Tomeek

Tomeek

Tomeek
Tomeek | 12.4.2020 | Fanouš: Tři úkoly pro Klytoru

Třem úkolům pro Klytoru jsem při prvním čtení přicházel na chuť pomalu, protože v nich Fanouš nemá tolik prostoru, kolik jsem zpočátku očekával. Nakonec si mě získaly. Jednotlivým zápletkám je věnován dostatečný prostor a světy, kterými se Klytora pohybuje, jsou vypodobněny do nejmenších detailů. Citoslovce při boji se strážcem v podzemí Jopliniina ostrova! Takže ano, také Tři úkoly považuji za nejlepší z celé série. Kdyby za nic jiného, tak za plakát Čtyřlístku na zdi příbytku čarodějky Joplinie.
Ovšem malý formát u celé série nakladatel vyloženě prokaučoval. :-(
Animovaný teaser
Autorovo PF 2015 s Fanoušem

Tomeek
Tomeek | 12.4.2020 | Fanouš: Továrna zkázy

Zjistil jsem poněkud paranormální věc. Každý z dílů Černého fanoušovské trilogie považuji za nejlepší z celé série. Asi tak, jako má slovinská hora Triglav tři vrcholy. :-) Továrnu zkázy jsem přečetl jedním dechem. Od počátku mě zápletka vtáhla do děje a jednotlivé zvraty v logickém rytmu stupňovaly napětí až do úchvatné pointy. Má to jen tu nevýhodu, že je to komix, který můžete číst podruhé až po delší době, kdy už pointu a detaily pozapomenete. Ale právě díky silnému dojmu při prvním čtení považuji také Továrnu za nejlepší díl celé série.

Tomeek
Tomeek | 2.4.2020 | Clever & Smart: V tajném poslání

baatcha: Díky, o Tomovi a Jerrym jsem nevěděl. Věděl jsem o prvním animovaném Hobitovi od Borna, ale o tomhle ne. A přitom to souviselo:
http://www.rembrandtfilms.com/rembrandtanimation.html
http://youtu.be/UBnVL1Y2src

Tomeek
Tomeek | 1.4.2020 | Manžel and Watashi

Tak tenhle komiks jsem si pořídil ze zvědavosti. Zaujalo mě, jestli má nějaký význam, že český manžel japonské ženy a autorky komiksu je na obálce vypodobněn jako milý kříženec medvídka Pú a Brouka Pytlíka. Knížku jsem si užil. O obsahu nebudu spoilerovat, jen je na pět hvězdiček moc krátká. :-) Mladá paní, mají talent!

Tomeek
Tomeek | 29.3.2020 | Clever & Smart: V tajném poslání

Nevíte někdo podrobnosti o tom, jak to bylo s tiskem německých Cleverů & Smartů v Československu za socialismu? Pamatuji se jen, že se říkalo, že se "tisknou tady ve Svobodě". Dávalo by to smysl. Soudruzi potřebovali devizy a kapitalisté levný tisk. Těch německých tady bylo mezi lidmi a na černém trhu docela dost, prý se kradly z tiskárny. Cožpak o to, to všechno mohla být legenda, aby se zamlžily jejich zdroje pašování ze západu. Ale mám ve sbírce i původně nerozřezané archy, jeden dokonce s chybně vytištěnou jednou z barev. A tam by mi už pašování smysl nedávalo. Víte o tom někdo něco víc?

Tomeek
Tomeek | 27.3.2020 | Lips Tullian: Další dobrodružství

Agónie talentu v přímém přenosu. Duševní impotenti, kteří v roce 1972 zařízli Lipse Tulliana v Mlaďáku, by zasloužili srdečné rozloučení á la Sahrberg. Předloha je stejná, Weigelovy scénáře mají v podstatě pořád stejnou úroveň, jediné, co vyprchává, je jiskra ze Saudkovy kresby.

Tomeek
Tomeek | 25.3.2020 | Lips Tullian

Tuhle mě přepadla malomyslnost, že Saudkovsko/Holtenovského Lipse Tulliana už nikdo na plátna kin nikdy nedostane. A pak, že je to stejně jedno, že by bylo bývalo jedině mělo smysl, aby ho natočili s Matuškou v sedmdesátých letech. A že kvůli normalizaci to tehdy nikoho ani nenapadlo. A pak jsem si po mnoha letech znovu pustil Fantoma Morrisvillu a bylo po trudnomyslnosti, protože to je přesně tatáž poetika lásky k braku, kde vystupují neohrožení hrdinové ostře řezaných rysů, křehké hrdinky se s tichým vydechnutím ách kácejí v mdlobách do jejich náručí, a desperát si střihne jen tak pěvecké sólo, něž chladnokrevně spáchá podlý zločin, za který záhy neujde trestu. Všechno smrtelně vážné a přitom k popukání. Pokud existuje tullianovský film, tak je to pro mě Fantom Morrisvillu. Co to je, co tehdejší filmaři znali, a ti současní ne? Oh, wait...

Tomeek
Tomeek | 28.3.2019 | Čechoslováci ve světě

Proč francouzští vojáci na straně 25 mluví německy...?

Tomeek
Tomeek | 10.3.2019 | Komiksová filozofie

Není to špatné, ale trochu mě to zklamalo. Jednak už název, který v originále zní Kreslený úvod do filosofie, byl změněn na komerčně nepochybně lákavější Komiksovou filozofii. Přestože filozofie znamená "milovat temnotu" (na rozdíl od filosofie, což znamená "milovat moudrost") a přestože tak český název slibuje více, než kniha může nabídnout. Některé výtvarné provedení filosofických principů je také poněkud matoucí - za všechny hned demonstrace Aristotelovy logiky na začátku, kde pod Hérakleitem sice praskne jeden stupeň, ale celý žebřík se nezhroutí, jak by mělo vyplývat z předchozího výkladu. Ale každopádně nadprůměrná knížka.

Tomeek
Tomeek | 10.3.2019 | Bublifuk #08: Namydlené vynálezy

Myslím, že Bublifuk dojel na jedinou věc: děti nejsou a priori nadšené, že si mohou číst komixy. Děti chtějí příběhy o svých hrdinech, a je jim v podstatě jedno, jestli mají ty příběhy formu čtení před spaním, filmu, počítačové hry nebo komixu. Takže název "Bublifuk" nepochybně rozněžnil srdce několika málo dospělých komiksových fandů, kteří za ním dokázali vidět mnohaletý boj za emancipaci komixových bublin v české literatuře, ale pro cílovou skupinu byl bez obsahu. Čtyřlístek je časopis o příbězích Čtyřlístku, pár příběhů o jiných hrdinech je z hlediska dětského čtenáře přehlédnutelný bonus navíc. Bublifuk byl časopis o ... bublifuku? Škoda ho.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 14.9.2020 14:19
Komentáře u comicsů: 8
Hodnocení comicsů: 21
Příspěvků ve foru: 1

Sbírka (z CDB)

Četl: 205 (cca 12711 Kč)
Má: 208 (cca 13514 Kč)
Chce: 0
Shání: 0
Nabízí: 5 (cca 535 Kč)