čumák (pardon, Psí hlava).
Variabilita světů a všech možných vynálezů je ovšem umělecky a kresebně skutečně na výši a jejich efekt navíc umocňuje fakt, že příběh se víc ubírá směrem klasické sci-fi než ezoteriky.
Možná i díky tomu se do kreslení s chutí pustil Ladrönn a dílo dokončil s velkou grácií moderního komiksového umělce.
Ještě mě napadá, že užívání všelijakých biblických jmen - tady zejména Elohim - musí být zvláště pro ortodoxní Židy utrpením a od Joda podpásovka, jelikož dle Desatera se nesmí brát Boží Jméno nadarmo a zvláště v judaismu na to mají přísná pravidla nejen v běžném životě (v mluvě se proti nadužívání zvolila varianta Elokim), ale i při výkladech Písma. Kdežto Jodo si ho plácne, kde se mu zachce, a zcela nepochopitelně (aspoň pro mě) jím označuje každého bílého metamutanta - archanděla.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 4.12.2018 | Poslední Incal (paperback) |

Jaktože Landrönnn vypadá jako něco mezi Moebiem a Gimenézem a Moebius je odpornej? Tato nepřetržitá sci-fi akce je opět výtvarně dechberoucí, ovšem dějově je to strašná slátanina. Ale úplně nenudí a vypadá prostě hezky.

Celkový dojem: 60%

louza
louza | 12.11.2018 | Poslední Incal (pevná vazba) |

Takové normální šlapavé sci-fi, které na rozdíl od Orbitalu chápete na první dobrou a na rozdíl od Incalu si odpouští metafyzické blábolení a soustředí se spíš na akci. Z Incalovského vsemíru si bere to dobré, takže je to neuvěřitelně detailně udělané, místy jsou tam pěkné a vtipné nápady (čtyři Difoolové). A samozřejmě obrazotvornost. Jodo přepoužil všechny dobré nápady z první půlky klasiky, takže se setkáme s mnoha sympatickými postavami jako je třeba Kill. Příběh je přitom poměrně lineární a dá se číst i samostatně bez nutné znalosti předchozího děje - technokneží vypustí virus zabíjející vše živé. Mnoho lidí se uchyluje ve strachu před virem do osidel mechatransformace a stávají se nevolníky zlého mechaprezidenta. John Difool je pak poslední nadějí pro zachování bio podstaty života ve vesmíru. Který musí spasit samozřejmě souloží, což je zrovna pro něj prubířský kámen a ústřední zápletka celé knihy. Kresba je hodně v duchu detailu starého Moebia, ale je podstatně aktuálnější a čitelná i v dnešní době. Ve srovnání s bonusovým Mažňákovým dodatkem Losna jasně vede a to, že volba kreslíře dopadla tak jak dopadla, knize neskutečně pomohlo. Kdyby to celý kreslil Moebius a nebarvil to těmi syntetickými barvami, tak to má ty dvě hvězdy jasné.

erik
erik | 10.11.2018 | Poslední Incal (pevná vazba) |

Nič moc, kresba ma oproti Incalovi potešila, príbeh je stále paleoblbý. Snáď sa už Jodorowského v tejto edícii zbavíme nadobro.

Pej
Pej | 9.11.2018 | Poslední Incal (pevná vazba) |

Nejslabší díl trilogie, příběh i kresba nemastné neslané.

cyboy
M cyboy | 9.11.2018 | Poslední Incal (paperback) |

Typicky Jodo, ale tady to nevadi. Jedna z mala knih, kde mu to mesiasstvi odpoustim. 75%

Poslední Incal (paperback)

Zbysek2410
Zbysek2410 24.4.2020

Ozymandias
Ozymandias 11.4.2020

charvos
charvos 7.2.2020

pearlxjam
pearlxjam 24.1.2020

Berry669
Berry669 2.1.2020

monte walsh
monte walsh 17.10.2019

VanTom
VanTom 17.10.2019

besikv
besikv 24.8.2019

het2
het2 30.6.2019

Sir_Pete
Sir_Pete 25.6.2019

disclose
disclose 26.5.2019

kinak
kinak 7.5.2019

AxusNalim
AxusNalim 26.4.2019

mineralk
mineralk 5.4.2019

Matthew
Matthew 3.3.2019

Black Bro, yo
Black Bro, yo 30.12.2018

kaylin
kaylin 30.12.2018

dajik
dajik 20.12.2018

Benny
Benny 16.12.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 10.12.2018

RaptoR
RaptoR 29.11.2018

Scaleo1
Scaleo1 18.11.2018

Ricky Gervais
Ricky Gervais 16.11.2018

cyboy
cyboy 12.11.2018

Poslední Incal (pevná vazba)

ComicsCZek
ComicsCZek 23.6.2020

M_M
M_M 23.6.2020

terrordemon
terrordemon 2.2.2020

hypermlok
hypermlok 16.7.2019

maco
maco 26.4.2019

robur31
robur31 26.4.2019

Kaluž
Kaluž 21.3.2019

calvin10
calvin10 14.1.2019

willis
willis 14.12.2018

Grrr
Grrr 11.12.2018

Kazumaki
Kazumaki 4.12.2018

RaptoR
RaptoR 29.11.2018

NecRoman
NecRoman 26.11.2018

Cabal
Cabal 16.11.2018

louza
louza 12.11.2018

erik
erik 10.11.2018

Pej
Pej 9.11.2018