Josh

Josh
Josh | 25.10.2014 | Alois Nebel #03: Zlaté Hory

V první řadě musim zmínit, jak jsem rád, že se dívám na komentáře vždycky až po dočtení komiksu, protože konkrétně zde jsou dva spoileroidní jako kráva. Nechápu, jakej je smysl takovejch komentů, ledaže by šlo o cílenou sabotáž:)) Závěrečnej díl Nebela je na neustálym napětí kompletně vystavenej, takže prozrazením konce přijde potenciální čtenář o stěžejní část celýho zážitku...

Zároveň se (pro mě) z toho napětí paradoxně vyvinula i určitá slabina. Děsil jsem se nějakýho debilního zakončení ve stylu většiny novodobejch českejch filmů, snažil jsem se to předvídat a tím jsem sám sebe během čtení úplně zbytečně vytáčel:)) Prostě jsem se celkově bál, že to autoři pokazí. Naštěstí se tak nestalo, i když se o to aspoň pokusili:))) Jejich výstup bych úplně klidně oželel, působil spíš jako podivná berlička, než něco, co by příběh jakkoliv obohatilo, ať už dějově nebo umělecky.

Suma sumárum - akčnost dost upozadila onu “typickou“, pozvolna plynoucí nebelovskou atmosféru, která se mi v předchozích dílech tolik líbila, což je trochu škoda, ale jinak se jedná o důstojný zakončení celý série.

PS: Akorát jeden knírek jsem tam nepochopil (nebo to byl vždycky stín?:)) )

Josh
Josh | 16.10.2014 | Alois Nebel #02: Hlavní nádraží

Lehce pošahanej nádražák Nebel u mě boduje i napodruhý. Tentokrát jsme si skvěle pokecali na Hlaváku a i když se nic moc nedělo, byl to příjemně strávenej čas.

Oproti jedničce jsem se víc než textem kochal obrázky, protože to je fakt nádhera. Nejsem z Prahy a nejradši bych na Hlavák hned vyrazil, samozřejmě ideálně vlakem, a třeba den tam strávil, pozoroval lidi, doufal, že někde zachytim záblesky tý nebelovský atmosféry... a snad by na mě nepřišla žádná mlha:))

Josh
Josh | 15.10.2014 | Alois Nebel #01: Bílý Potok

Mně to přijde jako poctivá československá socialistická depka:)) Z knížky na vás dejchne taková ta pocitová zima a její dech je cítit po vodce. Nebel žije ve světě plnym těch nejobyčejnějších snů, kterejma se maskuje obří beznaděj.

Původně jsem chtěl taky srážet body za výtvarnej styl, protože místy to opravdu je jako vystřižený ze Sin City. Škoda, že není v úvodu nějaká předmluva autorů, kde by padlo pár slov o tom, jak zbožňujou Franka Millera a jak mu tímto skládají poctu v našich končinách a podobně, tím by se podobným pobouřením předešlo:))

Ale i přes stejnou vizuální stránku věci má Nebel svou vlastní, jedinečnou atmosféru. Je to jak díky prostředí, kde se příběh odehrává, tak i díky krásnýmu textu, kterej mi někde zněl skoro jako báseň v próze ( = báseň v próze v komiksu). Přitom Rudiš nepoužívá žádný okázalý metafory, všechno je opět úplně obyčejný.

Přidejte trochu kafkovskýho surrealismu (ale fakt, to není pseudointelektuální kec:)) ) a ve výsledku dostanete působivý dílo, ke kterýmu se u nás, jak koukám, přistupuje až překvapivě macešsky.

Josh
Josh | 29.9.2014 | Comics: Stručné dějiny

Docela zajímavá publikace, která mi zase o něco víc rozšířila komiksový obzory. Hlavně kapitoly o vývoji v USA jsou povedený, do toho jsem se zažral okamžitě.

Bohužel ale postupem stránek a hlavně v pozdějších přesunech do Evropy vypravěčská kvalita poklesne. Člověka zahltí spousta jmen a titulů nám (možná nejen nám) zcela neznámých a často jim není dopřáno nic než pouhá zmínka. Prokousat se Itálií, Nizozemskem, Německem apod. bylo tudíž docela peklo. Jako kdyby si Kruml během psaní najednou uvědomil, že pokud by se měl všem pasážím věnovat se stejnou pečlivostí jako úvodu a Americe, tak mu z toho vznikne tunový závaží, který by málokdo koupil.

Smysl těch rychlovýčtů jsem nepochopil, to bych radši vybral pár nejdůležitějších autorů a jim dal větší prostor. Zamrzí i skutečnost, že je úplně vynechaná česká tvorba. No a závěrečná kapitola, jejímž tématem je manga, na mě působila vyloženě populisticky, že se tam prostě fiklo něco, co bylo zrovna cool a in. I proto chybí knize pořádnej konec - čtete čtete, a pak prakticky narazíte do rejstříku pojmů, nečekaně, jako když tápete tmou a napálíte to do zdi:)) Velká škoda.

Takže celkovej dojem by byl spíš tříhvězdičkovej. Nejde se tu nijak do hloubky, Stručné dějiny jsou vhodný i pro lidi, který se s komiksem teprve seznamujou. Přidanou hodnotu v podobě čtvrtý hvězdy za mě přidává samotnej fakt, že se někdo o něco takovýho u nás vůbec pokusil a že to moc pěkně vypadá.
Jen to asi chtělo trochu víc promyslet celkovej koncept.

PS: Z počtu stran si možná takových 30-40 odečtěte, protože rejstřík je nekonečně dlouhej. Aspoň, že ty různý žebříčky jsou zajímavý, i když si myslim, že se s tak rozsáhlou plochou dalo naložit i líp.

Josh
Josh | 26.9.2014 | Macanudo #02

Asi už se pro mě vytratilo to kouzlo prvotního okamžiku, toho momentu překvapení z celýho světa Macanudo. U dvojky jsem se podstatně míň zasmál (i pousmál) a naopak jsem víc vnímal některý vyloženě prázdný místa, kde byl strip úplně o ničem a ani po tý duši mě nijak nepohladil:)) Na druhou stranu, klobouk dolů před Liniersem, že mu to takhle prochází i když zrovna nemá žádnej nápad:))

Možná sehrál roli i překlad, protože u jedničky mi přišel dokonalej, takže jsem se tady při změně překladatelky od začátku obával, jestli udrží laťku stejně vysoko.
Jo, pořád je to dost dobrý, ale na půvab první sbírky se podle mě nedosáhlo.

To samý bych řekl i o celý knize.

Josh
Josh | 24.9.2014 | Macanudo #01

Dodatek: Musim ještě vyzdvihnout překlad, kterej s celym dílem ukázkově souzní:)

Josh
Josh | 21.9.2014 | Macanudo #01

Při zběžnym prolistování jsem na Macanudu neshledal nic extra vtipnýho, ale přišlo mi to jako správná bizarnost. Tak jsem si řek, že za zkoušku nic nedám (díky, knihovno!) a že se mi cestou domů ani moc nepronese:))

A musim říct – paráda, hodně milý překvapení! Oproti jinejm stripům považuju za velkou výhodu tu úžasnou rozmanitost. Autor se neváže k jednomu tématu, prostředí či hlavní postavě, takže nikdy nevíte, co/kdo přijde příště. Poetika kresby i celkovýho způsobu vyprávění mě po pár stránkách zcela pohltila.

Ale pozor, bylo by chybou sáhnout po Macanudu s očekáváním, že si po dočtení budete muset sešívat bránici. Jo, určitě se zasmějete i nahlas, ale většina stripů je “pouze“ úsměvných. A některý jsou i vyloženě posmutnělý. Je to zkrátka čtení spíš pro melancholičtější duše.

A stejně jako třiačtyřicátý americký prezident si ani já nemyslím, že by byť jen jedinkrát sklouzlo k lacinosti.

Josh
Josh | 14.8.2014 | Dilbert #03: Hádej, kdo je chytřejší než ty

Nesmál jsem se nahlas tak často, jako u předchozích dílů a pár fórů mě úplně minulo (několikrát jsem přemejšlel, jestli je chyba ve mně, v Adamsovi nebo v překladu), ale i tak jsem se povětšinou bavil výborně.
Pořád mám nejradši stripy "ze života", tzn. Dilbertovu interakci se ženami a s kolegy v práci. Celkově obdivuju, jak dokáže Adams přesně vypíchnout banální (a i tehdy leckdy nepříjemný) situace, se kterejma se dennodenně setkáváme a vystihnout jejich absurditu ve třech okýnkách.

Každopádně od čtyřky očekávam návrat do mistrovský formy:))

Josh
Josh | 8.7.2014 | Případy Kjóko Karasumy #04

Za mě opět plnej počet, tahle série nijak neklesá na kvalitě či zábavnosti. Z dostavadních dílů působí tenhle nejakčnějším dojmem, protože skoro polovinu knihy tvoří jeden velkej zátah speciálního komanda (samozřejmě se činí především Ray, kterej konečně popustí uzdu svý dlouho vězněný nenávisti).

Jedinej, kdo mě tam trochu deptá, je "záhadný chlapec" Učida... Ale jelikož u nás máme k dispozici už jen jedno pokračování, tak se snad jeho románku s Kjóko nedočkám:)))

Josh
Josh | 14.5.2014 | Tarzan: Éra Joea Kuberta 1

Mně se nejvíc líbil způsob, kterým Joe Kubert vystihl zvířecí svět. Myšlení a jednání obyvatel džungle mi přišlo hodně uvěřitelný. Celkově text nemá chybu, popisky a komentáře pro mě nejlíp vyjadřuje pojem dobrodružná nostalgie:) Ve všech směrech je to krásná knížka, ty sytý barvy jsem si úplně vychutnával, kresba vás okamžitě vtáhne do jinýho světa, kde slunce umí žhnout tak nějak víc a tma bývá tíživější…

Příběhy jsou podle mě naivní v tom nejlepším smyslu - Tarzan se střetává s piráty i s kanibaly, s obry i zákeřným liliputem; v nočních můrách potká různý stvůry, horší než krokodýlové, pumy nebo věčně nas*aný opice, který mu jdou po krku v reálu:)) Takže je to pestrá směsice, kde samozřejmě dojde i na Jane a zamilovaný poletování po liánách:)) Jednotlivý story jsou vždycky poměrně přímočarý a nekomplikovaný, ale i v tom je to kouzlo. Na nudu čas rozhodně nezbývá:)

Šlo o moje první literární setkání se slavným předchůdcem dnešních hrdinů, a pokud nevyjdou další komiksy, jsem dostatečně navnazenej, abych se pustil i do knih. Tenhle útěk mimo civilizaci mě bavil a skvěle jsem si při něm odpočal:)

Josh
Josh | 23.10.2017 23:27 | * Připomínky a návrhy

GWB: Fajn, rádo se stalo!:)

Josh
Josh | 21.10.2017 18:27 | * Připomínky a návrhy

Zack: Ukázku nemám, měl jsem to půjčený z knihovny, už jsem to vrátil. Podle mě to stále je v Praze na Andělu. A pokud není nikdo z adminů z Prahy, můžu pro to zajít a vyfotit to.
GWB: Teď jsi mě znejistěl, ale podle mě tam komiksový bubliny jsou. Někde jo a někde ne. Jinak není to jen sbírka nesouvisejících vtipů jako Trnky Brnky, pár těch "příběhů" má i několik stran. Jinak (ne)vtipnost toho nesoudím, muselo to vyjít kdysi pro pár nadšenců do lezení, což já nejsem, takže mi tam toho spoustu nedocházelo a asi ani nemohlo dojít.

Josh
Josh | 20.10.2017 00:50 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, nedávno se mi dostal do rukou komiks Rock Comix, který zde v databázi chybí. Jsou to takové horolezecké stripy, které u nás vyšly v roce 2004. Už jsem mu vytvořil profil na databázi knih, takže tam najdete případně nějaké info: http://www.databazeknih.cz/knihy/rock-comix-358201
Fyzicky ho momentálně mají v Praze, v městské knihovně na Andělu.

Josh
Josh | 1.8.2017 22:41 | Pindárna

To mi právě jasné není a proto tady hledám pravdu:)) Jako jo, zagooglil jsem a někde to zmiňujou, byť taky ne nijak nadšeně.
Je to jak s tím Harvey Kentem, příště už fakt googlim dřív, než píšu sem:))

Prostě při pohledu na Preludia a Nokurňa se mi úplně orosilo čelo:)) Jsem hlavně rád, že to není nějaká úplná blbost a že za tím je jakýsi tvůrčí záměr:))

Josh
Josh | 1.8.2017 21:09 | Pindárna

Mike:
Abych se přiznal, mě už tam hodně štvalo i to slovo "Preludia", protože i když je to vlastně správně, tak to na pohled vypadá spíš jako slovenština. Navíc k sexy Harley i k obálce se slovo "Předehry" hodí, vsadím se, že tenhle význam to má i v originále. A mimochodem, ten "vítězný" název jsem na FB navrhoval já, s odkazem na to erotično to mělo být Předehry a rozverné vtípky (protože navíc knock-knock jokes nemají doslovný český překlad a jsou to prostě takový hodně hravý, nesmyslný fórky).

Tehdy tam admin psal, že zatím pracují s něčím jako "Preludia a kameňácké vtipy" nebo tak něco, byla to hrůza, tak to člověk chtěl zkusit zachránit:))

Ale jinak díky, tím, že by mohlo jít o "parodii" na Sandmana jsi mě docela uklidnil, protože to jakž takž dává smysl. Samozřejmě když odhlédneme od toho, že to smysl zřejmě vůbec nedává, protože tam na rozdíl od takových Sedmi zbytečných-statečných určitě nebude sebemenší souvislost mezi Nocturna a Nokurňa:)) Tím spíš, že ten sandmanovský název podle mě není v české popkultuře až tak zažitý, takže to napadne leda fandy Gaimana. No prostě je to podivný.

Josh
Josh | 1.8.2017 18:24 | Pindárna

Zdravím, dotaz na lidi, kteří se zajímají o DC UKK.

Víte, že 16. (nebo 17.) díl se v češtině jmenuje HARLEY QUINN: PRELUDIA A NOKURŇA? Nechci se předčasně nasírat, proto se ptám, jestli je takovýto překlad názvu PRELUDES AND KNOCK-KNOCK JOKES podle vás ok a jde tudíž skutečně o nějaký moravácký fórek, nebo je to naprostá p*čovina a amatérský přístup (z něhož mam neustále tendence tenhle projekt podezírat, myšleno tedy hlavně směrem k novým překladům).

Pamatuju si totiž, že speciálně název této knihy se řešil na fb, kdy tam dokonce admin jejich fb stránky (nebo co to bylo celý zač) psal, ať lidi navrhnou český překlad.

Josh
Josh | 29.7.2014 11:10 | Pindárna

DEmnoG: Jo, taková teorie se mi zamlouvá, toho se budu držet, díky!:))

Josh
Josh | 28.7.2014 20:50 | Pindárna

Nevim kam to napsat, ale někam musim, protože mě to šokovalo... Viděli jste fotky Franka Millera z Comic Conu? Je to smutnej pohled, určitě bojuje s nějakou vážnou nemocí://

Josh
Josh | 12.4.2014 12:05 | * Připomínky a návrhy

Zack: Ok, díky za info:)

Josh
Josh | 9.4.2014 18:12 | * Připomínky a návrhy

Jo, to by bylo vážně ideální:) Věřim, že by bylo dost pracný to všechno sjednotit, promazat opakující se komentáře apod., takže kdybyste se do toho během léta pustili a potřebovali pomoc, tak se hlásim:))

Ještě mě napadá udělat něco podobnýho k časopisům. Např. dát kartu Kačer Donald, kde by se hodnotil a diskutoval ten časopis obecně, jako celek. Já si ho třeba kupoval někdy v letech 96-99 a strašně rád bych mu za to napálil pět hvězd a přidal pár nostalgických slov:)). Jenže takhle si můžu vybrat leda tak jeden z xx dílů a připsat to tam, což nemá moc smysl. Samozřejmě ten profil by pak byl i rozcestníkem k jednotlivým dílům.

Josh
Josh KOUPÍM14.11.2020

Zdravím, sháním klasické české vydání Želv ninja z 90. let, konkrétně komiks Teenage Mutant Hero Turtles #22 (10/93). Koupím nebo za něj vyměním něco jiného, případně pište na jankukral@email.cz, díky!

Josh
Josh PRODÁM24.9.2020

!ZLEVNĚNO!
Prodám kolekci komiksů, více info a fotky zde: http://aukro.cz/komiksovy-megapack-batman-a-superman-10-1-kniha-vyprodana-vydani-6974658300

Komplet obsahuje:
Batman: Dlouhý Halloween 1, BB/art, 2008
Batman: Dlouhý Halloween 2, BB/art, 2009
Batman: Ticho I, BB/art, 2004
Batman: Ticho II, BB/art, 2005
Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě, Crew, 2007
Království tvé, Crew, 2006
Superman: Pro zítřek #1, BB/art, 2007
Superman: Pro zítřek #2, BB/art, 2007
Superman: Poslední syn, BB/art, 2013
Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?, BB/art, 2011

Zdarma jako bonus k tomu přidávám Green Lantern: Pomsta Green Lanternů, BB/art, 2013

Josh
Josh PRODÁM21.9.2020

Prodám mix českých a slovenských retro sešitovek. 11 ks, více info a fotky na http://aukro.cz/mix-vzacnych-komiksu-11-ks-batman-spiderman-fantom-zeleny-raoul-6974519493

Mix obsahuje:
Spider-Man #02, Crew, 1999
Spider-Man #13, Crew, 2000
Spider-Man #15, Crew, 2001
Spider-Man #16, Crew, 2001
Batman #05, Unicorn Comics, 1998 (SK)
Batman #06, Unicorn Comics, 1999
Batman #08, Unicorn Comics, 1999 (SK)
Batman & Robin, Unicorn Comics, 1997
Fantom #4, Semic-Slovart, 1992
Fantom #6, Semic-Slovart, 1992
Zelený Raoul #02, Wales, 1997 (+ plakát)

Josh
Josh PRODÁM18.9.2020

PRODÁM nebo VYMĚNÍM komiks Batman: Černá rukavice (DCKK #77).
Lehounce naražený spodní roh, jinak nová, nečtená, zabalená ve fólii (kromě místa, kde jsem zkoumal ten roh, tam je fólie odkrytá:)) ).
Prodám za 100 Kč nebo vyměním za něco jiného, třeba nějaký díl Marvel UKK, Simpsonovi, z novinek mě zajímá Pokémon Red a Blue.
Předání v Praze, mail jankukral@email.cz Díky!:)

Aktivita

Naposledy přihlášen: 27.11.2020 14:02
Komentáře u comicsů: 101
Hodnocení comicsů: 193
Příspěvků ve foru: 32

Sbírka (z CDB)

Četl: 0
Má: 463 (cca 126225 Kč)
Chce: 1 (cca 28 Kč)
Shání: 1 (cca 28 Kč)
Nabízí: 9 (cca 3715 Kč)