Spacecore

Spacecore

Jméno: Cosmic armor Tao Quitterman
Email: alexandr.rakita@email.cz

Alexandr / 28 let / Olomouc

Komiksy čtu od doby, co čtu, ale od sedmi let tak nějak cíleně vyhledávám superhrdiny. Rád čtu US mainstream i underground, Evropu i Asii. Jako dítě jsem upřednostňoval nejvíce Marvel, v současnosti DC, nebráním se ale ničemu. Míval jsem dost komiksů, prodal jsem je abych měl na drogy. Po zvládnutí drogové závislosti jsem se vrátil ke čtení a sporadickému nakupování komiksů. Jelikož jsou dost drahé a já pracuji pouze jako recepční, tak hojně využívám knihovnu a úplně nejvíce rád čtu amatérské komiksové překlady, kterým fandím více než deset let! Také se nově pokouším číst komiksy anglicky.

Mezi mé zájmy patří rap, nahrál jsem téměř pět tisíc skladeb ve dvou stech albech, v underground hip hopové sféře jsem známý. S rapem však končím a chci se věnovat hraní na trubku. Také píšu poezii a baví mě filmy + seriály. Miluju svojí manželku a kocoura.
http://www.are.na/mr-mxyzptlk
http://www.csfd.cz/uzivatel/255817-spacecore/
http://www.piste-povidky.cz/profil/Tao+Quit
http://www.youtube.com/user/TaoQuit

Spacecore
Spacecore | 23.10.2020 | Věčné zlo (paperback)

Zločinecký syndikát byl převyprávěn už mnohokrát, každopádně mu to v New 52 slušelo! A velkou měrou za to může jak Johns, který je mistrem psaní eventů s velikým množstvím postav (no vážně, kdo jiný se v tom vyžívá jako on a hlavně to zvládne ukočírovat?) a Finch, který je mi opravdu moc sympatický svým příjemným mainstream projevem. Padouši zachraňující svět tu již taky byly, ale ne takle sympaticky! Celé to nemá chybičku ve vyprávění, šlape to, i velký prostor je zde vkusně zvládnut, že se nestačíte nudit a jediné, co bych vytknul je absence fragmentů příběhu, které jisto jistě budou následovat ve Věčných hrdinech!

Spacecore
Spacecore | 8.10.2020 | Providence

Milo_Harwey: Tak rodiče zanedbávali mojí výchovu v raném dětství a směl jsem se dívat na televizi klidně do noci, což jsem taky dělal a koukal jsem na všechny možný horory, gore anime a takový věci od útlého dětství. Takže je můj vztah k hororům dost sofistikovaný. :-)

Spacecore
Spacecore | 6.10.2020 | Hodiny posledního soudu #01 (paperback)

Doomsday Clock jsem četl jak vycházel v US a ty proluky byly strašný, tak váhám, jestli napsat komentář teď, kdy už si vybavuju pouze dojmy, nebo až si to pořídím / půjčím z knihovny (tohle ale rozhodně pořídím, když o tom tak uvažuju :-)). No co, při nejhorším přidělám druhý komentář a hlavně ten výblitek od PKD se nedá brát vážně, tak bych sem rád napsal něco normálního, byť se stejným hodnocením. Očekávání byla veliká vzhledem k celému startu Rebirthu, který mě (až na výjimky) fakt nebavil (výjimky jsou Superman, Batmaní svatba a právě Doomsday Clock, zbytek mě fakt nenadchnul) a světě div se, i přes chybičky jsem si celý Watchmánky vs DCčka užil. Nečetl jsem dosud Before Watchmen a tak byl tohle můj první návrat do světa Watchmenů a líbilo se mi to moc! Johns píše skvěle a postavy uchopil naprosto parádně, dodal jim pokračování, hloubku a držel se mantinelů předlohy. Dokonce si dovolil vytvořit funkční nové postavy a zasadit je. Což je fascinující. Věřím, že i Moore u toho tolik neskuhral. Jediný co pokulhává je množství a směr děje v poměru na délku celého komiksu (možná mi to zkreslovaly ty obří delaye vydávání jednotlivých kapitol). Jenže zase chápu Johnse, který si nemohl úplně dělat co chce, s natolik svatou látkou jako Strážci beze sporu jsou. Zároveň má zmáknutý DC multi-svět a propojení provedl rafinovaně a fikaně, byť s celkem chabým rozuzlením. Ono to ale ve výsledku nevadí, protože tady došlo ke kompromisu a balanci mezi oběma světy a už za to si zaslouží Geoff chválu. Frank je vynikající! To je lahoda! Celkově se jedná o zábavné čtení, politická linka tu je, ale ne tak onanistická jak jí popisuje PKD, prostě to jen k Watchmenům patří a ta politika je žhavé téma vždycky. Kdyby to bylo psáno dnes, celý dílo by to překopalo od základu. Takže nehodlám masturbovat nad politikou v Doomsday Clock, obecně když se řeší politika v komiksech, je to nutné zlo a jediný, kdo to zvládl je právě Moore a Johns se o to pokusil taky. Nevadí to, ale není to ryze politický dílo (a už vůbec ne, že je to anti-liberální nebo něco, lol). Především je to zábavné, DC fanservis tu funguje (obzvlášť na konci), objeví se tu jedno zásadní zjištění o fungování multiversa a celkově je to must have / must read čtení, ale klasikou jako Watchmen se to nestane. Dávám 5 ze sympatií, regulérně je to ale příjemných 4,5*.

Spacecore
Spacecore | 12.9.2020 | DC komiksový komplet #096: Liga spravedlnosti: Vzestup a pád

Celkem brutální a syrový příběh z mé oblíbené pre-New 52 éry.

Spacecore
Spacecore | 12.9.2020 | DC komiksový komplet #097: Páni času: Na konci času

Tohle je celkem obstojný komiks, jenže funguje ryze jako podpůrný tie-in k The return of Bruce Wayne a obávám se, že čtením tohoto, bez přečtení (komplikovaného, ale parádního) návratu Bruce Wayna mezi živé, přijde český čtenář o komplexní zážitek. + se to dost hrabe v životě Rip Huntera a k tomu by bylo dobrý si načíst 52. No nevím no, to je průser celé edice. Na všem tom papíře by šlo vydat takových různorodých sérií, navzájem propojených, v krásných posloupnostech (Infinity crisis, Final Crisis, 52, cokoli..) a místo toho je v tom maglajz a potenciál nějaké DC osvěty je úplně pryč. Ale to my dávno víme samozřejmě.

Spacecore
Spacecore | 11.9.2020 | Klik

Vše již bylo řečeno. Já se ke Kliku dostal v kreslené podobě až nyní, nicméně jsem kdysi viděl filmové zpracování v mladoboleslavském kině na jakýmsi festivalu erotiky ve filmech podle komiksu. A komiks je samozřejmě úplně jinde :-) Kresba je famózní, ačkoli jsem se po letech Manary trochu přejedl. On kreslí jediný typ (podle něj) dokonale ženské dokola! I xichty mají podobné... no ne? Rozmanitost sexuálních praktik je široká, ale chybí mi i rozmanitost ženských postav, to je furt jedna jako druhá, přitom takový Saudek uměl zachytit neuvěřitelnou variaci ženských tvarů a záhybů! U tohohle mě Manara po letech trochu zklamává. Jinak příběhy jsou občas humorné, občas nudné (4. album), ale ve finále jsem se bavil!

Spacecore
Spacecore | 9.9.2020 | Gulliveriana. Zlatý osel

Toto jsem zopáknul po nějakých 13ti letech a je to taková rozverná ptákovina, překrásně nakreslená. Co k tomu říct. V pubertě mě to jako panice asi bavilo víc, ale z jiných důvodů :-)

Spacecore
Spacecore | 8.9.2020 | Providence

Podobně jako Robert Black, i já provedu spíš takový deníkový zápis. Na Providence jsem se těšil a čekal nějakou dobu, protože jsem byl namlsaný Courtyyardem a Neonomiconem, které jsou neoficiálně přeložené Transcomxem a které jsou absolutně nepochopitelně nevydané u nás! Je to možná ještě větší kiks, než zmršené bubliny (k čemuž jsem se vyjádřil v diskuzi a nebýt toho, že jsem si knihu vypůjčil z knihovny, musel bych strhat bod/y za vydání). Každopádně bez znalosti Dvorečku a Neonomiconu bych byl ztracenej, vůbec bych se neorientoval (zejména v závěru). Pokud máte možnost, tak si Dvoreček a Neonomicon určitě načtěte před samotným Providence. Obojí jsou to kratší, a ne až tak složitá dílka. No a ke všemu jsem nikdy nečetl Lovecraftovu jedinou povídku. A ani nehodlám, ale k tomu se ještě dostanu dále.
Jak jsem říkal, s Lovecraftem jsem se setkal pouze v několika filmových adaptacích a taky jsem četl pár komiksů na jeho motivy (všechny u nás vydané a pár dosud nevydaných) takže jsem tak nějak povrchně věděl co mě čeká. Já mám slabost pro horor už od svého útlého dětství (chyba rodičů), ale v literatuře se mu dosud vyhýbám. Faktem je, že podobně jako Z Pekla, nebo Ztracené dívky je tohle hodně pečlivá a detaily prošpikovaná "studie" Lovecraftova díla. Moore -jak říkám pokaždý- je génius a neváhá nám to dávat najevo s každou další věcí, co udělá. I ty deníkové záznamy jsou místy pomrkávání na čtenáře typu "čumíš co, jaký jsem šibalský ušák" a mě na jeho hru nevadí nikdy přistoupit. A opět tu máme vrstvy. Moore nikdy nedělá nic jednoduchého, protože ví, že stejně jako život sám i literatura, komiks i cokoli jinýho je složitý a Loveraftovo dílo do této škatulky spadá možná nejvíc.
Obsahově je to nadupaný, musel jsem se opírat o berličku v podobě zahraniční stránky s referencemi a vysvětlivkami každého panelu a odkazů v něm schovaných, takže to šlo, ale je fakt, že jako neznalec Lovecrafta mi toho hodně uniklo. Přesto jsem se bavil celou dobu, prožíval veškeré dusno, napětí, chytal všechny myšlenky a troufnu si tvrdit, že chápu, co tím vším básník chtěl říct.
Vlastně mě na tom všem nejvíce děsí jak moc reálné a metatextuální ta Moorova zpráva je! Máme tu příběh muže, který v 20. století jako první popsal nepopsatelný děs a ten se skrz jeho slova šíří až doposud jako virus, až ke mně do mého domu v podobě Providence. Tím myslím Lovecrafta, ne Blacka. Chápejte, já tohle beru vážně. Okultismus a magie jsou pro mě reálné věci (jak říká Grant Morrison – každý druhý se setkal s něčím „nadpřirozeným“, každý druhá tetka z vesnice Vám poví nějakou strašidelnou duchařskou historku) a sám jsem se v životě setkal s ledasčím a mám k tomu všemu respekt. Potkal jsem se s léčiteli, wiccami, čarodějkami. Však mezi námi tady nějací určitě jsou. Taky jsem bral dost let ze svého života narkotika, psychedelika a prošel si např. toxickou psychózou, takže stav šílenství je mi důvěrně znám a spoustu těch Moorových (Lovecraftových) myšlenek jsou založeny na skutečně hmatatelných (a děsivých) základech.
Abych dokončil popis mojí osobní perspektivy k tomu dílu, tak se zároveň (a nejspíš i pokrytecky) považuju i přes to všechno za křesťana (bez příslušnosti k církvi) takže tím se můj respekt k supernaturálním věcem ještě prohlubuje. A Providence bych ani neměl číst, abych řekl pravdu, ta kniha je nasáklá skrz na skrz magickým odkazem Lovecrafta, který je skutečně nebezpečný, když se vezme v potaz spirituální dávka pomyslného zla v ní a přesto to čtu a baví mě to! A to je bravúrní ukázka absurdního šílenství, jaké nám tu otevírá bradatý čaroděj Moore a jeho pramentor Lovecraft. Vše je propojené, vše souvisí se vším a realita může být pouhý sen. A ano, v blázinci jsem byl, nemusíte se ptát 😊
Takže abych to shrnul. Knihu jsem si užil velice. Dovršil jsem tím poslední rest z Moorovy tvorby, kerý mi zbýval na seznamu a přesvědčil jsem se, že mi toto bohatě stačí i co se týče Lovecrafta, pouštět se do něj definitivně nebudu, ale věřím, že je to mistr hororu a v jeho věcech je víc autentičnosti, než možná kdo z nás umí připustit. A moje psyché je příliš citlivé na literaturu tohoto typu. Takže se spokojím s tímto „shrnutím“ kterou nám přinesl v Blackově odysei po Nové Anglii.

Kresba byla skvělá, Burrowse miluju (Scars, Wormwood etc.) takže jsem si to vychutnával. Deníkové zápisky jsou občas too much, ale krásně přidávají na čtenářově nervozitě, která je potřeba pro celkové vykreslení některých děsivých situací. Časová smyčka byla naprosto luxusní! Nemá cenu jakkoli rozebírat kvalitu samotného scénáře / kresby, tam není jediné slabé místo, to by si pánové nedovolili. Pět z pěti, a skláním klobouk před Moorem (ale ne před Argem, těm hanba).

Spacecore
Spacecore | 6.9.2020 | Diosamante

Je to klasický Jodorowsky a ne ten nejlepší. Vykrádá různé své tradiční motivy a míchá je se svými vlastními vykradenými nápady. Trefilo se mi to ale do nálady, protože jsem chtěl něco fakt jednoduchýho (na čtení do práce) a tohle je taková přímočará klasická Jodovina… Kresba je ale úplně jiný kafe, to je fakt extrémně dobrý! I ve srovnání s různými dalšími evropskými klasiky má tohle v sobě něco extra, vyzařuje z toho komplexní um a možná je tak dobře, že příběh ustupuje na vedlejší kolej. Taky si myslím, že kdyby to pokračovalo, rozjelo by se to do úplně jiných scenáristických rovin. Škoda.

Spacecore
Spacecore | 6.9.2020 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání)

DKR jsem četl někdy ve 14 letech během roku 2007. Líbilo se mi to moc, ale přece jen jsem na to byl ještě trochu mál - zdálo se mi to ukecané. Ale chápal jsem, proč je to kult! Nyní jsem si to přečetl celé znovu a musím vytknout vynikající vlastnosti tohoto nadčasového díla. Přes všechnu tu temnotu, realističnost, brutalitu, sociální podtext a bombastičnost, která je zřejmá, vnímám hodnotu tohohle komiksu v jeho autorství! Je to originální pojetí Batmana jeho velikým fanouškem, nerdem, který je bystrý a talentovaný. A hladový! Frank Miller to píše a kreslí přesně tak, jak si přál Batman číst a to já moc oceňuju. Má to atmosféru, má to hloubku a je to stejnou mírou náročné, jako zábavné. Za neduhy by se dalo považovat stáří komiksu, kdy pro dnešního čtenáře jsou věci jako studená válka, absence počítačů apod. naprostým sci-fi, ale to je fakt maličkost, i přes občasnou naivitu to celé funguje i dnes. A společenský kontext nebyl snad nikdy opět aktuálnější. Pět z pěti, klasický dílo. Osobně se dále chci pustit do dalších pokračování, i přes to, že vím jak jsou strašné, protože tvoří malý Millerverse a patří k tomu nejujetějšímu a právě díky Návratu, i k tomu nejlepšímu, co nám kdy mainstreamový komiks naservíroval.

Spacecore
Spacecore | 23.10.2020 13:55 | Povinná četba

jj, to jsem si teď stáhl taky a chystám se spolu se Secret Warriors a Avengers World.. a pak se mkrnu na ten Manhattan a Black monday

Spacecore
Spacecore | 22.10.2020 17:14 | Povinná četba

na East of West a jeho F4 se ještě chystám no :-)

Spacecore
Spacecore | 22.10.2020 12:57 | Povinná četba

Nevím, kam jinam to plácnout, tak se případně omlouvám. Je to můj status na Facebooku s mým shrnutím a pohledem na Hickmanův Avengers run. Kdyby to někoho zajímalo.

Jak jsem slíbil, tak činím – zde jsou moje dojmy z Hickmanova Avengers runu. Ono to sice v mý bublině asi úplně nikoho nezajímá, ale pro mě je to spíš takovej zápis v čtenářském deníku, dejme tomu. Spoilery jsou, ale ne nijak zásadní.
Pročetl jsem hlavní linii tohoto oslavovaného runu, čili sérii Avengers, New Avengers a minisérie Infinity a Secret Wars. Zabralo mi to dost času, je to několik tisíc stran, nicméně k tomu lze ještě přidat sérii Fantastic Four, Secret Warriors, Avengers World a bůhví co ještě, co s tím souvisí, ale to už je vyloženě tak robustní dějový proud, že mi bohatě stačila hlavní linie.
Je to teda nejlepší komiksový run všech dob? Není, ale chápu, proč se o něm říká, že je. Nejlepší komiksový run je samozřejmě Morrisonova Hyperkrize a Hickman se u něj očividně rád inspiroval, nebo respektive (a to je čistě moje doměnka) se Marvel nebál nechat Hickmana udělat něco takle gigalomanského po tom, co viděli, že to jde a funguje u konkurence.
Takže. Nastíním děj. Je to opravdu gigantická, epická, košatá sága, kde je tisíc postav, tisíc zápletek a nejde to všechno shrnout (jenom Robův rozbor děje má na Cmics Explained kanále na Youtube přes šest hodin), ale tak zhruba. Marvel měl v roce 2013-2015 rozjetou kontinuitu jejich hlavního vesmíru netknutou již od roku 1961 nebo tak nějak a jejich alternativní verze Ultimate zase jela nepřetržitě od roku 2000. Marvel se rozhodl oba vesmíry restartovat, protože tak to funguje v komiksových vydavatelstvích – nemůžete mít nepřetržitý měsíční seriál propojeného (multi)vesmíru, co jede desítky let a postavy se v něm neustále vyvíjí. Po čase musí vydavatelství přijít s restartem a tím se pokusit i nabrat nové čtenáře apod. To se teda týká převážně DC, kteří jsou mistři v restartování svého vesmíru a nyní se k nim přidává i Marvel, kde se tak rozhodli udělat prostřednictvím obří komiksové události Secret Wars (původní Secret Wars vyšly v roce 1985 a posléze měly i pokračování a toto třetí pokračování vlastně na události navazuje, nebo je rebootuje, těžko říct) a obřího crossoveru „Time Runs Out“ která k tomu celému kráčela. To vše dali na starost Johnatanu Hickmanovi a on z toho udělal masivní run propojující několik řad a let.
Jelikož je popis příběhu komplikovaný, musím uvést, že Marvel je sestaven z vesmírů. Máme tu hlavní 616 vesmír, to je hlavní kánon, modernější 1610 vesmír, kde je např. černý Nick Fury a inspirovalo se jim MCU, máme tu zombie vesmír, existuje zem, kde jsou superhrdinové zasazeni ve středověku apod. Prakticky to slouží k tomu, aby vydavatelství mohlo vydávat více příběhů a nemuselo být svázáno jedním vesmírem a jeho kontinuitou. Tak tedy.
Příběh startuje tím, že je Black Panther ve Wakandě svědkem tzv. inkluze světů. To znamená, že se k Zemi přiblížila další Země z paralelního vesmíru. Záhy se dozvídáme, od postavy jménem Black Swan, která před očima T´Chally zničila svůj svět a zůstala na našem, že kvůli události kdesi v minulosti, která se stala na alternativní Zemi, došlo ke zničení celého dotyčného vesmíru a jelikož po něm vzniklo prázdné místo – začaly do sebe vesmíry narážet a bodem nárazu se stala právě inkluze, která je patrná po dobu osmi hodin na jednom místě u obou planet Zemí. Během inkluze se stává buď to, že do sebe dvě Země automaticky narazí a tím se zničí oba vesmíry, nebo je jedna ze zemí schválně někým, nebo něčím zničena a tím se odstraní jeden vesmír a zachová se druhý. Je to dost komplikované, fakt nevím, jak to vysvětlit jednodušeji, ale má to svoje logická pravidla. Ale i drobné díry.
O tom, co se děje s vesmíry a že to kráčí ke zničení veškeré reality, se jako první na naší hlavní Zemi dozvídají Illumináti. Což je tým složený z Mr. Fantastica, Iron Mana, Black Bolta, Namora, Black Panthera a Captaina Americy, kteří se vždy formují za účelem, aby tajně ovlivňovali běh dějin bez vědomosti veřejnosti, či ostatních superhrdinů. První inkluzi zvládli pomocí Infinity stones, které se při tom zničili. Illumináti si následně uvědomili, že jediným způsobem, jak odvrátit další inkluzi je zničit druhou Zemi a s ní celý vesmír který se k nim přiblíží. Jinak budou zničeni sami. A zničit biliony životů je něco, co Kapitánovi Amerikovi nevoní, tak mu ostatní vymažou paměť a pokračují. Jsou to největší géniové planety, takže se snaží vymyslet způsob, jak to odvrátit bez zabití sta miliard nevinných lidí, ale zároveň se připravují, že budou muset ničit nekonečný množství přicházejících vesmírů, aniž by to kdokoli z veřejnosti tušil.
Takže proces zničení mutlivesmíru je zahájen, hrdinové tomu čelí a u toho přicházejí o svoje hrdinství a čtenář nejednou žasne kam se jeho oblíbený hrdinové morálně dostali. Smozřejmě pod nátlakem totální destrukce. Kdyby jste si měli vybrat, jestli zničit 7 miliard lidí, nebo dopustit aby zemřelo 14 miliard, co byste si zvolili? A tady jde o mnohem víc, o celé osídlené vesmíry. Vyplouvá tu na povrch i dost složitých dilemat a filozofických otázek. Do toho tu máme hlavní tým Avengers, který má momentálně nejsilnější sestavu (je jich asi 20 včetně např. Captain Universe + se Hickman nebojí přijít s novými, extrémně mocnými postavami – Nightmask, Starbrand, Ex Nihilo, Abyss atd.) a čelí různým záležitostem z nichž nejzásadnější byla asi gigantická bitva s rasou Builderů v minisérii Infinity. Buildeři obývají prostor mezi vesmíry, platí za jakési architekty živoucích bytostí (čímž Hickman asi popírá význam Celestialů, ale čert to vem) a rozhodli se v zájmu zachování multiversa zlikvidovat příčinu – hlavní Zemi. Infinity je taky minisérie, kterou se do značné míry inspirovala Infinity War v MCU, ale opravdu spíš jen stylisticky. Jedná se např. o scény, kdy Thanos okupuje různá místa na Zemi aby nalezl Kameny nekonečna. To se objevilo právě v tomhle komiksu.
Takže tu máme dvě hlavní dějové linie – Illumináti bojující s inkluzemi a Avengers, kteří (do jisté doby) o ničem netuší, ale zabývají se mnohými dalšími nebezpečími napříč vesmírem a časem. Postupně se tyto dějové linie spojí, dojde na souboje mezi těmito dvěma frakcemi, přijdou MNOHÉ další týmy Avengerů (Multiversal Avengers, Mighty Avengers, Shiled Avengers, stínoví Avengers atd.), padouši zformují skupinu Cabal a celkově se tam toho děje habaděj!
Celé to pomalu doputuje až k Beyonderům, což je rasa stojící za svořením multi-vesmíru, která se rozhodla jej zničit různými nástroji – pomocí Molecule Mana, rasou Mapmakerů a Sidera Maris a nakonec se do toho vloží sami a epicky rozdrtí úplně všechny kosmické entity Marvelu napříč všemi vesmíry. Zastaví je až Doctor Doom, který se do toho vloží a s pomocí Dr. Strange a Molecule Mana vytvoří plán na jejich zničení. Dojde ke zničení všeho, Doom se zmocní síly Beyonderů a postaví díky ní novou realitu zvanou Battleworld, kde se korunuje králem - bohem. Hrstka hrdinů ale přežije pád multiversa a zabrání mu v tom. Realita se restartuje.
Je to strašně složité, takhle na papíře to zní fakt jak maglajz, ale je to dlouhý run, kde Hickman od první stránky všechno plánuje jako velkou dlouhou epickou tapisérii. Pravděpodobně to vše sepsal jako jednu obří knihu textu a následně z toho někdo vytvořil scénář a panely, protože z celého toho runu je cítit obrovská literární stylizace. Čímž se dostávám ke slabinám a silným stránkám celého runu.
Je to obří, je to rozmáchlé a za mě by tomu slušelo méně stránek. O několik set méně. Např. Infinity crossover byl příliš dlouhý a fakt mě nebavil. Byli to takové Marvelovké Star Wars, prostě spolu válčily všechny kosmické rasy Marvelu, do toho to bylo strašně galakticko politický, všude létaly flotily a už jsem toho měl plný zuby. Ovšem je to dost oslavovaná část celého runu, ale mě tohle prostě nesedlo. Na druhou stranu má Hickman spoustu nápadů. Přehazuje je vidlema. Jsou velkolepé, jsou vědecko fantastické jak svině. Planeta vystřelená coby kulka napříč vesmírem, rasa evolučních zahrádkářů, rasa Black Priests ničíci světy pomocí slov, je toho tuna!
Je to strašně cool, epické a není o to nouze, téměř v každém sešitě na vás vybafne nějaká převratná idea a kolikrát jsou tak složité, že se jimi nemůžete ani zabývat, protože jsou natolik náročné. Přesně jako to dělá Morrison, který ale dle mýho názoru lépe píše!
Je to tak, samotné psaní Hickmana není tak smooth a zábavné, jak by mělo! Přišel jsem si celou dobu jako kdybych četl spíš obří sci-fi bichli a chyběla mi tomu taková ta třeskutá komiksovost, kterou oplývá Morrison, když chrlí svoje pseudo ujeté sci-fi nápady. Tady to bylo takové moc vážné (ona látka zničení multivesmíru samozřejmě vážná je), ale např. když srovnám toto s Multiversity od Morrisona, která přišla dřív a v podstatě na mnohem kratším prostoru dealuje přesně s těmito tématy a lépe, tak nemám na výběr než konstatovat, že Hickman se lehce přeceňuje. Postavy Avengerů jsou často jen figurky a ty, které procházejí velkým vývojem zase příliš nejednají jak by „měly“. Je fajn, když postava šokuje svým chováním, ale často mi připadalo, že postavy nejsou těmi, kým celou dobu jsou. Prostě Iron Man často nepůsobil, jak jsme u něj za ty roky zvyklí apod. Ale jsou to víceméně drobnosti, který bych vytknul, celkově vzato jsem si to přečetl rád a mohu jenom doporučit. Je to nabouchané a skutečně je to nejlepší Marvelovský run, který dlouho nebude překonán a je nabitý úplně vším. Splňuje důvod, proč miluju komiksy – má to všechno. Všechny žánry, veškerou škálu emocí, rozsáhlý propojený svět s postavami, které dávno mám pod kůží. Jenom doporučím se před čtením obrnit trpělivostí a případně si předtím přečíst asi i Fantastic Four apod. Rozhodně nebudete litovat.

Spacecore
Spacecore | 8.3.2020 18:23 | Publicistika

Rád bych si tu udělal trochu zadarmo promo a budu samozřejmě rád, pokud by někoho toto téma zajímalo, jinými slovy sdílím svůj první článek o Morrisonově Hypercrisis: http://plotpoint.sk/hyperkrize-granta-morrisona-1-cast-opus-jmenem-52/

Spacecore
Spacecore | 24.12.2019 07:27 | Pindárna

tak to je komplikovaný i v češtině celkem :D já čtu anglicky něco přes rok teprv a zlepšuju se, každopádně některý Morrisonovky mi dělali problémy, ale to si myslím, že i angličtinářům :D

Spacecore
Spacecore | 19.12.2019 22:05 | Pindárna

Já už dvanáctku četl online. Můj názor: Aniž bych výrazně spoileroval, tak podotknu, že jsem čekal maličko víc, ale zklamaný nejsem. Spíš než o vytvoření nového statusu quo šlo o to přinést to staré. Také tu máme pár velice zajímavých záblesků věcí budoucích, tak jsem zvědav. Ještě nám zbývá lednové zakončení Snyderovy Ligy, která číslem 39 skončí a pravděpodobně výrazně restartuje DC vesmír. Už se mluví o Earth 5G, tak uvidíme, jsem zvědavý. Každopádně celý Doomsday Clock byla výborná, nad očekávání, podle mě to ani neuškodilo Watchmenům, DCU už vůbec a Johns tady předváděl jedno ze svých nejlepších psaní. A kresba Garyho Franka je bravissimo!

Spacecore
Spacecore | 14.12.2019 23:06 | Pindárna

Walome: Co je to cloud?

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 15:04 | Filmový a hudební klub

Snyder cut nebude, Warneři už nechtěj o lize ani slyšet a zepomenout, podle mě.. ale to hnutí kolem jeho vypuštění asi jen tak nezanikne.

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 13:00 | Filmový a hudební klub

Tak to bylo v Ms. Marvel a nepřišlo mi to zas tak cool. Jakože devadesátky považuju za nejlepší dekádu kulturně, ale v tom filmu to bylo taky meh

Spacecore
Spacecore | 11.12.2019 12:20 | Filmový a hudební klub

Já jsem nadšenej z Wonder Woman, Black Widow byla meh

Aktivita

Naposledy přihlášen: 23.10.2020 17:21
Komentáře u comicsů: 353
Hodnocení comicsů: 360
Příspěvků ve foru: 112

Sbírka (z CDB)

Četl: 839 (cca 260899 Kč)
Má: 220 (cca 57681 Kč)
Chce: 30 (cca 14792 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 1 (cca 499 Kč)