Sběratelský klub

Diskuze kolem sbírek, kolektování, aukcí, prodejů a nákupů.

Hawwwran
M Hawwwran | 22.9.2020 19:43 | Sběratelský klub

SSP: já mluvil o tom, že mluvit o chystaných komiksech je z různých důvodů rizikové. Netýká se to samozřejmě toho na co už práva mají podepsaná, jako třeba to co teď vydávají.

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 22.9.2020 18:47 | Sběratelský klub

Draco nobilis: Ohledně vstupu MB na komiksovou scénu a kodexu jsi byla na Facebooku jednou z nejaktivnějších, tak bys mohla mít trošku pochopení.
A prrr s těma píčovinama, tohle je něco, co tu dlouho, ne-li nikdy nebylo, a zase dlouho nebude, tak je na místě využít příležitosti a podílet se na běhu událostí.

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 18:26 | Sběratelský klub

Draco nobilis - máš na mysli komiksy?

Karlito_69
Karlito_69 | 22.9.2020 17:54 | Sběratelský klub

Darth Raelchi: Ok, já to myslel tak, jako jestli to jde platit obě dohromady najednou nebo musím zvlášť, ale chápu.

Draco nobilis
A Draco nobilis | 22.9.2020 17:32 | Sběratelský klub

Walome: Já jsem prostě fascinovaná jakými píčovinami tady lidi žijou.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.9.2020 17:24 | Sběratelský klub

Karlito_69: postovne je zvlast. U komiksu je standardne osobni odber a kdo jej nechce vyuzit, tak jsme tam dali moznost si zaplatit i doruceni.

Karlito_69
Karlito_69 | 22.9.2020 17:17 | Sběratelský klub

Já to tam nemohu najít. Když chci i to doručení, tak musím platit zvlášt verz co si vyberu, pak zaplatit i doručení a dle mailu apod. se to spáruje?

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 22.9.2020 17:17 | Sběratelský klub

Walome: Tak spousta z nich to nečte, to je nepodceňuj zas.

Walome
Walome | 22.9.2020 17:07 | Sběratelský klub

SSP mne je uplne jasny ze Tobe to dela dobre, divim se tem ostatnim :)

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 22.9.2020 16:59 | Sběratelský klub

Walome: Nejenom, že ty hemzy čtu, po sobě, já si u toho i dělám dobře.
Dekssan: Aha. Je to ale tak nějak pořád nějaký chlapík, co drží komiks.

Dostal jsem zprávu, že fotky, o kterých píšu v P. S. v posledním komentáři, tam byly už od začátku, takže beru zpět a omlouvám se. Měl jsem za to, že jsou tam dodatečně přidány v souvislosti s tím, co tu padlo, že budou fotky doplněny. Vidět komiks ve videu s přidanými informacemi a ukázkami na kameru by ale byly podle mě i tak na místě.

Nicméně souhlasím v plném rozsahu se Zackem, že je fascinující to sledovat.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.9.2020 16:52 | Sběratelský klub

Dnes jsme byli znovu v tiskárně a definitivně jsme se rozhodli, že zmenšovat nebudeme a kniha vyjde v "sešitovém" formátu, tedy velikost bloku 170x260mm.
Ukázky z knihy budeme zvěřejňovat v rámci první aktuality na Hithitu.
Děkujeme všem podporovatelům, vaši důvěru nezklameme.
Karel a Filip

Walome
Walome | 22.9.2020 16:25 | Sběratelský klub

Jo aha ja uz to chapu. Tady se styka jakasi podivna subkultura, ktera je ochotna cist A4 hemzu mistnich uzivatelu a zijete tu v nejakem vlastnim univerzu, kde je treba "napravit trh" a prepocitavaji se tu ceny knih na stranky. A MB z tech par kriklounu zde ziskalo pocit, ze se jedna o vseobecne nazory. Tak ted mi ten kodex a jejich retorika pomalu zacina davat smysl :)

Dekssan
Dekssan | 22.9.2020 15:57 | Sběratelský klub

SlouzimStarymPsum: ten nějaký chlapík, co se ksichtí, je Zack Kaplan a drží svůj komiks :D Just btw.

Karlito_69
Karlito_69 | 22.9.2020 15:39 | Sběratelský klub

Taky podpořim, koupím a držím palce. Jsem přesvědčen, že se mi oboje bude líbit.

Ale jinak souhlas se spoustou výtek a doporučení. Většinou jsem to vnímal spíše právě jako to doporučení než výtky.

Za mě co se týče překladu je důležitá aby to bylo správně hlavně významově. Z příspěvků, které sem občas hodím je myslím znát, že s gramatikou moc kamarád nejsem (myslím, že kdybych chodil do školy dneska a ne po revoluci tak mě budou mít za dyslektika apod.). Ale je jasný, že by to mělo být správně a mít korekci apod., když to má být profi.

Každopádně ještě jednou. Koupím, držím palce a budu se těšit. Sice to není nejlevnější, ale lepší, než někoumu podporovat vejletění bůh ví kde aby potom mohl dávat na Facebook fotky a dělat ze sebe influencera (jak někdy na podobných stránkách jako HitHit bejvá).

Co se týče bonusů, tak pro mě nejsou ani tak důležité jako spíš něco navíc co až tak moc nepotřebuji. Ale přebal pro mě bonus není, ty já nemám rád.

Dvě knihy dohromady v principu taky ok. Dokonce jsem chtěl napsat to samé s Vybíralem, Sykesem atd. jako quetzalogg. Ale vzhledem k tomu, kolik má mít dohromady stránek toto, tak si myslím, že by tomu víc slušelo rozdělení (i kuli ceně pro začátek). Ale ještě to není tak hrozný.

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 22.9.2020 15:29 | Sběratelský klub

Fimi: Hodnocení na Goodreads nebo kdekoliv jinde samozřejmě určující není a ani být nemůže, ale výpověď má. Pokud jde o komentáře, na které jsem odkazoval, tak ty vypovídací hodnotu pak mají ještě větší, protože uvádějí i důvody, proč se dotyčným komiksy líbí či nelíbí a každý pak těm důvodům může přikládat váhu podle toho, jak moc jsou ty důvody pro něj důležité. V každém případě mají rozhodně větší vypovídající hodnotu než když tu lidé, kteří jsou zainteresování ve vydání, napíší, že jsou to skvělé komiksy (což neznamená, že pro spoustu lidí nebudou). Podstatou mého komentáře však bylo hlavně to, že se právě z těch komentářů člověk může o komiksu dozvědět více než z jakýchkoliv materiálů od MB a tak by to být nemělo.

Když už se tu v diskuzi tak často objevuješ a vyjadřuješ se ke kampani MB, respektive k jejich komiksům, tak jenom pro zajímavost nadhodím to, co jsi psal nedávno DEmnoGovi: Ty jsi sám říkal že kopeš za CC čili bys nadmíru obhajoval i krásně vydaný bílý papír kdyby měl nálepku CC, takže zde taky žádná řeč...

radek: Kdo chce vědět víc, víc si zjistit dokáže.
To samozřejmě. Já to tak třeba dělám. A pár dalších určitě taky. Ale i kdyby to dělali všichni, tak podstata spočívá v tom, že MB chtějí vydat komiks, MB žádají o podporu, žádají o peníze a je tedy v jejich zájmu, aby to těm, které žádají, usnadnili a ulehčili. Co píšeš by platilo ve chvíli, kdyby lidé měli zájem utratit sedmnáct stovek za komiks a do toho přišel někdo, kdo jim umožní, aby se tak stalo. Ale zde je situace opačná, proto platí, že kdo chce od lidí víc (podporu, tady v podobě peněz), tak jim to víc dát dokáže. A jak píšu, lidi ve chvíli, kdy uvidí tu dardu, si nebudou dále nic zjišťovat, protože málokdo zjišťuje důvody, proč by měl utratit peníze. Ale opačně, kdy se lidem něco ukáže, představí, ti lidé díky tomu mohou po tom něčem zatoužit, chtějí to mít (v tu chvíli je prakticky vyhráno) a pak už je cena jenom detail. Jo, jo, dobrý, to se mi líbí, takže za kolik? Eh, cože? Tolik? Hm, tak jo. Protože to chci.
Ta cena za tu bichli není přemrštěná, při srovnání s jinými komiksy. Dá se za tu cenu prodat. Ale mělo by se na to jít opačně.

Hawwwran: Muze to vyfouknout konkurence a kdo vi co jeste.
To se stát nemůže, protože konkurence přece vydává něco jiného než MB, kteří se s konkurencí míjí. A když by k tomu náhodou došlo, tak jen dobře přeci, byl by to důkaz toho, že ten komiks pro MB vlastně nebyl vhodný, když po něm konkurence sáhla ;-)

Ale vážně. Co píšeš se přece stát nemůže. Teď žádají o podporu na komiks. Jsou dvě možnosti:
1. Mají na něj práva, nebo je mají předběžně zamluvená. Žádají o podporu a podle výsledku komiks vydají, nebo nikoliv.
2. Práva na něj nemají, tudíž i během toho žádání o podporu jim to může i tak někdo vyfouknout, a to aniž by ten komiks ohlásili ještě před rozjetím kampaně.
Předpokládám, že práva na to, co je v kampani, mají, zamluvená nebo něco na ten způsob. Místo toho, aby se o titulu lidé dozvěděli v den zahájení kampaně, mohou místo toho ten titul oznámit a následně pracovat týden dva na propagaci, seznámit s ním lidi apod., a následně s tím jít na Hithit, kde bude uvedena i cena.

Já bych to v této situaci na místě MB svou činnost pro tento rok odpískal a začal od nového roku znovu, s jiným jménem. A nechal tam, kde na to nemám, dělat lidi, kteří to umějí. Sice by to něco stálo, ale vyplatilo by se to. A v mém řešení, o které nikdo nestojí (přitom je zadarmo), nastoluji jak to udělat a vybruslit z toho posilněn a ještě získat u komiksové obce plusové body. Teď dohánět to, co už mělo být dávno uděláno, může tak maximálně přesvědčit pár lidí navíc, aby podpořili Zatmění / Přístav Země, ale celkově to obraz MB jako těch, kteří budou stát za každým dalším projektem, moc nevylepší.

P. S. Na Hithitu jsou nově ukázky z komiksu (originálu) plus fotky nějakého člověka, jak v ruce ten komiks drží. Ukázat komiks lidem, aby měli po čem toužit, je samozřejmě dobrá věc, je to přímo skvělá věc, jinak bych to nepsal, ale fotka, která asi byla stažena z netu nebo vytvořena z nějakého videa, s nějakým chlapíkem, jak drží komiks a u toho se ksichtí, je, a nerad to slovo z nejrůznějších důvodů používám, ale teď ho použiju, FAIL. To máte ukázat vy, musí bejt živej, musíte se s ním laskat, prolistovávat ho, přes video musí lidé cítit vůni papíru, musí tam chtít být s vámi a na ten komiks si sáhnout nebo rovnou odnést domů... Ach jo.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 22.9.2020 15:27 | Sběratelský klub

Cywe, Vojta byl nejlepší! Směju se ještě teď... miluju jeho nadhled a bohorovnost. A cígo s pivkem? No jéje, 10/10

DankoKonik
M DankoKonik | 22.9.2020 14:39 | Sběratelský klub

"Komiks od MAJTYBOJZ posílí
ducha (je to pecka)
i tělo(je těžký) "
amatérsky kopyvrajter zo Slovenska

Fimi
M Fimi | 22.9.2020 13:37 | Sběratelský klub

Milo jo, v pohodě.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 13:36 | Sběratelský klub

Fimi - mně osobně je fakt jedno, jak vypadá... jen říkám, jak by mohl a na mě třeba i ten úvod zapůsobil...(následující "uvolněný humorný duch" dejme tomu ok, co se týče mě) tímto tě ubezpečuji, že jsem nechtěl ničí vzhled nijak zesměšňovat, nebo někoho kvůli tomu urážet, kdyby to tak působilo. Psal jsem to s nadsázkou a myslím, že vzhledem k tomu, jak si sám dělal prdel ze svých koz, tak bych ho tímhle ani neurazil ;)

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 13:31 | Sběratelský klub

Fimi - to je v pohodě, já taky nejsem žádnej Adonis. Jenže tady je trochu fail, že to video je dva dny po zahájení kampaně prakticky jedinej existující promo materiál ke knize, na kterou bychom rádi, aby se za měsíc vybralo přes půl mega. Takže by si to trochu víc péče zasloužilo, což?

Fimi
M Fimi | 22.9.2020 13:24 | Sběratelský klub

Milo ten Buran je Vojta z Komiksových novin, který má přehled a prostě vedl rozhovor. Kdyby jsi znal Komiksové noviny, což je jeden z mála pořadů o komiksech u nás, taky bys věděl, že to vede v takovém uvolněném humorném duchu. Že nevypadá jako vytesanej atlet je úplně jedno, postava nic v tomto případě neřeší.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 13:14 | Sběratelský klub

quetzalogg - jsme na tom úplně stejně co se týče otrlosti a běžnosti :D ;) sem tam jsem se díval, ale jinak projížděl aukro, co kde případně koupím :D ale poslouchal jsem celé video, neb jsem od přírody i zvědavý chlapec....

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 13:11 | Sběratelský klub

Radek - Tak o Habibi mluvili až tady? Snad si z toho hoši vezmou to, že je dobré (když jde o prachy) vyjadřovat se v exaktních datech.

Milo_Harwey - Já jsem naštěstí otrlej, takže jsem to dal. Však už níže je psáno, že se nepovažuju za "běžného čtenáře". Nee, kecám, měl jsem puštěnej jen zvuk, a na obrazovce běželo video s něčím libým.

Hawwwran
M Hawwwran | 22.9.2020 13:06 | Sběratelský klub

Ja myslim, ze tipy do budoucna, informovani o tom co je rozjednane, nejde. Precijen kdyz nemaji prava na smlouve, tak by riskovali ze se to nepodepise. Muze to vyfouknout konkurence a kdo vi co jeste. To by pak bylo kvikotu, ze neco slibili a nemeli smlouvu.

Sam bych ale konkretni nazvy planovanych komiksu samozrejme ocenil. Klidne s pridomkem "jedname o prava". Ale obavam se ze to nejde.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 13:01 | Sběratelský klub

quetzalogg - no, ale když si pustíš video s dialogem a naskončí tam místo pěkné tiskové mluvčí nebo redaktorky buran s pivním břichem, půllitrem piva na stole, co si na start rozhovru drsně zapálí "cíčko", tak nevim nevim, zda to bude tzv. běžného čtenáře dál zájímat :D

radek
radek | 22.9.2020 13:01 | Sběratelský klub

quetzalogg: V tom videu tuším padne, že kniha bude jako novej Kundera. A to je 16,8 x 23,8.

Toe
A Toe | 22.9.2020 12:58 | Sběratelský klub

To jsem měl taky - ale v sobotu mi to Vojta R. vysvětlil :D

deefha
deefha | 22.9.2020 12:57 | Sběratelský klub

Mighty Boys, trochu OT dotaz - proč mám dojem, že jste byli původně tři? :-)

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:54 | Sběratelský klub

Milo_Harwey - vzhledem k tomu, že jinde téměř žádné informace nejsou, každý člověk, co se o tu knihu zajímá, je nucen podívat se na to hodinové video, aby se dozvěděl aspoň něco 😁. Tím myslím o způsobu vydání. Napříště bych ale hochům doporučil najmout si nějakou pěknou tiskovou mluvčí, dalo by se to lépe vydržet.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 12:42 | Sběratelský klub

neznám... nemyslím si, že by každý člověk koukal na zmíněné video, případně ho zkoukl celé...

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:41 | Sběratelský klub

Milo_Harwey - fuj, takhle mi nick ještě nikdo nezkurvil. Znáš Ctrl+C? O tom "Habibi formátu" se myslím zmiňovali na tom videu na Komiksových novinách, na které všude odkazují.

Fimi - papírové knihy jsou trojrozměrné, či ne 😁?

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:39 | Sběratelský klub

Lenny - no, ta má řečnická otázka 😁 se spíš týkala toho, o čem jsme se bavili s Gmorkem - jestli by ten typ komiksů, co vydává pan Vybíral, byl hůř nebo lépe prodejný jako žiletka, nebo jako integrál víc dílů či komiksů. Ano, Crew klouže šupem do nejmainstreamovatejšího mainstreamu, to jsem ostatně i zmínil, že tam se cílí na "běžného čtenáře".

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 12:29 | Sběratelský klub

kvetzalok - jo, ale to řekli až tady, ne? na hithitu to není, ani na stránkách, pokud mám dojem...
u nás ne, u někoho třeba jo... nevím, napadlo mě to jako možný problém ;)

Lenny
M Lenny | 22.9.2020 12:29 | Sběratelský klub

quetzalogg - ad běžný čtenář - koukni na produkci Crwe. Komiksy k seriálům, videohrám a filmům. Komiksy pro děcka, komiksy pro holky, young adult... Nic z toho primárně necílí na hardcore komiksáky a asi to funguje :)

Fimi
M Fimi | 22.9.2020 12:28 | Sběratelský klub

Bude to mít 6 cm tlustý hřbet, víc ne

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:28 | Sběratelský klub

Milo_Harwey - sice bych rád znal nějaké možné tipy do budoucna, ale neřekl bych, že neznalost budoucích záměrů MB může sama o sobě poškodit ochotu jít do předplatného téhle první knihy.
Ohledně "podrazu" no, kdyby slibovali kolosálku a dodali CC formát, to by asi bylo sprostý, ale oni formát netajili, jen ho prezentovali dost srandovním způsobem "bude to jako Habibi" 😁. No tak jsem si vygooglil, jak u nás byla vydána Habibi = 17,8 x 23,6 cm.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 12:22 | Sběratelský klub

poslední věc za mě, ať už kodex, fcb, nebo video rozhovor... všude je prostě patrný zesměšňovaní a hanění většiny kolem, od CC přes megaknihy a další, to mně osobně vadí a můj názor je, že pokud tohle někdo praktikuje, tím zvyšuje nároky sám na sebe, plete si na sebe bič.... ok, tvrdíš, že to dělaj špatně a stojí za hovno, tím pádem, ty budeš muset bejt dokonalej, kamaráde, abys minimálně měl právo to říct, ale i kdybys ho měl a neřekl, to, tak jseš podle mě borec... to je můj názor. Hláška "odvedeme maximum" je málo, je to relativní, pro někoho může být maximum moje minimum.... to je za mě vše, jinak přeju štěstí

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:21 | Sběratelský klub

Gmork - no to si neodporujeme, samozřejmě že bych ji nechtěl jako žiletku. Sešitové vydání Čtyřky je v pohodě, a v HC by to bylo taky v pohodě, pokud by to ovšem byl integrál 3-4 dílů. Nebo, jako to dělá třeba časopis Apetit 😁 neprodaná čísla z remitendy sešijou do brožované knihy po pěti číslech a prodávají. Jinak ani si nejsem jist, jestli u komiksů existuje něco jako "běžný čtenář". To možná u Simpsonových a věcí pro děti, možná u pláštěnek.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 12:20 | Sběratelský klub

a ještě bych dodal, že mi vadí mlžení kolem toho, co vydáme, nevydáme, neřekli prostě nic.... a pak najednou se něco objeví a vypadá to takhle, bohužel, což vzbuzuje velkou nedůvěru. Já teda nevím, jak to funguje, ale proč se nemůže říct, že se třeba jedná o tomhle a tomhle, protože to a to, pak třeba z 10 možností vyjde jedna, ale takhle prostě nevíme nikdo nic o dalších projektech, na který se máme těšit, což se možná opět lidi, co kluky znají, těšit budou, ale člověk, co je nezná, není tu, apod., tak neví, na co se má těšit a pokud ho tohle nezaujme, řekne si třeba, že to bude další neznámý scifi od neznámýho autora... což zase hraje proti MB.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 22.9.2020 12:18 | Sběratelský klub

souhlasím s SSP a radkem - co se týče mě, potažmo většiny z nás, tak si knihu koupíme, ale jako člověk, co se zde nevyskytuje, nebo nemá informace a nechce si je zjišťovat jinde, tak všechno, co psal Radek bude proti koupi. Teď mě tak napadlo, to riziko - když vlastně nevíme do čeho jdeme a neznáme rozměry (teď už teda zhruba jo), ale třeba jsme koupili s neznalostí tohoto aspektu, zda je to možnost k reklamaci (jakože podraz na spotřebitele), ale to se jen ptám ve smyslu, že by to taky mohl být problém.

Gmork
E Gmork | 22.9.2020 12:12 | Sběratelský klub

quetzalogg - Já si zase myslím, že by Čtyřka z BS neměla takovou prodejnost, kdyby byla o stovku dražší (verze v HC), ale to je věc názoru. Já na polských žiletkách vyrostl a tvoří převážnou část mé evropské sbírky. Sykes / Až do posledního - to by se hodně promítlo na ceně, z pohledu mého a tvého asi fajn, ale my jsme ortodox fans, musíš myslet na běžné čtenáře.

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 12:05 | Sběratelský klub

Gmork - No, momentálně se tu myslím diskuse vede o tom, jestli ta konkrétní vázaná kniha od MB nebude moc velká bichle. Megaknihy od CC nemám domá žádné, ale spíš kvůli výběru titulů, jak jsem psal níže, třeba do Metabaronů v kolosálce bych šel šipkou. A žiletky? Fujtajbl, knížka, která kvůli vazbě zabere trojnásobek místa... U žiletek od pana Vybírala musím zburcovat všechno své fanouškovství, ale kroutí se mi z toho nehty. Klidně bych bral dvouknihu Sykes / Až do posledního.

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 11:59 | Sběratelský klub

radek - jo, s tím autorem souhlas, dnes už pro nikoho nemůže být problém několika kliknutími získat si autorovo CV, hodnocení jeho díla ve světě, a dokonce i samo to dílo v originálním jazyce. Sám to dělám před nákupy knih už léta. S mínusy souhlasím taky, dvojkniha mě osobně sice nevadí, ale nejspíš to snižuje šanci na úspěch Hithit kampaně.

Gmork
E Gmork | 22.9.2020 11:53 | Sběratelský klub

quetzalogg - Jen jsem tím chtěl říct, že od jisté doby nejsem fanoušek nadbichlí. Megaknihu od CC nemám doma ani jednu. Jsem prostě fanoušek žiletek.:)

radek
radek | 22.9.2020 11:51 | Sběratelský klub

S většinou věcí, co psal SSP, se dá souhlasit, ale určitě nesouhlasím s tím autorem. Nepotřebuji, aby mi někdo nějak obšírně představoval neznámého autora. A co se týče obahu, stačí mi to, co je uvedeno na HitHitu. Prostě se spokojím s prohlášením: "Vybrali jsme si tohle, líbilo se nám to, myslíme si, že se to lidem bude líbit. Kniha si vydání zaslouží." A pak ukázka kresby na nějakých stránkách a víc není podle mě potřeba představovat. Kdo chce vědět víc, víc si zjistit dokáže. A je podle mě irelevantní, kdo je autorem.
Jako odrazující vidím tyto věci:
- Zbytečné sloučení dvou knih do jedné, což je sice asi levnější v konečném součtu, ale znamená to, že je potřeba z lidí vytáhnout víc peněz a každý nemusí být ochotný tolik dát. Tohle byl podle mě zbytečně riskantní tah, který snižuje šanci na úspěch. Navíc nevím, jak to mají ostatní, ale já fanda takového množství stran v jedné knize nejsem. Paradoxní je, že vlastně kodex vydavatelů nic takového ani nenaznačoval, takže je to i překvapení v tom, co čekat.
- Naprostá absence ukázek toho, jak bude vypadat výsledek. Přitom není zase tak těžké připravit dvě nebo tři stránky, aby bylo vidět, jakou péči tomu dávají (chtějí dát). Takhle z toho má člověk dojem, že se čeká až na skončení kampaně a nebo její vývoj. Pro lidi je to ale naprostý skok do neznáma a vzhledem k tomu, co někdy předvádějí i profesionálové v oboru, je tu ve vzduchu jistá nedůvěra. Slova typu "dáme do toho maximum" pro mě nejsou argumentem, dokud neuvidím nějaký výsledek. Asi už jsem dost starej na to, abych nevěřil všemu, co někdo prohlašuje a ničím to nepodloží.
- Kampaň na HitHitu beru jako rozumnou volbu, ale rozhodně tím přispěvatelé nejsou nijak chráněni. Kdyby se peníze vybraly, tak lidé nemají naprosto žádné záruky v tom, co v jaké podobě dostanou. Proto mi přijde zavádějící uvádět, že podporovatelé takhle na HitHitu neponesou žádné riziko. To by v té fázi placení nenesli ani při objednávce přes vlastní stránky. Protože bezdůvodné obohacení by jen tak někomu neprošlo a u Visy lze takové platby kartou reklamovat. U HitHitu tady vlastně podporovatel do toho rizika vstupuje, když je řeč o konečném produktu.

Přijde mi, že práva už byla dojednaná nějaký čas. Nedává mi pak moc smysl, proč za tu dobu nepřipravili tu svou vizi víc hmatatelně. Působí to pak na mě dojmem, že do toho nechtějí investovat čas, dokud to nebude jisté, což na mě působí negativně. Projekt mám samozřejmě v plánu podpořit, protože souhlasím s tím, že takové komiksy by u nás jen tak nevyšly a že vydání si zaslouží, jen z aktuálního průběhu na HitHitu jsem mírně skeptický.

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 11:47 | Sběratelský klub

cyboy - plus, doufám, i ty rozměry (a tím myslím v cm, ne že je to "něco mezi Rváčem a Habibi"), popř. informace, jestli vám někdo důvěryhodný dělá korekturu překladu?

cyboy
M cyboy | 22.9.2020 11:42 | Sběratelský klub

Hawwwran: Budou dve edice. Ve Fabule budou rozmery stejne, v Magnusu podle toho jak zvetsene to vyslo v originalu.
Ostatni: V ramci prvni aktuality na hithitu bude zverejnena ukazka z knihy.

quetzalogg
quetzalogg | 22.9.2020 11:37 | Sběratelský klub

Gmork - no jo, ale srovnávat to s broží není úplně košer. Vlastně je to úplně jinej sport. Pro sebe jsem si to srovnal spíš s některými svazky Hry o trůny - teda Ságy ledu a ohně, rozumíme si (na tom, že je to beletrie a ne komiks, snad nezáleží?), které na hřbetu neměří 6, ale dokonce 8 cm, a přežily četbu u tří různých lidí v pohodě.

Fimi
M Fimi | 22.9.2020 11:32 | Sběratelský klub

Gmork tak marvel a DC mají kvalitní provedení omnibusu a to mluvím o klasických omnibusech s 800-1200 stranami... Ty zvěrstva 1400-1600 stran bych doma nechtěl

Gmork
E Gmork | 22.9.2020 11:29 | Sběratelský klub

ad megabichle a nadbichle: Podobnou knihu mám od Zenescope, je to omnibus Wonderland, má 872 stran a je to šitá brož. Kniha se hned po prvním čtení začala na hřbetu rozlepovat (holt fyzika, ta se nedá ojebat), čili jsem dál musel číst s nejvyšší opatrností. Od té doby takhle tlusté knihy nikdy, pokud tedy nejsou vázané v HC. Ten omnibus stál 70 dolarů, kdybych to věděl, nekoupil bych si ho. Druhým tlouštíkem v mé knihovně je Aquaman od Urban Comics - 600 stran, ten je ale nadmíru bytelně udělaný.

Hawwwran
M Hawwwran | 22.9.2020 11:07 | Sběratelský klub

A teď dotaz na MB. U Vybírala a Arga mne velmi těší konzistence provedení a hlavně rozměrů knih. Plánujete jet knihy taky ve stejném provedení aby to v knihovně sedělo? CC jsem schválně nezmínil, protože klasický CC formát je pro mne prostě moc malý, než abych ho vypíchl jako vzor.

Hawwwran
M Hawwwran | 22.9.2020 11:05 | Sběratelský klub

Jak říká SSP a Pérák. Souhlasím s oběma. Protože problémy vidím, ale také podpořím. Ne každý business má svého Jobse aby to co dělají geniálně prodali. Doufám a věřím, že kluci mají svého Wozniaka a Jobse seženou časem. Chci říct, že kvalita marketingu a externí komunikace je strašně náročná a složitá věc. Třeba u vybírala mne nalákal ERB web hned na začátku a od té doby je mi jedno co v ERB vydá, protože mne nikdy nezklamal (a ani jsem si žádné propagace nevšiml). Řekněme, že MB nezvládli start z marketingového pohledu, ale věřím a pevně doufám, že s nima najedu na stejný model jako mám u Vybírala a u Trystera.

perak
perak | 22.9.2020 10:21 | Sběratelský klub

SSP je mnohdy moc dlouhý a občas na můj vkus zbytečně "rejpavý", ale pro tentokráte bych se u něj podepsal pod každé slovo. Přesně vystihnul podstatu. Zatím na mne celý průběh akce nepůsobí úplně profesionálně, tak doufám, že samotná kniha na tom bude lépe. Určitě je lepší vybudovat si pověst a důvěru na menších projektech, jako se to celkem dobře povedlo panu Vybíralovi, jehož knížky jsou kvalitně udělané a především se jedná o dobrý výběr titulů. I když Goodreads nemusí být plně směrodatné, tak přece jen nějakou indikaci dávají a zrovna u těchto titulů nejsou úplně příznivé. Raději bych také zkusil jen jeden příběh a podle toho pak šel do druhého.
Do nabízené knihy půjdu, protože chci tu myšlenku podpořit, ale je to hra o důvěru. Při takové ceně se každá chyba či nekvalita hůře promíjí.

Fimi
M Fimi | 22.9.2020 06:41 | Sběratelský klub

Goodreads je fajn, ale ne samozřejmě určující a stoprocentní. Něco tam má pod 4 a přeci je to skvělé, něco nad čtyři a přesto velmi slabé, což je většinou manga. Však stejně je to i zde.

tracheotomia
tracheotomia | 22.9.2020 06:41 | Sběratelský klub

Chalanom držím palce, žiaľ tak ako je odfláknutá kampaň na Hithite sa obávam, že by bol odfláknutý celý komiks. Rád pred úpravu HitHitu tu bolo už dosť. Mňa napadá, že poštovné by sa dalo vyriešiť aj tak, že by bola jedna odmena komiks osobný odber a druhá možnosť komiks + poštovné a určite by to vyzeralo lepšie ako teraz. Plus pokiaľ beží aj sponzorovaná kampaň pre verejnosť na FB, čo beží nakoľko ma zasiahla tak neformálny rozhovor pri pivku tiež na nezainteresovaných ľudí neposobí doverihodne :)

rajot
rajot | 22.9.2020 06:32 | Sběratelský klub

Má pravdu, předsedo.

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 21.9.2020 23:44 | Sběratelský klub

Na Goodreads Eclipse dostává strašně často tři hvězdy a podle komentářů z toho lidi na zadek zrovna nesedají, ale málokdo to vyloženě haní. Téměř každý druhý komentář tam sděluje o Eclipse víc než jsme se dozvěděli my.

Kritizovat umí téměř každý, konstruktivně kritizovat málokdo a navrhnout řešení jen nejlepší z nás. Protože nejlepší jsem, tak samozřejmě řešení jak z této situace ven, mám nachystané. Je trošku radikálnějšího rázu, proto si ho nechám pro sebe, pokud o něj nebudu požádán. A nebojte, je kratší než text níže.

Ještě něco. Kdyby to někomu chybělo a kvůli kodexu to bohužel nedostanou, tak tady máte:
Eclipse je trošku jako když Živí mrtví potkávají Total Recall (akorát ne na Marsu, ale na Zemi).

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 21.9.2020 23:32 | Sběratelský klub

Původně jsem chtěl napsat jen dva řádky (fakt byly dva) ohledně té (ne)známosti autorů a komiksů, ale když D. R. píše, že jsou rádi za zpětnou vazbu, zvlášť pokud je podnětná (a to ta má je, jinak to ani neumím), tak se rozepíšu, a to v názvanosti právě na tu (ne)známost autora i komiksu. Text je dlouhý, jak je u mě zvykem, ale přečtete ho určitě dřív než za hodinu, kterou trvalo video Komiksových novin, a o těch dvou komiksech a autorovi se dozvíte přibližně stejné nic.

Nemusí nic vyjít, aby se autor / komiks stal známým. Dřív byli autoři nebo komiksy známé díky článkům v Crwi nebo článkům na komiksových webech. Články byly psány dobře a poutavě, čtenáři při čtení dostávali chuť si komiks přečíst. Doba pokročila, Crew nevychází, články o komiksech jsou většinou recenzemi toho, co u nás vychází a fandové komiksu si jsou schopni utvořit přehled o zahraničních komiksech sami. Nakladatelství ohlašují s předstihem tituly, které plánují vydat (ediční plány na pololetí, rok, Crwecon atd.), později každý jednotlivý titul s předstihem ohlásí znovu, přihodí pár informací, proč je komiks fajn, představí ukázky, aby pár dnů před vydáním komiksu informoval komiksovou obec znovu, často s dodatkem, že komiks je k mání s akční slevou, takže ještě ušetří. Plánované tituly vejdou do povědomí, pak dostáváme informace a jsme postupně namlsáváni, abychom pak komiks chtěli a taky koupili.

Kaplan i ty dva komiksy jsou pro většinu velké neznámé. Pro mě tohle důležité není, jistě se najde i dost mně podobných, ale ne všichni jsou takoví, jak je vidět z některých komentářů. Znamená to, že by někdo o těch plánovaných komiksech nebo jejich autorech musel někde předem referovat, aby vstoupili do povědomí, a teprve pak ohlásit plán na jejich vydání? To asi ne, takhle by se nevydala spousta komiksů, která u nás vyšla a stála za to. Ale aby ten komiks zůstal velkou neznámou i po odstartování kampaně na Hithitu, po oznámení titulu na Facebooku a po hodinovém videu, ve kterém jste měli fůru času komiks představit a nadšeně mluvit o tom, jaká to je pecka, to je prostě strašně špatně a nemusíte vědět o marketingu nebo propagaci lautr nic, stačí použít selský rozum. Chcete nemalé peníze na vydání komiksu a ten komiks nepředstavíte ani dostatečně, ani odflákle, vy jste ho nepředstavili prakticky vůbec. Že chybí informace o českém vydání pak už moc nepřekvapí. Ale nekupujete za těch sedmnáct stovek, s poštovným dalších stopade, což už si v hlavě lidi zaokrouhlí na dva litry, zajíce v pytli, protože kodex, když si ho najdete, přece slibuje maximální péči.

Místo vyvolání zájmu o komiks ještě předtím, než začne kampaň, formou zajímavých a poutavých recenzí, seznámení s dějem a vypíchnutí toho, proč je komiks podle vás tak skvělý, přijde mrda v podobě sedmnácti stovek, což je právě kvůli absenci jakékoliv předprogace to jediné, co člověk vnímá. Má si sám zjišťovat, proč by měl dát sedmnáct kilo za komiks, který jste vybrali ke kampani? Má hledat důvody, proč ho kupovat? Proč by to dělal? To má dostat od vás a pokud možno ještě předtím, než se dozví i tu cenu. S tou souvisí i naprosto pitomý nápad vydávat autorský komplet. Co je to za nebetyčnou hovadinu, dávat dva komiksy dohromady? Tam není jediný důvod, proč volit tento způsob. Teda kromě toho, že to tak chcete a že při rozpočítaní ceny to pak vyjde o pár stovek levněji než když to vyjde samostatně, nebo cena na stránku bude o tři halíře méně než u komiksu XY, ale na to samozřejmě lidi při ceně 1699 kašlou. Tohle není rodinné balení pracího prášku, aby koupili deset kilo za výhodnější cenu místo deseti kilových za vyšší cenu. Zato důvodů, proč přijít s komiksy samostatně, je hned několik:

1. Cena bude nižší, měla by být pod tisícovku, na to už lidé koukají jinak než na sedmnáct stovek (skoro dva tisíce).
2. Zájemci jen o komiks 1 nebo jen o komiks 2 jsou takto vyřazeni, nechtějí oba, chtějí jenom jeden, takže ti jsou ze hry venku, i když by vás u jednotlivých vydání podpořili.
3. V případě zájmu o komiks 1 (nabízen by měl být ten lepší z pohledu propagace, co má šanci zaujmout vyšší počet lidí) lze navázat komiksem 2: Líbil se vám Kaplanův komiks Eclipse / Přístav Země, tak vám přinášíme další Kaplanovu pecku... Stavíte na tom, že Eclipse se vydal, lidi ho podpořili, máte se od čeho odpíchnout.
4. Kdyby se komiks 1 lidem nelíbil podle komentářů, hodnocení atd., máte informaci, že další komiks od autora by se spíš neujal a nemusíte mrhat časem na jeho propagaci, šance že by byl o něj zájem je velmi nízká.
5. Pokud teď nebudete mít dostatek lidí na vydání, nevíte, zda je to kvůli komiksu 1, komiksu 2, ceně, zpracování jako souboru, prostě nevíte nic, abyste se podle toho mohli dále přizpůsobit.
6. Začínáte, nikdo od vás nic neviděl, zda vám lidé dají sedmnáct stovek si hodně rozmyslí. Takovéhle dardy za komiks si může dovolit žádat Comics Centrum nebo jiná zavedená nakladatelství, od kterých se automaticky počítá s kvalitou, protože ji nabízejí standardně dlouhodobě. I těch řekněme devět stovek až litr by bylo dost, ale pořád je to akceptovatelnější než téměř dva tisíce.

V tom hodinovém videu KN, které bylo skvělou příležitostí komiks představit a lidi navnadit, víc mluvíte o tom, co vydávají jiní, případně proč se vám to nelíbí, co považujete za plevel, o manze Planetes tam toho padne víc než o komiksu, který chcete vydat. Povídání o tom, jak Kaplan pracuje s očekávánimi a pak něco málo informací o jeho komiksech je naprosto nedostatečné. Mohli jste ty komiksy, ať komplety nebo pár dílů, přinést, ukázat na kameru, aby lidi viděli, co mají chtít, po čem mají toužit, co si chtějí dát do knihovny, ale ne, ten komiks se neobjeví ani v zahraničním vydání, aby si lidi mohli představit to, co za své peníze dostanou. Ze všech informací (web, Facebook, videa) se o komiksu dozvím méně, než kdyby mi kámoš ten komiks doporučoval, abych si ho od něj půjčil a přečetl. Zadarmo. Na závěr přijdete s prosbou o podporu a motivací má být to, že když lidé tento komiks podpoří, tak vyjde další skvělý komiks, ale zase neřeknete dopředu který. To je pořád dokola: My vám nemůžeme říct, co chystáme, ale podporujte nás, abychom to, co chystáme, mohli vydat.

Vy máte, nebo jste měli, ale asi pořád máte, skvělou pozici. Těch hejtrů, o kterých sem tam někdo píše, máte naprosté minimum nebo přihlíží a dávají vám pokoj. Většina lidí vám i přes dost nepovedený web, pro mnohé směšně působící kodex a pak ne moc dobrou komunikaci drží palce a byla nebo je připravena vás podpořit jen na základě toho, že jste do toho šli a chcete vydat něco, co by tu jinak nevyšlo. Ale děláte hodně proto, aby si i tihle srdcaři rozmysleli a dali od vás ruce a hlavně peníze pryč. Když vám lidi psali, že je nezajímá kodex, potažmo body kodexu ohledně toho, co NEbudete vydávat, protože chtějí vědět, co vydávat budete, tak jste si opakovali svou, ale kdybyste si jen toto vzali jako podnět, tak se z toho aspoň trošku poučíte a zaměříte se na to, co vydáváte, respektive chcete vydat, ale opět to zůstalo úplně stranou.

Nejsem zrovna váš fanoušek, ale nemám důvod chtít, aby tu nevycházely komiksy, které by tu jinak nevyšly, a nejsem proti tomu, aby nebyli odměněni, ať uznáním nebo pěnezi, lidé, kterým se něco podaří, v tomto případě vydáním komiksu a vydáním ho dobře na úrovni, na kterou jsme díky jiným zvyklí. Jestli ty schopnosti máte a dokážete je využít k vydání komiksu, tak by byla škoda, kdyby to nevyšlo, zvlášť když vás to baví a chcete svou energii a čas pro to obětovat. Ale jestli budete pokračovat tímto způsobem, tak moc šancí na to ukázat, že to vydání komiksu máte zvládnuté lépe než vše předtím, mít nebudete. Můžete si stokrát myslet, že to máte promyšlené, když jste diskutovali a přemýšleli, ale to samo o sobě promyšlenost nezaručuje a ani není podstatná, podstatné je, aby vaše počínání bylo efektivní k tomu, co je teď vaším cílem - vydání komiksu.

radek
radek | 21.9.2020 22:52 | Sběratelský klub

Fimi: Nechápu úplně smysl tvých řečnických otázek a vlastně ani některých argumentů.
Tebou zmiňované knihy mají zároveň i trochu větší formát, než dle informací chystaná věc od MB. Tedy ta špalkovitost je částečně redukována tím, že knihy rostou i ostatními směry.
A co se týče Zprávy pro Adolfa, tak kniha nestála litr, ale běžná cena 769,- a na eshopech 550,-. Ale jelikož je to černobílý komiks, tak stejně postrádá smysl něco srovnávat. A ano, tam těch 650 stran považuju už hodně na hranici pohodlného čtení a ta manipulace s knihou není úplně ideální. Očekávám tedy, že u 850 stran to bude ještě horší.
Kill or Be Killed působí celkem tence, takže tam je asi nižší gramáž papíru (ještě jsem ho nezkoumal). Ale tam má samozřejmě logiku mít to jako jednu knihu. U dávání dvou knih do jedné velkou logiku nevidím a prostě vím, že bych raději knihy viděl samostatně. Už jen to, že ve všech databázích bude kniha uváděna pod názvem "Přístav Země / Zatmění" je takové krapet podivné. Můj pohled na věc.

P.G.
P.G. | 21.9.2020 22:49 | Sběratelský klub

Fimi: Formát, typ vazby, orientační hmotnost knihy, náhled stránky s překladem a sazbou, nějaké (alespoň základní) informace o redakci vydání. Neberte to jako nějaké šťourání, ale chcete za svoji vydavatelskou prvotinu 1,7 kKč, což rozhodně není málo. Věřím tomu, že tiskárna svůj řemeslný díl kvality odvede, ale já, jakožto váš potenciální zákazník, bych na základě výše uvedených informací ráda uvěřila i tomu, že svůj řemeslný díl (o poznání větší) také odvedou MB.