Str. 021
Str. 025
Str. 081

+ 7 dalších ukázek

Brearsová a Lamper, dva mladí a nafoukaní agenti FBI vyšetřují sérii čerstvých rituálních vražd nějak spojenou s posledním tajným posláním Aldo Saxe - kdysi zlatým hochem FBI, nyní odsouzeným vrahem a chovancem ve věznici s maximální ostrahou. Podle Saxova výslechu (kdy mluví výlučně nelidským jazykem) a podle informací z razie související s drogami v pochybném klubu pomalovaném kouzelnými symboly a s hudbou z jiného světa, očekávají, že jsou na stopě něčeho hrůzostrašného… ale nic je nedokáže připravit na příšerné šílenství a nevyslovitelné hrůzy, kterým budou čelit v malém přístavním městě Salem.

Obsahuje sešity sérií Alan Moore's The Courtyard (leden 2003 - únor 2003) a Neonomicon (červenec 2010 - únor 2011)

Vyšlo jako 22. svazek velké řady edice Argomiks


Scénář
Alan Moore
Art
Jacen Burrows
Ink
Jacen Burrows
Barvy
Juan Manuel Rodriguez (Juanmar)
Obálka
Jacen Burrows, Juan Manuel Rodriguez (Juanmar)
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Marko Hauliš
Redakce
Milan Dorazil, Anežka Dudková, Richard Klíčník, Richard Podaný, Alena Tejnická (Sarah)
Žánry
fantasy, horor
ISBN/ISSN
978-80-257-3432-2 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
220 x 310 mm
Tisk
barevný
Váha
1079 g
Stran
176
Náklad
300ks
Cena
598 Kč
Originál
Alan Moore's The Courtyard / Neonomicon (Avatar Press, 2003, 2011)
Varianty
Neonomicon (2021)
Neonomicon (limitovaná edice) (2021)
 • Palebras
  Když u nás vyšel Neonomicon, byl to pro mě signál konečně načíst Lovecrafta a dostatečně se tak připravit na vydané komiksové adaptace a příběhy pramenící z jeho tvorby. Neonomicon začíná jako klasická kriminálka s agentem FBI v hlavní roli, kdy Courtyard slouží jako takové zasvěcení a uvedení čtenáře do děje. Už začátek dává jasný přislib, že tohle bude perfektní jízda přesycená Lovecraftem až k prasknutí. I samotný Neonomicon začíná jako skvěle vybroušená filmová krimi, aby se v pozdější fázi zvrhla v děsivou, Lovecraftovsky vesmírným šílenstvím nasáklou jízdu, řízlou Moorovým smyslem pro utrhnutí se ze řetězu, obsahující lahůdky typu perverzní sexuální orgie a pořádně slizké a kluzké chapadla, doplněné o pořádné údy šupinatých krasavců a mnoho dalšího. Kresba skvělá a prakticky nic bych zde nevytknul. Prostě opravdový majstrštyk pro fanoušky jak Lovecrafta tak Moora. Jako výhodu shledávám v tom, že Neonomicon u nás vyšel až po vydání Providence, protože obsahuje poměrně otevřený konec, jehož vyústění člověk nalezne právě v knize Providence a nemusí tedy dlouze čekat, tak jak tomu bylo v originále. Nenomicon si rozhodně užijí daleko více čtenáři, kteří mají Lovecrafta načteného, protože se odkazuje opravdu hodně, ale Moore dokázal přiběh podat tak, že obsahuje poměrně dost vysvětlení a vodítek, aby se chytl i člověk, který s Lovecraftem zkušenosti nemá. Je to rozhodně stravitelnější a neodkazuje se tolik, jako v případě Providence. Ale i tak bude pro neznalce zážitek sotva poloviční. Co se týče limitované edice, tak ta je naprosto fantastická a je radost na ni pohledět. Celkově jednoznačně plný počet.
 • faster86
  faster863.5. 08:15Neonomicon
  Stejně jak je dobré znát Lovecrafta u čtení Providence, je dobré znát Providence pro čtení Neonomiconu. Určitě se mi to četli líp jak Providence, první povídka je krásné osvětlení toho o co půjde a ve druhé Moore ukazuje jak si umí načíst různá díla a po svém je pak udělat opět zajímavé. A samozřejmě tu necuybí Mooorovská uchýlárna.
 • SHORTY
  SHORTY17.3. 14:00Neonomicon
  Pro fanouška mýtu Cthulhu jasná povinnost. Parádní příběh Alana Moora, skvělá kresba a mýtus Cthulhu. Tady není nad čím váhat. Navíc o dost stravitelnější a tedy i z mého pohledu lepší než Providence.
 • esoes
  Skvělá jednohubka, přečtené s chutí na jeden zátah. Úvodní povídka skvěle naladí, pokračování rozhodně nezklame, naopak. Párkrát jsem se určitých orgiíí účastnil, takže vím o čem je řeč i v tomhle ohledu. Stejně tak chápu, že určité puritány s jejich odsudky tohle bavit nemusí, jejich škoda:):D

  Spousta akce a napětí, parádní kresba po vzoru Providence tohle je absolutní must have a fajn předkrm před čtením Providence. Jediné, co snad nechápu, že to v Argu nevydali ještě před Providence. Tak fajn, že tenhle rest konečně splnili. Koneckonců, cesty páně jsou někdy nevyzpytatelné:))
 • het2
  het226.2. 17:29Neonomicon
  Ach jo. A ještě jednou. Ach jo. Strašně moc jsem si přál, aby tohle byla pecka. Jenže ona není. Moore mne znovu a znovu přesvědčuje nejen o tom, že umí být skvělý, ale i o tom, jak snadno umí sklouznout buď na úroveň laciného kýče na straně jedné nebo ukecaného pseudofilozofování na té druhé. A nevím, co z toho je horší.
  Ale popořádku. Nenomicon otevírá povídka "Vnitroblok". Vlastně ne, otevírá ho nádherná Burrowsova dvoustrana na téma R'lyehu a Velkého Cthulhu. A ta je úžasná. Ostatně jako celá výtvarná stránka komiksu. Těchhle dvoustran je tam ještě několik (ve "Vnitrobloku" tuším hned tři) a jsou jednoznačně jedním z toho nej, co tenhle komiks nabízí. Ale zpátky ke "Vnitrobloku" samému. Ten je skvělý, je tam všechno namíchané "správně". Tajemství, cizota, nepochopitelnost a neuchopitelnost, skvělá práce s literárním odkazem H.P.Lovecrafta (a nejen jeho). Úžasná vizuální stránka spolu s parádním a vypointovaným scénářem vytváří skvěklý zážitek. A (minispoiler) těch pár posledních panelů se Saxovou tváří s neměnným kameným výrazem... To je nebe. Teda peklo. A jednoznačně plná palba v hodnocení. Nemá to chybu.
  Jenže pak přijde "Neonomicon". Ten velký brácha "Vnitrobloku". A v první kapitole to ještě všechno vypadá dobře. I když oproti "Vnitrobloku", tam už vlastně není nic nového. Jenže pak to jde od desíti k pěti a zbylé tři části jsou bídné. A vlastně jediné, co je alespoň jakž takž zachraňuje jsou pasáže se Saxem a Johnym Carcosou. A sama agentka Brearsová, která je jednak kočka a jednak dobře napsaná. Jinak je to ale bída. Nejdřív si toho možná pro všechny ty penisy, cákance spermatu a robertky podivných tvarů nevšimnete a nebo třeba doufáte, že tam bude něco víc (i když ta děsivě neoriginální pointa je Vám nejspíš jasná už od půlky), jenže ono není. Chtělo by se napsat, že to vlastně klasá na úroveň Serpieriho Druuny. Jenža to by nebylo spravedlivé. Druuna si na rozdíl od Neonomiconu na nic nehraje a dá Vám přesně to, co od ní čekáte. Neonomicon chce oproti tomu být velký a hluboký, ale to je bez šance. A ten explictní sex a násilí dneska už nikoho nešokuje, maximálně tak zhnusí či otráví. Závěr se to snaží jakž takž zachránit. Probleskne tam pár fajn nápadů a myšlenek (vnímání času), ale na záchranu už je pozdě.
  Co říct závěrem? Kéž by tohle byly dvě knížky. Tu první bych si nechal a vracel se k ní a tu druhou obratem střelil...
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš25.2. 11:10Neonomicon
  Úchylná paráda.
  Myslel jsem, že to přečtu na etapy, ale fakt mě zajímalo, jak ta celá věc dopadne (což se mi stalo naposledy nevímkdy).
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin22.2. 17:10Neonomicon (limitovaná edice)
  Fajn napsaná úvodní povídka slouží jako předkrm. I v Neonomiconu jsem si chvíli myslel, že čtu relativně obyčejný kriminální příběh říznutý paranormálními lovecraftovskými motivy řádně dochucený krví a kvalitním Moorovým brakově-noirovým stylem vyprávění, ale v jednu chvíli se to přetočí ještě ve větší pornograficko-hororovou šílenost. Asi mě to přesvědčilo o tom, že si přečtu Providence.

  Celkový dojem: 80 %
 • Norri
  Norri mecenáš21.2. 23:10Neonomicon (limitovaná edice)
  Zajímavé! Taková by byla moje první reakce na otázku, jaká ta kniha je. V prvé řadě je potřeba říct, že Lovecrafta nemám načteného. Z toho důvodu jsem se doposud vyhýbal Providence. Měl jsem strach, že bych tomu pořádně nerozuměl a neužil si to. Stejnou obavu jsem měl i u Neocomiconu, ale obálka limitky se mi hodně líbila, a tak jsem do toho šel. A rozhodně nelituji. Měl jsem jen velmi povrchní povědomí o Lovecraftových světech, a přesto jsem nebyl ztracený. Alan Moore to napsal tak, že hlavní postavy v dialozích čtenářům Lovecrafta a jeho svět vysvětlují a zároveň rozšiřují jejich mýtus. Současně nechybí napínavé vyšetřování, akce a nahota.
  Co se týče výtvarné stránky, tak nemůžu říct, že jsem její fanda. Nejvíce se mi nelíbí, jak jsou nakresleny a kolorovány detaily obličejů. Tak nějak mě zneklidňovaly i kompozice jednotlivých panelů. Ale to asi ke komiksu o Lovecraftovi patří. Občas, hlavně ze začátku, jsem měl pocit, že je kresba příliš statická. Ke konci, když už měl scénář vysoké tempo, mi to už tolik nevadilo.
  Toho Lovecrafta už si konečně musím načíst!
 • louza
  louza14.2. 17:46Neonomicon
  Předehra k Providenci díky níž bude její finále dávat přece jen trochu větší smysl. Kniha je to ale povahově dost jiná. Na rozdíl od rozjímavého přežvýkávání Lovecrftova mythosu a poklonkování mistrovi tu Moore předestírá svůj vlastní detektivní příběh týkající se mysteriózních vražd z nichž se nakonec vyklube osudová zápletka s velmi pěkně údernou pointou. Referencím na H.P a jeho spolek klasiků se tu samozřejmě nevyhneme, ale těžiště příběhu tvoří čistokrevný Moore poloviny prvního desetiletí. Tedy brutalita, sex ideálně zároveň. Dílko se oproti jeho dobové poloze přece jen trochu vymyká, protože s sebou nese dokonce i příběh a to příběh fakt povedený. Neonomicon je asi nejlepší novodobější Alan Moore od jeho hvězdné éry v 80. letech. Výtečná věc.
 • autokineton
  autokineton13.2. 16:34Neonomicon
  Za mě opět velká spokojenost, stejně jako u Providence... bezesporu špička v rámci lovecraftovského komiksu a navíc Moorův majstrštyk, spolu s Bažináčem a Z pekla, to nej co napsal. Takže suma sumárum maximální počet bodů!
 • Spacecore
  Spacecore11.2. 18:32Neonomicon
  Za mě je Neonomicon to nejlepší díl trilogie. Tam kde je Dvorek sice atmosférický, ale pouze navnazující a kde je Providence geniální, ale těžkopádné.. tak přesně mezitím balancuje Neonomicon, který je neuvěřitelně čtivý, zábavný a nejhororovější, pokud porovnáme zlo, které postavám skutečně zjevuje a ne na ně jen číhá. Nechybí humor a kvalitní porce Moorovy literární práce a Burrowsovy perfektně sedící kresby. Konečně to u nás vyšlo, spolu s Dvotkem, tak bude Providence dávat konečně ucelený smysl.
251251