Landauer

Landauer

Jméno: Dan Černý
Email: landauer@seznam.cz

Landauer
Landauer | 7.9.2015 | Lobo #02: Sedm zbytečných a další příběhy

Hmmmm.... téma překladu.... to by bylo, abych se nenechal chytit! Mně osobně se víc líbí volnej překlad, zkrátka čím víc se překladatel odváže, tím líp. Ono to často ani nejde jinak hlavně u takovejch věcí, jako je Lobo, protože v originále je tem mrtě narážek a slovních hříček, který v doslovným překladu totálně zaniknou, takže překladatel musí hledat český ekvivalenty a jsou to pak určitě docela oříšky. Vzpomínám si na jeden strip ze série Mutts, kde kočka s pejskem sledujou dvě včely a pejsek říká "Two bees." Na druhým obrázku obě včely sežere žába a na třetím kočka říká pejskovi "Or not two bees." Zkuste si tohle přeložit doslovně do češtiny a čtenář nebude totálně vědět, která bije a kde má hledat vtip. Správnej překladatel proto v takovým případě musí vymyslet v podstatě úplně novej vtip např. "Hele, páreček." Chlamst! "Neboli svačinka." Nebo něco podobnýho. Takže za mě volnej překlad je často přesnější než doslovnej a fakt mám hrozně rád překladatele, který si to přečtou, nasajou ducha díla a pak ho prostě převyprávěj tak, aby českej čtenář měl podobně plnohodnotnej prožitek, jako čtenář originálu. No a pokud někomu podobný překlady vaděj, tak by asi bylo nejlepší číst přímo originál, což v dnešní době taky není až takovej problém.

Landauer
Landauer | 6.8.2015 | Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta

erik: ale jasně, že je to šit. To tu nikdo nezpochybňuje :-) Ale zásadně důležitej šit a neobyčejně zábavnej, když má člověk trochu nadhled a zařadí si to do souvislostí (studená válka, Amerika rules! (fakt mě překvapilo, jak byla americká propaganda podobná tý sovětský, pecka)). Jasně, že dneska to neobstojí ve srovnání s promakanejma komiksama, kde už se stírá hranice mezi zlem a dobrem, kde jsou postavy a jejich vztahy komplikovanější a kreba propracovanější atd. On problém je taky v samotným hodnocení. Tenhle šit má stejnou známku jako např. Watchmen? WTF? Jenže takhle se to nedá vnímat. Hvězdičky hážou do jednoho pytle a to není fér. Hodnotím teda spíš pocit, jakej z toho mám (a to tu asi dělá většina hodnotitelů) - vlnu nadšení, euforie, radost z toho, že to tu vyšlo a že si můžu užít ten pravěk. A klidně dál trolluj, na rozdíl od jinejch trollů má to, co píšeš hlavu a patu a nefakuje to všechno v okruhu 40 km (což je maximální vzdálenost horizontu, než se projeví zakřivení Země).

Landauer
Landauer | 5.8.2015 | Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta

erik: vnímáš to špatně... to není komiks na běžný čtení, je to artefakt! Tady si člověk prostě vychutnává dobu, nuance, rochní se v pocitu toho, že ví, co bylo dál, jak se to pak všechno vyvinulo a jak to vypadá dneska a tenkrát ty lidi, když tohle dělali a četli, jak o tom neměli tucha a prostě.... jo! Pět hvězdiček! A dám je i původní trilogii Star Wars i když má už dneska lamí triky a smrdí sedmdesátkama a osmdesátkama na sto honů. Dám je i Alienovi, i když je technologie řídicího panelu lodi Nostromo dneska k smíchu. Dám je i Návratu do budoucnosti, i když se absolutně netrefil do toho, jak bude vypadat rok 2015 (ne, fuckt to není mix osmdesátek a feťáckýho snu! díkybohu! a jackson je mrtvej, takže nemůže dělat pořady o vaření). A patřej i týhle klasice.

Landauer
Landauer | 28.6.2015 | Želvy Ninja: Menu číslo #01: Jedinečný originál

Kapis: Není to na 10 let, zrychlí se to... čeká se na vybarvení nejstarších dílů.... viz. recenze na komiksáriu.

Landauer
Landauer | 24.6.2015 | Aargh! #14

Zase úžasná přehlídka úžasných komiksů. Tradičně jsou některé lepší, jiné horší, ale žádný rozhodně nepadá pod průměr. Hrozně se mi líbila Kašna Kateřiny Čupové a samozřejmě vždy skvělý Vladimír Tučapský. Bohužel další kousky si už tak nevybavuju, protože o oba výtisky, které jsem měl, jsem přišel. Budu si muset někde sehnat nový, ale rozhodně si pamatuju, že i tohle číslo ve mně nechalo mocný dojem a těším se na další Aargh!

Landauer
Landauer | 24.6.2015 | ZOOOM #03: Miloslav Havlíček

Mimořádné portfolio mimořádného malíře. Zarážející je především neuvěřitelný výtvarný rozsah Miloslava Havlíčka: od ilustrace přes komiks až k abstrakci a koláži. Hrozně se mi líbí, jak nechává vyniknout plochu a na ní strukturu povrchu a barev. Barevné ilustrace dýchají dynamikou a elánem a je prostě radost o takové obrázky opřít oči. Velmi inspirativní knížka.

Landauer
Landauer | 15.6.2015 | Želvy Ninja: Menu číslo #01: Jedinečný originál

Felis: Když vydržíme a budeme trpěliví, bude i Bodycount. CC se chystá vydávat Želvy od začátku až do konce pěkně popořadě, celou sérii.

Landauer
Landauer | 19.5.2015 | Fury: Bůh ochraňuj válku

Taky mě překvapuje poměrně nízký hodnocení. Tenhle Fury je naprosto výbornej a vůbec není mělkej nebo oddechovej (i když na svoje si přijde i nenáročnější čtenář). Pro mě je to docela slušná úvaha o tom, jakej rozdíl je ve skutečnosti mezi klaďasem a záporákem, když oba žene dopředu stejná síla. V dokonalým finále spolu klaďas a padouch zápasí, ale není to ani tak o těch střevech, prokouslejch tvářích a pořezanejch končetinách, Ennis tenhle duel koncipoval spíš jako milostnej akt a skutečně končí velmi něžným mileneckým gestem. Rozdíl mezi Furym a Gagarinem je vlastně jenom v tom, že Fury si odmítá přiznat pravou podstatu proč to všechno dělá a nalhává si, že zachraňuje svět (klíčem k tomuhle jednoznačnýmu závěru, kterej pro nepozornýho čtenáře může na konci působit nejednoznačně, je Furyho retardovanej "synovec"...). Ne, tohle rozhodně není jen jednoduchá zábavná jednohubka i když se tak tváří. Je to zatraceně dobře promyšlená věc zabalená do velmi efektního a zábavnýho hávu. Pět hvězdiček je zcela na místě.

Landauer
Landauer | 2.4.2015 | Ultimátní komiksový komplet #059: Obležení

Já pokračovat každopádně budu! Hlavně kvůli těm historickejm šílenostem! To jsou největší úlety. Taky jsem měl svýho trafikanta, ale ten tuhle sérii nepřežil :-( Mám strach nacházet si novýho.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 20.2.2018 23:09
Komentáře u comicsů: 116
Hodnocení comicsů: 88
Příspěvků ve foru: 0

Sbírka (z CDB)

Četl: 3 (cca 397 Kč)
Má: 330 (cca 60979 Kč)
Chce: 0
Shání: 0
Nabízí: 0