louza

louza
louza | 23.4.2020 | DC komiksový komplet #072: Flashpoint

Geoff Jones je známý rutinér, který šéfuje superhrdinské stáji a píše hromadu superhrdinských komiksů i když je psát moc neumí. Zato se mu občas podaří hodit do placu celkem působivý lidský příběh, který nevybočí ze zažitých schemat, ale stejně čtenáře chytne za srdce. Ve Flashopintu je to rozhodně Batmanova verze, bažící po nápravě světa do kolejí, tak jak ho zná do něj násilně přetažený Barry Allen. Skvěle načrtnutá linka je bohužel zasekaná snahou ukázat co nejvíce alternativních verzí hrdinů, což strašně zapleveluje hlavní linii úplně zbytečnými postavami a zpomaluje dynamiku příběhu. Některé zásadní detaily z alternativní budoucnosti však jako by chyběly. Situaci nepomáhá ani skvělá, ale místy dost přepálená kresba Andyho Kuberta na níž začínám být přes její nepochybnou erbovitost poměrně alergický. Škoda. Člověku se pořád dere na mysl co by s touhle premisou provedl třeba takový Lemire. Rozhodně jde o celkem fajn knihu, která má svoje rezervy. Jestli je tohle největší novodobá klasika z DC stáje, tak na tom DCčko moc dobře není. Překvapivě dobře je na tom ale bonusový sešit. Baví tím, že koresponduje s několika poznatky ze speciální teorie relativity a překvapí skvělá čistá kresba, která dobového konkurenčního Ditka v pohodě zadupe do země.

louza
louza | 23.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #016: V kůži vetřelce

Důchodcovo labůžo, které jako jednu z mála klasik mohu ocenit v plném kontextu. Tyhle notoricky známé stránky jsem určitě četl vícekrát, než by bylo nejen cyboyovi libo. Mám je doslova vypálené na sítnici. A i když jde o fajn příběhy a snahu sérii někam rozumně posunout, stále nemůžu zapomenout na trauma, které mi svého času způsobila změna spideyho kostýmu. Větší pak už bylo jen při zjištění co k ní doopravdy vedlo a o čem ty zbožštěné tajné války vlastně jsou. V porovnání s nimi je základní spider-manovská řada učiněné Shakespearovské dílo. Hlavní bylo ale poznání, že když může Marvel spideymu změnit kostým. Může v podstatě všechno. Dokonce ho může i pokazit. Může způsobit, aby Spider-Man nebyl nejlepší. Což byla toho času myšlenka stejně rouhačská jako, že by Ramba čtyřku točil Chuck Norris, nebo slavíka nevyhrál Karel Gott. Dnes už víme, že se to všechno stalo a co se nestalo nás jistě čeká. Černý spideyho kostým je dnešní pohledem samozřejmě stejně boží, jako Venom který z něho vzešel. Tahle kniha je klasika, která je důležitá. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že největší pecky jsou a byli Tarantula s Juggernautem. Kteří nasnaštěstí v tomto kompletu čekají taky. Přes nepochybnou kvalitu tohle byl jeden ze zlomů kdy jsem zapochyboval o komiksu obecně. Druhý byl odchod Ljuby Štíplové ze Čtyřlístku. A kdyby nebylo Franka Millera a jeho Sin City, asi bych v budoucím životě ušetřil opravdu hodně peněz :-)

louza
louza | 20.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #016: V kůži vetřelce

Mám všechny ty sešity ještě do Semicu, ale když jsem teď ten staromilec, tak tohle určitě nemůžu minout. Už se těším až si potřetí koupím to samé a ukápnu slzu nostalgie. Protože tohle je Marvel! A tak to má byť, soudruzi.

louza
louza | 19.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #015: Počátek

Kniha pravda dnes unikátnějším více svým potenciálem než obsahem. Ale hned od počátku muselo být jasné, že jde o něco speciálního, protože nejen Spider-man, ale i jeho alter ego a všechny na něj napojené postavy včetně kultovních záporáků byly od počátku geniálně vymyšlené a dnes už víme, kolik se toho na jádře z této knihy dalo postavit. A to takřka bez jakýchkoli změn kánonu. Příběhy jsou sice poplatné své době a narazíme tu na scény, kdy se božan Sandman znavený útěkem před policisty schová do ... (a to není spoiler protože tomuhle jednoduše neuvěříte) ...školy, proplíží se do zcela narvané posluchárny, kde napadne profesora a začne se dožadovat okamžitého vypsání diplomu a co čert nechtěl, je to právě střední študáka Parkera. Nebo výkvět zločineckého génia Sinster six, kdy nejobávanější zločinci planety utvoří partu a vymyslí geniální plán, že na spideyho zaútočí postupně a pozici dalšího zločince napíšou na kartičku pro případ, že by ho pavouk porazil, tak aby veděl kde hledat ... což jsou přesně ty pasáže které si chcete donekonečna předčítat s Kabukimanem u piva. Důležité ale je, že to všechno nějakým zvláštním způsobem funguje víc než jiné Marvelovské začátky a to včetně subjektivně šíleně šílené Ditkovy kresby, který dokáže nakreslit hrdinu v roztodivně nereálně uvěřitelných pózách, ale občas se běžným lidem netrefí s obličejem na hlavu. Jindy ohromí letmo načrtnutou figurou New Yorku a beze studu jí vyplní panáky připomínající postavy a kresbu na hony vzdálenou realitě doplní o skvělý a funkční design jak hrdiny, tak i záporáků. Přesto tahle kniha historie má smysl, protože jasně ukazuje jak vzniká legenda. A i když je to tradiční Leeho literární kláda jako prase s komiksem toho moc společného nemaje, docela příjemně se čte.

louza
louza | 18.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #010: Pavučina

A tohle mělo být jako co? Kurňa chlapi, vydavatelé, neházejte ty klenoty z oken. Podívejte se jak vypadám! Dvacet let po vydání, zjistím existenci Tangled web série z ušmudlaného low cost kompletu a připadám si jak úplnej blb. Sorry jako, ale dobové elity typu Ennise která tu takrát frčela, ale i budoucí hitmakeři typu Rucky, Morrisona, Cookea se spojí aby udělali dokonale a super nesuperhrdinskou Spider-Manovskou sérii a načeském vydavatelském trhu kromě jednoho štěku v crwi o tom není ani zmínka. Tohle tady už dávno mělo kolovat v omnibusech a vybrané povídky z druhé strany měly už dávno mít kultovní status. Ten Rhino intelektuál by za to stál.Tohle s Kopřivovým překladem by bylo prostě boží. Vostuda. Vostuda je to. Styďte se.

louza
louza | 15.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #015: Počátek

cyboy : a jiné zase fascinuje tvoje někdy až...promiň ten výraz, arogantní... ignorace starých klasik. Holt někdo komiks miluje a má potřebu ho pojmout a uchopit ho jako celek i s jeho historickým vývojem a všemi konotacemi. Jiný prostě - a nepíšu "jen", protože i to je legitimní postoj - konzumuje a snaží se z něj vytěžit to nejlepší. Ty filosofie se holt nepotkávají. Jsem spíš těžič, ale spideyho mám ze supermanů nejvíc rád a myslím, že zrovna tahle knížka z klasik smysl má. Až jí dočtu, určitě to pochválím.

Původně se mi do toho taky moc nechtělo, protože ditka kostrbáče moc nemusím. Ale přemýšlel jsem o tom a došel jsem k názoru, že nás vlastně asi jednak nikdo nenutí to kupovat o čemž tu bylo napsáno už dost. Druhak tady vlastně krom kompletů tyhle starší komiksy nikdo nevydává, čili je unikátní příležitost nastudovat si historii o níž jsme vlivem historických událostí přišli a nemůžu se zbavit dojmu, že dnes nám respekt právě k té dětské hravosti a pulpovitosti chybí. Jako superhrdinové fajn, marvel rulezz, ale mě teda nepřijde v pořádku, že většina lidí zná tyhle komiksové postavy z postahovaných sérošů, v lepším případě z kina a do comics pointu si nechodí kupovat knihy, ale hrníčky a polštářky s kapitánem amerikou.

Podporu necítím ani v místních vydavatelích, protože většina z nich by si nechala spíš uříznout nohu a někteří by přidali i levé varle, než aby tady Spider-mana č.1 dnes vydali. A ještě v téhle kvalitě a pevných deskách za tuhle cenu. Pamatuji jedině netopejra, který se o to svého času systematicky snažil a i ten začal alibisticky až na čísle 50. Čili to co tu díky kompletům vychází je svým způsobem raritka, která tu díky lidem s tvým přístupem a davům vymaštěných z kina co si myslí, že Nick Fury je černoch a ne David Hasselhoff zcela pokřivuje základní komiksové povědomí.

Jako reakci na tvou filosofii jsem se proto rozhodl, že zkusím opačný postup, sundám akademické brýle, nechám se unášet na vlnách pastelových barev simplicity a nastuduji z kompletové kartotéky poctivě historii aspoň Marvelu, abych na sobě zapracoval a stal se lepším fanouškem, člověkem i nerdem.

louza
louza | 13.4.2020 | Caravaggio (pevná vazba)

Milo Manara skládá hold jednou z nejúžasnějších malířů lidského pokolení skvělou knihou překvapující i na jeho poměry ještě vyšší laťkou než obvykle. Příběhově se pokud možno drží dochované biografie malíře jehož osobnost vykresluje v tragicko hrdinském patosu renesančního člověka s nevšedními schopnostmi uvědomujícího si bezbřehé tvrdosti a nesmlouvavosti světa do něhož vnáší skrze své umění je málo světa na to, aby v něm bylo možno pohodlně a šťastně žít. Stejnou rétoriku volí i v kresebném vyjádření, kde zachovává tradiční kvalitu svých postav, ale nově doslova drtí čtenáře svým naturalistickým zobrazením reálií středověké Itálie skomírající na troskách bývalé římské říše. Naprosto uvěřitelně přibližuje současnému čtenáři všechny konotace tamější doby temna a jeho pojetí je na hony vzdáleno jeho jiným takyhistorickým dílům vzniknuvším jeho rukou pod autorskou licencí chilského psychopata. Úžasná kniha a neoddiskutovatelné mistrovské dílo komiksu, byť dnes staré jen jednotky roků. Bravo.

louza
louza | 11.4.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

Říká. Hm. A já třeba říkám, že takový Fractionův November, nebo třeba Hawkeye, pokud bych chtěl být víc super, a když míň a víc do noir horroru tak třeba Gideon Falls. Jako image hezký, taky v tý nadprodukci těch pecek nemají úplně drtivou většinu. Spíš teda dost málo. Je potřeba to opatrně vybrat odevšad... Nicméně i to co jsem vyjmenoval mi pořád nepřijde lepší, než to co už tu vyšlo. Tak si tak říkám, jestli se třeba nedomáháme neexistujících ideálů. Chytrý superhrdinský komiks ze sedmdesátek. Nekonečné řady kvality typu gothamu... A jsme zase u toho. Člověk se prostě musí naučit přijmout i to méně dokonalé, na to aby si mohl užít geniální kusy. Nejhorší je přežrat se géniem.

louza
louza | 10.4.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #015: Počátek

karl : má to barvy učesanější digitálem, ale dá se to. Ditkova kresba mi osobně přijde celkem hnusná (vztaženo k Romitům, nebo Kribymu, neřkn-li Buscemovi), ale na to že je to Stan Lee se to dá i celkem číst. Asi neni nutný se tomu vyloženě vyhýbat, pokud tě ta historie baví.

louza
louza | 27.4.2019 21:06 | Sběratelský klub

Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...

louza
louza | 26.4.2019 09:34 | Pindárna

Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.

louza
louza | 24.4.2019 13:25 | Sběratelský klub

U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)

louza
louza | 4.4.2019 22:33 | Pindárna

Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...

louza
louza | 30.11.2018 12:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Tak to je fajn, že si rozumíme.

louza
louza | 30.11.2018 11:33 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.

louza
louza | 30.11.2018 11:19 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...

louza
louza | 30.11.2018 11:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.

louza
louza | 29.11.2018 20:36 | Slevy, výprodeje, bazary

Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 5.8.2020 15:17
Komentáře u comicsů: 450
Hodnocení comicsů: 447
Příspěvků ve foru: 107

Sbírka (z CDB)

Četl: 607 (cca 216612 Kč)
Má: neveřejné
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné