• luky.kuky10
  Tohle překvapilo! A pozitivně :-) sci-fi Conan/He-man jak vyšitej. Oba příběhy jsou dobře čtivý. Čtyři hvězdy
 • Fimi
  Fimi mecenáš17:05Velvet
  Výborná věc, od Brubakera jsou lepší věci, ale tohle je taky skvělé, kór když to vychází souborně a ne idiotsky jako Zabij nebo budeš zabit ve více knihách.
 • Lenny
  Lenny mecenáš12:42Barbar Conan #04: Kitaj
  Těžká conanovská spotřebka. Barbar míří na quest do Číny - to zní slibně. Dočkáme se střetu kultur? Dojde tu k wolverinovskému zápolení mezi tradicí, ctí a zvířeckosti? Využijí se nějak místní reálie?

  Nic takového (až na cca stránku, kde barbar trénuje na audienci). Na začátku se mydlíme s banditama, pak máme najednou (spoiler) u dvora. Bože... to jsou tak obrovská conanovská klišé, že se to mohlo odehrát prakticky kdekoliv.

  Zub navíc používá otravné vyprávěcí rámečky a rozjíždí spoustu motivů, které nezvládne uspokojivě uzavřít.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin12:35Žoldnéř #08: Rok 1000: Konec světa
  "Je to takové roztomile naivní, a dobře se na to kouká." Podepisuji kolegu pode mnou, nicméně je fascinující, kterak Segrelles srší velmi originálními a zajímavými nápady, ale umí je dohromady tak vtipně brakově zpatlat dohromady. Podepisuji tedy i louzovo "zbytečné začlenění řecké mytologie".

  Celkový dojem: 50%
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin12:19Wonder Woman #06: Kosti
  "A pak ti nakopeme zadnici jak Saddámu Husajnovi!"
  Oujééé, murrrrica. Tady se nám někdo úplně utrhl z řetězu a aby nějak dostál finálnímu souboji, tahá z klobouku podobné triky jako vždy - řádnou dávku patosu a povolávací rozkazy pro všechny hrdiny, kteří se mihli kolem.

  Celkový dojem: 50%
 • instageek_cz
  V první řadě musím říct, že se mi kniha dostala do rukou čistě shodou okolností. Nejsem znalec Warcraftu, ani jsem nikdy nepařil „WoWko“. Jenom jsem kdysi dávno chvíli hrál Warcraft III, ale to bylo sotva pár dní a pamatuju si odtud pouze hrdinu jménem Arthas. Ten se v Pokrevní přísaze neobjeví (škoda, doufal jsem v něj:)) ), jinak tu však o klasické orky a další fantasy tvory všeho druhu není nouze. Vůbec nevadilo, že neznám spletitou historii znesvářených rodů a ras, tahle řezničina mě bavila i tak.

  Je to dost akční, přímočaré čtení a věřím, že fandové Warcraftu si z příběhu odnesli i nějaké hlubší dojmy. Protože informací o postavách a jejich minulosti tu máme spoustu a jak už jsem zmiňoval, netuším, co všechno předcházelo zdejšímu drsnému střetu, ani jak velkým a zásadním vyvrcholením jsou některé události. Každopádně jsem se nenudil, takže tenhle kousek doporučuji i dalším úplným „warcraftím“ nováčkům, stejně jako fanouškům fantasy se spoustou obřích sekyr a magie obecně!:)

  Hodnocení: 7/10

  PS: Mé další recenze i na filmy a knihy najdete na Instagramu, profil instageek_cz
 • trudoš
  trudoš editor11:40Ptáčátko
  Alejandro Jodorowsky a Moebius se potkávají v kanadském komiksu aneb Apokalypsa podle Van Poelgeesta. Ptáčátko je zvláštní příběh a trochu doplácí na skutečnost, že jde o tvůrčí debut. Ne, že by byl špatně vyprávěn, pouze moc spoléhá na čtenářovu benevolenci vůči pravidlům žánru. Zpočátku se člověk ještě orientuje, náznaky a poznámky jej navigují správným směrem, aby si dal dohromady vše podstatné. Jakmile však autoři přeřadí na vyšší rychlostní stupeň, místo aby vysvětlili souvislosti a dali jim logický rámec, spanile uhánějí polem nepolem se svým velotraktorem. Podívaná je to fascinující a některé nápady stojí rozhodně za povšimnutí, ale potřeba dát příběhu přesah z něj v závěru dělá těžko srozumitelný epos, u kterého si nejste úplně jisti příčinami ani následky.
  Abych to zjednodušil, líbily se mi dílčí scény, umocněné kresbou Iana Bertrama, ale jako celek nemohu hodnotit jinak, než jako lepší průměr, protože scénář kolísá v tom nejzákladnějším – chybí mu srozumitelný dějový oblouk.
 • Hanussen
  Hanussen mecenáš09:37Modrá Crew #22 - Hrobař #5, 6
  Pokračování Hrobaře se za mě vydařilo.
 • louza
  Cromovi ďábli, tak tohle se doopravdy povedlo! Původně jsem jako letitý čtenář Netopejřích svazků koupi zvažoval. Ale nakonec se v knize bezostyšně vyrochnil jak totální čuně. Conan se sice rovná John Buscema, ale je fakt, že kresba Barryho Smitha, tehdy ještě hodně ovlivněná Sterankem a sekundovaná Salem Buscemou, má něco do sebe. Českou premiéru tu zažívá dobový coloring uhranující mistrovsvím efektů, jakých dosahovali staří klasici s hrstkou barev. To umocňuje vhodně zvolený kvalitní papír, který ale není lesklý a nevypaluje bulvy. Kniha není žádná kolosálka. Je o maličko větší než omnibusy od BBartu, vypadá skvěle a ani téměř básnický projev Roye Thomase tu nepřijde zkrátka. Plus ty perfektní bonusy... CC komiksy umí a tady produkčně není jediná chybička. Příběhově je to prostě Conan. Nic víc, nic méně. Pokud máte rádi Conana a nevadí vám pulpový charakter příběhů kontrastně vyprávěných takřka Shakespearovskou vyřídilkou a komiksovými postupy s retro feelingem, tak tohle perfektně sedí. Pro Semic pozitivní čtenáře absolutní nutnost. Tady to tenkrát všechno začalo. Kéž by se tak někomu chtělo takhle udělat Manningova Tarzana.
 • P.G.
  P.G. mecenáš25.9. 20:30Paper Girls, kniha třetí
  Tak v tomto třetím svazku jsem se už definitivně ztratila. Jako těch verzí realit už je tam fakt moc...
 • Ter
  Zatiaľ najlepší diel. Obálka je síce trochu zavádzajúca (aspoň na mňa pôsobí tak, že sa stala vražda). Kresba k záveru super, zo začiatku mi prišla kapku odfláknutá (neznášam prázdne panely bez pozadia, len hlava a nič). Farby tiež super. Pribeh graduje, koniec sa vydaril. Tešim sa na dalšie číslo.
 • trudoš
  trudoš editor25.9. 15:45Tomie
  Džundži Itó se překonává. Po ujetých Rybách a fascinující Spirále jsem nečekal, že by mě ještě dokázal zaskočit, a ono ejhle: tu máš, čerte, kropáč! Aneb nikdy nepodceňuj Japonce s fantazií, proti níž je i Salvador Dalí pokoutní eskamotér. Tomie má přitom takřka až banální námět – uhrančivá femme fatale vstupuje do života různým mužům i ženám, což je zpravidla vždy počátek šílené noční můry. Autor přitom nepracuje s nápadem bezhlavě a snaží se každý další příběh zasadit do kontextu těch ostatních, tedy v případě, že je to třeba. Fascinující přitom je, že jednotlivé povídky nesplývají, třebaže ústřední motiv je pro každou prakticky stejný. Míra děsu je však proměnlivá, a kde se zpočátku jen pousmějete nad naivitou školáckého hororu, tam už po sté straně jen bázlivě sledujete, kam je tvůrce schopen – a hlavně ochoten – zajít. Koncepce, stavba zápletky, hrdinové i atmosféra, tím vším se od sebe epizody liší, jedno však mají bezesporu společné. Pokaždé dokážou překvapit. A hlavně vyděsit.
 • house192
  A mně se to pořád líbí! Je to takové roztomile naivní, a dobře se na to kouká. Mrzí mě jen slušná várka překlepů, a na přední předsázce otočený obraz.
 • SickNail
  SickNail mecenáš25.9. 00:52Cesta kostí
  Taká malá vychladená chuťovka. No K sežrání... :)
  V napätí ma cesta kostí udržala takmer celú dobu, a pár krát aj zamrazila. Kresba je síce čarbavá, a ako to skončí viete už v momente ako chalankovia zdrhnú z tábora, no ako to nakoniec Douek vysvetlil, tak som to aj pochopil.
 • louza
  Po předchozí knize zlepšení o několik tříd, i když to podle titulu vypadá na další krávovinu. Žoldnéř se tu v doprovodu mistra vydá řešit konec světa, který by mohla způsobit planeta z jiné dimense přibližující se k jeho světu. Zní to děsivě, ale pravdou je, že tady je oproti předchozímu zářezu dobře snad úplně všechno. Příběh nejen že oproti poslední knize drží pěkně pohromadě, ale dokonce rozvíjí žoldnéřovo universum a částečně vysvětluje původ lidí v jeho světě. Kromě toho uvádí i svět nový. Ten je plný techniky a sci-fi propriet, jež Segrellovi sedí možná jště více než fantasy. Jediné trochu diskutabilní je zbytečné začlenění řecké mytologie. To si autor mohl odpustit. Jinak se to čte dobře a dobře to i vypadá. Klasické ábíčkovské dobrodrůžo v rukou malířského esa první kategorie.
 • louza
  louza24.9. 18:15Bludiště
  Obvykle mě Lemireovy autorské práce sejmou ze židle, ale Bludišti se to až tak úplně nepovedlo. Příběh muže hledající ztracenou dceru vypadá jako zajímavé téma, kde ovšem autor ústřední motiv prozradí moc brzy. Podobně laděný Frogcatchers byl daleko větší úder na solar a téma se tak zdá již trochu vyčpělé. Autor je v bonusech velmi upřímný a odvolává se na snahu o zachycení atmosféry Murakamiho knih, což mě v pravdě během čtení vůbec nenapadlo, ačkoli zálibu v Hurakim definitivně sdílíme. Mnohem více bych mu dal za pravdu v tvrzení, že příběh neměl dopředu rozmyšlený a přicházel k němu až během psaní. Ano, to bylo při čtení dost cítit. Přesto bych tuhle sureálnou cestu za hledáním ztracené lásky doporučil. A to z důvodu pro Lemirea zcela netypického. Vizuálu. Kolik knize chybí na příběhovitosti a vytříbenosti dějového konstruktu, tolik svěžích artových grafických nápadů tady naleznete. Jeho práce s vizuální fantastikou je tu patrně nejdál ze všech jeho děl a na bludišti se skutečně vyblbnul. Asi ne top autorská práce, ale líbilo se mi to třeba více než Rváč a zhruba stejně jako Royal City. Essex, nebo Potápěč ale zůstávají ještě o stupínek výše.
 • Norri
  Norri mecenáš24.9. 11:41Joe Bar Team #1
  Je to vtipné a pěkně nakreslené. Za mě maximální spokojenost.
 • autokineton
  autokineton24.9. 08:59Tomie
  Na Spirálu Tomie nemá, ale i tak stále velmi dobrý Itó. Koneckonců je to prvotina, takže člověk musí přivřít oko. Spousta dobrých nápadů, parádní kresba a solidní špalek. Jak mangu nemám rád, tak Itó je vždy sázka na jistotu :⁠-⁠)
 • Fry
  Fry admin23.9. 18:52Solanin 2
  Solanin 2 - Achjo, jak já těm teenagerům rozumím. Úplně se v tom vidím a neříkejte mi že se v tom nevidíte taky? Každý z nás je svým způsobem v životě nějak ztracený a hledá si právě tu svou cestu ven ze stereotypu. Bohužel jak v realitě tak i v komiksu to nemají hrdinové vůbec jednoduché a budoucnost se nedá zastavit. Slice of life ve všech ohledech a must read ... Za mě 5*!
 • Palebras
  Ztráta tváře je poměrně pohodovým dílem, který sice není ničím originální ale jedná se o umírněný, dobře odsýpající a hlavně při zemi se držící příběh. Rozhodně mě potěšilo, že celý scénář jede na relativně jednoduché zápletce a nemusíme zde příliš řešit různé halucinogenní situace či pitvání se v psychice záporáka nebo Batmana doplněné o tuny filozofických keců a básniček tak, jako v případě hlavní příběhové linky od Kinga. Tady se prostě držíme jakési vyšetřovací linky, která následně přeroste ve spolupráci, aby nakonec vyvrcholila ve finále spojené s nakopáním nespočtu zadků a možná se na konci dočkáme i nějakého toho překvapivého rozuzlení. A nebo možná taky ne. Tečka konec. Nic světoborného ale jelikož Batmanovi vždycky trochu nadržuju, tak po přečtení spokojenost.
 • Sagikkun
  Sešitem se táhne jeden dlouhý a tuctový souboj.
 • autokineton
  Za mě absolutní pecka, na tohle jsem čekal léta :-) Nejklasičtější Conan v luxusním vydání, jak je ostatně u Comics Centra zvykem :-) A i bonusy jsou v tomto případě velmi kvalitní. Takže nemůžu dát méně, než 5/5. Nezbývá než doufat, že tato řada bude mít úspěch i u dalších čtenářů a dočkáme se dalších dílů!
 • Norri
  Norri mecenáš22.9. 22:25Velké dobrodružství Pepíka Střechy
  Číst komiksy Pavla Čecha je jako číst básničky. Mají svoji zvláštní poetiku. Jak v textu, tak i v obrazech. Fungují jako pohlazení po duši, probouzí dětskou zvědavost a víru v tajemno. Voní dobrodružstvím a nebezpečím, které kluky navždy změní.

  Už několik dní převracím v hlavě slova, kterými se snažím "Velké dobrodružství Pepíka Střechy" co nejlépe vystihnout. Těch napsaných a zase smazaných vět… Je to nádherná kniha. To že je krásně namalovaná, to je u Pavla Čecha naprostá samozřejmost. Zatím jsem ji četl jenom jednou a vím, že až se do ní pustím příště, tak najdu spoustu nových detailů. Jeho cit pro detaily by se dal opěvovat na každé stránce každé jeho knihy.

  Silná je i příběhová část této knihy. Je o hledání odvahy a překonávání strachu. Je o nalezení spřízněné duše, se kterou se rádi pustíte i do dobrodružství, o kterém jste se do té doby maximálně četli anebo snili. Je o první platonické lásce, kvůli které bez váhání skočíte i do králičí nory. Je ale také o lásce ke knihám a příběhům. Realita s fantazií se v ní prolíná takovým způsobem, že není možné určit, kde jedno končí a druhé začíná. Celý příběh doprovází úvahy a životní moudra, které jsme už sice všichni slyšeli stokrát, ale to nic nemění na jejich pravdivosti a Pavel Čech je navíc umí moc pěkně podat.

  Ale abych jenom nekriticky nechválil, tak musím přiznat, že nevím, jak se mám srovnat s otevřeným koncem příběhu. Mám za něj být rád, že si mohu konec sám domyslet, anebo je v pořádku, že chci víc? Mám v hlavě asi milion otázek a žádná odpověď nepřišla. Mám pocit, že to skončilo tak najednou, že to ve mě ani nestačilo vyvolat nějaké silnější emoce, jako třeba "Tajemství ostrova za prkennou ohradou" anebo “Dědečkové”. To mi na té knize chybí asi nejvíce. Ale třeba to tam najdu příště. I tak si Pepík Střecha zaslouží nejvyšší hodnocení.
 • RadimNemec
  RadimNemec editor22.9. 21:45Je ráno
  Jakub Plachý, přestože dokáže až Monty Pythonovsky potěšit dospělé, je schopen zaujmout i nejmladší čtenáře. Byť je knížka primárně pro děti, pousměje se nad ní i dospělý. Kresba pro autora typická, děj jednoduchý (dětská cílová skupina), celkové ladění veselé, dětsky vtipné.
  Hodnoceno v rámci žánru "dětský".
 • martin28
  Šílené množství písmenek, přesto zábavných. Kecy, které nenudí. Autor si vodí vaše oči, jak hadrovou marionetu. I když je trošku zvláštní a nekomiksové, jak se přistihnu při tom, že hltám každé písmeno a kresba je tak prapodivně druhořadá...
  Kniha čtenáři osvětlí postavu Cassidyho a pomůže mu snáze pochopit jeho charakter. Casse jsem si po čtvrté knize velmi oblíbil, kdežto v této knize se mi zprotivil. Vztahy mezi hlavními aktéry houstnou a moje závislost na Preacherovi roste. Híky hohu ha ho!
 • instageek_cz
  instageek_cz22.9. 12:12Tokyo Revengers #02
  Druhý díl TR působí zpočátku téměř jako čistě humoristická záležitost. Jenže postupně začne přituhovat a dostaví se i moment, který vás najednou úplně zmrazí. Autor Ken Wakui nám dávno dospělým svým vypravěčským stylem připomíná jak bezstarostnost časů základky, tak skutečnost, že i tehdy kolem nás docházelo k velkým osobním tragédiím a neštěstím. Jenom jsme o nich většinou prostě nevěděli. Spolužačka možná přestala na delší čas chodit do školy, spolužák z předchozího ročníku už do dalšího nenastoupil, ale nikdo z nás to doopravdy neřešil, jelo se dál.

  V TR 2 nahlédneme za oponu téhle temnoty, uvidíme následky i kruté odplaty, které rozpoutají řetězec násilí, na jehož konci má být smrt lásky hlavního hrdiny Takemičiho. Ten toho má na řešení stále až až. Zjišťuje, že svými činy v minulosti ovlivňuje i budoucnost, a že těch lidí nakonec bude muset zachránit asi víc, než si původně myslel... Děj se neustále vyvíjí a mění, takže napětí je všudypřítomné. Maličko začínám vnímat, že bych fakt rád věděl něco víc o tom, jak zdejší cestování v čase funguje. Zároveň jsou pro mě někde matoucí zcela odlišné vzhledy postav v minulosti a v budoucnosti, leckdy včetně barvy vlasů, takže se musím chvílemi dost soustředit, abych věděl, kdo je kdo.

  Což je trochu otravný, ale jinak TR 2 zůstává pětihvězdičkovou zábavou. Líbí se mi kresba, celostránkové panely (nebo dvoustrany), „prostřihy“ s pohledem na celé Tokio, při nichž si člověk uvědomuje, že je Takemiči jen malou tečkou ztracenou v moři dalších existencí. (A čtenář ostatně taky). V celkovém hodnocení jsem přesně mezi 4 a 5 hvězdami. Zpětně mám pocit, že jsem první díl o půl bodu podhodnotil, tak ten druhý naopak možná nadhodnotím. TR je místy vtipná, místy brutální jízda plná překvapivých zvratů, kterou jsem dal na jeden zátah. A teď už zase netrpělivě vyhlížím pokračování!:)

  Hodnocení: 9/10

  PS: Mé další recenze nejen na komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz
 • faster86
  Zatím nejhutnější atmosféra a největší bojovka, zeptejte se 39 mužů. 14 žen a 5 dětí z Tullu. Když budu brát i první sérii tak zatím nejlepší kniha i když na 4 hvězdy tomu ještě krůček chybí.
 • Lojza
  Lojza mecenáš22.9. 07:35Tankerka #01
  Tohle bolelo. Skoro až fyzicky. Začínal jsem to číst asi 4x a vždycky jsem zvládl maximálně pár desítek stránek. Pak odloženo na pár měsíců, pak další zoufalý pokus... Jedna hvězdička za lettering, se kterým si pan Lederer dal asi dost práce (překlady všech možných nápisů na knížkách, tričkách, atd.) a jedna hvězdička za kresbu, která je zralá, vykreslená, jemná a detailní - a by byla super, kdyby ten komiks měl nějaký scénář. Nedrží to pohromadě, náznak příběhu tu a tam najít jde, ale všechno je to utopené v dementních hláškách, často nečitelných panelech, na kterých není jasné co se děje... Zlatý Lobo - i když také často infantilní, pořád to má nějaký začátek, prostředek a konec. U Tankerky jsem byl fakt rád, že už to skončilo.
 • Gmork
  Gmork21.9. 21:22Mýty #19: Sněhurka
  Kraťasy s Bufkinem tedy žádná hitparáda, celkový dojem napravila lapálie Sněhurky s pradávným ženichem, ale celkově v rámci Mýtů spíše průměr, holt je to už devatenáctá kniha. Musím tedy hodnotit taky průměrným hodnocením. Nejspíš je už dobře, že se série blíží ke svému zakončení.
 • RadimNemec
  RadimNemec editor21.9. 18:45Sledujete slona
  Primárně cíleno na dětské publikum! Slonovi to jde s míčem, ale moc toho neuběhne - naštěstí však odhalí, že jeho místo je v bráně. Jako první setkání dětí s komiksem poutavé, odrostlí ocení poetické ladění a jemný humor, který neuráží.
  Hodnoceno v intencích žánru "dětský".
 • martin28
  Opět výborná, velmi pestrá kniha. Líbila se mi linka z Vietnamu, road story ala "Bonnie & Clyde" po Francii, i závěrečný masakr v tajné základně Grálu. Casse mám čím dál raději, je to pěkně tuhej parchant. Ennis má dar vyprodukovat perfektní záporáky: Ital měl styl i dole bez, také Praotec bulimik a jeho nedomrdek byli dalšími povedenými kazišuky, při Jesseho výpravě za bohem. Řek bych, že v této knize je víc akce, než bych od Preachera očekával, ale je to vítaná změna. Nemohu se dočkat pokračování...
 • Anton Whatever
  Anton Whatever mecenáš21.9. 17:49Bludiště
  Do háje..pokud si někdo v sobě nosí pocity z náhlého odchodu blízké osoby..zatraceně dobře chápe Lumírův záměr..sice to může být pro někoho klišé..mě to dokonale pohltilo..byť se to může zdát přímočarý a jednoduše napsaný, tak o to víc to dává prostor tomu, co se děje v hlavě čtenáře..Lumír umí píchnout sakra přesně.
 • Anton Whatever
  Anton Whatever mecenáš21.9. 17:44Trojka (sběratelská verze)
  Všechny palce nahoru za doplňující informace!! Skvělá práce! Daleko to přesahuje hranice komiksu. K příběhu mám jen jedno..Mighty v jednom rozhovoru mluvili o facce na konci jednoho z příběhů od Kaplana..tam jsem jí úplně nedostal..ovšem tady?? Tady jsem dostal rovnou kompletní nakládačku! Boží!
 • Fry
  Zdál se mi zase ten stejný sen #03 - No, jako nebylo to špatné, ale tato poslední kniha mi už přišla poněkud zbytečně natáhnutá. Jako celkově když se nad tím zamyslím, tak by se dal děj celé série shrnout pouze do několika málo kapitol a jsem až překvapený že to vlastně vydalo na tři celé knihy. Anyway máme to za sebou, už víme co je to štěstí a můžeme se posunout dále ... Za mě 3*!
 • Fry
  Lucky Luke: Lucky Luke versus Joss Jamon - Kvalitativně srovnatelné s ostatními díly z 50. let, tzn. dneska již po scenáristické stránce dávno překonáno. Na druhou stranu to na mě působí tak mile nostalgicky, a to říkám jako devadesátkový kid, který ani na příbězích Lucky Lukea nevyrůstal. Obávám se však, že to dnešní mladé generaci nic neřekne, tyhle westerny omg ... Za mě 4*!
 • perak
  perak21.9. 08:39Údolí zrůd
  Kdo je zrůda? Ten, kdo tak na první pohled možná vypadá, nebo ten, kdo se tak chová? Příběh nás zavede do odlehlého kraje, kde je takovýchto "pochybných existencí" nemálo. Ponurá atmosféra údolí se přenáší do nálad a vztahů všech jeho obyvatel, jejichž střet se zdá být nevyhnutelný. Vyprávění je plné emocí a to je jeho hlavní přednost, protože samotný děj je vlastně poměrně jednoduchý a zasloužil by si větší propracování a větší gradaci. Takto to bylo od půlky hodně rychlé a zkratkovité. Konec byl hodně kvapný, ale na druhou stranu jeho vyznění se mi líbilo. Pokud jde o kresbu, tak ta mi k příběhu hodně sedla - dokázala vystihnou emoce lidí i náladu kraje a přispěla tak k celkově kladnému hodnocení knihy.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš21.9. 07:42Conquistador, kniha 3 a 4
  „To je ten nevděk mocných. Jakmile jim už nemůžeme posloužit, zbaví se nás.“ Záver perfektného štvordielneho komiksu, ktorý Josef Vybíral stihol vydať v dvoch knihách. Mne sa na takomto kuse krásneho komiksu nechce za každú cenu hľadať chyby. Kebyže sa ku mne čosi takéto dostalo ako k štrnásťročnému, tak by som sa z toho posr... a dal by som 5* z 10. Načo kritizovať? Prečo? Pripadá mi to tak, ako keby som bol v lese a počas magického skorého rána by som na lúke, vlhkej od rannej rosy, zahliadol dvanástoráka. Naše pohľady by sa stretli a on by mi svojimi majestátnymi očami prezradil pravdu o živote, vesmíre a tak vôbec. Následne by sa mlčanlivo, filozoficky stratil v hustnúcej hmle a ja by som namiesto úžasu kritizoval, že mal pravé ucho o tri milimetre kratšie ako ľavé. OK, dávno nemám štrnásť, ale stále je to Philippeom Xavierom (ktorý je v našich končinách žiaľ neznámy autor, rozhodne to treba napraviť) krásne nakreslené dielo s luxusnou tvrdou väzbou a s tomu odpovedajúcim kvalitným papierom, ktorého je radosť dotýkať sa, láskať sa s ním. Absencia bonusov zamrzí, ale to je detail dostatočne kompenzovaný mäsitou výtvarnou stránkou a dynamickým scenárom Jeana Dufauxa (Barakuda, Murena), ktorý proti sebe stavia kvázi civilizované kresťanstvo a „barbarský“ život pôvodných obyvateľov v súlade s prírodou a matkou zemou. Áno, uznávam, príbeh enormne nestrhne. Občas som sa jemne strácal v postavách, vzťahoch a ich motiváciách. Situáciu komplikuje fakt, že to vrie aj medzi jednotlivými skupinami španielskych conquistadorov, keďže ako to už chodí, každý správny beloch je posadnutý mocou a majetkami, pre ktorých získanie je schopný ísť (doslova) cez mŕtvoly. Conquistador je asi naozaj „ten“ prípad komiksu, kde vizuál víťazí nad obsahom (už len na obálku som sa nevedel vynadívať). Ale ani scenáru nechcem krivdiť. Zápletka je trochu mdlá a postavy mi neprirástli k srdcu, avšak je to plné úžasných atrakcií, ktoré vo mne spoľahlivo prebudili dieťa so zatajeným dychom listujúce krásnym komiksom. Temná mexická džungľa, priepasti a nad nimi podozrivé mosty, prastaré povesti, krvavé rituály, nahé krásne ženy, švárni bojovníci oháňajúci sa mečmi, smrteľne nebezpeční Indiáni, bájne poklady, šialenstvo, opice, pyramídy. Určite palec hore i za to, ako festovne si zamakal (taktiež u nás neznámy) báječný kolorista Jean-Jacques Chagnaud. Istý nekonzens vytvára fakt, že kým minule bol kladený vcelku veľký dôraz na mystické prvky (miestami idúce až vyložene do fantasy), tu temer úplne ustupujú do úzadia.
 • trudoš
  trudoš editor20.9. 23:14Esmera
  Povedená erotická novela, i když k úplné spokojenosti mi maličko chybělo. A to příběh řádně zakončit, nenechat jej vyšumět do ztracena. Přičemž nelpím na třeskuté pointě, ale nějaký závěr si Esmera rozhodně zasloužila. Jinak ale naprostá spokojenost. Kresba je jednoduchá a perfektní – Zep, podobně jako Milo Manara, dokáže jen pár linkami vystihnout dráždivou atmosféru a přitom ani nemusí cíleně sklouzávat k pornografii. Vince tomu pak dodává vyváženě potřeštěnou rovinu, třebaže komického potenciálu využívá pouze napůl.
  Snad jen, že v závěru působí vyprávění skoro jako filozofický pamflet, nebo právě naopak, výsměch podobným snahám, což mi moc nesedělo. Každopádně, v rámci erotických komiksů u nás vycházejících, z mého pohledu rozhodně to lepší. Scénář se nesoustředí primárně na sex a zápletka má i nějakou osnovu. Byť jsem zastáncem směru, že v erotice má být méně mudrování a více akce, tenhle komiks mě pro jednou přesvědčil, že jde kombinovat oba směry, aniž by to ve finále byla nuda.
 • Norri
  Norri mecenáš20.9. 20:37Punisher MAX: Vánoce na odstřel
  Tři vánoční speciály a všechny mají víceméně povedenou kresbou. Snad jen ten druhý má tu kresbu až příliš noirovou a tmavou. Ale neměl jsem s ní v zásadě problém. Nějaké výtky bych měl i ke kresbě prvního příběhu, ale tam to může jit za scenáristou. Po výtvarné stránce je tato kniha povedená. Co se týká scénářů, tak tam je ta situace horší. Naštěstí to má vzestupnou tendenci.

  První příběh se jmenuje "Vánoce v rudé". Člověk si ani neuvědomí, jak dobře Ennis toho Punishera dělal, dokud nedostane tohle. Přímočará akce, která má řadu chyb a nesmyslů. Tak například na prvních třech stránkách Punisher oddělá čtyři mafiány, ale na čtvrté stránce už se počítá s pěti. Souboje jsou sledem póz, které dohromady vůbec nefungují. Jinde zase Punisher stojí s protivníkem čelem k sobě, sypou do sebe zásobníky a ani jeden se netrefí. Asi Matrix. Podobných nesmyslů je tam plno. Až mě to skoro uráželo.

  Druhý příběh "Seznam" je už o něco lepší. Ale jeho těžká noirová atmosféra je děsně pomalá. Trošku směšně působí Punisherova údržba seznamu padouchů, ale jinak se to docela dá.

  Kniha končí naštěstí tím nejlepším - Aaronem a jeho krátkým příběhem s dlouhým názvem, který si už nepamatuji. Je to rychlé, je to brutální, je to vtipné a parafrázuje to ten nejslavnější vánoční příběh. Tohle mě bavilo. Aaron této knize zachránil prdel před úplným debaklem.
 • mcleek
  Tak se mi zdá, že tahle série jde dost do kopru. Dnes 50% a je to stejně jako minulý díl scénáristicky dost WTF. Jen ta malba je pořád nádherná... Ach jo...
 • Palebras
  Lobo ve výborné formě. To znamená litry krve, urvaných rypáků a obrovská dávka infantilního humoru. Jako vždy se však jedná o pohodovku, která mi jednou za čas výborně sedne a hlavně dokáže vykouzlit úsměv na tváři při pohledu na hromadu sraček zbývající ze zmasakrovaných nepřátel. Bullíkův případ je perfektně nahláškovaný díky překladu Pavla Dorta a některé libůstky jako Robert De Nitro , Prd a Zmrd a další, vycházejí jednoduše od srdce. Zbývající dva příběhy nejsou o nic horší a celkově tvoří našlapaný a hlavně pořádně výbušný mix. Příjemná a nenáročná zábava jako je u Loba zvykem a já se prostě a jednoduše dobře bavil.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš20.9. 08:00Barakuda, kniha 3 a 4
  Belgický scenárista Jean Dufaux (Niklos Koda, Conquistador) mal tento epický pirátsky (?) príbeh fakt dobre premyslený. Síce by som sa čudoval, ak by nemal, napriek tomu isté pochybnosti vinou štartovacej prvej (a predsa len pomalšej) knihy boli na mieste. Našťastie, zbytočne. Ukázalo sa, že každá z (množstva) postáv disponuje zaujímavým príbehom a pozadím (niektoré doslova, hm). V prvej knihe musel autor spomaliť práve preto, aby v druhej dupol na plyn. Všetko sa zauzľuje, stáva sa osudovým a i nudnejšie postavy získavajú na hĺbke, charaktere, uveriteľnosti. Ubudlo erotiky, násilia je plus-mínus rovnako. Nie som si istý, či by som komiks pomenoval Barakuda, pretože máme za sebou už dve knihy (z celkových troch) a pirátska loď pre dej určite nie je zásadnejšia, než ostrov, na ktorom sa odohrá väčšina deja. Neviem sa zbaviť pocitu, že by som radšej čítal komiks, v ktorom by sme sledovali čisto dianie na palube a hľadanie pokladu, ale zas potom by som pre zmenu kritizoval, že je to príliš podobné bombe Dlouhý John Silver. Takže sa zhodnime na tom, že je to dobre tak, ako to je. Mám každopádne mierne pochybnosti o tom, či by nebolo lepšie, ak by komiks disponoval vyšším počtom dielov. Lebo takto nás čaká už len tretia, záverečná kniha a zdá sa mi, že v prvých dvoch sa Dufaux rozohnal natoľko veľkolepo, až si nie som istý tým, či všetko stihne ukončiť v tretej knihe dôstojne a nie rýchloposuvom. Ale zas radšej hutný komiks, než rozdrobený do milióna častí, však? Najmä u ženských postáv som mal občas mierny hokej a to i pri druhom čítaní, keďže väčšina z nich sú štíhle tridsiatničky nejeden raz s červenou farbou vlasov. Nádhernú Jérémyho (Rytýři Heliopole) kresbu k dokonalosti vyťahujú neskutočné farby, takisto od Jérémyho. Nula bonusov, zato skvelá obálka, tvrdá väzba a kvalitný papier. Je určite lepšie, ak takéto komiksy vychádzajú vo veľkých formátoch; v zmenšených by Jérémyho orgie nevynikli. Keďže sa dej odohráva v drvivej väčšine na ostrove, môže vzniknúť falošný pocit monotónnosti. Ale zas je to veľmi pestrý ostrov: tu pláž, tu dedina, tam džungľa s močiarmi, prístav, šermiarske súboje, zrady, krvavé západy slnka, žraloci... Bodaj by viac komiksov bolo takto „monotónnych“.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš20.9. 07:55Nejtemnější noc
  „Obloha dneska vypadá temnější.“ Ja proste GL môžem. Toto sa síce nevolá Green Lantern: Nejtemnější noc, ale iba Nejtemnější noc, no všetko sa točí okolo GL a je to akési (dočasné) vyvrcholenie udalostí z greenlanternovského runu od Geoffa Johnsa, takže sa to naozaj pokojne mohlo volať Green Lantern: Nejtemnější noc. Problém je, že dotyčný run u nás vyšiel v zmasakrovanej podobe: raz taký diel, potom onen, X dielov pre istotu vôbec nevyšlo a aktuálne prichádza tento megacrossover. Napriek tomu si ho môžu užiť aj čitatelia, ktorí s GL veľa skúseností nemajú (nejaké by ale určite bodli). Samozrejme musia ovládať základné pravidlá hry a vedieť kto je kto (a o čo mu ide), ale dosť im život uľahčí vysvetľujúci text na začiatku. Nejtemnější noc je vskutku mohutný, impozantný komiks. Disponuje síce aj civilnými okamihmi (mrazivý úvod s vyvražďovaním, Gordon a Babs na streche), ale je to v prvom rade kolosálny Geoff Johns, pre ktorého slovo striedmosť nič neznamená. Takže všetko je zámienka pre rozpútanie megalomanských akčných orgií, kde sa každý bije s každým a nikto neumiera a ak aj umrie, tak prežije. Nie som úplne fanúšik tohto druhu písania, ale mám pre GL slabosť a Nejtemnější noc som si fakt užil, lebo presne tento typ „šialeného“ písania sa k nemu hodí. Zjavne si smaragdovú jazdu užil aj démonický brazílsky ilustrátor Ivan Reis, ktorý je v téme ako doma, keďže robil už Pomstu Green Lanternů alebo Tajemství původu (a všeličo ďalšie). Vyzdvihnúť musím koloristu Alexa Sinclaira (Wonder Woman: Kruh, Batman: Evropa), ktorý sa vyhral so vskutku širokým spektrom emočných farieb. Resumé: Metal vs. Zombie z Marvelu? CREW toto zásadné dielo amerického mainstreamového komiksu vydáva v edícii Legendy DC, takže veľa strán, tvrdá väzba, prebal a desiatky strán bonusov. Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-nejtemnejsi-noc-komiks
 • MEGA
  Skvělý počin. Líbila se mi atmosféra a napětí, které se buduje celou knihu. Samotná postava Sentryho mě přišla taková suchá, ale díky zajímavému tajemství a propojení s širším Marvel vesmírem mi to zážitek nezkazilo. Jae Lee je skvělá volba pro hlavního kreslíře a jeho kresba spolu s vynikajícími barvami dodává komiksu osobitý vzhled. Sešity s ostatními hrdiny mě také moc bavili, zejména Hulk a X-Meni jsou super. Parádní uzavřený příběh.
 • faster86
  První sešit je hezky hororový, takže palec nahoru. Ukázka jak jde napsat pistolníka bez pohyblivého pistolníka... Atmosféra dobrá, kresba slabší proti dvojce (Phillips). Pocit lepšího čtení než u první série se mě stále drží.
 • Palebras
  Liga spravedlnosti za kterou stojí Geoff Johns je pořádně našlapaná záležitost, která si drží zatraceně vysoko nastavenou laťku. Musím vzpomenout ligu ze série znovuzrození a její vysoce kolísavou kvalitu, která této lize nesahá ani po Supermanovy trencle. Tady šlape a funguje naprosto vše, scénář je vybalancovaný a prakticky nepřináší hluchá místa kdy má čtenář pocit jakéhosi přešlapování na místě, kresba je během soubojů dynamická a celkově jsem se po celou dobu skvěle bavil. I když jsem poslední díl četl již před delší dobou a mezitím jsem stačil přelouskat kilometr dalších knih, tak jsem vůbec neměl pocit že by mi něco unikalo, takže z této strany taky spokojenost. Jedinou nevýhodou tedy určitě je celková časová prodleva ve vydávání, ale i přes tuhle skutečnost jsem rád, že se to nezařízlo a další díly vychází.
 • deefha
  deefha mecenáš19.9. 09:16Koralína (paperback)
  Pohádková jednohubka o zahánění nudy překonáváním strachu :-) Je tam kočka, takže za mě dobrý. Knižní předlohu jsem nečetl a film neviděl (a teď už to asi dohánět nebudu).
 • Norri
  Norri mecenáš18.9. 23:33Punisher MAX #00: Od kolébky do hrobu
  Musím říct, že jsem trošku zklamaný. Ani vlastně nevím, co jsem od tohoto nultého dílu čekal, ale určitě ne tuhle nesourodou sbírku povídek. Ve výsledku to ale vůbec není špatné.
  První příběh nás přivádí na základnu Valley Forge ve vietnamské džungli. Chtělo by se říci, že rozvádí to, co jsme dostali v knize "Valley Forge, Valley Forge" ve formě úryvků z fiktivní knihy. Avšak komiksový příběh "Zrození" vznikl jako první a až podle něj vznikly ony knižní stránky. To je poměrně zajímavé, protože více mě bavila ta textová forma. Možná proto, že jsem ji četl jako první a ten celkový obraz tam vznikal postupně ze střípků v rozhovorech. V komiksu "Zrození" je to všechno najednou a působí to jako komiksová adaptace. Musím říct, že mě to nebavilo. I proto, že jsem věděl, jak to dopadne. Jediné, co je zde zajímavého, je to, že Frank Castle byl zabijácký psychopat už před masakrem ve Valley Forge. Kresba je zde pěkná, ale Frank vypadá na každém obrázku jinak a to mi dost vadilo.

  Druhý příběh "Tygr" se odkazuje ke stejnojmenné básni Williama Blaka. Vrací se k Frankově dětství, ve kterém získala první obrysy jeho nenávist k mafii a zřejmě také jeho sklony k nezbytným definitivním řešením. Kresba mě moc nebavila.
  Příběh "Cela", to je úplně jiné kafe. Má skvělou atmosféru i kresbu. Účty musí být splaceny a Franka s jeho osobní vendetu nezastaví vůbec nic. Ani nejstřeženější vězení.
  Nezastaví ho dokonce ani totální jaderná válka. Vždycky totiž zbývá ještě někdo, kdo si zaslouží zemřít. Povídku "Konec" si střihl Richard Corben a pro mě je to jeden z jeho nejlepších komiksů.
 • Lojza
  Lojza mecenáš18.9. 21:37Alias (limitně limitní edice)
  Výborná záležitost. Jsem téměř netknutý jakýmkoliv superhrdinským universem (kromě Batmana), takže každý alternativní úskok poměrně vítám. Tohle se četlo tak dobře, jak rychle zmizí lahev sedmičky u průměrného ajťáka - alkoholika. Za víkend nebylo co řešit. Dopřál jsem si úžasně rychlé, svižné, skvěle přeložené dialogy, aniž bych musel sledovat nuance kreseb (což se mi často stává, jakoby to po mně ti parchanti kreslíři chtěli!). Byl to zkrátka skvělý film v komiksu, se skvělou kamerou i střihem. Jessica (jak tu bylo napsáno) občas irituje. Nebál bych se říct, že se občas chová jak pí*a, ale to k tomu asi patří. Za to obléknutí punčošek a kozaček v jedné epizodě jsem jí to celé odpustil :) Celá kniha sestává z 28 sešitů + bonus "co kdyby". Jednotlivé příběhy (de facto Jessiciny zakázky) se vždy rozběhnou přes několik sešitů a vždy mají pointu a čtenářsky uspokojující konec. Zároveň se celou knihou proplétá linka Jessicy minulosti a osobního příběhu, který ji dostal právě tam, kde je - v roli soukromé detektivky namísto nablýskané superhrdinky. A i tahle linka nakonec dojde rozuzlení a naplnění. Jediné, co bych téhle skvělé jízdě vytknul, je tu a tam typografické / sazečské selhání. Některá písma či jejich dekorace nejsou optimálně zvolné, a na některých stránkách bije do očí nevhodná sazba (velikost písma, okraje...). I tak je to ale moc fajn věc. Jsem rád, že ji mám.
 • trudoš
  Dva velké eventy jsou za námi a situace mezi superhrdiny se konečně stabilizuje. Zdá se, nadvakrát zničený svět je už v pořádku; co bylo zbouráno, je postaveno a kdo umřel, na toho se s láskou vzpomíná. Nejaktuálnějším problémem Ligy spravedlnosti je tak skutečnost, že do jejich řad chce za každou cenu vstoupit Lex Luthor.
  Nečekal jsem příliš, spíše jen takové lehké čeření vody před dalším konfliktem, který pomaličku vystrkuje růžky, přesto mě banalita trablů, s nimiž se největší hrdinové světa musejí potýkat, trochu zklamala. Doufal jsem ve víc než je zbytečný crossover s Doom Patrol, za který jsem rád jen z toho důvodu, že se v komiksu moc často nevyskytují. Alespoň že druhý příběh Virus Amazo nabídl sympaticky zkázonosnou zápletku; naneštěstí z toho nevykrystalizovalo nic originálního. A tak jediné, co mě bavilo, byly drobné náznaky v pozadí vyprávění, že všechna ta oslnivá paráda, která mezi postavami panuje, úplně dokonalá nebude, protože někteří z nich sledují své vlastní cíle.