Spacecore

Spacecore

Jméno: Cosmic armor Tao Quitterman
Email: mr.mxyzptlk@email.cz

Alexandr / 27 let / Olomouc

Komiksy čtu od doby, co čtu, ale od sedmi let tak nějak cíleně vyhledávám superhrdiny. Rád čtu US mainstream i underground, Evropu i Asii. Jako dítě jsem upřednostňoval nejvíce Marvel, v současnosti DC, nebráním se ale ničemu. Míval jsem dost komiksů, prodal jsem je abych měl na drogy. Po zvládnutí drogové závislosti jsem se vrátil ke čtení a sporadickému nakupování komiksů. Jelikož jsou dost drahé a já pracuji pouze jako recepční, tak hojně využívám knihovnu a úplně nejvíce rád čtu amatérské komiksové překlady, kterým fandím více než deset let! Také se nově pokouším číst komiksy anglicky.

Mezi mé zájmy patří rap, nahrál jsem téměř pět tisíc skladeb ve dvou stech albech, v underground hip hopové sféře jsem známý. S rapem však končím a chci se věnovat hraní na trubku. Také píšu poezii a baví mě filmy + seriály. Miluju svojí manželku a kocoura.
http://www.facebook.com/master.mxyzptlk.184
http://www.are.na/mr-mxyzptlk
http://www.csfd.cz/uzivatel/255817-spacecore/
http://www.piste-povidky.cz/profil/Tao+Quit
http://www.youtube.com/user/TaoQuit

Spacecore
Spacecore | 20.12.2019 | Batman v černé a bílé

Když jsem si jako malý četl všechny ty krátké Batmanovské povídky v Crwi, říkal jsem si odkud se pořád berou. Tak odsud! Potkat je po letech bylo nostalgické, nicméně i několik dalších se mi zde moc líbilo, některé už tolik ne. Průměr všech povídek dává 3 hvězdy, nicméně černobílá Batmanovi sluší a tady se toho chopila opravdová all-star sebranka scenáristů a kreslířů, takže hodnota je vyšší!

Spacecore
Spacecore | 19.12.2019 | DC komiksový komplet #078: Superman / Batman: Největší hrdinové

Je to standardní devadesátkový béčko, ale.. Na první pohled se mi celkem ošklivila kresba, ale jak jsem se začetl, tak ta tomu celému dominuje a fakt je moc pěkná! Četl jsem to celkem vypnutý v pět ráno v práci, takže jsem u toho moc nepřemýšlel a zápletka mi přišla ok. Akorát bych tomu ubral dvacet, třicet stránek, pak by to bylo úplně ono! Takle je to celkem dlouhý a po čase už ubíjející. Každopádně celkově dobrá věc, sedlo mi to v podstatě.

Spacecore
Spacecore | 15.12.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Liga spravedlnosti #04: Nekonečno (paperback)

Tady vidím velký špatný. Ono to tam někde je, ale Hitch si to prostě nechce a nechce vzít. Ach jo. Tohle je nejhorší Justice League série ze všech, který jsem četl. Vždycky tam je pár dobrých nápadů, který jsou pohřbený zbytečným patosem, naivitou, zbytečností a lemplovstvím. Celý ten tým nefunguje, hrozba něčeho většího je jediný, co se dá považovat za táhnoucí se motiv, který je spíš zásahem editorů, než scénáristy. Je to strašná slabota a je to škoda.

Spacecore
Spacecore | 15.12.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Liga spravedlnosti #03: Bezčasí (paperback)

Hitch si urval větší sousto, než zvládne spolknout. Tenhle materiál si dovedu představit v rukou Morrisona, nebo Snydera, kde by mu bylo dobře. Zápletka je fajn, ale je to brajgl. Postavy se skoro nechovají podle toho, kým jsou. Superman je otravnej, nic není pořádně vysvětleno, chybí nám znalosti celé události s Raem (u nás nevyšla, nemýlím-li se) a komplikovanost děje by nebyla špatná, kdyby to nebylo blbé. Mocné entity se tu chovají jako béčkoví padouši, celá Liga je naivní, včetně Batmana. Nevím, co to má znamenat.

Spacecore
Spacecore | 13.12.2019 | DC komiksový komplet #077: Batman: Černá rukavice

Returun of Bruce Wayne je super, ale navazuje přímo na Final Crisis a když jsem to četl poprvý, tak jsem absolutně netušil, o co tam jde. Je to ještě komplikovanější a složitější, než RIP, ale dá se a po druhém přečtení mě to celkem bavilo. A jo, jsou to různé variace Batmanů z různých dob a časů :-))

Spacecore
Spacecore | 13.12.2019 | DC komiksový komplet #077: Batman: Černá rukavice

Víceméně ano, funguje to jak komplet. Mezitím je ještě Zmrtvýchvstání Ra´s Al Ghula, ale nepsal to Morrison a naprosto to funguje i s vynecháním. Po Batman R.I.P. pak následuje Final Crisis, chybějící kapitoly z Final Crisis a Return of Bruce Wayne, ale opět, je to nadstavba, na kterou se pak vážou další nadstavby (včetně u nás vydaného Batman a Robin), Morrison to psal roky, každopádně Syn, Rukavice, Předehra a RIP funguje jako jeden celek a absolutně se nedá vynechat jediný kus pro pochopení. Tady ještě předkládám odkaz na zajímavý článek s referencemi na které se během celého runu odkazuje: http://www.comicmix.com/2008/11/26/the-stories-that-informed-batman-r-i-p/?fbclid=IwAR0Jsy0GgpULVg-ADFmwo2O2E77g3qUe9xCawLrg9Fo9__jVoYQf2L1qWdQ

A dokonce vyšla i kniha sebraných old school příběhů, na které Morrison odkazuje a sám to kompletoval: http://www.dccomics.com/graphic-novels/batman-1940/batman-the-black-casebook

A tohle je úplně kompletní reading order včetně tie-inů, který nepsal: http://thegothamarchives.com/grant-morrisons-batman-reading-order/

Spacecore
Spacecore | 13.12.2019 | DC komiksový komplet #077: Batman: Černá rukavice

Tak přesně tahle kniha nám na českém trhu chyběla k doplnění Morrisonova runu, který začíná u Batmana a Syna, pokračuje Černou rukavicí, Předehrou ke smrti a potom samotným R.I.P. + ještě nějakýma těma doplňujícíma kapitolama. Což hrozně moc ublížilo hodnocení R.I.P. u nás, protože je to opravdu dost komplikovaný komiks a nevydání byť jen jedné části runu, je naprosto nemístný průser. Takže pokud máte doma Syna a RIP, schválně si to zkuste celé přečíst spolu s Rukavicí a Předehrou znovu, jaký to bude mít efekt tentokrát.

No, tak předně musím říct, že jsem na cestě stát se mladým Morrisonologem, protože jeho psaní miluju a považuju ho za nejlepšího scenáristu, řadím ho ještě o malinký stupínek výš než Moora, Gaimana, Ellise, Ennise atd... Takže moje hodnocení je, že jde o naprosto geniální komiks, nejlepší Batmanův run a jednu z nejlepších věcí od Morrisona, co jsem zatím četl.
Batman a syn je zbrklý, ale má to důvod. Morrison je plný ideí a nápadů k prasknutí, jak malé dítě, co se nemůže dočkat, až nám poví, co všechno nás čeká, takže se to nečte jednoduše, zároveň nelze brát jednotlivé knihy samostatně, celé je to velká mozaika, už od prvních stránek Batmana a Syna až po poslední epilog k Final crisis. Vše spolu souvisí a má to několik vrstev.

Černá rukavice začíná jako dobrodružný tajemný příběh s detektivní zápletkou a velmi hutnou retro atmosférou. Grant nám zde spolu s Williamsem přináší ten samý pocit, jaký měl on sám ze čtení old school Batmaních dobrodružství a využívá k tomu pomoc obskurního Klubu hrdinů, které by v rukou jakéhokoli jiného autora působili k smíchu. Ovšem Morrison dal do celého svého Batmaního eposu těžkou dávku odkazů a referencí na celý Batmanův kánon, najdete o tom hned několik rozborů na netu. V podstatě jde o to, že obří část Batmanových příběhů z nějakých padesátých, či šedesátých let (ty úplně nejvíc ujetý bizarní komiksy pro děti) DC vyřadilo z kánonu, že se nestaly, nebo staly někde jinde. Morrison to jako první po letech začlenil a vše spoji dohromady, byť něco jen jako součást halucinací např. Máme tu tedy komplexního Batmana, jehož osmdesátiletá historie je vtěsnaná třeba do nějakých deseti let. Přesto to vše působí čerstvě a důsledně. Morrison do toho vrství vždy více témat, a tak tu máme kromě hlavního děje a tuny odkazů, ještě psychologickou vrstu o tom, co znamená být hrdinou, či sidekickem. Kresba je úžasná, jak jinak.

V druhé části knihy začíná ta pravá jízda. Předehra ke smrti. Osobně mě vždy při každým čtení nakopne neuvěřitelným způsobem a má pro mě strašně napínavou, dusnou atmosféru, kterou potom nemá ani samotný RIP. Batman se posouvá pomalu na hranu, po všem, co prožívá a přežívá se dostává do halucinací vlivem čtyřminutové klinické smrti a následné resuscitace. Do hry se dostávají vize a vzpomínky z rituálu Thogal, který absolvoval během série 52 v Nanda Parbatu, zároveň se mu to napojuje na vzpomínky z izolace během experimentu s Dr. Hurtem a v tomhle momentě, kdy by se z toho kdokoli jiný zbláznil přichází ještě Bat-Mine, imp z páté dimenze Zrfff, což je vlastně říše fantazie (opět skvělé, nové pojetí obskurní postavičky ze starých dob). Šílený.
Když jsem to četl poprvé, byl jsem samozřejmě zmatený, po druhé, po třetí a dál je to vše zcela jasné a perfektní, každý panel má své místo, vše do sebe zapadá. Je třeba trochu abstraktního myšlení, možná psychedelických zkušeností (třeba je to také důvod, proč toho Morrisona tolik žeru), každopádně je to skvělé. A mezi tou vší reminiscencí, vizemi Batman ještě stihne uniknout ze zajetí a porazit padoucha. A to je teprve předehra, přátelé!

Byla by chyba myslet si, že tady v tomhle celém díle jde o zápletky a rozuzlení. Není to klasické vyprávění příběhu, natož komiksového. Je to metaforické, psychedelické, psychologické a je třeba si domýšlet události, je to meta způsob vyprávění příběhu. Četl jsem komentáře, kde lidi tvrdili, že některá rozuzlení jsou trapná, jakože třeba SPOILER bylo od začátku jasné, že je Jezebel Jet členkou Ruky. KONEC SPOILERU To je záměr, kamarádi. Morrison tam hází jeden klasickej vyprávěčskej prvek za druhým, béčkové prvky, různé komiksové obskurnosti, ale ty jsou jen podpůrnými mantinelty hlubokýho příběhu mířícího šíleným tempem k finální katarzi.

Když jsem celý run dočetl, zíral jsem s otevřenou pusou. Zapůsobilo to na mě. Po druhé jsem v tom viděl věci, které tam jsou ukryté, po třetí hledal všechny reference, přemýšlel o tom, a hlavně se k tomu vždy vracím rád, je to nejlepší Batman, jakýho kdy kdo napsal a je škoda nechat si takovou jízdu ujít. Morrison Vám to nenaservíruje na zlatým podnosu, vy se do toho musíte dostat, ale stojí to za to. Vřele doporučuji.

Spacecore
Spacecore | 9.12.2019 | Providence

Já si to hezky půjčím z knihovny a rád přečtu. Dlouho mi to leží stažený ve skenech, ale po zkouknutí jsem se do toho nepouštěl právě kvůli jazyku a čekání na vydání od Arga.

Spacecore
Spacecore | 21.11.2019 | DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost

Příjemná gigamlátička dvou týmových vlajkových lodí DCčka - JLA a jejich předchůdců JSA. Nachází se tu asi 25 hlavních postav a zápletka není úplně přímočará naštěstí v momenty, kdy je to už příliš komplikované nebo nejasné nám to Johns hezky vysvětlí a vrátí nás do srozumitelných kolejí. Není to nic extra, klasická bitka s padouchy, nicméně tu máme dobrej průřez DC vesmírem a vidíme spoustu zajímavých věcí, které moc často vidět nejsou (7 hříchů, rock of eternity, věž Dr. Fatea apod.), takže je to rozhodně přínosná knížečka do sbírky.

Spacecore
Spacecore | 20.11.2019 | Před Incalem (pevná vazba)

Četl jsem to jinde, ale líbilo se mi to asi ze všech Incalů nejvíce! :-) Bylo to místy hodně dojemné anebo srdcebolové a to já můžu.

Spacecore
Spacecore | 8.3.2020 18:23 | Publicistika

Rád bych si tu udělal trochu zadarmo promo a budu samozřejmě rád, pokud by někoho toto téma zajímalo, jinými slovy sdílím svůj první článek o Morrisonově Hypercrisis: http://plotpoint.sk/hyperkrize-granta-morrisona-1-cast-opus-jmenem-52/

Spacecore
Spacecore | 24.12.2019 07:27 | Pindárna

tak to je komplikovaný i v češtině celkem :D já čtu anglicky něco přes rok teprv a zlepšuju se, každopádně některý Morrisonovky mi dělali problémy, ale to si myslím, že i angličtinářům :D

Spacecore
Spacecore | 19.12.2019 22:05 | Pindárna

Já už dvanáctku četl online. Můj názor: Aniž bych výrazně spoileroval, tak podotknu, že jsem čekal maličko víc, ale zklamaný nejsem. Spíš než o vytvoření nového statusu quo šlo o to přinést to staré. Také tu máme pár velice zajímavých záblesků věcí budoucích, tak jsem zvědav. Ještě nám zbývá lednové zakončení Snyderovy Ligy, která číslem 39 skončí a pravděpodobně výrazně restartuje DC vesmír. Už se mluví o Earth 5G, tak uvidíme, jsem zvědavý. Každopádně celý Doomsday Clock byla výborná, nad očekávání, podle mě to ani neuškodilo Watchmenům, DCU už vůbec a Johns tady předváděl jedno ze svých nejlepších psaní. A kresba Garyho Franka je bravissimo!

Spacecore
Spacecore | 14.12.2019 23:06 | Pindárna

Walome: Co je to cloud?

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 15:04 | Filmový a hudební klub

Snyder cut nebude, Warneři už nechtěj o lize ani slyšet a zepomenout, podle mě.. ale to hnutí kolem jeho vypuštění asi jen tak nezanikne.

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 13:00 | Filmový a hudební klub

Tak to bylo v Ms. Marvel a nepřišlo mi to zas tak cool. Jakože devadesátky považuju za nejlepší dekádu kulturně, ale v tom filmu to bylo taky meh

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 12:20 | Filmový a hudební klub

Já jsem nadšenej z Wonder Woman, Black Widow byla meh

Spacecore
Spacecore | 14.11.2019 13:24 | Slevy, výprodeje, bazary

tuhle jsem tam byl a viděl jsem jen asi tunu malého prince a světové komiksové dějiny dvojku.. jsem z Olomouce

Spacecore
Spacecore | 4.11.2019 19:36 | Sběratelský klub

k tomu, aby se stará věc prodala znovu. Původní verze je rozhodně lepší, ale barevná nevypadá zle, ty barvy jsou zajímavý a ze zajímavosti jsem si to prohlédl, ale originál je originál.. Minimálně tam vyniklo pár věcí, který normálně v tý směti nebyly vidět.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 28.6.2020 19:29
Komentáře u comicsů: 329
Hodnocení comicsů: 336
Příspěvků ve foru: 109

Sbírka (z CDB)

Četl: 811 (cca 249111 Kč)
Má: 215 (cca 56256 Kč)
Chce: 28 (cca 12794 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 1 (cca 499 Kč)