• brkowycz
    brkowycz6.2.2014 18:41Muriel a andělé
    No já třeba nemám bohužel ani první vydání a ani koupi tohohle neplánuju, protože prostě za litr, to fakt nehraju. Bral bych, kdyby místo všech různých super-luxusních-sběratelských-megavzácných edic Saudka vydali něco pro "běžné" čtenáře.
  • brkowycz
    brkowycz4.2.2014 18:31Borgia (paperback)
    Pokud se člověk chce dozvědět, jaký je tenhle komiks, udělá asi nejlíp, když si v knihkupectví přečte závěrečný doslov, který více než dobře shrnuje veškeré klady i zápory tohohle díla. Vytáhnu z něj pár postřehů, se kterými se ztotožňuji.
    Hlavní zápor tohohle díla vidím v nulovém budování postav. Skoro to vypadá, jakoby si Jodorowsky řekl, že na něco tak trapnýho nebude plácat místem, když má po ruce Manaru, a místo nějakého psychologického vývoje ho raději nechal nakreslit další prsa nebo useknuté končetiny. Nejsem si jistý, jak dalece se zobrazované erotické scény a přemíra brutálního násilí blíží skutečnému historickému obrazu, ale v tomhle komiksu zabírá dobrých 85% místa. Zkrátka řečeno, když už tam někdo někoho náhodou nevraždí, tam se tam prostě šuká. Postavy jsou přitom naprosto ploché. Lukrécie je prostě jebací mašina, papež Alexandr VI. je figurka toužící po moci za každou cenu, Cesare jakoby papínkovi z oka vypadl. Neustále všem nadává, chce vést válku a ve volných chvilkách przní sestru. Lukréciin manžel je prostě tlustý homosexuál a víc se o něm nedá napsat, protože jinak ho kniha nepodává - stejně je na tom i Cesareho mladší bratr Giovani. V doslovu je ale zmíněna celá řada historických reálií, které by naopak mohli dodat komiksovém zpracování potřebnou hloubku, ale autoři je zcela vynechali.
    Od průměrného hodnocení však tento komiks zaschraňuje Manarova kresba. Obvykle si kresby v komiksu moc nevšímám, nijak zvláštní dopad na mé subjektivní hodnocení nemá. Tady je to ovšem vyjímkou. Zatímco u scénáře je na škodu množství erotických scén, ve kterých si člověk snadno splete renesační Řím s Biblickou Sodomou, Manarovi jde tohle zjednodušené vyprávění na ruku. Nemluvím teď je o překrásných, i když všude stejných ženách, ale o kresbě celkově. Způsob, jakým vykresluje celá města, detialní a precizní zpracování jednotlivých obrázků nutí člověka komiks si spíš prohlížet než číst. Opravdu po dlouhé době, jestli ne úplně poprvé, zažívám, že by nějaký komiks táhla pouze kresba a scénář hrál tak nějak druhé housle, aby propojil jednotlivé obrázky. Jsem rád, že ho mám doma, ale spíše, než že bych si ho někdy přečetl znovu, si ho asi občas jen tak prolistuju a pokochám se tou výbornou kresbou. Škoda, kdyby byl příběh roztáhlejší a propracovanější, mohli jsme mít před sebou skutečně luxusní dílo. Takhle máme jen solidní portfolio Manarových kreseb.
  • brkowycz
    brkowycz19.1.2014 11:06Lucifer #05: Peklo
    Oproti minulému dílu se trochu ubralo na tempu, ale to je v pořádku, protože každá série má své vrcholy, a mezi nimi nutně musí být díly, které připravují a budují příběh do budoucna.
    Na Careym se mi líbí jeho celková znalost náboženských reálií, které si nevymýšlí, ale staví na skutečných představách světových náboženství, které pak pouze drobně pokrucuje, aby mu seděli do příběhu. Přesto mi v jeho mytologii, zejména v tomto díle, moc věcí nesedělo. Za prvé podivný démon žijící v Pekle, který se kopáním do země prokopal do Božích myšlenek. To jako Boží myšlenky jsou pod Peklem? Nebylo to nějak moc věrohodně vysvětleno a čtenář to zkrátka musí brát, jak to zrovna leží.
    Podobný příklad nedostatečného dovysvětlení mytologii Luciferova světa vidím také v soubojích na život na smrt v Pekle. Jak to bylo v jednom díle South Parku, který se vysílal několik let po uvedení jejich prvního filmu. Satanovi na na prahu dveří objeví Saddám. "Ale Saddáme, já myslel, že jsi umřel!" a Saddám prostě odpovídá: "A kam jsem podle tebe asi měl jít?" Stejné podivně nedovysvětlené je to zde. Znamená to, že když lidé zemřou, přijde si pro ne Smrt, odvede je do pekla, kde pak můžou zemřít znovu, tentokrát definitivně? Tady si Carey ukousl poměrně dost a nedokáže kolem této problematiky vybudovat dostatečně uvěřitelnou mytologii.
    Po Luciferově souboji jde pak už o vyloženě výplňové části. Příběh "Přináší dary" měl ale skutečně pěknou hororovou atmosféru. Celkově je třeba říct, že se stále jedná o velice kvalitní čtení, Carey prostě umí.
  • brkowycz
    brkowycz13.1.2014 09:29Ultimate Spider-Man a spol. #12
    Poměrně solidní díl. Rozjezd s Green Goblinem je zase spíš kecací, ale moc se mi líbila ta situace, kdy Osborn pozve Petera na návštěvu a on s tím chudák nedokáže cokoliv udělat a musí "přijmout". Bendis se jinak hlavně soustředil na budování postav, které mu jdou a celkově i přes absenci akce hodnotím kladně.
    X-mani mají taky solidní rozjezd, nový mutant se zdá být solidním záporákem, i zde dochází k postupnému vyhrocení některých vztahů a myslím, že se v příštím čísle máme na co těšit.
  • brkowycz
    brkowycz13.1.2014 09:20Ještě jsme ve válce
    Čeští autoři si vzali za úkol vyprávět děsivé příběhy pamětníků krvavých dějin 20. století a každý z nich tak učinil s různou úspěšností. Osobně si myslím, že velkým záporem některých příběhů je jejich slabé scénáristické zpracování. Na krátké ploše se snaží autoři vylíčit poměrně dlouhý příběh, takže dochází k hroznému skákání v ději a absolutně nulovému vykreslení postav. Zejména příběh "Česání bílého medvěda". Bubliny spíš než aby příběh budouvali a posouvali, působí spíše tak nějak ilustračně. Mám za to, že takový příběh má být vyprávěn pořádně a dostat celou knihu (jako třeba Mauss), nebo vůbec. Takhle to zní jako "Za války mě nespravedlivě odvlekli do Sovětského lágru". Pokud to člověk v hlavě rozvine do všech důsledků, jedná se o naprosto děsivý příběh, ale v komiksovém zpracování to tak vůbec nevyzní. Lepší by bylo vybrat třeba jen jednu příhodu z lágru a pořádně do detailů ji rozvinout, než skákávým způsobem se na pár stránkách snažit vykreslit celý příběh. Tento problém mají v různé míře i některé další příběhy, ne však všechny.
    Sborník obsahuje i několik kresebně a scénáristicky velice silných a dobrých příběhů. Asi nejvíce mi utkvěl v paměti příběh "donašeče" "Chytřejší než oni". Kresební zpracování je naprosto úžasné - především vyzdvihuji to dokonalé vystihnutí situace, kdy služba STB postupně sežere lidskou duši.
    Další příběh hodný vyzvednutí je "Masakr U Zabitého". Většina Čechů nad poválečným odsunem němců dneska mávne rukou a pokrčí rameny, že to byla holt válka. Tenhle příběh nakrásně ilustruje, že v poválečném lynčování nešlo jen o "odplatu" proti zlým SS nebo okupujícím vojákům: šlo především nejrůznější osobní pomsty, vraždy ze strachu před udáním, apod.
    Za třetí perlu této knihy "Borské povstání", které mi přišlo jako mnohokrát lepší horor, než cokoliv co jsem kdy viděl nebo četl. Nejedná se o přímé vyprávění, ale autorovu historickou rekonstrukci, kterou založil na nasbíraných důkazech. Je až neuvěřitelně mrazivé, jak snadno se člověk mohl dostat pod oprátku, aniž by cokoliv udělal. Zkrátka se jen někomu "nahoře" zdál nepohodlný. Nedokážu si představit ten nevěřící úžas lidí, když je jednoho rána sbalili a na základě hromady fingovaných důkazů a mučením vynuceného přiznání odsoudili k trestu smrti. Jakousi hořkou bobulí na tomhle zkaženém dortu pak je, že političtí vězni pod oprátkou ve jménu Boha odpouštěli svým vrahům, ale vězeňský zapisovatel místo jako jejich poslední slova zapsal nějaké nesmyslné doznání a omluvu socialistickému lidu.
    Nechci však vyvolat mylnou představu, že tato kniha obsahuje jen tři silnější příběhy. Silné jsou všechny, dobře scénáristicky nebo dobře kresebně zpracované mnohé, a tyhle tři, co jsem vypíchl, mi přišla absolutně nejlepší.
    Tuhle knihu považuji za obrovsky přínosnou hlavně z toho důvodu, že člověk má tendenci staré chyby opakovat znovu. Ve 20. století udělalo tolik lidí tolik chyb, které vedli k takovým hrůzám, že je třeba si je neustále připomínat a opakovat, abychom na ně nezapomněli a neudělali je znovu.

  • brkowycz
    Jak jinak hodnotit komiks, který se nedá přečíst jinak, než na jeden zátah. To prostě nejde, to je tak ukrutně napínavý, že bych u toho prasknul. Během čtení úplně kašlu na obrázky, které místo prohlížení jen letmo přelétnu očima a prostě to hltám, hltám, hltám a pak je najednou konec a meluzína kvílící v mé prázdné peněžence mi brání okamžitě si jet pro další díl. Kdo by to byl řekl, je to o Zombie apokalypse, ale je to fakt ukrutně dobrý.
  • brkowycz
    brkowycz2.1.2014 16:35Vetřelci Omnibus 3
    Poměrně slušně spokojený se čtvrtým Omnibusem vetřelců, sáhl jsem po předchozím díle. No... není to vyloženě tak špatný jako první, ale je to prostě nuda. Není to věc, na kterou bych se vyloženě těšil, až jí zase otevřu. Najde se tam pár poměrně slušných příběhů, z nich tedy především příběh "Oběť". Ten bych vyzvdihl opravdu vysoko. Zbytek je prostě nekonečná variace na stejná témata. Společnost něco podělá, odnese to posádka, nebo naopak šílený vědátor dělá výzkum vetřelců, něco se podělá. Je možný, že by se mi to líbilo víc, kdybych si přečetl nejdřív trojku, protože právě variantu "šílený vědec pěstující vetřelce" jsem poprvé četl ve čtvrtém omnibusu, čili mi to paradoxně jako opakování tématu přišlo ve třetím. Ale ve čtyřce je šílený vědec a halda vetřelců jednou, tady hned dvakrát. Zkrátka jsem zklamán, že celý zástup mnohdy poměrně kvalitních autorů má opravdu těžký problém přijít s aspoň drobnou originalitou. Omílání stejných témat dokolečka. Průměrný až hanba.
  • brkowycz
    brkowycz11.12.2013 11:53Vetřelci Omnibus 4
    Předtím jsem četl akorát první díl Vetřelců, který mi přišel jako neskutečná sračka. Vzhledem k tomu, že byl místními vychvalován jako jeden z nejlepších Omnibusů, dal jsem ruce pryč od téhle srandy za 900. Ale samozřejmě mě BBArt nalákal super cenou, tak jsem si řekl, že tomu dám šanci a koupil si Omnibus, který byl také kladně hodnocen zde. Začal jsem tedy 4. dílem Vetřelců a hned ze začátku musím říct, že jsem byl příjemně překvapený.

    Hned v úvodu je nabídnut příběh, který konečně do Vetřelčích příběhů přinesl nový vítr, nový nápad, což je přesně to, co mi chybělo u jedničky. Postava šíleného skladatele, který skládá hudbu na základě Vetřelčích skřeků byla přesně tou inovací, kterou příběh o Vetřelcích potřeboval. A já se u toho skvěle bavil. Rozhodně top tohohle Omnibusu.

    Další dvě příběhy od Acurdiho mě zase dostali sympatickými postavami. Speciální jednotka na likvidaci Vetřelců se sice zaplete do průseru, který je klasicky vyvolaný zradou společnosti, ale udrželo mě to u čtení a docela jsem jim fandil. V dalším příběhu se pak člověk setkává se šíleným vědátorem, který sexuálně zneužívá androida a je překupníkem vetřelčích vajíček. Opět solidní postavy a celkem povedený příběh.

    Minidíl Chuť byl prostě tou správnou jednohubkou, která mě potěšila a zasmál jsem se na jejím konci.

    Poslední dvě příběhy o Mondo hubičovi Vetřelců jsou hezky nakreslené - takový ten akční cartoon. Příběh je ovšem nadevše slaboduchý, zvláště v druhém díle, kde si Mondo udělá nějaký hrozný plazmový kanón z ventilačního potrubí, nebo co to je.

    Kromě prvního příběhu a minidílu Chuť se vše motá kolem klasické Vetřelecké linie - někdo se snaží využít Vetřelců k profitu - nevyšlo to a někdo to odnese. U Acurdiho to nevadí díky postavám a další omáčce, kterou do příběhu namíchal a u Monda se to zase dá snést díky tomu cartoonovému pojetí. Celkově hodnotím kladně a půjdu do pár dalších omnibusů, když je to teď za tu "no nekup to!" cenu.
  • brkowycz
    Nebude to ani nejlepší díl téhle série, určitě ale ani nejhorší. Prostě je to další část kolosálního příběhu jehož vymakanou propracovanost oceníme pořádně až tehdy, když si to přečteme celé na jeden zátah. Jedná se však pořád o stejnou kvalitu, kterou si tahle série drží už od začátku.
  • brkowycz
    Vždycky když nad touhle sérií přemýšlím, nevím vůbec, co je na tom tak dobrého. Ale dobré to zkrátka je. Kdyby nebylo, nepřečetl bych to na jeden zátah. Různě bych to odkládal, nutil se do kupování a i do čtení. Ale já se nenutím, vždycky to koupím hned jak to vyjde a celé to shltnu na jedno posezení. Snad sympatické postavy, snad schopnost Vaughana budovat příběh a udržovat napětí.
    No každopádně již tento příběh nabízí další vysvětlení smrti všech mužů. No řekněme, že upřímně doufám, že poslední díl nabídne nějaké další. Tohle prostě nežeru. Někde jsem však četl, že plně uspokojivé vysvětlení člověk nedostane a je jen na čtenáři, které si vybere jako pravdivé.
    Jinak tenhle díl je určitě lepší než předchozí, považuji ho zřejmě za jeden z nejlepších v celé sérii. Uvidíme co nabídne poslední díl, karty jsou pořád rozdané a hra dosud neskončila, přesto, že se ke konci opravdu blížíme. Jak jsem řekl, baví mě to a čtu to na jeden zátah - nedá se však říct, že by mi to něčím vytřelo zrak, zaskočilo nebo dokázalo šokovat. Tu Eisnerovu cenu pořád nechápu - snad pochopím po posledním díle. Snad si Vaughan nechal nějaké eso v rukávě.
  • brkowycz
    brkowycz1.11.2013 11:47Ultimate Spider-Man a spol. #11
    Zakončení Spider-mana je fakt ve velkym stylu a moc se mi líbilo. Z obou dvou záporáku udělá naprostý tupce. Doctor Octopus sice bojuje statečně ale ten způsob, kterym ho Spidey nakonec sundá, to si snad ani nezasloužil. Nečtu Superhrdinský komiksy často, ale prostě aby někdo rozhodil hlavního záporáka tímhle způsobem, to sem ještě neviděl.
    A co se Kravena týče - nikdy mi nepřišel jako zajímavý záporák. Vlastně mě nikdy nebavil a příběhy s ním mě ukrutně nudili a často jsem se za dlouhých večerů trápil otázkou, jestli vážně někdo může vymyslet takovou postavu, tak nezajímavou, unylou a rádobydrsnou. No - zřejmě Bendis sdílí můj názor, protože v tomhle díle Kravena degradoval a odhodil na hromadu trapáckých drsňáčků, kam právem patří. Na závěr tetička May dostojí svému obrazu coby prudérní báby, která kazí každou legraci. Kéž by umřela.

    Zatímco Gambit minule rozehrával něco, co by snad mohlo být považováno za jakýsi příběh postavený na citu a vztahu, tentokrát se jedná o čistokrevnou řežbu. Snad 20stránek není nic než výbuchy a souboje. Na konec patos tak příšerný, že jsem málem zvracel duhu.
    X-men ukecaný, plytký, nezajímavý, moralizující patos. O ubohém profesůrkovi, co má tak strašně moc rád lidi ale oni jeho ne. Ježíš Kristus na kolečkovém křesle, nic víc fakt. Kupodivu část časopisu, která patří X-menům, tentokrát extrémně nudila a nebavila - tohle číslo jednoznačně táhne Spidey.
  • brkowycz
    brkowycz14.10.2013 10:11Death Note - Zápisník smrti #08
    Death Note pokračuje dalším bookem a začíná to, co jsem u seriálu považoval za zbytečné natahování série.

    Celé je to vlastně o tom, zda vás omrzí nebo neomrzí ta "šachová partie", kdy má každá strana všechny své kroky promyšlené několik tahů dopředu, přičemž zjišťuje, že protější strana to promyslela ještě o krůček víc a tedy vyhrává. Dochází ke změně uhlavních nepřátel, z jednoho jsou teď najednou dva. Oba dva jsou geniální děcka, stejně jako "L", takže v tomhle si pan tvůrce moc práce s originalitou nedal. Ještě docela jde Mello, který jde "přes mrtvoly" ve své honbě za Kirou, ovšem Near je prostě doslovná kopie "L", akorát má svýtlé vlasy a oblečení, a místo pojídání cukrovinek si staví hrady ze sirek a kostiček. V podstatě se dá říct, že sedmým dílem vrcholil jakýsi Death note, a to co dostáváme teď, je Death note 2. Jako každý správný filmový sequel staví na tom, co bylo v prvním díle kvalitní a snaží se to rozšířit - tedy více dětských geniální protivníku Lighta a více různých "šachových" kalkulací tahů. Pořád je to ale poměrně napínavé, nudné to určitě není - naopak přes některé nedostatky je tato série především velice zábavná. Takže za mě zdvižený palec - i když originalita šla do záchodu a Cogumi teď spíš jen recykluje nápady.
  • brkowycz
    brkowycz14.10.2013 09:54Sandman: Věčné noci
    Neil Gaiman tentokrát experimentuje trochu odvážněji než obvykle. Nesnaží se ani tak moc napsat povídky o jednotlivých čelenech rodiny Věčných, spíš se pokouší napsat povídky, které doslova BUDOU jednotlivými členy rodiny Věčných. Takže například povídka o Smrti nemá být pouhým příběhem, ve kterém vystupuje Smrt (protože, upřímně - v kterém příběhu smrt nevystupuje, že?), ale Gaiman se snaží napsat povídku o Smrti jako takové - vystupují v ní lidé, kteří se zoufale snaží uniknout smrti - ale pak vítají její náruč a také vypravěč - který je vojákem z povolání a doslovat miluje Smrt. Gaiman velice šikovně tuto lásku propojuje fyzicky i abstraktně - obojí zároveň.
    Příběh o Touze tohle dokazuje ještě víc - je o ženě, která využívá mužské touhy k dosažení vlastního cíle a ukazuje se, že touha je ještě silnější než láska. A navíc to kreslí Manara, prostě těžko najdete povídku, která více evokovala Touhou, než tu, kterou napsal Gaiman.
    Právě proto může být určitým problémem luštit povídky o Zoufalství nebo Delíriu. Aby bylo jasno, mě se určitě nelíbí výtvarný styl Barrona Storeyho, ale k Zoufalství se prostě hodí - protože samotného čtenáře při pohledu na jeho obrázky přepadá zoufalství. "Co to má být? To je jako moderní umění nebo co? Vždyť ten obrázek nedává smysl!!!" Gaiman to doplňuje skličujícími krátkými povídkami o lidech v zoufalé situaci. Svým způsobem je tahle.... část... v této knize nejlepší, protože Gaimanovi se skutečně podaří člověku vnutit pocit Zoufalství když to čte. Není to o příběhu, ale o skutečné emoci, kterou z těch stránek člověk dostane. Podobně u Deliria, kde se za šílenou nečitelnou kresbou skrývá ještě šílenější příběh, který jsem na konci úplně nepochopil. Jasně - čte se to špatně, spousta lidí si řekne "WTF!!!", ale Gaimanovým cílem prostě bylo udělat příběh, který bude evokovat Delirium, nebude o šílenství, ale bude Šílenstvím. Což se povedlo.
    Podobné je to i u dalších příběhů, jako je vynikající Sen, Zkáza nebo Osud. Není třeba rozebírat jeden po druhém - Gaiman se u každého příběhu snaží o to samé. Kromě Storeyho a Sienkewicze (jejižch přispění ovšem není náhodné a je důležité pro finální vyznění povídky) se navíc pokaždé dá naprosto bez debat mluvit o vynikajících výtvarnících, kteří se na tomto svazku podíleli, zejména SEN a TOUHA, to je prostě pastva pro oči stránka za stránkou.
    Věčné noci zkrátka nejsou nic obyčejného, nejsou tím typem komiksu, se kterým by se člověk setkával každý den. Gaiman chtěl zřejmě víc, než napsat prostou poctu formou několika povídek, chtěl napsat dílo, kde na vás z každé kapitoly "dýchne" ten věčný, o němž právě čtete. Podle mého názoru se mu to povedlo - ale nepovažuji svoují interpretaci tohoto díla za něco závazného (jako "Já jsem intelektuál a pochopil jsem to, vy NE!"). Jedná se však o velice experimentální dílo a je proto jasné, že každému sedne jinak, každý v něm může vidět něco jiného, co je pro jednoho slabé, je pro jiného brilantní a pro třetího průměr. Klasickou sérii to určitě nemůže předčit a v rámci Sandman universa dávám 4*, v rámci komiksu jako takového je to opravdu těžko hodnotitelné - osobně bych klidně uvažoval o 5ti* , ale asi bych to nechal na čtyřech, protože tohle zkrátka asi nebude pro každého.
  • brkowycz
    Tak tohle bylo parádní. John Constantine ještě nikdy nebyl takovej "bedés mudrfaka". Většinu knihy John ani nevystupuje, spíš se o něm baví během výslechů při vyšetřování vraždy v S/M salonu. Azzarelovi se tak srze rozhovory hlavních postav daří budovat obraz Constantina jako jakési mýtické bytosti, atmosféra je jednoznačně nastavená tak, aby udělala z Constantina toho tajemnýho čaroděje, se kterým se fakt nevyplatí se vůbec setkat a něco po něm chtít, natož s ním jakkoliv vyjebávat.
    Azzarelo měl ve svém runu silné momenty, i pár slabších. Za slabší považuji především "Dobré úmysly" a pár "one shot" příběhů, které během svého působení napsal (i když věřím tomu, že až si celý jeho run přečtu znova v jednom kuse, mnoho další detilů vyplave na povrch). Za ty silné prakticky zbytek série. Troufám si říct, že závěrečný díl se nese trochu v duchu "Těžkých časů" a podle mého názoru se opravdu povedl. Azzarelo sice odchází s velkou parádou, pravdou ovšem je, že příběh se na jednu stranu uzavírá, na tu druhou zůstává poměrně otevřený. Docela by mě zajímalo, jak s touto hozenou rukavicí naložil další autor.
  • brkowycz
    brkowycz6.10.2013 16:08Habíbí
    Velice krásná kniha. Absenci příběhu jsem tedy rozhodně nezaznamenal, podle mě knize příběh nechybí. Jsem absolutně nadšený. Záložky a zadní strany knih většinou obsahují text, který knihu vychvaluje a který se snaží každého, kdo si ho náhodou přečte, přilákat k přečtení celé knihy. Zcela vyjmečně se stane, že text na zadní straně knihy není pouhým lákadlem, ale dokonalým zhodnocením publikace. Klidně bych zkopčil to samé, co se píše zde v profilu této publikace. Zejména ta část "...s početnými přesahy". To asi hodnotí tuhle knihu nejlépe: "Početné přesahy". A do všech stran. Paráda, nevím co by se tomu dalo vytknout. Snad jen, že autor zřejmě nechal Biblickým prorokům, kteří vystupují i v Koránu, arabská jména. Z příběhu většinou každý pochopí o koho jde, že Núh je Noe, Sulajmán je Šalamoun, ale stejně mi to přišlo zbytečný. Je to asi jako kdyby někdo vyprávěl příběh o anglických usedlících a místo "Ježíš" nebo "Jan" psal "Jesus" nebo "John". Dost zvláštní je také autorovo skákání mezi slovem "Bůh" a "Alláh" - což v podstatě znamená totéž, akorát jedno v češtině (potažmo tedy zřejmě angličtině) a druhé v arabštině. Dalo by se to sjednotit a držet jednotný styl.
    Ale... to je jen taková blbost, která mi rozhodně zážitek ze čtení nekazila. A ta kresba? Neskutečný!!!

  • brkowycz
    V prvním vydání mi tento Hellboy unikl, a proto se k němu vracím jakoby zpětně, i když mám ostatní příběhy načtené až do osmého dílu. Po velice kvalitní první knize jsem očekával obdobnou kvalitu od knihy druhé, neboť jsem si myslel, že autor byl na začátku svého psaní Hellboye plný skvělých nápadů. Zdá se, že tomu tak bylo, avšak Mignola se rozhodl všechny své nápady nacpat do jedné knihy. Po vyvážené, temné a napínavé jedničce dvojka přináší těžko přehledný guláš. V podstatě bych řekl, že nápady užité v této knize, by klidně vydali na tři nebo čtyři jiné knihy. Možná ještě na víc. Máme tu drsňáckýho upíra. Máme tu draka Chaosu a jeho proroka. Máme tu podivuhodnou nacistickou sektu, babu Jagu, matku drsňáckýho upíra a železnou panu. Mignola, stejně jako později v dalších dílech, vrhá na Hellboye jednu mytologickou postavu za druhou a příběh samotný ustupuje do pozadí. Bral bych raději jednoho záporáka, trochu budování atmosféry, trochu hrátek s příběhem, nějaké odkrývání tajemna a atd. Je možné, že číst tuto knihu skutečně jako druhý díl, líbila by se mi víc, ale když mám načtené i další příběhy s Hellboyem, zřejmě mě tento díl nemohl nijak překvapit. Tak či onak, když si vyjedu seznam komiksů tady na comicsdb a vyskočí na mě, že je "Probuzení ďábla" vlastně nejlepší komiks, co u nás vyšel, jdou na mě mrákoty. Přesto, že Hellboy vyniká mnoha klady, jakým je kresba, viditelné nadšení pro mytologii a ony hororové prvky, které zmiňuje "kaylin" níže, rozhodně se nejedná o nejlepší komiks, co kdy v ČR vyšel a budu jej tedy hodnotit trochu přísněji.
  • brkowycz
    Mě teda přijde, že nadhodnocenější komiks jsem snad nečetl. Fakt jsem se na to těšil, po všech těch nadšených reakcích, ale je to prostě průměrná šeď a hlavně nuda. Dlouho jsem se u něčeho takhle ukrutně nenudil.

    Není to špatně napsaný. Autor podle mého názoru poměrně zdařile reflektuje myšlenky běžných lidí při setkání se superhrdiny. Stav společnosti, který narazil na existenci "nadlidí" a způsoby, jakým lidé na superhrdiny reagují a jak se s jejich existencí vyrovnávají, je velice zdařile podaný a síla Zázraků je podle mého názoru hlavně v tomhle. Ale to nestačí. Dokážu si představit myšlenku "superhrdinové očima běžného člověka" jako komiksovou povídku, třeba nějakého chlápka, co jde ráno do práce a cestou naráží na superhrdiny. Nápad je to dobrý, reakce lidí pěkně podané, ale to je bohužel všechno. Důležitým záporem je zejména absence příběhu. Komiks tak nějak skáče od jedné Marvel události k jiné, fotograf - hlavní hrdina - vždy stojí, uvažuje o superhdinech, uvažuje o pozici lidí ve světě superhrdinů, ale nic dalšího se tam neděje. Že je důležité především uvažování hlavního hrdiny? Že o tom celý komiks je - jakýsi komentář běžného člověka k pro něj nepochopitelným událostem světa plného lidí se zvláštními schopnostmi? Možná - stále nuda. Od tzv. intelektuálního komiksu očekávám především, že ke mě bude promlouvat. Spousta autorů, co píšou intelektuální komiksy, ke svým čtenářům promlouvají skrze příběhy a čtenář si jejich filosofii dokáže vztáhnout na vlastní život. Ale vzhledem k tomu, že nežijeme ve světě superhrdinů, není moc co si z tohohle příběhu odnést.

    Kresba je určitě skvělá, ale přiznám se, že tyhle dokonalé kresby, které nemají daleko k fotce, moc nemusím. Sečteno podtrženo: nechápu ten hrozný humbuk kolem toho, já si právě přečetl komiks, který byl pro mě dokonalou demostrací zcela průměrného počinu. U čtení jsem se extrémně nudil a znova si to asi nikdy nepřečtu.
  • brkowycz
    Kde se takhle kvalitní Sláine, za ty roky co jsem ho četl porůznu v Crwi, skrýval?

    Celé je to v podstatě óda na pohanská náboženství. Pat Mills velice trefně poukazuje na křesťanství jako na náboženství, které zcela bezdůvodně potlačuje lidskou přirozenost a staví proti němu divokost pohanského náboženství. Dělá vlastně z křesťanské víry jakousi mytologickou konspiraci - milující Bůh je stejně pravdivý jako upřímný politik, který na nás kouká z plakátu a s vyretušovaným úsměvem nám slibuje lepší budoucnost. Za tím vším je ovšem touha mít moc a lidi, kteří se nachytali, zotročit a donutit je ke krvavému uctívání. A Sláine je v této knize představen jako bojovník proti tomuto narušení přirozeného řádu. Nikdy nevychází z role. Klade nejvyšší důraz na vlastní čest a je zcela zavázán Bohyni a úkolům, které mu dává. Oproti němu bravurně kontrastní komická postava trpaslíka Ukka, který vždy trefně a lidsky komentuje vývoj událostí a Sláine mu uděluje pravidelný výprask za všehny špatnosti, které Ukko provedl, ale Sláine na ně nepřišel.

    Dlouho jsem neviděl takhle pečlivě vybudovanou mytologii. Co se příběhů týče, "Jméno meče" je ještě o chlup lepší než "Poklady Británie". Co se kresby týče, nemůžu se rozhodnout, která se mi líbila víc. Každá má podle mě něco u sebe - snad akorát Clint Langley kreslí Ukka s různě dlouhýma ušima, měsíc mu často putuje po obloze sem a tam (přesto že se během jednoho rozhovoru koukáme na postavy z různé perspektivy, pokaždé z nimi září měsíc), ale na druhou stranu, díky troše moderní techniky se mu podařilo dosáhnout poměrně líbivého efektu a měsíc z každé stránky skutečně září.

    Shrnuto: Nečekal jsem, že to bude takhle dobrý.
  • brkowycz
    Aby bylo jasno, těch pět hvězdiček je POUZE za příběh "Kameňák". Ale vezmem to od začátku.

    Brubaker s Mahnkem navazují na dílo Batman:Rok jedna, a pro vlastníky Millarova komiksu se tak vlastně jedná o pokračování něčeho, co už mají doma. Millarových kvalit to však nedosahuje ani zdaleka. Brubaker v podstatě podává stejný scénáristický výkon, jako v "Criminalu". Jedná se o jakousi čistou hru, nijak scénáristicky neriskuje, nesnaží se čtenáře nějak překvapit, chce prostě podat solidní výkon a napsat dobrý díl Batmana. Jedná se v podstatě o klasický detektivní příběh, kdy Batman pomalu sbírá jednotlivé střípky, až odhalí padouchovy motivy. Nemůžu si pomoct, Jokerova postava a jeho motivy mi prostě v tomhle díle přijdou příliš racionální. V Nolanově filmu, i v následujícím příběhu od Moora, mají Jokerovi činy jakési pozadí, představující podivnou a zvrácenou filosofii, která ale - a to je na ní nejhorší - dává smysl. V tomhle příběhu od Brubakera je Joker hnán nejdříve pomstou, pak jsou zase jeho motivy nečitelné - ale dojde k jejich odhalení, na to na základě Jokerovi básničky(!), kterou napsal na zeď. Tohle bych hodnotil tak 3-4 hvězdičkama, jedná se zkrátka o solidní počtení, které ovšem nepřinese čtenáři žádný nový zážitek.

    Nesrovnatelně kvalitnější je Kameňák od Moora, brilatně ilustrovaný a luxusně kolorovaný Bollandem. Když to člověk čte, prostě má v duši takový ten pocit "Tohle je ono, tohle je prostě naprosto úžasný!!!" Alan Moore zde riskuje hodně a pouští se do Jokerova originu. Je to dost riskantní z důvodu, že mnohé postavy světového filmu a komiksu jsou úžasné právě tím záhadným původem - dělá to z nich prakticky nadpřirozené bytosti. Origin, pokud není dostatečně dobrý, může tento mysteriózní pocit obklopující postavu s původně nejasným originem zničit. Krásný příklad je film "Sedm", jehož tajuplného vraha naprosto ničí u nás vyšlý komiks, který mapuje jeho původ. Ten komiks jsem přečetl a rozhodl se ho nebrat vážně, protože by mi to zkazilo mrazení v zádech, které mám pokaždé, když se na Sedm koukám.
    I Joker má pár originů, některý výšel i Crwi - a ten z něho zase dělá gaunera, který akorát spadl do chemického humusu. Ale byl gauner už předtím, a po pádu do humusu se z něj stal akorát gauner šílený (nebo ještě hůř - pouze předstírající šílenství). Moore nám zde předkládá vlastní verzi, která udělá z Jokera neuvěřitelně tragickou postavu. Pro mě osobně to Jokerově postavě dodalo neuvěřitelnou hloubku. Bolland v doslovu píše, že Moore ho podáním Jokerova originu naštval, protože má raději tuto postavu zahalenou tajemstvím, a tak to prostě bere jako jeden z možných vysvětelní (podobně jako ve filmu od Nolana, kde Joker původ svých jizev vysvětluje asi třikrát, pokaždé jinak) Já osobně Moorovo vysvětlení přijímám se vším všudy a stává se mým oficiálním vysvětlením Jokerova původu. Moore však Jokerův původ nepodává jen z jakéhosi fanouškovského nadšení a fantazírování - celá zápletka příběhu je budována na jeho základech. Moore neplýtvá ani větami, ani postavami. Každá z nich má svůj úkol a místo v příběhu. Nic zde není zbytečné a všechno se dohromady proplétá v příběh, který je pro mě bezkonkurenčně tím nejlepším Batmanem, jakého jsem kdy četl. Celé to podtrhuje závěr, který snese dvojí interpretaci (jak Bolland naznačuje v doslovu) a ta kresba... pastva pro oči. Tohle je tak za šest hvězdiček.

    Závěrečná jednohubka, opět zdařile nakreslená Bollandem, nám představuje opět to, co jsem vyzdvihl hned na začátku. Magora, jehož vraždící záměr má v pozadí šílenou filosofii, která je o to horší, že dává zvrácený smysl. Je to spíše jen takové zamyšlení, ale jedná se o pěknou věc!
  • brkowycz
    brkowycz24.8.2013 14:24Incal (paperback)
    Co sem to právě přečetl?
    Byl jsem vržen do podivného směsice sci-fi, mystiky, komedie, akce, hororu, detektivky, politického thrilleru... snad prostě úplně všechno, napasované do jednoho obrovsky komplexního a neuvěřitelně překombinovaného příběhu. Příběh plyne tak nějak podivně a zašmodrchaně. Incal dost často hraje roli určitého deus ex machina. Všichni se hrozně snaží, bojují a trpí a když už to vypadá, že jsou ztracení, Incal, který celou dobu jen tak přihlížel, najednou zasáhne a vyřeší celou situaci. Přistihl jsem se, že v určitých částích knihy jsem si říkal "Páni, tohle je super, wow" a jindy mě zase napadlo, jestli náhodou nečtu úplnou sračku. Je to prostě obrovský guláš úplně všeho, sám sem kolikrát zíral, jak neuvěřitelně příběh skáče mezi planetami, mezi hrdiny, mezi rovinami bytí a existence, skáče od sem tam a zase nazpět. A to bez jakéhokoliv uvedení. Musím přiznat, že mám rád, když autor představuje neznámý svět a buď 1) jeho pravidla nastíní v úvodu, nebo 2) pravidla světa čtenář postupně odhaluje. Incal nás prostě vrhne do budoucnosti tak trilion bilionů, kde absolutně nic nedává smysl, budoucnosti, která je zcela odcizená našemu smýšlení a já jen tak sledoval, jak se v téhle neuvěřitelně vzdálené a nemožné budoucnosti odehrává prapodivný příběh v prapodivném světě, jehož pravidla a zákonitosti nechápu.
    Monumentální finále se mi líbilo až do závěrečného rozulení, které jsem prostě absolutně nepochopil. Asi bych potřeboval, aby mi ho Jodorowsky vysvětlil - za předpokladu, že jej chápe on sám, a že konec knihy mu nebyl vnuknut nějakým viděním ve snu nebo konzumací houbiček.
    Kresba jako taková je zcela naprosto bez výhrady, a je luxusní.
    Finální verdikt? Nejedná se o průměrný komiks. To je tak všechno co mohu říct. Incal je zkrátka jinde. Na jednu stranu vykrádá spoustu témat, na druhou stranu je dohromady skládá stylem, který jsem ještě nikdy nikde neviděl. Mám pocit, že místo hvězdiček bych měl hodnotit snad čtverečkama nebo kruhama. A protože mám pocit, že jednu nebo dvě hvězdičky by měli dostávat příběhové paskvily jako jsou ty v prvním omnibusu vetřelců, dávám čtyři. Zkusím si dát pět let, trochu zestárnou a pak si to dát znovu. Třeba do toho víc proniknu, až budu starší. Uvidíme.
  • brkowycz
    brkowycz24.8.2013 11:04Ultimate Spider-Man a spol. #10
    S tímhle číslem jsem fakt spokojený. Spiderman začíná pěknou prohláškovanou bitkou s Doctorem, kdy dostává pavouček přes drštičku. V tomhle bych rád vyzvdivhl Bendisův přístup, který velice pěkně mapuje začátky mladého superhrdiny tím, že Peter neustále přeceňuje svoje schopnosti. A to nejen na poli bitevním, ale i na společenském. Přes veškerou snahu se mu nedaří přiklonit veřejnost na svojí stranu a všichni ho prostě mají za podivného pošuka. Zkrátka někam příběhnout v uplém oblečku a dát šílenýmu Doctorovi dvě rány na solar ještě neznamená, že vás davy budou milovat.

    Finále X-manů trochu zklamalo. Bitka zase tak epická nebyla a prostě nejsem velkým fanouškem utopických výlevů humanismu, že i největší sráč, vrah, sadista a záporák si zaslouží přežít. Na jednu stranu je dobře, že komiksy a příběhy už od mala vychovávají lidi k přesvědčení, že každý lidský život má svou cenu a vražda je ten nejhorší přečin, na druhou stranu by mě zajímalo, kolik životů mají tyhle slitování na svědomí. Kolikrát měl Batman možnost zabít Jokera, aby ušetřil jeho život, Joker utekl a zabil stovky dalších lidí? Kolikrát Doctor mohl zabít Mastera, aby ho ušetřil/předal spravedlnosti, které později Master uniká, aby vraždil, manipuloval a ničil životy skrze celý vesmír a čas. A co Spider-man a všichni ty záporáci, které přemohl, mohl zabít - nebo pouze je nechat, aby se zabili (například pádem z budovy), ale on je nejen že nezabije, on je ke všemu zachrání. Takže se pak záporák o 30 čísel později vrací na svou další běsnící zabijáckou túru. Slitování a humanismus kladných postav z komiksových a televizních sérií zřejmě zabil už statisíce lidí.

    Jo, a Gambit vypadá dobře. Je to citlivě napsaný, solidně nakreslený, ale na větší hodnocení si počkáme, až se v příštím čísle příběh uzavře.
  • brkowycz
    brkowycz20.8.2013 17:15Ultimate Spider-Man a spol. #09
    Na kombinaci Spidermana a X-manů je nejzajímavější asi to, na co už lehce poukázal uživatel "Final". Zatímco Bendis píše velice rozvážně, děj pomalu rozplétá, postavy buduje a neváhá věnovat pár stránek pouhým rozhovorům, aby vykreslil charaktery, Millar v X-manech do toho buší v šíleným tempu. Akce střídá krátké dialogy a pak zpátky do akce. Než se člověk ponoří pořádně do akce, skončí, než člověk pořádně "uchopí" charaktery postav, je konec dialogu a jede se další scéna. Například Furyho uvěznění je zde zobrazené, doslova, na jedné stránce.
    Člověk si v českém komiksovém prostředí zvykl na dávkování příběhů po knihách, které představují poměrně ucelený příběh. Tady se musí spokojit s fragmenty příběhu jednou za dva měsíce. U Spidermana pak dostávám pocit, že se tam jen kecá a nic se neděje (vůbec si nedokážu představit, že bych to měl číst po jednom sešitu měsíčně). U X-manů děj odsýpá, ale zase se zdá, že zbytečně rychle (ale možná adekvátně rychle na sešitovku). S nějakým hodnocením si asi počkám na uzavření jednotlivých příběhů a pak si to pročtu znova v jednom kuse. Obě dvě série ale podle mého názoru představují solidní mainstream plný zábavy a na další díly se vždycky těším.
  • brkowycz
    brkowycz3.8.2013 09:53Lucifer #04: Božská komedie
    Teď, když už se uzavřel příběh Sandmana, je význam téhle série pro čtenáře ještě důležitější: přebírá Sandmanovský koncept a zalepuje tak díru, která tady po pánovi snů zbyla. Při vyprávění se užívá zdánilvě vzájemně nesouvisejících příběhů, které se nakonec propojují v hlavním příběhu. Pro mě osobně je tohle jednoznačně důkaz toho, že autor nad příběhem přemýšlí a dává si práci plánovat věci dopředu.
    Kromě přejímání konceptu Sandmana však Lucifer jde i vlastním směrem. Zatímco pán Snů byl, přiznejme si, trochu "emo", Lucifer je prostě pyšnej, namyšlenej hajzl. Mám osobně fakt problém mu fandit. Naštěstí mu Carey dává jako protivníky ještě horší věci, takže nakonec skutečně jste na straně Lucifera. Víte moc dobře, že Lucifer je zřejmě po Bohu nejsilnější bytostí v Careyho vesmíru, a tak se o něj moc ani nebojíte, prostě jen čekáte, kdy těm ještě horším záporákům nakope řiť. I s touhle nezničitelností a neporazitelností se Carey vypořádává a Lucifer se ocitá v situaci, kdy se potácí na samotné hranici smrti a je nucen blafovat, i když v ruce nemá žádné karty.
    Je to zkrátka dobrý. Pokud se někomu líbí věci jako Sandman nebo Bažináč, bude se mu líbit i Lucifer.
  • brkowycz
    brkowycz9.7.2013 10:48Transmetropolitan #08: Žalozpěv
    Tak přišlo něco, co jsem opravdu nečekal. Místo rozjuchaného pálení střevními trhači a barových bitek dostáváme poměrně vážnou mezihru, která mě překvapila svým pesimismem a tím, co se Ellis Spiderovi provedl. Zřejmě se rozhodl, že z hasteřivé řevnivosti mezi investigativním žurnalistou a zkorumpovaným politikem udělá mnohem větší záležitost. Zatímco je v tomto díle Spider Jerusalem sražen na samotné dno, z prezidenta Ellis dělá nikoliv pouze zkorumpovaného politika, ale absolutního svinskýho hajzla. Role, kdo je v tomto příběhu klaďas a záporák, jsou tentokrát vykresleny velmi zřetelně a nezáleží na tom, kolik babiček Spider ještě nakope. Rozhodně to natahovanější je, celý příběh by se určitě dal nacpat do čtyř sešitů, na druhou stranu, Robertsnova kresba mi přijde skvělá a drobná rozmáchlost jí sem a tam neuškodí. Hostující výtvarníci tentokrát obálky opravdu zprasily.
  • brkowycz
    brkowycz22.6.2013 12:51Death Note - Zápisník smrti #07
    Rozhodně vrchol série, i když při tomto výroku trochu podvádím, neboť znám příběh ze seriálu, který se comicsové předlohy drží opravdu věrně.

    Já osobně prostě autorovi všechno sežeru. Lightův plán možná byl skutečně riskantní, ale dá se říci, že ve chvíli, kdy ho vymýšlel, stejně neměl na výběr, protože ho "L" skoro odhalil. Beru to zkrátka tak, že mu to vyšlo a pravdou je, že autor se skutečně snaží v Lightových úvahaých pokrýt "všechny" možnosti. Teď asi po dvou knihách, kdy jsme si nebyli jistí co se Lightem děje, se všechno najednou vysvětlí a vygraduje v emočně silném polofinále této série. I u Rem mi přišlo, že nic jiného skutečně dělat nemohla, jestliže, jak bylo mnohkrát zdůrazněno, její primární motivací bylo udělat to nejlepší možné pro Misu Amane. Ale nevylučuji ani možnost, že jsem na těch "x" dalších možností jak obejít Lightovu past nepřišel, protože jsem blbější než mentálně zaostalý teenager :)

    Moc dalšího se o tomhle díle říct nezná, rozebrat jakoukoliv část děje by znamenalo kolosálně spoilovat. Cugumi děj servíruje vysokým tempem, až by si snad člověk udělal mozol na ruce od otáčení stránek, kdyby jeho oko neupotala ta naprosto geometricky přesná linka Obaty.
  • brkowycz
    Tři solidní hvězdy pro velice solidní příběh. Bohužel - pokud něco původně vyšlo jako součást větší knihy, musí se její rozdělení podepsat na příběhu, který zřejmě nabyde jasných obrysů až po přečtení poslední knihy Azzarelova runu. Nicméně se zde nachází celá spousta zajímavých momentů. Za nejlepší okamžik považuji chvilku, kdy jsou názory vymletého dědka, který svůj rasismus staví na dezinterpretaci Bible postaveny tváří tvář hraniční situaci, ve které jeho hodnoty naprosto selhávají. Constantine si tentokrát opravdu pořádně začaruje, což rozhodně potěší.
    Poslední příběh, one shot, je příběhem "Kterak si Constantine na kurvu vydělal a pak s ní souložil" - příběhově tedy nic závratného. Ovšem dialog s důchodcema, se kterými hraje Constantine bingo aby si vydělal na kurvu ovšem stojí za to - John srší hnusným cynismem který jde pod kůži a připomíná nám, že on skutečně není kladnou postavou.
  • brkowycz
    brkowycz6.6.2013 11:29100 nábojů #08: Posmrtné blues
    A to jsem se tolik těšil! Vidím "počet stran: 224", mnu si ruce a říkám si; "Pořádná dávka 100 nábojů, to si pěkně počtu!" A houby! Tohle jsem zhltal na posezení a teď buším pěstí do stolu a ječím "Nášup!"
    Úvodní sešit slaví padesáté číslo a to velice důstojně. Je prodloužený a je v něm zmíněno vyprávění o původu Trustu. Ano správně - Azzarelo nastiňuje vznik Trustu, a to skrze gangstera v baru, který to vypráví jako strašidelnou konspirační historku. Právě tento styl vyprávění u baru nad panákem "něčeho tvrdého", ve spojení s zařazením vzniku Trustu do dávné minulosti dává této tajemné organizaci až mytologický nádech.
    A hlavní příběh tohoto dílu je skutečnou lahůdkou. Azzarelo skrze perfektní kombinaci minulosti a současnosti pomalu buduje a rozplétá příběh dalšího minutemana, tentokrát skutečně dojemnější než kdykoliv předtím. Nedá se to přestat číst. Mám chuť napsat "Nejlepší díl 100 Nábojů zatím", ale úplně dobře si nepamatuju všechny předchozí díly (je to přeci jen dlouhá série), tak se pro jistotu k takovým trvzením neuchyluji - ale rozhodně to patří mezi top. Předchozí díl z vězení možná nebylo úplně to pravé, "stonábojové", ale tohle má prostě akci, city, krásné ženy a epický závěr. Nevím co dalšího k tomu dodat. Snad jen - "CROATOA".
  • brkowycz
    Další díl "Y" opět nepřináší nic nového - jede se v nastoleném tempu. Tentokrát mě to bavilo o něco více než předchozí díl, ale je to možná proto, že očekávání, která tato série v úvodu nastavila, se již dávno zhroutila. Nějak jsem si zvykl, že až na vyjímky se v podstatě jedná o nekonečnou variaci na téma "Yorrick a banda vs. šílené ženštiny". Tento díl není vyjímkou, a jelikož se série blíží ke konci a je třeba jí trochu natáhnout, nesmí samozřejmě chybět jako doplnění 4 sešitového příběhu dva životopisy hlavních postav. Ohledně katastrofy, která zničila všechny muže, dostaneme něco málo, ale nic co by člověka uspokojilo.
    Kol a kolem to v podstatně není špatnej comics, pořád mě to baví, jen se prostě Vaughan drží v bezpečně vyjetých kolejí. V podstatě nic nedokáže člověka šokovat, jako třeba v dílech Alana Moora. Přijde mi, že by šlo daleko víc experimentovat s dějem a mnohem lépe tlačit na postavy, sem tam něco zahnat do snesitelného extrému. Bohužel nic z toho, Vaughan sází na jistotu a proto nebýt občasného (na můj vkus nedostačně častého) sexu, dalo by se to nazvat "zábavou pro celou rodinu".
  • brkowycz
    brkowycz9.5.2013 13:26Mýty #03: Láska jako z pohádky
    "Neumírej! Ty mi tady neumřeš, dělej! Ještě jednou!!!"
    "Je po něm... smiř se s tím..."
    "Není! Bude po něm až řeknu! Dělejte! Znovu nabít! Můžeme!" BUM!
    "Dýchá, on dýchá..."

    Tuhle kýčovitou oživovací scénu v třetím díle Mýtů nečekejte. Zhruba tak si ale představuji pocity většiny fanoušků, kterým se tato série strašně zalíbila a pak, když se téhle sérii stal "Netopejr", bombardovali pravidelně auditko Crwe s žádostí o převzetí. Pravidělně pokračovali, i když to vypadalo úplně beznadějně, dále se snažili a dožadovali se nového čísla. Nakonec se podařilo, Crew převzala a my tu konečně máme třetí knihu.

    Stála tato série za oživení? Třetí díl naznačuje, že ano. Dostává se nám poměrně solidní městské fantasy. Willingham sice prachsprostě vykrádá pohádky, ale ne vždy je to na škodu. Někdy to působí jako pěst na oko, kdy pouze přepracuje z pohádek známý námět (jak činí v první krátké povídce), jindy však pohádkové reálie používá překvapivě chytře. Prozatím operuje s pohádkovými příběhy rozhodně nápaditěji než Mignola, který pouze vezme libovolný světový mýtus a flákne do toho Hellboye, ať si vzájemně Mýtus s Hellboyem vymlátí zuby. Zase nechci moc prozrazovat, člověk si během čtení povšimne sám. Willigham, narozdíl od seriálové podoby "Once upon a time" smyl rozdělení "hodný" a "zlý", čili se setkáváme s odporným intrikánem "Krásným princem", zoofilní revolucionářkou "Zlatovláskou" a jakýmsi "wolwerine" typem hrdiny, neboli Zlým vlkem. Zkrátka postavy umí zaujmout a šokovat svým chováním. Setkáváme se vlastně s pohádkovými postavami, vytrženými z pohádkového světa, mnoho staletí po onom "a žili šťastně až do smrti" a čelící kruté realitě ve vyhnanství.

    Kniha obsahuje i další věci, které běžného čtenáře komiksů baví a přitahují. Kresbu Briana Talbota, divoký sex, akci a spoustu krve. Myslím, že pro fanoušky městských fantasy absolutní nutností.
  • brkowycz
    K novému Bažináči toho nemohu říct mnoho nového - v podstatě mohu pouze odkázat na předchozí komentář "Killingjoke", jehož věty bych mohl pouze parafrázovat.
    Za sebe jen dodávám, že při každém čtení Moora, zejména pak jeho Bažináče, jsem pokaždé znovu překvapen, kam až je schopný autor příběh dovést, jak překvapivými směry se Moore vydává. Z každého nápadu vyždímá absolutní maximum a po jeho přečtení mám pocit, že lépe by dané téma, ať už se jedná střetu civilizace a přírody, nebo příběhu o osamnělosti, nikdo zpracovat nedokázal.
    Navíc... přiznávám, že po otočení poslední strany nemám nejmenší tušení, kam ten příběh mohl směřovat nyní. Stát se zřejmě může absolutně cokoliv.
  • brkowycz
    brkowycz13.3.2013 17:53Hitman #07: Stará páka
    Tak pro mě teda rozhodně tenhle díl vyšel lépe, než ten předchozí. Moc nechápu ten skok v deseti procentech v hodnocení. Celé to vypadá, jako že se jedná o "nejhoršího" Hitmana, což si rozhodně nemyslím - je to prostě další Hitman, který se drží nastoleného Hitmanovského průměru.

    Což je samozřejm druhá věc. Mnoho lidí v hodnocení píše; "Možná dobře, že je to předposlední díl". Myslím si to samé, ne protože by to bylo tak špatné, ale protože se Ennis začíná v téhle sérii hrozně opakovat. První část, kterou bych nazval "Cesta do pravěku", považuji za jeden z nejvtipnějších dílů Hitmana vůbec. Jako neříkám, ty scény, které se odehrávají z pohledu Dinosaura, jsou opravdu tenkým ledem, kde by neopatrné šlápnutí celý příběh ponořilo do hlubokých vod naivní zbytečnosti, naštěstí Ennis celkem úspěšně vrávorá a u scén, ve kterých se objevuje Tommy a Natt jsem se prostě častokrát od srdce zasmál. Nicméně - vtipné scény mezi ústřední dvojkou najdeme v každém lepším díle a banda dinosaurů, co pobíhá po Gothamu a gastronomický kritik T-Rex není něco, co by přineslo do série nový vítr a čertvý pohled.

    Další díl je další variantou na Tommy vs. hromada zbytečných mafiánů a jeden lepší záporák (no... lepší... pořád se o něm mluví jako o děsném borci, co to umí s nožema a pak svou první oběť bodne... do lopatky... :/) . Dojde k přestřelce táhnoucí se asi dvacet stran, absolutně nula jakékoliv novoty nebo invence. Teda až na to, že tentokrát z toho nevyjdou všichni zdraví, ale i čtenář s půlkou mozku přijde během prvních pěti stran na to, kdo skape tentokrát.

    Poslední příběh s šestipívem, kde Tommy s Nattem honí nahého člověka připomajícího jakousi zvrácenou verzi TARDIS začíná slušně, pak dojde k jakémusi infernu. Když Ennisovi dojdou nápady, vytvoří "deus ex machina" jak stodolu a celé to zašmodrchá v podivně nesmyslném závěru.

    Zajímavé je srovnání, když lidi na jednu stranu nadávají na Preachera, který bývá kritizován, že "to není jako dřív, v tý jedničce, nebo dvojce, tam to bylo dobrý, teď už neni, změnilo se to!" a Hitmanem, který je na druhou stranu "pořád stejný".

    Čtyři hvězdičky, trochu jsem tomuhle dílu přidal, kvůli jeho podhodnocení oproti dílu předchozímu.
  • brkowycz
    brkowycz24.2.2013 19:36Ultimate Spider-Man a spol. #07
    Jak Spiderman, tak X-mani mají půlku, která je ryze akční a půlku, která je ryze ukecaná. U Spidermana po pořádné akci dochází k rozhovoru mezi Petrem a MJ. Měl jsem kliku to číst ihned po "Zrození Venoma" z UKK, kde se zrovna odehrála prakticky stejná situace a mohl jsem tak okamžitě srovnávat. Člověk skutečně musí obdivovat, jak dokáže Bendis porcovat rozhovor. Nejsou to jen dvě postavy, co sedí naproti sobě a chrlí hromadu informací. Jsou to mimiky tváře, zaškobrtnutí, zaražení, pobízení, nerozhodnost. Neviděl jsem, že by někdy někdo v komiksu takhle krásně vystihl dialog dvou lidí. A ano, kecaj spolu celý jeden sešit, ale ten předchozí je tak nabitý akcí, že to ani moc nevadí. Seděl by tam lepší kreslíř, který by dokázal dotáhnout mistrnost Bendisových dialogů do konce nějakou dobře vykreslenou mimikou. Tetička May po svém výstupu v tomto díle kandiduje na jednoho z nejhorších kazišuků vesmíru.

    Ano, Spiderman od minulého dílu má "koule", který v tomto díle potvrzuje, ale jsou to "koule" patnáctiletého klučíka, na kterých je sotva pár chloupků. Tyhle X-mani nejen že maj "koule", ale jsou to koule řádně zarosté a "chlapácké". Zatímco v první části magazínu si to 15ti lettý klučina vyříkává s elektrikářem, tlustým mafiánem a třemi pomocníčky, aby si pak hrál na borce před "holkou od vedle", X-mani bojují proti magnetovi, který se rozhodl vyhladit všechny v americe pomocí armády obřích robotů (to už jenom skvěle zní, ne?). V přímém přenosu dochází k vysvlečení a ponižování amerického prezidenta, no co by si člověk mohl od ultimátního komiksu přát víc?
    Návrat do projektu X zase slibuje příběh, ve kterém budou mutanti čelit bezduchým zeleným mozkům, kteří by nejraději znásilňovali baráky nebo zapalovali mutanty, a to v jakémkoliv pořadí. Jestli to bude Milar takhle dál "hrotit", máme se na co těšit.
  • brkowycz
    Venom je prostě jeden z nejvíc cool záporáků, který se kdy dostali na stránky komiskových superhrdinů. Musím přiznat, že jsem se na tohle číslo nechal nalákat fakt hlavně kvůli němu. A co jsem našel uvnitř?
    Především snahu zmapovat velmi dlouhý příběh se snahou vypíchnout ty nejdůležitější sešity a události. Neměl jsem nikdy možnost přečíst si i jiné díly, takže nevím, jestli se skutečně podařilo vypíchnout ty přelomové události. Ale to co se tady nachází jsou pouhé útržky a epizody, zcela vystřižené z kontextu. Na základě toho, že jeho černý kostým jednou podivně zareaguje během rvačky je tam hozen celý sešit, kde člověk rozečte příběh a na konci se dozví, že se v příběhu nikam dál nedostane, protože pokračování nebylo důležité pro vývoj příběhu černého kostýmu. V jednom čísle M.J. ujišťuje Petra, že ho má ráda prostě jako kamaráda, aby jsme otočili deset stran a našli je, jak jsou manželé. Na 20ti stranách jednoho dílu se třeba 4 stránky mluví o černém kostýmu a zbytek se řeší příběh, jehož začát jsme nečetli a ani se nedozvíme, jak to sončí. UKK nám sice mezi jednotlivými epizodami dává zprávu o tom, co se mezitím stalo, ale kdybych chtěl poznávat Spidermanovi příběhy tímto stylem, mohl jsem si to přečíst na wikipedii.
    Mezi další zkažená očekávání patří také to, že Venom jako takový se objeví až úplně na konci. Celé je to vlatně jenom o trablech a patáliích s černým kostýmem. Brock sice vysvětluje, proč je na Parkera naštvaný, ale epizody, ve kterých se popisované události staly, také chybí. Takže mluvit o "Zrození Venoma" jako o nějaké "Příběhu o pomstě" je naprosto zcestné.
    Celé je to navíc oblřímí oldschool a na každé druhé stránce se dozvíme, že si máme koupit "Tajné války superhrdinů Marvelu", na které se neustále odkazuje. Myslím že ti, co si tento Omnibus koupili, tenhle Spiderman potěší, protože v podstatě na Tajné války navazuje. Jo a to je další - když už to má být "Zrození Venoma" a když tam stejně jsou příběhy vytržené z kontextu, proč tam taky nedali ten sešit, kdy se Spiderman ke kostýmu dostane???? První jeho používání???
    Řečeno zkrátka: Oldschool příběhy vytržené z kontextu, ve kterých vystupuje Spiderman v černém oblečku a něco pořádnýho se začne dít asi na posledních 50ti stránkách.
  • brkowycz
    brkowycz15.2.2013 15:38Death Note - Zápisník smrti #06
    Šestý díl Zápisníku se prakticky odehrává ve dvou místnostech. V jednací místnosti Jotsuby, kde se představenstvo domlouvá o dalších krocích, a ve velitelství L, kde přemýšlí jak je dopadnout. Děj je prakticky konzervační. L a Light spřádají složité plány, jak se dostat přímo ke Kirovi a zároveň zjistit jak zabíjí. Jak se píše v upoutávce, "...a tak je nutné riskovat." Řekněmě, že k závěrečnému rozuzlení pomohl Cugumi svým postavám jednou nebo dvěma scénáristickými berličkami. Naštěstí to vedlo k úžasné, napínavé a strhující akci v poslední čtvrtině knihy, takže budiž mu to odpuštěno. Posledních 60 stránek jsem zhltal jak hladový budulínek a do kalendáře si píšu "květen - další díl Death Note". Je to opravdu chytře napsané, sem tam se použije nějaká ta berlička, kterou ale jindy vyváží geniální dialogy detektivů.
  • brkowycz
    Tenhle díl se opravdu povedl. Napětí stoupá prakticky k neúnostné míře, dojde i na epickou řežbu a překvapivému úmrtí. Jeff Smith v tomto díle podává fantastický výkon, odhaluje některé záhady, které nás v předchozích dílech trápili a motali nám hlavu, ale nastoluje mnoho dalších záhad. Konec knihy je největší záhadou a já osobně si jen těžko dokážu představit, jak to celé bude pokračovat. Série zřejmě definitivně potemnila a je to naprosto úžasný.
  • brkowycz
    brkowycz17.1.2013 19:00Criminal #1: Každý je zločinec
    96% je ale teda fakt mega přestřelný hodnocení, očekávám, že to časem pujde dolů.
  • brkowycz
    brkowycz17.1.2013 19:00Criminal #1: Každý je zločinec
    Zřejmě u každého veledíla se najde nějaký blbec, který to nepochopí a nedocení. Tyhle lidi mě vždycky naštvou a nejraději bych jim vzkázal, ať si to laskavě přečtou znova. Tentokrát jsem ovšem v té pozici já.

    Tak za prvé to ne mě působilo dojmem, že jsem už všechno někde četl. O zásadovém lupiči, který se teda pro jednou nechá přemluvit do riskantní akce a... ono to špatně dopadne! Jaké šokující překvapení. Nedá se nic dělat, bude třeba všechny záporáky postřílet. K závěrečné přestřelce dojde v malé místnosti a osamocený hrdina stojí sám proti přesile. I když je rozstřílenej na maděru, všechny ostatní pobije a sám přežije. Ano, právě jsem vám prozradil zápletku a konec prvního příběhu, ale třeba vás to ušetří zklamání. Pro mě osobně nejvíc nečekaný je, jak se stane všechno, co by jste očekávali. První příběh je fakt těžce průměrná záležitost. Největším kladem je ten dědek, perverzák co má Alzheimera a je závislý na drogách, takže kdyby nedostal svojí dávku, bylo by mu blbě a ani by nevěděl proč.
    V druhém příběhu hledá typ vraha svého bratra, aby se pomstil. Omračující zápletka, že? Tentokrát se ovšem autor vytasil s poměrně originálním závěrem, takže i když už někdy od první třetiny tušíte, kdo to udělal, přijde i překvapení.
    Poslední příběh se snad i dá nazvat nejlepším. Ale zase... v podstatě je to jeden stejný příběh vyprávěný ze tří různých pohledů, které do sebe hezky zapadají... ale to ještě neznamená, že by byl příběh nějak originální.

    Negativa pro mě naskakovala celou dobu. Snad žádnou postavu jsem si nedokázal oblíbit, nebo jí fandit. Bylo mi úplně jedno, jak ty postavy dopadnou. Bubaker rozhodně nedokázal podat psychologii jakékoliv postavy natolik dobře a přesvědčivě, abych jako čtenář s tou postavou soucítil. Atmosféra nulová, z města poznáme pár ulic a bar. Sin City umí hrát na city (alespoň jeho první knihy), ve 100 nábojích perfektně funguje tajemno (zatím), Fell zase výborně demonstroval temné město plné podivných existencí. Criminal nedokázal ani jedno, jedná se o přímočaré gangstarky jak z nějakého měsíčního magazínu "gangster a spol". Je možné, že to bylo hlavně vysokým očekáváním, které jsem od toho měl kvůli zdejším hodnocením. Tak to nakonec dopadlo, že i když je to slušná věc, jsem z toho zklamaný. Čtyři hvězdy za to, že to není špatný, ale není to ani tak těžce dobrý a geniální. Čtyři hvězdy za to, že je to přeci jen objektivně lehce nad průměrem. Čtyři hvězdy za to, že se postavy chovají poměrně uvěřitelně a za tu poctivou a vybroušenou strohost, která se zrovna k tomuhle žánru hodí.
  • brkowycz
    Opravdu slušná záležitost, Whedon zřejmě umí. Zaměřuje se především na postavy, ale takovým zábavnějším způsobem. K nějakým vážnějším bitkám tam nedochází, spíš k takovému tomu žvatlání, ale není to stejně zbytečné mletí pyskem, kterým trpěl Preacher. Kresba je taky famózní, celkově parádní záležitost a ne jen proto, že by to stálo 99kč ;)
  • brkowycz
    brkowycz7.1.2013 09:25Věčná válka (paperback)
    Nejsem si vůbec jistý, jaké dojmy to ve mně zanchalo, a budu se asi muset ponořit hodně hluboko do svého nitra, abych to zjistil. Jasně, říkáte si, co to tady plácá za hovadiny? Zkrátka nevím, co si o tom mám myslet! Snad na to přijdu během psaní recenze.

    Nejspíše bude ležet důvod mého rozčarování v tom, že jsem čekal víc akce. Vím, je to povrchní a hloupé prohlášení. Fakt nepatřím mezi lidi, co ke štěstí potřebujou kulomet a nesmrtelného hrdinu, ale tohle měl být komiks o válce. Všehovšudy, přímý boj někde v poli na vzdálené planetě se tu odehraje tak jednou až dvakrát. A to velmi rychle. Daleko víc se tu všechno okecává a autor sází pro jistotu na vykreslování člověka, na kterého působí "válečná kola", která jej doslova semelou. O člověku, který do války jít nechce, ale po čase mu prostě nic jiného než válka v životě nezbyde. Velmi pěkně je také naznačeno, jak armáda bere každého člověka jen jako kus vybavení, jen další stroj, který může využívat do té doby, než se rozbije.
    Dalším kladem je technický pokrok zobrazený v díle, měnící se lidé, společnost a kultura lidstva. Zajímal by mě Haldemanův vztah k homosexualitě, protože zde je uvedená jako kulturně podmíněná. I když se tím autor nemusel snažit nějak vyjádřit k současnému "problému" s homosexualitou, ale pouze šokovat podivnou budoucností. Též na mě dolehl pocit, že se skutečně jedná o nekonečnou válku. Určitě se podařilo správně podat ten neuvěřitelně dlouho trvající konflikt, kdy jednotlivé strany ani spolu tolik nebojují, jako spíš letí k sobě. Zapomeňtě na hvězdné války, kdy se nepřítel vynoří z nadsvětelné rychlosti a už spolu bojují. Tady zahlédnou nepřítele na radaru a ví, že jim bude trvat deset dní, než se dostanou na dostřel. Raketou letí na vzdálenou planetu 350 let, cestou je trefí nepřátelská střela, takže tam ani nedoletí a letí zase zpět.

    Nevyhovoval mi ale styl vyprávění, byl příliš životopisný. Chápu, že to byl asi účel, ale je to přece fikce, takže bych uvítal nějaké silnější dialogy a lepší vykreslení postavy hlavního hrdiny. Chybělo mi tam taky víc akce. Soukolí, nesmyslnost a destruktivita války - i pokud se v ní moc nebojuje, je vykreslena dobře. Ale myslím že i utrpení vojáků v terénu a stres z opravdové ostré akce k válce patří a to mi tady prostě chybělo. Stejně tak i nějaké nahlédnutí k nepříteli. Vidíme z něj pouze jeho křižníky a vojáky helmách - vlastně ani nezjistíme, jak vypadají. A nakonec to vše tak nějak skončí... z ničeho nic, jediné co dává tušit blížící se závěr, je počet ztenčujících se stránek, které člověk chybí k dočtení. Až jsem měl strach, jestli má vůbec autor připravenou nějakou pointu na závěr, nebo jestli nás nechá žít v pocitu, že se jednalo o věčnou válku. Nakonec i pointa byla, ale taková na poslední chvílí.

    Kresebně není co vytknout, ani obličeje mi nikde moc nevadili. Naopak velice slušná a přesná kresba. Z výše uvedených důvodů do plných nepůjdu, ale když to vezmu kolem a kolem, je to určitě lepší než průměr, takže za slušné čtyři.
  • brkowycz
    Jak nejlépe pochopit strádání lidí a neuvěřitelnou směšnost diktatury, než skrze oči člověka, který to skutečně prožil? Stokrát lepší než strohé historické knihy, které analyzují, charakterizují, definují a uvádějí čísla a data.
    Komiks nezaujímá nějaká hodnotící stanoviska, prostě vypráví. Líbí se mi, že autor netlačí na pilu, nesnaží se nám podávat dojemné a srdceryvné scény. Prostě vypráví příběh podle skutečné události a nechává čtenáře, aby si obrázek udělal sám.
    Hlavní hrdina není žádný "rebel", je stejně jako většina ostatních od začátku stržen revoluční náladou. Samotný příběh života v Číně na mnoha místech, možná i díky kresbě, připomíná jakési příběhy z Kocourkova, kdy někdo dostane úplně hloupý nápad, který se samozřejmě nevydaří a snaží se vše napravit ještě hloupějším nápadem. O to hrůznější je, když si člověk uvědomí, že něco takového se zřejmě skutečně dělo. K scénáři nějaké zásadní výtky nemám, prostě životopisný příběh. Pár výtek akorát ke kresbě. Na mnoha místech je to na můj vkus příšerná karikatura, která se nějak zásadně do příběhu nehodí. Přitom je často vidět, že autor kreslit umí, má cit pro detail. Na stránkách s davem lidí je vykreslen každý obličej. Jinde mi však obrázky přišli zcela odfláknuté. Nedá se ale říct, že by mi to nějak zásadně kazilo zážitek ze čtení, jen by mohl být pak Kchun-wu více snaživý.
  • brkowycz
    brkowycz18.12.2012 09:31Ultimate Spider-Man a spol. #06
    Začíná se to rozjíždět. Zatímco Spiderman zřejmě zůstane spíše ukecaným komiksem - který je sice dobře napsaný ale pomalu se rozvíjí, X-meni jsou skutečně nabouchaná zábava, plná barevných hrdinů, super akce a i nějaké ty vypjaté emoční situace se tam najdou. Spiderman láká svou popularitou ke koupi komiksu, ale skutečný klenot zatím leží v homo superior.
  • brkowycz
    brkowycz15.12.2012 13:18Hitman #06: Lepší zítřky
    Lepší příklad, že Garth Ennis dokáže napsat jak zajímavý a solidní příběh, tak i úplnou hovadinu, asi nenajdeme. V úvodním "rodinném" setkání vám celý příběh ubíhá před očima a vy si ani neuvědomujete, že něco čtete. Postavy se chovají divně, celé kolosální odhalení o kruté pravdě je sfouknuté na pár stránkách, příběh se "vešel" do dvou sešitů a celkově je to neuvěřitelně plytké. Nemáme ani šanci oblíbit si postavy a když pak umírají, vzbuzuje to v člověkovi spíš než lítost jakési potěšení, že snad už brzy skončí celý příběh. Skutečně hodně špatné, nevyvolalo to ve mě žádné emoce.
    Následuje příběh o upírech ve vylidněném Gothamu, to bylo snad ještě horší. Ani nevím, kde mám začít s kritikou. Upíři působili jako banda homosexuálních upírských záporáků ála "Twilight", souboj v kostele byl pak plytkou napodobeninou předchozího souboje v kostele s démony. Naštěstí to má taky jen dva sešity, ale tak jako tak, jste v půlce knihy a zjišťujete, že je to vlastně neskutečná sračka.
    Pak ovšem přijde zlom. Druhá půlka je přesně to, co na Ennisovi máme rádi. Akce, brutalita, obludný a originální záporáci. Paráda, užíval jsem si prakticky každou stránku. Portrét Chanova života dal navíc pěknou pointu v závěru při likvidaci hlavní padoucha, takže evidentně i Ennis při psaní scénáře přemýšlel a nesnažil sem tam jen nacpat spoustu stříleček a krve.
    Závěrečná jednohubka mě také moc bavila. Připomnělo mi to Tarantina - ale to asi tím vykecáváním Tommyho a Natta před tím, než jdou někoho zabít.
    Celkově tedy ovšem musím dát průměr. První příběhy jsou tak na dvě hvězdičky, zbylé by klidně mohli dostat i pět.
  • brkowycz
    Přišel Warren a řekl "Hele moderní západní kuluturo, mrkni se sem," a Moderní západní kultura se podívala a řekla, "No fuj, co to je?!" zeptala se Warrena. "To seš ty, nastavuju ti zrcadlo ve svym Transmetropolitanu!"
    Ale není to tak úplně pravda. Transmetropolitan nejen že nastavuje zrcadlo moderní době, ale myslím že velice pěkně i předpovídá, jak by jednou náš svět mohl vypadat. Ze všech různých představ budoucnosti lidstva si nemyslím, že bude svět zničen nukleární válkou, ani nebudeme žít v nějaké skvělé utopii. Budeme žít v gigantický městech, kde bude zcela nečitelná směsice milonu různých kultur, filosofií, náboženství. Pokrok ve vědě bude zcela nedosažitelný pro chudé a průměrně žijící lidi, kteří budou žít v horší chudobě než dnes a budou nuceni konzumovat odpadky "pokrokové společnosti." Ale co bych vám povídal, všichni čtete Transmetropolitan, který kromě té úžasné víze a komentáře k dnešní době, nabízí i naprosto úžasnou a detailní kresbu Robertsona, která je delikátní pastvou pro oči.
    Čtyři hvězdy tentokrát jen proto, že se hlavní dějová linka nijak výrazně nepohne a půlku knihy spíše tvoří "sloupky" Spidera. Na druhou stranu se ale aspoň lépe seznámíme s "městem".
  • brkowycz
    brkowycz8.12.2012 19:02Death Note - Zápisník smrti #05
    Death Note je pro mě série, která od neuvěřitelných "WTF" momentů, které mě zaskočí a já kroutím hlavou na chytrostí scénáře, klesná pak někam do průměru, kdy na to koukáte a kroutíte hlavou - něco se tam děje, ale moc vám nedochází proč se to děje, z nějakého důvodu vás to nudí a vážně, "je to pořád ten samý Death note?". Po těchto částech ovšem přichází opět bohaté WTF momenty - vím o čem mluvím, seriál jsem poctivě skouknul a ten podává děj úplně na chlup stejně jako comics.
    V téhle části se Light vzdává zápisníku a proto na něj zcela zapomene, i na všechno, co s ním udělal. Začíná být mírnější a vlastně vyšetřuje sám sebe, se vší vážností. To je utlumení.
    Už ale ke konci, kde se dozvídáme že zápisník padl do rukou nadnárodní korporace, se tempo opět začíná zvyšovat a slibuje krutopřísnou akci v dalším díle. Death note má prostě spoustu chybiček, ale mě to baví. A to tak, že hodně.
    Čistá zábava zabalená do mysteriózního thrilleru, který je velice chytře napsaný.
  • brkowycz
    brkowycz20.11.2012 16:14Smrt: Nejlepší čas tvého života
    Všichni rádi srovnáváme. Tráva už není tak zelená, jako bývala, Karel je větší než Ondřej, Blažena má větší mlíkárny než Květa. Na svět pohlížíme srovnáváním a tak první mé myšlenky po dočteční nové Smrti byli srovnávací. Je lepší než její první díl? Ne. Nemá to tu roztomilost první Smrti, která prožívá svůj jediný den jako živá a užívá si každou drobnost, čímž nás jasně nabádá, abychom drobné věci všedních dní nebrali na lehkou váhu. Jestli má tahle Smrt nějaké poslání, pak je to, že je velice snadné se na cestě životem ztratit. Člověk by měl sledovat cedulky "Tudy nejlepší cestou ke smrti", ale člověk je občas nesleduje a jde jinou cestou, která je mnohem méně zajímavá nebo mnohem kratší. Je to komiks, který nám ukazuje, že slavní lidé jsou na tom vlastně taky dost špatně, i když já mám neustále podezření, že se nám, chudému a nevýznamnému póvlu, slavní lidé pouze snaží namluvit, jak hrozně těžká je sláva, abychom se jim nesnažili dělat konkurenci.
    Smrt je takový klasickž Gaimanův krátký příběh - Neilovi milovníci rozhodně nebudou zklamáni. Je to takové lehké zamyšlení na podstatnými věcmi života, komiks obsahuje zhruba stejné myšlenky, které napadají přemýšlející lidí, když se dívají ven z okna do deště. Celé je to podtržené poměrně strašidelnou a pochmurnou atmosférou a skvělou(!!!) kresbou.

  • brkowycz
  • brkowycz
    brkowycz13.11.2012 15:43Ultimate Spider-Man a spol. #05
    Spiderman je pořád užvaněnej a kromě krátkého mihnutí Green goblina v minulém čísle, který ke všemu ani nemluvil, se tu ještě neobjevil jedinej slušnej záporák. A to už je tohle desátý díl. Ony překvapení, akce a zvraty tak zůstávají stále akorát v úvodníku pana Pavlovského, který mi přijde, že už tak poslední dvě čísla slibuje, že "teď už to fakt přijde".
    Zato v X-manech "to" už "příšlo". Hláškující zlej Wolwerine, hodně akce, paráda. Bavil jsem se a přečetl to s úsměv na rtech na jeden zátah jako nic.
    Kresba je v obou příbězích příšerná. Zatímco Bagley kreslí asi tři typy obličejů - mladej, starej a holohlavej tluťoch, tak Kubert - jehož kresba je mnohem preciznější, zase přichází s nepochopitelně chaotickým skládáním panelů a naprosto debilní perpsektivou. Zřejmě mu jde o to, divokým záběrem ukázat na dravost právě probíhajího boje, ale bohužel často není vidět víc než jen nohy.
  • brkowycz
    Jako u předchozích dílu z Azzarellova runu, opět se setkáváme s dobře budovanou a temnou atmosférou. Rozuzlení zápletky ovšem není tak vágní, jako u předchozího dílu. Constantine opět působí jako záhadný cizinec, cynický a každého urážející. S nafoukaným úšklebkem nebo zubícím se úsměvem, zdá se mít celou dobu vše pod kontrolou. Líbí se mi, jak Azzarello využívá strachu z neznámého a nepoznaného. Není to horor o zlých démonech kteří nám prozradí, komu náš fotr kouří péro v pekle. Je to o neznámém zlu, jehož existenci pouze tušíme a nevíme, odkud a kdy udeří. Největší hrůza ze všech však nakonec vždy třímá v nás - samotných lidech. Výborný díl. Nedávám pět hvězdiček jen proto, že to ve mě prostě nevzbuzuje ten pocit naprosté vybroušené epičnosti, jako ve mě vzbuzují díla Gaimana nebo Moora.

    PS: Vidět Constantina neustále s nabubřelým a ironickým úšklebkem tváří tvář smrti a pak si vzpomenout, jak v "Dobrých úmyslech" chodil sem a tam netušíc, která bije, ve mě osobně jasně kladně zvedá názor na předchozí díl.
  • brkowycz
    V první půlce pokračování Posledního muže narazíme na příběh, který je vůči zbytku série poměrně atypický. Zatím jsme se skoro vždycky dostali s Yorrickem do problémů, když na něj, dr. Mannovou a 355 zaútočily nějaké šílené ženštiny. Tentokrát mu jde po krku novinářka a pro mě to bylo poměrně vítané oživení vyprávění.
    V druhé půlce knihy se setkáme se třemi samostatnými příběhy. V prvním sledujeme Yorrickovu sestru Héró, jak narazí na věci, které po sobě Yorrick na své cestě zanechal. Tahle část se mi také poměrně líbila, když se autor vrací k postavám, které Poslední muž za sebou zanechal a ukáže nám, jak tyto postavy žijí dál.
    Následuje výlet do minulosti agentky 355, který zatím kandiduje na "nejzbytečnější příběh série". Jako když už se pouštět do vyprávění o postavách, tak pořádně a se vším všudy. Jako to udělal Ennis u Preachera. Tady jsou to jakési záblesky z minulosti, velká nuda plus naprosto průhledný a plochý příběh. V závěru se dozvíme, jak se Ampersand dostal do Yorrickových rukou. Myslím, že tenhle příběh je taky zbytečný, rozhodně v téhle části vyprávění. Cosi totiž naznačuje o pohromně a já si myslím, že tenhle příběh by měl být vyprávěný později v souvislosti velkého odhalení, co způsobilo pohromu.
    Když už jsme u toho "Velkého odhalení", Vaughn nás sice trochu nakrmil v pátém díle ale od té doby se příběh zase šoupe od ničeho k ničemu. Vaughn prostě není dost dobrý scénárista na to, aby jste si vychutnávali to napětí mezi postavami. Nežeru u toho každé políčko, jako třeba u 100 nábojů, kde vůbec nevim, která bije a přesto si komiks hrozně užívám. Tohle prostě zfouknu raz dva a těším se hlavně, až nám na konci vyjeví, kde je zakopanej pes. Nedokáže mě to nijak šokovat, nazdvednout z gauče nebo tak něco. Ale je to milé dobrodružství.
  • brkowycz
    brkowycz16.10.2012 16:32Scott Pilgrim #06: Hodina slávy
    Využiji tohohle místa a shrnu celou serii.

    Scott Pilgrim je poměrně slušný kousek, založený na situačních vtipech a naprostých absurditách. Většina vtipů vygraduje s pomocí, jak tomu říkám já, "mangovité" kresby, která je plná nejrůznějších karikatur a ve které nemůžete brát jediný obrázek vážně. Přesto, že kresba má hlavně sloužit jako klíč k našim bránicím, nese sebou svoje stinné stránky. Ze začátku hlavně není vůbec snadné rozeznat jednotlivé postavy, například mladého Neila a Scotta. Pak se taky stane, že se po dlouhé době obejví nějaká postava, která na scéně dlouho nebyla a vy musíte listovat knihou zpět aby jste zjistili, kdo to vlastně je. Kreba prostě není bůhví jak úžasná a slouží v tomhle díle pouze účelům komedie.

    Příběhově je to poněkud bizarní kombinace mysteriózního scifi a teenage komedie stylu Prcičky. V jednu chvilku zjistíte, kdo je gay, kdo s kým spí, aby jste otočili stránku a zjistili, že se Scott řeže s ďábelským ex své současné přítelkyně a sbírá mince a životy poté, co svého protivníka porazí. Nedá se to brát vážně a to ani sekundu.

    Svojí úlohu komedie a zábavy to ovšem plní. Často si to dělá legraci i samo ze sebe. "Že jsem gay jsem zjistil už v pátem díle, ale měl si tolik starostí, že jsem ti to nechtěl říkat." Bavil jsem se skrze všech 6 dílů, jediný skutečně slabý mi přišel díl třetí. Tam autor podivně skákal do minulosti a já ani pořádně nevěděl o co jde - hlavně také proto, že rozeznávat jednotlivé postavy, překreslené do mladší verze, bylo možné jen pokud se vzájemně oslovili jménem. Souboj se veganem byl trapnej a nedotaženej a navíc má třetí díl růžovou obálku s holkou. To pak člověk vypadá určitě velice chlapsky a intelektuálně na výši, když si komiks s takovou obálkou otevře v MHD.

    Závěrečný šestý souboj se podle mého názoru povedl. Táhne skor na 100 stránek, dlouhou dobu nejednoznačný, Gideon se mi zdál na konci docela jako frajer a skutečný záporák.

    Kol a kolem velice milá serie, odpočinek a hromada zábavy. Nic světového, neustále to osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Přitom k dokonalosti to nemá daleko. Mít to lepší a barevnou kresbu, tak je to neskutečně COOL, mít do promakanější a dotaženější scénář, tak je to zase velice povedný absurdní příběh. I takhle to ale dopadlo dobře. Za cenu ve výprodeji BBArtu, všech šest dílů za 300kč je to ovšem sakra dobrá koupě!
  • brkowycz
    brkowycz15.12.2020 18:07Krásná temnota
    Mě ta zápletka také chyběla... ale jak se mi to rozkládalo v hlavě, uvědomil jsem si, že to vlastně tu zápletku má - je to o ztrátě dětské nevinnosti. Hlavní hrdinka začne jako nepopsaný list, všem se snaží pomáhat a skrzevá to vlastně jakoby "dospívá". Dospělou se pak stává na konci, kde oplatí světu stejnou krutostí, jakou k ní svět do té doby přistupoval - dojde tedy k definitivní ztrátě naivity. To je finále. Sám bych ocenil nějaký lepší background, třeba o té holčičce jako takové, kde se tam ty mrňaví lidičkové vzali apod... ale podle mě to funguje samo o sobě i takhle. Je to taková série fakt strašně depresivních stripů.
  • brkowycz
    brkowycz23.7.2019 09:30Mýty #14: Čarodějnice
    To sem chtěl slyšet, moc díky :)
  • brkowycz
    brkowycz23.7.2019 08:59Mýty #14: Čarodějnice
    Ahoj všichni, já se prostě zeptám. Jsem pár dílů s Mýty pozadu a nemohl jsem si nevšimnout drasticky nízkých hodnocení mytického crossoveru. Je nutné ho číst? Jako kupovat si knihu za 599 Kč, jen abych měl v poličce na obalu knihy "13." mezi "12." a "14." asi fakt nepotřebuji, tím spíš, že to Mýtický crossover má ještě ke všemu přes dvěstě stran, takže ani číst se mi to nechce... navazují pak další knihy nějak výrazněji na ten crossover? Měl bych si ho fakt přečíst?
    Díky a omlouvám se vydavatelství CREW za tyhle otázky.
  • brkowycz
    Mno problém je, že celou dobu si myslíš, že je to hlavně o tom, co způsobilo katastrofu, která pozabíjela všechny muže... a nakonec se to vlastně nedozvíš. Nebo skrze knihu narazíš na desítky různých názorů, co to způsobilo, ale ani jeden z nich není autorsky prezentován jako ten pravý. Navíc je to hrozně naivní, jak píše každý. Yorrick je zamilovaný do své snoubenky a nechce jí být nevěrný, a přitom je sám chlap na zemi plné žen. Na druhou stranu jsou postavy ve své naivitě celkem sympatické a podle mě je to docela solidní road story. Přijde mi, že to každý dočte a vlastně ani neví proč :D je to jako takový ten kamarád z party, co je tak trochu looser, nemá žádnou holku, není s ním nijak velká sranda, ale vy ho berete, protože by nikoho jinýho neměl, a protože by to nebylo spravedlivý, aby nikoho neměl, když má v jádru dobré srdce.
  • brkowycz
    brkowycz12.7.2016 10:20Lucifer #10: Jitřní hvězda
    Já to teda ještě nečetl, ale Sandman má také finále a vyvrcholení v předposlední knize...
  • brkowycz
    brkowycz26.11.2014 10:17Y: Poslední z mužů #10: Odpovědi
    Je pravda, že Yorrick si za celou sérii mockrát nevrznul, na to, že zůstal sám chlap na celé zemi. Na druhou stranu celou dobu cestouval v utajení - a z jeho doprovodu byla jedna žena mužná bodyguardka a druhá lesba... takže se těžko pak zasune :D
  • brkowycz
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:50Goon #01: Nic než utrpení
    Kapis: CC zřejmě usoudilo, že svojí fanoškovskou základnu už mají, víc lidí stejně nedostanou, tak se rozhodli vydávat komiksy jen pro lidi, který baví čekat na pokračování komiksu, který to nakladatelství označí jako "úspěný titul" dva roky. Čekám, že budou za chvilku každému svému zákazníkovi posílat osobní dopis, kde bude napsáno, že zrekonstruovali další velevzácný veletitul, a že se má neprodleně dostavit do Prahy do jejich kanceláře a vydaný komiks zakoupit.
  • brkowycz
    V Pardubicích jsem to viděl na nádraží v trafice na vlastní oči :) Ale nekoupil, superhero comicsy mě zase tolik neberou.
  • brkowycz
    brkowycz20.1.2012 17:11Čaromor #01: Stíny nad Prahou
    Trimbuon: Koukal jsem se na tvoje stránky do galerie na ty černobílé kresby, skoro se ani nechce věřit že by je kreslil stejný člověk jako Čaromora. Ty se mi líbí a evidentně kreslit umíš, ale ten Čaromor je prostě příšernej. Těžko říct, možná by byl snesitelnej ještě černobílej, ale ty barvy, to je jak z malování.
  • brkowycz
    brkowycz31.10.2010 21:51Nikdykde
    Ruw: Upřímně řečeno doufám, že tvůj příspěvek a hodnocení smažou: napsat o kresbě, že je kastrofální je naprosto neopodstatněné a mimo, to se ani nedá brát jako věc názoru. Rozklikni si prostřední obrázek v ukázkách, koukni se na ty vykreslený budovy v pozadí a pak znova napiš, že je kresba katastrofální. Nečetl si to a dáváš tomu 10%???? Neberu ti, můžeš napsat, že ti to nesedí k tvým představám, které jsi měl u knížky, ale aspoň nestrhávej celkové hodnocení tak rapidně dolů. Mě to třeba na první pohled taky neladilo, ale když to člověk čte, tak si časem nevykne. Prsknout sem hodnocení na základě toho, že si comics prolistoval a prohlásit "tohle se nemělo stát" je důkaz značné slaboduchosti
  • brkowycz
    brkowycz18.8.2009 14:58WildC.A.T.s – Návrat domů
    Pravda, možná že kdyby to vyšlo v sešitech nebo v měkké vazbě a nebyl kolem toho takový humbuk, dal bych snad třeba od 10% víc. Také se mi tam líbila ta část, kde se superhrdinské týmy přetahují a špehují, kde se snaží nabrat co nejvíc záporáků do vlastního týmu. Bohužel tahle část úplně vyšuměla kamsi do nenávratna a dostávala míň a míň prostoru. Zato hlavní dějová linka... zde Moore zkritizoval snad všechny sociální problémy které byli nebo jsou dnes... o třídním rozdělení, o tom co se stane s "nepřítelem", který prohrál válku, rasová diskriminace, původní obyvatelé země, nyní utlačovaní novými... a mohl bych pokračovat... to jsou už tak ohraný a kýčovitý témata (samozřejmě v normálním světě, kýčovité bohužel :-( ). Kam zmizela originalita "znásilňvání hrdinskýho žánru" jako ve Strážcích? Kam zmizela originální kritika společnosti jako je v V jako Vendeta?
  • brkowycz
    brkowycz16.5.2008 23:01Sandman #06: Báje a odlesky I.
    Wittgenstein: Možná máš pravdu, ale musel jsem nad tím celkem dlouze přemýšlet. Trochu sem si nemohl poskládat dohromady Augustovi problémy s Ceasarem, uzavření hranic římské říše (tyhle dva aspekty do sebe jdou) ale ten výstup sandmana, kde vysvětluje proč chodit na ulici žebrat... nevim, celý mi to do toho prostě nezapadlo, nedá se říct že by před bohy měl co skrývat... nevím... bral bych tuhle povídku s rezervou, buď je složitá, nebo sem idiot .)
  • brkowycz
    brkowycz22.7.2017Prodám
    Ahoj, vinou špatné komunikace se mi doma sešli dvě Ságy číslo čtyři. Jedna je úplně nová, nečtená. Prodám ji za 200, nebo vyměním za jiný komiks v CZ nebo AJ (kdyžtak doplatim rozdíl), hru na PS3 nebo PS4, nebo za jinou knihu, nabídněte a třeba se dohodneme :) Třeba vám doma taky něco takhle přebývá, a já prostě chci něco jiného, co zaměstná moje smysly.

    brkowycz@seznam.cz
  • brkowycz
    brkowycz26.9.2016Prodám
    PRODÁM:
    Batman: Soví tribunál
    Batman: Soví město
    Batman: Smrt rodiny
    Batman: Rok nula - Tajné město

    Jeden díl dávám na 250 Kč, přednost budou mít ti, co budou chtít všechno. Je to v dobrém stavu, jednou čtené. Fotky na žádost pošlu. Osobní předání Praha.
    brkowycz@seznam.cz

  • brkowycz
    brkowycz24.8.2010Prodám
    Ú.P.V.O. - 150
    Spiderman - Kravenův poslední lov - 200
    Ultimates 1 - Nadčlověk - 200
    Živý Mrtvý - 350
    Letní blondýnka - 50
    Vše dohromady (přednostně) 800

    Osobní předání možné (a preferované) v Praze
  • brkowycz
    brkowycz30.6.2016 16:55Pindárna
    Ahoj všem, chtěl jsem se zeptat, pořád strašně váhám, jestli jít do dalšího dílu Batmana dua Snyder a Capulo. Soví tribunál mi přišel jako celkem slušný nápad i atmosférický komiks (ze začátku), ale mě prostě strašně vadí scény, kde záporák jednou přežije pád ze střechy, načež ho probodnutý Batman umlátí k smrti. A navíc z Batmana chčije krev na všechny strany, je úplně domlácený a stejně to rozchodí. Prostě pro někoho je to třeba v superhrdinských komiksech normální a přehlédnutelná trivialita, pro mě je to fakt těžce skousnutelný problém, který mi zkazí zážitek ze čtení. Ten "Ticho" závěr to podle mě už jen dodělal, navíc to bylo průhledné snad od první stránky.
    Smrt rodiny mi také přišla ze začátku hrozně super. Sice Joker s odříznutým obličejem mi přijde prostě taková chuť "šokovat", která už je ale tak přes čáru, až to hraničí s trapností, ale to jsem nějak dokázal zkousnout. Přišel mi ten Joker slušně démonický... jenže ten závěr byl zase úplně bez koulí. Mohlo to být zásadní a bylo to plytké nic. Opět, jak je to v Cimrmanovi, "Prvky očekávání následovali prvky zklamání." Jak je to tady tentokrát? Měl někdo podobné pocity u Sov a Smrti, ale tenhle díl se mu líbil? Nebo je to ještě horší?
  • brkowycz
    brkowycz18.5.2016 17:28Pindárna
    GWB: To mi přijde fakt super, nějakou sbírku kratších komiksů tohohle ražení bych hned bral.
  • brkowycz
    brkowycz12.4.2016 18:56Pindárna
    Killing Joke: Díky za info. Je teda zvláštní, že já, coby odběratel newsfeedu na eFBíčku a věrný fanoušekl Hellboye, nemám tušení, že by se letos chystal další díl, navíc co jsem zběžně projel roky vydání, bylo to vždycky jednou za rok/dva. To není rozhodně kritika tvé informace, spíš pozastavení nad jejich marketingem.
    To, že někdo nerad leze na FB se nedivím. Probrat se skrze tuny reklam a stupidních příspěvků "přátel" k něčemu hodnotnému, to je skutečná výzva, jež jsou schopni čelit pouze lidi, co mají v práci opravdu hovno co dělat. Jako já.
  • brkowycz
    brkowycz6.4.2016 08:21Pindárna
    Kapis: Info o 11. Hellboyovi nemám, ale vzhledem k tomu, že letos vytlačili dotisk trojky a desítku + se chystají ZTVDB Hellboye, nečekal bych jedenáctý díl dřív než příští rok. Nebo pro upřesnění, CC rozhodně o pokračování klasické řady Hellboye (jakože ještě letos) žádné info nedávalo.
  • brkowycz
    brkowycz28.1.2016 12:46Filmový a hudební klub
    Jo a samozřejmě na konci dílu se objevuje černý archanděl, který řekne, že se do světa začínají dostávat démoni, takže identická zápletka jako u Constantina. Zatím, co ten dával smysl a měl nízké ratingy, Lucifer smysl nedává a má vysoké ratingy.
  • brkowycz
    brkowycz28.1.2016 12:43Filmový a hudební klub
    Kapis: Já viděl pilot už někdy loni, kdy ho pustili ven a měl giganticky kladné ohlasy. Jako stává se, že se mi film/seriál nelíbí, nebo mě nebaví, ale tak nějak dokážu pochopit, proč se líbí jiným lidem. Ale ty koky, tohle? Tak ukrutně příšernou sračku jsem snad v životě neviděl!!! Jediné, co je tam dobré, je casting Lucifera - Tom Ellis se na něj opravdu hodí. Ale zbytek od alfy až po omegu brutální superodpad, dám si raději šest sérií Ordinace v růžové zahradě než tohohle multiprůjmu. Pusť si to, budeš se smát a valit oči, jak se dá něco doopravdy zkuvit. Trochu lákadlo: pán zla a vládce hříchu pomůže nějaké dívce od drog ke kariéře zpěvačky. Seriál začíná ve chvilce, kdy ona za ním přijde a děkuje mu, že jí pomohl. A co mu prý dluží, vždyť "Já myslela, že jsem podepsala smlouvu s ďáblem" a on jí odpoví (držte se, teď se fakt držte), že po ní chce akorát slib, že se nevrátí k drogám(!!!!!!!!!!!!). Když jí pak projíždějcí auto zastřelí, Lucifer prakticky v slzách přísahá, že vypátrá jejího vraha. V tu chvilku vstupuje anorektická vyšetřovatelka ála casting béčkovýho porna, na kterou Luciferovo osobní kouzlo nepůsobí. Alan Moore už nikdy nikde nebude vykládat, že jsou jeho komiksy špatně převedený do filmového formátu.
  • brkowycz
    brkowycz12.1.2016 13:25Pindárna
    Nejde a je to dobře, aspoň si člověk dvakrát rozmyslí, než něco plácne a navíc vždycky může napsat "po letech, když sem zestárl, změnil jsem názor" - nebo tak něco. Je to náhodou super, člověk aspoň pak vidí, že něco, co mu nesedlo třeba v 18ti, se mu naopak může velmi zalíbit v 30ti (a obráceně) - pro mě je to přínosnější, než pokoutné mazání komentů.
  • brkowycz
    brkowycz25.11.2015 11:26Filmový a hudební klub
    Mě teda Jessica Jones velmi překvapila, komiks jsem neznal a přijde mi to úplně skvělý. Mě to sedí mnohem víc než Daredevil, tím jak je to pěkně temný a velmi dobře budovaný děj. Ještě jsem to nedokoukal, ale první vyloženě výplňová epizoda byla snad až šestá, takže to i docela šlape. Pro mě je to seriál top kvality.
  • brkowycz
    brkowycz11.9.2015 10:31Pindárna
    Chápu, že má teď BBArt nějakou krizi co se komiksů týče, ale když tak sleduju poptávku na netu, tak "Pod dekou" by se v reprintu určitě uživilo...
  • brkowycz
    brkowycz11.9.2015 10:26Pindárna
    andre: no kakraholte, já to sháním už nějaký pátek (asi dva roky) a zatím úplně bez úspěchu :/ googluju, procházím krámy, nikde nic. Tak jsem rád, že mám aktivního konkurenta :/ sice to není komiks, ale taky se zeptám: neválí se někomu doma první díl Řady nešťastných náhod? Tu také sháním už x let a pořád nic :/
  • brkowycz
    brkowycz3.6.2015 09:25Pindárna
    No skvěle hoši, díky za rady. Speciálek je opravdu dost, jenže já zrovna žádnou neměl "při cestě". Stejně tak jako shop Comicscentra. Narážel jsem zkrátka na to, že se domnívám, že stánkový prodej by měl být dostání ve stáncích. Nevadí, holt odhodil lenost a vydám se do spárů temného centra Prahy. A jen tak mimochodem - v CC kamenném obchodě mi to taky dají za 170?
  • brkowycz
    brkowycz2.6.2015 17:21Pindárna
    Dneska jsem nakoukl asi do tří trafik v Praze a ani v jedné jsem Želvy neviděl. Jsem poměrně plachej, takže ve svých letech se ptát trafikantky "MÁTE ŽELVY NINDŽA!!!???" poté, co tu asi tak skoro nikdy nic podobného nevycházelo, sem neměl odvahu. Chtěl jsem si to objedat přes Comicscentrum, ale protože nejsem jejich pravidelný fanoušek, musel jsem se asi půlhodiny registrovat a složitě přihlašovat, abych si jedno číslo na osobní odběr mohl objednat (tímto vzdávám hold e-shopům, kterým při osobním odběru stačí vyplnit jméno a email). Takže opravdu doufám, že to nebude absolutní sračka.
  • brkowycz
    brkowycz29.4.2015 12:35Pindárna
    Já teda UKK také nemám rád. Je to hnusná edice, která vypadá hnusně v knihovně, pokud teda člověk nemá všech 60 dílů a to já mít nepotřebuji. Pár jsem si jich koupil, ale pak jsem si uvědomil, jak hnusně to v knihovně vypadá a že anglicky vlastně umím, takže když mi pak vydání nějakého UKK připomnělo, že je tu komiks o jehož koupi dlouhou dobu přemýšlím, tak jsem si ho objednal v angličtině z Amazonu.
    Co se týče knížek, z předešlého je jasné, že preferuji tištěnou verzi, ale už jsem se začínal koukat po tabletech. 1) Nemám to doma už pomalu kam dávat a navíc to skladuju s vědomím absurdity, že 50% těch věcí si stejně znova nikdy nepřečtu. 2) Přečetl bych toho za měsíc daleko víc, kdyby na to byly peníze, jenže oni nejsou.
    Ještě poznámku k UKK: Ono to může přívést nové čtenáře, ale všichni tak nějak automaticky počítají s tím, že až dojde druhá šedesátka, celá tahle vlna lidí se vrhne na comicsy českých nakladatelství. Přitom kromě toho, co říkal Zack - tedy že varianta B je se na komiks prostě vysrat protože "za ty čtyři kila mi to nestojí", je ještě varianta C: za ty prachy mi to nestojí, zpirátim to na netu. Připojuji se tedy k vlně zvědavosti, co se stane, až to tady skončí, co to s trhem udělá. Docela bych rád nějaký článek od někoho, kdo do toho opravdu vidí a má čísla.
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2015 11:01Pindárna
    Úvodníky také čtu, ale paradoxně až po dočtení příběhu. Protože je prostě pravda, že úvodník už párkrát obludně spoiloval a kazil překvapení. Takže když dočtu komiks a mám náladu, přečtu si i úvodník. Tak se člověk může okamžitě po dočtení potěšit z názoru jiného člověka na dočtený komiks. Z patra se mi líbil třeba u Krátkých životů v Sandmanovi, ale nejsem si jistý, jestli byl opravdu tak dobrý, nebo jestli jsem prostě měl zrovna mylný pocit, že jsem inteligentní a ten úvodník tak nějak hrál na inťoušskou strunu.
  • brkowycz
    brkowycz13.1.2015 09:12Pindárna
    Fry: to je snad jasný ne? Nevydaj to, protože nebude dostatečný zájem :)

    Mě osobně to docela štve. Zámek a Klíč jsem si chtěl teoreticky do budoucna koupit, jenže do rozjetých sérií se mi u CC nikdy moc nechtělo. Teď si zase nechci honem zpětně kupovat první dva díly, takže asi nic no. Na druhou stranu je to asi dobře, protože takhle dostanou třeba šanci série, které by u nás jinak nikdy nedovyšli.

    Na třetí stranu mě to pobavilo, protože veletoče a podnikatelské superplány CC mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři a čekal jsem, s čím přijdou tentokrát. Tohle je dost možná nejchytřejí, protože to absolutně nuluje podnikatelské riziko. Pánové zkrátka buď trhnou balík, nebo nic neprodělají. Taky mi to přijde dost šikanózní k zákazníkům, ale jak říkám: aspoň dostanou šanci rozjeté série na pravidelnější pokračování. Ale spíš než vydavatelství to na mě působí jako klub fanoušků komiksu, kteří se vždycky složí na nějaký titul :)
  • brkowycz
    brkowycz29.12.2014 10:12Pindárna
    No já vánoce využívám k tomu, že si od příbuzných vyžádám pár věcí na doplnění sbírky_
    Snoubenka: Whatever happend to caped crusader a 1602 (orginál)
    Sestra: Živí mrtví 11 a Smrt rodiny
    Rodiče ještě přispěli a překvapili nečekanou Deflorovanou dívkou. Rodiče zvlášť obdivuji, protože mi každý rok koupí komiks, který jsem si nepřál a zároveň ho ještě nemám. Což je dost obdivuhodné vzhledem k tomu, že u nich už 6 let nebydlím a o komiksech se s nima nebavím.
  • brkowycz
    brkowycz19.6.2014 11:59* Připomínky a návrhy
    Mno extra políčko na diskuse k dílu by nebyli špatné... nějaké místo, kde by se o komiksu mohli bavit lidé, kteří to už četli, bez toho aby vyžvanili děj. Takže by do jedné části chodili lidé, kteří by o koupi komiksu uvažovali a koukali se, jak ho hodnotili jiní, a do druhé části pak jednotlivci, kteří by si rádi pokecali o tom dílu jako takovém, o jeho ději přímo, o zvratech, překladu, o tom kdy má vyjít další díl, případně si zanadávat na vydavatele.
  • brkowycz
    brkowycz14.4.2014 10:10* Připomínky a návrhy
    K té předchozí debatě, mě se zdá docela dobré možnost hodnocení celé série. Stejně to skoro každý dělá u posledního booku. Jenže já když přemýšlím, jestli nenačnout novou sérii, nechci si číst komentáře u poslední knihy, abych se vyhl spoilerům. Mohlo by to spoustě lidí pomoci vybírat si, jestli nezačít něco nového. Seriály člověk také hodnotí po celých sériích, případně po více sériích jako celek. U Ultimate Spidermana, tím rozkouskováním, dochází k hodnocení krátkých výseků z komplexního příběhu, u kterého si můžeme položit otázku, jak dalece to vypovídá o příběhu jako takovém, a jestli by se hodnocení nešouplo do hvězdu výš nebo níž, kdyby to nevycházelo po sešitech, ale po knihách. Na druhou stranu, nevím jak bych to vyřešil s pokračujícími sériemi. Třeba Živí mrtví. Ty budou vycházet zhruba do doby, dokud bude Kirkman kráčet po světě. Čili nemá cenu zakládat sériím profil až po skončení, ale bylo by nutné tak činit již v jejich průběhu. Jenže pak by se určitě našlo dost expertů, kteří by práskli hodnocení po přečtení pěti dílů z deseti (u ukončených sérií) - a to by pak nemělo velkou vypovídající hodnotu. Na druhou stranu i u Živých mrtvých můžu po 15 dílech napsat, jaká je to bomba, ale Kirkman u 30 dílu zešílí a udělá z toho céčkový trapný průměr. I tohle by se mělo nějak odrazit poté v celkovém hodnocení série. Takže asi nějaký tlačítka na edit, která by zachovávala předchozí hodnocení, ale umožnila by ho doplnit.
  • brkowycz
    brkowycz14.1.2014 14:35Pindárna
    Hmmmmm.......... jako mě nevadí, že se BBArt rozhodl vydávat méně, ale to že se letos nedočkám 100 Nábojů a POSLEDNÍHO Transmetropolitanu... to je dost rána. Snad se to zase příští rok rozjede. Ty jejich tituly, co tam mají, mi přijdou tak neuvěřitelně nezajímavý. Rozjíždět novou Westernovou řadu, zatímco ostatní, rozjeté, dát k ledu? Trochu ve stylu CC.
  • brkowycz
    brkowycz16.10.2013 15:02Povinná četba
    Už je to v prodeji? VÝÝÝÝBORNĚ!!!! Sice jsem zdaleka nepřečetl předchozí svazky, vždycky čekám na "správnou náladu", ale je to paráda mít tohohle mistra takhle pohromadě v poličce.
  • brkowycz
    brkowycz12.9.2013 10:26Pindárna
    Kapis: No taky jsem tohle párkrát slyšel, dokonce i jeden kolega z práce říká, že knihu nepřečetl tak deset let. Nejhorší na tom je, že ty lidi to říkají hlasem, jakoby se tim snad chlubili nebo co (včetně kolegy). "Já knihy nečtu, čum jak sem drsnej".
  • brkowycz
    brkowycz23.8.2013 12:38Filmový a hudební klub
    Musim teda říct, že Affleck ve mě vzbuzuje hodně rozpačitý pocity. Proč zrovna on? A to má hrát starýho Batmana? Škoda že nevzali Michaela Keatona. To by bylo něco.
  • brkowycz
    brkowycz21.8.2013 09:47Pindárna
    Fry: Tak úplně postačí, když obrázky, které sem vkládáš, budeš hledat třeba přes google imagines, který u vyhledání ukazují, jak je obrázek veliký. Například pokud bude velikost 250x250, tak poznáš, že to nezaprasí celou stránku, pokud bude velikost obrázku 5000x5000, tak je jasné, že z toho bude další "prosím smazat" příspěvek. Nepotřebuješ ani náhled ;)
  • brkowycz
    brkowycz2.5.2013 11:48Pindárna
    Teď koukám na tu skvělou superakci Omnibusů.... a skoro přemýšlím, že bych si nějaký koupil. Masku jsem četl, Vetřelci 1 mi přišli jako sračka. Je tam něco, co by někdo opravdu doporučil?
  • brkowycz
    brkowycz19.3.2013 15:24Pindárna
    Tak, kdo si zítra zajde pro speciální superlimitovnaou edici "Drsné školy" (100ks), která bude od 12cti hodin k prodeji za úžasnou "no nekupto cenu" 1500kč k prodeji v Comicscentru?
  • brkowycz
    brkowycz3.2.2013 01:55Pindárna
    Taky si občas poznámku o cenně komiksu neodpustím. Jsem i schopen pochopit, že velmi nízká cena komiksu přidá hvězdičku. Není se co divit, když si kupuju něco drahýho, běží mi v hlave "Doufám, že to kurva bude stát za to!", naopak, když si kupuju něco levnýho, říkám si "No... když to bude sračka, nebudu muset litovat peněz". Od toho se pak odvíjí určitá "přísnost" při hodnocení, které je vždy nanejvýš subjektivní. Ale odvíjet celé hodnocení od ceny... to je prostě fakt moc. To by to tu asi pak válcovali čtyřlístky a kačeři, protože "za ty prachy!".....
  • brkowycz
    brkowycz1.2.2013 13:11Pindárna
    Jsem to jenom já, nebo i dalším lidem přijdou divný hodnocení "Je to sice průměr, ale za ty prachy výborný, takže dávám pět hvězdiček"? To jako součástí hodnocení je i peněžní částka? Takže bych třeba film hodnotil slovy: "Alone in the dark je neskutečná sračka, ale stáhnul jsem si to z netu, takže za ty peníze dobrý a dávám čtyři hvězdičky." Nechci rejpat, jen by mně zajímalo, jestli je víc lidí, kterým úměrně s klesající cenou se zvedá zážitek z komiksu.
  • brkowycz
    brkowycz30.1.2013 10:52Pindárna
    Tuhle serii Lovecrafta jsem také začal kupovat, předtím jsem jeho jméno znal z doslechu a chtěl jsem si konečně něco přečíst. Považuji to za velice vydařený vydavatelský počin a Lovecraft sám je prostě klasik, na kterého mnozí dnešní komiksoví i nekomiksoví autoři ve své tvorbě odkazují. Jak píše Kapis, člověk může sledovat autorův vývoj, občas H.P. překvapí nějakou odbočkou, je tam v druhém díle dokonce i jedna komediální dramatická povídka. Jakkoliv ho považuju za mistra hororu, nejraději mám asi jeho snové příběhy, za jejichž vrchol považuji "Snové putování k neznámému Kadathu". Konkrétně tato novela se čte těžce, ale fantazie Lovecraftova je obdivuhodná.
  • brkowycz
    brkowycz22.1.2013 16:21Pindárna
    Určitě taky potěší další Hitman - loni všichni u "Zavíračky" nadávali, že nás "český vydavatel" ochudil o crossower s JLA :)
  • brkowycz
    brkowycz22.1.2013 16:15Pindárna
    Já jsem tedy hlavně rád, že BBArt poctivě servíruje pokračování dvakrát ročně. Překvapila Banda, jejíž první díl vyjde v únoru a porkačování už někdy tuším v srpnu. Taky Swamp Thing, kterému příští rok vyjdou dva booky. Pěkný.

    Co vlastně Before Watchman? Četl jste to někdo? Je to hezká pocta Moorovi a jeho Strážcům, nebo je to fakt jen nastavená kaše?

    Já osobně jsem spokojenej. Budu mít co dělat, abych skoupil vyhlédnuté komiksy BBArtu a Crwe, takže mi přemíra Supermanů a Batmanů, který nečtu, ani nevadí.
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:44Pindárna
    Aha... koukám i The Boys od Ennise... vázaná, 152 stran, 349kč. Moc pěkný BBArte!
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:38Pindárna
    Koukám jak blázen; - BBArt, Planetary, vázaná, 160 stran 349Kč. Kam se podělo tradičních 499??? I 160ti stránkový paperbacky stojí 399. To by mě zajímalo, jestli prostě byli levnější práva nebo došlo k jiné slevě v procesu výroby, nebo jestli to prostě "jde" vydat komiks s rozumnou cenou.
  • brkowycz
    brkowycz29.11.2012 12:26Pindárna
    J.Connor: citlivý příběh, to bych snad doporučil 3 Stíny
  • brkowycz
    brkowycz22.10.2012 11:49* Připomínky a návrhy
    Přijde mi, že pan Kaluž nevědomky spustil lavinu kurzívy (komentáře - scrollujte dolů....) :))))
  • brkowycz
    brkowycz20.9.2012 13:25Pindárna
    Zack: Já bych řekl, že "A" je správně, cituji: "Je to větší šance, než vystavené v knihkupectví hřbetem, nebo ve vitríně." Tak je možný, že se jejich tituly tak těžce neprodávaj, že se jim ani nevyplatí platit distribuci :D
  • brkowycz
    brkowycz20.9.2012 11:29Pindárna
    Kaluž: Jsem stejného názoru, hlavně u jednoho nejmenovaného českého nakladatelství, které vždycky vydá první díl a poté všechny své fanoušky na FB obviní, že si to nekoupili. V době kdy BBArt a Crew sází několik dílů serie za rok nikdo nemůže čekat, že budu kupovat serie na pokračování, když vím, že pokud nějaká kniha vůbec vyjde, bude to za dva roky. Klečim a modlim se, aby Crew příští rok rozhejbala Lucifera a Mýty, zatím pořád věrně doufám, že se dovydání dočkám a transformace na Fables prozatím neproběhla.

    A k tomu Goonovi, docela zajímavá nová obchodní strategie CC - kniha bude k dostání pouze v jejich e-shopu.
  • brkowycz
    brkowycz18.9.2012 12:01Pindárna
    Když beru "vycházející", tedy už do nich nepočítám Sandmana, Hitmana a Preachera;

    1) 100 Nábojů
    2) Lucifer
    3) Bažináč
    4) Transmetropolitan
    5) Y: poslední z mužů
  • brkowycz
    brkowycz4.9.2012 14:20Filmový a hudební klub
    Kapis: Já televizi doma taky nemám. Jednou jsem dostal o známých starou, opravdu jsem se snažil doma televizi mít, abych nebyl za "intelektuála", ale ani jsem jí nezapnul. Když rodičům hlídám psa, projedu si jejich kabelovku s 50 kanálama, ale ani jeden program mě nezaujme natolik, že bych se vydržel na to koukat. Mám svůj počítač a "program" si sestavuju sám. Můžu si pustit co chci, kdy chci.
  • brkowycz
    brkowycz31.7.2012 09:49Filmový a hudební klub
    BAT-SPOILERY:
    To mi ani nevadilo. Přeci je logické, že když odněkud vyndáš "věcičku", která bez svého podstavce stává nestabilní, je jasné, že se stane stabilní poté, co jí tam vrátíš. A taky mi přijde logické, že kromě Pavlova bude vědět jak bombu zneškodnit někdo, kdo jí vyrobil - Waynovi závody (teda hlavně pan Fox, který tam evidentně je přes tyhle hračky). Že byl Alfred naštvaný taky chápu. Mástr Wejn ležel v pelechu 8 let a pak se rozhodl jít si hrát na batmana a ne nadarmo ho od toho Alfred zrazoval, taky pak dostal přes čumák. Určitě každý zažil někdy situaci, kdy nějaký jeho kamarád dělá píčoviny a ty mu pořád řikáš "Nedělej to, nedělej to, nedělej to..." a on to stejně pokouší a dělá to. Pak prostě přijde bod, kdy už člověk nemá na to dál sledovat, jak někdo vědomně svojí hloupostí ničí sám sebe, a prostě odejdeš. To podle mě Alfred udělal.
    Ta bomba nebyla atomová, ale neutronová, i když bombám nerozumim, tak nevím jestli to něco mění. Hele, aspoň na konci nevyskočil Batman ven, s tím že místo padáku by mu posloužila americká vlajka. Jediný co mi na tom filmu trochu nesedělo, byli ty policajti v podzemí. Ale jestli je tam krmili... pohyb tam taky asi měli, kanály jsou přeci jen veliký... mno říkám, mě to prostě tak blbý nepřišlo. A co se romantický linky týče - vztah mezi Banem a jeho "komtesou" je zcela pochopitelný a ve filmu vysvětlený, holt člověk musí překousnout, že Bane ve filmu je jiný než ten v komiksu (i masku má z jinýho důvodu).
    PS: Dítě přeskočilo lépe než dospělý - děti mají "čerstvou krev a mladý maso", skoro nic neváží, takže nepotřebují tolik síly na přesunutí svojí váhy, a nemělo na sobě ten provaz, který by jej svou vahou táhl dolů.
  • brkowycz
    brkowycz30.7.2012 16:01Filmový a hudební klub
    Mě se novej batman líbil. Závěr mě překvapil. Nic z toho, co by se tam dělo, mi nepřišlo nějak hloupé a nelogické. Asi nejsem tak náročnej divák, jako je DEmnoG. Naopak Inception se mi nelíbilo, protože mi přišlo, že jakejkoliv průser, kterej se ve snu stal, se dal vyřešit tím, že se ponořili do dalšího snu. Celou dobu jen mluvili o tom, jak je nebezpečný umřít a klesnout někam dolů... jak se to jen jmenovalo? Podvědomí? No každopádně, když se to stalo, ukázalo se, že to je vlastně v pohodě. Nolana mám hodně rád, je jeden z mála režisérů a scénáristů, kteří mají tu slušnost přijít s příběhem, který není naprosto průhlednej a na jehož závěru Nolan vždy divákovi laskavě odpoví na všechny otázky. A DKR řadím mezi jeho lepší filmy. Horší než DK, lepší než BB a Inception... tak někde na úrovni Dokonalýho triku.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 13:18Pindárna
    Taková návštěva by byla ideálním "comicsovým čtvrtkem" v Krakatitu... sice byl nebyl první v měsíci, ale co.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 09:38Pindárna
    Mám podezření, že DC přišlo za Gaimanem a řeklo: "Buď napíšeš before-Sandman ty, nebo někdo jiný. Vyber si." Jinak si tu náhlou zprávu nedokážu vysvětlit.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 09:21Pindárna
    "Zrovna když se všichni ptali, co bude před before-watchmen. To bude jako before Sandman?" - Neil Gaiman v San Diegu oznámil, že bude. A napíše ho on sám.
    geek-news.mtv.com/2012/07/12/sdcc-2012-sandman-neil-gaiman/
  • brkowycz
    brkowycz26.6.2012 18:21* Připomínky a návrhy
    Já chci mít taky takhle vymazlenej profíleček jako Kapisek!!!!
  • brkowycz
    brkowycz31.5.2012 12:04Pindárna
    O čem by byla památná věta "Luku, jsem tvůj otec!", kdyby všichni dopředu věděli, že to tak je :-) A já osobně se koukám na sport jak kvůli tomu jak to vypadá, tak kvůli výsledku. Pro mě je znalost výsledku půl zážitku dolů. Koukat se na sport jen kvůli výsledku je naprostá blbost, to si můžu ráno přečíst v novinách, a nemusim u toho dvě hodiny sedět. Ale to je jedno, to je zase házení hnojem z jedný strany na druhou. Jen sem myslel, že je zbytečný psát sem nějaký hodnocení a komentáře, když to není pro lidi, kteří váhají nad koupí konkrétního komiksu. Protože jakkoliv se to někomu může zdát opozdilí, reterdovaný, zbytečný a dementní, jsou prostě lidi který naštve když se dozví konec.
  • brkowycz
    brkowycz30.5.2012 12:48Pindárna
    Vinetou taky nestojí a nepadá na tom, že Vinetou v posledním díle umře, ale spousta lidí u příběhů ocení překvapení a není třeba, aby jim to někdo vykecal a zkazil. Chápu že někomu to nevadí, ale třeba by šlo respektovat ty, kteří mají tyhle překvapení rádi. To je pak jako se koukat na hokej/fotbal (doplň sport) a vědět, kdo vyhraje.
  • brkowycz
    brkowycz29.5.2012 20:59Pindárna
    :-D a je tu nový pan Spoilerista, křestním jménem Palo. Fry mu svojí letmou zmínkou nesahá ani po kotníky.
  • brkowycz
    brkowycz21.5.2012 14:33Pindárna
    Fry: Asi nechápeš význam slova "spoiler" - tedy: "informace, která prozrazuje klíčovou část děje (např. rozuzlení)". A to tu opravdu kde kdo nedělá. A opravdu to určitě nedělám já, a už vůbec ne u Supermana: Rudý hvězdy. Ty si zřejmě myslíš, že spoiler je něco jako "popis děje" ale není. Když uvedeš v hodnocení část děje, nevadí. Když uvedeš zásadní, klíčovou část děje, která by čtenáře na konci mohla překvapit, tak je to nehezkej spoiler. Když už ho píšeš do hodnocení, napíšu před to "pozor spoiler". Já se omlouvám, že to tady tolik řeším, ale u mě jsou konce důležité, můžou špatný příběh udělat lepším a dobrý příběh zase úplně zkazit. Podle mě nemá smysl něco číst, když znám konec. To jsem nenáviděl na střední při hodinách literatury, kdy nám učitelka prozradí celý příběh, včetně pointy a pak nás nutí to číst. "Nakonec se zblázní, a všechny zabije. Teď si to přečtěte..." - to mi prostě nedává smysl!
    A "mé komentáře jsou (většinou) plné spoilerů" - "kdo tě nutí je číst?" No, osobně neznám moc lidí, kteří by chtěli aby jim někdo převyprávěl celej děj i s pointou, že se podle toho rozhodnou, zda to budou číst. Člověk ocení při výběru (alespoň já!!!!), co dalšího by stálo za koupi, smyslupné recenze bez prozrazení hlavní pointy - a jestli u většiny svých hodnocení prozradíš konec - pak by je neměl nikdo číst - pokud je nebude nikdo číst - jaký je smysl vůbec něco psát?
    Například tvůj popis Preachera 1 spoiler neobsahuje. Superman ano, hned v první větě. Cením si tvého slibu, že si na to dáš příště větší pozor.
  • brkowycz
    brkowycz20.5.2012 14:27Pindárna
    Zdá se mi to, nebo Fryův komentář u comicsu "Superman: Rudá hvězda" skutečně obsahuje celkem zásadní spoiler hned v první větě bez předchozího varování?
  • brkowycz
    brkowycz16.3.2012 13:55Pindárna
    Teď má CC plno práce s "rekonstrukcí" Vrány, protože ta tady vyšla zatím jenom třikrát a je hrozně důležité, aby se českému čtenáři dostalo do rukou těch pár nových stránek, které z nějakého důvodu nebyli v předchozích třech verzích a nejednou se odněkud vynořili. Komentovat, s jakou vážností nám na FB podávaj práci na nové-staré Vráně, snad ani nebudu. Ale dobře, chápu že v tom jsou peníze, tak budiž. Ale rozhodně by mohlo CC pokračovat v rozjetých seriích, nebo dát zprávu, jestli se nějak v blízké době chystají dotisky. Mluvím hlavně o Hellboyovi, budou taky první čtyři knížky ve formě paperbacku, někdy v dohledných deseti letech? Nebo budu muset mít půlku knihovny v tvrdý vazbě druhou v měkký? Nebo respektive, kéž bych mohl mít, protože mi chybí dvojka a trojka, které nejsou k sehnaní. Ještě horší je to u Sin City, kde jednička a trojka vyšla akorát ve formě hard-coveru. Bude ještě někdy dotisk ve fromě paperbacku? Nebo si mám koupit teda jedničku a trojku v hardcoveru? Protože jestli si je koupim v hardcoveru a oni pak najednou vyjdou v paperbacku, tak zešílim! Nemluvě o tom, že rychlost vydávání pokračování je na úrovni Netopejru, a to už je fakt co říct.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 10 (cca 6871 Kč)
Mám: 461 (cca 154260 Kč)
Chci: 21 (cca 13231 Kč)
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 7
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0