• louza
    Diniho mám rád. Je to takový příjemný řemeslník s nekomplikovaným výrazivem jehož síla je rozhodně v jednoduché eleganci. Umožňuje mu to nikdy neklesnout pod určitou úroveň, ale má na druhou stranu docela problém prorazit na ty úplně nejvyšší příčky. Což je přesně případ této knihy. Žánrově i padouchově pestré povídky obsahující lidský rozměr se příjemně čtou a nezpronevěřují se ničemu z Batmanova kánonu. Ale přidaná hodnota, nebo nějaký hlubší rozměr tomu trochu chybí. Pokud si vystačíte "jen" se zábavným komiksem, nebudete zklamáni.
  • louza
    louza16.3.2022 17:27Wild West #1, 2
    Skvělá kniha. Westernů vydal Vybíral povícero a většina z nich byla docela příjemná, ale tohle je ještě o třídu výše. Možná proto, že nejde o klasický přestřelkový mustr, ale příběh několika postav v kulisách divokého západu s výrazným lidským rozměrem, který vás při čtení nenechá ani na chvíli pochybovat, že by se tenhle příběh mohl klidně odehrát v reálu. Výtečně napsané, výtečně nakreslené, možná snad coloring mohl být méně syntetický a více ruční, ale i tak kniha vypadá velmi pěkně. Pro příznivce westernů, nebo dobrých příběhů jasná volba.
  • louza
    louza15.3.2022 22:11Barakuda #1, 2
    Barakuda je poměrně značná hovadina těžce matoucí tělem. Zdánlivě nádherně nakreslený teoreticky dobrodružný příběh o potenciální výpravě za diamantem totiž hned po pár stránkách degeneruje do pirátské verze seriálu Tak jde čas. Začátek přitom vypadá poměrně nadějně. Šlechtična s dcerou a jejím blízkým okolím je zajmuta ďábelským pirátem Barakudou a prodána do otroctví na malém karibském ostrůvku kam právo a pořádek imperiálních mocností nedosahují. Svůj život ale vykoupí informací o pokladu, pro který se erbovní záporák okamžitě vypraví. A tam se stane...

    ...něco co se čtenář nedozví, protože zůstává připoután na ostrově se zotročenými hrdiny, hromadou cancajících přidržtašků a jiných podivných existencí propletených ve velmi nedějotvorný útvar rádoby šokujících zvratů a zvracejících šoků. Autor používá dokonale chemické a z prstu vycucané premisy jako tu, kdy si otrokyně zotročí svého majitele. Nebo když se z vydraženého otroka transvestity stává jeden z nejmocnějších osob na pirátském ostrově, protože svůj mocenský status...podědí??? Nenávist na život a na smrt se tu máchnutím scenáristického proutku mění v lásku a divné postavy hýbající dějem se líhnou téměř odnikud (přijedou na člunu).

    Teda jako Dufaux pro mě už v Muréně nebyl úplně značka ideál, ale tohle je krávovina non plus utra. To co se dalo ještě jakž takž kousnout v prointrikovaném prostředí starého Říma fakt nefunguje na malém ostrůvku plném hrdlořezů. Tím spíš, že tohle téma je určené pro naprosto jinou dějovou fazónu. Barakuda vychází v tandemu s westernem Wild West, který otevřete a máte nepochybný pocit že jste TAM...a všechno co čtete se opravdu stalo. Kdežto ze stránek Barakudy získáte tak maximálně oslizlý pocit, že Boby Ewing se právě sprchuje a může z té sprchy kdykoli vystoupit.
  • louza
    U Orbitalu oceňuji práci s vývojem příběhu, který se vine defakto spojitě od první knihy. Líbí se mi neotřelý vizuál komiksu, líbí se mi postava, kozy a vlastně i originální hlava hlavní hrdinky, kde tvůrci zkombinovali všechny podstatné ženské přednosti (rty, oči a černou díru) do jediného uhrančivého vizuálního celku. Ale ta sága jako celek mě prostě nebaví. Na jednu stranu trčí do všech stran, na stranu druhou je ve své extravagantnosti vlastně jen dalším sci-fi pohádkovým klonem o právu pomstě a politice. Jsou tam zvraty, je tam akce, je tam intrikaření...ale není tam nic co by už nebylo někde jinde.
  • louza
    Kriminál po deseti letech je trochu jiný než ten z původních dvou omnibusů. Brubaker se tu tolik nesoustředí na zápletku jako takovou, ale zkoumá spíš charaktery postav a vlivy, které do intencí v nichž se autor pohyboval v prvních dvou knihách, vedou. Začíná už velmi záhy a hodně se při tom soustředí na děti, nebo mladé lidi, což příběhům dává ještě přibroušenější tón. Speciální kapitolou je pak historka z komiksového prostředí, která se zdá se hodně blíží realitě a do kriminální tématiky krásně sedí. Přidaná autorská hodnota je tu oproti původní sérii vidět na každé stránce. Dva speciály dokonalým způsobem vzdávající hold sedmdesátkovým komiksům a to včetně veškerých propriet čítající listárnu a povinné dobové reklamy mě totálně oddělaly. Reklamě na korespondenční kurz opičího Ninja kung fu jsem se smál snad dvě hodiny.

    Kniha je ale bohužel i smutným vizuálním předělem v kariéře Brubakera a Phillipse, protože se tu loučí jejich dlouholetá koloringová parťačka Elizabeth Breitweiser, jejíž mistrovský duet s Phillipsem starším snad zažijeme na stránkách Kill or Be Killed. Nemám nic proti Jacobovi a je dost možné, že k Seanovým ilustracím se jeho artový styl dost možná hodí více než precizní moderní práce Elizabeth. Přes to se nemůžu v jeho případě zbavit dojmu jisté edfláklosti, kterou navíc ještě umocňuje Seanova kresba, jejíž zjednodušený styl je jasně znatelný od příběhu s feťáky dál. A nějak se to nelepší... Ani v samotné řadě Criminalu, ani v Pulpu, ani v Reckless. Bohužel se zdá, že vizuální hody z Kill or be Killed jsou už dávno pryč. Příběhově to naštěstí pořád funguje a rozhodně oceňuji, že Ed nepíše stále tu samou knihu dokola.
  • louza
    louza30.1.2022 21:06Zemí šelem
    Spíš než o zkomiksované Verneovo dílo jde opět o vybrané statě z jeho románu a to i přesto, že Zemí šelem je dílko vcelku ukecané a nijak dějově husté. Přesto je ze sešitu cítit jak brutálně byla kniha krácena. Na druhou stranu nelze neocenit řemeslnou zručnost připomínající dávné časy porevoluční komety. Kresba na první pohled nevypadá nic moc, ale už s druhým a dalším zaujme svou strategickou promyšleností a elegancí s jakou je nahozená. Co bych vyloženě vypíchl jsou barvy jejichž vodové tóny působí v době kompůjůtrů, kdy každý barvy pětašedesátitisíci barvách na pixel přesně, jako komiksová živá voda. Panel s reliéfem pochodujícího slona zastřeného deštěm, nebo velké dvoustránkové scénické obrazy berou dech i přes to, že to zjevně není žádný Burián, nebo Gustav. Dávám pro někoho možná přehnané čtyři hvězdy i s vědomím dějové nedotaženosti. Není to jen za snahu a úpornost postavit takový projekt vůbec na nohy, ale i za vnitřní kvalitu, kterou to prostě má.
  • louza
    Rozlučková třešnička na dortu pro retrofily, která dopadla překvapivě docela dobře. Na to že jde o šedesátky a Stana Leeho. Těžištěm jsou tři velké speciály z nichž první, kde Petr pátrá po důvodu smrti svých rodičů v Africe, svojí roztomilou dementností působí jako deja vu, které už jsem možná někde četl. Režie je tentokrát výhradně v rukou rodiny Leeovic, takže kresba s ač občas zajímavou perspektivou, zejména v postavách výrazně nesedí v proporcích. Stanovi se však nepovedlo mě zásadně zhnusit hlavně díky rezignaci na tunu vysvětlovacích panelů. I když textem úplně nešetří, příběh jede hlavně v bublinách a kresbě, což je docela čitelné. Ještě zajímavější jsou pak dva původní sešity spektakulárního Spideyho ze stejného období (netušil jsem že ta řada má tak hlubokou historii) z nichž první politicky laděný jede dokonce v monochromu a vypadá fakt božsky. Škoda že u toho nevydrželi. Ve druhém tradičnějším s goblinem už pak zbývá zase obdivovat barevnou ekvilibristiku své doby a efekt, kterého tvůrci dosahují s tak minimální paletou. Oba příběhy jsou v rámci možností Marvelu uzavřené a působí jako solidní čtivé retro. Ani ne sešit z devadesátek je pak už jen příjemným bonusem na téma Parkerových, krásně ukazující vývoj kresby Romity seniora. Stylová tečka za povedeným kompletem.
  • louza
    Rozporuplná kniha. Osmdesátkový speciál zabírající necelou půlku knihy, kde Wolverine a Spidey bojují na pozadí železné opony, překvapí svojí drsností a na Marvel nebývalou brutalitou, která se stává definitivní hned několika postavám. Pro příznivce retra opravdu chutný bonbónek, který by jakkoli jinak česky asi neměl šanci vyjít. Jejich duel ze série Marvel Knights je jiné kafe. Hořčí. Hnusná kresba, vcelku blbej příběh a dokonale dementní vyústění nezachrání těch pár povedenějších konverzačních gagů, třeba o tom jak si oba parťáci kupovali lamu. Tahle část knihy nebyla dobrá volba. Škoda, stačí pročíst bonusy a zjistit jaký byl potenciál...
  • louza
    Tklivý příběh člověka, který si dokázal podmanit vesmír, ale nedokázal udržet pohromadě svojí rodinu. Krásně nakreslená a nádherně napsaná kniha sděluje poselství, že super a hrdinství s sebou nese i stinné stránky života a to nejen u životních trabl specialistů jako je Peter Parker, ale i v případě postav, které dokáží dosáhnout až za horizont lidského vědění. Kniha se dá číst i samostatně mimo universum Černé Palice a skrze svou kvalitu dokazuje, že má tahle platforma smysl i pro čtenáře, co si v základní linii už dávno dali mokrý hadr na hlavu. Drobnou upoutávkou do budoucna je okrajově padnoucí jméno Drtileba, který si vysloužil vlastní spin-off. Úplně jiný než ten Andromedův, ale neméně kvalitní.
  • louza
    Méně než vidláci z amerického jihu a než americký fotbal mě zajímají už jen vidláci z amerického jihu hrající americký fotbal. Ale tohle je fakt dokonale super. Spolu s Kriminálem a Skalpy jedno z nejnoirovějších novodobých děl, i když jako noir vůbec nevypadá a vůbec není o tom o čem se zdá být. Aaronovi se povedlo napsat knihu plnou amerického fotbalu, která vůbec není o americkém fotbale, ale o lidech z jednoho velmi svérázného regionu v USA na němž zdánlivě není na první pohled nic zajímavého. S hloubkovým vhledem ale autor odkrývá opravdu zajímavé lidské osudy jenž ve čtenáři vydrží rezonovat opravdu dlouho. Špičková kniha. Crew zdatně plní dlouhodobé resty a dělá mi opravdu radost.
  • louza
    louza22.11.2021 15:48Sweet Tooth - Mlsoun #01
    Vydavatelství Crew mě baví. Celou dekádu otálelo s vydáním Mlsouna až jeho originální název v internetových legendách zlidověl a pojmenovat to teď správně česky nejde, neb by nikdo nevěděl o čem je řeč. Legendy jsou ovšem pravdivé. Tohle opravdu JE ještě dobrý Lemire, opravdu to JE komiks, který se výtečně hodí do protfolia právě Crwe a opravdu to JE, jak už to u Lemirových prvotin bývalo, výjimečné dílo. A to i dneska. Příběh je z ranku těch podivných. Točí se kolem jakési zvláštní apokalypsy, která vyhladila většinu lidstva. Děti se defakto nerodí, pokud se narodí, jsou deformovaní a skrze jejich postižení se z nich stává doslova lovná zvěř. Samy to netuší, ale jsou to právě ony, kdo může dát odpovědi na to odkud morová rána přišla a co bude dál...zbývá už jen vydat se na putování za pravdou. Řeklo by se, že jde o klasické postapo. Lemire je ale v mnoha věcech progresivní. Předně se tu neputuje na jih, jak bývá obvyklé, ale velmi překvapivě na sever. I duch příběhu je přes jeho drsnou podstatu v mnohém jiný. V Lemireově režiii tu kromě klasických propriet přibývá i dětský a hodně emotivně saturovaný rozměr nevinnosti, který je ještě výrazně více v kontrastu s brutálním chováním některých dospělých. Pokud nejste psychopati a máte jen kousek citu v těle, tak vás to zasáhne jak rozjetý vlak. Mlsoun sice není úplně autorská záležitost, takže se dočkáte běžných barev a dnes už i velmi klasické Lemirovy svojské kresby kvůli níž Jirka Pavlovský (ukažme si na něj) dlouho odmítal Lemira vydávat z obavy o její přijetí. Doufejme, že po tom co u nás vyšla většina zásadních věcí z Lemireovy dílny budou liché. Lemirův ruční coloring ale nečekejte. Potěší i omnibusový formát knihy, který jedna k jedné odpovídá původní deluxe edici od Vertiga. To je opravdu milé překvapení. Jako zásnubní dílo bych čekal spíše výtečné Trillium, které by se u Crwe vyjímalo neméně dobře a je to jen jedna kniha, ale když do toho chtěli skočit rovnou po hlavě... Každopádně velká paráda.
  • louza
    louza19.11.2021 10:38Shi #1, 2
    Příběh z viktoriánského Londýna příjemně šmrncnutý východními i západními motivy. Točí se kolem tajemného spolku mocných mužů s nejvyššími politickými ambicemi, které ovšem zasahují úplně vše. Od osudu Britského království až po jejich nejbližší okolí. Státnické tragédie se tu snoubí s tragédiemi osobními a zasahují stejnou měrou nejchudší i ty z vyšších tříd. Celý příběh pevně stojí na historických konotacích a je opravdu pěkně rozprostřený v čase a hezky okořeněný fantastičnem. Podpořeno krásnou kresbou a výtečným technickým zpracováním knihy z ní dělá suma sumárum záležitost roku. Perfektní.
  • louza
    louza17.11.2021 18:30The Amazing Spider-Man #04
    Klasická devadesátková fackovačka s Lizzardem a opětovné řešení otázek lidství. Celkový dojem z vizuálu dobrý a pokud člověk kousne fakt, že už asi po třicáté za posledních třicet let čet tenhle příběh tak, OK. Vyústění sešitu ovšem rozhodně tradiční není, ale o tom asi až za pár týdnů jinde. Dokonalým otřesem je překlad, kterým pan doktor s přehledem předběhl dobu google translatoru o několik let. Tímto se omlouvám Crwi, které jsem v několika posledních komentech spideyho omylem přisoudil tuhle řadu. Stačily tři stránky a bylo jasné, že to musel vydat někdo jiný.
  • louza
    louza17.11.2021 18:11Azimut I.
    Kniha která vypadá jako kdyby Jodorowski převzal sérii Ekho. Neuvěřitelně bizarní svět plný ujetých nápadů, kde ptáci snášejí vejce věčného života a kradou se severní póly, připomíná slavnou kozatou sérii i skrze podobné ústřední charaktery. Na rozdíl od candrbálového Ekha výhradně reflexně parodického charakteru jde ale v případě Azimutu, věřte nebo ne, o naprosto regulérní fantaskní svět mající svá pravidla a zákonitosti a dokonce i děj jdoucí odněkud někam. Kresba je hodně propíraná a ač vcelku hezká, i když výrazně evropsky stylizovaná, nemůžu říct, že by mi kniha přišla výrazně hezčí než třeba nedávné Shi, neřknu-li nedostižní Dobyvatelé. Co rozhodně uhrane jsou správně za vlasy přitažené nápady a jejich brutální kadence. Protože takhle kniha překvapuje čtenáře na každém panelu. Hodně pěkná osvěžující věc.

    Pozn. S třetím strajkem nezačeného crewního přísrůstku začínám mít pocit, že chalani z crewní banky propašovali za našimi zády na trh zcela novou tajnou neznačenou řadu evropských knížek modré crwe speciál, která po Requiem a Královské krvi čítá teď čerstvě i Azimut. Vydávají v ní výhradně výtečné knihy (pravda jeden Jodo, ale proč ne když je dobrej) v produkci po níž pláču v takřka každém komentu modré a MDEK. Tedy pevné solidní vazbě, na kvalitním papíře a hlavně v normální velikosti nezabíjející kresbu. Bezva. Perte to do mě!
  • louza
    louza11.11.2021 00:03Velký komiksový vandr
    Další sbírka povídek propojených dobrodružnou batličkovskou tématikou od Moravce tentokrát představuje mnohem více autorů než Barče, který je tady ale zastoupený taky. Dobrá zpráva je, že po příběhové stránce jsou všechny obsažené kousky výtečné, vypointované a správně dobrodružně dramatické. S výtvarnou stránkou už to tak jednoduché není. Kniha obsahuje opravdu pestrou plejádu velmi diametrálně odlišných kreslířů (a jednoho malíře) a operuje navíc ještě v poměrně dlouhé časové brázdě. Na jednu stranu tu najdeme klasickou dobrodružnou kresbu dvacátého století, na straně druhé místy až brutální stylizaci, případně komiksovou modernu, která by klidně mohla zítra projít rotačkami Dark Horse, nebo Vertiga. Srovnání jednotlivých autorů je skrze uměleckou diverzifikaci zhola nemožné a asi to ani nebylo účelem, ale snad bych si mohl dovolit jich pár jmenovat.
    Určitě by to však nebyla zavedená jména typu Konečného, Vraštila, nebo i toho Barče. Naopak. Nejtvrdší úder na solar jasně posílá vytříbená a komiksově absolutně přesná linka klasika Josefa Scheka a je opravdu na zvážení, jestli by po všech těch Havlíčcích a Petráčcích neměl Vybíral zvednout právě tuhle rukavici. Ve středním proudu exceluje můj oblíbený otloukánek Grbavčic, který ač propadnuvší Prokopovým sítem, rozhodně předvádí nejsaudkovštější vlas od doby první Lipse, nebojí se perspektivy a fakt dobře barví. Do třetice pak potěšila Zimčíkova nesmlouvavá moderna, kterou lze konzumovat po tunách aniž by se omrzela.
    Kniha skrze svou pestrost svádí k neustálému labužnickému listování, což byl patrně hlavní záměr. Nepochybně naplněný. Krejčí s Moravcem odvedli dobrou editorskou práci a prokázali i jistý stupeň hrdinství zařazením živoucích autorů. Takže skoro překvapí, že nevyužili stejně jako u předchozí Barčovy knihy nevelký rozsah publikace k jejich popularizaci. Jistě, všichni mají medailonky a jejich práce mluví za ně. Ale i tak by pouze sto stránková kniha určitě snesla dvou, tří stranný detailní sumář s ukázkami dalších prací každého jednoho autora a ne jen telegrafní odstaveček několika vybraných kusů. Od chodící encyklopedie a psavce typu Milana Krejčího bych čekal možná trochu víc než tradiční esej na konec. Drobně nedotěžený potenciál. Jinak ale fakt povedená gurmánská publikace. 90%
  • louza
    louza8.11.2021 23:11Noir: Detektivky v komiksu
    Taková normální sbírka povětšinou kriminálních povídek. Některé jsou opravdu noir. Některé jen černobíle kreslené. Jasným hitem je Lemirův otvírák a ještě větším přírazem Azzarellův zavírák, který je v pravdě ďábelský. Potěší, že na něm spolupracoval s duem Moon/Bá, jejichž výtečný Daytripper ještě marně čeká na objevení českými redaktory. Najdou se tu ale skvělé kusy i méně známějších autorů, jako třeba Phillipsovo (ne není to TEN Phillips) nové já, Guaudianova poslední rána, nebo třeba výtvarně promakaný Albánec. Sbírku ale bohužel ředí několik wtf momentů v čele se sice vcelku dobrou a ilustrovanou, ale psanou povídkou, jejíž účel uprostřed komiksové sbírky jsem úplně nepochopil. Detektivky v komiksu sice nejsou vyloženě špatný pokus, ale vzhledem k diskutabilnosti části materiálu a jednohubkovitosti celé sbírky se dají doporučit jen opravdovým fandům žánru.
  • louza
    A je to tady. Šinkl v barvě s dlouho ztracenou raritní obálkou a bonusovými rozhovory s tvůrci v MDEK. Kdo to řikal? No já to řikal! A budu asi po zásluze popraven, ale odmyslím-li si menší formát MDEKu, přijde mi tahle verze výrazně dotaženější po všech stránkách. Ilustrátor sám přiznává, že měl v hlavě Šinkla barevného už v procesu tvorby a výsledý ug facelift byl spíše zvolená technikálie. Zdá se, že díky tomu kniha funguje nejen úplně stejně dobře v barvě, jako v monochromu, ale dokonce se ještě více přibližuje ke svému duchovnímu slavnému spřízněnci - Thorgalovskému dítěti z hvězd, které ale Rosinski z nějakého důvodu nechce přiznat. Na rozdíl, od na děti cíleného Thorgala, je Šinkl výrazně vícerozměrnější v biblickém slova smyslu, vůči němuž autor občas staví erotiku pro odlehčení. Šinklův fantaskní svět je každopádně famózní. Tam kde originální verze zůstala tak nějak na půl žerdi mě tahle finální přejela jak parní válec.

    Pozn.: Tohle mi chlapi od Crwe dělají schválně. Vždycky, když se po každém dalším příšerném Jodorowském zařeknu, že další MDK už nekoupím ať je to co je to, přibijou mě na kříž nějakým podobným šrapnelem a předplatí si tak další čtyři knížky MDK, čili tři další šílené Jody. Přitom tahle knížka je jasným důkazem, že se dá postavit kvalitní edičák i bez bláznivýho čilskýho dědka.
  • louza
    louza1.11.2021 08:04Fatale #03: Na západ od pekla
    Nadechnutí v půli dějového oblouku. Brubaker se tady snaží odhalit Josefininu minulost a rozvíjí některé narážky z předchozích dvou knih do krátkých jednosešitových povídek, což by byla jistě chválihodná snaha, kdyby k tomu nepoužil opravdu podivný premisoidní přešlap. Bylo by určitě krásné sledovat kořeny hlavní hrdinky až do středověku i hlouběji, třeba ve střípkách a náznacích. Základní myšlenka série by to v pohodě umožnila. Problém ale je, že ne všechny ze čtyř sešitů jsou o Jo. Části ze středověku a divokého západu totiž přináší příběhy úplně jiných žen, které jen shodou okolností stejně vypadají a mají podobné schopnosti. Což teda samo o sobě přináší více otázek než odpovědí a autor si tak pod sebou uřízl větev obsypanou šťavnatými plody, jež mohly být a nebudou. Čtenář se s vysvětlující knihou propadá stále hlouběji a právem si může klást otázku, jestli vůbec sám autor zná na všechny otázky které zvedá odpověď, když na krásně narýsované platformě dělá takové psí kusy. Trochu zbytečná část jinak vynikající série.
  • louza
    Druhá polovina vizuálně úžasné fresky z úsvitu lidských dějin. První polovina knihy přináší rozuzlení a smysl celého příběhu, který je typicky Runbergovský. Deus ex machina v Dobyvatelích není takový kopanec do koulí, jak v případě posledního Orbitalu, kde jste nevěděli kdo byl vrah dokonce ani potom co ho autor vyložil na stůl, ale kopanec minimálně do kolene je to solidní. A aby toho nebylo málo, neodolá autor ani v poslední knize okopávání čtenářských kotníků využíváním fakt otřepaných klišé (ano, fakt je to zahradník), které jen dělají ze čtenáře debila a nepřímo přiznávají, že i po osmdesáti knihách, kterými se prsí medailonek, je scénárista docela tragický. Ale když je to celý tak nádherně nakreslený a ty kulisy tak originálně zvolené... a navíc ty kozy. Pokud máte načteno, nebo nejste moc citliví na útoky na svůj intelekt, nebo necitliví vnadných křivek, tak tomu budete blbě vzdorovat. Vlastně si to možná užijete ať chcete nebo ne. Modrá Crew měla pár opravdu hvězdných okamžiků za pět let své existence, ale tohle mě sejmulo asi nejvíc. Možná i víc než Silver.
  • louza
    Druhá kniha Fatale se mírně odklání od Nicholassovy příběhové linie ze současnosti, která tu tvoří jen krátký, ale důležitý příběhový rámec a soustředí se na Josefinino pronásledování v minulosti. Konkrétně je děj zasazený do L.A a Hollywoodu 70. let a ukazuje trochu více sektářského pozadí i z života hlavní protagonistky a najde se i krásně zvládnuté propojení s Nickovou linií. Ještě skvělejší pokračování už tak skvělé první knihy. Brubaker svoji ságu zvládá mistrovsky na různých časových pískovištích.
  • louza
    Divné věci se dějí ve světě DC. Noční můry o konci světa, kteří mají všichni superhrdinové i padouši se přetavují ve skutečnost, kdy nedopatřením uniknou data s identitami ligy spravedlnosti. A zlouni to tentokrát vezmou pořádně do ruky. Nejen že začnou likvidovat klaďasy oni ještě navíc začnou páchat dobro. Příběh tedy rozhodně zraky nevytře i když je fakt, že na Rossovy knihy je to spíš nadprůměrná báchorka. Přesto se ze zjevných důvodů nedá dát Spravedlnosti jiné hodnocení, protože vypadá prostě božsky. Zobrazuje hrdiny i padouchy větší než život v příběhu větším než život, kde se na nikoho nezapomíná a každý má svůj díl skládanky. Stránky jsou tak monumentální a bombastické, že tohle prostě musí potřít i každého jediného odpůrce patosu, jehož je kniha plná. Dokonalá hrdinská čistota. Etalon supráctví.
  • louza
    louza11.10.2021 21:19Žoldnéř #06: Černá koule
    Dobré. Žoldnéř je zase o kousek příběhovější. Nezdolný padouch Klaus se tentokrát v červeném santově vohozu vydá najít zbraň hromadného ničení a nejde jí. Je na žoldnéřově umu aby ho zastavil a zachránil svět. Zní to sice dementně, ale mě to bavilo a fakt jsem čekal co se z toho vyvine. Stejně tak jako obyčejně uhranula Segrellova malba jemně obalující něco jako egyptské reálie. Žoldnéřův fantaskní svět má mnohé rozměry a tahle kniha poodhaluje další z nich.
  • louza
    Asi moje nejméně oblíbená kůstkovská kniha. Autorovou reakcí na zásadní průlom v poslední knize, kde se defakto vysvětlilo o co jde, je váhavé utrpení, kterým své postavy Smith protahuje. Situace je vážná, pán kobylek se dere na světlo světa a kůstci sjednocení a znovu nalezení prochází zvláštními kruhy jejichž podstata z logiky tak úplně neplyne. Celou knihu se v podstatě nic neděje a Smith jen šlape vodu. Chápu, že potřeboval získat čas na velkolepé finále, ale takhle...?
  • louza
    Pokračování nově nastartovaného roku jedna uzavírá celý příběh a zároveň posílá Batmana zpět na start jako hotového strážce Gothamu. Dojde tu na překvapivý twist co se těžiště záporáků týče, osvětlí se některé střípky, která nebyly z první knihy, Batman tu zažije křest ohněm. Místy sice kniha působí trochu překombinovaně a Snyder možná zachází až moc daleko v tom jakou metlu na Gotham pustí, ale jinak je to vcelku fajn čtení. Moderní zručně napsaný a nakreslený Batman pro všechny. Je celkem pochopitelné proč nový komplet začíná právě tímto příběhem.
  • louza
    Z Batmanova restartu je hned ze začátku patrné, že s ním má Snyder velké plány. A na to aby restart dopadl špatně je autor mimo jiné i Amerického upíra až moc dobrý psavec. Používá sice stále svoje asynchronní vyprávěcí triky, kde vybalí občas pointu a až pak k ní ušlapává cestu, ale rozhodně není žádný Morrison, takže čtenáři vždycky, byť třeba časem, doteče o co jde. Autor sympaticky balancuje nad propastí, přináší do Batmanova světa nové neokoukané postupy, zároveň ale staví na zažitých premisách. Docela úspěšně převádí postavu do nového období existence, což je asi to co se po něm chtělo. První kniha začíná těžkým Batmanovým zrodem a bojem s Red hoodovým gangem, kde si připravuje půdu pro Baťovu nemesis. Příběh už v průběhu plynule morfuje do druhého aktu, jemuž vévodí ďábelský hádánkář. Jediné co bych možná ocenil je trochu vážnější kresbu bez cartoonového nádechu.
  • louza
    Nejsem tvůj otec. Jsem tvoje matka! A ty jsi má netř! ... Už podruhé v krátké době mám u Joda pocit, že čtu Járu Cimrmana, který jen v tomto případě nahradil vichr z hor vichrem z moře. Jádro knihy je nicméně velmi prosté svěrákovské poetiky a připomíná spíš něco mezi duševní krajinomalbou Josefa Stalina a Marylina Mansona. Úchylná společenská uskupení, dystopie, mutantni, bordel, ezoterika, mystično, biblické konotace. V téhle knize je zkrátka všechno. Kromě děje, ústřední myšlenky, nebo nedejbože pointy. To že je Jodorowski zralým kandidátem na pomoc specialistů je jeho čtenářům dávno známý fakt, ale proč musel skrze své fantasmagorie zatížit tak význačného umělce jakým je Boucq, který místo tohto blábolu mohl nakreslit další význačné dílo evropského komiksu, které by kromě ustředí myšlenky mělo i hlavu a patu, to mi není zhola jasné. Naprosto zbytečné, významově prázdné komiksové album.
  • louza
    Zrození Carnage nemohlo mít lepšího dirigenta než je Micheline, z jehož hlavy pochází i samotný Venom. Tří sešitový příběh, který elegantně přivádí na scénu nového záporáka a zároveň rehabilituje Venoma, je tím správným originem, který byl českým čtenářům dokonce představen v prvních číslech sešitovek s nimiž kdysi experimentovala Crew. Parádní kousek. Těžko uvěřit, že vznikl jen o dvě desítky čísel dříve než příšerný Masakr. Z modernějšího pojetí Venoma v druhé půlce knihy jsem měl trochu strach, ale nakonec se mi to docela líbilo. Zrození Toxina balancuje šíleného Carnage a překvapí, že postavička celkem zapadla i když má vcelku potenciál. Milligan se sice nevyhýbá klišé a přehnané emotivnosti, ale přesto není jeho práce jen bezduchá mlátička i když to tak díky přepálenému vizuálu vypadá. Pěkně tu pracuje s charaktery postav, tématem otcovství i motivací padouchů. Syntetická grafika je hodně zvláštní. Je mírně řečeno přeexponovaná, ale zajímavě volený coloring nadmuté bicáky a výstřih Black Cat končící hluboko pod opaskem příjemně osvěží. Je to rozhodně něco co nevidíte každý den.
  • louza
    louza23.8.2021 13:31Zarov
    Skvělá dobrodružka postavená na několika dobrých nápadech a úžasné kresbě. Samotný děj točící se kolem sadistického Zarova, který si pro tentokrát prohodí role ve hře kočky s myší s americkou gangsta mafií, není nijak progresivní, ale je to napínák až do konce. Scenáristicky pěkná práce s literárním odkazem počátku dvacátého století. Dohromady výtečně lahůdková kniha a to včetně bezchybného technického zpracování.
  • louza
    Titul knihy nelže. Zmasakrovalo mě dokonale. Už ani nepřekvapí, že Marvel v devadesátkách ukradl i Spawna. Jedním slovem - strašné.
  • louza
    Nemám podstatných námitek i když první tři sešity počítaje v to i toho Spider-Mana jsou opravdu učiněný horor. S příchodem Man Thinga, který je roztomile věrnou odpovědí na Bažináče, ale úroveň stoupá směrem do klasického šestákového pulpu, pro jehož fanoušky jsou tyhle přidružené série Marvelu určené především. Je to pořád pulp, takže žádná veledíla nečekejte. Přesto se mu daří docela pěkně stavět na základech klasických monster jako je Dracula, Frankenštajn, Vlkodlaci...tak i na dosud neprobádaných hřištích jako je starověký Egypt, nebo v exotických ostrovních královstvích. Kniha je vlastně teaserovým průřezem a ukázkou jedné ne úplně známé polohy marvelu za což jí zejména v češtině budiž věčný dík. Asi ne ve všech, ale v některých sériích bych klidně rád pokračoval ve čtení. Což mám asi smůlu.
  • louza
    Zásadní příběh spideyho historie. Ale nemůžu říct, že by mi v této sbírce přišel vyřešený lépe, než ve Smrti Stacyových z černého kompletu. Chápu, že Editoři tu dávají více prostoru vzahu Gwen s Peterem i Spider-Mana s Green Goblinem, což byla věc, která mi v původním výběru trochu chyběla. Na druhou stranu tady nedošlo na smrt Gwenina otce což považuji za veliký neklad. Ještě horší je, že místo ní jsme dostali tématicky úplně scestný příhěh s Hulkem. Navíc mám pocit, že jsem ty příběhy kolem stovky už někde v češtině četl. Kniha zkrátka degeneruje do dalšího výběru spidermanovské klasiky, což není vysloveně špatně, ale nemůžu se ubránit dojmu, že ambice byly vyšší. A ne úplně se naplnily.
  • louza
    Originální euro příběh vycházející z historických konotací v období úsvitu moderní civilizace, které originálně mixuje s fantasy prvky. Čtenář sleduje politické popředí kmenových rozmíšek očima babylonské písařky. Autor citlivě vyvážil politiku s akcí i s popisností jednotlivých klanů. Ze začátku jsou postavy a klany trochu matoucí, ale po půlce knihy už se čtenář dostane v pohodě do děje. Hlavní devizou je rozhodně nádherná kresba uhranující čistotou a proporční akurátností tak dotaženou a vycízlovanou z maximální elegance až na hranici jednoduchosti, že se těžko hledá vhodné připodobnění. V soudobém komiksu vůbec a troufám si říct, že nad tímhle by zaplesal i Burka. Na své si kromě milovníků lidských postav přijdou i milovníci zvěře, protože o slony, kance, koně, medvědy, býky a kozy tady rozhodně není nouze. Jeden z dalších epesních okamžiků série modré krve. I když tohle mělo mít bez debat pevnou a dvojnásobný formát.
  • louza
    Motivací ke koupi knihy je rozhodně legendární a nedostižný Darwyn Cooke jehož jeden sešit ze špičkové série Tangled Web se Slottovým Zápalem pro věc definitivně na celé čáře ... prohrál ???! No co je todle za bordel? Dnes už bohužel neživoucí legenda pokořená sice zdatným, ale prostým marvelovským nádeníkem. Přitom Cookeův one shot rozhodně není špatný, jenže Slott prostě kraluje. Jeho humorné zpracování některých klíčových a některý absolutně neklíčových a super dementních okamžiků (spider mobile) spideyho kariéry prostě bere dech. Nadhled a sranda přitom neblokují prvotní záměr v podobě citlivého mapování vztahu Petra a Johnyho. Sice je občas trochu problém rozlišit, kdy se Slott baví a kdy je čtenář nechtěně baven tím jak hluboko do minulosti se autor odvážil sáhnout, ale to nic nemění na faktu, že jde o jedno z mála povedených sympaticky (ne)citlivých zpracování retra a to včetně výborné moderně retroidní Templetonovy kresby, která vypadá jednoduše perfektně. Ani tolik nebolí, že editoři nezahrnuli druhý Cookeův jednorázový sešit z TW. Pokud ho příště přilepí k něčemu tak dobrému, jako je Zápal, beru všemi deseti.
  • louza
    Pro někoho příjemné retro, pro mě stále ozvěny smutné reality devadesátkového temna v Marvelu a superhrdinském žánru obecně. Tvrzení, že "příběh" je jednoduchý je v tomto případě zavádějící, protože to implikuje teoretickou možnost, že v komiksu nějaký příběh je. Jde o to, že Carnage, který měl být už dávno poražený se opět spojí se svým kostýmem (nikdo neví jak se mu to povedlo), nabalí na sebe několik dobových anti spider psychoušů a vyorává New Yorkem krvavou brázdu. Spidey se spojí s Black Cat, Cloakem a Venomem a dalšími podivnými individui, aby ho zastavili. Autoři zvolili fakt divně cečkovou, i když tehdy moderní, partu záporáků v níž je třeba zmutovaný spider klon, nebo n-tá gobliní variace Demon goblin. Vztahy v jednotlivých grupách nejsou ideální, takže se střídají bitky obou okostýmovaných gangů s bitkami uvnitř part provázené patetickým Parkerovým vzdycháním, že tak to není správné a on to takhle nechtěl. Vrcholem debility je napadení diskotéky, kde zrovna jak na potvoru tančí MJ. A třešničkou poslední sešit s příhodem Deathloka, který je loženou cyboyovskou noční můrou.

    Nechci rozhodně kolegovi Carnageovi brát jeho hodnocení, pro fanoušky postavy to může být asi v pohodě fackovačka. Konec konců, některé sešity jsou opravdu kvalitně nakreslené. Ale pro mě je právě tenhle typ komiksu symbolem úpadku superhrdinů a etalon toho co mě od nich ve své době spolehlivě odehnalo k Sin City a celé produkuci Vertiga. Když jsem tyhle sešity se zpožděním pár let koncem devadesátek četl, nemohl jsem uvěřit, jaký blábol byl Marvel ve třiadevadesátém, když jsem ještě v blažené nevědomosti hltal tehdy dekádu starou produkci semicu, schopný vytvořit. Už jen fakt, že je "příběh" rozprostřený mezi 5 slovy PÉT spidermanových řad dává tušit jak cynická brutální ždímačka na peníze to tehdy byla. Naivně jsem myslel, že když jde o Carnage, začne komplet s jeho vznikem tak jak ho známe ze sešitovek Crwe. Bohužel vydali tenhle event a pro jistotu komplet. Hnus velebnosti.
  • louza
    louza28.6.2021 15:22Requiem: Upíří rytíř #03
    Oproti předchozí dějově překombinované knize se tu autor nedrží snahy o příběh příliš urputně a raději odhaluje další zákoutí pekelného světa svých vizí. Minimálně v prvních dvou třetinách knihy se mu daří vyvážit děj s vizuálem a zábavou a když se k tomu přičte i Kopřivův překlad, je to někdy neskutečně bizarní sranda, která musí pobavit i MdS důchodového. Při čtení na mě dýchla atmosféra staré crwe, kdy byla komiksová scéna doménou několika málo úchylných jedinců, kteří si ještě ani neříkali nerdi a soudobým hipsterům a různým takyintelektuálům, držícím dnešní prapor komiksu proklatě vysoko ještě ani nerašily vousy.
  • louza
    louza28.6.2021 12:28Requiem: Upíří rytíř #02
    Po udusání a vykolíkování bojiště v první knize se Mills pouští do větších akcí a to jmenovitě do příběhu. Nezůstává jen u ústřední milostné dvojice. V úvodních flashbacích přivádí na scénu i jiné postavy a některé dokonce v různých verzí z různých časových rovin. Opět nezbývá jen žasnout jak velkou porci zápletky dokázal vecpat do tak exponovaného komiksu, kde by jí rozhodně nikdo nečekal. Příběhu bylo dokonce tolik, že jsem se v knize začal pomalu ztrácet, což se nedá brát úplně jako klad. Vizuál zůstal naprosto stejný jako v minule a přejede čtenáře jak parní válec. Možná ne nejlepší, ale rozhodně pozoruhodná kniha.
  • louza
    Pan Němeček normálka. Dan Černý úplně totálně dokonalý. Alternativní Fantastic Four čtyřlístek vládne. Geniální. Smekám.
  • louza
    Rozpitvat ve třech sešitech smrt kapitána Stacyho není tak špatný nápad. V původním komiksu to bylo brané dost šmahem. Tady se vyčerpaný Petr žene za svou pomstou na Octopusovi, snaží se te sebe setřást pachuť selhání a všemožně se sebelynčuje jak už to má v povaze. Občas je to ale emočně až moc přepálené. Kresba je nicméně moc pěkná a i když nezapírá modernu, upomíná i na staré časy, které zpracovává. Zajímavější mi ovšem přišel další tří sešitový příběh ze série Tangled Web, kde má spideyho tajná identita docela namále. Skvěle napsané, dramaturgicky výborně zvládnuté, výtečný zvrat na konci. Rozhodně lepší půlka knihy, která měla být tou titulní.
  • louza
    Naprosto neuvěřitelnej šit. Hlad je přesně ten typ knihy, který absolutně nesnáším. Příběh kreslený člověkem co umí kreslit, ale nedělá to. A psaný člověkem co umí psát a taky to nedělá. Tahy karikatury jsou přesné a výstižné, ale nedá se na ně koukat. Dialogy postav i zápletka jsou dobře řemeslně zpracované, ale proč proboha číst po dvacáté příběh o Eddiem a Venomovi...ukrutná hrůza. Jako bonus je tu navíc naprostý protipól Hladu - příběh Květiny pro Rhina, který ze skvělé série Tangled Web jasně vede a je totální must have, ale jsou to jen dva sešity ze sedmi. Vzhledem k ceně knihy bych jí přece jen doporučil ke koupi, protože ten Rhino za to stojí, ale prvních sto stránek doporučuji z důvodů duševní hygieny úplně přeskočit. Kniha je vzhledem k extrémně polarizované kvalitě materiálu nehodnotitelná.
  • louza
    Další nášup Conanovské klasiky o jejíž literární formě se nepochybuje. Kniha tak stojí hlavně na výtvarnících. Cassegrainova kresba Rudých hřebů stylizovaná až na hranici karikatury vypadá jednoduše, ale zdání klame. Kresba je dynamická, nápaditá a proporce všech postav jsou překvapivě správné (v případě Conanovy kámošky Valerie dokonce VELMI správné). Citlivý coloring. Příběh krásně šlape a ohromí stylově zpracovaným prostředím. Nádhera. To Lidem z černého kruhu Hiroyukiho kresba se znatelným asijským dialektem sedí o mnoho méně. Stejně jako přepálená videoherní dynamika upomínající na prince z Persie někdy v období Warrior Within. Není to vyloženě špatné, ale v případě Conana už moc alternativní. Závěrečné Zamboludské stíny od Gesse jsou jiná káva. Sice stylizovaná, ale dokonale detailní a čistá kresba s pěkně zpracovaným fibigerovsky výrazným coloringem je pravou třešničkou na dortu knihy. Příběhově plošší povídka je tady scenáristicky dobře zvládnutá a autor se pouští do opravdu velkých akcí co se perspektivy a detailu prostředí týče. Paráda. V životě bych neřekl, že to řeknu, ale po všech těch Linech Carterech, Spraguí DeCampech a Vlado Ríšech, je Conan v mých očích zase na koni a tyhle autorské trojboje začínají mít těžce gurmánský charakter. Dva a půl špičkového Conana a ani jeden z nich není John Buscema? Neuvěřitelné.
  • louza
    Docela špičkově napsaná kniha s velkou úrovní detailu, která rozšíří obzor nejednomu nerdovi a z laika nerda vyrobí. Howe začíná svědomitě od začátku. Tedy od Goodmana a čtyřicátých let, kterým je v prvních kapitolách věnováno až překvapivě hodně faktografického prostoru místo očekávaných několika formálních vět. Marvel nevyrostl na zelené louce a první dvě kapitoly jeho pozdější vliv jasně uvozují. Těžiště knihy je ale hlavně ve třech dekádách od začátku šedesátých do konce osmdesátých let. Jsou tu čtivě shrnuty osudy desítek, snad i stovky tvůrců, které znáte z tiráží a které byly pro Marvel nějakým způsobem klíčové. Přičemž některé svou oddanost někdy krásnému, někdy tvrdému byznysu zaplatily i zdravím, nebo životem.

    Autor odvádí skvělou reportážní práci, nevytrhává nic z kontextu, nesoudí, nekloní se na stranu jednotlivců ani korporace a i když jde hlavně o Marvel, nezřídka zmiňuje i jiné, třeba i konkurenční společnosti. Přináší tak kompletní svědectví nejen o Marvelu, ale o celém vývoji amerického komiksového média viděném optikou Marvelu. Pokud Marvel sledujete dlouhodobě, tak hodně z příběhu odtušíte i mezi řádky komiksů. Za sebe můžu říct, že jsem vždycky cítil šedesátkové nadšení, sedmdesátkovou profesionalizaci, osmdesátkový řád i devadesátkovou zběsilou komerci, stejně tak jako silný vliv filmového průmyslu po miléniu. Teď už to necítím - teď už to díky Howeově knize vím.
  • louza
    Obvykle knihy dočítám, ale tohle se prostě nedá učíst. Začínal jsem to třikrát a vždycky jsem byl nucen to v půlce vzdát pro naprostou stupidnost děje a brutální dialogovou kadenci. Přitom komiks sám vypadá velmi v pořádku. Kresba parádní. Ale obsahově je to old school na úrovni čtyřicátých let. Boj proti nacistům psaný v půlce sedmdesátek? Nechápu to. Thomas v té době psal Savage Sword of Conan, pak položil tužku, odpočinul si a začal psát tohle?? Pane bože...
  • louza
    Překvapivě výživný omnibus uvádí tři x mužné sešity kolem sto třicítky, které už jsem ale někde v češtině tuším četl. Novinkou je šestidílný spin-off, kde se Kitty snaží zachránit svého otce ze spárů japonské mafie a pomáhá jí v tom pro tuto práci velmi povolaný Wolverine, který se tu střetne při záchraně Kitty se svým starým učitelem. Příběh byl uveřejněný několik let před Wolverinovou sólovou řadou, ale atmosférou je jí dost podobný. Claremont je dobrý autor a se svými postavami umí dobře zacházet. Není to možná úplně typická Marvelovská klasika, ale o to zajímavější retro to je. Z Wolverina toho navíc v kompletech vyšlo překvapivě málo (byť to málo co vyšlo fakt stojí za to) a klasiky ještě méně. Tím víc je kniha cennější. Solidní rozloučení s červeným kompletem. 90%
  • louza
    Navzdory mému přání tu s námi Ekhö už asi zůstane a bude stále zabírat místo jiným skělým titulům v edici a dostaneme ho asi komplet, ale vlastně mě to ani zase tak moc neuráží. I při nějaké sedmé osmé knize se autorům kupodivu stále daří přicházet sice s ujetými, ale originálními nápady. Příběhově to není kdovíjaká hitparáda, ale je to příjemné a čte se to dobře. Detektivní pátrání po zmizelém čaji sedí k Londýnu stejně jako velký souboj monster k New Yorku. Takže ano, když už tedy nutně musíme mít stálici. Tak aspoň takhle.
  • louza
    Poslední z velkých příběhů Semicu, který se i tehdy rozprostřel přes několik čísel. Ale i to bylo málo. Tahle kniha pokrývá vše od Hobgoblinova příchodu, což je nádherně malovaný úvodní sešit z pera otce i syna romitovatého, až po slavnou bitku v obrněném voze a odskok do (podle mého neslavných) prvních Tajných válek. Semic tehdy nepřekvapivě nevydal všechno a v jeho kontextu byl Hobgoblin (tehdy kdoví proč přeložen jako Mátoha) jasná dvojka, ale musím říct, že jako komplet působí místy až detektivní honba za novou verzí skřeta skoro úplně stejně dobře ne li lépe než dobrodružství s Tarantulou. Jedinou vadou na kráse je tu ušmudlaný sešit ze série Peter Parker Spider-Man, který je proti úžasné řadě přece jen tuctové Bčko plne nechutného patosu. Ale Hobgoblin tam holt je, tak nesměl chybět ani v tomhle mini omnibusu. Zbytek knihy je jinak docela skvělá osmdesátková pecka.

    Vzhledem k tomu, že tohle je jedna z posledních z retro knih kompletu na něž se "specializuju" mi to nedá, abych nevydal spokojené zachrochtání. Editoři prokázali výjimečně velký kus zdravého rozumu, že ve větší míře nenasadili nejen Ditkův šedesátkový terror, ale i na dnešní dobu už sušší a nezáživnější byť pěkně kreslené práce Romity staršího od padesátky do stovky ze sedmdesátek, pro něž bylo vydání v Netopejru asi tak adekvátní. Takřka ignorovali zhovadilosti mezi stovkou a dvoustovkou, kde se vyskytovaly věci jako spider mobil a podobné zběsilosti. Místo toho retro složku opřeli o skvělá čísla 200+, použili to nejlepší co měli plus vydali velký kus Michelinea a snad komplet McFarlanea. Novější věci pak celkem uspokojivě těžily hlavně z post milénia a dobu temna v devadesátkách opatrně obešli několika knihami. Poklona pánové. Na to že jsem chtěl s komplety už přestat jste mě naprosto dostali. V tolik skvělých čísel Spideyho v češtině už bych vážně nedoufal.
  • louza
    louza24.4.2021 20:25Žoldnéř #05: Pevnost
    Zase jedno z "dějovějších" alb, kde přítomnost ne úplně komplikovaného děje vytlačuje úžasná krajino malebná plátna jichž si lačné oko užije nejvíc asi až v bonusech a to ještě trochu jinak koncipovaných, ale je jasné, že pokud padouch Claust dělá problémy, zasáhnout se musí. Naštěstí si sedl na sud prachu, takže s ním hlavní hrdina nemá zase takovou práci. Možná ne nejlepší, ale určitě tradiční dobrý Žoldnéř.
  • louza
    Skvělý John Buscema to tentokrát sám moc neutáhne. První dvě třetiny knihy je učiněný blábol, kde se jen fackují postavičky v elasťákách bez nějakého většího smyslu, který se marně snaží zajistit "šokující" cliffhangery, případně nelogicky ujeté cesty časem. Tohle že napsal Roy Thomas? Božínku... Situace se mění k lepšímu v poslední třetině knihy s příchodem Visiona, kde postavy konečně dostávají trochu lidštější rozměr, což vytahuje knihu z bahna alespoň do průměru. Paradoxní je, že je tu obsaženo dost pro Marvel klíčových momentů, které jsou ale zpracovány neuvěřitelně nedobře.
  • louza
    Po dvousté padesáté stránce jsem se rozhodl, že radši umřu blbý, než nudou. Vážím si Russela a jeho Nibelungové se mi fakt líbili. I Wildea jsem docela kousnul, ale souborná sbírka oper mě udolala. Problém není ve zpracování, které je stejně jako v ostatních knihách velmi kvalitní. Problém je, že opera je opera. Není to povídka, není to román...a příběhově v komiksu prostě nefunguje. Nibelungové byl speciální případ, kdy byla Wagnerem zhudebněná severská mytologie sama o sobě nesoucí staletími vyladěný příběh. V případě ostatních oper mi přijde, že je příběh spíš přidružená výroba k hudební složce, která se tu snaží být reprezentovaná komiksem. A nějak to nestačí. Protože tahle kniha je i přes skvělé zpracování fakt nudná. Bohužel.
  • louza
    Pokud poslední knihy Baltimora navazovaly ráz na ráz. Závěr je překvapivě posunutý v čase o několik let a v ději dlí obrovská časová díra, což skoro evokuje myšlenku, že to autora přestalo bavit psát a chce to prostě už nějak uzavřít, nebo nám v české lokalizaci něco uniklo. Celý svět tu úpí v osidlech války. Obě strany jsou vyčerpané stejně jako čtenář a všichni si už přejí konec ať je jakýkoli. Finální konflikt se pak odehraje bez velké pompy a očekávaný konec je nevyhnutelný. Finále je sympaticky komorní a čtenáře v téhle fázi už ničím nepřekvapí, přesto mám pocit, že Mignola uzavírá Henryho osudy se ctí a kniha má na své poslední pozici nezastupitelné místo. Střípek skládanky zapadá, vše podstatné bylo vyřčeno a doufám, že Lady Baltimore nás už nečeká.
  • louza
    Hrozná krávovina. Pulpová verze metabarona možná nevypadá z počátku až tak zle. Kromě toho, že je to těžká metabaronská parafráze, kterou už jsme několikrát viděli, zarazí Jodorowski hlavně naprosto přepálenými schopnostmi hlavního hrdiny a zaujme tajuplným nahozením hlavní linie. Skleněný zámek se bortí v okamžiku, kdy čtenář sezná, že čte zápletku vypadnuvší z pera Járy Cimrmana jemuž přes rameno našeptával Neil Gaiman. Jako sorry, ale to, v co tenhle příběh vygraduje už nezachrání ani nádherně malovaný vizuál s úžasně propracovanými fantaskními motivy. Ne že by to občas nebylo zábavné. Ale od knihy tohoto formátu a produkce bych čekal spíš trochu korektnější notu.
  • louza
    No vidíš Ondro, že to jde když se chce. Supr komentář. Je při subjektivitě pisatale překvapivě objektivní a správně vyvážený. Plný věcných postřehů a má hlavu a patu. Opravdu to nemyslím ironicky ani pejorativně. Kéž by víc lidí bralo žánr touhle optikou...
  • louza
    louza1.1. 11:56Brodeckova zpráva
    Pravda, ale tam už je ta nutnost akceptovat nasvalence v barevných podvlíkačkách, což na rozdíl od myšek ne každý dá. Watchmen jsou hojně citovaní, ale jejich i okrajové fanoušky podezřívám z alespoň tendence aktivního příklonu k žánru. Přestože mu třeba neproadli, tak těm bych ten zájem i věřil. U toho Mause mi to dost často přijde jako póza.
  • louza
    louza31.12.2023 21:52Brodeckova zpráva
    Nechci, aby to vyznělo, že mám něco proti Mausovi jako takovému. Ale to dílo se bohužel s odstupem času stalo fetišem mnoha taky intelektuálů, kteří se rádi staví do pozice, že i jejich rozhled je tak moc široký, že zasahuje do něčeho tak okrajového jako je komiks. A tím komiksem je dost často právě jen a pouze Maus. Nic proti, ale jde o knihu, která obsahuje určitou vizuální zkratku. A já říkám, pokuď jsme takoví kofři, zpomeňme na myšky a pejsky a pojďme si to naložit plnou palbou.
  • louza
    louza7.6.2023 16:15Každý jeden den
    Tuhle knihu jsem koupil někdy kolem roku 13 v antiku Jirky Pavlovského a okamžitě po přečtení bylo jasný, že je to v hajzlu. Protože pokud se toho on zbavil, není šance na vydání. Několikrát jsem to v průběhu let zkoušel pičovat na crewním fóru, ale naprosto bez reakce. Nikdo tam nejevil známky, že by vůbec věděl o co jde. Proto mě česká verze dost překvapila a neskutečně mě hřeje, že jí zatím všichni hodnotí takhle dobře. Tahle kniha za to fakt stála. Na rozdíl od Lemira je to navíc ještě krásně kreslené. Za dobu od vydání to stačilo nasírat dost cen. A fakt ne omylem.
  • louza
    Kéž by tak chtěli tuhle ptákovinu zavřít a místo ní nasadit ten komplet Conana co vychází v polsku...
  • louza
    Jen pro doplnění komentu. Četl jsem knihy v pořadí, které zmiňuje Spacecore. Ale stejně mi tahle přišla docela dost ustřelená. Na rozdíl třeba od Návratu Bruce.
  • louza
    No, vypadá to skvěle. Ale ta cena je poněkud... ehm dokonce i nesemicovská.
  • louza
    A komu tim prospějete, co?!
  • louza
    Tohle zní vyloženě hrozivě. Crew/netopejr dobře věděli proč tyhle starý fláky pčeskočit. Jestli je to celej komplet tak to teda potěš koště. Snad aby se překladatelé vzbouřili a začali to bojkotovat, protože tohle bude učiněné zlo.
  • louza
    Je to jak kde. Někteří trafikanti to mají a někteří co jsem se ptal ani neví, že to začalo znovu vycházet, protože jim to distributor nenabízí. Ta prodleva, ale sérii rozhodně ublížila a snížila dostupnost.
  • louza
    louza3.12.2022 09:11Zázraky
    Cenově hůře dostupné? Za 849? Před dvaceti lety jsem tuhle knihu kupoval za 999. TO bylo hůře dostupné! Dělejme HC dokud jsou levné. Bylo o dost hůř.
  • louza
    louza30.11.2022 14:28Místo činu
    Byl jsem, jako přiblble platící zákazník, za svých 399 po právu soukromě vyplísněn :-) Tak jen abychom všichni věděli, jak jsem to schytal :

    Ricarderon mecenáš29.11. 13:51
    Milej Louzo, díky za kritiku překladu Místa činu.:) Jen bych podotknul, že hlavní hrdina nežije v padesátkách, ale v Kalifornii na přelomu tisíciletí. Což je dost směrodatné.:) Zároveň překládám postavu, kterou napsal Brubaker. Nepřekládám tvojí představu o ní.:)
  • louza
    VanTom : No. To je tím papírem. Je potřeba si uvědomit, že zatím co dobrá pérovka v sedmdesátkách je dobrá stejně i dnes a to ruční řemeslo se zkrátka ošulit nedá. Tak coloring je těžce technologicky závislý. Hodně lidí na něj asi bude nadávat, protože neodpovídá (ani nemůže) dnešním počítačovým standardům. Ale schválně si spočtěte kolik je na těch stránkách barev a pozorujte jak fungují. Lidé co mají nějaké základy uměleckého vzdělání určitě poznají, že barevná ekvilibristika je tady na dost vysoké úrovni a reflektuje vše co se na uměleckých školách běžně učí. Práce se studenými a teplými barvami, které vytváří jednotlivé vrstvy obrazu...hromada detailů, které díky barvám vyniknou, nebo se upozadí...soulad naprosto protikladných barev na jednom obrázku. Tohle fakt nejsou náhodné dětské omalovánky, ale věc nad kterou někdo hodně přemýšlel. Lidi co to tenkrát barvili byli opravdu machři a dokázali z absurdního minima vytřískat maximum. Je ironií, že se na rozdíl od kreslířů a pisálků ovací nedočkali a Marvel je pro jistotu ani neuváděl v hlavičce. Jasně že to nevypadá jak moderní dílo, trochu se to za těch 50.let pohnulo a bylo by smutné kdyby ne. Ale chtěl bych vidět výstupy soudobých koloristů pokud by měli ve fotošopu zapnutou jen osmibarevnou paletu. A když už jsme u toho, chtěl bych vidět soudobé kreslíře, jak překreslí Barryho Smitha, nebo Buscemu :-). Jinak nic proti monochromu, ale právě tihle conani z produkce netopejra vypadali, jako když to tiskli na kancelářský kopírce. V bonusech téhle knihy jsou fotky nebarvených originálů, které fungují velmi dobře i bez barev. Ale holt i to pero se musí umět natisknout.

    Apropo papír. Conan byl vždycky pulp. Už originální texty vycházely časopisecky v šestákovém formátu a komiks na tom nic nezměnil. Pulp je spotřebka a to je potřeba přijmout, komiksy té doby byly konzum nikoli noblesní graphic novels a jako takové vycházely na papíru konzistence toaleťáku, který měl savou vlastnost a sklony k rychlému žloutnutí. Proto se tomu chodilo naproti sytou barevnou paletou s vysokým kontrastem, aby aspoň něco bylo po čase vidět. Tohle patří k věci. Když vezmete původní coloring, vyčistíte ho a natisknete ho moderními technologiemi na kvalitní papír, nebo na to koukáte přes display tabletu, tak to prostě nebude fungovat. Když jsem před deseti lety říkal Buchalovi že mi jeho naleštěné omnibusy vypalují zorničky, tak argumentoval, že to takhle vyšlo i v originále. V reedicích možná. Ale ne v sešitech. A neznamená, že je to dobře. Dark Horse i jíní má občas tendenci dělat z Predátorů a Terminátorů umělecká díla, což je hrubé nepochopení tématu. Ne. Fakt je to čtení na hajzl a naleštěná produkce na tom nejen že nic nezmění, ale může tomu dokonce i ublížit. A je to celkem rozšířený nešvar. Ani licencované série jako UKK tohle úplně nezvládly. Podle mého soudu připravilo CC, které komiksům už možná snad asi trochu rozumí, tuhle knihu skvěle a s citem. Určitě bych doporučil fyzicky si jí prohlédnout, než vynesete soud. Ale stejně...je to Conan. Lemirea z toho neuděláte a to je asi důvod proč vychází v oddělených knihách, které se nejmenují Conan ;-) Pokud vám to téma nic neříká, netřeba se tím trápit. Pořád chci ale věřit, že bude dost lidí kteří to docení. Jestli ne, tak proč mě kurva přehazují staré semicovské sešity z téhle řady na aukru tisícovkama?
  • louza
    Teda přátelé, já z téhle diskuse nevycházím z údivu. Cože to chcete? Nahradit originální zastaralý coloring úplně jiným neoriginálním zastaralým coloringem? A Barry Windsor-Smith že velký špatný? No to byste určitě měli napsat uživatelům na Heritage a poučit je, ať si tam nedělají škodu nákupem jeho originálů :-)
  • louza
    baatcha : jasně, myslel jsem konkrétně příběhy Čtyřlístku. Ne ostatní komiksy v rámci něj.
  • louza
    louza10.6.2022 13:04Providence Omnibus
    Druhej pokus :-) Pro jistotu i Neonomiconem ať to stojí za to, kdyby náhodou něco nevyšlo. Taky mám původní knihu, ale měnit to nebudu. Docela se mi to bez těch bublin líbilo. Stejně je to tam napsaný dvakrát.
  • louza
    louza27.5.2022 10:26Drtileb a Kostřík
    Dá se to číst samostatně.
  • louza
    louza31.3.2022 11:02Barakuda #1, 2
    Ivan Kucera : Ostrov pokladů, Silver,...huh..Piráti z Karibiku. Nevím proč bychom měli končit právě u těchto. Pokud bych si já měl vybrat pirátský příběh, tak je to jednoznačně Crichtonův Pirate Latitudes. Scénář je hotový. Stačí to jen zkomiksovat.
  • louza
    Nezbi : Myslím, že časem určitě bude. V tomhle omnibusu chybí celý příběh Cruel Summer což je snad nějakých 8 sešitů uzavírajících třetí sešitovou řadu Criminalu...k tomu stačí přihodit nějaký další dosud tedy nevydaný speciál nebo šedesáti stránkovou knížku a regulérní omnibus je na světě. Akorát to nejdřív musí vyjít anglicky.
  • louza
    louza16.3.2022 17:59Barakuda #1, 2
    Gmork : sorry, ale tohle není pulp, tohle je prostě jen blbost :-) Tady je evidentní snaha o děj, kterej je prostě jen nebetyčně špatnej. Přitom je ale pozoruhodné, že autor pracuje s docela zajímavýma postavama. Akorát s nima pracuje zarážejícně blbě. No ale třeba se to bude líbit. Normálně se snad tolik nerozepisuji, ale tohle mě inspirovalo a chtěl jsem se pokusit vysvětlit co mi na tom vadí a ne to jen tiše popravit.
  • louza
    baatcha : Dík za doplnění. Jo komiksové legendy mám všechny přečtené, ale už je to nějaká doba.
  • louza
    Co obal, ale obsah...kouknu hned na druhou stránku a čtu "Nepřibližuj se pazgřivý zloduchu...dnes se Raveniny cti nezmocníš!" :-)))))) Štěpán Kopřiva je búch.
  • louza
    Asi fakt poslední. V tomhle případě bych dal klidně nášup. Spidey není vlajkovou lodí Marvelu jen tak pro nic za nic a tenhle komplet to jasně ukázal.
  • louza
    regressiv : s druhým už vydaným nebude. Ale s připravovaným třetím ano. Ten už měl jen tyhle barevný obálky. Na stránkách BBartu jsem ale zaznamenal možnost koupit si nový obal samostatně, pokud nutně potřebuješ, aby to lícovalo.
  • louza
    Darth : existuje něco čemu se říká Gaussova křivka, což chytří chlapi z Crewe určitě znají. Ta mimo jiné říká, že NIKDO nepíše stále jen mistrovské opusy. Ale ani totální plebs. A já říkám, nesmažme se přečíst veškerý Jodův trus (oni nám ho klidně vydaj pokud ho budeme kupovat), vyberme si libovolného mantáka a vedle těch dvou dobrých Jodů vydejme tu jednu dobrou mantákovu knihu ze sta. Pak iterativně vyberme dalšího mantáka, nebo třeba dvě knihy od nějakého dalšího génia....a tak prostě pořád dokola. Výsledkem bude že ač manták či génius, budeme číst stále super literaturu. Lpění na jediném autorovi statisticky nemůže kvalitativně nikdy vyjít. Třeba takovej Vybíral a jeho poradci tohle docela chápou a jejich edičák podle toho taky vypadá. Crew teď koncem roku předvedla dokonalou jízdu králů, Dobyvatelé, Šinkl, Mlsoun, Parchanti...oni na to maj. Věřím že to daj a dalšího Joda už nedaj.
  • louza
    Matthew : původní vydání pro mě znamenalo nesmlouvavý špinavý Londýn předminulého století. To co vidím v ukázkách je nějaká papundeklová omalovánka, která nemá nic z původního poselství.
  • louza
    louza22.11.2021 15:55Sweet Tooth - Mlsoun #01
    No tak ještě ti to mohli vydat zmenšený ve dvou boocích v měkké vazbě každej po čtyřech stovkách...
  • louza
    Jo přesně tak jsem to myslel :-) Fakt na tom spolupracoval? To se docela divím. Vždyť tahle verze jde proti úplně všemu co Z pekla v původním vydání znamenalo...
  • louza
    Hustý. Připadá mi, že tohle vydavatelé (rozuměj zahraniční) dělají Moorovi schválně.
  • louza
    No jo, no. Není to moc hezký, ale co naděláme. Zahraniční vydavatel poctil tuhle sérii novým faceliftem komplet.
  • louza
    Už je to skoro dekádu co jsem tento příběh četl a stejně ve mě rezonuje zdaleka nejvíce z celých Fables. Druhá půlka byla nastavovaná kaše a výrazně slabší. Ale za tuhle knihu stála. Krásný příběh.
  • louza
    louza29.6.2021 13:25Requiem: Upíří rytíř #03
    vita : hele neříkám, že je to celý takový, ale jsou tam místy fakt boží scény, když super korektní a učeně mluvící emancipovaná zombícká inkarnace tuším matky terezy (s obrovským poprsím, na dotaz proč vypadá jak šlapka vysvětluje - aby ti chlapský xindli viděli o co přicházej :-)) ) vydá rozkaz typu, nechť naši bojovníci obrátí konkurenční vojsko v hromadu výměšku, načež její trpasličí pomocník přetlumočí do amplionu rozkaz "Rozstřílejte je na sračky!!"...Pekelnýho bosse Draculu vytočej tím, že mu ukradnou zásilku fetu a pak semu jí pokusí prodat zpátky, pak tu máme jednoho chlípnýho upírskýho generála, kterej postává za dveřmi souložících párů a krade jim jejich orgasmy a alternativní inkarnaci hlavního hrdiny, který dělá z jeptišek jebtišky. Prostě samý libový nápady made in Crew 2000. Kdyby tohle vyšlo po miléniu, tak by vůbec nikdo nepochyboval že to tak má bejt, protože tohle byl náš komiksový svět. Jenže doba se hnula a v dnešním crewním portfoliou už to působí téměř nepatřičně. Ale byly doby, kdy vycházelo jen tohle a přišlo nám to normální. Doby kdy Lemire ještě dělal v mekáči a komiks byl přednosně o krvi a kozách.
  • louza
    baatcha : Normálka myslím jako soudobá normálka. Nikoli třeba sedmdesátková, nebo osmdesátková normálka. Ohledně té kresby. Němeček měl období kolem milénia, kdy jsem jeho vývoj nemohl kousnout, postavy byly divně protažený měly malý hlavy...prostě podivnost. V poslední době mi přijde, že ta kresba je relativně v pořádku až na ten digitální coloring, ale holt to je últitba době a zvýšené produkci. Jinak ty příběhy jsou samo... ne moc dobrý. Ten pravý čtyřlístek odešel s Ljubou Štíplovou, to je jasný. Proto mě nesmírně těší, když vidím tuhle Danovu práci. Ano. Je to úplně jiný Čtyřlístek. Ale je to brutálně dobrý.
  • louza
    Kolik ještě zbývá knížek?
  • louza
    Měl bych dotaz k téhle knize, nejspíš na Richarda. Proč je první příběh barevně tak neskutečně vyblitý, druhý tak na půl ale znatelně lepší než první a třetí úplně dokonale colorovaný? Nejdřív jsem myslel, že je to chybou kusu, ale evidentně to mají všchny knihy stejné. Jsou podklady z nichž jste to tiskli validní, nebo byly trochu invalidní?
  • louza
    karl173 : ne. čím méně tím lépe.
  • louza
    Tohle fakt skončilo? A batman nebude. Suuuper. Kdyby mi kolem roku 2000 někdo řekl, že budu nadšený když u nás NEvyjde další komiksová řada, klepal bych si na čelo. Momentálně je nevydání to nejlepší, co se může fanovi přihodit.
  • louza
    Fimi : no ale ti první pak teda nemusí číst komiksy ale beletrii, když je kresba nezajímá a ti druzí můžou jít do libovolné galerie kdy takových Rossů najdou po celém světě řádově desítky. Když mi onehdá Milan Krejčí tvrdil, že komiks je pro něj hlavně o kresbě a na příběhu nezáleží, zůstal jsem zírat s otevřenou pusou. Vždycky jsem myslel, že je to kombinované umění, kde jsou obě nádoby minimálně propojené v ideálním případě dokonale promísené.

    karl173 : A musí mít všechno pointu? Nemůže být třeba cesta cílem? Právě nad tím se zamýšlím. Je to fakt takhle jednoduchý? Fanoušci říkají, že Miller se změnil. Ale nezměnili jsme se spíš my?
  • louza
    Tu averzi k Millerovi tak úplně nechápu. Když vyšla před dvaceti lety třístovka, všichni z toho byli posraní. Podle hodnocení tady je vidět, že trvalo snad deset let, než lidi prokoukli o čem to je. A že to vlastně o ničem zase tak moc není. Třista chlapů stojí proti perský přesile a zvítězí. Jmenuj jedinou hlavní postavu, jmenuj dějový zvrat, jmenuj cokoli, z příběhu, co by obhájilo maximální hodnocení. Kromě výtvraného zpracování, které stejně nedosahuje geniality Sin City. Přesto to léta dostávalo plnou palbu ze všech stran.

    O čem je vlastně Terror. Reworklý batman bojuje proti terorismu, občas se mucká s catwoman, občas se s ní mlátí. Občas mlátí terroristy. Vypadá to geniálně výrazně lépe než třístovka. Místy lépe než sin city. Děj je úplně o tom stejném jako 300 a nechá se popsat jednou větou. Menšina proti přesile. Ale téma je politicky choulostivější. A vyšlo to v jiné době. Takže poprava.

    Xerxés. Jako třístovka, ale o dost jinak. Začátek tradiční, pak se to překlopí do obrazového alba. Je to vůbec špatně? Co je vlastně na obrazovém albu špatného? No tak v tomhle případě rozhodně kolísavá kvalita obrázků z nichž žádný není tak geniální jako ty v Terroru, některé jsou pěkné, jiné na hranici průměru. Ale i tak. V regulérním umění existují sekvence obrazů vyprávějící děj. Neříkám, že se to Frankovi zrovna daří. Kniha vznikala dekádu a je to na ní vidět. Ale tvrdím, že způsob jakým to Miller podchytil je možná správný a Xerxés může být v době, kdy 80% lidí nezvládne přečíst více než dvě věty v kuse a obecnou realitu plně definují několik slov čítající bulvární titulky, dost dobře první předzvěstí něčeho co se v blízkém budoucnu stane i v komiksovém mainstreamu normou. Z tohoto pohledu je mi Frankova snaha sympatická. I když se to úplně nepodařilo.

    Druhá věc je, že vzhledem k Millerově současnému stavu kniha funguje i ve druhé rovině. A sice že je plná velkoformátových ilustrací, které se samozřejmě snáz a dráze rozprodají v aukcích po originálech, protože se dobře rámují a vypadají dobře na zdi. Frank si prošel těžkým obdobím a účty za zdravotní péči jsou v jeho rodišti o dost drsnější než v Evropě...

    Chápu, že to nikoho moc nebaví, taky jsem z toho nešel do virgule. Ale komiks není jen příběh. Je to i vizuální forma. A ta tady na jednu hvězdičku teda není. Pokud má někdo jiný názor, nechť mi pošle své originály v kvalitě srovnatelné Xerxérem. Rád si je pověsím na zeď.
  • louza
    louza25.11.2020 14:00Fatale #05: Proklít démona
    Takže to dotáhli. Po špičkovém Gotham Centralu další skvělá uzavřená série. Bravo. Teď už chybí jen Kill or be Killed a jedna kniha Criminalu, která v anglofonních zemích vychází někdy v prosinci a máme veškerého podstatného Brubakera v kapse. Super a díky, BBArte.
  • louza
    louza20.11.2020 20:40Golem a další komiksy
    Darth Raelchi : ke tvému osobnímu problému bych postavil čelem jiný osobní problém o kterém se veřejně moc nemluví, ale není od věci to občas trochu rozmáznout, abychom věděli o čem se vlastně bavíme. Jasně, chápu že Petráčkův styl se od určité doby výrazně změnil a zhrubl, což mnoho lidí nekousne. To ale nebyla svévole. Byl to důsledek nehody při níž přišel o prsty pravé ruky. Drtivá většina malířů na jeho místě by šla dělat nočního vrátnýho. On to vzal do levý.... Respekt. Ukaž mi dalšího takovýho.
  • louza
    Lesbická superhrdinka? Pána boha... Marvel by si měl ještě licencovat Ennisův Herogasm ať to tam má teda kompletní a pokryje všechny minority. Aby to někomu nebylo líto a nešel do ulic...
  • louza
    louza31.10.2020 21:09Bez vlasů
    Absolutní chiba! Žádná paseka, ale Crew to měla vydat. Tohle si Pavlovský s Litošem neměli nechat ujít...
  • louza
    louza31.10.2020 10:51Zarov
    Díky za info.Tak to si koupim.
  • louza
    louza30.10.2020 11:45Zarov
    Je tohle uzavřené, nebo je to první díl nečeho?
  • louza
    Milo : Nejsi hnidopich. Chceš za své peníze přiměřeně odvedenou práci, to není nic špatného.

    Těch chyb je tam mnohem víc. Od kriticky faktických, jako že dr.Swann v prvním sešitě tvrdí, že nedostudoval střední školu, přitom z dalšího děje vyplývá, že si koupil univerzitní diplom. Už zmíněné pochroumané credits prvního sešitu (Todd Mcfarlane je penciler a rozhodně ne Romita Jr. - to je vidět na první pohled). A pak menší chybky jako překlep ve slově akvárkohlav a další... Důslednější redakce by fakt prospěla.
  • louza
    louza17.8.2020 23:47Metabaron (pevná vazba)
    Velkej šéf : to chápu. Válí se mi to doma od pátku a celej víkend jsem stydlivě klopil zrak mimo a dělal všechno možný, jen abych nemusel číst další jodo blábol (proč si to pořád ještě kupuju je otázka nad níž si marně lámu hlavu i já sám). Nicméně po Kazumakiho komentu jsem se konečně odhodlal z toho sundat celofán a první dvě knihy zhltl na posezení. A dobrý. Ani jsem neměl chuť si vyrvat bulvy. Žádné přelomové dílo, ale příjemná jednohubka, která se dobře čte a příjemně se na ní kouká. Uvidím jak druhá půlka, ale čtyři hvězdy se zdají tak akorát.
  • louza
    louza17.8.2020 22:39Metabaron (pevná vazba)
    Velkej šéf : Jestli jsem to dobře pochopil, tak Jodo napsal povídku, na jejíž základě Frissen napsal scenář. První dvě knihy kreslil Sécher druhou půlku Henrichon.

    Ter : Asi se to dá číst samostatně. Ale místy se to na dění v Metabaronech trochu odkazuje. Incal v tom kromě univerza moc nevidím.
  • louza
    Podle mého názoru je to v pohodě. Nadčasová klasika. Takhle nikdo jinej nekreslí.
  • louza
    Delphín : komiks nemá pohlednou kresbu...no ty bláho...to je dost odvážné tvrzení
  • louza
    louza27.3. 22:08Pindárna
    walome : Zaútočili jste masivní letákovou kampaní? :-)) To v devadesátkách platilo za dobrý vtip. Dnes asi fakt smutná realita. Občas čtu i komiksy bez obrázků, většinou fantastiku a ty stesky i náklady jsou tam dost podobný jako v případě komiksu. Myslel jsem, že třeba kriminálky, který vůbec nečtu tu jedou ve velkém, když to běží každý den v televizi. Kupodivu mi Pavlovský s Kopřivou ve svém podcastu vysvětlili, že i to je okrajovka. Když to vezmu úplně mimo, tak svaz sportu kterému se věnuju má 1800 registrovaných členů. Tak nevím jestli jsem taková okrajovka, nebo je v tomhle státě fakt jen patnáct set lidí, kteří jsou ochotní se pro něco nadchnout a věnovat se tomu.
  • louza
    louza22.3. 19:12Pindárna
    walome : No jo no. V podstatě máš pravdu. Znám pár knihkupců a nemám pocit, že by se topili v penězích. Jednoho vydavatele, který je na tom trochu líp, zvlášť když má ještě nějaký svůj prodejní kanál. A jednoho špeditéra, co vozí knihy, který na tom z nich je zdaleka nejlépe. Taky jsem byl nedávno snad po pěti letech v prázdném Luxoru po strop narvaném knihami a není mi vlastně úplně jasný z čeho tenhle moloch platí. Ale maj tam toho fakt hodně. Pokud chce člověk "nějaký komiks", tak tam rozhodně pochodí. Je možný, že už se dneska čtenáři oslovujou jinak, než v dobách průrazu BBartu, kdy ještě bylo zvykem nakupovat spíš osobně než s apkou v plechové krabici. Stejně mi však přijde, že model defakto předplatného pro úzkou skupinu lidí nikam moc nevede a jsem rád za každý luxor a dobrovského, kde jsou i nějací jiní lidé než prodavači. Jiný způsob jak natáhnout nové nepolíbené fanoušky z ulice mě nenapadá.
  • louza
    louza21.3. 10:21Pindárna
    soulbringer : já to chápu, že si taky snaží vydělat. Jen se snažím ukázat i druhou stranu mince. Model typu CC/MB může fungovat už na vybudované komunitě (ne že by i oni k tomu budování nepřispěli, abych byl úplně fér), kterou je ale potřeba průběžně rozšiřovat, protože lidi časem odpadávají. A jak jinak se k nim dostat než skrze massmarketová knihkupectví? Ti opravdu velcí vydavatelé si to uvědomují a proto se je minimálně aspoň nesnaží bojkotovat. I když jsou samozřejmě taky rádi, když u nich nakupujem na přímo.

    Ještě si dobře pamatuju dobu na přelomu tisíciletí, když jsme všichni kupovali všechno i když komiksy byly nesrovnatelně dražší než dnes. Mohli jsme si to dovolit. Prostě toho vycházelo tak strašně málo. Dneska je ráj. A ten průlom nastal právě v době, kdy se toho chytli větší vydavatelství typu BBartu a procpali to právě do Luxoru. Proto mi plivání na něj přijde trochu hmm... nemoudré. Vděčíme jim i Luxoru.
  • louza
    louza20.3. 19:28Pindárna
    Tady ale nejde o to, jestli do Luxoru chodíte teď. Ale kam jste šli, když jste si chtěli koupit svoje první komiksy. Pokud jste to pálili rovnou do Čáslavský, nebo Krakatitu, tak klidně hoďte kamenem. O těch podomních srandistech ani nemluvě.

    Jako CC/MB super. Ale zkoušeli jste se na to třeba podívat z druhý strany? Třeba ta úžasná cena co máte ve slavíkový není o 40% menší (ta zvláštní shoda s distribucí, co?). Mohlo by to být i tak, že cena je to normální, ale když si jdete pro knihu do Luxoru, tak vám prostě Dort cynicky naúčtuje úhradu distribuce. Takže co? Gift, nebo punishment? Ten druhej kašpar co pořád všude pláče, že se mu nic neprodává a do půl roku má všechno vyprodaný snad ani nestojí za zmínku.

    Jako fajn. Pro přiživování skupinky nás pár stovek bláznů asi dobrý. Ale pro komiks jako žánr to neřeší vůbec nic. Kdyby to takhle dělali všichni, tak za chvíli nebude co číst. Čest těm co chodí s kůží na trh (do Luxoru) a trochu se snaží o rozvoj toho média. => řekl a odešel středem nakupovat nemainstreamový komiks do speciálky :-)
  • louza
    louza13.3. 15:19Pindárna
    faster86 : no jasně. Takhle to bylo i stěmi omnibusy, to šlo taky v bundlech. Rozhodně si nestěžuju, byla to úžasná Brubaker jízda. Jen se prostě může stát, že se na malém českém vyšťaví i tak silný vydavatel, jako je BBart. Ale věřím, že když se tomu dá čas, tak se z toho oklepou. Holt jsme si to už vybrali v minulých letech a teď je čas trochu zvolnit.
  • louza
    louza11.3. 18:20Pindárna
    peterxpeter : byl tam útlum, někdy po jejich omnibusovém období zhruba před deseti lety, kdy se zařezávaly rozjeté série dvě knihy před koncem a spousta knih se vyprodávala v LK. Časem se z toho nějak dostali.To s jakou kadencí v poslednich letech chrlili Brubakera mi právě to období dost připomínalo, stejně jako to současné mlčení poté. Takže věřím, že když dostanou čas se nadechnout, budou zase v pohodě.
  • louza
    louza18.9.2023 11:22Filmový a hudební klub
    Taky to mohutně promujou. Zdá se že tyhle starý desky táhnou. Nedávno jsem šel kolem torza Bontonu a měl pocit, že se propadl v čase o dvacet pět járů. Plakáty Kladiva, Apage Satanas a nezbytných Karlů Svobody a Goťáka. Některý věci chcípaj fakt pomalu.

    A některý bohužel dost rychle. Devona žeru ale ty poslední PW jsem nějak nebyl schopnej doposlouchat do konce. Strašně želím toho, že nechal vyhnít The Shadow Theory. Se Scottem a menším Gildenlowem měli tenkrát měli našlápnuto fakt skvěle. Docela často si pouštím demo, který mi tenkrát posílal přes nějaký diskusní fórum ještě ještě před vydáním Behind The Black Veil. A je to asi to nejlepší co kdy udělal. A to tam není ani flétna ani metal. Neskutečně talentovanej hudebník, kterej trestuhdoně skoro netvoří.
  • louza
    louza18.8.2023 21:18Pindárna
    Mr.Plysh : jestli jsi kódoval crew.cz, tak bys mohl zjednat opravu kaskádových stylů v hlavičce stránky za něco více browser kompatibilního. Na linuxu se mi ve firefoxu menu netrefuje do toho černého podkladu a bílá písmena Připravujeme, Vydali jsme...atd včetně oddělovacích čar se zobrazují přes ikonky facebooku. Je to tam už roky a irituje mě, že to zatím nikdo nereportoval. Firefox ve Windows to patrně zobrazuje správně.
  • louza
    louza26.5.2023 22:34Sběratelský klub
    Řekl bych že tentokrát si překupníci moc nepomohli. Věci od Unikornu se prodávaly už někdy v roce 2005 v LK a bylo tam toho stohy po desetikoruně. Leželo to tam roky. Jestli toho ještě po dvou dekádách teď někdo uvolnil půl stohu na překup, tak to maj chlapci co prodávat tak do roku 2050.
  • louza
    louza19.5.2023 20:36Sběratelský klub
    Ta parafráze na Semicovské sešity je pořád brutálně funkční. I po třiceti letech mi srdce poskočí, jen o to poprvé zavadím pohledem. Jako když svého času PNSka vždycky naskladnila nového Spideyho, Conana, nebo Fantoma. Od Tera je to sprostá sázka na nejnižší komiksové pudy :-)
  • louza
    louza2.12.2021 00:41* Připomínky a návrhy
    Zack, SomeOne : zdá se že to původně bylo dobře. Zmátl mě počet stran toho "sešitu", který zabírá půlku knihy, ale je to opravdu asi jeden jediný sešit. Omlouvám se za zmatení.
  • louza
    louza21.12.2020 12:01Slevy, výprodeje, bazary
    james89 : :-)) No to se ti nezdá. Ty se tam prodávaly právě proto aby se z trhu vytratily. A můžeš si být jistý, že vydavatelé setsakra dobře vědí co v levných knihách skončilo, takže dotisk čekej u většiny titulů nejdříve nikdy.
  • louza
    louza18.12.2020 23:20Slevy, výprodeje, bazary
    SlouzimStarymPsum zdá se antikvariátům rozumí, kampak na něj...neprojde žádná levota
  • louza
    louza27.4.2019 21:06Sběratelský klub
    Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...
  • louza
    louza26.4.2019 09:34Pindárna
    Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.
  • louza
    louza24.4.2019 13:25Sběratelský klub
    U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)
  • louza
    louza4.4.2019 22:33Pindárna
    Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...
  • louza
  • louza
    louza30.11.2018 12:06Slevy, výprodeje, bazary
    Tak to je fajn, že si rozumíme.
  • louza
    louza30.11.2018 11:33Slevy, výprodeje, bazary
    Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

    Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.
  • louza
    louza30.11.2018 11:19Slevy, výprodeje, bazary
    Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

    Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...
  • louza
    louza30.11.2018 11:06Slevy, výprodeje, bazary
    Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.
  • louza
    louza29.11.2018 20:36Slevy, výprodeje, bazary
    Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.
  • louza
    louza27.11.2018 13:07Pindárna
    Walome : promiň, nechtěl jsem se ti smát, baví mě to obecně. Přehlídnu že sugestivně navádíš admina na můj ban negativně pasivní formou výpovědi (neptej se co to je, právě jsem to vymyslel abych vypadal chytřejší). Možná se směju jen svý blbosti a vy ještě víte o čem se bavíte. Ale já se už fakt ztratil.
  • louza
    louza27.11.2018 12:57Pindárna
    Ty jo, já se v tý debatě nějak ztrácím.

    Zdá se mi to, nebo se tady politicky neuvědomělý xenofob se sklonem k šikaně mladších Kapis snaží volat po svobodě slova, zatím co politicky korektní, globální mládežník Fry pro něhož všechny názory mají stejnou váhu tady volá po zavedení cenzurního lynče? Hoši, nezdá se vám, že prostředky které vyžadujete jsou trochu proti názorovým proudům k nimž se vzájemně přiřazujete? :-)

    Korunu všemu nasazuje dokonale nestranný Walome, který všem na plnou pusu tvrdí, že nic netvrdí a že vlastně o nic nejde :-D Fakt dokonalá diskuse. Možná že Zack má nakonec pravdu :-)
  • louza
    louza26.11.2018 20:28Srazy, cony, festivaly
    Jestli můžu trochu poradit, celkem se nám pro srazy osvědčilo http://doodle.com/
  • louza
    louza26.11.2018 20:21Pindárna
    Zack : Jasně. Je to tvé svrchované právo. Tak uvidíme, jsem celkem zvědav jak to bude fungovat v praxi. Možná si z toho něco ukradnu pro sebe, když to bude dobrý.

    Fry : Trochu nerozumím co znamená ohrožovat svým názorem (ale zní to fakt ftipně) :-) Já patrně ohrožuji někoho svým názorem v každém komentáři, pokud si ho někdo svévolně přečte a nechá se jím dobrovolně ohrozit :-) Jestli myslíš takový to "můj názor je nej a všichni kdo nesouhlasí jsou blbové" (a to tisíckrát opakováno), tak to je skutečně problém, zvlášť když se takových lidí sejde víc a utvrzujou se v tom. Ale to se tu myslím neděje, nebo jsem si toho nevšiml. Občas sem tam nějaký exces, jsme přece jen na internetu. I já sám tu určitě párkrát prudil. Ale pořád žiju v domnění, že je to tu celkem zdravý. Osobně pravda některý lidi a jejich postoje nemám moc rád, ale naučil jsem se je tolerovat a trochu i respektovat. Holt tisíc lidí, tisíc chutí.
  • louza
    louza26.11.2018 17:17Pindárna
    Zack : chápu. Je otázka jestli tohle může jedinec subjektivně nějak spravedlivě rozsoudit. Osobně jsem tuhle otázku řešil na jiném webu, kde sedím na tvé sesli a rozhodl jsem se pro naprosto minimální vměšování. Konkrétně Kapise tam mám taky a nikdy jsem mu nemazal jediný příspěvek, byť občas šla diskuse hodně mimo topic. Pokud už bych se k tomu rozhodl, asi bych mu dal bez další následné diskuse echo proč jsem se k tomu rozhodl. Za sebe můžu říct, že se mi tvůj liberální a rozumný přístup doteď líbil, tak věřím, že to vymyslíš nějak chytře.

    Fry : Walome má podle mě v tomhle pravdu i když je to možná trochu jinak než to on myslí, lidi to fakt umí i sami a brát do ruky bič málokdy něco vyřeší. Cenzura není nikdy správný řešení. Koncepčnní řešení je jedině systematická výchova. Podle mě je současná situace a úzkoprofilových webech docela fajn díky nástupu facebooku kam se odlili ti největší křiklouni a na žánrově zeměřené stránky chodí už povětšinou jen skuteční fandové. To bahno co bylo po celém internetu v první dekádě už dneska notně prořídlo. Bylo fakt o dost hůř.
  • louza
    louza26.11.2018 14:17Pindárna
    Draco : řekla největší místní trolice...:-) Ale v podstatě souhlasím, že tady snad diskusní osvěta a umírňování není až tak potřeba. Spíš si říkám, jestli je to problém jen komiksových diskusí a jestli to vůbec můžeme v tak malé ohrádce vyřešit. Jestli ty jevy náhodou nejsou hlubší společenský problém. Ale zase na druhou stranu komiks je součástí společnosti, tak proč nezačít před vlastním prahem...?
  • louza
    louza20.11.2018 15:19Pindárna
    Hm. No jak to vidím já, tak problém není ani tak v tom co si o Plutoně myslí nějakej společek pár stovek aktivních komiksových fandů, kteří Plutonu znají a z nichž zlomek jich hodnotí tady a i kdyby si to nakrásně koupili všichni, tak to sotva spasí. Ale je to o tom jak oslovit lidi, kteří o Plutoně a Lemirovi ani nějakém komiksu v životě neslyšeli, aby si jí koupili. Protože fandů je pár stovek, kdežto těch ostatních je pár miliónů. Podle mě je to to samé jako vždycky. Plutona se zkrátka nechytla. A jasný recept na to co se chytne neexistuje.
  • louza
    louza20.11.2018 14:00Pindárna
    Zack : dělat sám je neumím, proto rád podpořím lidi, kteří to umí. Ale musím nějak zjistit, které za to stojí... Tady bych tu diskusi s dovolením utnul, protože podobných už bylo a stejně se to ještě nikdy nevyřešilo. Mysli si co chceš, já stejně budu konat jak uznám za vhodné. Je celkem jasné, že se nedomluvíme a jen zbytečně budeme generovat další nesmyslný bajty do databáze.
  • louza
    louza20.11.2018 13:39Pindárna
    Zack : Tímhle si mi nahrál na smeč. Protože já do hospod už skoro nechodím z důvodu, že v 80% případů tam hnusně vařej a mám pocit, že za svoje peníze nedostávám tu přidanou hodnotu, kterou bych čekal. Pokud vezmu tu samou cifru a udělám si jídlo doma sám, dosáhnu skoro vždycky lepšího výsledku. Komiksový trh má v mém případě jedinou šanci. Buď to bude fungovat tak jak to vyhovuje mně. A nebo se toho vůbec nebudu účastnit a nezaplatím ani to co mi chutnalo. A při přehledu mých komentářů tady v databázi je jasný, že mi chutná fakt nadprůměrně. Vzhledem k tomu, že všechno cvakám za svý a většinou těsně po vydání.
  • louza
    louza20.11.2018 12:13Pindárna
    Gmork : tak, tak. Pamatuju si, že když jsem tohle vysvětloval Scarfaceovi, tak docela ztuhnul co jsem to za prašivýho zloděje, kterej to ještě do očí přiznává :-) Ale je pravda, že nebejt možností, který jsou dnes a nemít možnost si předečíst některý věci dopředu, tak bych v tý záplavě (hlavně tedy té zahraniční, česká je už odfiltrovaná) nečetl raději asi nic. Riziko šitu je obrovské. Ale i tak toho koupím mraky jak v cz, tak i dost v en. Věšinou to pak vypadá tak, že jednou za čas napochoduju do krámu vydavatelství a jen ukazuju prstem. Nejvíc mě baví nákupy v CC, kde mi ta paní vždycky přeje ať se mi kniha líbí :-) - ano líbila se mi. Proto jsem tady. Na druhou stranu, toho vychází opravdu spousta pěknýho a když mi na stacku čeká 10 knih s potenciálem 100%, proč se zabejvat osmičkovou záležitostí?
  • louza
    louza13.11.2018 22:10Povinná četba
    Fimi : Doctor Star je velmi dobrý. Skoro bych řekl to nejlepší co pod BH hlavičkou zatím vzniklo.
  • louza
    louza10.11.2018 00:12Pindárna
    Fimi : Jo. Řekl bych že ten Outcast už zase tolik ne, ale WD je prostě objektivně hit. Já mám třeba rád Willinghama, ale vůbec mu nevyčítám, že po Fables defakto zmizel, protože co by taky ještě psal lepšího, že? Proto říkám : nevydávejte samý Ennise, Aarony, Morrisony, Jodorowský...navydávejte ani celou produkci vydavatelství Image, Vertiga ani Longshot Comics. Vydávejte prostě "jen" dobrý knížky.

    A co je dobrý určím samozřejmě já :-)

    Opět nědokážu odpovědět. Některé knihy od Aarona, něco od Ennise MAX (bez max nic). Remendera neznám. - Nevim, neřeším, neměřím knihy, nelícuju je v polici ani nesbírám komplet jediného autora protože to je statisticky vždycky cesta do pekla. Prostě se snažím vytipovat a přečíst to nejlepší. I tak toho vychází tolik pěknýho co zaručeně minu.
  • louza
    louza9.11.2018 23:54Pindárna
    Fimi : není to jasný? Celý filmový Avangers a všechno kolem nich jsou okopírovaný Ultimates. Většina laický veřejnosti si myslí, že Fury je černoch. Řekni jim, že je běloch a že ho v devadesátkách hrál David Hasselhoff a všichni kinoznalci Marvelu tě pošlou rovnou do blázince... Ano. Old Man Logan jedinej ne. Jeho nejkvalitnější věc naprosto klasicky unikla pozornosti Hollywoodu :-)

    Jinak teda k tý bandě...ono se to líp soudí zpětně. Sám si řekni, jestli by sis ty knížky přečetl ještě jednou. Ennis byl věrozvěst a přišel s něčím fakt novým. Ale chtěl to novátorský drsňáctví trumfnout ještě větším drsňáctvím a už mu z toho vyšel paskvil. Pak se ještě celkem chytil v těch svých válečných komiksech, ale to už nemá tak silnej záběr. Ani Crossed nebylo nic moc. Kirkman ukázal že to jde dělat mnohem zajímaveji.
  • louza
    louza9.11.2018 23:31Pindárna
    Fimi : já chtěl říct spíš to, že nejde absolutně paušalizovat. Uznávám Moorovu svrchovanost, ale jeho aktuální věci jsou neprosto nečitelný. Preacher a Hitman byly v době devadesátkovýho marastu komiksovým zjevením, který defakto nadefinovalo podobu komiksu v další dekádě. Ale Banda už byla slepá ulička, kde si jen nějakej pomatenec vylejval svoje komplexy z byznisu, který ho proslavil. Na Millarový práci zase stojí celej filmovej vesmír Marvelu, z jehož úspěchu tyje celá komiksová scéna. I ta, která se ráda považuje za nezávislou. Moc si ho vážím, ale z jeho Empress jsem dal asi dva sešity. Jeho nový věci mě vůbec nebaví. Aaron má super Skalpy a perfektní první knihu Southern Bastards, ale třeba takový Goddamned jsem vůbec nekousnul. Každý má holt svůj vrchol a nejde jednoduše říct kdo je lepší.
  • louza
    louza9.11.2018 23:10Pindárna
    Fimi : Oba :-) Ennis v devadesátkách a Millar po miléniu. Po roce 2010 Lemire :-)
  • louza
    louza8.11.2018 19:58Sběratelský klub
    Fimi : to víš holt, někdo to má na čtení, někdo je šmelinář :-) Ne vážně, vím jak to myslíš. Knížky v angličtině se v čechách velmi špatně prodávají dál, to je prostě realita. I když jí moc nechápu.
  • louza
    louza5.11.2018 09:51Pindárna
    uff : 30 knížek? To se snad ani nedá....navíc ono to není zase tak provázaný za posledních 10, 12 knih se vlastně nic zvláštního nestalo... Ale je to návykový.
  • louza
    louza4.11.2018 11:55* Připomínky a návrhy
    Fry : překlad Plata, redakce Hokr, korektury Gotfrid, DTP Lelita, Kočí. Jaktože to už nemáš? Zrovna tahle kniha je po delší době opravdu bohová, jsem z ní hodně nadšený.
  • louza
    louza26.10.2018 13:56Povinná četba
    Killingjoke : rozumím, no i já mám právě na Brubakerovi nejraději to, že moc neplácá. Promyslí příběh, řekne ho a jde na další, většinou úplně jinej. Což teda s tím návratem k již vyřčenému trochu ztrácí na přitažlivosti, ale co se dá dělat. Věřím, že to zvládne dobře. KobK určitě dojeď, ta druhá půlka je řekl bych lepší než první.
  • louza
    louza25.10.2018 21:49Povinná četba
    Killingjoke : fajn zpráva, ale přiznám se, že po tom co jsem dočetl Junkies, který je taky v podstatě trochu jinak technicky zpracovaný Criminal s dosud neznámými postavami, tak bych se spíš bez dalších dílů obešel. Už ty dvě doplňovačky Savage Sword a Kung-fu byly jen..."takovej normální kriminál". Junkies mi přišlo sice fajn, ale vyloženě šablonovitý. Navíc pointa na kterou vede je do poslední stránky naprosto neuhodnutelná. Nový Criminal bude určitě dobrý, ale stejný jako to, co už známe. Brubakera obdivuju hlavně proto, že pokaždý přišel s něčím novým a mezi sériema Criminal, Fatale, Velvet, Fade Out i KoB jsou diametrální rozdíly....proto bych raději něco novýho co ještě neznáme... Třeba středověký drama, divokej západ, starej Egypt, nebo tak něco.... Viděl jsi třeba někdy noir z džungle postavenej na základech Rice Burroughse? Já taky ne. A proto by ho měl Ed napsat. Byl by byl můj splněný sen. Criminal už znám :-)
  • louza
    louza25.10.2018 12:52Sběratelský klub
    Hawwwran : vyráží to dech. Takovýhle použití knižních artefaktů mě nikdy nenapadlo. Já si na zeď trapně zpátečnicky kupuju originální obrazy :-) Jo, máš to moc hezký.
  • louza
    louza21.10.2018 20:07Pindárna
    Radim : Já to četl. Jak původní Carthago, tak i Carthago Adventures. První je homogenní příběh o prehistorickém žralokovi, adventures je několik různých příběhů kde kryptozoolog pátrá po dalších příšerkách. Líbilo se mi obojí. Christophe Bec je můj oblíbený řemeslník a i když si nemyslím, že jeho tajemné příběhy na hranici horroru, které nejvíc asi odpovídají modernějším Aktům X, patří mezi špičku v komiksové literatuře (možná kromě sper skvělého Pandemonia), vždycky si jeho knihy neskutečně užiju. Chtěl jsem už před děkolika lety na fóru Crwe, aby to zvážili, ale byl jsem Gmorkem utřen, že to jsou horory a to že se rozhodně neprodá a nikoho (jeho) to nezajímá. No. Tak asi jo. Já si to kupuju všechno. Je to bezva.
  • louza
    louza18.10.2018 12:37Povinná četba
    Fimi : mrkni na to. Je to podobný divnopříběh na hranici fantasy a horrou jako ptávě Zámek a klíč. Líbila se mi i psaná předloha a komiks se jí podle mého soudu zcela vyrovná.
  • louza
    louza18.10.2018 12:33Publicistika
    Draco, Walome : nerad držím basu s váma dvěma extrémistama, ale Craig Russell je vážně dost strašnej. Jak vidím někde jeho jméno, okamžitě odcházím i když tohle by mě zrovna tématicky docela zajímalo...škoda.
  • louza
    louza18.10.2018 12:27Povinná četba
    Fimi : Já bych bral třeba takový Great and Secret Show, který bylo zkomiksovaný podle Barkerový knihy kreslířem Rodrigezem a od jeho Zámku a klíče je defakto k nerozeznání. A je to Barker, takže je to zajímavej příběh. Absolutně jsem nepochopil proč to tady všichni přehlédli. Od CC bych tohle třeba čekal už před lety. A nic. Stejně tak jsem nechápal Moorova Nema, který se nakonec letos objevil. Ono je hezký omýlat si tady na fórech pět stejnejch věcí od jednoho autora, ale dost lidí si neuvědomuje, že v šuplíkách je toho ještě hodně klenotů, který jsou dávno ukončený, prověřený a tady nevyšly.
  • louza
    louza16.10.2018 12:19Pindárna
    Hawwwran : Tak ty anglický Gw taky. Nevím proč z čista jasna nedrželi původní formát. Nejsem naštvanej, protože větší, lepší. Ale moc to nechápu...
  • louza
    louza16.10.2018 10:53Pindárna
    Hawwwran : A jé, nelícuje :-) Kdybys viděl jak vypadá moje polička s Grandvillama, dostal bys mrtvici. První český díl o 5cm menší, pak anglická rovinka a poslední černej zase o 5cm větší. A víš co? Jen jsem se hlasitě zasmál při představě jak by z toho někteří padli do mdlob a je mi to jedno. Poličky beztak vzdávám a už to nějakou dobu pytluju....už se to nedá.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: neveřejné
Nabízím: neveřejné
Osobní: neveřejné
Sbírka mimo CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: neveřejné
Nabízím: neveřejné
Osobní: 0