Koupit
Jalmari je starý mládenec žijící poklidným pomalým životem. Bydlí se stařičkou matkou ve starém rozvrzaném dřevěném domě a zabíjí čas výrobou hodin ze stromových nádorů. Avšak pod nehybným povrchem je Jalmariho život plný dobrodružství: v duchu se stává mladým hrdinou, neporazitelným dobrodruhem, který se vydává na jednu tajnou misi za druhou. Když se do domu vetře sama Smrt, Jalmariho představy se srazí se zklamáními z minulosti. Brloh je úžasný grafický román Katji Kettu a Jana Anderssona, vyprávějící o souboji mezi silou fantazie a nemilosrdným sevřením vzpomínek. Podmanivý vizuální styl vytváří magické prostředí, které nedostanete z hlavy.

Vydání knihy podpořila nadace FILI - Finnish Literature Exchange.

Scénář
Katja Kettu
Art
Jan Andersson
Lettering
Martin Radimecký
Překlad
Jitka Hanušová
Redakce
Martin Radimecký, Michal Švec, Alexandra Švolíková (Saša), Hana Tlustá, Hana Zahradníková
Žánry
dobrodružný, fantasy, horor, městská fantasy
ISBN/ISSN
978-80-257-3392-9 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
210 x 250 mm
Tisk
barevný
Váha
782 g
Stran
136
Cena
398 Kč
Originál
Peräkammarin poika (Otava, 2015)
 • RadimNemec
  RadimNemec mecenáš6.2. 06:38Brloh
  Vše podstatné už bylo řečeno v příspěvcích ostatních. Na dané téma u mě dějově vyhrává Sojčák. Jako osobní vypořádání se se schizofrenií bych to bral. Děj podprůměrný, kresba nadprůměrná.
 • trudoš
  trudoš admin5.1. 06:25Brloh
  Max Andersson a Jan Švankmajer se potkali u Finské obdoby Kolína a při rozumování o strastech staromládeneckého života dali dohromady Brloh.
  Teď ale vážně, pro plné pochopení všech skrytých metafor a uměleckých záměrů tohoto příběhu by člověk potřeboval vidět do hlavy jeho tvůrcům, protože jinak mu nezbývá než se jen domnívat a špekulovat. Katja Kettu píše kousavé dialogy jak vystřižené ze života a nechává volně plynout surrealistické obrazy, kterým následně dává kouzelnou vizuální podobu Jan Andersson. Živoucí dům s duší umírající matky je ústředním motivem celého vyprávění, ovšem v jednotlivých scenériích se dá nalézt mnohem víc. A občas nechtěně zahlédnout i sebe samotné. Stačí odhodit veškeré zábrany a přestat dumat nad fádní logikou (která tu jednoduše nemá žádné zastoupení). Oproti jiným undergroundovým dílům se autoři drží sympaticky při zemi a nemají potřebu šokovat vulgaritami nebo agresí. Přesto má celá historka nesporně šílenou povahu, stejnou měrou děsivou, jako podmanivou.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš2.1. 15:29Brloh
  Nebavilo mě to. Vše evidentní a předvídatelné. Pro mě je tento komiks výjimečný maximálně tak kresbou a i tu bych raději viděl v nějakém zajímavějším příběhu. Já si nemůžu pomoct, ale číst komiks (příběh) o klukovi/chlapovi, který se nedokáže vykopat z domu a jenom lamentuje nad vší tou nespravedlností, mě prostě nebere. Do toho ty nechutnosti v podobě jakých si slizů, tekutin a strašení na zážitku vůbec nepřidalo. Připadal jsem si jak ve špatné adaptaci Normana Batese. Aspoň to bylo dobře nakreslené, když už nic.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin3.12.2020 16:55Brloh
  Nedávno jsem si udělal filmovou finskou exkurzi, nyní komiksovou. Ale film vyhrál. Jde tady sice bezesporu o dobrý nápad, ale celkové vyznění mě nakonec zklamalo. Dobrá kresba, sem tam dobrá atmosféra a zajímavý pokus o metaforu a zobrazení života starého mládence. Přesto to celé trochu skřípe a chvílemi jsem se děsně nudil, zejména u "akčních" scén a boje se Smrtkou. Přitom jako psychologická sonda do duše Jalmariho by to bylo bývalo skvělé.

  Celkový dojem: 50%
224
 • disclose
  disclose23.4. 05:18Brloh
 • RadimNemec
  RadimNemec mecenáš6.2. 06:38Brloh
 • trudoš
  trudoš admin5.1. 06:25Brloh
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš2.1. 15:29Brloh
 • Zbysek2410
  Zbysek24101.1. 17:39Brloh
 • M_M
  M_M30.12.2020 16:33Brloh
 • cyboy
  cyboy mecenáš16.12.2020 20:07Brloh
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin3.12.2020 17:07Brloh