MickeyStuma

MickeyStuma
MickeyStuma | 20.2.2019 | DC komiksový komplet #008: Green Arrow: Rok jedna

Minimalismus v kresbě, minimalismus v textu a přesto svižný a napínavý dobrodružný děj. I zde bylo potvrzeno, že i málo znamená hodně. Při porovnání s klasickým komiksem tradičně na konci knihy, tentokrát z roku 1941, výrazný posun kupředu je až monstrózní. Dobrá práce.

MickeyStuma
MickeyStuma | 23.10.2018 | DC komiksový komplet #035: Batgirl: Rok jedna

Komiks předčí očekávání. Zpočátku děj vypadá, jako obyčejný a prostý dívčí příběh, ale každou stránkou vše plynule získává na důraznosti a přesvědčení. Volnější tempo, jednoduché dialogy, lehký humor a přirozená akce, která z dané situace prostě tak nějak vyvine. Barbara Gordon je charakterově typická teenagerka s odvahou sobě vlastní a hlubokým elánem jdoucí do všeho střemhlav, bez rozmyslu a zábran. Vzbuzuje nadšení a smysl pro dobrodružství. Zkrátka a dobře, tento start Batgirl nemůže zklamat. Na konci knihy jako ukázka komiksové klasiky počátku postarší Batgirl a to pod jménem Betty. Komiks ze šedesátých let opět přirozeně velice zkratkovitý a dějově do všeho hr.

MickeyStuma
MickeyStuma | 9.9.2018 | DC komiksový komplet #006: Batman: Dlouhý Halloween, kniha první

Sváteční vrah. Jeho pojmenování není náhoda, neb své činy provádí pouze v den nějakého svátku. A tak je stavěno i vyprávění příběhu co se týče kapitol. Halloween, Díkůvzdání, Vánoce, Silvestrovský večer, Valentýn a Den svatého Patrika. Příběh je pevný, temný a nejen literárně, ale i kresbou stavěný do noir. Hodně se to přibližuje k Franku Millerovi, jen je také plně použita barva. S výjimkou vyobrazení vražd. Text není nijak složitý, takže se to dobře čte. Mírné napětí a vtáhnutí různých postav do děje ke zdánlivé spolupráci obou stran barikády umí upoutat a hlavně vyvolat zvědavost, jak se události dál budou vyvíjet. První kniha ze dvou osloví i když asi spíše náročnější čtenáře. Na konci knihy v rámci klasik jsou příběhy dva. V první se připomíná počátek Riddlera, což je v ryze zábavné tónu a v druhé je Poisson Ivy poukazující na svůj okouzlující šarm, kterému neodolá ani Batman a její zákeřnosti. Oboje i na dnešní dobu přijatelné, i když začátek Riddlera je značně zkratkovitý.

MickeyStuma
MickeyStuma | 21.6.2018 | DC komiksový komplet #005: Superman: Utajený počátek

Když spojíme TV seriál 'Smallville' a snímek z roku 1978 'Superman', vznikne něco, jako je tento komiks. A stejně jako onen film má srozumitelný a přirozeně úsměvný příběh s vyobrazením známých charakterů postav. Je tu mnoho odkazů jak na seriál, tak i na film a k tomu i něco nového. Použít podobu Christophera Reevea byl dobrý nápad. Komiks jako doplněk k seriálu a k filmu slouží dobře. V knížce je i přidána klasika komiksu o Supermanovi z roku 1958 a to příběh z doby, kdy byl Clark Kent na vysoké a vystupoval jako Superboy. Taktéž úsměvný příběh, kterak se jeden učitelský profesor snažil odhalit jeho identitu. Jako komiksová ukázka dobrý tah. Buď jak buď, tato kniha je příznačná a zaslouží si místo v komiksovém světě.

MickeyStuma
MickeyStuma | 16.6.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #001: Avengers

První ukázkou je dnes již velice klasický příběh o vzniku party nazvané ´Avengers´, který ve své podstatě připomíná dvě věci. Zaprvé samotný vznik Avengers a zadruhé, jak se ve své době komiks dělal. Jednoduchá kresba je v rámci možností tehdejší tiskárny a použití nadměrného textu, kdy i dialogy působí vypravěčsky co se na scéně zrovna odehrává. V tomto dnes hodně těžkopádná záležitost. Následující příběh s podtitulem ´Ultron nespoutaný - Zlo se vrací´ už je jiná liga. Plynulý děj poukazující mimo jiné i na osobní život určitých jednotlivců, jejich osobní zodpovědnosti a citů. Zkrátka, vedle řešení problémů se poukazuje i na jejich lidskou stránku. A tak se nejedná pouze o superhrdinství s vůlí někomu natrhnout zadek. Příběh má v sobě jistou hloubku objektivní průzračnosti a je napsán s lehkostí, takže se text velmi dobře čte. Škoda jen konce celého dějství, neboť už vykazuje prvky umělého natahování.

MickeyStuma
MickeyStuma | 1.6.2018 | Kreslené příběhy: Dvacet tisíc mil pod mořem

Nebyl to špatný nápad vytvořit komiksy románů Julese Verna v podobě úžasných ilustrací jeho knížek. Bohužel, projekt skončil hned prvním příběhem. A není divu. Snaha o podobu kresby je viditelná, najdeme zde i okýnka přesně podle ilustrací z knihy, ale bohužel bylo to zpraseno barvou. Tohle mělo rozhodně zůstat černobílé. Scénář jako takový také není žádná pecka. Děj příběhu je značně zkratkovitý, čímž ztrácí na působnosti původního románu. Nadšení vystřídalo zklamání. Škoda.

MickeyStuma
MickeyStuma | 1.6.2018 | DC komiksový komplet #004: Batman a syn

Když si vezmu charakter onoho klučiny, asi nebude náhoda, že se jmenuje zrovna Damien. Informace o existenci vlastního syna Bruce Waynea alias Batmana nijak nerozhodí. Taky proč by mělo. Svoji tvrdou náturu už prokázal víc než mnohokrát, tak proč by měl změknout najednou nad vlastním synkem. Postavil se tomu čelem jak se na správného otce sluší a patří. Pro nějaké to dobrodružství tu samozřejmě nechybí intriky a jeden ohromný padouch, který v tomto příběhu zrovna nějak vyznívá zbytečně. Stálo by se něco, kdyby tu nebyl vůbec? Příběh není nijak obsáhlý, ani vedený do složitosti, což je trochu škoda, poněvadž tomu chybí určitá rouška napětí. Ale asi to tak mělo být.

MickeyStuma
MickeyStuma | 1.6.2018 | DMZ #06: Krvavé volby

Sice se jedná o komiksový příběh, ale když se nad celým konceptem čtenář zamyslí, uvědomí si, že se současným politickým děním jsou události zde obsažené víc než reálné. Boj o moc slibováním všeho možného i nemožného a snahou zdiskreditovat protivníka. A jak k tomu všemu přispívají novináři také víme. Scénář příběhu 'Krvavé volby’ je napsán skutečně impozantně. Má temnou a zoufalou atmosféru plnou nadějí a nejistot nad činnostmi médií, korporací a hlavně myšlenek všech zúčastněných. Škoda, že se v české verzi už nedozvíme co bylo dál. Vydavatelská politika BB/artu začít vydávat sérii, aby byla po pár dílech zase utípnuta a je stále nepochopitelná. Kolikátá je to už nedokončená série? Začít něco odebírat od BB/artu je hodně velkým rizikem.

MickeyStuma
MickeyStuma | 1.6.2018 | Znovuzrození hrdinů DC

Nové generaci čtenářů představit všechny základní postavy a jejich minulost do jedné knížky není nic jednoduchého. Mělo by to mít smysl, jednoduchost a hlavně v tom neudělat guláš. Jestli se to touto knihou povedlo, těžko říci. O příběhu zde nemůže být samozřejmě žádná řeč, neboť se jedná jen o kratičké úryvky různých dějství, tedy o narážky a odkazy na události, které mnozí nemusejí znát. A tak je při čtení velmi důležitý průvodce na konci knihy ledasco vysvětlující. Mohlo to být lepší, ale mohlo to být také horší. Kniha vypadá krapet rozporuplně, ale jak se říká, lepší než drátem do oka.

MickeyStuma
MickeyStuma | 15.4.2018 | DMZ #05: Skrytá válka

Pátá kniha přináší změnu a to v podobě vyprávění několika samostatných ukončených povídek, které svým způsobem ukazují, že v každém zákoutí se něco děje a že v podstatě u všeho Matt být prostě nemůže. Jsou tu postavy nové, i z předchozích knih známé. Máme tu drama, akci i metaforu. Kniha tak ukazuje, že na dlouhém jednotném příběhu pro každou knihu série stavěná vůbec být nemusí. Ve světě komiksu nic neobvyklého.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 7.5.2020 16:32
Komentáře u comicsů: 17
Hodnocení comicsů: 17
Příspěvků ve foru: 0

Sbírka (z CDB)

Četl: 17 (cca 4134 Kč)
Má: 614 (cca 130918 Kč)
Chce: 19 (cca 4581 Kč)
Shání: 30 (cca 3794 Kč)
Nabízí: 0