kinak
kinak | 25.11.2020 | Čtyřlístek: Strašidla v nesnázích

Snad jen dodám, ze je zajímavé, ze se do tisku dostalo s opačným řazením stránek 40 a 41 :) nevím jak v druhem vydání, ale v tom prvním to je prohozene...

faster86
faster86 | 25.11.2020 | Krásná temnota

Ono je to takova rádoby hlubokomyslná blbost, která je oblečená v nedělních šatičkách. Pár věcí je tam ok (krmení ptáčat, pohřeb, těhulka), ale jinak je to nuda. Po tom jak to vedení crwe chválilo do nebes je to velké zklamání.

VanTom
VanTom | 25.11.2020 | Mýty #14: Čarodějnice

Nejzábavnější zápletku (strážení opuštěného podnikatelského odboru budovy Lesíku chrabrým, sečtělým opičákem Bufkinem a jeho partizánský odboj proti Babě Jaze) neustále sekají a prostřihávají linie dalších postav (nejenom těch z názvů kapitol - Bufkin, Frau Totenkinder, Baba Jaga, Ozma, Geppetto), jež se ovšem přinejlepším připravují na věci budoucí. Další roztříštění několika časy (Před mnoha dny. Před pár dny. Dnes.) pak nevede vůbec k ničemu, i proto jsem se nějak nemohl začíst, navíc po delší pauze. Jako kolečko celku budiž, ale jako ucelenější epizoda tentokrát ne-e.

VanTom
VanTom | 25.11.2020 | Ultimátní komiksový komplet #114: Uncanny X-Men: Druhá generace

"Druhý začátek" X-Menů dává dohromady skutečně libovou partu, jejíž všichni členové dodnes patří do zlaté pokladnice Marvelu. Načrtnutí jsou už od představujících panelů tak šikovně, že jejich osobnosti ani schopnosti autoři nemusí nijak zásadně dále rozvíjet, proto na nás Chris Claremont pálí jeden "pulpový" nápad za druhým (vesmírná stanice, strašidelný hrad), až ty geniální odbývá na pár stránkách (zrod Phoenix!), bez jakékoliv psychologie. Právě na její jednoduchosti a přímočarosti řešení situací je věk komiksu hodně patrný, což všemi silami vyvažuje pestrobarevná superhrdinská kresba (která se neuvěřitelně rozzářila ve srovnání s černobílými Comicsovými legendami #06 s totožným obsahem).

VanTom
VanTom | 25.11.2020 | Caravaggio (paperback)

Svůj zjevný obdiv k osobě a dílu malíře Caravaggia vetknul Milo Manara do (ať už bezeslovného, či naopak chvalořečícího) úžasu dobových pozorovatelů jeho obrazů bez rozdílu věku, pohlaví či postavení. Přestože při vyprávění příběhu jen poslušně akademicky, zkratkovitě následoval umělcovy tvůrčí a životní cesty a v prokreslení charakteru zůstal na povrchu, neslavnému závěru se přeci jen podařilo vybudit i nějaké emoce. Nádherná, do detailu propracovaná vizuální stránka (ta panorámata, památky, postavy!) pak ustála i trestuhodné zmenšení v českém vydání.

VanTom
VanTom | 25.11.2020 | Zpráva pro Adolfa #01

Pocit, že čtu něco výjimečného, který mě přepadl po pár úvodních stránkách, se časem rozmělnil, aby se vrátil až s poslední kapitolou. Namísto nemilosrdného sevření krku z rozpínání nacistického režimu a nelidských represí v (před)válečném Německu a Japonsku se spíše dobrodružně utíkalo před tajnou policií, resp. se dokolečka dokola hledaly a ukrývaly zásadní dokumenty o původu Hitlera, se kterými se ovšem nic neudálo, naši hrdinové byli buď jen malinkými kolečky (novinář/sportovec/lamač dívčích srdcí Tóge), nebo zatím do svých rolí nedorostli (Adolf a Adolf). Úplně mě zkrátka nezasáhl osudový příběh plný náhod a záchran v poslední vteřině, v němž pronásledovaný skrz troleje naskakuje na střechu jedoucího vlaku. Jinak za detailní kresbu a spád vyprávění, jakož i za parametry českého vydání, by kniha absolutorium zasloužila. Uvidíme, jak dvojka přitáhne šrouby.

Palebras
Palebras | 25.11.2020 | Liga výjimečných II.

Pokračování Ligy je ve všech směrech rozmáchlejší, kontroverznější, zábavnější a prostě lepší. Jednička byla skvělá ale přemíra bizarnosti, erotiky, urvaných končetin a ufounů tomu všemu dodává jedinečný nádech a zde se opravdu Moore vyřádil. Příběhově není co vytknout a variace na Válku světů ve spojení s různorodými postavičkami ze světa stvořeného Moorem je naprosto dokonalá. Ke konci se Moore už absolutně utrhl ze řetězu a pořádně dupl na plyn, což povýšilo tento díl ještě na vyšší úroveň. Jak jsem již psal k prvnímu dílu, Ligu již prověřil čas a její kvality jsou už naprosto zřejmé a tudíž není důvod se více rozepisovat. Opravdu se jedná o dvě jedinečné díla hodná mistra a určitě je řadím mezi nejlepší komiksy které jsem měl tu čest přečíst. Skvělá záležitost. Plný počet!

Fimi
M Fimi | 25.11.2020 | Avengers #03: Válka upírů

Hromada postav, zbytečné kecy, ale alespoň se to věnuje Bladovi a upírům a v pozadí se něco kuje s Ghost riderem, za mě fajn průměr, škoda že se nedrží témat předešlých dvou knih. Úvod s Fistem byl ale fajn, taky u toho mohli zůstat.

Norri
M Norri | 24.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Sakryš, zase jsem se nechal nalákat ženskou na obálce a nevšiml jsem si, že to navazuje na Bendisovy Strážce Galaxie. Ti mi totiž moc nesedli. Ty dva sešity, které tady ze Strážců jsou uvedené, jsou vytržené z kontextu, tak děj nebudu ani hodnotit, ale je zde opět to strašné panelování, kdy na každé dvojstránce musíte přemýšlet, v jakém pořadí ty panely vlastně máte číst.
Co se týká druhé části s názvem “Asgardský zabiják”, tam musím pochválit pěknou kresbu a nádherné obálky jednotlivých sešitů. To se povedlo. Ale to je asi tak všechno. Děj tohoto příběhu mi připadá jako děsná slátanina. Tahle éra Strážců Galaxie, Thora, Asgardu a jiných vesmírných Marvelovských výmyslů mi prostě nesedí. Místy v tom scénáři byly zajímavé pasáže, ale občas to taky bylo zcela absurdní. Třeba když Angela doslova sebrala malé holce balón a za to, že ji ho vrátí, chtěla slíbit odměnu. Angelina milenka hned začala té malé holce popisovat Angeliny hrdinské činy a její morální kodex…wtf?! Vůbec nejhorší je, že se to celé bere hrozně vážně.

Delphín
Delphín | 24.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #031: Smrt a osud

Naprosto senzační komiks. Nádherná kresba, dobrý scénář i práce s postavami. A leč je druhý příběh spíše o taxikáři než o Spider-Manovi, vůbec to nevadí. Protože jeho příběhová linka a vztah se Spider-Manem je též výborný.

Radek Blacksad
M Radek Blacksad | 24.11.2020 | Berserk #02

Berserk je zatiaľ dokonalou dospelou fantasy zábavou. Hlavný hrdina je cool, je to plné brutálnej akcie, úchylností a potešia aj poriadne hnusní záporáci. Momentálne moja najobľúbenejšia séria, čo u nás vychádza.

Daw8ID
Daw8ID | 24.11.2020 | Rick a Morty #05

Jerryho druhé já je prvním příběhem svazku a je rozhodně vždy fajn vidět Jerryho se sebevědomím, většinou se povedly i vtipné "prostřihy", ale příběh nejvíc sráží třetí část. Horizont ubohosti mi sedl asi nejvíc, styl kresby Marca Ellerbyho je pro tyto komiksy asi nejlepší, je tam hodně vtipných momentů. Miláčku, zmenšil jsem dědu, alias příběh z obálky se mi příliš nelíbil ani kresbou, ani příběhem, který není obstojný. Líbil se mi nápad s "hustometrem" a finální zakončení, u kterého se člověk zasměje nahlas. Pobavilo mě, že v jedné části je věta: "No nekecej, to čumím Morty," přičemž je slovo čumím cenzurované jako ču**m. Bonusové kraťasy ujdou, ale žádná hitparáda to není (za to moment: "Kámo, těm už neřekne nikdo ani h**no," ano). Celkově v této sérii takový průměr, moc nadějí na zlepšení nevidím, ale beztak si další díly pořídím...

Fimi
M Fimi | 24.11.2020 | Avengers #04: Na pokraji Války říší

Avengers je to nejhorší, co Aaron pro Marvel píše a i když se mi jeho série více méně líbí a první tři booky byly dobré nebo průměrné, tohle je kardinální slabota. S Válkou říší to má společného minimum, spíš se jí jen otře a vše podstatné nechává samostatné knize, nic zásadního se zde nestane a já pořád nemám pocit, že čtu komiks o Avengers, což by mělo být to nejlepší co Marvel vydává. Tohle nesahá ani po kotníky výborným Avengers od Bendise a už vůbec ne těm od Hickmana. Další díl věnující se světu a plejádě Ghost riderů je mnohem lepší, doporučuji těm, co by po tomto s tím chtěli seknout. Tohle se veze na vlně těžkého podprůměru a špatného mainstreamu.

Fimi
M Fimi | 24.11.2020 | Berserk #03

Celý sil jedna velká brutální akce... Paráda a ta kresba, úžasné... protivník jen jak vystřižen z Věci

louza
louza | 24.11.2020 | Silver Surfer: Podobenství

Americké téma vedené evropskou rukou. Ačkoli se to nezdá, jde o pouhé dva standardní US sešity a na to, že to psal Stan Lee, je to příběh na Ameriku, natož pak Marvel, až neobvykle filosofický a textově úsporný. Základní premisa s Galaktusovým příchodem tentokrát podbarveným náboženským podtextem je hodně fajn, stejně jako nižší význam přesdržkované, kterou definitivně přebíjí filosofie nad lidským pokolením. Nechci Leemu upírat jeho zásluhy, protože původní šesti stránkový scénář bohužel není součástí bonusů, ale z doslovu plyne, že většinu práce oddřel Moebius a on sám přiznává že se přitom notně zapotil. Proto se dá říct, že jde navzdory tématu o skoro krystalicky čistý evropský komiks akorát s americkým superhrdinou, padouchem a glosující americkou společnost. Opravdu raritní vyvážený konglomerát dvou odlišných světů, který by neměl ujít fanouškům ani jednoho z nich. Komiksová lahůdka.

Palebras
Palebras | 24.11.2020 | Liga výjimečných I.

K Lize výjimečných jsem se dostal až 20 let po vydání originálu a 18 let od vydání v našich končinách. Jsem rád, že jsem toto samozřejmě dávno vyprodané dílo Alana Moora sehnal společně s druhým dílem, protože se bezesporu jedná o perfektní záležitost. Film jsem viděl dávno a až díky němu jsem se dozvěděl, že existuje nějaká komiksová předloha. Co se však týče originálu v komiksové podobě, zde jsem byl opravdu nadšen. Příběh není kdovíjak rafinovaný ale největší síla se zde skrývá v detailu. Moore je opravdu detailistický hračička, takže všemožné narážky na různé postavy a literární díla jsou tu téměř na každé stránce a já jako né příliš znalý odborník, jsem si příběh i tak dokázal dokonale užít. Čte se to naprosto skvěle a v souladu s kresbou, která je výborná se jedná o opravdový zážitek. Nemá cenu se příliš rozepisovat. Ligu výjimečných prověřil sám čas a já osobně, ji zařazuji mezi mé nejoblíbenější komiksy vůbec. Dávám plný počet protože tohle je opravdová klasika!

Fry
A Fry | 24.11.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #09

Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #09 - Na to jak většinu dílů této série kritizuji, tak zrovna tady budu chválit. Autorka opět otáčí směr svého vyprávění, do čela příběhu znovu staví vraždu plukovníka Hughese a rozjíždí komorní lov na čarodějnice, který je však sám o sobě velmi zkorumpovaný. Nemám prakticky žádnou výtku, škoda že to takhle nevypadá celou dobu ... Za mě 5*!

faster86
faster86 | 23.11.2020 | Modrá Crew #08 - Ekhö: Zrcadlový svět #5, 6

Pořád stejný problém jak u předešlých dvou knih. Autor má nápad na 150 stran, ale rve to do 50ti, takže je to strašně uspěchané. I když musím uznat že tato kniha je o malinko lepší než dvě předešlé.

regressiv
regressiv | 23.11.2020 | Hellboy #06: Podivná místa (2. vydání)

Nejak sa mi potvrdzuje, že veľa komiksových fanúšikov má dosť mizerný vkus. Podľa mňa najlepšia Hellboyova kniha.

Onkel 1928
Onkel 1928 | 23.11.2020 | John Constantine, Hellblazer: Těžké časy

Stejně, jako mnozí přede mnou. Vynikající, syrový scénář, komiks nechcete pustit z ruky. Jedna hvězda dolů za infantilní, šerednou kresbu.

faster86
faster86 | 22.11.2020 | Modrá Crew #02 - Ekhö: Zrcadlový svět #3, 4

Bohužel se zlepšení nekoná jak jsem doufal. Je to strašně uspěchané, vtipy vůbec nefungují. Věci jako zapojení Schrodingerovi kočky by mě normálně potěšilo, tady mě to nudí. Su strašný slaboch takže přečtu ještě třetí díl co mám doma.

louza
louza | 22.11.2020 | Čertův rypák / Tulipánek (pevná vazba)

Nesympatická obálka a divné názvy nedrapnou čtenáře na první pohled, ale zdání klame, protože tohle je skutečné a právoplatné dílo patřící to řady těch mistrovských. Dva příběhy evropského střihu odehrávající se v dobách studené války částečně v Rusku a v Americe přináší skvělé prokreslení dobových reálií i střízlivý pohled na Ruskou nesvobodu a Americkou svobodu, které mají v Charynově podání více společných jmenovatelů, než by bylo protagonistům příběhů milé. Škoda, že tvůrci trochu nahlodali svůj kvalitní rešeržní výstup v podobě skvěle prokreslených Gulagů, výcvikových středisek NKVD a New Yorských slumů, místy až nadpřirozenými schopnostmi hlavních hrdinů a dost nerealisticky akčními závěry obou příběhů. S drobnými výhradami, ale jinak skvělá kniha pro fanoušky komiksu i (doufejme) historie.

Fry
A Fry | 22.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Sebevražedný oddíl #01: Černá sféra (pevná vazba)

Znovuzrození hrdinů DC: Sebevražedný oddíl #01: Černá sféra - Podobně jako v případě Sebevražedného oddílu v rámci New 52 není ani tato znovuzrozená série žádná hitparáda. Navíc než se stačí ústřední příběh pořádně rozjet, bum, je konec, následují epizodní originy postav, hromada alternativních obálek a náčrtky z tvorby komiksu. Takže zatím docela bída ... Za mě 2*!

marian
marian | 22.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Docela fajn nápad se smrtí Conana. Tak snad neumře už v druhé knize. Konečně zase nové příběhy. Myslím, že to Aaronovi sedlo.

marian
marian | 22.11.2020 | Temná věž - Pistolník #03: Bitva v Tullu

Geniální, temné, drásavé, tak jak má DT vypadat. Napínavá jednohubka, přečteno na jeden zátah. Už od předchozího dílu to zase nabírá obrátky.

marian
marian | 22.11.2020 | Temná věž - Pistolník #02: Sestřičky z Elurie

Tento díl měl spád. Moc mě bavil. Konečně to zase dostává šťávu.

sedw
sedw | 22.11.2020 | Grandville #03: Bête Noire

Třetí díl pokračuje v tradici předchozích dvou a dělá to opět výborně, tentokrát ale dějově mírně horší, než předchozí dva. Naopak se mi velmi líbilo, že jsme se dozvěděli více informací ze života LeBrocka. Série se pořád dobře čte a těším se na poslední dva díly.

sedw
sedw | 22.11.2020 | Grandville #02: Mon Amour

Druhý díl se veze na vlně prvního, takže tu opět máme detektivní zápletku propojenou s politikou, originálním světem a krásnou kresbou. První díl byl pro mě zjevení, ale to neznamená, že druhý by byl horší, naopak, příběh mě bavil o něco více, i když byl tentokrát komornější.

sedw
sedw | 22.11.2020 | Sandman: Lovci snů

Tento komiks bych rozdělil na 3 části. První byla super, krásný příběh z Japonska. Druhá snová část mě nebavila vůbec, byla na mě až moc abstraktní a v podstatě bez nosného děje. A poslední část byla zase super, s dobře provedeným závěrem. Nebýt druhé části, tak je to na plný počet, takto musím jednu hvězdu ubrat.

trudoš
trudoš | 22.11.2020 | Ateliér špičatých klobouků #01

Asi jsem vnitřně malá holka, protože mi první díl Ateliéru špičatých klobouků vysloveně učaroval. Dýchnul na mě nostalgickou vůní filmu Poslední jednorožec, stejně jako okouzlil propracovaným světem funkční magie à la Harry Potter. Já vím, já vím, jedno přirovnání horší než druhé, ale tady tomu prostě tak je. Kamome Širahama přitom nehraje příliš komplikovanou hru a ze zápletky podle mě zdaleka netěží tolik, kolik by mohla – celé to působí chvílemi až kýčovitě hezky. Nějaký ten krvavý cákanec by určitě zvýšil atraktivitu, protože to člověk trochu podvědomě čeká, vzhledem k tomu, že jde o japonskou produkci. Ale to, že se bizarní masakr nekoná, kvality příběhu nijak nesnižuje, ba spíš naopak. Autorka s každou další stranou dokazuje, že umí pracovat s bezelstně naivní atmosférou a vytěžit z ní maximum, což je zároveň podmíněno sympatickou hrdinkou, tolik rozdílnou od žánrových konkurentů. Výsledek pak ještě umocňuje propracovaná kresba, která celému vyprávění dodává pohádkový nádech.

louza
louza | 22.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #110: Nightcrawler

Nightcrawler mi vždycky přišel jako zajímavá postava a po několika dobrých reakcích jsem se rozhodl si komiks pořídit, i když sleduji sérii NHM už spíše zpovzdálí. A nebyl jsem zklamán. První příběh hezky ukazuje Nightcrawlerův původ před nástupem k X-menům a další dva příběhy hrají na notu okultních hororů (ačkoliv trochu béčkových). Celá kniha je jednohubkou, která zabaví a místy i nadchne. 90% - váhám mezi pěti a čtyřmi hvězdami... ale co, dám čtyři... ;-)

faster86
faster86 | 22.11.2020 | Modrá Crew #01 - Ekhö: Zrcadlový svět #1, 2

Jako jo, jsou tu prokreslené detaily světa "za zrcadlem". Po té vizuální stránce to kucí mají vymyšlené... Jenže ten příběh je takový nemastný neslaný nevtipný 🤷‍♀️ ty tři hvězdy jsou takové, jak sen slýchával na zkoušce, když zavřu obě oči a zacpu si uši.

MEGA
MEGA | 22.11.2020 | Doctor Strange #06: Bůh magie

Povedený mainstream. Postava Doctora Strange je napsaná skvěle a změna jeho pozice dává prostor mnoha skvělým scénám. Loki je taky sympaťák, u kterého ale nikdy nevíte, o co mu vlastně jde. Celkově dynamika mezi těma dvouma funguje na jedničku a táhne celou knihu. Komiks má parádní nápady, ale málokdy využije jejich potenciál. Další problém bych měl s koncem, který byl strašně generický. Kresba má svůj styl a nejvíce vynikala při klidnějších pasážích zaměřených na postavy. Slabší 4*

james89
james89 | 21.11.2020 | Bludiště

Burnse mám rád. Kdybych nevěděl, že je to část trilogie, tak by mi tahle kniha připadala slabší než jiný, co jsem od něj četl a dal bych menší hodnocení. Jenže mám pocit, že se bude jednat opět o zajímavou věc, ale to se ukáże dál... :)

Spike
Spike | 21.11.2020 | Z neznámého světa a další příběhy

Zdržím se dlouhých (leč pravdivých) řečí o tom, že Lovecrafta je v podstatě zbytečné adaptovat. [ EDIT: tohle moc nevyšlo, stejně jsem se rozkecal… ] Je pravda že jeho světy jsou tak přitažlivé že naprosto chápu potřebu mnoha tvůrců do nich něco přidat, ale to má smysl v případě že Lovecraftův vesmír nějak rozvíjíte nebo uchopíte po svém (jako Alan Moore) a jeho dílo slouží jako odrazový můstek k něčemu vlastnímu, leč těsně napojenému na Lovecraftovu tvorbu. Nebo jako to dělá Mike Mignola, který jeho motivy používá jako koření vlastních příběhů ale znalost Lovecraftova díla po čtenářích nevyžaduje. Ale přímá adaptace jeho povídek? To je vždy předem prohraná bitva, jelikož Lovecraft nestojí na ději, postavách atd. Jeho síla je ve slovech a atmosféře kterou jejich pomocí ve fantazii čtenářů dokáže vyvolat, což je něco, co ani komiks, ani film už z podstaty nedokáže napodobit. Mohl bych tedy komiks Z neznámého světa a další příběhy snadno odbýt jako něco co už z principu selhává protože logicky musí, jelikož chtě nechtě nemůže přenést pocity ze čtení knih. Je pravda že, jak jsem čekal, po přečtení tohoto komiksu jsem byl nevyhnutelně zklamán, ale sluší se upozornit i na klady.

Především vizuální stránka. Erik Kriek se vám může líbit i nemusí, ale jeho kresba se k hororovému žánru hodí. Vše je vykresleno krásně a černobílá tomu sedí. Dále je plus že je zde i předmluva a jakási esej přibližující samotného Lovecrafta na konci knihy. Vydání od pevné vazby až po papír, tisk, překlad, vše perfektní.
Je vidět že Kriek do toho šel s láskou a Lovecrafta má opravdu rád. Zde už se bohužel dostáváme k problému adaptace. Ta totiž musí zákonitě zklamat každého znalce originálu, čemuž se vyhnout sice nešlo, pořád se však najde i dost věcí které zde v rámci možností udělat lépe šly. Lovecraftem nepolíbený čtenář sice porovnávat nemusí, přesto mu komiks na otázku 'proč je zrovna Lovecraft považován za Mistra hororu?' odpověď nedá, jelikož tento komiks ten pocit děsu vyvolat nedokáže (a jakoby se o to místy snad ani nepokoušel). I ty kratší příběhy jsou tu zredukovány na minimální délku, což jim hrozně škodí.

Vyděděnec na šesti stránkách opravdu fungovat nemůže, navíc i závěr povídky zde byl vynechán. Stejně tak Dagon - I když povídka je krátká, pořád buduje napětí a závěr má tak svou váhu. Bez toho budování je těchto - opět - šest stran naprosto tuctová storka, která by nevyděsila ani dítě. Devítistránkový titulní příběh Z neznámého světa je taky seškrtaný na nezbytné minimum, ale horor bez vybudování atmosféry prostě takto vystavět nejde. Kdyby těmhle kraťasům Kriek dal dvoj-trojnásobnou délku, fungovat by to mohlo i přesto že bychom byli ochuzeni o to nejdůležitější, tedy nechat pracovat vlastní fantazii, ale takhle prostě ne.
I Barva z kosmu příběh hrozně redukuje. Chytrý tah byl že stařík vypráví události náhodným cestujícím místo 'vypravěče' jako v povídce, jelikož ten vlastně pro příběh důležitý nebyl a jen nám převyprávěl co slyšel od starého Ammiho. Co už chytré není, že opět spoustu událostí které ten příběh dělají tak strašidelným a přitažlivým, byly pozměněny či vynechány. A to včetně závěru, bez nějž je tato adaptace, ač krásně kreslena, naprosto zbytečná a prostě vyšumí. Kdybych nečetl originál a někdo mi tvrdil že tohle je klasika žánru, nepochopím proč.
Nejdelší Stín nad Innsmouthem už kvůli své délce funguje sice nejlíp, i tak ale na svou zkratkovitost hrozně trpí. Tentokrát ne ani tak v závěru, ani kvůli pár menším změnám v ději (osud starého Allena) ale především díky sekvenci útěku z hotelu a posléze z města. Ta je původně neskutečně děsivá a napínavá, jeden z mých TOP momentů z celého Lovecrafta. Zde je celý útěk tak seškrtán že jakékoli napětí mizí, a zrovna tady je to neskutečná škoda.
Celkově jakoby se Kriek prostě spokojil se samotným faktem že adaptuje své oblíbené příběhy, ale už se nezamyslel jak to udělat aby měly ten správný efekt, vyvolat strach, nebo alespoň napětí. Takhle jediné co vyvolává atmosféru je povedená kresba. Mám li doporučit, tak kdo chce nějak s Lovecraftem začít, ať nechodí okolo a opravdu jde přímo do knih, ideálně do Sebraných spisů kde bude mít většinu spisovatelovy samostatné tvorby hezky komplet. Knihy jako ta Kriekova jsou pak dobré, chcete li své oblíbené příběhy vidět v hezkých obrazech, takový bonus. Jsou i adaptace kde i ta kresba je hrozná, a tam už doporučovat nikomu nelze, pouze těm co cítí povinnost skočit po všem co nese jméno Lovecraft.
Takže pokud se plánujete k Lovecraftovi dostat a nevíte odkud začít, odsud za mě určitě ne, tato kniha vám o podstatě jeho tvorby neřekne nic. Jste li Lovecrafta neznalí a ani ho číst neplánujete, jen sháníte nějaký ten hororový komiks, zde vás čeká příjemné nenáročné čtení s pěknou kresbou a v hezkém vydání za dobrou cenu.
Možná jsem zněl moc kriticky, ale pořád je tohle něco, co alespoň nějakým cílovým skupinám lze doporučit, tedy o průšvih se nejedná. 6,5/10

choze
choze | 21.11.2020 | Zatmívačka

Obálka je poněkud zavádějící - postava v popředí nejen že není hlavní, ale není ani důležitá a střílení je tu jen ve stopovém množství. Celkově to na mě bylo málo drsné (možná mě v tom zdeformovaly Skalpy) a příběh mi byl celou dobu tak nějak jedno. Criminal přitom zbožňuju (Fatale už je na mě moc melodramatické) a na kombinaci noir+Hollywood jsem se těšil, plus Phillipsovu kresbu mám dost rád a české vydání vypadá skvěle. Pro mě ale scenáristicky zklamání.

Palebras
Palebras | 21.11.2020 | Batman: Země jedna

Já tyhle alternativní verze Batmana mám opravdu rád. Je naprosto skvělé sledovat padouchy v naprosto odlišných rolích a zcela překroucené nastavené standardy, které jindy bývají už stereotypní. Je pravdou, že zcela nový čtenář který chce naskočit do Batman universa a nevybere si Rok jedna, ale pustí se do čtení Země jedna, bude zmaten, protože kniha na to, že se jedná o alternativní příběh nijak zvlášť neupozorňuje. Každopádně co se týče příběhu samotného, tak ten jen napsaný více než skvěle. Rozhodně se nejedná o úplné překopání zrození Temného rytíře, ale změny jsou tu viditelné a rozhodně nepůsobí nijak rušivě či nevhodně. Na rozdíl od Roku jedna, kdy více prostoru dostal Gordon, zde Batman utrhuje snad i větší kus příběhu a jedná se perfektně sladěnou dějovou linku dvou velikánů Gothamského boje proti zločinu. Příběh rychle odsýpá, namakaný záporák je řádně zvrácený a celé to působí opravdu dobře. K tomu parádní kresba Garyho Franka, na kterou se skvěle dívá a drží krok s kvalitně podaným scénářem. Když jsem se čtením Země jedna začínal, moc jsem neočekával, ale na konci jsem byl mile překvapen a určitě se jedná o skvělý alternativní Batmanův začátek ,který patří rozhodně k tomu nejlepšímu s Temným rytířem co u nás vyšlo. Plný počet!

MEGA
MEGA | 21.11.2020 | Krásná temnota

Naprosto mrazivé čtení. Komiks buduje pocit neklidu a za každým panelem cítíte nejistotu. Když zlo začalo vykukovat ze všech koutů, komiks mě neustále překvapoval svou surovostí a když jsem si myslel, že už to temnější být nemůže, tak na další stránce na mě vybafla ještě větší bizarnost. Všechno tohle cynické násilí má ale svůj účel a myšlenku. Odporné motivace a zlé skutky roztomilých postaviček mi nabídli úplně jiný pohled na své dětství, což je ta nejmrazivější část. Věřím, že na komiks jen tak nezapomenu, ale zároveň si nemyslím, že se k němu budu často vracet. To není myšleno negativně, ba naopak si myslím, že příběh měl tento pocit vyvolat. Na druhou stranu pro co se budu vracet moc rád je vizuální stránka. Kerascoët provádí prvotřídní práci a každá stránka dýcha mnoha barvami, čímž dokonale kontrastuje s dějem. Vše od vykreslení přírody až po návrh jednotlivých postaviček je pastva pro oko. Toto je jeden z nejoriginálnějších komiksů, co jsem kdy četl.

kinak
kinak | 20.11.2020 | Čtyřlístek speciál 1994/5: Bobíkova kuchařka

Koukám na poslední stránce jsou Fifince dokonce vidět kalhotky - to mě jako malému nějak uniklo...:)

Norri
M Norri | 20.11.2020 | Krásná temnota

OK, tentokrát půjdu asi proti proudu. Můžete mi někdo prosím říct, co z tohoto komiksu dělá takový klenot? Bacha, následující text může působit jako spoiler. V tomto komiksu je skupina nějakých bytostí, které jsou takovým dětským způsobem pěkně kruté. Máme tady hlavní hrdinku, kladnou postavu, se kterou všichni vyj*bávají a ona nakonec pěkně vyj*be s nimi. Ale to je zcela banální zápletka bez větší hloubky. Nenabízí nic k zamyšlení a ani žádné odpovědi. Co dál? Že tam tleje v lese mrtvá holka, ve které ty bytosti bydlí? To je jen pouhá kulisa, která má pouze šokovat. Ale abych jenom nekritizoval - několikrát jsem se musel smát. Ty mrchy postupně umírají docela vtipným způsobem. Zajímavá a pěkná je kresba, kdy všechno je kreslené téměř realisticky, jen ty bytosti jsou kreslené hodně dětsky a naivně. Celý tenhle komiks je vlastně velkým grafickým vyjádřením kontrastu pěkného s ošklivým.

louza
louza | 20.11.2020 | Golem a další komiksy

Petráček je skvělý řemeslník nedosahující možná intencí (h)různých takyBurianů. Na rozdíl od nich má svůj místy bohužel osudem vynucený styl, který je ovšem nezaměnitelný a k příběhům, které pomocí něho prezentuje, se docela pěkně hodí. Nešlo by to samozřejmě bez dobrých scénářů a vhodně zvolených předloh, což je tu splněno. Kniha je žánrově pestrá a jediné co se dá příběhům vytknout je přílišná sekanost zejména starších sérií, kde se autoři až příliš podřizovali jednostrannému ABC formátu. Kvalitní sbírka komiksů na nichž je vidět i nějaké evoluce a zrání.

louza
louza | 20.11.2020 | Star Wars Omnibus: Před dávnými časy… 1

Masivní omnibus otevírá šest z porevoluční doby notoricky známých sešitů, které jsou přímým přepisem prvních zfilmovaných Star Wars o jejichž kvalitě se nepochybuje. Proto poněkud překvapí následné dobrodružství Hana Sola s imbecilním zeleným králíkem v patách, které by bylo silné kafe i na počátkem devadesátek nenasycený komiksový trh. Je absolutně nepochopitelné, že takový paskvil odpadl od ruky takového scénáristy jakým byl Roy Thomas, který do síně slávy vstoupil nezapomenutelným sedmdesátkovým hitem Savage Sword of Conan. Naštěstí tenhle pěti sešitový debilism bere rychle za své a v okamžiku kdy otěže přebírá Archie Goodwin se čtenář spíš diví, proč další filmy vypadaly tak jak vypadaly, když měli jejich producenti opravdu skvělý předobraz celé ságy přímo před očima. Goodwin se sérií opravdu zajímavě pracuje, uvádí další zajímavé postavy i prostředí a dělá ze Star Wars pravou pulpovou ságu. Kterou si lze právě v této knize dobře vychutnat. Dobré nejen na svou dobu.

radkin
radkin | 20.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Člověk se těší na steak a dostane unifikovaný hambáč z mekáče. Příběh pro mě bez srdce a napětí. Škoda.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 20.11.2020 | Jednou budeš Arab 4: Dětství na Blízkém východě (1987-1992)

Další exkurz do neuvěřitelného a pro nás těžko uchopitelného arabského světa plného náboženství (a pověr), šovinismu, rasismu, antisemitismu... ale svět není černobílý, rasisté jsou i mezi Francouzi, všichni Arabové nejsou hloupí radikálové atd. Opět musím zcela odmítnout cyboyovy podivné námitky z předchozích dílů, že nám komiks něco podsouvá. To je od počátku totální nonsens. Tato drsná, ale bezesporu zajímavá a v lecčems půvabná pentalogie pouze reflektuje životní zkušensot autora. A mě baví; tento díl snad nejvíce ze všech. Přestože se dostávám během četby do depky.

Celkový dojem: 90%

trudoš
trudoš | 20.11.2020 | Macanudo #02

Druhé album mi přišlo o chlup slabší než první a je otázkou, nakolik za to může moje špatná nálada při čtení a nakolik slabost vybraných stripů. Ricardo Liniers je totiž čistě melancholický autor. Buď se trefí na správnou strunu, nebo naopak zjistíte, že jste úplně mimo. Mnoho jeho vtipů je založeno právě jen na obrazu a atmosféře, což je příjemné poprvé i podruhé, ale po desáté už je to maličko obehrané. Přesto se zde najde několik vynikajících kousků, kresba je kouzelná a nápady autora zábavné. Jen je to příliš často stále dokola to samé. Takové intelektuálně neintelektuální skeče a kameňáky o životě, vesmíru a vůbec. Něco podobného jako Země tří úsměvů nebo Jen čtvrt vteřiny na život, jen s méně slovy a nulovou dějovou osou, díky čemuž se při soustavném čtení humor rychle obehraje. Ovšem překladatel názvů filmů je geniální neustále, stejně jako nikdy nezevšední Jindřiška a její kocour Felini, plyšový medvídek Madariago či Tajemný muž. A samozřejmě tučňáci, těch není nikdy dost.

Kaluž
M Kaluž | 20.11.2020 | Zatmívačka

Nejlepší Brubaker/Phillips za posledních pět let. Překladový komiks roku. Klenot. Mám pokračovat?

Více zde: http://edblok.blogspot.com/2016/04/the-fade-out.html

Negan
Negan | 19.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #012: X-Men

1.příběh je odporný teenage komiks,který kresbou i scénářem odpuzuje.
2.příběh je geniální klasika.

Bohužel první příběh knihu zkazil,takže jen dobrých 60%.

faster86
faster86 | 19.11.2020 | Superman: Rudá hvězda (2. vydání)

Ony příběhy Supermana stojí většinou za vyližprdel. Ale tohle je něco uplně jijého. Nápad perfektní, scénář má dobrý začátek, prostředek i konec. Tady není asi co vytknout.

Zack
A Zack | 19.11.2020 | R.U.R.

Je to neuveritelny, ale povedlo se udelat originalni adaptaci uctivane klasiky, ktera neni otrocka aniz by mela potrebu slapat po puvodni latce. Adaptaci, ktera se neboji pouzit dnes jiz trochu archaicky text a zasadit ho do relativne progresivni kresby, ktera by se na prvni pohled hodila spis k detskemu comicsu (nebyt tech casto hodne agresivnich barev), na druhy se strasne nehodi k temnemu sci-fi o zaniku lidstva, ale na treti sedi jak prdel na hrnec. Letos uz druhy comics, ktery absolutne nakopava moje dlouhodobe utvrzeni v tom, ze mame strasne malo dobrych comicsovych autoru, jen skvele ilustratory. Dalsi naprosto suverenni prace, ktera by obstala na jakemkoliv trhu a asi to budu muset prestat rikat a vic sledovat, co u nas tahle generace vydava.

Muj (a dost mozna opravdu jen muj) jediny problem je vlastne jen s tim, ze je to zjevna adaptace divadelni hry, v ktere se prevazne sedi v mistnosti a filosofuje. Chechula tomu sice hodne sikovne dala dost vyrazny vytvarny kabat, ale porad je to herec, ktery se cely film nezvedne ze zidle.

Norri
M Norri | 19.11.2020 | Čtyřlístek #689-690: Zloděj úsměvů

Kde jsem ty časy, kdy Čtyřlístek kreslený Němečkem býval v sešitu nejlepší? Odpovím si sám - stejně daleko jako moje dětství, kdy jsem jeho příběhy miloval. Tady je komiks kreslený Němečkem nejhorší a jasnou vinu na tom má scénář Richarda Svitalského. Nevím, možná se to dětem líbí, ale na mě už to nefunguje. Kopl s Jeho Morgavsou a Morgankou jsou tradičně skvělí, Nikkarin a Lennym dobrý, ale naprostá pecka je Čtyřlístek od Dana Černého.
Vyzdvihovat kresbu Dana Černého snad ani není nutné. Všichni víme jak kreslí a já mám jeho styl hodně rád. Jsem rád, že se jeho styl promítnul i do postaviček Čtyřlístku, aniž by utrpěla jejich tradiční podoba. Pochválit ale musím hlavně jeho scénář, u kterého jsem se nahlas smál. Je napsaný jak pro děti, tak i pro dospělé, a je v něm spousta vtipných nápadů. Potěšily mě také odkazy na Edgara Allana Poea v podobě Havrana a odkazu na Vraždy v ulici Morgue.

RadimNemec
M RadimNemec | 19.11.2020 | The Understate

"...první vydání jako absolutorní práce na Vyšší odborná škola Václava Hollara..."
Děj se v průběhu komiksu rozjede a je ukončen jakoby v půlce - doufám v pokračování. Kresbě lze vytknout místy neodpovídající poměry velikostí (např. auta vůči lidem), či anatomicky nesedící napojení končetin, či proporce, ale to opravdu jen okrajově + zde má nepatrná negativní kritika končí. Co je však třeba vyzdvihnout je, dle mého názoru, skvělé zpracování námětu jakožto komiksu. Práce s panely ukázková, místy netradičně volené úhly pohledu, které nevadí plynulým přechodům mezi panely, děj navazuje bez zadrhávání, či skoků - vše krásně plynulé. Scénář co do děje nekomentuji - neberu to jako ukončené (šlo by ev. ohodnotit jako celek někdy v budoucnu), nicméně zohledňuji v hodnocení, kdy bych jinak dal 4*.

Fry
A Fry | 19.11.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #08

Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #08 - První půlka přináší zajímavé zvraty v ději, nicméně druhá polovina knihy se vrací ke klasickému přešlapávání na místě a úplně nejmíň mě na tom baví jakékoliv bojové scény. Doufám však, že se to časem už konečně trochu posune, protože bych moc chtěl najít ten přesah, díky kterému se tahle série stala legendou ... Za mě 3*!

Netorack
Netorack | 19.11.2020 | Černá orchidej

Gaiman i McKean si zde odvádí své standardy, což je samozřejmě hodně nad průměrem běžného komiksu. Ale mě to nějak nesedělo, nedokázal jsem se až do konce knihy naladit na jejich vlnu. Odkazy na jiné postavy byly osvěžující, ale kniha jako celek mi přišla, no, jak osmdesátkový film, což on vlastně je.

Palebras
Palebras | 19.11.2020 | Criminal: Poslední z nevinných

Ed Brubaker je dle mého jedním z nejlepších komiksových scénáristů a každým svým veledílem to jen a jen dokazuje. Po vydání Zatmívačky jsem si řekl, že je potřeba dohnat resty a přečíst druhý díl Criminalu, který jsem si ani nevím proč, šetřil v knihovně na horší časy. Vzal jsem to tedy kompletně i s prvním dílem a musím říct, že to byl skvěle investovaný čas. Není nic lepšího, než se ponořit do noirového světa v podání mistra svého oboru. Tak jak jsem byl prvním dílem s podtitulem Každý je zločinec nadšen a zcela nekompromisně jsem zvedal palec nahoru, tak v případě dílu druhého musím zvednou nahoru palce oba a uznale smeknout klobouček. To co zde předvedl, považuji za jeden z nejlepších komiksových příběhů, který jsem měl možnost přečíst. Už v prvním příběhu dává Brubaker jasně najevo, že se pojede ve stejném tempu jako v předchozí knize a budeme se opět setkávat se starými známými. Čtenář se zcela okamžitě cítí jako ryba ve vodě a hltá stránku za stránkou, aby zjistil, že je na konci prvního příběhu a že dostal to co očekával. V tom Brubaker dupe na plyn a přináší příběh Hříšníci, kdy rozjíždí perfektně kulervoucí jízdu plnou krve, sraček, podrazů, ženských, drog a vlastně všeho co ke skvělému noiru patří. Po přečtení Hříšníků jsem si říkal, že tohle byl opravdu vrchol a jednoznačně to nejlepší co kniha může nabídnout. Potom jsem ale přečetl Poslední z nevinných a opravdu mi spadla brada. Perfektně postavený děj, který nebyl tak kulervoucí jako předchůdce, ale svým pojetím, perfektně napsanými charaktery, lidskými tragédiemi a životním neštěstím, považuji tento příběh tím nejdůstojnějším zakončením, jaké si Brubaker mohl dovolit. Co se týče kresby Phillipse, tak ta je prostě skvělá a není třeba ji nějak více komentovat. Criminal opravdu patří k tomu nejlepšímu co u nás vyšlo a rozhodně by si jej neměl nechat ujít absolutně nikdo. Jeho příběhy čtenářem až rezonují a rozhodně zanechávají v duši stopu, kterou příliš komiksů zanechat nedokáže. Plný počet!

karl173
M karl173 | 19.11.2020 | Conan #06: Nergalova paže

Další kroky Conana dovedou do smrtí nasáklého města a do bitvy s nemrtvými netvory. Všechno je nejenže velmi zajímavé, ale taky se na to hezky kouká. Bohužel má to velmi uspěchaný konec a celkově se jedná jen o takovou jednohubku, která podle mě mohla vytěžit mnohem více. Tady se asi nejvíc projevuje fakt, že se jedná o adaptaci nedokončené povídky. Nicméně i přesto jsem se čtením bavil. I když dost možná pomohla větší pauza, čímž se zvýšila i chuť při čtení. Za mě 4*

Fry
A Fry | 19.11.2020 | My Hero Academia - Moje hrdinská akademie #06: Potíže

My Hero Academia - Moje hrdinská akademie #06: Potíže - Až překvapivě mě zatím tahle série stále baví a každou nově vydanou knihu čtu prakticky v den vydání. Jako nebudu vám lhát, určitě to má svoje mouchy a neduhy klasické shounen mangy, ale (!) nějakým zázračným způsobem to dobře funguje a aktuální zápletka se zabijákem superhrdinů skvěle graduje ... Za mě 4*!

PKD
PKD | 19.11.2020 | Rychlé šípy (4. kompletní vydání)

Co k tomu asi tak napsati? Klasika, která pro dnešní ajťáckou omladinu a haranty by byla asi takový hluboký zážitek jako pro trekistu Hra o Trůny.

MEGA
MEGA | 19.11.2020 | Černá palice #04: Vzdor osudu - část druhá

Tento díl sice nedosahuje kvalit jeho předchůdců, ale žádné velké zklamání se nekoná. Kniha začíná zvláštní odbočkou s jiným kreslířem, jehož styl se mi k námětu hodil. Bourání čtvrté stěny působilo trochu jako pěst na oko. Vedlejší postavy, které z toho vzešly, byly ale parádní. Zbytek komiksu už se zaobírá starou dobrou partou superhrdinů. Jako vždy jsou charaktery postav napsány bravurně a i když zrovna nejsou tradiční verzí sebe sama, tak jejich jádro zůstává stejné. Příběh má pár nedomyšlených částí (hlavně ke konci), ale čte se rychle a je zde pár úžasných scén. Pokud mám něco na této sérii vyzdvihnout, tak je to obsáhlý svět, který moc rád znovu navštívím v budoucích komiksech.

james89
james89 | 18.11.2020 | Nesnáším Pohádkov #02: Kulma drát

Slabší než první díl. Tady nebyl ucelenej příběh, ale bylo to jak jednotlivé povídky, kde jsem občas nechápal návaznost na sebe a jak k tomu došli. I tak supr kresba, sranda, maso....

Norri
M Norri | 18.11.2020 | Bouncer

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem westernů. Z mayovek jsem už vyrostl a ke klasickým westernům jsem si nenašel cestu. To se nedávno změnilo a zásluhu na tom mají čeští komiksoví vydavatelé. Westernů v poslední době vyšlo hodně a žádný z nich mě nezklamal. Platí to i pro tento komiks od dvou legendárních autorů - Jodorowského a Boucqa. Jodo si tentokrát odpustil veškerou mystiku a nebýt v doslovu rozboru celého Bouncera, tak bych v tom nenašel nic, co je pro něj typické. Vypráví zde několik drsných příběhů jednorukého vyhazovače z příšerně prohnilého města Barro City. Při čtení jsem měl pocit určité schématičnosti, zkratkovitosti a občas vysloveného přehrávání jako třeba v již zmíněných mayovkách, kdy cudné ženy pod tíhou emocí vykřikují příšerné banality - "Bože, jak moc tě miluji!" Když jsem se potom v doslovu dočetl, že se Jodo snažil vytvořit Shakespearovský western, tak to začalo dávat smysl. Musím říct, že ač to místy bilo do očí, tak ta občasná zkratkovitost a přehrávání atmosféře nijak neuškodilo. Všechny příběhy jsou už od začátku dobře rozehrané a hodně dobře odvyprávěné. Bouncer baví od první stránky až do posledního mrtvého parchanta.
Hodně mě překvapila Boucqova kresba. Na první pohled to totiž vypadá, jako byste listovali starým westernovým komiksem. Vypadá to velmi oldschoolově, přestože to vzniklo až v tomto tisíciletí. Boucq zde na čtenáře dobře přenáší dojem rozlehlých kaňonů a vyprahlých skal a skvěle zobrazuje dynamiku ženoucích se koní a divokých přestřelek. Zajímavá je i jeho práce se stíny. K tomuhle komiksu se bude dobře vracet.

faster86
faster86 | 18.11.2020 | Mjöllni

Super příběh ze severské mytologie. Všechny tři sešity mají vysokou kvalitu jen s malýma odchylkama.

tom173
tom173 | 18.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #03: Ranaři vracejí úder (paperback)

Po minulém dílu velké zlepšení. Nositelem příběhu je opět Barry a ne Kid Flash (i když bohužel pořád zabírá nemalou část :D), řeší se tedy dospělejší témata a taky rozvíjí vztah s Iris. Ranaři jako titulní záporáci jsou super. Jde vidět že mají velkou historii a je tedy na co odkazovat. Jmenovitě Leonard Snart je skvěle napsaný a tým opravdu táhne. Já jsem tak trochu doufal že Flashovi zatopí víc, když už to tak chvílemi vypadalo a že konečně nalezne ten klid a odpočinek po kterém touží :D. Sešit s Boomerangem je už průměrnější ale pořád v pohodě. Tenhle Flash prostě baví, uvidíme kam se to pohne dál.

Good Games
Good Games | 18.11.2020 | Krásná temnota

Krásna temnota je jeden z komiksových titulov roku! Je plná zákerných, hravých a sviežich nápadov. Je to hnusné, brutálne, ale vo viacerých scénach aj veľmi vtipné a viackrát som sa zasmial nahlas. Veľmi sa mi páčilo hlavne nečakané a občas až šokujúce riešenie viacerých scén a osudov postáv. Maľba síce pôsobí zo začiatku infantilne, k príbehu sa nakoniec perfektne hodí a viacero strán je namaľovaných naozaj krásne. Vôbec sa redakcii nečudujem, že si komiks zamilovali. Je to naozaj doslova Krásna temnota. Len pozor aby ste to nekúpili deťom, mohli by mať z toho nočné mory 🙂 =►Celá recenzia◄=

trudoš
trudoš | 18.11.2020 | Hodiny posledního soudu #01 (pevná vazba)

Absolutní hodnocení dávám ze dvou důvodů. Za prvé Geoff Johns a Gary Frank perfektně zvládli navodit atmosféru původních Strážců, a to jak formou rozvržení panelů, dodatků na konci kapitol, či sekundární kriminálkou odehrávající se na televizní obrazovce v pozadí děje. Druhý důvod je trochu z nouze ctnost, protože vnitřně moc nevěřím tomu, že by tvůrci v druhé půlce dokázali předvést něco jiného, než „spektakulární megaudálost“, která tím či oním způsobem připraví scénu na slovutné Znovuzrození. Ačkoli Hodiny posledního soudu přicházejí s nápaditým pokračováním legendárního komiksu a zároveň dramatickým způsobem budují krizi mezi oblíbenými hrdiny DC univerza, pořád je to o tom, že se potřebují vejít do nějaké šablony, která finančně nakopne celou franšízu. A právě tohle mi přijde jako hrozná škoda – ne to, že se kombinují jablka s hruškami, ale nutnost dát tomu všemu přesah, který člověk ocení až v okamžiku, kdy si načte všechny související série, odehrávající se před, přitom a poté.

hroubek
hroubek | 18.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #031: Smrt a osud

Povedený a dobrý komiks. Je fajn, že se výběr snaží být co nejpestřejší a různě kombinovat autory a příběhy. Je zde cítit láska k původním retro příběhům, tak i úcta k tomu co vzniká teď. A Lee Weeks to zde předvádí naplno. V tomto komiksu dostaneme dva příběhy. Jeden představuje trochu jiný pohled na to se dělo po smrti George Stacyho. Druhý sleduje příběh jednoho taxikáře a jeho vztah ke Spideymu. V druhém příběhu moc o Spider-mana nejde a vůbec to nevadí. Oba příběhy mají něco do sebe, jsou dobře napsané a mají myšlenku. Bohužel jim něco málo chybělo, aby si mě na plno získaly. Za mě tedy celkem spokojenost, ale nejsem si jist jestli to sedne všem.

perak
perak | 18.11.2020 | Essex County

Tato kniha naplnila má očekávání, která jsem měl po přečtení jiných Lemirových děl. Úsporná kresba i úsporný styl vyprávění, ale přesto to dokáže vypovědět příběhy, které jsou plné emocí a dokážou obsáhnout životy několika generací. Není to příběh depresivní, spíše smutný, se záblesky humoru, který ten smutek vždy prosvětlí, ale jen na chvíli. Je to o osamělosti, o krocích, které nelze vzít zpátky. A je to o lásce k hokeji. Tedy alespoň k tomu, který se hraje v Torontu:).

George Walker Bush
A George Walker Bush | 17.11.2020 | Jan Amos

Tak Aleš Mrázek nepatří mezi tvůrce kdovíjak na první pohled "sexy" komiksů, ale člověk se zase leccos dozví, leccos si připomene. Bylo tomu tak u mě u Jana Husa i u Mezi modlou a křížem. Tentokrát jsem se mohl "pokochat" i barevnou ilustrací. Co je ale trochu autorova lenost, je kopírování některých obrázků - jejich znovuobjevování se po několika stranách, jejich převracení a zoomování rozhodně tento fakt nezakrylo.

Jan Amos chtěl vzdělávat jinou a zábavnější formou, budiž tento komiks tak trochu splněním jeho přání.

Celkový dojem: 60%

Fry
A Fry | 17.11.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #07

Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #07 - Série si stále drží svou nastavenou kvalitu a to včetně všech plusů i mínusů. Tím jak se celé volume zacyklilo na jednom místě a autorka nám stále dokola předkládala neúprosné snažení nepřátel vyrovnat se svým rivalům, tak to místy ztrácelo tempo. Nicméně cliffhanger napovídá, že jsme stále teprv na začátku ... Za mě 3*!

Carnage
Carnage | 17.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Jako fanoušek Spawna jsem byl hodně skeptický k tomu jakým způsobem byla Angela převedena do Marvel universa a nakonec jsem byl mile překvapen. Ve Spawnovi byla Angela jen takovou hodně okrajovou postavou a chvíli i Spawnovo "love interest" a neměla zrovna moc extra rozvedený charakter (bohužel tím trpí hodně postav u Spawna). Tohle NHM funguje skvěle protože rovnou dostaneme vysvětlení kdo je, proč dělá co dělá a odkud se vzala a zároveň je celkem šikovně přivedena do Marvel universa. Sice se mi moc nelíbí že je ve skutečnosti utajovanou dcerou Odina a tím pádem sestra Thora ale jinak nemam výhrady, design postavy zůstal skoro stejný jako ve Spawnovi, Angela sice na první pohled vypadá jako prototyp drsný emancipovaný ženy jen na efekt ale rozhodně jí nechybí osobnost a občas je i vtipný jak nechápe spoustu pro lidi normálních věcí a aplikuje svoje zásady na úplný banality. Takže jo, kniha mě bavila a rozhodně splnila účel představení nový postavy nebo celkově postavy pro někoho kdo o ní dosud nevěděl vůbec nic a dokonce se nebojim říct že jí to v Marvelu prospívá mnohem víc než u Spawna akorát trochu zamrzí že nakladatelství Image ze kterého pochází není vůbec zmíněno jménem v popisech v knížce. Co mi ale přišlo už na sílu a dost předvídatelný je to že z Angely udělali lesbu nebo že jí prostě vymysleli romantický vztah s jinou ženou a celkově že do toho prostě tu romanci nacpali.

faster86
faster86 | 17.11.2020 | Ú.P.V.O. #11: Černá bohyně

Mignola a jeho tým úspěšně pokračuje v tom co dělá v každé knize spadající do mignolaverse. Dílky skládačky zapadají do sebe a jelikož se blíží konec jedné větší části tak začíná být obraz zřetelnější čím dál víc.

Good Games
Good Games | 16.11.2020 | Kůstek #05: Ostrozub, vládce východního pomezí (barevné vydání)

Kůstek 05: Ostrozub, vládce východního pomezí je návrat k uvoľnenejším prvým dielom série. Temnota a osudovosť tentokrát išli do ústrania. V piatom diely máme len jednu príbehovú linku a to cestu bratrancov Ferda a Švandu, ktorí sa snažia odniesť zatúlané mláďa krysákov naspäť do hôr. Príjemný dobrodružno akčný diel, v ktorom sa nachádza viacero vtipných momentov. =►Celá recenzia◄=

Good Games
Good Games | 16.11.2020 | Zaslíbená Země Nezemě #07

Zaslíbená Země Nezemě 7 je zatiaľ najslabším dielom série. Stále to nie je vyslovene slabá časť, ale neudeje sa tu celú knihu takmer nič. Tentokrát ma to bavilo výrazne menej ako inokedy a aj nová postava záhadného dospeláka nepriniesla požadované napätie. Ak si to porovnám s dielom minulým, ktorý sa tiež odohrával takmer celý v úkryte, ale obsahoval aj dve skvelé tajomné postavy démonov (Muzika a Sandžu), všadeprítomné napätie a aj prostredie bolo výrazne nebezpečnejšie, tak siedmy diel je jednoducho o úroveň horší. Snáď ôsmy diel znovu zdvihne kvalitu. =►Celá recenzia◄=

M_M
M_M | 16.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Zatím to nejlepší od Aarona co v češtině vyšlo - tohle mu sedlo!

George Walker Bush
A George Walker Bush | 16.11.2020 | Drobnosti

Na dnešní době je fascinující, že si člověk může vydat knihu jen na základě toho, že se vdal a narodilo se mu miminko, což pak nakreslí. Ne, nechci být zlý, třeba je autorka nesmírně milá a sympatická žena, ale mám pocit, že své historky z každodenního života povýšila na absolutní banalitu dne. Kolik už jsem takových komiksů četl. Zde se vtipy/stripy opakují, dokonce mám pocit, že některé pointy jsou přímo obšlehnuté či předělané odjinud (o karanténě atp.). Ač je to recyklace vědomá či nevědomá, je to něco, co už jsem viděl stokrát. Nevadí mi, když takové věci postrádají hloubku, ale tady mnohdy chybí i ten humor, bohužel. Mám radost, že se i matka s dítětem může doma umělecky realizovat, ale tohle je dnes už dosti neoriginální, řekl bych. Věřím však, že to bude mít svou cílovou skupinu jiných matek, které se v tom uvidí a zasmějí se nad historkami, neb něco podobného se jim doma s manželi a robátky děje přece také.

Celkový dojem: 40%

trudoš
trudoš | 16.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #042: Black Knight

V zásadě mám s tímhle albem dva problémy – za a) není o Black Knightovi a za b) v britské odnoži Marvelu se absolutně neorientuji. Nicméně Draculova invaze do Británie je parádní, stejně jako celá parta kolem MI-13, přičemž sám Black Knight mi zde paradoxně přišel jako nejslabší článek řetězu. Což je hodně dáno tím, že se v příběhu pracuje s dlouhodobými liniemi, díky čemuž mě například jeho vztah s Faizi příliš nedojal. V rámci historie postavy však kvituji s povděkem otištění sešitů z roku 1967, kdy je krásně vidět, jak si tvůrci už tehdy dávali záležet na tom, aby v propojených vesmírech všechno pěkně zacvakávalo, třebaže logika byla pofidérní. Následný šestidílný Upíří stát má dokonalý rozjezd (bombardování upíry je prostě fantastické) i průběh, člověk doslova cítí mráz v zádech s gradujícím vývojem konfliktu. Jenže druhá půlka alba si „odskočí“ k různým vysvětlovačkám, které stejně nic nevysvětlí, když netušíte, která bije, a finále hlavního příběhu tak působí zbytečně uspěchaně.

faster86
faster86 | 15.11.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

To nejlepší nakonec? Dlouhá táhlá linka s Corriganem končí perfektně, ale i přes ti je nejlepší díl s Robinem.

louza
louza | 15.11.2020 | Příběhy statečných

Multifunkční kniha plnící funkci komiksové sbírky a stereografie jejích tvůrců. Dobrodružné povídky z pera Otakara Batličky tu zpracovává akademický malíř Petr Barč jehož jméno nerezonuje v umělecké sféře zdaleka tolik jako svatá trojka ve složení Burian, Krum, Konečný. Přesto se s nimi už jako juniorní současník mohl směle měřit, což dokazují jeho stále aktuální komiksové práce z přelomu 70. let, stejně jako reprodukce jeho moderní tvorby. Kromě samotného Barče komentující jednotlivé povídky tady zazní i hlas dobře známého vědce dobrodružné literatury Vladimíra Prokopa rekapitulující Barčův život. Profesionální dobrodružný fan se silným sklonem k historii Jaroslav Čvančara neméně kvalitně zpracovává Batličkův faktograficky doložený život, který je poměrně vzdálený Sadeckého vylhaným fantasmagoriím. Raritně skvělá i když místy hořká publikace nezakrývající komplikované životy a těžké konce obou tvůrců, kteří i přes nesporný talent málem přepadli přes hranu zájmu čtenářů. Snad je tato kniha aspoň trochu udrží v podvědomí.

Gmork
E Gmork | 15.11.2020 | Mýty #17: Kdo seje vítr

Kdo seje vítr má přece jen lepší příběh než Supertým a vlčata přinášejí výživnější zápletku, včetně toho, že vyprávění dospěje k nějakému logickému závěru (oproti Supetýmu). Ale nejlepší sešit v knize je numero 112 s Růženkou a cvrčkem a příjemně otevřeným koncem. Díky němu musím hodnocení zvednout o hvězdičku výše.

Norri
M Norri | 15.11.2020 | Harleen

Poměrně často se mi stává, že se na nějaký komiks dlouho a hodně těším, v duchu už si pomalu připravuji oslavný komentář, a potom jsem při čtení zklamaný. Tvorbu Stjepana Šejiće mám rád. Líbí se mi jeho scénáře a líbí se mi jeho kresba. To všechno v Harleen je a přesto jsem měl problém se do ní začíst.
Šejićovy scénáře jsou hrozně ukecané. Rozpoložení a myšlenkové pochody hrdinů rozebírá Šejić do mrtě. V tom je vlastně unikátní. Protože ať už dělá komiks o sado-maso holkách a nebo o super padouších, tak je vždy popisuje především jako skutečné lidi, kteří mají tužby, důvody a spoustu pochybností. V Harleen nám Šejić připomíná, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly a ukazuje pozvolný přerod idealistické psychiatričky v šílenou sociopatku. Nejsem schopen říct, nakolik ve svém příběhu pracuje se známými klišé a kolik je jeho vlastní invence, každopádně jeho vyprávění funguje a je velmi uvěřitelné. Chápete, proč doktorka Harleen Quinzelová Jokerovi podlehla, a zároveň obdivujete manipulativní schopnosti a charisma Jokera. Navíc scénář nepostrádá typický Šejićův humor.
Největší překvapení mě čekalo v kresbě. Jak jsem už psal, mám Šejićovu kresbu rád, ale až u Harleen jsem si všimnul, jak je v detailu hrubá. Jakoby šlo jen o rychlé skici, které jsou navíc jen narychlo vybarvené, bez snahy držet se obrysů. Nahlédnutím do Sunstone a do Death Vigil jsem si ověřil, že tak kreslí vždycky, jenom jsem si to dříve neuvědomoval. Možná je to kvůli zvětšenému formátu Harleen. Když jsem se však nesoustředil na detaily, ale na obraz jako celek, tak je jeho kresba úžasná, nepostrádá nápady a některé výjevy jsou doslova epické.

Alfi
Alfi | 15.11.2020 | Krásná temnota

Na dreň ohlodaný komiks o ľudskej zlobe, závisti, hlúposti a slabosti ale aj dobrosrdečnosti, odvahe a láskavosti, kde mŕtvola dievčatka je len kulisa v mozaike príbehov vyvedených do absurdna. Toto rozhodne nie je komiks pre deti, ktorým by mohol privodiť traumu. Neskutočne dobré.
Niekomu môže vadiť, že nie všetko je explicitne vypovedané, ale práve v tom je jedno z kladov komiksu, kde každý si môže domyslieť nevypovedané.

Delphín
Delphín | 15.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #030: Stéla předků

Velké překvapení! Jasně, občas zbytečně ukecané, vyprávěcí rámečky jsou zlo ale když se to vezme kolem a kolem, vyklube se z toho fakt kvalitní retro, možná jedno z nejlepších co jsem zatím se Spider-Manem četl hlavně díky neubývající porci kvalitní akce.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 15.11.2020 | Až do posledního

Tento komiks skutečně exceluje ve scenáristické rovině, zápletka je nesmírně zajímavá, přičemž zprvu se téměř nic neděje, aby za chvíli příběh dosti zrychlil. Neobvyklé tempo vyprávění, neobvyklý styl vyprávění, neobvyklá (nečekaná) katarze na závěr. Jsem mile překvapen. Škoda jen, že dříve nežli jsem si mohl k někomu vytvořit skutečný vztah, komiks skončil.

Celkový dojem: 80%

hroubek
hroubek | 15.11.2020 | DC komiksový komplet #100: Wonder Woman: Amazonky útočí!, kniha druhá

Na pokračování Amazonky útočí jsem dost těšil, díky parádnímu zakončení první části. Bohužel při čtení tohoto komiksu přišlo mírné, ale přesto dost citelné vystřízlivění. V první části mě nevadilo přeskakování ve vyprávění, nicméně zde to bylo o mnoho horší. Utrpěla přehlednost a i gradace. Díky tomu některé okamžiky nefungují, tak jak by měly a to je velká škoda. Konec se sice povedl, ale nemůžu říci, že by byl po všech stránkách uspokojivý. Amazonky útočí druhá část není špatný komiks, bohužel na kvality první části nedosahuje.

trudoš
trudoš | 14.11.2020 | Garfield #08: Nohy z dohledu

„Mám depresivní depresi.“
„To mi povídej.“
„Asi půjdu ven a zastřelím se.“
„To určitě. Říkáš to, jen abys mě rozveselil.“

tom173
tom173 | 14.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #02: Rychlost temnoty (paperback)

Zpomalení děje oproti první knize a žádná změna statusu quo. Scénář se zaměřuje spíše na Kid Flashe, takže to celé vyznívá jako pro 11-14 let cílovku. Kresba Davida Gianflice se mi nelíbí a přijde mi že není hodna takové značky jako je Flash (ale k tomu teen vyznění asi zapadá, trošku to připomíná Spider-mana Johna Romity Jr.). Scénář titulní rychlosti temnoty se strašně táhne, na to jak je to tenký jsem to četl snad týden (boj proti stínům a temnotě - snad neexistuje méně nápaditá hrozba, temná věž??). Naštěstí to trochu zachraňují první a poslední sešit, které mírně odkazují na button a taky navnadí na pokračování s ranaři, ve kterém se snad konečně hneme z místa. Tohle byl nehorázný filler

sedw
sedw | 13.11.2020 | Asterix XIII-XVI

Asterix a kotlík (3,5*) – Obecně mi vtipnější přijdou díly, kde se autoři strefují do národních stereotypů a opět se mi to potvrdilo. Ač příběhově to nebylo vůbec špatné a nápad se mi líbil, nebyl tento díl tak vtipný, jak jsem čekal. Ale bavil jsem se u něj moc dobře.
Asterix v Hispánii (4*) – Ač nejde o nejlepší z „národních“ dílů, autorům se krásně podařilo vystihnout Španělsko. Zápletka byla mírně nadprůměrná, ale humor zde byl výborný.
Nesvár (5*) – Tak na tomto příběhu mě bavilo vše – zápletka, spád, nápady a humor. Velmi originální Asterix, u kterého jsem otáčel stranu a stranou abych viděl, co autoři vymysleli dále. Nejsilnější příběh této knihy.
Asterix v Helvétii (4,5*) – Švýcarsko mám velmi rád, a proto mě potěšilo, že Asterix zavítal i sem. Opět zde nalezneme velmi dobré vtipy, které narážejí na národní stereotypy a vtip s trezorem, s fondue nebo narážky na švýcarské hodinky mi utkví v paměti ještě dlouho.

Good Games
Good Games | 13.11.2020 | Zatmívačka

Ďalšia vydarená spolupráca Eda Brubakera a Seana Phillipsa. Keď sa títo dvaja stretnú, vždy sa jedná o komiksovú udalosť. Podmanivá noirová atmosféra povojnového Hollywoodu, pútavý detektívny príbeh, dobre napísané postavy a kvalitná kresba. Zatmívačka je jeden z najkvalitnejších komiksov, ktoré u nás boli v posledných rokoch vydané. Klobúk dole za dokonalé spracovanie knihy, je radosť ňou listovať. =►Celá recenzia◄=

james89
james89 | 13.11.2020 | Nesnáším Pohádkov #01: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes

Tohle mě bavilo. Bezva kresba, kde jsem se často zastavoval nad obrázkama :D Dobrý maso. Celkově nenáročná věc. 4-5*. Rovnou se vrhnu na druhej díl

p3tris
p3tris | 13.11.2020 | Tokijský ghúl:re #06

Boj vrcholí a přidávají se do něj ty nejmocnější holubice i ghúlové, kteří se snaží zachránit Šúa a s ním i celý rod Cukijama. A to si žádá nevyhnutelné oběti. A konečně se dozvíme, kdo se skrývá za maskou Jednooké sovy.

Norri
M Norri | 13.11.2020 | Darwin: Plavba na lodi Beagle

Darwin: Plavba na lodi Beagle je někde mezi učebnicí a dobrodružným příběhem, ale zároveň není ani jedním. Jistě, dá se argumentovat faktem, že věda je dobrodružství a já proti tomu nebudu protestovat, ale pokud jde někdo čistě po historických faktech a detailech evoluční teorie a nebo čistě po akci, tak spokojený zřejmě nebude. Pro děti a mládež ale bude tato kniha jistě ideálním zdrojem vědomostí. Užít si ji ale mohou i dospělí. Moje hodnocení se vztahuje na přesně tohle zacílení knihy.
Ve stručnosti kniha popisuje Darwinovu cestu kolem světa a jeho úžas nad nově objevenou faunou a flórou. Darwin zde staví svá vědecká pozorování vůči tomu, co tvrdí bible. Důležitá je u tohoto komiksu kresba. Ta sice odbývá ztvárnění lidí, ale o to pečlivější byl Jérémie Royer při kresbě přírody a veškerého zvířectva. Jistě, dokáži si představit ještě lepší, detailnější a realističtější kresbu, ale pro toto vyprávění je Royerova kresba dostačující. Obzvláště se mi líbily celostránkové kresby kombinující podhled pod i nad hladinu moře.

faster86
faster86 | 12.11.2020 | Gotham Central #03: V rajonu šílenství

Vysoko nastavená laťka, kterou si autoři drží a v některých příbězích ji dokonce posouvají o něco výš.

Fry
A Fry | 12.11.2020 | Šílená ze Sacré-Coeur

Šílená ze Sacré-Coeur - Začalo to velice slibně, kolem poloviny mě opustilo nadšení původního směru a skončilo to doslova šíleným vyústěním vedoucím až k božskému znovuzrození. Jako upřímně ani nevím jestli mě to vůbec bavilo. Spíše jsem se nechával unášet všudypřítomnou ezoterikou, filozofickou naivitou bez nadhledu a nezměrnou silou zázraků ... Za mě 3*!

mearez
mearez | 12.11.2020 | Živí mrtví #03: Bezpečí za mřížemi

Trend stoupající kvality i v rámci tý pátý hvězdičky zdejšího hodnocení je stále stejný. Všeho je víc. Všechno je lepší.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Živí mrtví #02: Míle a míle

Živí mrtví jsou i v druhé knize neskutečné žraso. Všeho je víc. Nebezpečí, postav, zápletek, napětí. Opravdu se mi dlouho nestalo, že by mě komiks takhle zatáhl do děje. Velice kvalitní počtení. Změna kreslíře vůbec nevadila, řekl bych dokonce se vší úctou k Moorovi, že Adlard sedí Walking Dead trošku víc. Za mě jednoznačně 5*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 02

Tohle se mi maximálně líbilo. Dredd je skvělá postava, krátké zápletky fungují skvěle a člověk si v rámci týhle mega-knihy zvykne na trošku uspěchaný spád příběhů. Kresba je taky lehce stravitelná a jednoznačně i přes fakt, že se jedná o retro, je tohle neskutečně kvalitní i dneska. Jen člověk prostě musí překousnout fakt, že se v některých případech v podstatě užívá policejní brutalitu XD. Za mě 5*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Dvanáctý Doctor Who #02: Trhliny

Druhá kniha dvanáctýho Doctora je lepší. Více mě bavily zápletky, na kresbu jsem si jakž takž zvyknul, a celkově tenhle díl byl stravitelnější. Stále horší než desátý Doctor, ale už to funguje lépe. Škoda, že tuhle sérii Crew utnula. Za mě 3*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Dvanáctý Doctor Who #01: Terorformace

Tahle kniha mě teda vůbec nebavila. Než jsem si zvykl na kresbu, chvíli to trvalo a ani příběhy mě moc nechytly. Po komiksu jsem upřímně sáhnul jen protože Capaldiho Doctor je moje nejoblíbenější část celého sériálu. Ano, komiks funguje jako kvalitní doplnění seriálové verze, ale nic víc to není. Za mě 2*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Doctor Strange #06: Bůh magie

Jeden z nejlepších komiksů současného mainstreamu. Nejen, že se český čtenář setká s Catesem poprvé, ale na vlastní oči si prožije úplně ukázkový superhrdinský komiks. Stange se nachází v dost zajímavě podané situaci, děj není plný zvratů ovšem každá stránka je zajímavější a zajímavější, a dokonce se staví i jeden starý známý. Kresba je taky strašně pěknej mainstream. Tohle je prostě kvalitativně restart Doctora Strange. pokud se vám nelíbila předchozí kniha, tahle je skvělá a stojí za to dát Doctoru Strangeovi druhou šanci. Za mě 5*.

Lobok257
Lobok257 | 12.11.2020 | O Červenáčkovi

O Červenáčkovi, aneb když něco krásného končí... opravdová pocta dílu Jaroslava Foglara, Rychlým šípům, a dobrodružství, které jsme s nimi všichni zažívali

autokineton
autokineton | 12.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Za mě spokojenost, byť Busiek má mnohem větší tah na branku....libi se mi nicméně "návrat"k přímočarosti marvelovskeho Conana, takže i když to není to nejlepší, je to stále dobré 😁