Alexandr / 1992 / Olomouc

Komiksy čtu od doby, co čtu, ale od sedmi let tak nějak cíleně vyhledávám superhrdiny. Rád čtu US mainstream i underground, Evropu i Asii. Jako dítě jsem upřednostňoval nejvíce Marvel, v současnosti DC, nebráním se ale ničemu. Míval jsem dost komiksů, prodal jsem je abych měl na drogy. Po zvládnutí drogové závislosti jsem se vrátil ke čtení a sporadickému nakupování komiksů. Jelikož jsou dost drahé a já pracuji pouze jako recepční, tak hojně využívám knihovnu a úplně nejvíce rád čtu amatérské komiksové překlady, kterým fandím více než deset let! Také se nově pokouším číst komiksy anglicky.

Mezi mé zájmy patří rap, nahrál jsem téměř pět tisíc skladeb ve dvou stech albech, v underground hip hopové sféře jsem známý. S rapem však končím a chci se věnovat hraní na trubku. Také píšu poezii a baví mě filmy + seriály. Miluju svojí manželku a kocoura.
[url=https://linktr.ee/taoquit[/url]
  • Spacecore
    Spacecore1.8.2020 14:23Thanos #01: Thanos se vrací
    Luxusní scénář! Kresba samozřejmě taky, ale scénář je krásně decentní, plynulý a člověk to zblajzne s chutí! Takže jsem spíš přemýšlel, co mi chybělo k plnému počtu a ve finále nechci dát plný počet na začátku série, kdy cítím, že to pravý ořechový nás ještě čeká, nicméně parádně zvládnutý start! Šachovnice rozestavěná, děj je jasný, postavy povědomé, ale ne nutně očekávané, předchozí události narýsovány.. vše funguje! Těším se na další.
  • Spacecore
    Spacecore19.7.2020 15:09Superman: Země jedna #1
    Čteno dvakrát a v obou případech jsem se nenudil, i přes to, že jde o bambiliontý Supermanův origin, tentokrát pečlivě chovaný v rukou mistra Straczynskiho, který je mistr filmového střihu a obecně takového cinematického způsobu scénářů, což asi pochytil během své kariéry skutečného televizního / filmového scenáristy. Tady mi přišlo, že na to jak "málo" prostoru Straczynski dostal, tak nejen, že do toho narval všechno, co musel v rámci "počátku" Supermana odvyprávět, ale ještě ty prvky podal po svým a vytvořil příběh, který odsýpá a má tah na branku. Kresba tomu všemu odpovídá, je střídmě realistická. Za mě bych vytknul jedině absenci nějakého klasického záporáka, ale to už by zas bylo moc přes kopírák. A i tady ten zloun byl celkem snesitelný jako padouch.
  • Spacecore
    Spacecore12.7.2020 19:51Captain America #03: Smrt
    Kapitánovu smrt jsem četl prvně v roce 2008 a po druhé letos, když mi byla nadělena manželkou k narozeninám, jelikož to pořídila za krásných 300,- Kč z Levných knih. Osobně nejsem fanouškem krimi thrillerů v superhrdinském komiksu a ne všechno od Brubakera mi bodne, ale tady je to jasných pět z pěti! Capova smrt je zde logickým vyústěním předchozího děje a zápletky jsou správně konspirativní! Mimoto zde figuruje celá tapisérie nejzásadnějších Capových přátel, sidekicků, nepřátel a vedlejších postav, takže to vše působí uceleně a komiks nenudí. Kresba je správně realistická a odpovídá energii celé ságy. Má to navíc pár skvělých momentů a vrcholů. Za mě dost možná nejlepší Cap i když paradoxně on sám, tedy Steve Rogers zde nevystupuje.
  • Spacecore
    Legion of Super-Heroes mám rád, ale tohle bylo starý, vytržený z kontextu, zamotaný, nezajímavý a nudný. Škoda mluvit. Čtení jsem si vyloženě protrpěl. Potěšil mě snad jen závěr se samotným Darkseidem, jinak je to bída.
  • Spacecore
    Já se na tohle fakt těšil, protože mě poslední dobou ty devadesátky zajímají, ale ve finále se mi to moc nelíbilo. Asi by to fungovalo líp, kdybych to četl týden co týden po kapitole jako sešity, kdy každé číslo mělo vlastní osu, ale příběh jako celek tady nefunguje. Je to taková další malá Krize na nekonečnu zemí. Bylo milé vidět hodně známých, ale přehlížených postav té doby a mělo to pár nápadů, ale ve finále jsem se celkem nudil. Škoda.
  • Spacecore
    Bál jsem se do toho pouštět, protože je to zase strašně dlouhé s asi milionem zbytečných bublin a první vydaní Titáni u nás mě nebavily tolik. Jenže tohle je první kniha, na níž potom to ostatní navazovalo a tady se začíná od nuly a funguje to! I přes zestárlost scénáře mě bavilo všechno - sestava týmu, linka se Starfire, Deathstrokova přítomnost i hlavní děj s Trigonem, n ajehož motivy vznikl i povedený animák! Jako má to dost much, ale s kontextem osmdesátých let, kdy jsem četl kvantum horších věcí mě tohle fakt bavilo, bylo to svěží (na tu dobu).
  • Spacecore
    Čím jednodušší a hranatější Kirbyho linka, tím pompéznější a rozmáchlejší stylizace kresby! Líbí se mi jak je to barevné! Ta kresba pulzuje energií, je dravá a rychlá, připomíná mi to dost Franka Millera. Vážně mě tenhle Kirbyho styl přijde vyzrálejší, než jeho rané věci, které byly sice uhlazenější, ale ne tak odvážné. Paráda. Příběh je tady lepší než v první knize, sešit číslo 7 jsem zhltnul se zatajeným dechem, historie Highfathera je něco s čím jsem se setkával v průběhu mnoha jiných pozdějších komiksů a číst origiální origin bylo super!
  • Spacecore
    Faktem, je, že jsou New Gods dost možná nejužitečnějším příspěvkem do celého kompletu. Je to nepopíratelná klasika, která ovlivnila obří měrou celé DC univerzum až do dnešních dní. Mít tohle v knihovně je nevýslovná radost a jsem rád, že jsem si to konečně mohl přečíst v češtině, protože číst staré komiksy anglicky je dost úmorné. Je pravda, že Kirby mohl někomu přenechat scénář, aby nebyl tak kostrbatý, ale zase když si to všechno píše, je to více autorské a je znát jeho rukopis. Předně je tu cítit velké nadšení, Kirby jakoby skoro musel trochu potlačovat ten gejzír nápadů, co s Novými bohy má, protože je musí dávkovat postupně. Nechybí mi obří imaginace a celý svět New Genesis a Apokolips má zmapovaný od A do Z a nejspíš nám ani nestihl za svůj život říct všechno! Kresba je naprosto nadčasová a skutečně mě baví i dnes! Samozřejmě se to čte hůř, protože je to starý komiks, ale četl jsem mnohem horší komiksy z osmdesátých let, ale i lepší z šedesátých. Tohle je různý, každopádně zrovna New Gods se četli dobře. Někdy je to trochu dezorientovaný, ale celková zábavnost je na vysoký úrovni, tohle by se mi moc líbilo, kdybych byl ještě malý a věřím, že je tohle přesně něco, co dám přečíst svým dětem. Ta mytologie, náhled na technologie, pacifismus a všechno možný, co sem Kirby nemíchal právem patří do zlatého fondu DC komiksů!
  • Spacecore
    Spacecore6.3.2020 01:06Batman: Evropa
    Posledních pár let si všímám, jak se americký mainstream snaží "vzdělávat" nebo "kultivovat" své čtenáře tím, že do komiksů občas propašuje různé exotické tvůrce, kresby nebo náměty. Proč ne, amíci jsou antolik zahledění do sebe, až to hraničí s ignoranstvím a tak tyto snahy nemusí přijít vniveč. Tohle je dost podobné. Máme tu 4 sešity o nakaženém Batmanovi, který se musí spojit se stejně nakaženým Jokerem na euro tripu za vyléčením a rozluštěním záhady nemoci. Nechybí zde turistický průvodce danými městy (Berlín, Praha, Paříž, Řím), aby se čtenář trochu vzdělal a kromě Jima Leeho nechybí ani vesměs ošklivoučká kresba, aby to bylo pěkně "evropský". Koncept skvělý, ale nedotažený, líbilo by se mi např. více měst ve více kapitolách (např. Londýn, Barcelona..), jenže to by se muselo více zamakat na prosťoučkém příběhu. Námět o spolupráci Jokera a Batmana je fajn, ale zpracování kulhá. Ano, je příjemné vidět Batmana v Praze a pro američany je to asi taky zajímavé vidět Batmana v pro ně exotické Evropě, ale to je tak všechno. Samotný komiks moc nenadchne... ale neurazí!
  • Spacecore
    Spacecore19.2.2020 16:08Batman #08
    Další díly nevyšly, bylo by fajn, kdyby vyšly nově dnes v nějaký slušivý podobě (ono oproti Unicornu je úplně vše, co vyšlo od té doby o dvacet tříd lepším vydáním), každopádně si poslední sešit dám s chutí online, abych se dozvěděl jak tenhle klasický příběh dopadl. Jinak je zde vše, co dělá Batmana Batmanem. Jeden muž v kostýmu, který nahání strach a vytváří kolem sebe celou mytologii, jeho komorník, detektivní vyšetřování, pěstní souboje, vyrovnaný protivník, záhada, mystika, Bruce coby filantrop atd. zkrátka jsou zde všechny zásadní netopýří atributy!
  • Spacecore
    Spacecore19.2.2020 15:54Batman #07
    Celá zápletka se pomalu rozuzluje a vše odsýpá a zároveň nespěchá, brilantní! Dneska už se takle komiksy nedělají a proto je skvělé si připomenout takovou klasiku!
  • Spacecore
    Spacecore19.2.2020 15:41Batman #06
    Tenhle sešit jsem měl půjčený mnohokrát z knihovny jako dítě a neustále jsem si přes takový ten černý obkreslovací papír obkresloval a vybarvoval Batmana. Vůbec jsem nechápal o co tam jde, protože to byl můj první Batman vůbec, navíc mi chyběl předchozí díl a také proto, že tohle není vůbec Batman pro děti. Je to celkem vážně pojatý příběh s klidným, ale atmosférickým tempem, který se hodně pojí na samotný začátek Batmanova mýtu. Ten lettering a tisk je příšerný, ale je v tom tolik vzpomínek!
  • Spacecore
    Spacecore19.2.2020 15:15Batman #05
    Nebudu hodnotit příšerný tisk, lettering a tak podobně. Pustil jsem se do Shamana, protože to byl první Batmanovský komiks se kterým jsem se setkal jako malý v knihovně a musím říct, že to má skvěle temný, mystický rozjezd, propojení s Rokem jedna je třešničkou na dortu servírovaném králem starých netopýřích komiksu - Dennisem O´ Neilem!
  • Spacecore
    Batmanovi vždy slušelo, když nakopával zadky okultistům, případně čelil jiným lehce nadpřirozeným úskalím (Shaman, Gothic, The Cult atd.) a tady se to povedlo na jedničku, plán Riddlera byl skvělý, Barbatos má potenciál a Batman vše zvládl klasicky na jedničku. Závěr v lunaparku je dnes už klišé, ale tady to parádně sedí!
  • Spacecore
    Další díl přitujuje mnohem víc a o fakt drsné scény není nouze, myslím, že ledasco z toho by už dneska neprošlo. Viz. scéna se psem, kvůli které dávám o hvězdu míň :-(
  • Spacecore
    Tak jsem si po letech rozhodl zopakovat tohoto skvostného Temného rytíře, který je nejen skutečně temný, ale i drsný, gotický a mytologický, což je největší dar, jakým nás Batman konce 80. a začátkem 90. let obdaroval! To je přesně to, co můžu kdykoli.. Atmosféra, dusno, napětí, krev, temnota a Temný rytíř, který nepotřebuje hi-tech udělátka, ale hlavně svůj důmysl. Spleť vnitřních monologů připomíná noir a příběh na pozadí o vyvolání Barbatose přichystalo půdu hned pro několik komiksů naší doby - Return of Bruce Wayne, nebo třeba Dark Nights: Metal. Klasika!
  • Spacecore
    Po třetím přečtení stále super! Fresh restart nové Batmanovské série, které předchází Batman RIP, Final Crisis a Boj o kuklu. Škoda, že nevyšly další díly, zároveň ale nevím jak by český čtenář chápal kontext druhé knihy v souvislosti s u nás nevydanou Final crisis. Každopádně zde vše funguje, chemie postav, atmosféra Gothamu, psychopatičtí padouši a vyrovnání se se ztrátou Bruce. Frank Quitely je takový dvorní Morrisonův kreslíř a spolu jim to sluší nejvíc, takže kresba je dynamická, nápaditá, hravá a vyzrálá. Odkaz na Princovo Purple Rain je pro fajnšmekry!
  • Spacecore
    Poprvý jsem to četl asi před pěti lety v neoficiálním překladu a teď jsem dával re-reading formou čtení na záchodě. :-) Takže jsem několik měsíců četl pár stránek denně :-) Každopádně když se oprostím od toho, že jde o velezásadní legendární event, tak i tak má své neduhy, ale hlavně kvality a hodnocení 4 hvězd si zaslouží! Při prvním čtení bylo samozřejmě náročné prodírat se množstvím (v té době pro mě neznámých) postav, přehršelí bublin a textů. Obecně je tady kresba velice nadčasová a baví mě i dnes, ale scénář se hrozně zabrdzil v old school době, kdy už to takle dneska díky bohu nefunguje. Takže jo, je to velice náročný špalek co se týče orientace v postavách a zastaralostí scénáře, jinak je to ale super. Při druhém re-readingu jsem zkušenější a vím přesně kdo je kdo a jaké jsou mezi nimi vztahy. Orientuju se i v různých Zemích, takže mám celkem radost, když se na stránce objeví někdo, kdo není až tak populární, ale má svojí maličkou roličku. Ono asi proto i ta Krize vznikla, je to snad poprvý, co se v jednom komiksu objevili snad VŠICHNI z DC stáje a to je úlet! Tady vzniká ta soudružnost celého vesmíru a pocit skutečného propojení a nevím, jestli další Krize tohle dokázali tak čistě. On ten koncept tomu napomohl, že se stránku co stránku střídaly scény s různými postavami. Na jednu stranu to chvílema byla úmorná nuda, na druhou je to takový překrásný katalog celého univerza a to je cool! Takže jako DC fandu mě to při druhém čtení bavilo víc a to je rozhodně parametr kvalitního komiksu, že funguje na více čtení a pokaždé v něm můžete objevit něco jiného, s tím jak Vaše znalosti stoupají.
  • Spacecore
    Johna Byrna mám rád, bodejť by ne, když jsem na něm vyrostl, když tady Crew vydávala jim kresleného Spider-Mana. Proto jsem si opravdu užil kresbu, výtvarný a duchovní styl každýho desetiletí a námět takového superhrdinského Dallasu, kdy sledujeme rodinné peripetie jedné dynastie. Ovšem si na tohle měl pozvat někoho, kdo by mu udělal scénář, protože v tom trochu pokulhával a nebylo to poutavé čtení. Takže jsem někde mezi.
  • Spacecore
    Spacecore28.1.2020 16:51Temné noci - Metal: Temný vesmír
    Za plný počet to není proto, že se tady nechal Snyder až moc unést a napsal ač vcelku logický, tak dost složitý a chaotický závěr (i když samotný finální završení je naprosto bezchybný) a proto, že tak trošku kopíruje Final Crisis, což mi nevadilo, ale tady už to bylo očividné. Mimo tyhle dvě výtky je to skvělý megalomanský event přesně ve stylu hardcore sci-fi DC Krizí! Smrtelní hrdinové se setkávají s ultimátními bohy, mění Mnohovesmír k obrazu svému (v rámci záchrany) a používají již osvědčené postupy, světy, stroje a vynálezy napříč celou historií DCčka a to je správně! Takhle to má vypadat a jsem rád, že se Snyder nepustil do kompromisu a neulehčil čtenářovu břemenu, ale naopak vyžadoval více průpravy, než je obvyklé. Naprosto chápu, že se v tom dá lehce ztratit a je to otravné, když nevíte, co je Ultima thule, jak se cestuje pomocí vibrací hudby atd. protože i s těmito znalostmi to bylo náročný sledovat, ale i tak jsem se při čtení cítil v obraze a v pohodě. Bavilo mě to hodně, atmosféra byla, napětí taky, závěr byl bombastický a ještě lepší je, že to otevřelo cestu nové Justice League řadě, která v těchto dnech finišuje a je možná ještě velkolepější! Clark už svoje Krize měl, jsem rád, že jí dostal i Bruce a vše od Barbatose po Sandmana zde dává smysl a zapadá do mozaiky. To je to co na DC miluju. Smrtelný superschopnostmi neobdařený Batman nejen, že dokáže porazit Supermana a celou Ligu, on dokáže cokoliv! A tomu se meze nekladou. To je na tom báječné. Nedovedu si představit, že by Daredevil nebo Luke Cage čelili něčemu takle velkému (a nemusíte mi házet příklady opaku, jasně, jsou tu Infinity gauntlet krize apod. ale nepasuje mi to k méně silným postavám, k Batmanovi mi pasuje velikost událostí). Ale Marvel má zase přednosti jinde, kde DC kolísá, takže je vše v pořádku a v rovnováze, nicméně pokud chcete bombastický nadupaný super sci-fi event, pak je tohle super! Doporučená četba před: Krize na nekonečnu zemí, Infinite Crisis, 52, Final Crisis, Batman RIP, Return of the Bruce Wayne, Multiversity, a hlavně Snyerův Batmaní run. A potom můžete pokračovat skrz No Justice a Justice League opět od Snydera. A to je báječné, seriál nikdy nekončí!
  • Spacecore
    Spacecore26.1.2020 17:24Temné noci - Metal: Temní rytíři
    Minule mi tie-iny přišly slabé, ale tady tomu naprosto dominovaly! Nejen, že se Snyder dostal do elitního klubu scénáristů Krizí, ale vypadá to, že se rovnou katapultoval do all-star týmu kam osobně řadím Johnse a Morrisona a to hlavně pro jejich nadšení s jakým píšou. Baví mě, když je autor fanoušek, který vymýšlí příběh, jaký by chtěl číst on sám a tudíž i ostatní fandové. Já naprosto chápu, že naváznost tohoto na Rebirth je nepodstatná a funguje to spíš na pevných základech celé DC kontinuity, kdy je třeba načíst trojici Crisis, Multiversity, Snyderův Batmaní run a mnoho dalšího, ale pokud to máte najetý, pak je to naprostá lahůdka. Vidět Supermana cestovat pomocí N-tého kovu a Zdroje rychlosti do Fantomové zóny, která má sousedět s Temným multivesmírem...? Páááni, to dává naprostý smysl! A je to bomba! To je přesně to, co chci číst a dostává se mi toho méně, než by mělo! Ač druhou knihu psalo hodně autorů, kredit patří Snyderovi, že přišel s takovýmto hardcorovým eventem, kde se mísí oddanost DC vesmíru s odvahou napsat něco nového a vcelku drsného! Začal jsem s jeho tvorbou celkem nešťastně, kdy mě jeho věci, které jsem četl jako první fakt nebavily, ale run Batmana, Metal a nová Justice League řada jsou pecky, které ho řadí do A tieru. Tohle jsem si fakt užil od začátku do konce a spíš se divím, že to ještě nikoho nenapadlo přijít s tím vším dříve! Ač vím jak to celé dopadne, těším se na cestu do finále!
  • Spacecore
    Spacecore25.1.2020 16:43Temné noci - Metal
    Scott Snyder dostal vstupenku do elitního klubu scenáristů DC krizí a musím říct, že do něj vstupuje s vervou! Nejen, že tomu nechybí atributy každé velké krize (kromě červené oblohy, ale hádám, že by nezapadala do konceptu "temné" krize), nebojí se stavět na pevných základech krizí minulých, chrlit odkazy na jiné komiksy a prohlubovat nejen Multivesmírnou mytologii, ale i jeho vlastní Batmanovskou. Mimoto je dost sympatické vidět velkou událost soustředěnou okolo Batmana, dodává mu to ten punc nejsilnějšího člověka bez superschopností a jednoho z nejvýznamnějších hrdinů v DC spektru. Jedinou slabinu a důvod proč uděluji 4 hvězdy vidím klasicky v tie-inech. Závěrečný tie-in odboj byl spíš otravnou odbočkou, než plnohodnotným rozvíječem děje, ale nevadí, je to něco, bez čeho se jakejkoli event bohužel neobejde. Přítomnost Sandmana je třešničkou na dortu a kromě něj potěší i další skvěle zakomponované postavy (Dr. Fate, Plastic Man, Mr. Terrific). První díl se veze na atmosféře záhady a její vyšetřování a samotný ústřední motiv je příjemně horrorový, což je fresh, nevím, kdy to tu bylo naposledy. Zkrátka Snyder umí, hodně odkazuje na svého mentora Morrisona a to je dobře, je to totiž správně nabouchané a nařachané nápady! Těším se dál a pochybuju, že mě to zklame, ale to si tady povím až po přečtení třetího dílu!
  • Spacecore
    Moc komiksových životopisů o komiksových tvůrcích jsem nečetl a tak přítomnost jednoho o Stanu "The Man" Leem je potěšující! Je to obecný průřez jak historií Marvelu tak Stanovým životem a obojí se to dost často propojuje, takže pokud reálie znáte, moc Vás toho nepřekvapí, nicméně pár zajímavých střípků to je. A taky pár nezajímavých. Nicméně Peter David a Colleen Doranová tomu dávají přesně to, co to chce a kapánek nostalgie a emocí tu je a působí to dobře. Ke konci to bylo dojemné.
  • Spacecore
    Moc dobrý! Obecně spojení Shazama a Supermana mám rád, např. v animáku Návrat Black Adama to funguje výborně! Tady se nám ke všemu mihli Sivana, Luthor a můj oblíbený Eclipso. Mimoto lidská rovina příběhu o superhrdinství a vlastní identitě je zde krásně popsaná, možná trochu naivně, ale hezky. Scéna, kdy Superman jde vynadat Shazamovi je úplnej vrchol příběhu. Super oddechovka!
  • Spacecore
    Spacecore30.12.2019 15:50Batman R.I.P.
    Žena mi nadělila Batman RIP jako dárek, takže jsem si dal s chutí další re-reading (po amatérském překladu a angličtině) a musím říct, že ten příběh má tolik vrstev a směrů, že si pokaždé můžete vybrat kterou linku si vychutnáte víc a funguje to. Jsou zde odkazy, které jsem vyloženě objevil na popáté, jako třeba odkaz na The Return of Bruce Wayne č. 5, který vlastně ani nebylo vydaný v době psaní! Z čehož je patrné jak moc promyšlený celý ten run Morrison měl a jak to vše zapadne (doslova) od prvních stránek Batmana a Syna. Celkově jde o geniální knihu (run) a neexistuje lepší Batman, respektive nenajdete scenáristu, který by tak moc zbožňoval a chápal netopýří mytologii a měl dostatečné schopnosti na to s ní poutavě a novátorsky pracovat. Všimněte si taky např. že celou zápletku s Černou rukavicí poté "oblšehnul" Scott Snyder pro Soví tribunál. Neříkám nic, Soví tribunuál je super, ale inspirace je zřejmá, ale hodnocení zde se liší. Může za to samozřejmě i naprosto nesmyslné vytržení z kontextu, kdy u nás vyyšla 1. a 3. kniha jednoho celku. Nyní, když v kompletu vyšla Černá rukavice, dá se to celé číst celé. Každopádně jako další poměrně zbytečnost vidím zařazení příběhu s komorníkem, což je na jednu stranu skvělý flashbackový příběh, ale na druhou je to přesně vytrženo z událostí z Final Crisis. Ono je to dokonce zařazeno v oficiálním reading listu a kompletce k Final Crisis. Mnohem víc by na konec zapadly dvě kapitoly o Final Crisis z pohledu Batmana, který by sice spoilerovali, ale nepůsobili takový zmatek. Takže komiks brilantní, vydání už tolik ne!
  • Spacecore
    Spacecore20.12.2019 04:33Batman v černé a bílé
    Když jsem si jako malý četl všechny ty krátké Batmanovské povídky v Crwi, říkal jsem si odkud se pořád berou. Tak odsud! Potkat je po letech bylo nostalgické, nicméně i několik dalších se mi zde moc líbilo, některé už tolik ne. Průměr všech povídek dává 3 hvězdy, nicméně černobílá Batmanovi sluší a tady se toho chopila opravdová all-star sebranka scenáristů a kreslířů, takže hodnota je vyšší!
  • Spacecore
    Je to standardní devadesátkový béčko, ale.. Na první pohled se mi celkem ošklivila kresba, ale jak jsem se začetl, tak ta tomu celému dominuje a fakt je moc pěkná! Četl jsem to celkem vypnutý v pět ráno v práci, takže jsem u toho moc nepřemýšlel a zápletka mi přišla ok. Akorát bych tomu ubral dvacet, třicet stránek, pak by to bylo úplně ono! Takle je to celkem dlouhý a po čase už ubíjející. Každopádně celkově dobrá věc, sedlo mi to v podstatě.
  • Spacecore
    Tady vidím velký špatný. Ono to tam někde je, ale Hitch si to prostě nechce a nechce vzít. Ach jo. Tohle je nejhorší Justice League série ze všech, který jsem četl. Vždycky tam je pár dobrých nápadů, který jsou pohřbený zbytečným patosem, naivitou, zbytečností a lemplovstvím. Celý ten tým nefunguje, hrozba něčeho většího je jediný, co se dá považovat za táhnoucí se motiv, který je spíš zásahem editorů, než scénáristy. Je to strašná slabota a je to škoda.
  • Spacecore
    Hitch si urval větší sousto, než zvládne spolknout. Tenhle materiál si dovedu představit v rukou Morrisona, nebo Snydera, kde by mu bylo dobře. Zápletka je fajn, ale je to brajgl. Postavy se skoro nechovají podle toho, kým jsou. Superman je otravnej, nic není pořádně vysvětleno, chybí nám znalosti celé události s Raem (u nás nevyšla, nemýlím-li se) a komplikovanost děje by nebyla špatná, kdyby to nebylo blbé. Mocné entity se tu chovají jako béčkoví padouši, celá Liga je naivní, včetně Batmana. Nevím, co to má znamenat.
  • Spacecore
    Tak přesně tahle kniha nám na českém trhu chyběla k doplnění Morrisonova runu, který začíná u Batmana a Syna, pokračuje Černou rukavicí, Předehrou ke smrti a potom samotným R.I.P. + ještě nějakýma těma doplňujícíma kapitolama. Což hrozně moc ublížilo hodnocení R.I.P. u nás, protože je to opravdu dost komplikovaný komiks a nevydání byť jen jedné části runu, je naprosto nemístný průser. Takže pokud máte doma Syna a RIP, schválně si to zkuste celé přečíst spolu s Rukavicí a Předehrou znovu, jaký to bude mít efekt tentokrát.

    No, tak předně musím říct, že jsem na cestě stát se mladým Morrisonologem, protože jeho psaní miluju a považuju ho za nejlepšího scenáristu, řadím ho ještě o malinký stupínek výš než Moora, Gaimana, Ellise, Ennise atd... Takže moje hodnocení je, že jde o naprosto geniální komiks, nejlepší Batmanův run a jednu z nejlepších věcí od Morrisona, co jsem zatím četl.
    Batman a syn je zbrklý, ale má to důvod. Morrison je plný ideí a nápadů k prasknutí, jak malé dítě, co se nemůže dočkat, až nám poví, co všechno nás čeká, takže se to nečte jednoduše, zároveň nelze brát jednotlivé knihy samostatně, celé je to velká mozaika, už od prvních stránek Batmana a Syna až po poslední epilog k Final crisis. Vše spolu souvisí a má to několik vrstev.

    Černá rukavice začíná jako dobrodružný tajemný příběh s detektivní zápletkou a velmi hutnou retro atmosférou. Grant nám zde spolu s Williamsem přináší ten samý pocit, jaký měl on sám ze čtení old school Batmaních dobrodružství a využívá k tomu pomoc obskurního Klubu hrdinů, které by v rukou jakéhokoli jiného autora působili k smíchu. Ovšem Morrison dal do celého svého Batmaního eposu těžkou dávku odkazů a referencí na celý Batmanův kánon, najdete o tom hned několik rozborů na netu. V podstatě jde o to, že obří část Batmanových příběhů z nějakých padesátých, či šedesátých let (ty úplně nejvíc ujetý bizarní komiksy pro děti) DC vyřadilo z kánonu, že se nestaly, nebo staly někde jinde. Morrison to jako první po letech začlenil a vše spoji dohromady, byť něco jen jako součást halucinací např. Máme tu tedy komplexního Batmana, jehož osmdesátiletá historie je vtěsnaná třeba do nějakých deseti let. Přesto to vše působí čerstvě a důsledně. Morrison do toho vrství vždy více témat, a tak tu máme kromě hlavního děje a tuny odkazů, ještě psychologickou vrstu o tom, co znamená být hrdinou, či sidekickem. Kresba je úžasná, jak jinak.

    V druhé části knihy začíná ta pravá jízda. Předehra ke smrti. Osobně mě vždy při každým čtení nakopne neuvěřitelným způsobem a má pro mě strašně napínavou, dusnou atmosféru, kterou potom nemá ani samotný RIP. Batman se posouvá pomalu na hranu, po všem, co prožívá a přežívá se dostává do halucinací vlivem čtyřminutové klinické smrti a následné resuscitace. Do hry se dostávají vize a vzpomínky z rituálu Thogal, který absolvoval během série 52 v Nanda Parbatu, zároveň se mu to napojuje na vzpomínky z izolace během experimentu s Dr. Hurtem a v tomhle momentě, kdy by se z toho kdokoli jiný zbláznil přichází ještě Bat-Mine, imp z páté dimenze Zrfff, což je vlastně říše fantazie (opět skvělé, nové pojetí obskurní postavičky ze starých dob). Šílený.
    Když jsem to četl poprvé, byl jsem samozřejmě zmatený, po druhé, po třetí a dál je to vše zcela jasné a perfektní, každý panel má své místo, vše do sebe zapadá. Je třeba trochu abstraktního myšlení, možná psychedelických zkušeností (třeba je to také důvod, proč toho Morrisona tolik žeru), každopádně je to skvělé. A mezi tou vší reminiscencí, vizemi Batman ještě stihne uniknout ze zajetí a porazit padoucha. A to je teprve předehra, přátelé!

    Byla by chyba myslet si, že tady v tomhle celém díle jde o zápletky a rozuzlení. Není to klasické vyprávění příběhu, natož komiksového. Je to metaforické, psychedelické, psychologické a je třeba si domýšlet události, je to meta způsob vyprávění příběhu. Četl jsem komentáře, kde lidi tvrdili, že některá rozuzlení jsou trapná, jakože třeba SPOILER bylo od začátku jasné, že je Jezebel Jet členkou Ruky. KONEC SPOILERU To je záměr, kamarádi. Morrison tam hází jeden klasickej vyprávěčskej prvek za druhým, béčkové prvky, různé komiksové obskurnosti, ale ty jsou jen podpůrnými mantinelty hlubokýho příběhu mířícího šíleným tempem k finální katarzi.

    Když jsem celý run dočetl, zíral jsem s otevřenou pusou. Zapůsobilo to na mě. Po druhé jsem v tom viděl věci, které tam jsou ukryté, po třetí hledal všechny reference, přemýšlel o tom, a hlavně se k tomu vždy vracím rád, je to nejlepší Batman, jakýho kdy kdo napsal a je škoda nechat si takovou jízdu ujít. Morrison Vám to nenaservíruje na zlatým podnosu, vy se do toho musíte dostat, ale stojí to za to. Vřele doporučuji.
  • Spacecore
    Příjemná gigamlátička dvou týmových vlajkových lodí DCčka - JLA a jejich předchůdců JSA. Nachází se tu asi 25 hlavních postav a zápletka není úplně přímočará naštěstí v momenty, kdy je to už příliš komplikované nebo nejasné nám to Johns hezky vysvětlí a vrátí nás do srozumitelných kolejí. Není to nic extra, klasická bitka s padouchy, nicméně tu máme dobrej průřez DC vesmírem a vidíme spoustu zajímavých věcí, které moc často vidět nejsou (7 hříchů, rock of eternity, věž Dr. Fatea apod.), takže je to rozhodně přínosná knížečka do sbírky.
  • Spacecore
    Spacecore20.11.2019 22:17Před Incalem (pevná vazba)
    Četl jsem to jinde, ale líbilo se mi to asi ze všech Incalů nejvíce! :-) Bylo to místy hodně dojemné anebo srdcebolové a to já můžu.
  • Spacecore
    Spacecore19.11.2019 23:31Mrtvej svět
    Tohle jsem absolutně nepochopil. Možná, kdyby mi bylo 16 ocenil bych všudepřítomné kecy o nonkonformitě víc, kdyby nebyly tak moc konformní. No vážně, holky celou dobu řeší to, jak moc se liší, nebo chtějí lišit, až vlastně nedělají nic jiného a jsou povrchní až běda. Možná to byl účel? Nevím, nebavilo mě to číst dost na to, abych si domýšlel filozofii díla a doufal jsem, že se to nějak lépe vyvine. Konec by fungoval, kdyby to bylo možná delší a já si stihl udělat větší vztah k postavám, ale to by mě už asi jeblo.
  • Spacecore
    Naprostá klasika, jeden z nejlepších Supermanovských příběhů, co zahřeje. Přidám sem svůj komentář z původního českého vydání (to je jeden z primárních problémů kompletu, že vydávají něco, co už tu vyšlo a v hojné míře) a k tomu doplním, že příběh s Mxyzptlkem (tady Mxyztplk) mě potěšil velice, je to jeden z mých oblíbených DC záporáků. Cituji svůj původní komentář:

    "Toto spolu s All-Star Supermanem od Morrisona řadím mezi nejlepší Supermanovy komiksy. I když je All-Star Superman modernější, opírají se oba o ty až absurdní, cartoonové, "dětinské" prvky Supemana, které naspřádal za x desetiletí a v obou případech s nimi vychází ryze dospěle a ikonicky. První příběh o konci Supermana je naprosto perfektně postavený, kde snad každý panel má své místo a vše spěje do excelentního ukončení jedné Supermanovské éry, kde spolu jsou postavy jako Toyman, Brainiac i můj oblíbený Mr. Mxyzptlk. Vše funguje. Druhý příběh s Bažináčem je jedinečný právě propojením obou postav. No a třetí příběh je dnes již klasický, objevil se mimo jiné i jako epizoda Justice League seriálu."
  • Spacecore
    Spacecore5.11.2019 05:57Spirála #03
    Došli jsme až do středu spirály a závěr měl vše, co měl mít. Propojení s předchozíma dílama, plno skvělých nápadů, prohloubení mytologie, sci-fi mysticko filozofický tón, jak nadpřirozený, tak jednoduše lidský horor, není co vytknout. Akorát po celou dobu mi vadila naivita obyvatel, stejně jako píše George Walker Bush. Proč odtud neutekl aspoň Šuiči, který to věděl už jako první? To je jen malá vada na kráse (blbě řečeno) téhle série, jinak bych dal plný počet.
  • Spacecore
    Spacecore5.11.2019 05:01Spirála #02
    Ito je magor a ví to i jeho terapeut. Každopádně je dobře, že svoje nechutný nápady zformoval do skvělé hororové série a nezačal třeba zabíjet, nebo tak něco. Tenhle díl mi přišel konzistnější, než jednička, která ale lépe otevřela záhadu spirál, tady jenom vidíme další formy a podoby, které na sebe ta proklatá spirála bere, ale příběh se nikam zatím moc nevyvíjí. Místo toho tu máme sérii brutálních povídek, kterým vévodí šnečci a upírské matky, to bylo fakt dost fucked up.
  • Spacecore
    Já mám horory rád, respektive jsem s nima srostlý. Už od tří jsem sledoval telku dlouho do noci (zanedbaná výchova, ano) a setkal se s prvníma hororama, poté jsem je v jednom depresivním období v životě sledoval opravdu často, až jsem toho musel zas na nějakou dobu nechat, nicméně sleduju pořád nějaké horory s manželkou a není téměř nic, co mě v moderní kinematografii nebo i komiksech vyděsí. Ne že bych tady byl zděšený, to ne, ale Junji Ito umí útočit na lidské povědomé strachy. A např. moje tripofóbie (strach z mnoha děr u sebe, vygooglete si to, možná to máte taky) dostávala zabrat u povídek s hmyzem a tukem a měl jsem opravdu odpornou husinu. Takže klobouk dolů, takle mě dostat. Každá povídka tady měla něco do sebe, některé se mi líbly víc (dlouhé sny), některé míň (modelka), ale výsledek je skvělý! Tolik bizarností, nechutností, creepovitosti a děsu v jednom balení, to asi dovedou jen japonci a Ito nám to servíruje s lehkostí, že to my, lidé ze západu zvládneme strávit a ještě nám chutná. Vím, že mangy a obzvlášť hororové můžou bejt dost přes čáru, ale tady je to vždy ještě tak akorát a přitom stále dost heavy.
  • Spacecore
    Spacecore31.10.2019 03:31Arzach / Hermetická garáž
    Asi bych ani neměl komentovat, protože se přiznám, že jsem Hermetickou garáž ani nedočetl. To nešlo. Já chápu, že se v 60. a 70. dost bralo LSD a ti autoři ty zážitky a pohled na realitu chtěli rvát do těch děl chtě nechtě, v tomhle ale u mně vítězí Robert Crumb. Moebius je velký umělec, je geniální a když se potkal s dobrým scenáristou, tak vytvářeli kulty. Tohle je moc hezká knížka, ale bral bych to spíš jako uměleckou expozici, než jako funkční komiks. I když jako jasně, když bych to bral v historickém kontextu a přidané hodnotě, zaslouží si to hvězd pět, ukazuje nám to jak je komiks (ostatně jako každé jiné umění) naprosto svobodný a otevřený všem tvůrčím způsobům a bořením konvencí (které se ale opět vytvářely volně umělci samotnými) a bla bla, jenže to teď nestačí. Tehdy to bylo něco, teď je to nuda. Každopádně Arzach je príma a rád jsem si ho po letech připomenul. Ovšem i tam to stojí a padá na výtvarné stránce. Takže suma sumárum potkat se s tímhle je povinnost, ale zda se budete bavit, to bych nezaručoval.
  • Spacecore
    Spacecore31.10.2019 01:05Mezi řádky #09: Mýty mezi řádky
    Po přečtení celých Mýtů jsem se vrhnul na tento díl a po něm jdu anglicky dočíst Mezi řádky. Jako crossover to funguje skvěle, propojení obou světů sedí jako prdel na hrnec. I tématicky tyto série spolu souvisí, nicméně prim tu hrají Mýty a jejich alternativní linie boje s Temným pánem. Příběh je přímočarý a nechytl mě tolik jako samostatné Mýty, ale i tak to byl příjemný návrat do jejich světa a kupodivu konce některých postav byly možná ještě lepší, než jak je zakončil Willingham na konci Mýtů. Bavilo mě vidět konečně v akci malého Tommyho.
  • Spacecore
    Za mě nuda. Nápad, nebo námět je zajímavý, rozhodně se mi líbilo i jak se s tím hrdinové "poprali", ale samotný scénář mi přišel (na to, že je z roku 2000) už celkem dost zastaralý. Prostě to nešlapalo, bylo to zdlouhavé, samé myšlenkové bubliny, vysvětlování každého kroku a dějové linky byly únavné. Třeba Kyle Rayner je normálně celkem týpek a tady byl fakt na přes držku. Vyrovnání postav se ztrátou schopností bylo dobré, ale vše ostatní ne. Taky se nevysvětlil původ černého světla.
  • Spacecore
    Spacecore27.10.2019 17:25Spirála #01
    Junji Ito se mi začíná zamlouvat. Bere zcela "obyčejné" věci jako díry, ryby nebo tady např. spirály a dává jim hrůzostrašný, bizarní a hlavně mystický rozměr, což spolu s jeho detailní kresbou a libováním si v nechutnostech, buduje ohromně napínavou hororovou atmosféru. Působí to silně a skutečně jsem zamyslel nad smyslem spirál a cítil se znepokojeně. Výborně.
  • Spacecore
    Mělo to atmosféru a styl, ale obsahově nic pro mě. Mafiánské detektivky mě moc neberou. Rád jsem si přečetl samostatnej Huntress book, ale neshledávám nic extra.
  • Spacecore
    Spacecore29.9.2019 05:16Mýty #15: Růženka
    Od tohoto dílu jsem se do toho pustil anglicky a budu pokračovat do konce s tím, že si to ještě jednou rád přečtu česky, protože je to fakt nezapomenutelná série. Škoda Frau Totenkinder, jejíž úsilí přišlo víceméně vniveč. Každopádně přípravy a konfrontace samotná stály za to! Příběh se neustále posouvá a už tu máme tak široce vystavěný svět a jeho mytologii, že těch zbylých padesát čísel se může vydat víceméně kterýmkoli směrem a já se nechám překvapit, jak to celé dopadne.
  • Spacecore
    Poslední roky jsem měl nutkání si Flashpoint přečíst, ale taky jsem samozřejmě čekal na vydání v kompletu. Viděl jsem animák, četl eventy před a po Flashpointu, takže jsem se spoilerům nevyhnul, nicméně po příběhové stránce to nemělo chybu! Obával jsem se toho, že to má pouze pět čísel, naštěstí se tady neplýtvá ani panelem a od začátku to odsejpá až do zdárného konce. Ze všech částí DC kontinuity mám asi nejradši právě tu post-crisis, která právě Flashpointem skončila a je to krásná tečka za dlouhým dějovým kolosem, který už dál nešlo táhnout. Bomba!
  • Spacecore
    Spacecore24.9.2019 15:45Mýty #14: Čarodějnice
    Dějová linka s Temným pánem je skvělá, má to ten temnější podtón, než když bojovali s císařstvím. Každopádně mám čekat v knihovně do prosince na Růženku a poté další roky na dovydání u nás, což nevím jestli u tak skvělé série zvládnu, takže se asi pustím do čtení v angličtině. Je to extrémně povedený komiks!
  • Spacecore
    Měli jste pravdu, je to zklamání. Celou dobu jsem přemýšlel o tom, kdo jsou tvůrci mýtů, jak to funguje a tady se to víceméně naservírovalo dost nedostačujícím způsobem - respektive k tomu došlo v jiném spin-offu. Lame. Bylo to moc dlouhé, dost se to táhlo, některé pasáže byly příliš ukecané a nevtipné, ale mělo to dost zajímavých nápadů. Takže fajn, přečteno, jdeme dál.
  • Spacecore
    Spacecore22.9.2019 03:35Mýty #12: Doba temna
    No to jsou nervy. Samozřejmě, když nepřítel padne, na jeho místo nastoupí další, ještě strašlivější, ale že až v takovém tempu! No, Willingham rozhodně neztrácí čas a pumpuje to ve velkým, zatímco se v Mýtově všechno sere a druhá půlka Mýtů bude možná ještě nadupanější. Uvidím, jak moc špatný bude ten nadcházející crossover, ale do teď si nemám na co stěžovat!
  • Spacecore
    Spacecore22.9.2019 01:53Mýty #11: Válka a střepy
    Nevím, kdy jsem naposledy dal jedenácti knihám v řadě plný počet. Napadá mě Lucifer a Sandman, který měl o knihu méně. Takovou krasojízdu zkrátka nepamatuju. Finální válka byla vedena úplně jinak, než bych čekal a právě proto jsem nadšenej! Nebyla to bitva o helmův žleb, ani klasická fantasy hrdinná válka (přesto několik skvělých pohádkových prvků zde bylo). Moje srdíčko strategického hráče pc her zaplesalo, Mýtov předvedl skvělou taktiku a vyplatila se jim. Jasně, že to bylo raz dva, nepřítel byl oslaben vlivem minulých událostí a naši hrdinové byli skvěle připraveni. Osobně jsem teda čekal zapojení ginů a Severáka, ale ve finále nebylo potřeba. Skvělý ukončení první půlky a velká natěšenost na pokračování.
  • Spacecore
    Spacecore21.9.2019 19:03Mýty #10: Dobrý princ
    Dechberoucí! Ráno jsem končil noční šichtu s napůl rozečteným Dobrým princem, většinou to znamená, že to nechám na další směnu, ale musel jsem přijít domů a dočíst to, protože to bylo neskutečně dobré. Sice jsem ke konci už klimbal, ale spal jsem potom pohádkově :-) Tohle byla poezie. Sledovat jak se v podstatě tvoří (staro)nový mýtus a nová země bylo epochální! Co vše za tím stojí zatím nevím, ale doufám, že na to přijdu. Krása
  • Spacecore
    Spacecore21.9.2019 04:03Mýty #09: Synové impéria
    Opět výtečné. Užívám si přípravy na válku možná víc než jí samotnou, až na ní dojde v kterékoli z možných podob, řekl bych.
  • Spacecore
    Vzkříšení je pomyslnou součástí Batmanovské ságy od Morrisona, ale jako jediné, není nutné načítat. Morrison zde přispěl jen jedním číslem. Děj se ale odehrává během událostí a zajímavě je doplňuje.
  • Spacecore
    Tak jsem dostal od BB Artu odpověď na svůj dotaz, že Batman Inc. Vol. 1 výjde v roce 2024 ve svazcích 62 a 64. Takže pořadí je tedy špatně, ale vcelku všechno výjde!
  • Spacecore
    Doppelganger: Ono je to totiž prokletý už od začátku a vychází to cik cak napříč edicemi. Tak pokud výjde i Vol. 1, tak dobrý. Vím, že jsem před nějakou dobou študoval ten edičák a nevím ale který to vol. tam bylo a všiml jsem si, že jen jedno, tak jsem to psal právě na DeAgostini, že by měli vydat i druhý. Mám pocit, že jsem si psal o toto, ale zase pokud mě poslechli, tak to vydali ve špatné pořadí. No škoda, ta série je dost komplexní a jen to ubližuje tomu správnému uchopení celé ságy, která se tady konečně dokončí. A Vol. 1 mi taky přijde v něčem o chlup lepší.
  • Spacecore
    Zde musím dát upozornění. Opět je vydávání Morrisonova Batmanova runu u nás prokleté a zase vychází na přeskáčku. Batman Inc. je v podstatě třetí a poslední dějství započaté Batmanem a Synem. Batman Inc. obsahuje 4 knihy ve 2 volumech, protože během vydávání došlo k restartu DC vesmíru a přišlo New 52. Čili je Kniha č. 1 a kniha č. 2 od Vol. 1 a kniha č. 1 a kniha č. 2 od Vol. 2. Toto je bohužel Vol. 2. A i když je koncipováno v rámci změn v New 52 vesmíru a je stavěno na nové čtenáře, v rámci Morrisonova Batmana jde o pokračování předešlých dvou knih. Až tedy De Agostini vydají toto Vol. 2, budou chybět dvě předchozí knihy jako jediné. To je opět smůla a čtenáři opět budou zmatení. Velká škoda. Psal jsem jim na zákaznické centrum ohledně tohoto lapsu (ono i v originále je matoucí zjistit, jak to s těma volumíčkama je) a budu muset napsat ještě jednou.
  • Spacecore
    Upozorňuji, že po dvou kapitolách této knihy, je potřeba číst Návrat Bruce Wayna a až potom dočíst zbytek knihy, to je správné čtecí pořadí.
  • Spacecore
    No on Čas a Batman fungoval spíše jako výplň mezitím, co Morrison psal Batmanovu "skutečnou smrt" ve Final Crisis. Je fakt, že Gaimanova část je spíš takovou okrasou, každopádně Čas a Batman je spíše doplnění Final Crisis, než samotnýho Batman R.I.P. Já je mám dokonce i v souhrném vydání Final Crisis, takže je fakt, že ty události nedávají smysl, pokud nečtete zároveň FC.
  • Spacecore
    Btw, k tomu pořadí, co patří k Morrisonově runu je super publikace "Batman - Black Casebook". To je antologie složená Morrisonem právě z těch starých komiksů stříbrného věku, které ho inspirovaly a na které přímo navazuje. Není teda třeba pro plné pochopení a vychutnání přečíst celý silver age, ale bohatě stačí tahle antologie.
  • Spacecore
    Spacecore11.2.2021 18:33Neonomicon
    Courtyard - Neonomicon - Providence
  • Spacecore
    Spacecore8.10.2020 15:44Providence
    Milo_Harwey: Tak rodiče zanedbávali mojí výchovu v raném dětství a směl jsem se dívat na televizi klidně do noci, což jsem taky dělal a koukal jsem na všechny možný horory, gore anime a takový věci od útlého dětství. Takže je můj vztah k hororům dost sofistikovaný. :-)
  • Spacecore
    Každopádně je to excelentně creepy! On by stačil už samotný Bat-Mite a ten gremlinek na zádech tomu dává úplně jiný rozměr a tón. Miluju to!
  • Spacecore
    Aha, tohle vysvětlení jsem nečetl, ale je to možný (y) každopádně je skvělý jak ještě nechává tunu místa pro vlastní interpretace, v podstatě si za to můžeš dosadit různé věci. :-)
  • Spacecore
    baatcha: ah, I see you are the man of culture as well! :-) Pokud je Bat-Mite ztělesněním Batmanova podvědomí, tak by ta chapadla měla zdůrazňovat to, že byla jeho psychika napadena a to je ultra hustý. A mrazí z toho. A Zur-En-Arrh je regulérně hned na druhý nebo třetí straně v Batman a Syn poprvé, což je taky super. A nejlepší je, že po třetím, nebo čtvrtým čtení ten příběh neztrácí na kvalitě, netuším kolikrát to ještě budu číst, aby mě to omrzelo.
  • Spacecore
    Spacecore26.12.2019 13:21Providence
    rajot: Jo, tak omlouvám se, když jsem mimo, celou tu diskuzi jsem nečetl :-) No jasně, bojkotovat vydavatelství není třeba, ale servilita není na místě, ono vlastně Argo z toho vyvázlo (ani nechci říct vybrousilo) úplně čistě a mají důvod cítit úlevu, možná bych se na jejich místě i pochechtával, protože jestli tady Jezevec je největším nespokojencem, tak si můžou oddechnout :) Chci říct, že když uděláš takovýto kiks, můžeš očekávat, že ti lidi budou házet vejce na budovu vydavatelství, čmárat ti sprosťárny na auto, ale ve skutečnosti jste si to všichni koupili a hádáte se tu s nespokojeným Jezevcem, to se snažím říct :-) Když uděláš TAKOVOUHLE botu (kdy šlo reagovat mnoha jinými způsoby) jako Argo, tak můžeš zákonitě očekávat davový lynč, což tady nehrozí a já úplně nevím, jestli to v týhle malý "rockový komunitě" je správná cesta, když to vydavatelství bude vědět, že mu projde všechno beztrestně, včetně kálení na zákazníky. Berte s nadhledem :-)
  • Spacecore
    Spacecore26.12.2019 07:29Providence
    Jako ale je to skutečně průser, že v podstatě jediný odpor proti takovému zacházení se zákazníky probíhá právě tady na popud naštvaného Jezevce :-) Jinak se to přejde, Argo se víceméně polituje, pár lidí nadá na internetu a tím to hasne. Podle toho, kdo všechno má Providence už doma, soudím, že ani moc neprodělaj a vesele se jede dál, dokud nepřijde další kiks a zase jim to projde :-) Já si myslím, že bojkot takového výrobku v civilizované společnosti je celkem normální. Podívejte na Ježka Sonica ve filmu, na jacky v iphonu (nemám iphona, nevím, jestli to napravili) atd. prostě vlna nepokojů vůči paskvilům je v kapitalistické společnosti normální, takže na jednu stranu Jezevce chápu, na druhou chápu i to, že když už bych to měl doma, asi bych neutrácel energii na protest a vztek, jen bych to v sobě zadusil a přešel, takže to je střet dvou myšlenkových pochodů, jak to tak vidím :-)
  • Spacecore
    Spacecore25.12.2019 13:02Providence
    Můj názor je, že cena je přemrštěná, mělo by se to prodávat za min. 50% ceny nehledě na ztrátu u vydavatele. Já nejsem primárně, ani sekundárně sběratel, takže mě to netankuje, jelikož si to půjčím z knihovny, nebo stáhnu nebo něco, ale i kdyby se mi to po čtení líbilo dost na koupi, tak v tomto případě samozřejmě nekoupím. Ne za plnou cenu. Kdybych to však koupil, nevím, zda bych byl jako Jezevec a cítil bych se jako zákazník ukřivděn, nebo bych si namlouval, že mi to nevadí, protože už jsem za to utratil třináct set a plná náhrada škod nehrozí. Když se to objeví v Levných knihách, tak beru, ale ne za víc jak 300.
  • Spacecore
    Spacecore25.12.2019 07:06Providence
    Aha. No já se chtěl vrhnout na Providence anglicky (i přes nejspíš náročnou angličtinu) a zastavily mě právě plány na vydání, takže jsem už déle zvědav jak to celé dopadne, protože myslím, že linky Neonomiconu jsou velice pěkně otevřené.
  • Spacecore
    Spacecore24.12.2019 16:58Providence
    Já akorát nechápu jednu věc. Četl jsem Courtyard a Neonomicon a tohle by mělo navazovat ne? I podle ukázek tady v náhledech. Oni chtějí vydat Neonomicon následně? Funguje to i bez znalosti Neonomiconu? To mě zajímá.
  • Spacecore
    Returun of Bruce Wayne je super, ale navazuje přímo na Final Crisis a když jsem to četl poprvý, tak jsem absolutně netušil, o co tam jde. Je to ještě komplikovanější a složitější, než RIP, ale dá se a po druhém přečtení mě to celkem bavilo. A jo, jsou to různé variace Batmanů z různých dob a časů :-))
  • Spacecore
    Víceméně ano, funguje to jak komplet. Mezitím je ještě Zmrtvýchvstání Ra´s Al Ghula, ale nepsal to Morrison a naprosto to funguje i s vynecháním. Po Batman R.I.P. pak následuje Final Crisis, chybějící kapitoly z Final Crisis a Return of Bruce Wayne, ale opět, je to nadstavba, na kterou se pak vážou další nadstavby (včetně u nás vydaného Batman a Robin), Morrison to psal roky, každopádně Syn, Rukavice, Předehra a RIP funguje jako jeden celek a absolutně se nedá vynechat jediný kus pro pochopení. Tady ještě předkládám odkaz na zajímavý článek s referencemi na které se během celého runu odkazuje: http://www.comicmix.com/2008/11/26/the-stories-that-informed-batman-r-i-p/?fbclid=IwAR0Jsy0GgpULVg-ADFmwo2O2E77g3qUe9xCawLrg9Fo9__jVoYQf2L1qWdQ

    A dokonce vyšla i kniha sebraných old school příběhů, na které Morrison odkazuje a sám to kompletoval: http://www.dccomics.com/graphic-novels/batman-1940/batman-the-black-casebook

    A tohle je úplně kompletní reading order včetně tie-inů, který nepsal: http://thegothamarchives.com/grant-morrisons-batman-reading-order/
  • Spacecore
    Spacecore9.12.2019 07:33Providence
    Já si to hezky půjčím z knihovny a rád přečtu. Dlouho mi to leží stažený ve skenech, ale po zkouknutí jsem se do toho nepouštěl právě kvůli jazyku a čekání na vydání od Arga.
  • Spacecore
    Tady se mi líbí jak před komiksovým boomem v prehistorických dobách vydávali všichni všechno kvůli osvětě komiksů u nás, teď se trh řídí filmama a seriálama, ale tak to bohužel je a asi musí být aby to jelo a časem se zas trh pohne jiným směrem. Každopádně rebirth řady vydávané u nás jsou skutečně slabé a je toho hodně, co by šlo vydávat mimo ně, kvalitativně. Alespoň je tu ten DC komplet jako alternativa, já osobně mám radši post-crisis DC éru, než NEW 52 a Rebirthovou.
  • Spacecore
    Spacecore9.11.2019 15:56Temné noci - Metal: Temní rytíři
    No jo, Bažináč 52 je od Snydera vlastně.. taky dobrý (y)
  • Spacecore
    Spacecore9.11.2019 07:31Temné noci - Metal: Temní rytíři
    Ono se v Lize restartuje úplně všechno asi, jak nikdy předtím, to se nebojte. Právě vyšlo číslo 35 a chýlí se nám to ke konci celé a je to fakt velká událost epicko galakticko multiversální úrovně. Jinak souhlasím, že se mi od Snydera líbila jen ta New 52 řada Batmana a pak nová Liga, jinak jsem mu v ničem na chuť nepřišel. A na Metal se teprv chystám.
  • Spacecore
    Spacecore29.10.2019 21:35Temné noci - Metal
    Martian mi taky moc chyběl v new 52 i rebirthu, je to moje oblíbená postava.. Tady má docela stěžejní roli v celé sérii
  • Spacecore
    Spacecore29.10.2019 19:13Temné noci - Metal
    Fimi: Tak to netuším, čtu to online na netu...

    Krizí je dost no :D Ona ale asi žádná nepříjde, jelikož už to, co se děje v řadě je krize sama o sobě, respektive má veškeré parametry krize (chybí (zatím) akorát účast Specreho).

    Co je 5G nevím, podívám se.
  • Spacecore
    Spacecore28.10.2019 19:16Temné noci - Metal
    Sixth dimension je super, tam je ve hře můj oblíbený Mxyzptlk a objevuje se nově šestá dimenze (wow efekt jako kráva) a Doom war vychází právě teď, to je pořádná řežba. Jsme asi v půlce booku a už se to blíží ke konci nejspíš no, ten děj vrcholí a potom by měl přijít nějaký velký Dc restart, nebo krize a mělo by se to urovnat spolu s Doomsday clock, který má delaye ve vydávání nejspíš právě proto, aby se seřadily obě série. Jako to co příjde bude taky megalomanský a skončí to buď naprostou peckou nebo propadákem, uvidíme.
  • Spacecore
    Spacecore28.10.2019 10:19Temné noci - Metal
    Fimi: Já to čtu jak to vychází online, každopádně počítej s tím, že se to ještě brutálně rozjede a bude to epické, napříč prostory, časy, multivesmíry a vším možným. Je to určitě brutálně spjaté s DC vesmírem, ale myslím si, že vše není třeba znát, prostě to ber jak to přichází. Je tam i spoustu prvků, které se těžko chápou a Snyder se je ani nesnaží racionálně vysvětlit, tak to prostě musíš brát jak to je a jen užívat. Myslím, že je to víc zábavný, než vážný komiks.
  • Spacecore
    Spacecore27.10.2019 19:09Temné noci - Metal
    Fimi: Co říkáš na Ligu? Já jsem nadšený, připomíná mi to hodně Morrisonovy runy (tam je to i daný tím, že Morrison přímo pomáhal Snyderovi) a je to taková epická jízda na steroidech pro už dospělé fandy animáče Justice League. Já si to užívám, jsem zvědavý kam to celý dospěje.
  • Spacecore
    Spacecore14.10.2019 20:31Mezi řádky #09: Mýty mezi řádky
    podle googlu je to zcela mimo kánon. Četl jsem tu 16 knihu a je to tak, že otázka Temného pána je tam vyřešena a vypadá to, že to skutečně nesouvisí s touto knihou.
  • Spacecore
    Spacecore23.9.2019 18:23Mezi řádky #09: Mýty mezi řádky
    To mě taky zajímá, kdy mám tohle číst, pokud jsem čtenářem obojího?
  • Spacecore
    Darth Raelchi: Rozhodně jsem nežádal soupis doporučené komiksové literatury, mám vlastní, i tak ale děkuju. Spoustu jsem toho četl buď anglicky, nebo digitálně přeložené, něco z toho znám a nemám zájem, něco mám na seznamu, něco neznám a podívám se na to, ještě jednou díky.

    Každopádně nebylo mým úmyslem začínat analytickou nerdí debatu, kde si tu budeme psát seznamy komiksů, které vyvracují nebo potvrzují moje tvrzení, ani jsem nechtěl rozpoutat Marvel vs. DC flame, ač se trochu stalo, zkrátka jenom tvrdím, že mám DOJEM, že jsou DC komiksy generálně a průměrně brány dospělejší, na můj vkus, imho a můžete to dávat za vinu tomu, že jsem veliký fanda DC odkojený Marvelem, takže je to subjektivní. Nesleduju kontinuálně současnost, nebo jednu odnož, spíš dvacet let hltám, co se zrovna namane, proto si nedovedu tvrdit, že mám pravdu, dojem ale přetrává. Díky
  • Spacecore
    neberu, však v pohodě :-) Vašemu přehledu nemůžu úplně konkurovat, já to čtu horem dolem všechno a nesleduju úplně co je aktuálně, říkám jaký mám pocit k tomu, čemu se dostanu. Prostě posledních deset u nás vydaných marvelů, ke kterým jsem se dostal byly do jednoho dětinské, možná jsem jen vybíral špatně.
  • Spacecore
    Fimi: Tak ty jsi dost neutrální, já to hodnotím fakt subjektivně. Preferoval jsem Marvel od dětství až po pubertu a DC mi přišlo komplikovaný. Teď jsem DCčkář a Marvel si přečtu sporadicky. Jasně, bylo tu Marvel MAX, Marvel zombies, 80s a 90s Marvelovky měli dospělejší tóny (McFarlanův Spider-man etc), ale když bych se oprostil od speciálních řad, tak superhrdinský DC bylo vždy o kus vyzrálejší. Už jen z principu toho, že tu byli první a v 60s to Marvel refreshnul a dal těm komiksům lehčí, víc nadhledovější a možná zajímavější kontrast.

    Každopádně New 52 je podle mě dost dospělý (Batman, Superman, Wonder Woman). Rebirth ne no, tam to tlačej všelijak a nejsem vůbec s výsledkem spokojenej, ale zase to vyvažujou nový řady Justice league, Doomsday clock apod. Kdykoli si ale v knihovně půjčím nový Marvel (Avengers, Spider-Man cokoli), tak je to prostě dost teenagerovský, užvaněný, chce to být vtipný a prostě i to Marvel NOW je celý ovlivněný filmama a mířící na dětský mainstream publikum, zatímco DC tlačí další krize a ty věci jsou dost složitý někdy.

    Nevím no, o nic jako nejde, vše se odvíjí od trhu a ty dvě nakladatelství se musejí lišit a vidíš to i na filmech (tam je DC zas temný a vážný až moc) a animáčích (tam je Marvel striktně pro děti, zatímco DC dává rating 18+ a mimoto vydává různý lego, teen titans a dc super holky věci). Musíš uznat, že nejsem jedinej, kdo to takle vidí.
  • Spacecore
    Fimi: hele, rval jsem si do hlavy deset let Marvel komiksy, deset let DC, můj dojem je, že DC je dospělejší (už jen když si k tomu připočteš Vertigo), je to dojem. Když teď čtu nový Marvelovky, přijde mi, že cílí hlavně na mladší publikum, zatímco nový DC cílí na starý fandy a dospělý. Je to jen můj dojem, absolutně neanalytickej jo? Proto říkám vibe, vibe cítíš.

    O Valiantu vím, něco jsem četl a udělali nedávno jakýsi restart, tak jsem si to dal do seznamu věcí, do kterých se určitě pustím. Jednou.

    Mluvil jsem spíš o tom, že mě mrzí, že tak skvělej komiks jako tenhle má tady 2.8 hodnocení a pak důzní Deadpoolové, Spider-mani, Rocketové, Thanosové pro děti etc mají mnohem víc, přesto, že na mě působí příliš infantilně. Dávám to za vinu tomu, že je Marvel obecně populárnější a tedy stravitelnější pro většinu.
  • Spacecore
    Geoff JE jeden z nejlepších mainstreamových autorů posledních pětadvaceti let a právě proto dostal takový post v DC. To, že jeho nejlepší věci u nás doposud vydané nebyly, to není jeho chyba. A nečetl jsem od něj nikdy nic slabýho. Něco, co by šlo zaměnit s někým jiným jo, ale nikdy nepadá pod průměr.
  • Spacecore
    Spacecore11.6.2019 09:21Avengers #01: Poslední návštěva
    a proč je She-Hulk vůbec hloupá teď? A proč není Thor hoden Mjolniru?
  • Spacecore
    Ondra Kenway: Není špatná, ta hlavní řada je OK, ale Action Comics je naprosto famózní, to jsem slintal blahem. Mě úplně všechny řady New 52 přišly dobrý, narozdíl od Rebirthu, tam mě právě vyloženě bavil snad jen ten Superman :-/
  • Spacecore
    Superman má prostě smůlu, že je to Superman no. Já mám v poličce skoro všechny New 52 od BB Artu a Supermana v první řadě, páč ho žeru. Ale to jsem asi jeden z pěti lidí v ČR možná. Ale třeba takový All Star Superman by tady měl být vydaný, páč je to nadčasová klasika, to že Rebirth je rizikový a volí se tedy řady, které jsou provozuschopné je samozřejmě jasné, jen by v tom panteonu vypadal Superman dobře.
  • Spacecore
    k Doomsday Clock si myslím je potřeba fakt jen znalost Watchmenů a věci jako The Button, Superman:Reborn nebo The Oz effect jen zpříjemní čtení. Každopádně Supermanova řada z rebirthu je docela ok (nechápu, že u nás nevychází) a obzvlášť Reborn je super.
  • Spacecore
    Spacecore31.1.2008 22:12Za pět minut dvanáct
    nenaskenuje to někdo? já nemám takovej majlant na pořízení tohoto skvostu :(
  • Spacecore
    Spacecore22.1.2008 15:19Za pět minut dvanáct
    24 stran za 148 korun českých?????
  • Spacecore
    Spacecore15.12.2007 12:15Maxx #1
    erik: jo,to na tom auditku sem psal já, ale to bylo předtím, než sem přečet úchvatný wolverine vs hulk,takže si to přece jen koupím :) i když ta obálka je hnusná, za tím si stojím furt .
  • Spacecore
    Spacecore29.8.2023 17:16Pindárna
    Zdravím, snad nebudu příliš obtěžovat svým lehkým spamem.

    Založil jsem si youtube kanál, kde budu probírat komiksy a tak podobně, kdyby to někoho zajímalo, zde je odkaz: klik
  • Spacecore
    Spacecore15.11.2020 15:00Čtenářský koutek
    Lenny: Tak určitě do toho, konec si myslím úplně překopává celou mytologii o vzniku Marvelu a zapracovává do toho úplně všechno.
  • Spacecore
    Spacecore15.11.2020 10:39Čtenářský koutek
    Můj FB post o čtení Ultimates 2 (spoilery):

    Dovolím si, rozepsat se sem o dalším skvělém komiksu, co jsem četl! Po minulém Hickmanově runu zemřel Marvelovský mutlivesmír a byl znovustvořen, ovšem jinak (s názvem All-New All-Different). Marvel tak spustil nové série s hrdiny v nových kabátcích a mezi nimi odstartovala výtečná Ultimates 2 (a posléze pokračování Ultimates2 jakože na druhou), což je série těžící právě z restartu multivesmíru jako takového, protože se to tam kosmickými entitami a multientitami jen hemží a to já na komiksech miluju nejvíc! Čím víc OP, tím víc bludišťáků.
    Ultimates je tým složen z Ms. Marvel, Black Panthera, Blue Marvela, Spectrum a Ms. Americy. Je to v podstatě tým složen z menšin, jediná bílá je Carol Denversová. Což je super, takový tým tu dlouho nebyl a krom toho, že jsou barevní, tak jsou i extrémně silní. Většinu toho týmu jsem vůbec před čtením neznal, jsou to nějaké vedlejší postavy z jiných vesmírů, co se v primárním vesmíru sešli po událostech v Secret Wars, o kterých jsem právě minule psal. Každopádně jim to spolu funguje a jsou nadupaní.
    Jejich náplní práce jsou „nemožné“ skutky, zkrátka chtějí řešit problémy kosmických proporcí dříve, než se stanou problémy. Jejich prvním úkolem tedy je to, že vyhledají Galactuse, požírače planet. Díky vědeckému přístupu se jim podaří přeměnit ho do jeho původně předpokladané a zcela opačné formy, do Galactuse Lifebringera. Čili Galactus dostane nový zlatý gear, nový superschopnosti a tak nějak povýší, upgraduje se a začne dělat to, co bylo jeho původním záměrem – vytvářet na planetách život místo toho, aby ho požíral.
    Tím paralelně k supertýmu Ultiamates startuje rozsáhlý kosmický příběh v čele s Galactusem, zahrnující i samotné Ultimates, kteří ale souběžně řeší spíš pozemské (a ne tak zajímavé, ale stále dobré) záležitosti. Celá zápletka totiž spočívá ve skutečnosti v tom, že Galactus a Ultimates zjistí, že kdosi (cosi), jakýsi žalářník spoutal Eternity. Multieternity. Eternity je jedna z nemocnějších bytostí v Marvelu a je to avatar samotného multivesmíru, neboli prostoru dejme tomu. Celý vesmír, ve kterém se odehrávají příběhy Marvelu, je jakoby „tělem“ Eternity a více Eternit dává dohromady jednu velkou. A tu někdo spoutal do řetězů a ta trpí. Takže je očividné, že se jedná o velkého protivníka a my ještě nevíme o koho!
    Hrdinové se to tedy vydávají zjistit. Primárně teda Galactus, který je pověřen tímto úkolem a do cesty se mu staví Master Order a Lord Chaos, kterým se nelíbí, že Galactus už nepožírá planety, ale buduje je, což narušuje přirozený balanc věcí. Zaútočí tedy na Galactuse a ten jim dá řádně do huby. Což by bylo v předchozím (sedmém) multivesmíru Marvelu nemyslitelné. Galactus platí za nejmocnější postavy panteonu, ale vždy byl pod Chaosem a Řádem. Souboje abstraktních entit jsou spíše teda metaforickým soubojem konceptů, než jako takovým, ale o pěsti není nouze i v abstraktní rovině. Každopádně Lord Chaos a Master Order nabonzují Galactuse Living Tribunalovi, ten se rozhodne Galactuse nesoudit a nechat ho žít jeho novým životem s tím, že jsou novým vesmírem a jako takový si zasluhuje nový řád.
    A odtud se začínají dít věci! Abstraktní entity spolu válčí, přeměňuje se hierarchie Marvelu, entity se mísí a upgradují do nových a celé to má takový nabouchaný až trochu manga styl. Je to epické až na půdu. Objevují se Celestialové a Never-Queen, mocná královna toho, co není, ale mohlo by být. Molecule Man coby tvůrce nového vesmíru nesmí chybět. Je to fakt úlet. Pokud chcete vidět, jak si obstojí lidé ve světě mocných entit, nebo jak se spolu perou vesmíry, pak je to přesně to pravé ořechové!
    Celé to píše Al Ewing, který nešetří nápady a dovoluje si rozjet neuvěřitelný spektákl s nejmocnějšími entitami Marvelu, zamávat s mytologií a vytvořit úplně novou. K tomu ale bohatě ukazuje, že zvládá i lidskou úroveň, kdy chemie týmu funguje na jedničku a samotným Ultimates nechybí parádní scény a nářezové akce. Vybavuje se mi například scéna, kdy se dvě postavy propojí v jednu, aby zesílili, nebo například výborný „souboj myšlenek“.
    Ewinga jsem do této doby neznal, ale všude je vychvalován do nebes, hlavně teda za jeho sérii „Immortal Hulk“ na kterou se taky chystám. Každopádně je to řízek, píše dobře! Kreslíři jsou tu v pohodě, někdy ale opravdu žabaři. Při scénách v abstraktních světech divná kresba funguje, ale jak dojde na postavy a kreslí to nějaký ponocný, tak to ztrácí na kvalitě. Jediné, co bych sérii vytkl je to, že na relativně malém prostoru nějakých 22 čísel se dost prostoru věnuje probíhajícícm Marvelovským eventům jako Civil War II a Secret Empire, který mě fakt netankujou, nečetl jsem to kvůli nim. Ale to je jako výtka vyloženě na něco, co se v komiksech děje naprosto pořád, všechny série jsou navzájem propojené a nejde tomu uniknout. Jinak vynikající komiks!
  • Spacecore
    Spacecore23.10.2020 13:55Čtenářský koutek
    jj, to jsem si teď stáhl taky a chystám se spolu se Secret Warriors a Avengers World.. a pak se mkrnu na ten Manhattan a Black monday
  • Spacecore
    Spacecore22.10.2020 17:14Čtenářský koutek
    na East of West a jeho F4 se ještě chystám no :-)
  • Spacecore
    Spacecore22.10.2020 12:57Čtenářský koutek
    Nevím, kam jinam to plácnout, tak se případně omlouvám. Je to můj status na Facebooku s mým shrnutím a pohledem na Hickmanův Avengers run. Kdyby to někoho zajímalo.

    Jak jsem slíbil, tak činím – zde jsou moje dojmy z Hickmanova Avengers runu. Ono to sice v mý bublině asi úplně nikoho nezajímá, ale pro mě je to spíš takovej zápis v čtenářském deníku, dejme tomu. Spoilery jsou, ale ne nijak zásadní.
    Pročetl jsem hlavní linii tohoto oslavovaného runu, čili sérii Avengers, New Avengers a minisérie Infinity a Secret Wars. Zabralo mi to dost času, je to několik tisíc stran, nicméně k tomu lze ještě přidat sérii Fantastic Four, Secret Warriors, Avengers World a bůhví co ještě, co s tím souvisí, ale to už je vyloženě tak robustní dějový proud, že mi bohatě stačila hlavní linie.
    Je to teda nejlepší komiksový run všech dob? Není, ale chápu, proč se o něm říká, že je. Nejlepší komiksový run je samozřejmě Morrisonova Hyperkrize a Hickman se u něj očividně rád inspiroval, nebo respektive (a to je čistě moje doměnka) se Marvel nebál nechat Hickmana udělat něco takle gigalomanského po tom, co viděli, že to jde a funguje u konkurence.
    Takže. Nastíním děj. Je to opravdu gigantická, epická, košatá sága, kde je tisíc postav, tisíc zápletek a nejde to všechno shrnout (jenom Robův rozbor děje má na Cmics Explained kanále na Youtube přes šest hodin), ale tak zhruba. Marvel měl v roce 2013-2015 rozjetou kontinuitu jejich hlavního vesmíru netknutou již od roku 1961 nebo tak nějak a jejich alternativní verze Ultimate zase jela nepřetržitě od roku 2000. Marvel se rozhodl oba vesmíry restartovat, protože tak to funguje v komiksových vydavatelstvích – nemůžete mít nepřetržitý měsíční seriál propojeného (multi)vesmíru, co jede desítky let a postavy se v něm neustále vyvíjí. Po čase musí vydavatelství přijít s restartem a tím se pokusit i nabrat nové čtenáře apod. To se teda týká převážně DC, kteří jsou mistři v restartování svého vesmíru a nyní se k nim přidává i Marvel, kde se tak rozhodli udělat prostřednictvím obří komiksové události Secret Wars (původní Secret Wars vyšly v roce 1985 a posléze měly i pokračování a toto třetí pokračování vlastně na události navazuje, nebo je rebootuje, těžko říct) a obřího crossoveru „Time Runs Out“ která k tomu celému kráčela. To vše dali na starost Johnatanu Hickmanovi a on z toho udělal masivní run propojující několik řad a let.
    Jelikož je popis příběhu komplikovaný, musím uvést, že Marvel je sestaven z vesmírů. Máme tu hlavní 616 vesmír, to je hlavní kánon, modernější 1610 vesmír, kde je např. černý Nick Fury a inspirovalo se jim MCU, máme tu zombie vesmír, existuje zem, kde jsou superhrdinové zasazeni ve středověku apod. Prakticky to slouží k tomu, aby vydavatelství mohlo vydávat více příběhů a nemuselo být svázáno jedním vesmírem a jeho kontinuitou. Tak tedy.
    Příběh startuje tím, že je Black Panther ve Wakandě svědkem tzv. inkluze světů. To znamená, že se k Zemi přiblížila další Země z paralelního vesmíru. Záhy se dozvídáme, od postavy jménem Black Swan, která před očima T´Chally zničila svůj svět a zůstala na našem, že kvůli události kdesi v minulosti, která se stala na alternativní Zemi, došlo ke zničení celého dotyčného vesmíru a jelikož po něm vzniklo prázdné místo – začaly do sebe vesmíry narážet a bodem nárazu se stala právě inkluze, která je patrná po dobu osmi hodin na jednom místě u obou planet Zemí. Během inkluze se stává buď to, že do sebe dvě Země automaticky narazí a tím se zničí oba vesmíry, nebo je jedna ze zemí schválně někým, nebo něčím zničena a tím se odstraní jeden vesmír a zachová se druhý. Je to dost komplikované, fakt nevím, jak to vysvětlit jednodušeji, ale má to svoje logická pravidla. Ale i drobné díry.
    O tom, co se děje s vesmíry a že to kráčí ke zničení veškeré reality, se jako první na naší hlavní Zemi dozvídají Illumináti. Což je tým složený z Mr. Fantastica, Iron Mana, Black Bolta, Namora, Black Panthera a Captaina Americy, kteří se vždy formují za účelem, aby tajně ovlivňovali běh dějin bez vědomosti veřejnosti, či ostatních superhrdinů. První inkluzi zvládli pomocí Infinity stones, které se při tom zničili. Illumináti si následně uvědomili, že jediným způsobem, jak odvrátit další inkluzi je zničit druhou Zemi a s ní celý vesmír který se k nim přiblíží. Jinak budou zničeni sami. A zničit biliony životů je něco, co Kapitánovi Amerikovi nevoní, tak mu ostatní vymažou paměť a pokračují. Jsou to největší géniové planety, takže se snaží vymyslet způsob, jak to odvrátit bez zabití sta miliard nevinných lidí, ale zároveň se připravují, že budou muset ničit nekonečný množství přicházejících vesmírů, aniž by to kdokoli z veřejnosti tušil.
    Takže proces zničení mutlivesmíru je zahájen, hrdinové tomu čelí a u toho přicházejí o svoje hrdinství a čtenář nejednou žasne kam se jeho oblíbený hrdinové morálně dostali. Smozřejmě pod nátlakem totální destrukce. Kdyby jste si měli vybrat, jestli zničit 7 miliard lidí, nebo dopustit aby zemřelo 14 miliard, co byste si zvolili? A tady jde o mnohem víc, o celé osídlené vesmíry. Vyplouvá tu na povrch i dost složitých dilemat a filozofických otázek. Do toho tu máme hlavní tým Avengers, který má momentálně nejsilnější sestavu (je jich asi 20 včetně např. Captain Universe + se Hickman nebojí přijít s novými, extrémně mocnými postavami – Nightmask, Starbrand, Ex Nihilo, Abyss atd.) a čelí různým záležitostem z nichž nejzásadnější byla asi gigantická bitva s rasou Builderů v minisérii Infinity. Buildeři obývají prostor mezi vesmíry, platí za jakési architekty živoucích bytostí (čímž Hickman asi popírá význam Celestialů, ale čert to vem) a rozhodli se v zájmu zachování multiversa zlikvidovat příčinu – hlavní Zemi. Infinity je taky minisérie, kterou se do značné míry inspirovala Infinity War v MCU, ale opravdu spíš jen stylisticky. Jedná se např. o scény, kdy Thanos okupuje různá místa na Zemi aby nalezl Kameny nekonečna. To se objevilo právě v tomhle komiksu.
    Takže tu máme dvě hlavní dějové linie – Illumináti bojující s inkluzemi a Avengers, kteří (do jisté doby) o ničem netuší, ale zabývají se mnohými dalšími nebezpečími napříč vesmírem a časem. Postupně se tyto dějové linie spojí, dojde na souboje mezi těmito dvěma frakcemi, přijdou MNOHÉ další týmy Avengerů (Multiversal Avengers, Mighty Avengers, Shiled Avengers, stínoví Avengers atd.), padouši zformují skupinu Cabal a celkově se tam toho děje habaděj!
    Celé to pomalu doputuje až k Beyonderům, což je rasa stojící za svořením multi-vesmíru, která se rozhodla jej zničit různými nástroji – pomocí Molecule Mana, rasou Mapmakerů a Sidera Maris a nakonec se do toho vloží sami a epicky rozdrtí úplně všechny kosmické entity Marvelu napříč všemi vesmíry. Zastaví je až Doctor Doom, který se do toho vloží a s pomocí Dr. Strange a Molecule Mana vytvoří plán na jejich zničení. Dojde ke zničení všeho, Doom se zmocní síly Beyonderů a postaví díky ní novou realitu zvanou Battleworld, kde se korunuje králem - bohem. Hrstka hrdinů ale přežije pád multiversa a zabrání mu v tom. Realita se restartuje.
    Je to strašně složité, takhle na papíře to zní fakt jak maglajz, ale je to dlouhý run, kde Hickman od první stránky všechno plánuje jako velkou dlouhou epickou tapisérii. Pravděpodobně to vše sepsal jako jednu obří knihu textu a následně z toho někdo vytvořil scénář a panely, protože z celého toho runu je cítit obrovská literární stylizace. Čímž se dostávám ke slabinám a silným stránkám celého runu.
    Je to obří, je to rozmáchlé a za mě by tomu slušelo méně stránek. O několik set méně. Např. Infinity crossover byl příliš dlouhý a fakt mě nebavil. Byli to takové Marvelovké Star Wars, prostě spolu válčily všechny kosmické rasy Marvelu, do toho to bylo strašně galakticko politický, všude létaly flotily a už jsem toho měl plný zuby. Ovšem je to dost oslavovaná část celého runu, ale mě tohle prostě nesedlo. Na druhou stranu má Hickman spoustu nápadů. Přehazuje je vidlema. Jsou velkolepé, jsou vědecko fantastické jak svině. Planeta vystřelená coby kulka napříč vesmírem, rasa evolučních zahrádkářů, rasa Black Priests ničíci světy pomocí slov, je toho tuna!
    Je to strašně cool, epické a není o to nouze, téměř v každém sešitě na vás vybafne nějaká převratná idea a kolikrát jsou tak složité, že se jimi nemůžete ani zabývat, protože jsou natolik náročné. Přesně jako to dělá Morrison, který ale dle mýho názoru lépe píše!
    Je to tak, samotné psaní Hickmana není tak smooth a zábavné, jak by mělo! Přišel jsem si celou dobu jako kdybych četl spíš obří sci-fi bichli a chyběla mi tomu taková ta třeskutá komiksovost, kterou oplývá Morrison, když chrlí svoje pseudo ujeté sci-fi nápady. Tady to bylo takové moc vážné (ona látka zničení multivesmíru samozřejmě vážná je), ale např. když srovnám toto s Multiversity od Morrisona, která přišla dřív a v podstatě na mnohem kratším prostoru dealuje přesně s těmito tématy a lépe, tak nemám na výběr než konstatovat, že Hickman se lehce přeceňuje. Postavy Avengerů jsou často jen figurky a ty, které procházejí velkým vývojem zase příliš nejednají jak by „měly“. Je fajn, když postava šokuje svým chováním, ale často mi připadalo, že postavy nejsou těmi, kým celou dobu jsou. Prostě Iron Man často nepůsobil, jak jsme u něj za ty roky zvyklí apod. Ale jsou to víceméně drobnosti, který bych vytknul, celkově vzato jsem si to přečetl rád a mohu jenom doporučit. Je to nabouchané a skutečně je to nejlepší Marvelovský run, který dlouho nebude překonán a je nabitý úplně vším. Splňuje důvod, proč miluju komiksy – má to všechno. Všechny žánry, veškerou škálu emocí, rozsáhlý propojený svět s postavami, které dávno mám pod kůží. Jenom doporučím se před čtením obrnit trpělivostí a případně si předtím přečíst asi i Fantastic Four apod. Rozhodně nebudete litovat.
  • Spacecore
    Spacecore8.3.2020 18:23Publicistika
    Rád bych si tu udělal trochu zadarmo promo a budu samozřejmě rád, pokud by někoho toto téma zajímalo, jinými slovy sdílím svůj první článek o Morrisonově Hypercrisis: http://plotpoint.sk/hyperkrize-granta-morrisona-1-cast-opus-jmenem-52/
  • Spacecore
    Spacecore24.12.2019 07:27Pindárna
    tak to je komplikovaný i v češtině celkem :D já čtu anglicky něco přes rok teprv a zlepšuju se, každopádně některý Morrisonovky mi dělali problémy, ale to si myslím, že i angličtinářům :D
  • Spacecore
    Spacecore19.12.2019 22:05Pindárna
    Já už dvanáctku četl online. Můj názor: Aniž bych výrazně spoileroval, tak podotknu, že jsem čekal maličko víc, ale zklamaný nejsem. Spíš než o vytvoření nového statusu quo šlo o to přinést to staré. Také tu máme pár velice zajímavých záblesků věcí budoucích, tak jsem zvědav. Ještě nám zbývá lednové zakončení Snyderovy Ligy, která číslem 39 skončí a pravděpodobně výrazně restartuje DC vesmír. Už se mluví o Earth 5G, tak uvidíme, jsem zvědavý. Každopádně celý Doomsday Clock byla výborná, nad očekávání, podle mě to ani neuškodilo Watchmenům, DCU už vůbec a Johns tady předváděl jedno ze svých nejlepších psaní. A kresba Garyho Franka je bravissimo!
  • Spacecore
    Spacecore14.12.2019 23:06Pindárna
    Walome: Co je to cloud?
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 15:04Filmový a hudební klub
    Snyder cut nebude, Warneři už nechtěj o lize ani slyšet a zepomenout, podle mě.. ale to hnutí kolem jeho vypuštění asi jen tak nezanikne.
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 13:00Filmový a hudební klub
    Tak to bylo v Ms. Marvel a nepřišlo mi to zas tak cool. Jakože devadesátky považuju za nejlepší dekádu kulturně, ale v tom filmu to bylo taky meh
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 12:20Filmový a hudební klub
    Já jsem nadšenej z Wonder Woman, Black Widow byla meh
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 10:52Filmový a hudební klub
  • Spacecore
    Spacecore14.11.2019 13:24Slevy, výprodeje, bazary
    tuhle jsem tam byl a viděl jsem jen asi tunu malého prince a světové komiksové dějiny dvojku.. jsem z Olomouce
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2019 19:36Sběratelský klub
    k tomu, aby se stará věc prodala znovu. Původní verze je rozhodně lepší, ale barevná nevypadá zle, ty barvy jsou zajímavý a ze zajímavosti jsem si to prohlédl, ale originál je originál.. Minimálně tam vyniklo pár věcí, který normálně v tý směti nebyly vidět.
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2019 19:05Sběratelský klub
    BTW, právě vyšel, (nebo vychází, nejsem si jistej) nový barevný vydání Z pekla.. co jsem koukal, nevypadá to zle.
  • Spacecore
    Spacecore31.10.2019 16:02Čtenářský koutek
    mearez: Flinch, Neonomicon, Pátek 13., Black Gas, Texaský masakr, Army of darkness ...
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 09:45Čtenářský koutek
    Pro zítřek byl skutečně slabý, ale zase ta kresba šla. Jinak nemám výhrad k jedinému u nás vydanému muži z ocele
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 09:41Čtenářský koutek
    Já si dělám srandu jen :-) Můj avatar mi nedovoluje jinak než chránit čest Supermanových komiksů, protože to tu nikdo jiný neudělá :-) no offense
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 07:42Čtenářský koutek
    Úplně každý jednotlivý Superman u nás je skvělý, při nejhorším pouze průměrný. Že nerozumíte Supermanovi, není Clarkova chyba. :-)))
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 20:23Stripy, jouky, fejky :)
    lol :D :D má příšernej přízvuk no :D ha ha
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 15:35Stripy, jouky, fejky :)
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 07:37Filmový a hudební klub
    George Walker Bush: Toto můžu zcela potvrdit z vlastních zkušeností :-)))
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 11:31Filmový a hudební klub
    George Walker Bush: První díl (Mexican Joker) je fajn, ale druhej je fakt bombastickej. Jak z pohledu satiry, humoru i brutality.
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 07:38Stripy, jouky, fejky :)
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 07:26Filmový a hudební klub
    Prý ten díl o Číně doslova zabanovali v Číně :-))) Každopádně po posledních slaboučkých řadách ten druhý díl vrátil SP dost do formy.
  • Spacecore
    Spacecore6.10.2019 17:32Filmový a hudební klub
    Co nová sezóna South Parku, sleduje někdo? Za mě bomba, návrat do kondice.
  • Spacecore
    Spacecore5.10.2019 09:31Sběratelský klub
    K Morrisonovu runu se ještě řadí Zmrtvýchvstání Ra´s al Ghula, ale není to tak dobrý.
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2009 09:11Filmový a hudební klub
    Wolverine - céčko. Včera sem na to koukal zmaštěnej a myslím, že je to hollywoodská slátanina. Škoda.
  • Spacecore
    Spacecore19.3.2009 17:43Filmový a hudební klub
    Páni, debatoval sem o DK svého času hojně, ale tohle je moc :) Právě, že mi vadí, že se ten film bere šíleně vážně, jako většina zde přítomných tudle debatu. Argumenty o argumentech a diskuzi o diskuzích sem ani nečet, moje pivní mozkový buňky to dnes nedaj. Ten film mě nebavil, to stačí.
    Black Bro: Nn, akční jízdu sem určitě nečekal, obecně si někdy i říkám, že bych u mnoha filmů akci vůbec vystřihl, protože jí u některých snímků ani nevnímám.
  • Spacecore
    Spacecore18.3.2009 18:03Filmový a hudební klub
    Možná jsem byl zklamán i tím, že jde o komiksový film (nechte si prosím žvásty o tom, jak to bylo naschvál natočeno realisticky apod. oká?) a když jde o komiks, čekám víc. Větší zábavu. Větší hloubku, než v masově dostupných odvětvích zábavného průmyslu. Radši si za hodinu přečtu nějaký geniální komiks, napsán kvalitním autorem, než strávit 2 hodiny u průměrného DK. To sem si říkal při koukání, že bych radši čet ňákej komiks.
  • Spacecore
    Spacecore18.3.2009 11:20Filmový a hudební klub
    Zack: No však sem vzteklý děěcko, takže nevidím problém.
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:41Filmový a hudební klub
    Jo a tanker scéna je vykrádačka Saw (což je vykrádačka Sedm (což je vykrádačka....atd.doplňte si)) a navíc trapně sladce natočená..
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:37Filmový a hudební klub
    Nemluvě o pár menších trapnostech jako Batmanův hlas, Batmanova motorka u zdi apod.
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:36Filmový a hudební klub
    Nečet sem všecko, tak jen stručně. Jediný, co drží Dark Kngihta nad statusem sople je Joker. Ten byl geniální, uznávám. Ale celkově film... Tolik nudných, prázdných scén, tolik klišé hollywood dialogů o dobru, zlu, hrdinství a tohovšeho, tolik snahy narvat do toho všechno najednou a tím udělat dojem megabombapropracovanýho filmu, tolik nehodících se postav (Brucova holka, Batman (ale to je jen moje averze, toho herce jako Batmana nesnáším, nehodí se na Batmana imho), Harvey Dent mě nebavil, apod.) tolik nevyrovnaností (vždyť sem tam Batmana sotva zaznamenal, byl ten film vůbec o něm?) a celkově... Průměrnej groove táhnoucí se celým filmem... vše už bylo stokrát naspaný, stokrát zahraný (exept joker), stokrát natočený. Na ten film sem nasranej, ale jak říkám... Hlavně kvůli masivnímu promu.
  • Spacecore
    Spacecore16.3.2009 11:22Filmový a hudební klub
    Vasek: Díky, myslel sem, že sem jediný na planetě... Tedy, ohledně Dark Knighta. Nebyl ybch na něj tak alergický, nebýt masivního proma před premiérou a masírování dicka o "nejlepším filmu všech dob"
  • Spacecore
    Spacecore15.1.2009 13:38Filmový a hudební klub
    Liga Výjmenčných mě po prvním zkouknutí ve dvanácti letech bavila.Pak už ne.
    Z Pekla sem nečet,ale film je výborný.
  • Spacecore
    Spacecore23.7.2008 00:43Pindárna
    Komiksy nemůžete rozdělit na dobré-špatné,ale pouze na líbí-nelíbí..
  • Spacecore
    Spacecore18.7.2008 22:51Filmový a hudební klub
    Skvělej trailer...A myslím,že to bude nejlepší film podle komiksu co byl zatím natočen..A i pokud tam něco zmrvěj,tak to zas nebude tak strašný,aby z toho byl bullshit..
  • Spacecore
    Spacecore11.7.2008 22:27Filmový a hudební klub
    Já viděl nějaký porno se Sylviou...ale nebavilo mě to..ležela tam jak leklá ryba a občas hekla..
  • Spacecore
    Spacecore10.7.2008 17:09Filmový a hudební klub
    Sylviu bych klátil...
  • Spacecore
    Spacecore10.6.2008 15:46Pindárna
    Egostrip
  • Spacecore
    Spacecore1.6.2008 22:22Filmový a hudební klub
    Aloise nečtu,časem snad ano,ale teaser se mi celkem líbil...
  • Spacecore
    Spacecore17.4.2008 16:13Stripy, jouky, fejky :)
    Přesně to vystihuje naší školní výtvarku!!!
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 17:05Pindárna
    Malý Nemo?
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 16:54Pindárna
    Dám další

  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 15:40Pindárna
    Lobster Johnson teda :)
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 15:39Pindárna
    Rak Johnson
  • Spacecore
    Spacecore15.3.2008 20:36Pindárna
    vyklop to
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 872 (cca 273556 Kč)
Mám: 232 (cca 62080 Kč)
Chci: 5 (cca 2375 Kč)
Sháním: 0
Nabízím: 1 (cca 499 Kč)
Osobní: 5 (cca 3391 Kč)
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0