Spike

Spike
Spike | 22.10.2020 | Watchmen - Strážci (4. vydání)

No... I když vlastním první vydání z R. 2004, nedalo mi to a koupil jsem si i tohle nejnovější, vazba i větší formát super, ale ty barvy mi přijdou takové matné... Nebo je to jen tím matným papírem? Neví někdo jak tento upravený koloring vypadal u třetího vydání, respektive jestli mělo jiný typ papíru?

Spike
Spike | 18.10.2020 | Smax

I když k hlavní sérii TOP 10 se už Alan Moore nevrátil, jako malá náplast je tu alespoň tento spin-off. Neplatí tak docela ono provařené "když se ti líbilo TOP 10 bude se ti líbit i Smax" jelikož ten je žánrově trochu jinde a jinak pojatý. Namísto pocty/parodie na superhrdiny v hávu kriminálky tu tentokrát máme poctu/parodii na fantasy a pohádky. A jelikož to jsou žánry které jsou mi také blízké, opět se mi Moore trefil do vkusu.
Nutno říci že tohle je úplně jiný Alan Moore než jak ho čtenáři znají z jeho nejslavnějších děl. Jak jindy bývá temný, politický, nekorektní, místy zvrhlý, ale vždy precizní, mnohovrstevnatý a něco sděluje, zde je mnohem více hravý, odlehčený a velmi, velmi vtipný. Ani v TOP 10 se nebral smrtelně vážně, ale tohle je v první řadě komedie a až potom všechno ostatní. Tedy, záleží jak moc jste přístupní nevybíravému a nekorektnímu humoru, jelikož Mistr si nebere servítky a komiks tak není nic pro puritány. Humor vyplývá nejen z postav a jejich vzájemných interakcí a dialogů, které jsou skvělé a mají výbornou chemii. Je tu též spousta humoru čistě vizuálního, kdy se jen kocháte kresbou a objevujete skryté vtípky a narážky na kdeco. Především mě ale bavila celá ta premisa pohádkového světa postaveného na stejných byrokratických principech jako ten náš. Je tam spousta nápadů, hlášek, podvrácených klišé a Moore si tu prostě do syta vyhrál se vším. Nejen do světa TOP 10, ale i sem bych se moc rád ještě někdy vrátil. Takhle jsem se u komiksu neusmíval už ani nepamatuju.
Bohužel je to docela krátké, a proto po prvních třech kapitolách, které jsou bezkonkurenční, se pak děj trochu zrychlí a už není tak hravý a nápaditý. Ne že závěr by byl zklamání, ale je takový moc jednoduchý. To samé lze říci o kresbě. Ta rozhodně není tak detailní, realistická a propracovaná jako ta od Gene Ha v hlavní sérii, ale do tohoto světa se docela hodí a já s ní problém nemám, sedí sem a ačkoli to není tak oku lahodící a nebudete se kochat jako u TOP 10, k vyprávění příběhu je naprosto postačující. Jen jsem si musel zvykat na to, že kreslíř Zander Cannon pojal postavy Smaxe a Robyn dost po svém a jinak než Gene Ha, změna to je dost razantní. Ale všechna ta pohádková prostředí i bytosti zvládá s přehledem, to zase jo.
I když se tu najdou temnější podtóny i brutálnější či kontroverzní scénky, především je pro mě Smax skvělou a nápaditou zábavou ke které se budu rád vracet, stejně jako k TOP 10, i když jde stylově o něco odlišného. Jen to mohlo být delší a trochu dotaženější, což nijak nesnižuje mé pozitivní pocity z celku. A můj smutek že k těmto postavám už se Moore nevrátil. I když to není jeho masterpiece a jde 'jen' o zábavu, sedí mi to stejně jako jeho vážnější a propracovanější věci. 8/10

Spike
Spike | 16.10.2020 | Top 10 - Kniha druhá

Druhá a (bohužel) závěrečná část skvělé Mooreovy série TOP 10. Tentokrát, má li člověk čerstvě v paměti první knihu, se nemusí prve zorientovávat a přivykat tomu nádherně košatému a barvitému světu, ale rovnou naskočí a pokračuje tam, kde minule skončil. Některé minule načaté případy se táhnou dál, jiné už uzavřené tu získávají nový význam a kontext. Je to srozumitelné a přehledné, zároveň je to ale poctivá kriminálka/detektivka, takže se vyplatí všechny jména, události a detaily mít čerstvě v paměti, jelikož pak plně doceníte jak promyšlená a komplexní tahle série je. Objeví se tu nové případy a dějové linky, jiné se zase uzavírají, prostor spravedlivě dostávají i ty postavy co ho minule tolik neměly... I osobní a vztahová část tu má své místo, nenásilně a přirozeně se tu tak mísí osobní i pracovní rovina života všech charakterů.
I na nevelkém prostoru této uzavřené série si čtenář stihne ty postavy oblíbit a získat si k nim nějaký vztah, což je něco, co jiní autoři nezvládnou i na mnohem větším prostoru.
Nutno říct, že zde není nějaké velké epické vyvrcholení, i ty nejstarší případy jsou řešeny v podstatě civilním a komorním způsobem, akční scény jsou jen tam kde jsou nezbytné a zbytečně na sebe nestrhávají pozornost. Ač vzhledem k precizní a obdivuhodné kresbě Gene Ha je to občas škoda, ale i tak každou akci, každý větší panel plný úžasných detailů, jsem si vždy plně vychutnal.
Ač i zde je plno skvělého humoru, přeci jen oproti předchozí knize je druhá část trochu vážnější a emotivnější, neb tu dojde k několika úmrtím a dalším neveselým věcem. Moore zde dokazuje svou mistrovskou práci s příběhem a charaktery i tím, že když přidá novou postavu na poslední dvě kapitoly, čtenář si ji okamžitě oblíbí a chce ji vídat dál. Vůbec ty postavy mi nějak přirostly k srdci a nechtělo se mi s nimi loučit. Bohužel, nevím jestli nás Moore chtěl pozlobit nebo původně chtěl dělat i další pokračování, ale spousta věcí tu je neuzavřených, a zkrátka příběh se tváří že pojede dál - jenže nepojede. Proto, i když jsem se sérií nadmíru spokojen, zůstává mi jistá pachuť z nedokončení. Dále tu z tohoto světa máme jen Spin-off Smax a prequel Devětačtyřicátníci. Tenhle svět je ale tak bohatý a pestrý, že by si zasloužil prozkoumat více, nehledě na skvěle načrtnuté postavy a neukončené dějové linky. Možná proto hodnotím o chlup méně, jelikož mě to mrzí.
Kresbu už jsem chválil a pochválím ji klidně znovu, protože je vynikající. Stejně tak i práce BB Artu, vazba, desky, papír, záložka, překlad (i těch nejtitěrnějších detailů), není co vytknout. Knihy TOP 10 se už asi dnes shání hůř, ale i tak je vřele doporučuji všem co mají rádi inteligentní (nejen superhrdinský) mainstream, krimi/detektivky, i těm co chtějí někde začít s Alanem Moorem a rádi by něčím 'jednodušším'. I těm, co třeba četli jeho známější věci (jako Watchmen, V jako Vendeta, Z pekla, Swamp Thing, Liga výjimečných) a TOP 10 je z nějakého důvodu minulo. Je to série je které se vyplatí se vracet, jen škoda, že je tak krátká. 8/10

Spike
Spike | 16.10.2020 | Top 10 - Kniha první

Pokud někdo chce začít s "načítáním" Alana Moorea a neví kde začít, nebo se bojí jeho složitosti a mnohovrstevnatosti, TOP 10 je podle mě ideální startovní záležitost. Nejen že je to samostatná série a člověk vlastně nemusí mít nic načteno aby se chytal, ale v podstatě je to nekomplikovaný, přehledný mainstream (na Mistrovy poměry, samozřejmě).
Předně je třeba říct, že označení 'superhrdinský komiks' je zde celkem zavádějící, protože ačkoli se zde promenádují desítky postav v kostýmech a se superschopnostmi, je to opravdu jen kulisa, kterou Moore využívá k dekonstrukci toho co by jeden od superhrdinského komiksu normálně čekal, a k nesčetně vtípkům - některé zřejmé, jiné skryté jen jako pomrknutí pro znalé. Ano, čím víc má člověk ze superhrdinského žánru načteno, tím více věcí si všimne a sečtělost je tak odměněna, ale platí že NENÍ nutné být zkušený komiksák k pochopení a užití si TOP 10. V kulisách superhero žánru se totiž rozehrává čistě kriminálně-detektivní policejní story. Máme tu nováčka první den v nové práci, který za parťáka dostane nepříliš vřelého zkušeného morouse, poznáme celý okrsek barvitých charakterů které řeší - v rámci světa TOP 10 - běžné případy, které se tu a tam protínají. Každá postava má i vlastní osobní život, a jejich vzájemné interakce jsou natolik přirozené, že čtenář nemá problém uvěřit tomu že se ty postavy spolu znají už dlouho, až by se jeden divil jak přirozeně to v tomhle nezvyklém prostředí působí. Každý si jistě najde svého favorita, paleta postav je tu opravdu pestrá. To samé se dá říci i o jednotlivých případech i osobnějších odbočkách, takže aniž by to působilo přeplácaně, pořád se něco děje a člověk nemá šanci se nudit.
Vše je také naprosto přehledné, jen co se zorientujete. Mame tu sice úvod od samotného autora, ale jinak jsme rovnou hozeni do příběhu, a na ten svět si prostě musíte zvyknout a trochu se rozkoukat. Já si v jeden den přečetl první kapitolu, pak jsem dal pauzu abych to všechno vstřebal a utřídil si, no a další den jsem na jeden zátah zhltnul celý zbytek knihy, což svědčí o tom že jakmile se rozkoukáte, jde o nesmírně chytlavou a návykovou záležitost.
Tomu pomáhá i kresba Gene Ha, která je čistá a přehledná, ale zároveň natřískaná neuvěřitelným množstvím detailů a vizuálních vtípků, které se vyplatí hledat a studovat. Skvělé jsou též barvy, a vůbec i po zběžném prolistování ta kniha vypadá nádherně. Scénář i kresba jsou si zde naprosto rovny. Ač se zde najdou vážná témata a když na to přijde Moore si nebere servítky, na jeho poměry je zde spoustu humoru, jak toho prvoplánového, tak toho inteligentnějšího či jen pro znalé. Vrcholem v tomhle ohledu pro mě byly poslední dva sešity s psychokinetikem s kradenými soby co si myslí že je Santa Claus a v baru severských bohů, tam se nešlo nesmát.
Chválu zaslouží i vydání BB Artu, pevná vazba, krásné desky, záložka... Jen na pár stránkách je tisk vybledlejší. Za to ale klobouk dolů za přeložení všech těch nápisů apod, díky čemuž si čtenář může plně vychutnat všechny drobné fórky, a že jich je. Kniha na konci obsahuje i bonusy v podobě náčrtků a skic postav takže můžeme trochu nahlédnout pod pokličku vzniku této série, což je také plus. Celkově tedy skvělá kniha, leč na Mooreovy poměry je to pořád "jen" skvěle napsaný (a nakreslený) mainstream, bez nějakých větších myšlenek a přesahů. Na druhou stranu na start pro nováčky v jeho díle ideální. Chtěl jsem dát 5*, ale Mistr má holt kritéria výš a má lepší (čti geniální) věci. Proto pouze velmi silných 8,5/10

Spike
Spike | 6.10.2020 | DC komiksový komplet #097: Páni času: Na konci času

Fimi - psal jsem Eaglemossu ale zatím reakce žádná, takže netuším. Osobně bych byl asi radši kdyby pokračovalo DCKK, z Batman kompletu by tam určitě byla tak půlka věcí co už tu vyšla

Spike
Spike | 6.10.2020 | DC komiksový komplet #097: Páni času: Na konci času

Tak to mám černé na bílém, číslem 100 DCKK opravdu končí :(
Snad za čas bude další řada nebo podobný projekt od DC Comics...

Spike
Spike | 6.10.2020 | Hodiny posledního soudu #01 (paperback)

disclose - Úvodní speciál Znovuzrození hrdinů DC a Batman/Flash: Odznak by nebyly na škodu, ale nutné to úplně není

Spike
Spike | 24.9.2020 | Providence

Ani já... Neříkám že s tím nepovedeným vydáním jsem 100% spokojený, ale jednou už ho mám, tak bych to samé znovu nekupoval za plnou cenu.
Nicméně za ten Neonomicon jsem rád.

Spike
Spike | 24.9.2020 | Providence

Odkaz nefunguje ani jinde jsem to nenašel, ale vážně plánuji opravené vydání??
Zato jsem natrefil na to že v závěru roku Argo vydá Neonomicon...

Spike
Spike | 10.8.2020 | Batman #06: Nevěsta nebo lupič?

Můžu spokojeně říct, že série pokračuje dobrým směrem. Struktura je podobná jako u minulého dílu, nemáme jeden velký příběh, ale spíš několik kratších povídek. Díky tomu je kniha pestrá, a já se po dočtení až divil jak to může držet pohromadě, ale i přes ten široký záběr, ono to nějak funguje.

Začínáme takovým klasickým jednosešitovým detektivním příběhem. Ačkoli je to jednohubka a na tak malém prostoru se napínavá detektivní zápletka vybuduje těžko, pár překvapení, správná atmosféra a zneklidňující pocit na závěr tomu upřít nelze.
Pak se nám trochu změní žánr, Batman v brnění se spolu s Wonder Woman vydává do jiné dimenze válčit s démony. Zní to jako šílenost co se sem ani nehodí, ale ta epická zápletka je jen obal pro příběh o odloučení a obětech, a zapůsobí to jak má.
Nejdelší příběh je o tom že si Poison Ivy pokusí dělat ze světa dokonalou utopii. Hezky to navazuje na Válku vtipů a hádanek a je to pojato z civilnějšího pohledu, ale zápletka mi už přijde Xkrát viděná. Z hlavy si vzpomenu třeba na Gothtopii. Ivy tu je vylíčena zajímavě a příběh je fajn, jen je to takové už ohrané. Naštěstí spíš než na samotnou utopii se King soustředí na postavy takže to pořád baví.
Na závěr je tu též jednohubka o tom jak se Catwoman 'připravuje' na svatbu, a Tom King si tu opět zajímavě hraje s minulostí obou postav a čím víc máte načteno, tím víc si ty odkazy užijete. Na závěr moc pěkné.

Kresba je taky prima, i když žádného svého oblíbence tu ani tentokrát nemám. Holt tu není žádná pořádná mlátička aby si sem zaskočil zařádit David Finch. Ale vypadá to dobře, moderní mainstream jak má být. Tón vyprávění je velmi podobný jako minule, hodně dialogů, hodně nenásilného humoru, cílí se dost na postavy a akce je tu spíš v pozadí. Mě tohle vyhovuje, a pokud si série udrží tento styl, jen dobře. Nejsem tak nadšený jako minule, možná je to tím příběhem s Ivy, možná že Mikel Janín kreslí na můj vkus moc chladně, neosobně a bezemočně takže se do toho nemůžu úplně dostat. Ale pořád jsem toho názoru že tahle řada se číst vyplatí a má před sebou ještě velké věci, další díl opět slupnu i s navijákem. 8/10

Spike
Spike | 13.2.2020 12:32 | Art

No nic... :D

Spike
Spike | 13.2.2020 00:17 | Art

Ten první čb obrázek s Hulkem jde, to se docela povedlo. Ale ten Venom.... Bože... 😰

Spike
Spike | 12.2.2020 23:47 | Art

SNUFKIN - plně tě chápu a soucitim s tebou, taky mám takové případy :D

Spike
Spike | 12.2.2020 23:46 | Art

Milo_Harwey - on když Sam Kieth kreslí "normálně", jde to. Ale třeba dívat se na jim malovaného Hůlka s třímetrovým hrbem a půlmetrovou bradou, to je pro mě celkem utrpení :D

Spike
Spike | 12.2.2020 23:18 | Art

Milo_Harwey - nevím, já nemám vyloženě kreslíře co bych "nesnášel". Corbena i Romitu beru, jen záleží co dělají protože jejich kresba se rozhodne nehodí ke všemu. Třeba nemůžu vystát Sama Kietha v knize Wolverine a Hulk, ale v Sandmanovi se mi kupodivu líbí dost.

Spike
Spike | 12.2.2020 23:03 | Art

SNUFKIN : Tak u Hellblazera mi vadil taky, nehodil se k němu. U Hellboye problém nemám, a třeba takový Ragemoor mu byl psán přímo na tělo :D
Ale chápu, ty jeho eformace postav a obličejů opravdu nejsou moc líbivé, jsou ale příběhy kam to sedne.

Spike
Spike | 12.2.2020 03:27 | Art

SNUFKIN - Podle toho jak odporná... Byt malý a vidět něco od něj, neusnu... Na druhou stranu, k hororovým příběhům to docela sedne

Aktivita

Naposledy přihlášen: 28.10.2020 01:09
Komentáře u comicsů: 106
Hodnocení comicsů: 122
Příspěvků ve foru: 7

Sbírka (z CDB)

Četl: 688 (cca 286673 Kč)
Má: 688 (cca 286673 Kč)
Chce: 0
Shání: 1 (cca 349 Kč)
Nabízí: 0