Norri [mecenáš]

Norri

Jméno: Pavel Pravda
Email: pravda.pavel@gmail.com

Norri
M Norri | 22.10.2020 | Kosmo knedlíci

Tak tohle je hodně zběsilý komiks! Má ujeté nápady jako Stopařův průvodce Douglase Adamse a šílené stroje jako od Káji Saudka. A má toho mnohem víc. Věděl jsem, že je to komiks především pro děti, ale zároveň jsem o něm slyšel, že pobaví celou rodinu a že je skvělý. Ze začátku jsem byl ale hodně zklamaný. Přišlo mi to příliš dětské a říkal jsem si, že to za rok nebo za dva věnuji malé neteři, která teprve půjde do školy. Ta by se divila… Poměrně brzy jsem totiž odhalil rafinovanost Thompsonova vyprávění. Do všech těch příšerek, barviček a velrybích průjmů totiž ukryl spoustu společenských a sociálních témat, které by tak malé dítě asi ještě těžko chápalo. Nabušený není ale jenom scénář. Kresba vás dostane taky. Craigovi Thompsonovi ten komiks musel dát neuvěřitelnou práci. Kresba není ani zdaleka realistická, spíše naopak - je velmi zjednodušující, ale je v ní tolik detailů, že se to málokdy vidí. Vyzdvihnout musím i to, jak Thompson pracuje s panely a s prostorem. Jeho vnější pohledy kombinované s průřezy jsou fantastické! Budu si tu knihu muset brzy znovu otevřít, abych si znovu a pořádně prohlédl všechny obrázky. V souvislosti s tím musím ocenit i Paseku za překlad a za zapracování všech překladů do obrázků. Celé to podtrhují skvělé barvy Dave Stewarta. Fajnová záležitost tihle Kosmo Knedlíci!

Norri
M Norri | 20.10.2020 | Načmáranec

Perfektní! Tohle jsem si užil od začátku do konce. Přečetl jsem to na jeden zátah a téměř jedním dechem. Bylo to jako sledovat skvělý film. Má to parádní atmosféru, dobré tempo, fajn kresbu. Ten hlavní námět není kdoví jak originální, a ve filmu jsem už něco podobného určitě viděl, ale tady je vážně úžasně vyprávěno. Za pár let si to rád dám znova.

Norri
M Norri | 6.10.2020 | Technokněží (pevná vazba)

Smíchejte Knihu Exodus s Matrixem a dochuťte to špetkou Incalu - Voila! Máme tady Technokněží! Těžko říct proč tato kniha vznikla. Patří sice do vesmíru Incalu, ale kromě názvu samotné církve a její touhy vyhladit všechno živé to má s Incalem anebo s Metabarony pramálo společného. Dokonce zde technocírkvi v Technovatikánu nešéfuje technopapež, ale nejvyšší technokněz.
Kniha sleduje tři dějové linky, z nichž dvě jsou, stejně jako v Metabaronech, vyprávěny v té třetí. Nejvyšší technokněz, stejně jako Mojžíš, prchá se svými ovečkami do země zaslíbené. Cestou řeší nepříjemnosti a nebo se svou mluvící krysou diktuje své paměti a vzpomínky. Vzpomíná na své dětství a na to, jak prošel jako nůž máslem všemi úrovněmi technocírkve a v každé úrovni skoro všechny vykydlil, protože on je vyvolený a umí obechcat Matrix. Nejhorší je, že si pořád stěžuje, jak celý život trpěl, protože musel tu zvrácenou hru s technocírkví naoko hrát, aby je porazil. Jedním z motivů knihy Technokněží je cesta od života obklopeného technikou k životu, kde jsou důležitější osobní vztahy mezi lidmi. Jodo se zde více věnuje technice a počítačům a je to tristní. V jeho případě je veškerý hardware pouhou dutou schránkou na ezo-metafyzické cosi. Paleočert aby se v tom vyznal. Naštěstí je jedna z příběhových linek o pirátech a o lásce a ta je čistě pulpová, bez všech těch ezo kravin. Vůbec největší problém Technokněžích je ale absence humoru. Bere se to hrozně vážně a čtenář se potom musí těma nesmyslama doslova prokousávat.
Žádný zázrak není ani kresba a barvy. Na první pohled se může zdát pěkná, ale je to tak nějak počítačové a synteticky sterilní. Ve srovnání s Incaly a s Metabarony rozhodně neobstojí. Kdysi jsem Technokněží četl s pirátským překladem a tuším, že se mi to tenkrát líbilo. Teď jsem se s tím trápil a nudil se.

Norri
M Norri | 5.10.2020 | Tankerka #01

Doppelganger: :-) Tak to je top! :-D

Norri
M Norri | 1.10.2020 | Poslední Incal (pevná vazba)

Zklamaní… Napojení Posledního Incalu na předchozí knihy je komplikovanější, než bylo napojení Incalu na Před Incalem. Jodo použil scenáristickou berličku v podobě alternativního vesmíru a to jenom proto, aby opět odvyprávěl příběh o záchraně vesmíru, stejně jako v Incalu. Dokonce i ta hrozba je dost podobná. Tentokráte jde ale o všechny možné vesmíry, což stejně bude většině čtenářů úplně jedno. Příběh Posledního Incalu navazuje, stejně jako Incal, na události z Před Incalem. V tomhle vesmíru se totiž Incal vůbec nestal. To je lehce matoucí, protože Difool si to pamatuje. Příběh Posledního Incalu o dost jednodušší a přímočařejší, než je Incal, což je kupodivu na škodu. Zabaví, ale nenadchne.
Co se týká výtvarné stránky, tak ta se Josému Ladrönnovi vážně povedla. Zvláště když se to srovná s původní první částí kreslenou Moebiem (Po Incalu) - ta je špatně kresebně i scenáristicky.

Norri
M Norri | 30.9.2020 | Incal (paperback)

V rámci dohánění restů ve vesmíru Incalu jsem si po letech dal znovu i samotný Incal. Z děje jsem si pamatoval jen útržky, ale zůstal ve mě pocit zmatenosti a nepochopení, které to ve mě zanechalo. Od nového čtení jsem čekal hlubší porozumění tomu, co chtěl velký Jodo sdělit. A myslím, že se mi to povedlo - nechtěl sdělit vůbec nic. Prostě si udělal hrubou osnovu příběhu o boji s temnotou a tu poté vyplnil tunami skvělých nápadů a vizí. A taky humoru. Když jsem se nesnažil v příběhu hledat něco víc, tak bylo všechno poměrně jednoduché a jasné a já jsem si to vyprávění užíval. Pak jsem ale došel na úplný závěr knihy, pár posledních stran, a opět jsem se nechal vmanipulovat do představy, že je v tom skryté nějaké poselství, vyžadující hlubší porozumění. Příště už se nenechám nachytat.

Norri
M Norri | 30.9.2020 | Před Incalem (pevná vazba)

Před Incalem jsem kdysi četl s pirátským překladem a nyní, po letech, jsem si ho dal znovu z knihy. A jak jsem očekával, líbil se mi i napodruhé. Příběh Před Incalem mám radši než samotný Incal. Není tak psychedelický a celkově je ten příběh kompaktnější. Mám rád Johna Difoola takového, jaký je v této knize. Mám rád jeho detektivní pátrání a mám rád tragičnost celého toho příběhu. Líbí se mi ten pocit zmaru, který se čtenářům na konci nutně dostaví. A v neposlední řadě se mi líbí, jak je vykreslená celá ta zdegenerovaná společnost. Lze v ní vypozorovat i nadčasovou kritiku dnešní konzumní společnosti.

Norri
M Norri | 28.9.2020 | Metabaron (pevná vazba)

Tak tohle se povedlo! Jestli ne nejlepší, tak pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih z vesmíru Incalu! Po dočtení jsem z ní stejně nadšený jako z Kasty Metabaronů, ale nejsem z ní tak zmatený jako z Incalu. Navnadila mě, abych si všechny knihy z tohoto vesmíru přečetl znova. Škoda, že jsme nedostali celý příběh najednou, ale vím, že ještě celý nevyšel ani v originále. Navíc tato kniha je v rámci možností uzavřená.
První část má úžasného záporáka Wilhelma-100, který v podstatě celé první části dominuje. Druhá část by si zasloužila podtitul Sexmise, ač s legendárním polským filmem nemá nic společného. Ani Sexmise nepostrádá slušného záporáka, ale také disponuje celými šiky homeoku*ev a jednou femme fatale. Parádní je i kresba obou částí. Zkrátka Metabaron je skvělý a já se těším na pokračování.

Norri
M Norri | 22.9.2020 | Béowulf

Při otevření knihy jsem si hned vzpomněl, proč David Rubín nepatří mezi mé oblíbené autory. Jeho kresba je velmi specifická. Ale už po sedmi stranách jsem musel uznat, že to má něco do sebe. Nechci spekulovat, jestli je to více zásluha Rubína jako výtvarníka nebo Santiaga García coby scenáristy. Ten komiks má úžasnou atmosféru a až po chvilce prohlížení začnete odhalovat detaily v kresbě a oceňovat chytrou práci s panely. Je to krásně temné, krvavé a brutální. A rozhodně tomu nechybí akce a napětí. Je to velmi svérázný komiks, ale jedno vím jistě - určitě se k němu v budoucnu ještě vrátím!

Norri
M Norri | 10.9.2020 | Baltimore #07: Prázdné hroby

Jsem rád, že už ta série bude končit. Ta série je dobrá, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to už lehce nastavovaná kaše. Furt to je řežba, oceňuji, že děj je srozumitelný, a se vším tím pátráním to připomíná dobrodružné klasiky jako je třeba Indiana Jones. Z tohoto pohledu je to dobré. Problém je možná v tom, že tak, jak se hlavní postavy smířily se smrtí a nezáleží jim na vlastních životech, tak se to přeneslo i na čtenáře a už se o ty hrdiny taky nebojí. Už nešokuje, když někdo z party umře. A to je škoda.
Kromě výše popsaného pocitu nemám knize co vytknout. Jsem rád, že se děj posunul kupředu a těším se na velké finále v poslední knize.

Norri
M Norri | 29.10.2020 16:57 | Sběratelský klub

Já do toho kopnu z trošku jiné strany. Je jasné, že pokud mám limitku, tak si chci ve sbírce poznačit limitku. Ale mě by se taky líbilo, kdyby se ve vyhledávání a v sériích ukazovala jenom jedna položka zastupující všechny verze (případně by to byla zaškrtávací volba, jestli chci výsledky sdružovat). Ale chápu, že je to úkol spíše pro Zacka než pro adminy...

Norri
M Norri | 22.10.2020 23:29 | Sběratelský klub

Hawwwran: Pěkné!

Norri
M Norri | 22.10.2020 00:30 | Pindárna

Ikea Pax rozhodně nebrat! Ta police se neuvěřitelně prohne. Je to šatní skříň.

Norri
M Norri | 16.10.2020 11:17 | Povinná četba

Četli jste někdo Sky Doll?
http://www.goodreads.com/review/show/3287237552

Norri
M Norri | 16.10.2020 11:11 | Slevy, výprodeje, bazary

Gmork: Tak to doufám, že má pan Vybíral jeden kus pro mě dložený. Čeká na Zarova... :-)

Norri
M Norri | 15.10.2020 12:01 | Sběratelský klub

Fimi: dík. Když k tomu přidám hodnocení z goodreads, tak si tohle asi odpustím :-D

Norri
M Norri | 15.10.2020 11:29 | Sběratelský klub

Ještě se na chvíli vrátím k Lemirovi. Jaký je jeho The Valiant?
http://www.bookdepository.com/Valiant-Deluxe-Edition-Jeff-Lemire/9781939346919

Norri
M Norri | 13.10.2020 12:02 | Sběratelský klub

Fimi: Na Low jsem se díval v Polsku. Držel jsem ho v knihkupectví v ruce a nakonec jsem ho vrátil do regálu s tím, že si to radši pořídím v angličtině :-)
Jinak naprosto spouhlasím s tím, že pro tu Black Science je ten Premiere formát nejlepší. Ta kresba si zaslouží každý cm2 navíc.
Taky nahodímm dva obrázky :-)
https://ibb.co/S3Kxtc9
https://ibb.co/vP7pJ3y

Norri
M Norri | 13.10.2020 11:38 | Sběratelský klub

Fimi: Je to tak, AD After death napsal Snyder a Lemire udělal ilustrace. Moon Knighta bych si rád koupil, ale není dostupný :-( Jsem zvědavý na toho Lemirova Cosmic Detectiva, kterého dělá s Kindtem a Rubinem.
Jinak co se týká těžké angličtiny, tak jsem se docela trápil u Black Science. Tam je ta větná stavba pro mě naprosto příšerná.

Norri
M Norri | 13.10.2020 10:17 | Sběratelský klub

Gord Downie's The Secret Path asi znáte, že?
http://www.youtube.com/watch?v=yGd764YU9yc

Aktivita

Naposledy přihlášen: 30.10.2020 00:25
Komentáře u comicsů: 450
Hodnocení comicsů: 524
Příspěvků ve foru: 159

Sbírka (z CDB)

Četl: 552 (cca 231839 Kč)
Má: 878 (cca 386345 Kč)
Chce: 39 (cca 16344 Kč)
Shání: 10 (cca 5152 Kč)
Nabízí: 4 (cca 626 Kč)