gobers [mecenáš]

gobers

Jméno: Petr Jan Vinš
Email: religio@post.cz

Mám málo komiksů...

Zahraniční (převážně anglofonní) sbírka na ComicBookDB: http://www.comicbookdb.com/collection.php?ID=97008

gobers
M gobers | 12.5.2018 | Alisik #01: Podzim

Na Alisik mě mimořádně baví kresba, která nejen, že dělá takovou tu správně "burtonovskou" atmosféru, ale dokáže se podle potřeby i proměňovat (např. epizoda z mládi babičky Šejdračkové je kreslená úplně jiným stylem, aby náležitě vystoupila z děje). První díl je takové trochu intro, které nám představuje jednotlivé aktery, jejichž osudy se v dalších dílech začnou víc splétat. Originál taky dost šikovně využívá různých jazykových vrstev, kdy devadesátiletá nekrobabička mluví trochu archaičtěji než cirkusák a samozřejmě ještě jinak se vybavuje mládež na diskošce - jestli se mi tohle povedlo nějak použitelně přenést do češtiny musí ale posoudit někdo jiný. Možná jenom jedna vtipná historka k tomuhle - ve scéně z diskotéky jsem na několik německých obratů koukal jak z jara a za boha je nemohl najít v žádném slovníku ani online. Tak nakonec píšu kamarádce do Německa, jestli neví, co to znamená. Načež přijde vysmátá odpověď: "No, dneska to teda jako neznamená už nic, ale v 90. letech mezi teenagery..." :-)

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Ultimátní komiksový komplet #041: Zombie z Marvelu

Źádná velká hloubka... prostě zombárna. Místy jsem se fakt hodně smál. Tenhle alternativní vesmír se Marvelu dost povedl, ale zase je třeba říci, že to není něco, k čemu by se člověk nezbytně vracel zase po čase zpět. Rozsahem tak akorát, o moc déle by tomu totiž asi nevydržel dech... což ostatně potvrzují pokračování v angličtině, která už mě po čase začala docela nudit.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Vějíř 2014 - Sborník české mangy

Můj první vstup do komiksového světa z opačné strany, než jen jako čtenář - spolupráce s Abbém byla výtečná a za myslím, že výsledek neurazí. Ostatní komiksy jsem někdy se zájmem přečetl, někdy jenom prolistoval. Kvalita je hodně vrtkavá, ale to je u sborníku tohoto typu asi nevyhnutelné. Rozhodně stojí za to ocenit podporu mladých začínajících autorů - kdo ví, co z některých vyroste za pár let. Srovnání s "profi" komiksovou produkcí v hodnocení je v tomhle případě trochu nefér, ale co se dá dělat.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Chata v Jezerní kotlině

Chata v Jezerní kotlině je jeden z příběhů, který mě jako malého hodně vzal. Má to atmosféru i teď po letech. Jenom ta mravoučná poselství už mi přijdou trochu legrační, ale budiž... to zkrátka patří k době.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Tajemství žlutých skal

Veliká klasika. Pamatuji si, jak jsem to jako malý skautík hrozně žral. Ale i teď to stále není špatné. Jen kvalita tisku tedy občas dost pokulhává.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Opráski sčeskí historje #02

Oprásků jsem velký fanoušek, nicméně přišlo mi, že druhý díl trochu ztrácí dech a místo vtípků pod povrchem, které vyžadují historickou erudici (a které mě bavily vždycky nejvíc), občas začíná sklouzávat k trochu prvoplánovému humoru. Takže z mého pohledu tentokrát průměr, uvidíme, jaké budou (a jestli budou) Opráski 3.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Lobo: Kostěj nesmrtelný

Je dobře, že jsou staré dobré Lobovy příběhy sebrané dohromady. Jsou tam slabší kousky (Prsa) i veliké pecky (Kostěj). Obecné hodnocení: průměr.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Fanouš: Továrna zkázy

Je to legrace, má to spád, vynikající kresbu a našlapaný dějový spád. Ale přišlo mi, že je to trochu málo muziky za hodně peněz. I když to je spíš otázka nakladatelské politiky a autor do toho nemůže až tak moc mluvit. Těším se na další Fanouše, ale když budu vytahovat to dvoukilo u pokladny, tak budu mrmlat...

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Anna chce skočit

Lucie Lomová patří mezi mé vůbec nejoblíbenější české komiksové tvůrce a ilustrátory (měl jsem tu čest, že ilustrovala i některé mé překlady). Její velmi osobitý styl kresby (nebo spíše styly, protože podle toho, jaká rovina vyprávění se zrovna v knize odehrává se styly mění) mě velmi oslovuje. Takže k Anně jsem hned od počátku přistupoval s velkými nadějemi. A nebyl jsem zklamán. Jednu slabinu je ale třeba vytknout: přestože je příběh svými kulisami bytostně český, tak ze scénáře hodně čouhá, že je psán pro Francouze, takže musí být některé momenty a reálie přetažené téměř ad absurdum. Úplný vrchol toho je pak "Havel ex machina", kterému jsem se musel už opravdu smát. Ale tak to je a tak to být musí... předpokládám, že francouzskému čtenáři to bude tak akorát.

gobers
M gobers | 2.9.2014 | Žid Fagin

Je veliká škoda, že je v češtině z Willa Eisnera, naprostého to klasika světové komiksové tvorby, k dispozici tak málo. Takže český čtenář musí začínat fakticky od konce jeho tvůrčího díla - Fagin je jedním z posledních komiksů, které Eisner publikoval. Takže není divu, že jsou tím hodnocení ovlivněná. Fagin dává smysl především v kontextu předchozích Eisnerových prací - vzhledem ke své literární předloze užívá podobné techniky jako předcházející Moby Dick. A příběh samotný není až tak o Faginovi, jako spíš o Charlesi Dickensovi a o předsudcích, stereotypech a antisemitismu ve staré literatuře, kterou dnes považujeme za "klasiku". Aby člověk tohle poselství dobře viděl, musí ale znát Eisnerův vyprávěcí styl a jazyk, což - a tím se dostáváme k tomu, co jsem řekl na začátku - v češtině nemá tak úplně jak. Doufejme, že se někdo s českých vydavatelů rozhoupe a dá nám českou verzi třeba The Name of the Game nebo A Contract With God. Jestli se někudy dá dobře "nastoupit" do Eisnerovy tvorby, tak právě těmito dvěma, myslím si...

Aktivita

Naposledy přihlášen: 12.5.2018 22:16
Komentáře u comicsů: 12
Hodnocení comicsů: 11
Příspěvků ve foru: 0

Sbírka (z CDB)

Četl: 0
Má: 113 (cca 33705 Kč)
Chce: 0
Shání: 301 (cca 63379 Kč)
Nabízí: 0