• LuR
  Obávám se, že to už se dostáváme na úplně jinou úroveň debaty, než se týká tohohle konkrétního komiksu. Nicméně se bavíme o komiksu od Marvelu - samozřejmě že všechno je ovlivňované společenskou poptávkou a komerčním potenciálem. Ta firma, stejně jako třeba hollywoodská studia a velké nakladatelské domy nebo hudební vydavatelé (a mluvím skutečně o firmě jako takové, ne jednotlivých zaměstnancích, kreslířích nebo scenáristkách) má samozřejmě ambici vydělávat peníze, na prvním místě je podíl na trhu. Když cítí, že je tu poptávka nebo cílová skupina, která by si kupovala komiks, který dosud na trhu není, Marvel jim ho chce dát, protože čeká návratnost. Tím ale vůbec nechci naznačit, že v rámci tohohle procesu a v továrně Marvelu nemůžou vznikat díla inovativní, nadčasová, autentická, hodnotná, skvělá... Ms. Marvel vymyslela redaktora Marvelu Sana Amanatová, je to dost autobiografická postava, na které chtěla Amanatová ukázat, s jakými předsudky a s jakým jednáním se musela v USA potýkat, i když sama sebe považuje za Američanku jak poleno. A současných dětí a dospívajících, jako byla kdysi ona, je hromada. A tyhle děti, kluci i holky, imigranti s africkými kořeny, pákistánskými kořeny, s asijskými kořeny, kteří žijou v New Jersey a v Seattlu a v Chicagu a Clevelandu a v New Yorku, jsou šťastné, když mají svoje vzory, když jim konkrétní tvůrci nebo společnost ukazuje, že počítá i s nima, že i oni můžu být hrdinové a nejen něco podřadného nebo vyloženě hrozba. Je to podobné, jako když Black Panther byl propaganda pro černochy, X-Meni propaganda pro homosexuály nebo Spider-Man propaganda pro malé bílé šikanové kluky, kterým se lidi vysmívali, že čtou komiksy. Kdyby tyhle postavy v komiksu nebyly, byla by to jen iluze reality, která neexistuje, možná by to spíš odráželo, jak by někteří jedinci chtěli, aby společnost vypadala. Tobě by přišlo OK, kdyby skoro všechny komiksy od začátku superhrdinského žánru měly v hlavní roli černochy, Asiaty nebo muslimy? A četl bys je vůbec?
  Pokud by Ms. Marvel nebyla autentická ve všem, pokud by nebyla z Pákistánu, pokud by svoje kořeny nereflektovala, to by byl teprve kalkul, kýč a marketingový tah.
  V listopadu vydává Marvel cca 70 sešitů, z toho jednu Ms. Marvel. Tak z čeho se bere ten pocit ohrožení?
 • LuR
  cyboy, mike731:
  Kdyby komentář nezmizel, mohli jsme třeba ještě diskutovat. Mohl jsi kontrovat třeba konkrétními scénami nebo panely, kde je patrný ten antisemitismus, který jsi Ms. Marvel tak vehementně přisuzoval. Taky jsi napsal něco v tom smyslu, že muslimové jsou fajn, jenom maj rádi zabíjení židů - a zároveň tady pak napíšeš "Taky jsem nerekl ze vsichni muslimove jsou spatni" - Jak kdyby to psali dva lidi dohromady, tak se zkrátka doptávám. Těžko teď další lidi posoudí, kde je interpretace mimo rámec a slaměnej panák.
  V jednotlivých bodech jsem reagoval na konkrétní věci, které jsi napsal. Nejvíc mě zaujalo, že podle tebe chybí židovští/křesťanští superhrdinové (viz moje citace v prvním komentáři "Nemyslim si, ze potrebujeme dalsiho muslima hrdinu, ale zida hrdinu." nebo "Fakt bych chtel videt podobny krestansky komiks, nebo jeste lepe - zidovsky."), tak jsem jen snažil poukázat, jak obrovský je to nesmysl - to zkrátka není věc názoru, ale fakta. To, že si lidi zvykli plácat ne internetu nesmysly, aniž by měly argumenty nebo se měly o co opřít, to už jaksi není můj problém. Musej počítat s tím, že se proti tomu může někdo ozvat.
  Všechny komentáře (jeden v kategorii hodnocení a ještě jeden tady níž v diskusi) tu nechávám, ať je tu alespoň vidět tón diskuse.
 • LuR
  cyboy:
  Už ti odpovídám v diskusi. Ostatním se omlouvám. Pokud bude Zack chtít, smažu komentáře tady a přesunu do diskuse všechno.
 • LuR
  cyboy:
  1. Tady máš aspoň pár židovských hrdinů a hrdinek: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jewish_comic_book_characters
  2. Specifická židovská zkušenost s holokaustem a nacismem se do superhrdinských příběhů samozřejmě propsala právě skrz ty autory, kteří o tom tak sami vždy velmi otevřeně mluvili a kteří všechny ty světy stvořili. Superman, Batman, Spider-Man, Avengers, Hulk, Captain America a další desítky a stovky, prostě v podstatě všichni jsou samozřejmě svým způsobem Židé/křesťani, i když nenosí jarmulku a neslaví Chanuku. Reprezentují je/nás a cílí na ně/nás už cca 80 let svým způsobem života, svým zevnějškem, svými hodnotami apod. Čili tvé volání dává podobný smysl, jako kdybys psal do NBA, že je tam málo dvoumetrových černochů, do SPD, že je tam málo nácků, do lifestyleových časopisů, že je tam málo reklamy, nebo kdyby ses ve zcela zaplněném kinosálu postavil a začal křičet, že mělo přijít víc lidí.
  3. Ms. Marvel se v rámci sdíleného vesmíru pravidelně potkává s cool Wolverinem, cool Spider-Manem, prostě se všemi cool tradičními hrdinkami a hrdiny, nevymazala jejich existenci, naopak je jejich fanynka a má je za svoje vzory.
  4. Nikdy jsem nenapsal, že jsi xenofob, ale podle tvých komentářů to zároveň nejde vyloučit: Neustále píšeš, že je ti jedno, že je muslimka, ale zároveň se na tom furt tak točíš a kladeš na to největší (negativní) důraz. Příběh Kamaly symbolizuje především sdílenou zkušenost imigrantů ve Spojených státech, nepříjemný pocity jinakosti, zkušenost s předsudkama.
  5. A ano, bude se to třeba líbit hlavně holkám, vyskytuje se tam růžová a má to výraznou růžovou předsádku, chce to ukázat vesmír Marvelu a superhrdinský žánr jako místo pro všechny. Kde se člověk nemusí stydět, že je tlustej, tenkej, malej, vysokej, pobledlej nebo snědej, nebo ty-vole-teď-pozor HOLKA v prostředí, kde dominujou muži.
 • LuR
  cyboy:
  Ponechám stranou tvůj názor na komiks, proti tomu nic, každý jsme nějaký, formují nás jiné zkušenosti apod. Ale tvoje hypotézy si dovolím okomentovat (respektive se doptat), protože to není věc názoru nebo emocí, ale jednoduše ověřitelných čísel, faktů apod. A mě upřímně bez jakéhokoli náznaku sarkasmu nebo snahy tě zkoušet zajímá, z jakých údajů vycházíš, protože pokud by to byla pravda, zcela to přepíše dějiny komiksu a desítky odborných knih a výzkumů, které s ním souvisejí.
  V bodu 2 naznačuješ, že poměr mezi bělochy a nebělochy v komiksu je nejspíš vyrovnaný, nebo jen mírně ve prospěch bělochů. Můžeš mě odkázat na nějakou statistiku nebo něco podobného? Řekněme, že si jako startovní bod komiksové historie zvolíme zrod Supermana coby prvního superhrdiny, ať zůstaneme u žánru. Ještě by bylo užitečné, kdybys tedy za sebe napsal, co je pro tebe přijatelné množství postav, které si dovolí nebýt bílé.
  V bodu 3 "Nemyslim si, ze potrebujeme dalsiho muslima hrdinu, ale zida hrdinu." nebo "Fakt bych chtel videt podobny krestansky komiks, nebo jeste lepe - zidovsky." Vždyť celý superhrdinský žánr vychází z křesťansko-židovských kořenů - v podstatě kompletní Marvel a DC jsou takové. Jack Kirby, Jerry Siegel, Joe Shuster, Stan Lee, Joe Simon, Bob Kane, Will Eisner, Neal Adams, Joe Kubert byli Židé nebo dětmi židovských imigrantů z Evropy (a konkrétně z našeho středo-dnes-spíš-východo-evropského prostoru). A tady máš vydatný seznam i dnešních tvůrců: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jewish_American_cartoonists Takže v čem je v tomhle ohledu problém?
  Vzhledem k výše psanému - vážně si myslíš, že by si Marvel vůbec mohl dovolit vydávat něco (nebo že by to prošlo skrz těch několik pater vedení a schvalovacích procesů), v čem je nějaký antisemitský podtext? Že by celý svět mlčel, zatímco Marvel vydává antisemitskou hrdinku?
  Viděl jsi třeba film Pěkně blbě (The Big Sick)? Je podle tebe taky antisemitský? Protože Ms. Marvel je takový Big Sick featuring Spider-Man.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 0
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: 0
Nabízím: neveřejné
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0