• soulbringer
  soulbringer mecenáš16.9. 15:20Alias
  "Hlavně mě nelituj! Opovaž se mě, k*rva, litovat..."

  Myslím, že máme jasného finalistu pro comics roku 2022, který vyšel v ČR.

  Alias je nejlepší příběhový výlet do mini-universa stvořeného Brianem M. Bendisem (a to si myslím, že laťku s omnibusy Daredevila nedal nijak nízko). Je to to nejlepší i proto, že to není typický marvelovský příběh superhrdiny ani laciný pokus o stvoření antihrdiny. Alias si skutečně zasluhuje řadu superlativů a ano, v jistém ohledu je revoluční - ostatně i proto vznikl "dospělácký" imprint MAX - ale není to jen kvůli jaderné mluvě, krvi či obnaženému ramenu v posteli, ale především díky samotnému příběhu a dobře vykresleným dramatům a (ne)fungujících mezilidských vztahů ve světě, který chrání Avangers.

  Alias se těžce zařazuje a to je dobře. Je to výborný crossover a zároveň unikátní věc, která má správně vyvážený spád příběhových linek a odkrývání charakteru, motivací a dramat hlavní hrdinky. Není to detektivka, ačkoli se hlavní hrdinka živí jako soukromé očko. Není to typický noir, rozhodně žádný Brubaker, ačkoli je plný temných zákoutí, lidských poklesků, kde nechybí prázdná sklenka alkoholu. Není to psychodrama, ačkoli o duši a identitu hlavní hrdinky tu jde především. Není to pláštěnková mela postavená na superschopnostech, ačkoli se to superhrdiny poměrně hemží a dostane se i na souboj s opravdu zvrhlým záporákem.

  Alias je především komplikovaným a dobře stavěným příběhem dospělé mladé ženy. Hlavní hrdinka - JESSICA JONES - vás totiž zaujme od začátku, bude vás bavit a zároveň nesmírně iritovat. Ačkoli nestojí o nějaký zájem, adoraci natož lítost, je těžké s ní nemít soucit. Pro čtenáře (a zejména čtenářky) je naopak velmi přirozené se vcítit do jejich monologů, dialogů a prožitků, která by ráda nechala navždy pohřbené. Některé traumata si vlastně ani nedokážu představit a spíše mi běhal mráz po zádech. Tady je pro mě Alias opravdu nejsilnější a naprosto skvělý. Alias je velmi uvěřitelný a civilní příběh (nevyrovnané) osobnosti, která nehledá pouze řešení případů, ale hlavně hledá samu sebe a to kým je a čím chce být (a k tomu zaplatit složenky za elektřinu).

  Díky rozsahu 28 čísel tu dostáváme skvěle plastický obraz hlavní hrdinky s dobrou náloží zápletek, které spolu více či méně souvisejí a které logicky propojuje právě soukromé očko z kanceláře s názvem Alias (což je vzhledem k tomu, jak postupně odkrýváme různé vrstvy života Jessicy, moc hezká alegorie celého díla). Od prvního políčka víte, že tohle bude jiné, že to nebude hezké, ale že chcete znát nejen rozuzlení případů, ale zjistit, co je Jessica vlastně zač a proč opustila svou dřívější kariéru superhrdinky s názvem Jewel. Zároveň si myslím, že pro čtenáře, kteří se Jessicou poprvé setkávají na stránkách Alisu, jde o velkou výhodu. I proto, že Alias v retrospektivních příbězích a vzpomínkách ukazuje pozadí rodinné tragédie, formující trauma a zdůvodnění proč Jessica nechce používat své superschopnosti... ale k tomu se musíte taky dočíst. Je to velmi dobře poskládáno.

  Ten crossover žánrů a různé životní zvraty hlavní hrdinky naprosto skvěle doplňuje kresba Michaela Gaydose. Tam, kde přichází na scénu flashback příběh Jewel nebo niterná zpověď traumatu, přepne Gaydos do stylu zlaté ery minulého století, nebo stylu X-manů a zářivých barev 60. let. Na první dobrou nemusí asi někomu úplně vyhovovat noir styl, ve kterém je kreslena převážná část příběhu a chce to vážně dobré světlo, ale se všemi kolážemi a změnami skládá Gaydos výtečnou vizuální mozaiku, která jen podtrhuje jedinečnost Aliasu. Takže souhrně:

  plusy
  - skvělý, uvěřitelný, mnohovrstevný příběh - dobrý zápletky, zajímavé případy (z nichž musím vyzdvihnout hlavně poselství případu ztracené dívky a americkém zapadákově)
  - kombinace několika žánrů a příběh z Marvel universa, který prostě nečekáte
  - celková atmosféra a velmi plastická hlavní hrdinka, dobré průpovídky, černý humor i pár hlášek se našlo
  - noir kresba, která se k příběhu hodí, kterou doplňují flashback střípky v jiném stylu - mnoho okének je bez textu a vy najednou vidíte, jak se před vámi zhmotňuje napínavý film či sarkastické ticho. A plyne to fakt přirozeně.
  - doprovodný materiál - kde samotní tvůrci komiksu rozvíjejí alternativní verzi, která vás taky bude bavit, byť je příliš krátká a jde spíše o náčrt (v porovnání s celkovým příběhem).

  mínusy
  - největší slabina je ve způsobu pojetí souboje s hlavním záporákem. Hezky stupňovaný příběh dochází rozuzlení v klasickém marvel-superhero-stylu a vůbec se do příběhu nehodí. Vypadá to nepříliš promyšleně až uspěchaně. Zároveň i epilog působí sice dojemně a přející čtenář musí cítit zadostiučinění, třeba se i dojmout, ale opět to přináší až moc rychlé zářívé světlo ve světě MAX stínů předchozích stránek. Ale Jesicce to nakonec asi budete přát všichni :)
  - vazba je příšerná. Argo muselo vědět, že 720 stran potřebuje fakt profi držení, ale kvalita je hrůzná naprosto to podcenili. Normální verze se i přes pečlivé a citlivé zacházení odírá a vazba se bortí (jestli můžete, tak si raději asi pořiďte limitky, kde je to snad lepší)... jestli potkám někoho z Arga, kdo je za to odpovědný, tak ho asi nenalezne ani paní Jonesová.

  Celkové hodnocení: 90 %
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.2. 15:46Cesta kostí (sběratelská verze)
  Nejsem úplný příznivec hororů, ani krátkých příběhů, kde nás autoři vedou poměrně předvídatelně za ručičku, ale tahle povídka vlastně stojí za to a nakonec jsem si to docela užil. Dobrý je, že to nejsou žádná jatka, kde na každý stránce stříká krev. Oceňuju rozhodně kresbu a stejně tak i atmosféru + ty palčivé otázky, které ostatně příběh předkládá. Všichni, jež vyrostli v komunistickém bloku nebo ti, jež mají ponětí o hrůzách gulagů, se příběh dostane lehce pod kůži. Ale jak anotace nasvědčuje nejde jen o hrůzy, kterých se na nás dopouštějí jiní, nejde tak o šílený režim, který je schopen odsoudit člověka na 20 let za pitomý vtip, jde o to, co tyhle děsy dělají s námi. Jak bychom se vlastně zachovali sami? Co bych dělal pro přežití v gulagu nebo mimo v něj v tak zvráceném systému a na takovém nehostinném místě jako je Sibiř. Jakou cenu má můj život v mých očích (Vs hodnoty na kterých život stavím)? Jakou cenu má život spoluvězňů, jakékoli jiné lidské bytosti? Jak rychle se dokážu proměnit v něco, co si raději projektuju mimo sebe, co si vlastně ani sám nechci přiznat? Inu, klasika.

  Inu, klasika, ostatně nějaký moudrý muž už dávno prohlásil, že až pod nečekaným a těžkým tlakem se teprve ukáže, kdo ve skutečnosti jsme a tohle je další alegorie na dané rčení v hororovém hávu z nedávné doby. Nebylo to nakonec vůbec špatné. MB svou druhou knihou opět nešlápli vedle. Takže jen houšť.

  plusy
  - kresba, která sedla příběhu a vlastně ho udala a udělala. Cormack umí hru se stíny a staví dobrý atmo
  - uvěřitelný příběh (ostatně tyhle hrůzy se fakt děly) a uvěřitelné postavy (na těch pár stránek)
  - hmatatelná atmosféra (takhle v zimě na horách, v mrazu - to fakt chceš číst)
  - hororové a metafyzické elementy jsou v náznaku a davaj volnost pro interpretaci čtenáře a nejsou hlavním hybatelem příběhu

  mínusy
  - příliš jednoduchá zápletka (ale i kus suchýho chleba je v gulagu posvícení) - na můj vkus nás ale vedl autor až moc za ručičku a to napětí nestupňoval asi tak, jak bych čekal
  - příběhu by seděl alespoň nějaký ten nečekaný zvrat. Je to zbytečně trhané, přímočaré a rychlé. Až moc rychlé (s charaktery, minulostí, gulagem, ruskými bajkami si šlo pohrát daleko lépe - je to fakt promarněná příleřžitost)
  - ten závěr je ještě kratší než by mu slušel. Je evidentní, že Douek chtěl alespoň na závěr nějaký překvápko, kde by položil pointu / otázku pro čtenáře, ale úplně se to nepovedlo. Přišlo mi to opět moc narychlo a bez lepšího prolnutí.

  Doslov je must-read, pro celkovej kontext. Je stejně krátký jako příběh, ale mnoho z nás si znovu asi položí otázku, proč do toho Douek nedal prostě více... takže pro někoho je to plus, pro jiného mínus a řada lidí to ani nemusí přečíst. Ale určitě stojí za to užít si každou stránku, pač jich vskutku není mnoho.

  Celkové hodnocení: 70 %
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.6.2021 17:10Záhady kvantového světa
  hravé, tuze milé, jednoduše podané a velmi kreativní - tohle se vážně povedlo a kde bych dneska byl, kdyby takhle nějak vypadaly učebnice fyziky! ;)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.6.2021 16:57Ještě jsme ve válce
  Neobyčejné příběhy obyčejných lidí v (ne)obyčejné době totalitního zřízení - skvělý počin Postbelum (posluchači Příběhů 20. století z ČRo řadu příběhu znají a mají výhodou, pokud si vzpomenou na hlas samotných vypravěčů - zároveň se komiks snaží jejich vyprávění rozšířit / zredukovat do souvislého příběhu). Je to jedna z mála knih, která dokáže na příbězích lidí ukázat drobné ostrakizaci i naprosto hroznou zhoubu člověka, ale i odvahu a boj vůči zrůdnému systému.

  Nutno říci, že kresba a hlavně vyprávění u některých příběhu pokulhává - zvláště díky nutné zkratkovitosti, či jednoduchému "překreslení" vzpomínek, ale jako celek to působí dost plasticky a člověku, jež nezažil tuhle dobu, dá alespoň solidní vhled do minulosti. Rozmanitost autorů není vůbec na škodu, právě naopak - ostatně hlavní jsou tu příběhy a všechny mrazivě fungují. Celý sborník považuji nakonec za neoddiskutovaný skvost české tvorby a jsem za ní rozhodně vděčný.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.6.2021 16:43Sametová revoluce
  Kresbou tahle záležitost úplně nenadchne a zřejmě najde jen málo čtenářů, kteří by si z toho odnesli silný zážitek, byť příběh popisuje naprosto přelomové události roku 1989. Dokázal bych si k tomu představit daleko lepší vyprávění, ale chápu, že se to v historických konturách nedělá jednoduše - na druhou stránku, to není vůbec špatný dárek pro dospívající děti a mládež - když jim chcete vysvětlit, co všechno se tu tenkrát dělo.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.6.2021 16:38Rychlé šípy (3. kompletní vydání)
  Tohle lze číst pořád a už se těším, jak tohle budu číst se svým synem :) Je to komiks s kterým jsem vyrůstal, takže tohle prostě v knihovně musí být - ale v knihovně to hlavně chcete a to nejen proto, že jste milovník Foglarovek a Rychlých šípů. Je to kus naší beletrické historie a jsem rád, že i dnes Foglar může v digitální době dodávat "nenápadně" kus hodnot každému čtenáři.

  PS: není to možná tak vymazlená artovka jako ta od Albatrasu (kde jsou i všechny verze příběhů), ale zase je to kompletka se všemi autory.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš2.6.2021 16:24Watchmen - Strážci
  Qui custodiet ipsos custodes?

  Strážci jsou a zůstanou bez jakékoli pochyby přelomovým dílem v celé historii komiksů (u mě osobně patří mezi pět nejlepších knih, ke kterým se rád vracím). Jsem zároveň přesvědčen, že tohle je nejlepší, co Moore kdy napsal (a že má za sebou naprosto epochální kariéru). Jestli něco nesmí chybět ve vaší knihovně, pak jsou to Watchemni. Pokusím se v "krátkosti" napsat, proč (a zároveň se pokusím neopakovat, ostatně je tu více jak 100 komentářů, které jasně deklarují, že je to MUST-READ). Zde překládám pozitiva i negativa (a schválně nepíšu, co je co):

  REDEFINICE KOMIKSU – Celou tohle legendu sepsal Moore v letech 1986-1987 a hlavním tématem knihy, výkresem postav, jejich motivů, jejich charakterových vad, předností i celým příběhem přinesl do žánru větší hloubku a více úrovňové vyprávění. Je obdivuhodné, na kolika vrstvách pokládá onu úvodní sugestivní otázku – „kdo hlídá strážce“. Celé dílo je vlastně retrospektiva celého žánru do dané doby – co a kdo jsou superhrdinové? Jak se k nim staví společnost (respektive čtenář)? Jak se stavíme jeden ke druhým? Kdo a proč má moc? Jak je taková moc (zne)užívána? Kdo mocné kontroluje? Kdo definuje a udržuje dobro či zlo? Kde začíná a končí moje ignorace / starost o lidi kolem? Je ten můj pohled vlastně správnej? Moore se s každou vrstvou a každou kapitolou snaží ty hranice posunout a dělá to tak, že si toho vůbec nevšimnete, ale nutí vás to přemýšlet. A ačkoli se zdá, že celé dílo může být parodií na superhrdiny, není tomu tak. Je to dekonstrukce klasického pohledu a jemný či ironický výsměch toho, co si do superhrdinů (či politiků, celebrit) projektujeme.

  POSTAVY – skvělé podané, výborně fungující a lehce uvěřitelné. Nejsou tak ploché a přímočaré, jako klasičtí superhrdinové se svými přednostmi či jedním, dvěma komplexy, které je kdysi pomohly stvořit. Na to, jak krátké to dílo je, dokáže Moore velmi skvěle vykreslit a postavy, které jsou tajemné. Introverti se představí spíše činy a naopak mluvkové jsou opravdu filosofičtí. Postavy jsou plastické a skvělé to celé funguje. V základu tam hlavně nenajdete žádného jasného hrdinu či padoucha na první dobrou. A o to jde. Ty postavy jsou na první dobrou spíše nesympatické a cestu si k některý najdete později, k některým vůbec, ale budete jim rozumět. Jsou autentické a hlavně každá z nich přináší naprostou dekonstrukci správného hrdiny, který by nikdy nejednal nečestně (viz pokus o znásilnění, konspirace, nevěra…). Vidíme tady lid v plášti, kteří dokázali získat status celebrity, poloboha, ale i maskované muže, kteří se stáhli na kraj společnosti. A právě z této pozice má každý dost jiný pohled na morálku či „dobro“. Postavy zde nejsou hrdiny, jsou především lidmi.

  VÍCEÚROVŇOVÉ VYPRÁVĚNÍ – Za mistrovskou práci považuji i všechny úrovně, kterým Moore příběh propojuje. Na začátku se přitom může zdát, že flash-backy postav jsou matoucí, nebo, že historické psané okénko „pod kápí“ či komiks v komiksu jsou spíše rušivé či zbytné. Jenže celému příběhu dodají opravdovou hloubku a některé detaily zacvaknou právě ve správný čas. Moore nespěchá. Příběh vyprávím a spojuje pomalu. Přitom to pomalé tempo je v naprostém kontrastu s „dooms-day hodinami“, které jasně evokují, že konec se blíží, a že se události – ať už děláte, co děláte – jen akcelerují a vy se nemůžete dočkat finále (a pro lepší pochopení postav i reálií universa doporučuji autobiografii Sůvy nepřeskakovat).

  NADČASOVOST A KONTEXT – Moore má ve zvyku provokovat a nepodceňuje inteligenci svých čtenárů. Je překvapivé, jak nadčasové dílo to je a zároveň, jak skvěle fungovalo v kontextu dobu. Na začátku 80 let vpadl SSSR do Afganistánu, v USA stále rezonovalo Vietnamské fiasko a v roce 1985 obhájil jestřáb Reagan prezidentské křeslo. Studená válka byla stále velmi živá… Jednou z otázek knihy, je – jak přimět svět k větší kooperaci? A jde o to vůbec lidem, jež mají moc? Platilo to v osmdesátkách a platí to i dnes. Vzájemné vztahy mocností nejsou vůbec růžové, mění se klíma a zažíváme celosvětou pandemii. A zatím co ony doomsday hodiny ukazovaly v roce 1984 za 3 minuty 12, v roce 2020 je vědci posunuli na 100 sekund do půlnoci. Celé vyústění příběhu je nakonec skvělou alegorií ke všem těm, kteří buď říkají, že nám nic nehrozí a nebo naopak všem těm, kteří v prosazení svých ideí a lepšího dobra pro všechny, nutí svůj pohled na svět.

  KRESBA a DETAILY – setkal jsem se s velkou kritikou, ale naopak považuji Gibbonsovu kresbu za naprosto dokonalou, nejen v kontextu doby, ale právě v kontextu celého příběhu. Ta kresba možná na první pohled vypadá, že naprosto nedostačuje tomu, čemu bychom řekli dnešní standard, ale je psal se rok 1986 a pro ten příběh je to si nemohl nakladatel vybrat lepšího kreslíře. Moore a Gibbons se snaží vytěžit z každého políčka maximum a je radost sledovat opravdu drobné detaily, které lze jednoduše přehlédnout. Když si je všimnete musíte se uculit. Prostě je radost si to vychutnávat a nespěchat se čtením.

  Jestli něco nemá chybět ve vaší sbírce, nebo jestli si chcete to nejlepší od Moora nechat na konec (při jeho objevování), pak si dejte Vendetu a Watchmani až na samotný konec. Nebudete litovat. Tohle je poklad a vskutku mistrovské dílo.

  Celkové hodnocení: 95 %
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš1.9. 15:24Růžový a černý
  je to až tak explicitní a de facto jen erotično?
  Mě se jeho styl líbí, ale jestli je to nějaké snivé péčko, tak by to bylo asi zklamání - je to tedy jen pro 18+?
 • soulbringer
  Sagikkun: Hele tohle je docela zásadní. Jedna věc je, že se jim opožďuje vydávání a je asi patrné, že v rámci ČR existují pochybnosti, že to vyjde celé - i díky ty šílené nekomunikaci, ale pokud je ta kvalita fakt špatná, pak asi není o čem. Chápu správně, že se to zhoršuje s každým dílem?

  Má to někdo podobně a už někdo reklamoval?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš7.6.2021 15:08NANITS chronicles
  Díky všem (a taky omluva - byl jsem safra línej přesít podrobně všechny komentáře).
  Knihu jsem reklamoval a už je to v procesu.

  Těch reklamací bude asi halda a to mě vlastně kvůli vydavateli mrzí. Jinak to vypadá na první dobrou vypadá zatím výborně.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš7.6.2021 11:39NANITS chronicles
  Tak dnes mi to přišlo - za 700, jako limitka a ještě s artbookem je to více než skvělá cena - ale evidentní je, že šetřili na zabalení. Došlo mi v bublinkové obálce a patřím mezi ty, kde ta míra poškození tam prostě je. Jako asi to nakonec přežiju, ale je to na facku - řešil tady někdo reklamaci?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11:29* Připomínky a návrhy
  Zack: víš moc dobře jak jsem to myslel :) Já bych rád rozklíčoval ty mladý, dynamický a co jdou s dobou - pojďme si na ně konkrétně ukázat prstem! :D
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11:10* Připomínky a návrhy
  Zack: kdybych to tu neznal, tak by mě tohle - jsme dynamicky mlady team a jdeme s dobou - přeci jen trochu vyděsilo (to mám z toho, že jsem viděl přespříliš korporátních HR inzerátů). A znamená to, že tahle sekce o CDB je plně aktuální? :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš5.10. 12:41Pindárna
  Ten inzerát v Crew katalogu!
  1000 bodů!
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš3.10. 01:00Sběratelský klub
  Ad Prašina - nejsem si jistý kde a kdy a zda vůbec, ale někde se snad spekulovalo o tom, že i komiksová verze se plánuje vydat jako jeden celek knižně? Ví o tom někdo něco více nebo jsou to jen pověry?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš29.9. 13:00Pindárna
  stnly: Ad Saudek - nejsi sám, koho tohle netěší. Čekal jsem, že by nějaký inisder nastínil vícero, ale oficiálně se ví pořád kulové a tak rejžují jen překupnící... a upřímně i já se někdy bojím, že se mi ten Arnal doma rozpadne. Nicméně pokud to dobře chápu, tak dědicové hlavně v poslední době řešili soudní spor o Muriel (i proto ty šílené ceny u Andělů i Oranžové smrti) - tam naposledy padlo soudní rozhodnutí v roce 2021, což snad mělo být finále, ale kdo ví. Díky tomu se ovšem podnikatelské aktivity dědiců zaměřili na galerie. Takže dříve než v dubnu 2023 bych asi nic moc nečekal - viz - 130 originálů Káji Saudka k vidění do 30.3.23 jako výstava v tančícím domě - tam byla zajímavá diskuse na FB mezi Veselovským a Berenikou Saudkovou, kde si on stěžoval na vizuální kvalitu a ona hájila to provedení...

  tak jako tak, jsem zachytil jen spekulace a jelikož nejsem úplně expert na autorské právo a do hlav vydavatelů či Bereniky nevidím, je těžké cokoli odhadovat. Ale klidně ji napiš na FB, třeba ti zareaguje.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš25.9. 23:11Publicistika
  Z FB profilu Milana Tesaře
  (osobně se ovšem musím přiznat, že jsem žil s představou, že Raoul je dávno mrtvej a oni ho zabili až teď - stručným mailem)

  Dnes nám se Štěpánem Marešem přišel stručný email z redakce Reflexu, že tento čtvrtek, v čísle 39, vyjde poslední díl Zeleného Raoula. O další není zájem. Díl nazvaný Babišova studna bude mít číslo 1421, což označuje počet týdnů, po které náš komix nepřetržitě vycházel. Přepočteno na roky je to 28 let. Zelený Raoul byl dílem čtyř přátel, kteří stáli v roce 1994 u jeho zrodu. Štěpán Mareš tvrdí, že Zelený Raoul je nejdéle vycházející kreslený seriál v Evropě, nemám to ověřené, každopádně je to dost dlouho na to, aby se stal neodmyslitelnou součástí přesně poloviny mého života. V časech dobrých i zlých, ve chvílích, kdy jsem dostal skvělý nápad, i kdy mě nenapadlo zhola nic. Jsem za Štěpána, za Tomáše Baldýnského, za Dana Hrubého i za sebe pyšný na to, že se nám podařilo vybudovat značku, kterou znal každý. Protože to se nepodaří každý den.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš25.9. 01:29Stripy, jouky, fejky :)
  Tohle je rafinovaná past. Pozor na to!

 • soulbringer
  soulbringer mecenáš22.9. 17:23Sběratelský klub
  BadBoy: hele a vy už jste někdo viděli KOMPLETNÍ seznam toho, jaké všechny tituly u toho Batmana budou a na kdy vlastně (dopočtením) vychází poslední vydání?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš21.9. 16:06Pindárna
  Hawran, Norri: ano, ano, přesně na tohle meme jsem si taky vzpomněl :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš21.9. 15:30Pindárna
  Vím, že to není určeno ke čtení, ale stejně mě pobavila představa, jak se to někdo snaží číst... uvítal bych nějakou hezkou YouTube recenzi a live reading :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš15.9. 14:06Publicistika
  SSP: a jo :) já jsem myslel, že to bylo konkrétně na mě a nikoli s odkazem na fauly, co použil Kapis :) Už rozumím.
  Nicméně doufám, že si Kapis užije Tatry a nebude tu budoucnost vidět pak tak černě :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš15.9. 01:34Publicistika
  SSP: Abych řekl pravdu, úplně jsem se v těch příspěvcích ztratil a netuším, co přesně je míněno jako argumentační faul, nebo co se snažíš vlastně říci. Fakt jsem se to snažil rozklíčovat, ale úplně jsem nepochodil. A jen tedy pro rekapitulaci:

  1) SomeOne upozorní, že jedno vydavatelství se rozhodlo využít pro šíření svého obsahu Tik Tok
  2) Vyvrátil jsem premisu Lennyho, že na dané platformě jsou stejně jen děcka (byť jsem přiznal, že ty data jsou z dané sítě)
  3) Kapis celou debatu najednou přesune do hořekování nad nastupující generací, která má za vzory v youtuberech/tiktorech a místo studia řeší kraviny
  4) a ano tady jsem použil opravdu "jemný" faul v podobě sarkasmu, když jsem parafrázoval Sókrata a Kapise - ale šlo mi o pointu, protože jsem obecně dalek, abychom zobecňovali a šmahem odsoudili celou nastupující generaci (ostatně všichni jsme se shodli, že mezigenerační rozdíly a hořekování na generace tu bylo dycky) - ale jelikož pracuji s mládeží, tak je mi fakt proti srsti, takhle dávat všechny do jednoho pytle - to zase za argumentační faul považuju já ;) nemluvě o tom, že nové technologie a dokonce i nové sociální sítě mají nakonec i pozitivní dopady a řadě lidem daly třeba práci.
  5) S Kapisem si to myslim hezky vysvěstlili a ačkoli bych klidně pokračoval v diskusi, raději jsem toho nechal.

  Jako nikde neříkám a ani nepopírám, že by technologie, či změny v mediální spotřebě neměly i negativní vlivy. Opak je pravdou pro nemalé množství. ale věřím, že si s tím jako společnosti i jako rodiče dokážem poradit, stejně jako si naši rodiče dokázali poradit s tím, jak jsem civěly na TV nebo smažili první PC hry a škola šla bokem... Prostě považuju za nešťastné, když vidíme pouze negativa a nevídíme celé kontexty i možná pozitiva. Proto jsem psal o konkrétních konturách, což Kapis i dodává.

  Abychom tu ukončil. Hlavně mi přišlo opravdu směšný, že se z tohoto "mor Tik Toku postihl už Crew" se najednou dostáváme k tomuhle: "řeší se pyčoviny jako well being, nebo jaxe to svinstvo jmenuje, indoktrinace podvodem s CO2" - tak jsem si dovolil se sarkasmem poukázat na to, že je to oslí můstek jako kráva. Nic víc nic míň :) Jestli jsem se nějak dotkl Kapise nebo krom sarkasmu snad použil nějaké škaredé fauly, rád se nechám poučit, ale snad chápeš hlavní pointu mých reakcí.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš14.9. 15:42Publicistika
  Kapis: to nebylo de facto o generačním konfliktu, to bylo o obecném hořekování nad tím, jak se doba mění - s tendencí vidět zejména ta negativa (ta dnešní mládež! ta dnešní média! ty dnešní politici! ta dnešní doba! ... obecně platný věci. který ale potřebují fakt konkrétní kontury). Naštěstí vše už bylo řečeno samozřejmě v tomhle seriálu:  A sic nemáš čas na pořádné analýzy, tak ve stejný větě to stejně ukončíš jasným konstatováním, pač trend je...jasný. Ostatně do dokazují kámoši v hospodě. Já se nehádám a taky netvrdím, že by vzdělanost u nás neklesla (opak je pravdou - viz PISA, ale i to je jen část obrázku) - to zas nepodsouvej ty mně. Asi se shodneme, že celospolečenský věci jsou hlavně dost komplexní, které ovlivňuje mnoho faktrů a že něco se lepší a něco třeba ne... ale že s k tomu blití na dnešní mladou generaci či na neutěšený vývoji společnosti obecně (dle tvého očividného názoru) dostaneme od využití tik-toku jedním vydavatelem, mi přišlo jako gigantický oslí můstek :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš14.9. 13:39Publicistika
  Kapis: já jsem to chtěl odlehčit, pač stěžovat si na lenivé mladí, jejich upadající chování, pracovitost či respektu k autoritám - to tu bylo vždy (s přibývajícím věkem máme taky tendenci zapomínat, jací darmošlapové jsem taky byli - ostatně život nás naučil, že jo)... Co je ale trochu přitažené dost za vlasy je to, že v diskusi o Tik Toku vygeneruješ celospolečneský kolaps budoucích generací a dodáš k tomu příklad z IMO. Vtipné je, že tam začalo padat Československo dávno před tím, než bylo u nás masově rozšířena TV nebo sociální sítě vůbec. Hele mě taky třeba dost znepokojuje, že naše děti se sunou dolů třeba v PISA testech, zároveň za to ale pouze tik-tok fakt nemůže. Je tu řada daleko větších a důležitějších faktorů:
  - systém vzdělávání a školství obecně (který se leckdy od dob první republiky moc nezměnil)
  - obrovská technologická změna, která jenom akcelerovala a (ne)schopnost různých států na to reagovat
  - plus samozřejmě to, co už tady psal SSP

  Naštěstí je tady pořad dost zásadní a dost silný faktor - a to jsou rodiče :) Takže jestli ti vadí, že tvoje dítka sledují nějaké povrchní youtubery, tak místo stanovení "hodina / denně" bych s nim zkusil probrat a ukázat jim i jinej obsah ;)
  (já vím, kdo má ale čas na svý děti dnes, že?)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš14.9. 12:04Publicistika
  No, co bys čekal - děcka, místo aby se pořádně učily matematiku třeba od Pytágora, tak je ideologicky vychovávají, vtloukají jim přesnou historii a někteří z nich dopřávají sluchu Sófklovi! Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele... co vůbec bude tady z mladého Platóna bude - dyť mě vůbec neposlouchá! Si naivně myslí, že formulace jejích nápadů je do budoucna uživí a nic dalšího nebude potřeba. No možná 0,1 % z nich. Zbytek asi čeká pořádná facka, až se zařadí do fronty na rolníky.
  (Sókratés, ca 430 př. Kristem)

  K tomu milému Řekovi ještě dodám, že si toho naštěstí všímají i média. A jasně popisují, že nikomu už se nechce ani pracovat! - to je hrozná pravda roku 2022. Tvrdí to každý pátý vedoucí pracovník a jelikož to psali ve FORBESU, tak to nemůže být jinak.
  ...tedy ona je to alarmující pravda již od roku 2014, teda 2006, tedy 1999, vlastně 1940, myslel jsem hlavně 1905 a teda zejména 1894...
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 21:55Publicistika
  SomeOne: Mně je ta čínská sociální síť docela vzdálená, ale nejsou nejsou tam jen "manga děcka". Aktuálně je tam:

  - 1.977.000 CZ účtů (871.000 mužů a 1.106.000 žen ... a samozřejmě jsou v tom nějaké duplikace)
  - věk 18-24 (největší skupina): 1,2 milionů účtů
  - věk 25-34: 490.000 účtů

  Jsou to interní data služby, takže to beru s jistým odstupem, ale na konci roku 2020 byli rádi za milión uživatelů. Úplně bych to pro ty nakladatele nepodceňoval. Spíš to byla pouze otázka času.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 15:00Povinná četba
  Namefar: Souhalsím se Zackem - určitě vem nejdříve to hlavní dílo - podle toho poznáš, jestli bys rád třeba zjistil něco více o Metaboranech, Technokněžích a vůbec o samotné hlanví postavě aka Johnu Difoolovi :) (a někde v hlavě bych měl i kontext toho, kdy ten komiks vlastně vznikal) ... těším se na recenzi :)

  K těm temnějším sci-fi mimo Jodorowské universum bych zkusil doporučit i docela hezký český počin Nanits Chronicles (byť to není úplně temné a kombinuje více žánrů) nebo klasického Soudce Dredda a já nedám dopustit třeba na Věčnou válku, což není asi tak temné, ale je to výborné sci-fi drama ... a jeslti si fanoušek i Star Wars - pak ty Egmont příběhy s Vaderem nejsou vůbec špatný - buď tyhle nebo pak i tyto

  PS: Jako vyprávěním i formou mi přijdou výborný tyhle dva skvělé příběhy od Zacka Kaplana - jen se to dost blbě shání.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš13.9. 10:51Srazy, cony, festivaly
  zack: :) rád si tady počtu, z kterých comiconů (v nějakém rozumném evropském radiálu kolem Prahy) se nestaly prodejní veletrhy. Hit me! :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš12.9. 15:48Filmový a hudební klub
  Kovboje podepisuju a to ostatní zkusím - Pantheon, Final Space jsem neznal, Lower Decks mám na watch-listu a Undone vypadá zajímavě.
  díky za tipy!
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš12.9. 14:05Filmový a hudební klub
  Zack: pravda, pravda. Arcane není anime - to jsem se v tom souvětí vyjádřil trochu nešťastně. Každopádně je to mezi prvními věcmi, co ti naskočí v kategorii nebo když dáš do vyhledávače na Netflixu právě "anime") - hlavně je to vizuálně zdařilá věc!

  Nějaké další tipy na dobrý animované věci (optimálně pro dospělé)?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš12.9. 12:06Filmový a hudební klub
  Light: Obojí u nás lze přes streaming HBO
  - Primal - HBO max - nedávno přidali i druhou sezónu
  - Adventure time - HBO max - tam je všech 10 sezón

  Když jsme ale u animáku spíše pro dospělejší publiku, pak nedám dopustit na Ricka a Mortyho - opět HBO max - teď tam postupně lejou 6. sezónu. A pak třeba klasiku Family Guy (to je teď ale tuším jen na Foxu/Disney+) nebo existenciální Bojack Horsman - Netflix z těch posledních.

  A když jsem u Netflixu, pak rozhodně: Love Death and Robots, The Liberator, animovaný Carbon Altered a pak je tam přehršle anime, kde stoji za to jistě Arcane.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš12.9. 11:32Pindárna
  Nelse: kouzelná diskuse :) Nicméně chybí mi tam vstup od lidí, které lze najít ve fóru sběratelský klub - tam by někteří mohli vysvětlit, že komiksy se zásadně nečtou, neprohlíží, uchovávají se ve fólií a operuje se s nimi v rukavičkách. Škoda, že to tam zatím nikde nezaznělo! :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš12.9. 11:25Pindárna
  SSP: Fair enough - nechme to být (evidentně jsem odpovídal na některé ještě předchozí komentáře). V zásadě si už rozumíme a samozřejmě právo na pochopení jakéhokoi textů má každý své. Už jen opravdu poznámka na konec: i z těch textů je prostě nad světlo jasnější, že ty nějaké své hodnoty křesťanství samozřejmě má a že některé - a ty stěžejní - jsou prostě unikátní.

  Ale tohle není až tak zajímavá diskuse. To prostě vychází z logiky věci. Daleko zajímavější mi přijde sociologická debata (na což upozorňují okrajově některé ty texty, cos linkoval) - co z nich zůstalo ve celé společnosti, proč některé vidíme jako benefit a zásadní třeba pro obecnou morálku a proč jiné už nikoli, ale hlavně jak moc ovlivnily nebo třeba i brzdily civilizační pokrok - v technologii, v kultuře, ve společenském uspořádání, v právu (boji za lidská práva) atd. Jestli tedy skutečně existuje nějaká kauzalita v oné korelaci, respektive jak moc tam byla / je v prostoru, kterému říkáme "západ" - obecně mám za to, že je tam mnoho pozitivních i negativních vlivů, které dost zásadně určovaly kurz našeho civilizačního prostoru (a že jejich vliv za cca posledních 50 - 100 let zásadně zeslábl).
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11.9. 23:13Pindárna
  Alfi: Hehe. V kontextu debaty můžeme napsat, že mezi křesťanské hodnoty rozhodně nepatří názorová pluralita v těchto otázkách :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš11.9. 21:46Pindárna
  Několik málo odstavců na téma křesťanská etika a hodnoty... no a kde, jinde byste si o tom měli číst, než na fóru o komiksech? :) (to je tak, když si člověk sedne ve 3 ráno v bodré náladě za PC - ano, mohl jsem být daleko stručnější).

  SSP: Mě už to přijde malinko groteskní a ber to jako poslední post k tomuhle tématu - stejně jsem to tu už tak dost zaplevelili. Snad mi promineš nynější strohost, ale vyčítat mi, že jsem nezmínil a nevyjmenoval žádné hodnoty - což naopak v posledním komentáři dělám - a přitom začít ten svůj lakonicky, že jsi pro své vlastní dobro ten komentář nečetl, je dost chucpe a zrovna u tebe bych to nečekal. S takovou argumentační piruetou se fakt vede dost blbě jakákoli diskuse. Ale nejvíce vtipné mi přijdou ty odkazy, které jsou v naprostém kontrastu tvé původní teze, že nic jako křesťanské hodnoty neexistuje. Žádný z nich tohle kategoricky vůbec netvrdí. Tu disertačku stačí opravdu číst od strany 91, ale až do konce a fakt bych věnoval pozornost a lepší pochopení prvním odstavcům na straně 93 v kapitole s názvem "křesťanského hodnoty" :) V těch dalších lincích a komentářích tkví hlavní idea v kritice toho, že kdekdo pojmem křesťanské hodnoty šermuje, ale málokdo je schopen některé alespoň vyjmenovat a žít podle nich.

  Nicméně úplně polopaticky - křesťanství je náboženství, které je nějakým způsobem unikátní - ergo má své unikátní dogmata a principy - ergo má také nějaké své hodnoty. Některé můžeme nalézt u jiných náboženství a třeba nějaké překryvy tu s desaterem jistě jsou, i v sekulárním světě, ale třeba hodnoty, které jsou křesťanům nejbližší jako třeba spása (skrze osobní víru v Ježíš Krista) jinde nenajdeme. Zároveň ty texty taky hezky popisují také jiné pohledy na věci jako víra, rodina či dobré svědomí - ty chápe hlavně přes biblické texty. Není to žádná raketová věda. Howgh :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš10.9. 04:01Pindárna
  SSP: Klidně to raději můžeme stáhnout do zpráv :) Taky mě to baví, ale od Sandmana jsem se dostali saaafra daleko.

  Navíc těžko reagovat na články a teology, na které neodkazuješ (EDIT: psal jsem to ještě před poslední zprávou - díky. Pár věcí z toho jsem četl) a pořád si myslím, že udělat si obrázek ze 3 linků a minutového googlení nemusí být úplně optimální. I proto pak marně hledám pádné argumenty nebo lepší pochopení pro tvrzení, že "žádné křesťanské hodnoty neexistují. - poznámka bokem: souhlasím s tím, že kdejaký politik se dnes velmi rád ohání "souborem správných hodnot" a že někteří z nich velmi rádi vytahují právě židokřesťanské kořeny naší civilizace, nebo že je máme volit, protože zrovna oni budou bránit naše "křesťanské hodnoty", bla bla, bla - a ano, často sami netuší, co tím myslí, o jakých hodnotách se bavíme. Ale vědí, že si pod tím posluchač může představit právě cokoli. Proto to moje volání - "nebuďte slušnej, řekněte jméno, dejte mi příklad konkrétní hodnoty, o které se bavíme" :) Docela chápu, že se teologové či duchovní proti tomhle staví. Jsem na jejich straně beze sporu. Jestli to bylo myšleno takhle, pak asi jo.

  Každopádně je evidentní, že jsme se ztratili v překladu a už asi tuším, kde se míjíme. Chyba nastala hned v mé nešťastné zkratce. Omlouvám se, že jsem z tvé původní věty jsou to především hodnoty lidem vlastní udělal hodnoty, které jsou lidem přirozené. V tom je samozřejmě dost podstatný rozdíl, minimálně etymologický, kór když si hezky vysvětlil, že jsi tím myslel hodnoty, které lidé v nějakém bodě přijaly za vlastní. No jo, jenže které? Kdy? Proč? A jak to ovlivnilo rodinu / komunitu / celou společnost? Jak si tyhle hodnoty předávají a co na to náš postmoderní svět, který všechno spíše relativizuje?! :) Ale jinak jo, tady jsem se zbytečně zacyklil, takže sorry za tu nepřesnost a zkratku. Tím jsem ale jádro pudla úplně nevyřešili. Ostatně co většinová společnost právě bere za více či méně podstatné hodnoty? Lze některé z nich označit za křesťanské (a jiné naopak)? Jak se třeba lišily v minulém století a co třeba dnes? No a pak je tu také ta potíž, že každý má trochu jiný prioritní žebříček a jiný soubor - to lze hezky ilustrovat právě na diskusi o tom, jak každý vnímá to, že si něco sosne z netu. A pak je tu ten problém, že každý si i pod samotným pojmem hodnota, může také představit něco jiného.

  Nechci tady nějak vykrádat či komolit z hlavy Úvodu do filosofie, etické a sociologické učebnice, už jen proto že nějaká obecná definice je sama o sobě oříšek, páč vedle etymologie a etiky do toho vlastně zasahuje ontologie, epistemologii a vůbec různé filosofie. Ale pro kontext naší debaty ve zkratce raději definuji onen konstrukt, pro které užíváme dané slovo HODNOTA jako: věc či přesvědčení, které je pro jedince (či společnost) určitým způsobem důležité, které považuje za cenné. A Souborem hodnot rozumějme souhrn různých takových věcí či přesvědčení a principů, kterým dáváme různé míry důležitosti a které ovlivňuji naše jednání. - jak je známo každý má ten soubor hodnot jiný. Pokud však některé z nich převažují, rezonují, jsou populární, akceptovatelné, vyžadované ve většinové společnosti, pak ovlivňují normativy dané společnosti. Ať ty psané či nepsané. A tím se pak dostáváme k morálce, obecným mravům, zákonům a hlavně etice. A teď tedy pro jistotu obecné příklady:
  - za nemravné považujeme třeba loupeže
  - za hodnotu považujeme třeba pravdomluvnost či čestnost

  Potud si tedy můžeme vskutku říci - no jo, nic nového pod sluncem přeci! Takhle to ve společnostech chodilo přece i před tím - no ne? (Úplně ne, rozhodně ne vždy a všude).

  Jenže je to složitější. Třeba to desatero nemluví jen o krádežích či závisti, ale v kultuře plné různých bohů (záležitostem, které uctíváme naší pozorností, časem či penězi nejvíce), přichází z monoteistickým výkladem - najednou je Bůh jen jeden a první přikázání je jej milovat a ctít. A těch hodnot je navíc o dost více. Vlastně s klidem mohu opustit slovo hodnota a místo něj použít třeba slůvko ctnost, které se v křesťanství užívá asi i častěji. A když se budeme bavit o křesťanské etice, pak je důležité zmínit, že ačkoli nevznikla ve vzduchoprázdnu (znatelně přijímá či upravuje judaismus) nebo klidně i antické filosofy, rozhodně neplatí tvůj přiklad s A, B, C a podmnožinami. Kristus byl totiž svým způsobem buřič a předkládal zcela nové teze, alespoň pro svou dobu. Křesťanská etika (a její hodnoty) nejsou totiž jen podmnožinou něčeho, co tu dávno bylo. Základem je svazek 66 knih, o které dokážeme obstojně datovat, už hůř označit autory u všech, ale známe jazyk a kulturu (i kultury před či kolem), které je formovali. Jenže je to spíše knihovna, která v sobě mixuje poezii, mystiku, soubor hygienických pravidel, transcendentnost, spiritualitu, ale i historické popisy událostí - takže prostě raději se to označí celý jako náboženské dílo. Fair enough. Každopádně celkový soubor těch hodnot či ctnosti, které z těch knih vychází je v nemalé míře ve velkém kontrastu či dokonce rozporu s řadou antických myslitelů, dřívější (či současné) kultury a standardů společnosti.

  Bible má totiž ambice určovat ty normativy pro jednotlivce, ale i pro celou společnost - činí si nárok na universální platnost navíc. Operuje se tu slovy jako je "hřích", či i dnes populární "milostivé léto", ale jak už jsem napsal jádro křesťanské etiky a její největší hodnota či ctnost tkví v LÁSCE. Tady si můžeme znovu říci - no právě! Celou dobu to říkám, že Bible nic nového nepřinesla. Láska - taková trapárna, to tu bylo dycky :) Jenže, ona třeba řečtina ma pro pojem láska vícero slov i významů a ten Ježíš Kristus řekl, že tou láskou je myšlena láska k Bohu a zároveň také láska k bližnímu: "Miluj bližního jako sám sebe." - to už je přeci jen trochu oříšek a člověk má tendenci se pídit potom, kdo je to ten bližní a proč bych to měl dělat? Mno a pak ten buřič Kristus ještě přisadí a říká třeba ještě tohle: "to je sice hezké, že tvrdíš, že si nikdy manželce neazhnul, ale já ti říkám, že pokud už si na to pomyslel, tak si selhal."

  Obecně tu tedy máme silnou ctnost / hodnotu - kterou je tedy např. láska, ale pak je tu křesťanské a) rozšíření "miluj neviditelného Boha" (měj ho za prioritu, ber ho jako Pána) - jenže pro něj nejsou důkazy a ne každý v něj věří b) milovat bližního jako sám sebe - to se zdá jako dost nedosažitelnej grál. A pak tu jsou další ostrý hrany u fyzických aktů lásky. Jednou z biblických hodnot je totiž sexuální čistota. Vyspat se s někým před svatbou je totiž fuj, fuj. Vlastně sex mimo manželství by neměl vlastně ani existovat :) Takže tady je zase člověk vidí, že některé věci se spíše zužují.

  Tímhle triviálním příkladem chci hlavně říci, že je nutné vskutku rozlišovat vůbec samotný pojem "křesťanské hodnoty" - protože ty ctnosti skutečně popisuje trochu jinak a pro své následovníky řekněme unikátně - např. Bůh, víra, láska, pokora, slitování, skromnost, štědrost, naděje... jsou věci, které podle Bible mohou mít trochu jinou definici, než najdeme v Ottově naučném slovníku. A ačkoli by se dalo souhlasit, že řada z těch věcí tu přeci dávno byla, je pro křesťany zásadní, co jsou ty hodnoty nejvyšší a že je tam právě prvek Stvořitele.

  ---

  Mno a pak bych mohl pokračovat onou diskusí, do jaké míry ta křesťanská etika ovlivňovala celospolečenské dění v průběhu posledních 2.000 let a co z toho si společnost vzala za své či nikoli. Jak jsem napsal, nemusí jít nutně o kauzalitu, ale lze opravdu nade vší pochybnost vyvrátit, že právě židokřesťanské kořeny naši civilizaci vůbec neovlivňovaly a snad (ne)pomohly k tomu, kde se dnes se souborem obecných mravů i zákonů nacházíme? Já si tím fakt nejsem jistej. Jistej si můžu být leda tím, že mnoho z těch nejvyšších křesťanských principů a ctností už ve většinové společnosti zmizelo. Protože pro křesťany je přeci největší hodnotou Bůh a ten to v ateistické společnosti úplně dobře rozdaný nemá (a o tom by mohl vyprávět třeba Gaiman :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 23:37Filmový a hudební klub
  Tohle ocení hlavně fanoušci cyberpunkového klasika žánru W. Gibsona. Amazon si vybral jeho The Peripheral (v češtině vyšlo jako "Medium") a udělal z toho osmi-dílnou sérii:

 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 21:49Pindárna
  SSP: Tolik písmenek na jednoduchý dotaz... aniž by se dostavila jasná odpověď :)

  Hele, my se k těm (různým a individuálním) hodnotám a etice dostali přeci od diskuse, jestli je v pohodě nebo není stahovat autorská díla z netu (od lidí, jež se tou tvorbou živí). A mě stačilo napsat a vyjmenovat pár hodnot, o kterých si myslíš, že jsou lidem opravdu přirozené a které si třeba křesťanská teologie a etika přivlastňuje za své.

  Já samozřejmě netvrdím, že tomu tak není. Šlo mi o prostý příklad a nikoli o kázání ve stylu "zjevně sám nevíš, o čem píšeš" (děkuji za blahosklonné upozornění, ale zrovna tu křesťanskou etiku jsem studoval. pár semestru filosofie a psychologie taky a ano dokonce i na střední nějaký profesor o antice a římském právu cosik poznamenal :) Znovu - já netvrdím, že by nějaké překryvy neexistovaly. Ostatně ano, nějaké příklady u filosofů Antiky či hlavně u moderního humanismu lze najít, ovšem stejně jako dost ostré rozdíly. Mě šlo o pouhé příklady a hlavně to, co považuješ fakt za přirozené a naopak, co se do nás někdo snaží naroubovat.

  Jinak souhlasím, že korelace neimplikuje kauzalitu, ale stejně tak si nemyslím, že jednoduše lze tvrdit, že tam není žádná souvislost.
  PS: A jestli se spokojíš s tím, že ti stačí "minuta googlení, aby sis utvrdil, že nic jako křesťanské hodnoty neexistuje" - pak asi good luck, pač je další diskuse asi zbytečná :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 15:04Pindárna
  yogi: Nic proti laškování, nic proti Milovi - je to kolorit, jen mi to přišlo dětinský. A jako grafoman se musím postavit za ty "dlouhé texty, který přece nikdo číst nebude". Hele, já vyrůstal v Ostravě, takže na laškování plné obhroublého jazyka jsem nemusel ani čekat do své první brigády v chemičce :)

  fimi: volal jsem samozřejmě 158, ale prvně - netušili co je Ingested a Entrails a pak mi samozřejmě vynadali, že je u ruším nějakou kravinou, když zrovna něco stahovali z netu. Takže jestli ses těšil na uniformovanou návštěvnu, čekej spíše zklamáníčko.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 14:50Pindárna
  SSP: A povedzte mi, Kefalín, čo si predstavujete pod pojmom "nejsou to křesťanské hodnoty, jsou to hodnoty lidem vlastní"

  Přiznám se, že tady jsem se ztratil. O jakých hodnotách, prosím, mluvíme konkrétně? Nechci tady úplně kopat za křesťanskou etiku a ty biblický ctnosti (kór když v nich hraje prim víra v nedokazatelného Boha a až v návaznosti se na to řeší mezilidské normy a hodnoty), ale asi bych uvítal nějaký příklad a co jsi tím přesně myslel.

  Jestli něco lidem není zas tak vlastní, pak je to pojetí společenských normativů, morálky a etiky vůbec - on to totiž vidí každý tak trochu jinak. Máme tendence vidět sebe často v jiném světle než lidi kolem sebe a tak i ty hodnoty máme každý jiné (zároveň si myslím, že je samozřejmě úplně v cajku, že každý má jiný soubor těch hodnot - důležité je, jaký ten člověk je pak v činech samozřejmě). I proto netuším, co myslíš tou přirozeností. Normativy nebo právě morálka či různé pojetí etiky se totiž v různých částech světa vyvíjely fakt všelijak a různě. Leckdy dost zásadně a při střetu ideologií tekla i krev. Hodně krve. A nemusíme jít do prehistorie, kde "silnější pes mr... prostě obere toho slabšího". Není to tak dávno, co bylo úplně v pořádku vlastnit jinou lidskou bytost jako otroka. Rasová segregace byla nejen společenským normativem, ale daná i zákony. Takovej mladej kazatel M. L. King by ti mohl vyprávět, jak si užíval střet křesťanské etiky a zákonů platných v Alabamě v 60. letech minulého století.

  Jestli je něco přirozené člověku, pak jsou to především pudy - což není nic špatného, jen teda kolikrát jsou v protikladu s hláškami jako: ""nastav druhou tvář...", "žehnej těm, jež ti zlořečí...", "nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátelé...", "zapři sám sebe a nes svůj kříž..." atd. :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 11:52Pindárna
  mkw: Na to tu není asi prostor, ale co nám historie prokázala, že tam, kde civilizace stavěla na judo-křesťanských kořenech, její rozvoj probíhal rychleji - ať už se budeme bavit o technologickém, vědeckém, kulturním, či sociálním pokroku než u okolních / jiných civilizačních kruzích. Před závorku je nutné vytknout, že křesťanské náboženství nemělo samozřejmě pouze pozitivní dopady. Opak je pravdou. V momentě, kdy katolická církve věci betonovala, činila ve jménu víry obdobná zvěrstva, jež snesou srovnání s genocidou, potlačování základních lidských práv či zvěrstvy 20. století (byť nikdy neteklo tolik krve jako naopak za nacismu a komunismu, kde sice absentoval nějaký "bůh", za to neabsentovala silné dogma a násilná touha podrobit si či vyhladit "jiné"). Křesťanství nebylo a není monolit, byť ho dnes vnímáme spíše jen přes katolickou církev a prázdné kostely v českých vesničkách a i mezi sebou mělo mnoho filosofů, teologů, prostých duchovních, jež se ve jménu křesťanské etiky, snažili objektivně zlepšovat podmínky pro své okolí. Procházelo a stále prochází změnami, nejen ve smýšlení či výkladech... a právě z křesťanské etiky čerpá bazální pochopení lidské důstojnosti (na úrovni jednotlivého člověka), práv a svobod jednotlivců či normy mezilidských vztahů. Křesťanská etika tu byla dávno před humanismem. Když pominu notoricky známe desatero, pak centrem etiky je Ježíšovo přikázání milovat - Boha a bližního jako sám sebe. Zůstaneme-li u mezilidských vztahů, pak právní řády zemí s židokřesťanskými kořeny kolem toho oscilují a snaží se najít balanc osobních svobod a vzájemnému respektu k důstojnosti druhých. Staví taky na vlastní odpovědnosti a ohleduplnosti k druhým.

  Z křesťanské etiky vychází dnes převážná část univerzálních mravních norem a leckteré tu bez křesťanství nebyly, ovšem také i ty normy právní. Schválně si vezmu úplně banální příklad pomluvy. Bible je plná odsudků křivého svědectví a pomluv obecně. Na straně druhé tady máme ale třeba ve společnosti debatu o svobodě slova. Na jedné straně by mi taková svoboda dávala třeba právo říkat, že tady Franta je nekrofilní zoofil a na straně druhé tady máme právě tu etiku, která oponuje a ukazuje na to, že Frantu to poškozuje. Nejsme si najednou rovni. Není to nejen hezké či neohleduplné, ale dle českého právního řádu se může jednat o přestupek - viz: § 184 zákona č. 40/2009 Sb., kdy se trestného činu pomluvy dopustí ten, „kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu... takže i právní řád ti dává možnost bránit se. Nějaký křesťanský background tam je :) Nicméně křesťanská etika jde dál a nejenže, požaduje abych se Frantovi omluvil, urovnal to, ale také očekává, že Franta si to v sobě probere a dobere se odpuštění (ale to už bych zase zabíhal jinde).
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš9.9. 11:15Pindárna
  Milo_Harway: Nevím co probíhalo a je to jedno. Silnými výrazy se asi jen tak do konverzace ty lidi jen tak nevrátěj. ne? Myslím, že tyhle věci jsou prostě zbytečný. A navíc proč tolik psát a obtěžovat se s taggovaním lidí, o kterých víš, že by ti neodpověděli (a pak v každým dalším postu do nich zabrušovat)? To je asi zbytečné. Možná je to tvůj způsob "laškování", ale já myslím, že smyslem fóra je vést debatu, je to kolbiště různých hlasů, argumentů, interakce a nikoli prostor pro monology, ale piš jak uznáš za vhodné :) Jinak hele - já jsem taky grafoman a někdy je těžké vše vyjádřit jednou větou. Umět popsat věci jasně, stručně a přitom dobře či hluboce je umění. Každý si samozřejmě určuje kde a u čeho bude trávit čas (navíc lid na netu moc stejně nečtou, spíše scanují), ale máš to jako s Tolkienem - můžeš napsat několik knih a nebo se spokojit třeba s tímhle: "byl jeden zloun Sauron, chtěl ovládnout celý svět a všechny rasy, ale byla tu banda odvážných hobitů a mohli ho porazit jedině tak, že zničí jeho prsten moci. A po mnoha peripetiích se jim to povedlo - jo a kolem toho kroužili elfové, trpaslíci. Nazdar bazar" - prostě délka textu není určující, byť je v tom meritum věci :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 18:06Pindárna
  Milo_Harwey: chování každého z nás je ovlivňováno mnoha faktory, ale v tomhle případě jde hlavně o osobní postoje, svědomí a soubor (subjektivně ložených) hodnot. Co je a co není schopné naše svědomí zkousnout. Hodnoty i svědomí maj navíc tendenci se v čase měnit. Jak už tady mnoho z nás zmínilo - morální kompasy máme jiné a tohle forum to sotva změní :) Vtipné mi přijde, že třeba i ateisté čerpají z těch křesťanských nebo že i v arabských zemích si něco půjčovali z judaismu. Ale i to je nakonec přirozené - společnost prostě seznala časem, že některé mají velké benefity pro růst a emancipaci a některé zas naopak jsou spíše brzdou rozvoje. To se děje tak nějak furt. Ty hodnoty jsou samozřejmě různé a i jejich prioritizaci si lidi dělal sami. Aby se to tady celý úplně nezvrhlo, tak už před antikou si kdosi řekl, že je potřeba na tom udělat nějaký celospolečenský konsensus (rozuměj: panovník řekl a jeho lidi s klackem vymohli) a vznikly první zákony - které se opět nějak mění postupem času s tím, jak se mění společnost. Na chudý lid musí být prostě přísnost. Znáš to. Postupem času ovšem stejně začaly vznikat i rozpory mezi psaným zákonem a společensky (ne)přijatelnými věcmi - jako takhle: Spát s cizí manželkou je legální, basa ti nehrozí. Blbý je, že ten manžel daný ženy nemusí mít úplně pochopení pro zálety (a je jen dobře, že všechno ve společnosti neřídí pouze psané zákazy a příkazy). Čili za stažení "sandman_komplet.pdf" mě asi sotva, kdo v týhle zemi zatkne, ale přeci jen si myslím, že by mě Viktor Janiš moc nepochválil :) PS: Jestli přijmeš od kazatele nezištnou radu, pak prosím tohle: není úplně hezké s předsudky hned předjímat, že ti někdo neodpoví, když o něm vzápětí napíšeš, že je arogantní, nebo že je někdo uraženej - ty lidi tě budou naopak ignorovat, právě pro tyhle předpojatosti. :)

  Darker: Já jsem úplně dalek ti radit, jak si nastavit vlastní morální kompas, jen říkám, že to s těmi platformami nemusí být zas tak černý, jak se to u nás často popisuje. A znovu upozorňuji, že jádrem diskuse byl SANDMAN a to, jak se u nás k takovým věcem přistupuje :) Člověk může zajít do knihovny, můžeš si prohlídnout tady obrázky a recenze, můžeš si klidně na 1 klik zprovoznit Nettlix... ale stejně řada lidi raději do Google napíše "sandman.pdf" - a já jen říkám, že morální kompas těchto lidí je velmi velmi diskutabilní - nesoudím, ale polemizuju.

  Fimi: Zrovna to SEE je na platformě Apple TV+, která tady v ČR funguje. Opět stačí de facto 1 klik, 1 platba kartou. Amazon Prime sice bez českých titulků, ale opět i pro lidi z ČR lze... a ano já úplně chápu, že nikdo tady nechce asi platit 200 Kč za každou streamingovou platformu a i já už se nemůžu dočkat času, kdy se objeví prostě bundlování jako to bylo u kabelovek (imho to je fakt jen otázka času), ale pojďme si prostě říci, že to, že sis stáhnul SEE z ulož.to není o nedostupnosti, ale jen o tom, jestli se ti chce nebo nechce platit další služba (nebo jestli se ti chce nebo nechce sledovat ten obsah pouze v ENG).
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 14:51Pindárna
  Milo_Harwey: Hele ten nick má mnoho důvodů a moje osobní přesvědčení je jedno z nich. Zajímavý dotaz každopádně. Nicméně, jak moc by jádro problematiky, principu a celou diskusi ovlivňovalo to, že jsem / nejsem věřící? Měly by snad moje argumenty větší či menší váhu, kdybych byl řekněme kazatel? Myslíš, že by bylo jednodušší šmahem mé příspěvky ignorovat kvůli tomu, že je prezentuje nějaký pánbíčkář a dívám se na to skrz křesťanskou etiku? Že tě význam/pozadí mého nicku začalo zajímat zrovna teď? :) PS: Jinak prosím tě, k tý náhodě - seš vážně všímávej! Sic nevím přesně na čem jsem se měli se Zackem a SSP teď domluvit (jako takhle: normálně si voláme a snažíme se ovládnout svět a galaxii samozřejmě), ale jinak obecně mě Zack instruuje a platí, abych tu psal a předstíral, že ta komunita tady žije. Za každý příspěvek do fóra dostávám podle počtu znaků od 5 Kč - 50 Kč. Má na to prý fond (nějací nýmandi prej posílaj zlatky na provoz CDB, přitom to řídí a platí Soros)... jako jsem myslel, že dle tvý četnosti příspěvků v tom jedeš taky!

  Zack: jako jo, ale rozumíme si. Je mnoho různých knihoven, ale obecně je přece asi dané to, že knihovny spíše hledaj cesty jak propojovat autory a čtenáře a jejich existence není postavena na tom, aby jedny okrádaly a druhým dávaly :) Navíc co bychom si tady počnuli bez GWB, viď? ... Jako buďme rádi, že v době onoho hyperkapitalismu tady jsou možnosti, které mohou k dobrým (či špatným) komiksům mimo mainstream dovést mnoho nových (mladých) čtenářů :)

  Yogi: hele já neříkám, že Sotify je ultra-dobro nebo naopak že Netlifx je zase krystalické zlo. A výtěžnost okrajových autorů je samozřejmě jedna z problematických oblastí, které to odvětví v digitálním věku prostě musí řešit, ale můj point byl jinde. Všemožné knihovny jsem tady vytáhl schválně proto, abych ukázal, že ten argument "není to k sehnání" není dnes až tak validní. Navíc vem si, kolik tě dnes stojí 2 Plzně, 1 oběd, nebo jedna 1 komiksová kniha a pak to srovnej s ročním předplatným do knihovny nebo klidně na Spotify :) a ačkoli netvrdím, že všechna díla najdeš v knihovnách, tak pravdou je, že drtivou většino obsahu lze pořídit / půjčit úplně v pohodě, legálně a leckdy i levně.

  Darker: ok, jestli chceš nejnovější Boys a v češtině, tak to samozřejmě může být oříšek. Netvrdím, že všechny platformy maj úplně všechno, co hrdlo ráčí, ale pořád si stojím za tím, co jsem napsal Yogimu. Navíc začali jsme u SANDMANA - úplně dobře k dostání v mnoha knihovnách a stejně tak i v knihkupectvích. Chce někdo vidět seriál? No problém: Netflix ho poskytuje v ČR taky... a stejně si to lidi budou pirátit :) a já jen říkám, že je to prostě krádež. Navíc na tu "kvalitu platforem" existuje taky subjektivní pohled, to imho není úplně validní argument. Ad železná košile: Hele taky jsem měl takhle zaplněné disky, až jsem si o pár let uvědomil, že se a) 99 % toho nedívám a nevracím se k tomu (a že tam mám taky podklady) b) většinu z toho dnes najdu na jedno kliknutí na HBO, Netflixu, iVysílání, atd. :) Takže teď si na ty disky ukládám raději jiný osobní věci.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 13:50Pindárna
  Knihovna je normální a legální business, který má přece nějaké jasně definované pravidla a podmínky s vydavateli / autory. A dnes je těch knihoven docela dost. Ostatně i služby jako Spotify či Netflix lze považovat přece za knihovnu hudebního či filmového obsahu. A na svém začátku museli fakt vydřít a vyšlapat cestičku jak k vydavatelům a autorům, tak i ke svým zákazníkům ochotných platit (výdělečnost je pak samozřejmě na jiné a dlouhé debaty)...
  Tak jako tak je evidentní, že možnosti, jak se dobrat k zajímavému obsahu:
  - jsou čím dál tím flexibilnější, přívětivější a pohodlnější
  - jsou čím dál tím jednodušší
  - a v dlouhodobém měřítku klesá i celková cena, roste užitek cena/výkon + samozřejmě to, co psal Zack :)

  Proto bych ten argument "už to není nikde dostupné" zas nebral tak úplně směrodatně. To jsou spíše anekdotické výskyty.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 13:32Sběratelský klub
  ...spálil jsem omylem zabaleného Incala ve francouzském originálu - mou největší pýchu...

  Právě dnes si připomínáme 121. výročí smrti Maxmiliána Drápa.
  Je to stále platné a varovné memento toho, do jakých temných zákoutí může vést sběratelská vášeň. Tak bacha na to!
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 11:41Pindárna
  JIK: ano, má to hodně různých vrstev a já mluvil hlavně o principu. Jinak samozřejmě platí, že láska je nejvíc :)
  maara: ano, dle našeho právního řádu člověk, co si (určitý) obsah stahuje pro osobní potřebu, neporušuje žádný zákon. Je to legální, stejně jako je naopak nelegální to neautorizované kopírování & šíření - tady by bylo asi dobré zmínit, jak to česká justice vůbec vymáhá a jaký tady maj úřady kapacity. Jinak je asi pochopitelné, že můj post tu nastiňoval hlavně etické a principiální hledisko, nikoli čistě formalistické vycházející z (proměňujících se) zákonů. Jak jsem řekl, nikoho nesoudím, ale rád vedu diskusi o jádru daný záležitosti.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš8.9. 10:45Pindárna
  Já jsem úplně nechtěl zabrušovat a předem znovu jen zopakuji, že tu nikoho nesoudím, že ten společenský dopad (a dopad i na poškozené) je v drtivé většina případů marginální (snad i proto je nám to dost fuk). Souhlasím, že ty odhady ušlého zisku jsou v řadě případů čísla vycucaná z prstu (a i proto se tomu asi ještě i smějeme). Plně chápu, že každý máme etiku, hodnoty nastaveny individuálně a dost různě. Rozumím některým důvodům proč si někdo něco stáhne (hledáme obecně prostě dycky nejkratší cestu) a dokonce rozumím i "altruismu" těch, kteří daný obsah kopírují a pro ostatní ho nahodí na Ulož.to (a zbytečně se nezabývejme faktem, že služby jako Ulož.to z toho finančně profitují) ... ale pojďme se alespoň shodnout na tom, že krádež je krádež

  Omlouvejte si to samozřejmě jak chcete, klidně se ohánějte tím, že tady jeden člověk zbytečně moralizuje, nebo že nebylo jiné cesty. Můžete krádež eufemisticky schovat za hezké a romantické slůvko jako "pirátění" nebo si vystačit s tím, že si člověk něco "stáhl z netu". Můžete na to hledět klidně i pozitivně nebo psát bajky o tom, jak 1 z 10 hříšníků nakonec najde cestu a to dílo si koupí, ano i to se občas stává. prosím, jak je libo. Dejte tomu klidně hodně omáčky a třeba i špetku relevantního kontextu... leč krádež zůstane pořád krádeží.
  Jádro principu tím fakt nezměníte.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš7.9. 01:03Pindárna
  yogi: hele, jak dlouho si myslíš, že se takový komiks vymýšlí, kreslí, vydává, kolik stojí tisk a marketing? Jak dlouho se takhle vyrábí seriál a kolik do Sandmana nalil Netflix. Z čeho asi tak ty lidi pak žijou? Z dobrýho pocitu, že se to někomu líbilo? V Bibli se píše, že "dělník je hoden svý mzdy" a moje maminka s oblibou říkávala, že kdyby to tak dělali všichni, tak skláři nebudou mít co žrát. Prostě to tak chodí odjakživa... stejně jak odjakživa jiný lidi zneužívají a okrádají jiný lidi. Jo to je tady furt taky. Fakt si to ty lidi ale zasloužej? Fakt to dnes můžeme s klidem psát a de facto se chlubit, že je nám to ganz egal? Proč? Zkus se chvíli vžít do jejich kůže. Navíc je to vůbec na místě v 21. století? Když většinu toho lze sehnat legálně v hardcopy, v digitálu a i věci, které nejsou dostupný si můžeš přečíst v knihovně? Fakt je i dnes potřeba pirátit muziku, když existuje zdarma (s jistým omezením) spotify? atd...

  Skutečnost, že něčí svědomí s tím nemá problém nebo fakt, že je něco "nedostupné" nebo. že je někdo línej dojet / zavolat si do olomoucký knihovny (ostatně z Olšan to je fakt kousek), nesejmeme z krádež princip krádeže a není to odůvodněná akce - jako pardon, ale tohle není osvojení cizího chleba, který Jean Valjean čórnul, aby přežil a nějak pořešil rodinu - tohle jsou naprosto zbytné věci, nedělejme z toho antikapitalistický hrdinný odboj. Jistě, můžeme se bavit o společenském dopadu, menší újmě, ale jako princip tu furt je a je to prostě krádež.

  Jako mě to žíly asi taky úplně nerve, mám pro lidi pochopení, ale zase jako společnost bychom věci měli umět správně pojmenovat. Když nebude ordnung, a nějaký elementární principy a my polevíme, kde to jako skončí? To může klidně skončit tak, že třeba někdo bude brát vážně i naše recenze, co tu blejem? Stačí krok a svět bude v plamenech! Bacha na tohle jako! :)

  Ostatně vážně bys nakadil strážníkovi do čepice , AHA?!
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš7.9. 00:33* Připomínky a návrhy
  Díky za přehled, Zacku
  (potvrdil, že tak jako tak žiju ještě v jiný bublině).

  Ad ty torrenty - některý lidi nezměníš, ale mění se to v čase naštěstí. A mění se to i v ČR. Zásadně. Lidé jsou navíc líní, o to více s postupujícím čase. To se ti taky většinou zvedá mírně plat, i priority, a vůbec nechce se ti někde přebírat nekvalitní torrenty. V tomhle ohledu bylo zajímavé sledovat, jak ve střední Evropě přišla jistá změna díky Hře o trůny - tu první/druhou sérii viděla většina lidí díky ulož.to a podobným službám, ale jak šel čas a HBO tu spustilo a více prosazovalo GO (tenkrát tuším za nějakých 159 CZK/měsíc), tak už to většina lidi přestala řešit. Od tý doby rostou signupy Netflixu i HBO jako na běžícím pásu - čímž neříkám, že se nepirátí obsah dál, že si lidi nesdílí loginy, ale ten posun tady je... učíme se platit za obsah a je potěšující to vidět i u comicsu. Byť tady bych asi rád viděl nějaký data více v detailu. Ale obecně vidím budoucnost spíše pozitivně (i pro ty digitální vydání).
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš2.9. 00:07Publicistika
  Pardon.
  Ten link mi vypadl a na článek už je i v původním postu (za paywallem).A stejně jsem opravil i ten popis u Šarlatánek - to jsou Spiritistky od Vlasákové. To jsem se fakt upsal. Mea Culpa.
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš1.9. 18:02Publicistika
  10 nejpodivnějších komiksů na českém trhu
  tedy podle přehledu, který připravil Ivan Adamovič a Deník N

  V loňském roce vyšlo v Česku dosud nejvíce komiksů v historii. Poprvé byla pokořena hranice pěti set titulů. V roce 2000 to přitom bylo podle databáze ComicsDB pouhých 139 titulů, o deset let později 338. V rostoucím trendu zaznamenal jedině rok 2020 propad kvůli covidu. Dominují superhrdinské a humoristické tituly, na vzestupu jsou japonské mangy. Rozhodli jsme se z bohaté komiksové produkce posledních let nabídnout naopak tipy na tituly nezvyklé, podivné, nekonvenční:

  1. Proti přírodě
  2. Traum
  3. Krásná temnota
  4. Tankerka
  5. Piňda
  6. Zpráva pro Adolfa
  7. Spiritistky
  8. Punisher: Svět sovětů
  9. Superman: Rudá hvězda
  10. Divná planeta


  Nu, docele odfláklej seznam :) ale o tom tady můžeme vést diskusi.
  Kdybychom ten seznam mohli rozšířit, jaké prapodivné tituly tam chybí za vás?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš1.9. 11:16Filmový a hudební klub
  Milo: Tak to jsem opravdu rád, že jsem pomohl rozšířit tvé lingvistické obzory! :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš31.8. 12:13Filmový a hudební klub
  yogi: Hele to číslo je na obecnou "cílovku", dle které se plánují veškeré reklamní kampaně (15+), jinak pokud se budeme bavit pouze o penetraci samotného zařízení TV, tak k němu má přistup 92 % populace (dle kontinuálního výzkumu agentury Nielsen Atmosphere). Jinak Češi a bedna je pořád docela love story:
  - v průměru trávíme u TV skoro 4 hodiny!
  - a denně lze TV zasáhnou přes 70 % populace starších patnácti let.

  V naší skupině asi hraje prim internet, mobil a tak, ale u internetu je to komplikované díky přílišné fragmentaci jednotlivých médií a webů (ale i tam vlastně stačí slušně nakombinovat média pod správou Seznamu, Facebooku, Google). Jinak je asi jasné, že čím mladší, tím více digitální, ale i tak TV umí pořád i ty mladé a z aktuálních dat navíc stále plyne, že TV je i v roce 2022 klíčové médium a u některých kategorií de facto to hlavní. Zde uvádím data za 2021 - první číslo ukazuje průměrný čas strávený s TV a to druhé kolik % lidí z dané kategorie lze zasáhnout - na denní bázi!

  - kategorie 55+: 5:52 / 88 %
  - kategorie 30-54: 3:21 / 70 %
  - kategorie 15-29: 1:20 / 40 %

  Takže jasně, u mladších ta TV nehraje už dávno prim, ale ty lidi, co maj prachy a pořád tak nějak rozhodují o kolech zdejší ekonomiky, jsou u ty bedny docela často :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš30.8. 22:13Filmový a hudební klub
  Darker: S příchodem LucasArts, Marvel Studios a tak vůbec se ty velké obrazovky docela hodí :) A když zmiňuju jen tyhle dvě studia, pak si nalejeme taky čistého vína - s audiovizuálními projekcemi, filmy, seriály, už dávno nejsme "malá komunita" - naopak komiksáci obecně jsou dost mainstream a to už dávno. Jinak - světe div se - ona ta obrazovka dnes neslouží jen na to, aby člověk otrocky sjížděl lineární TV. Jsou tu streamingové služby jako Netflix či HBO Max. Youtube na tom taky vypadá líp. A navíc i ty starý televizní skupiny trendy samozřejmě sledují a díky zpětným přehráním, knihovnám a i jejich pokusům o avod/svod streaming (jako třeba voyo) šlapou více do konvergence digitálního a starého analogového světa, který je pořád dost šněruje. Nicméně zatímco třeba takový Netflix roky nevěděl, co jsou to černá čísla, tak díky duopolistickému trhu se tady majitelé Novy i Primy topili v penězích. Navíc i klasická TV je v ČR strašně silné médium. Denně zasáhne pořád neskutečnou masu, penetrace je přes 98 % populace a každý den v průměru u TV stráví průměrný Čech přes 3 hodiny... a stran obsahu - hele najdou se i dobrý věci (když pominu HBO seroše jako Pustina, Hořící Keř nebo Bez vědomí), tak i ty český TV umí produkovat věci jako Čtyři hvězdy, Most, Devadesátky, Dabing Street, Redl, Rapl, Kosmo, Ochránce (ano většina je ČT) - prostě nebyl bych tak přísnej, navíc i na věci od Tří Tygrů, Streamu nebo Mall TV se taky lépe dívá na velké obrazovce než na PC.

  Vlastně mě tak napadá - jaký dobrý český věci za posledních 20 let vás oslovily a na který seroš (případně film) se z český produkce rádi podíváte (případně proč)?
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš30.8. 11:08Filmový a hudební klub
  SSP: kéž by tyhle věci byly skutečně mimo mě :)
  Darker: nepodceňoval bych tohle staré médium - pořád to má masový zásah napříč celou společností. Fakt to nejsou jen důchodci (byť samozřejmě ta afinita je tam větší). Jako co by některý komiksáci a autoři dali za to, že by měli alespoň z poloviny tolik čtenářů, co kouká na jeden díl Slunečné :) (ano, jsme stále pidi komunita, ale i to je cajk)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš29.8. 21:35Filmový a hudební klub
  GWB> muhaha! Člověk musí ocenit dobu, ve které žijeme - díky sociálním sítím se důležitá zpětná vazba dostane přímo k autorovi a když na ní autor odpoví, má člověk najednou pocit takové té sounaležitosti, až to hraniční s představou, že autor nás skoro zná! Myslím, že se tady klube krásné přátelství mezi Vincenzem a Nielem - moc jim to přeju. HLavne Vincenzovi samozřejmě :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš29.8. 11:39Filmový a hudební klub
  Snad najdu volný čas a sjedu nového Sandmana na Netflixu.
  Už někdo viděl? Špatný? Dobrý? Naplnilo očekávání? Jak blízko to předloze je, když se na tom dost podílel Niel? (a dá se na to koukat i s člověkem, co nečetl ani jeden komiks - z prvních reakcí se obávám, že to asi moc neklapne nebo?)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš18.8. 02:21Pindárna
  Draco Nobilis> Výborně. Proberu se svým bankéřem a tedy hlavně budu muset zkontrolovat současný stav chybějících děl (ale asi bude důležitější přeci jen ten bankéř jak to tak letmo scannuji).

  SSP/ZACK> Připomnělo:
  Petr Bezruč? Není to ten básník, co píše proti nám? No jo, to je on. Ale že já bych po něm pojmenoval důl? To je nesmysl! Ledaže by ho ode mne koupil. Ale že by mu ty básničky tak vynášely? Možné to je. Když bude mít dost peněz, klidně mu ho prodám. Piš, barde, střádej, a až budeš mít dvacet miliónů, přijde den, zúčtujem spolu... že by mi vzaly důl? Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít... Pane Smrtko, vy se pořád jen smějete. Když to víte, tak to řekněte, nebo alespoň něco naznačte. - řekněme, že některý assety mají větší / menší benefity, ale i některý mohou z výsledovky a přehledu aktiv & pasiv dost rychle zmizet. Nemluvě o proměňující se hodnotách v časech :)
 • soulbringer
  soulbringer mecenáš18.8. 01:55Sběratelský klub
  “Vy jste tady všichni Gogo… teda Ňuňíci.” Takže podstatné máme tedy za sebou. Teď trochu k podružnějším věcem.

  Jsou lidé, kterým není pomoci a oni zoufale pomoc přitom potřebují. Mám kamaráda (TM), který má následující problém:
  - miluje dobré příběhy, chytře podané příběhy, skvěle vypravované, s uvěřitelnou zápletkou i postavami - takže beletrii, poezii, ba i v ilustrované či AV formě. Rochní se v rozmanitosti, ale určitý vkus a subjektivní preference nějaké má (a proměňují se v čase). Kdyby to šlo a uživil by rodinu, asi by byl knihovník )ale úplně k nepoužití samozřejmě).
  - smířil se už s tím, že značná část písmenek a mnoho dobrých příběhů mu v životě uniknou a chápe, že život je příliš krátký na zevling u nudných a špatných knih (ač jeho laťka je vlastně docela nízko). Mnoho fiomů i knih už má dávno digitální formě, omezil se i jazykově, leč u komiksů to úplně neplatí. Tam má přeci jen kresba na papíře pořád jistý osobitý šarm.
  - sbírá ty příběhy, aby ho obohatily, zneklidnily, pobavily, poučily, přivedly do jiného časoprostoru. Rád se k některým i vrací, ale není to přímo sběratel.Leč už je ve fázi “tuhle si dám až když přečtu tuhle a tamtu a ještě tu sérii” (což se ve smyčce opakuje a četnost toho naivního výroku přestal počítat). Kartičku do knihovny samozřejmě má, ale preferuje tu domácí. Nu a pořád doufá, že to stihne přečíst než si pro něj přijde Smrťák.

  Čas je ovšem neúprosný. Knihovna není nafukovací. Je žalostně malá. Kvůli současné i budoucí ekonomické (rodinné) situaci bohužel padá možnost pořízení nemovitosti s přestavbou na knihovně. Čili potřebuje pomoci od profíků:

  - jak správně/nejlépe kategorizovat a uspořádat knihovnu? Fakt dle velikosti/autora/žánru/barev nebo je pure chaos jediná možná volba
  - jak dohnat “čtecí časový dluh?”
  - tipy & triky na to, jak se nejdříve citově vyrovnat se ztrátou knihy a kde nejlépe poslat dál? Zdejší bazar? Knihoboty? Aukční weby?…

  Neexistuje na tohle všechno nějaká appka / služba? :)
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: 303 (cca 170462 Kč)
Chci: neveřejné
Sháním: 4 (cca 2223 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: 0
Chci: neveřejné
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0