• baatcha
  baatcha4.10. 19:49Ledová sfinga
  Ledovou sfingu mám v knihovničce po strýcovi, ale nikdy jsem ji nečetl. Stejně tak jsem nečetl Poeovy Příběhy Arthura Gordona Pyma. Ale četl jsem Lovecrafta, a "tekeli-li, tekeli-li," kterým vás tahle adaptace uvítá už na první stránce, proto bylo tím, co mě přimělo ke koupi. A nebyl jsem zklamaný, ale zato ani nijak extra nadšený. Výtvarno Karla Zemana si pamatuji ještě z komiksů v Kometě, kde mě jeho zkušený realistický přístup dokázal v záplavě často amatérských komiksových výtvarníků nadchnout. Nicméně od té doby se ve svém výtvarnu nikam neposunul a jeho styl dnes působí poměrně archaicky (rozuměj toporně a málo dynamicky). Větší problém jsem měl se scénářem. Chápu, že 36 stran je sakra malý prostor k adaptaci románu, nicméně příběh celou dobu tak nějak jednotvárně plyne vpřed, aniž by děj někde zpomalil nebo zrychlil, a navzdory mnohým příběhovým zvratům je jeho vyprávění překvapivě prosto dramatu. Nechci psát, že je přímo nudné, ale v půlce mi došlo, že čtu vlastně ze setrvačnosti, než že by mě opravdu zajímalo, jak to bude pokračovat. Hlavní postava za celou dobu neudělá vůbec nic, jen se veze. Možná proto to ve mně nevzbudilo žádné emoce a vlastně si ani nepamatuji, jak se hlavní hrdina jmenoval. Za což ale, soudě podle recenzí pode mnou, může spíš Verneova předloha.
  Co musím ocenit, je jednak mapka na konci příběhu, ale hlavně výtvarníkův smysl pro humor. Na obálce totiž malíř Karel Zeman cituje filmaře Karla Zemana a jeho Vynález zkázy, a samotný Arthur Gordon Pym má v příběhu tvář E. A. Poea. Kdyby bylo takových odlehčení v příběhu víc, působil by tenhle komiks mnohem živěji.
 • baatcha
  Mazec komiks! Dozvěděl jsem se o něm jen díky tomu, že jste jej tu rozebírali v komentářích, jinak by mi úplně unikl. A to by byla škoda! Od té doby jsem jej už třikrát přečetl v hospodě a pokaždé mě bavil. Je to celkem kraťas s příběhem, který je dobře napsaný a s kresbou, co vás bude bavit. Hlavní hrdinkou je bojovnice Slavika, která se vydává šířit slávu Peruna a slovanských bohů do budoucích zemí českých, doprovázena mohutným bijcem Buchanem, jedoucím na zubru a třímajícím řetězový meč, a čarodějem Strigonem s jeho vševidoucí slepou sovou. A co je nejhlavnější, vypadá to jako slibný začátek komiksové série!

  Velice mě bavilo jak zasazení příběhu do světa slovanské mytologie, tak i humor, který spolu s krví stříká z komiksu na všechny strany. Ohromně jsem si užil i kresbu, protože je na ní vidět vykreslená ruka komiksového umělce, co má navíc zkušenosti s grafitti. Je úžasně dynamická a baví vás na ni koukat. Vizuál SFXek a rozložení panelů je lahoda sama o sobě. Kresba mi ze všeho nejvíc připomínala styl Karla Jerieho, ale bez jeho typické těžkopádnosti. A vlastně i trochu Martina Velíška.

  Ale abych jen nechválil, obálka ve mně vzbudila očekávání, které pak samotný komiks nezvládl naplnit. Vzhledem ke zvolenému tématu jsem čekal, že se tu bude víc do hloubky pracovat se slovanskými bohy, mytologií a hororem, ale to všechno nakonec jen tvoří kulisu pro ústřední bitvu. Nemohl jsem si nevzpomenout na Sláinea, s nímž má Slavika mnoho společného, a u kterého mi vždycky vadilo totéž, tedy že příběh se na všechny strany ohání slibným tajemnem, které pak bohužel vyšumí do ztracena, když se vyprávění omezí jen na jednoduchou akční řežbu. Příběh přitom rozhodí mnoho vějiček a nastolí otázky, na které pak ale neodpoví, protože v rozsahu 48 stran už na nic jiného než bitvu nezbyde prostor. Což je škoda, protože pak příběh působí poněkud plytce. Trestuhodně nevyužitý mi přijde motiv tříhlavého prasete, po němž se sice komiks jmenuje, ale samotné prase se vyskytne asi jen na dvou obrázcích a kultu a jeho zvyklostem je věnovaný de facto nulový prostor (kromě veselice v závěru příběhu).

  Trochu těžkopádné mi přišlo vysvětlování děje pomocí rámečků, protože to samé šlo jednoduše udělat v konverzaci postav dvěma bublinami s textem. Občas mi někde chyběla dvě tři okna děje navíc, aby byla některá scéna logicky dořešena (konkrétně mi tu scénáristicky chybí zobrazení vizí tříhlavého prasete a jeho komunikace s vesničany, což je zásadní bod celého příběhu), zato jinde byla dvě tři okna nadbytečná. I přes všechny nedostatky je ale jasné, že tvůrci ví, kam směřují, a já budu velice rád za co nejdřívější pokračování!

  A co mě potěšilo velice, na straně 7 je série tří vertikálně seřazených okýnek, na kterých dávají hrdinové pěstí zločincům. Vsadím své boty, že je to poklona dřevním dobám českého komiksu, kdy nakladatelství Crew začínalo a třemi vertikálně seřazenými okýnky, kde dávali zločincům pěstí Batman, Judge Dredd a Lobo, avizovali první čísla magazínu Crew s textem: „Je komiks umění?“ „Prásk! Když to umíš, je to umění!“ A za tuhle pokonu smekám!
 • baatcha
  Mno. Žádný velký zázrak se nekoná. Jsem těžký DuckTales nostalgik a ačkoliv jsem to celou dobu četl s hlasy Mirko Musila, Karla Heřmánka, Valérie Zawadské a Dalimila Klapky v hlavě, pořád mi tu něco zásadního chybělo. Možná je to tím, že Kačerov, Skrblíkův trezor a zámek vůbec nevypadají jako v seriálu (kromě posledního sešitu). Možná za to může fakt, že zápletka je hrozně umělohmotná a vlastně nudná. Marv Wolfman je sice schopný autor a postavy se chovají tak, jak by měly, ale smíchat Magiku, Hamouna, Rafany a honbu za desetníkem (pardon, pětníkem) s hromadou nekonečné akce prostě nestačí. Možná mi tam chyběl humor, i když občas měl slušně našlápnuto. A možná mi to občas přišlo opravdu debilní, protože každou ultimátní krizi tu autor vyřeší na jedné stránce nějakým deux ex machina.
  Podivně to stojí rozkročeno mezi televizními DuckTales a Carlem Barksem, který se tu také objeví, pozor, coby vcelku záporná postava. Wtf? Jako křoví se tu mihnou i Ňouma, Šikula, paní Čvachtová a v rohu jednoho obrázku dokonce i Johan. Vlastně to úplně nejvíc připomíná sešitové DuckTales, co tu počátkem devadesátých let vycházely. Člověk byl za ně tehdy rád, ale jaksi ty příběhy nebyly to samé a tak dobré jako seriál. Pokud tomu dobře rozumím, tohle na komiksové DuckTales nejspíš navazuje. Což se člověk nedozví kvůli vykuchané tiráži a absenci předmluvy. A vlastně i ta povedená obálka je z úplně jiného komiksu...
  Kolem a kolem mě to spíš sralo. Tedy do chvíle, než jsem si k poslednímu sešitu pustil soundtrack ze seriálových DuckTales a tehdy mě to konečně chytlo a já měl konečně dojem, že koukám na seriál. Příští číslo dám, ale zásadně jenom s hudbou ze seriálu, která mou nostalgii nakopne natolik, abych to nepovažoval jen za drahý toaletní papír.
 • baatcha
  Wow! Bylo to brutálně dobré a ze mě nejlepší z celé série! Příběh byl chytrý a dotýkal se témat, která asi každý známe... A co se týče výtvarna, návrat Hellboyovského stylu mě velice potřešil, z koloringu (pořád šero, noc, přítmí, ale v úžasných barvách) jsem učurával, a snad bych jen vytknul, že Geralt není většinu času tak krásně stylově geraltovský jako na obálce a připomíná spíš Jana Kanyzu, ale to je fakt jen detail. Tenhle příběh jsem si užil víc než Skleněný dům, který jsem považoval za top z celé série.
 • baatcha
  edit: Tak omyl, oba týmy na sebe při závěrečném míjení lehce mávnou. :)
 • baatcha
  louza: Pan Němeček normálka... no nevím, mě jeho kresba bohužel přijde čím dál víc odfláklá a vlastně mě začala bavit až v závěru, kdy Čtyřlístek přijde do staré továrny. Tam se pan Němeček dostal do prostředí, které moc často nekreslí, a kresba konečně začala být zajímavá. Přesto jsem se několikrát přistihl, že uvažuji, zda tento příběh nekreslil záhadný "druhý Němeček," o jehož existenci se spekuluje. O tom, že příběh je hrozná slátanina, radši nemluvím, a záměr vyzradit celou zápletku na obálce vůbec nechápu.

  Cestu kolem světa Petra Kopla žeru, i když jí podle mě škodí, že je takhle rozkouskovaná. Má totiž silný drajv, který by si zasloužil větší rozsah. Bohužel musí vždycky po pár stránkách skončit. V tomto díle se navíc na scénu vrací můj milovaný profesor Orfanic z Koplovy adaptace Tajemného hradu v Karpatech. Z nějakého důvodu se ale z komické a rozjívené postavy šíleného profesora změnil v unaveného dědka, který se postavě z Tajemného hradu podobá jen vizuálně. Nechápu proč a mrzí mě to. Taky jsem nepochytil, proč mu na rameni sedí přízračná kočka. Uteklo mi něco?

  Superdimenze Dana Černého je boží, včetně všech skrytých vtípků (komiks LachBoy musel nejvíc ocenit Adolf LachMan :D ). Odehrává se tam milion věcí ve druhých plánech, takže druhé a třetí čtení vás bude víc a víc bavit. Pokud bych měl cokoliv kritizovat, asi bych zmínil závěr, který proběhne příliš rychle. Sice budu spoilerovat, ale happyend je spíš filozofický než akční. Co mi tam vyloženě scénáristicky a emočně chybělo, je závěrečné společné rozloučení obou Čtyřlístkovských týmů, které se na závěr jaksi úplně minou, a my jsme tak ochuzeni o vzájemný příslib dalšího setkání do budoucna... Ale jinak je Černého Čtyřlístek úplná bomba a jeho příběhy mají energii, kterou žádný jiný ze současných autorů nedokáže Čtyřlístku dát.

  Zvířátka z farmy mě se*ou stejně, jako dřívější Příběhy ze ZOO stejných autorů. Irituje mě přehnaně karikující výtvarno, které by se líp hodilo do humoristického magazínu typu Trnky-brnky, iritují mě jejich imbecilní příběhy, kdy postavy jednají naprosto nesmyslně jen proto, že to infantilní scénář vyžaduje. Přesto je to psané stylem, který je svižný a navnadí vás na pokračování, což vlastně ve výsledku oceňuji, protože to svědčí o jistých kvalitách autorů.

  Největší hvězdou čísla pro mě ovšem není Dan Černý, ale Nikkarin a jeho Hubert a Hugo. Nápad příběhu, kresba, vtipy, hory s průhledem do údolí, působící neskutečným prostorovým dojmem, prostě Nikkarin u mě vyhrál na plné čáře. Navíc tu máme cameo dvojice Valachů Kubka a Maťka z Večerníčku Pásli ovce valaši, no prostě dokonalost!
 • baatcha
  Famózní záležitost! Opravdu mě překvapilo, jak dobré to je. Radim Kočandrle přistoupil k tématu s grácií opravdového mistra a v kresbě střídá nervně načrtnuté malé obrázky s rozmáchlými dvoustránkovými kresbami, v nichž převažuje černá. A funguje to sakra dobře. Ačkoliv předlohu znám, několikrát mě při čtení mrazilo. Je tu znát inspirace Millerovým Sin City i Mignolou a v monumentálních kresbách přírody vidím ozvěny Herzogovy verze filmu Nosferatu, ale přesto autor zůstává svůj. Samozřejmě mu můžete spoustu věcí vytknout. Jak sám titul napovídá, je to jen zhruba první pětina Stokerova románu, od Harkerova příjezdu do Transylvánie po jeho útěk z hradu - tedy ta část, kterou v románu pokrývá jeho deník. Ne všechno je tu vysvětlované, protože autor počítá s tím, že znáte předlohu. Kresebně jde Kočandrlemu více krajina a exteriéry/interiéry hradu než postavy. Je to hodně vidět na obličejích, které nadužívají profilů a ánfasů a často připomínají ty lepší kousky z magazínu Kometa. V poslední třetině mi taky přišlo, že komiks ztrácel na síle. Nejspíš i proto, že adaptace úplně opomíjí Harkerův vztah se snoubenkou Mínou, a tak i scény s Draculovými konkubínami, které tomuto vztahu tvořily jakýsi protipól, tu pak vyznívají poněkud naprázdno. Vzato kolem a kolem, jsou to všechno ale jen drobnosti. Tohle je výborný komiks s atmosférou tak hutnou, jak je u českého komiksu málokdy zvykem. Opravdu podařené dílo.
 • baatcha
  Mno, na to, jak mám Dr. Strange rád, mi trvalo sakra dlouho než jsem se tím prokousal. Při prvním čtení před X lety jsem knihu po třetím sešitu odložil a vrátil se ke čtení až teď, kdy jsem už zapomněl, jaká to byla nuda. Historicky první doktorův příběh jsem znal už z dřívějška z internetové bootlegové verze, takže mě jeho nesporné kvality nijak nepřekvapily. Samotný hlavní příběh Do nitra Temné dimenze je parádní a má skvělý spád i kresbu. Bohužel se jedná jen o tři sešity z celé knihy a zbytek je sice jakási předehra a zakončení, ale ve skutečnosti je to hlavně děsná utahaná vata. Chtěl jsem taky pět chválu na překladatelku, protože překlad je fakt libový, nicméně když jsem se v závěrečném textu dozvěděl, že Steve Ditko zemřel v roce 1966 (v originále bylo patrně něco jako "he has left in 1966", co?), spadla mi brada, neb dobrý Ditko zemřel až v roce 2018 a až do pozdního věku stále tvořil. I když tady je asi chyba na straně redakce.
 • baatcha
  baatcha10.10.2020 18:06Američan čínského původu
  Velice příjemné překvapení. Tím víc, že komiks zahrnuje i příběh Opičího krále, kterého jsem coby malý miloval v tv seriálu a pak i v knížce od Wu Čcheng-ena. Autor má kresbu skvěle v ruce a navíc je to celé zřejmě autobiografe (Gene Yang = Ťin Wang), a pro ty mám slabost. Jen mi přijde, jak píšou i další čtenáři v komentářích, že trojice příběhů skončí velice náhle a řada příběhových linií, které si zasloužily dořešit, zůstane otevřená.
 • baatcha
  Jak ukrutně jsem byl nadšený z jedničky, tak mě zklamala dvojka. Ennis tu bohužel najel na klasickou mainstreamovou vyprávěcí linii, takže se učebnicově vracíme do minulosti jednotlivých postav, a naopak postavy a příběhové motivy, které byly v jedničce naprosto zásadní a táhly celý děj, se najednou záhadně vypařily. Neprospěla ani změna prostředí, když se původní road-movie zaseklo na jediném místě, a celé mi to přišlo jako jedna velká zdržovačka a poněkud nudné přešlapování na jednom bodě. Vůbec jsem totiž neměl pocit, že bych potřeboval vědet víc o jednotlivých postavách (snad kromě Cassidyho) a těšil jsem se na další dávku masakrální zábavy. Plus ten deus ex machina v podobě vypnutí Jesseho schopností mi po událostech jedničky přišlo jako velký a nelogický přešlap. Autor navíc přešel od zábavné brutality k úrovním, které jsou už vyloženě hnusné a nepříjemné. Musím ovšem vyzdvihnout Fabryho obálky, ten chlapík mě baví víc a víc! Celkově to ovšem bylo zklamání, nejvíc ale z toho, jak rychle najel Ennis po neotřelé jedničce na stereotypní mustr vyprávění. Já vím, že si jen dělá půdu pro další vývoj příběhu, ale tenhle přístup scénáristů pokaždé vnímám jako vycpávací vatu...
 • baatcha
  Totálně prďácká masakrální jízda. Dlouho jsem se Preacherovi vyhýbal, protože jsem měl pocit, že nepotřebuju vyhledávat zábavu v podobě stříkajících střev. A pak mi Preacher spadl do klína víceméně náhodou a já zjistil, že stříkající střeva dokážou být zatraceně zábavná! Komiksy hodnotím mimo jiné i podle toho, jak rychle je dokážu přečíst. A u Preachera jsem nestíhal otáčet stránky a ještě ten den jsem skočil i po druhém booku. A dost mě fascinovalo, jak Ennis dokáže předkládat jednu brutalitu za druhou tak, že se vás to vlastně moc nedotkne (na rozdíl od toho, jak emotivně dokážou s podobnými situacemi nakládat mangy), a vy těma sračkama vesele bruslíte k ještě větším sračkám. Heha hahohej Hrdelhan, ho he huháhohá hrahéhie, tedy ukázková tragédie, až jsem se cítil fakt provinile, že se směju.
 • baatcha
  To pozitivní co jsem ovšem nenapsal je, že tohle je totální mazec. Velký kus popkultury, která ujížděla na MTv, tanečních drogách a housu. Ohluší vás to. A některé panely jsou fakt úžasné, i od toho Liefelda. A Larsen tu svoji charakteristickou šílenou pózu kreslil od té doby hodně často a po prvních nepovedených pokusech ji pak pokaždé už zvládal libově.

 • baatcha
  Kuuurva to je jízda! Pravé dynamické devadesátky! A s nimi nálož trojice výtvarníků, co založili legendární nakladatelství Image - Larsena, McFarlanea a Liefelda! A tihle borci vám dokážou, že pokud je vaše kresba dostatečně cool, nemusíte vědět vůbec nic o lidské anatomii, natož o psaní scénáře! A to myslím naprosto vážně. McFarlane z nich kreslí nejlíp, ovšem jakým způsobem takový Larsen překroutil hned v prvním čísle na celostránkové kresbě s Beastem Spideyho nohu o 180 stupňů, to fakt nechápu. To není pavoučí mrštnost ani hypermobilita - to je prostě kreslířova ignorance, frajersky vydávaná za "osobitý styl". Stejně tak jsem se - podobně jako v mangách - často nedokázal u jednotlivých pánů zorientovat v akčních scénách. Ona je to totiž téměř detektivní práce, když máte z nevýrazné kresby špičky chodidla v roku obrázku dedukovat, že před hrdinou právě kdosi uskočil. Liefeld je pak kapitola sama pro sebe, neboť ten nedokáže nakreslit ani osově symetrický obličej. Ale zkuste mu to zmínit na jeho Facebooku - okamžitě vás zabanuje a před svými patolízalskými fanoušky zepsuje, jaká jste životní nula, když neoceníte jeho velkolepé umění.
  Nejvíc se mi nakonec líbil ten příběh s Thanosem, na kterém se nepodílel ani jeden z těchto velmistrů, a to je co říct. Proč tedy hodnotím tak vysoko? Není to kvůli scénářům, které jsou blbé jak příslovečná štoudev a přímočaré tak, že by je mohl psát i páťák. Je to zásadní kus historie a jsem moc rád, že u nás vyšel. A tahle kniha přes všechny mínusy, kterými oplývá, nabízí vizuálně nejdynamičtějšího Spider-Mana, jaký kdy existoval.

  * Jo a taky tu dostaneme Liefeldovu scénu s oslepením Juggernauta, která byla v originále naprosto detailní a naturalisticky krvavá. Tady je otištěna finální cenzurovaná verze, jak ji šéfredaktor nechal upravit a zveřejnit bez vědomí výtvarníka.

 • baatcha
  baatcha26.12.2019 14:08Zaklínač #02: Liščí děti
  Vlastně ně. Musím opravit své předchozí hodnocení, protože teď jsem si Liščí děti přečetl podruhé a ne, nejsou ani náhodou lepší než Skleněný dům. Naopak, ve všech ohledech jsou výrazně horší. Ať už se jedná o odfláknutější kresbu, která ztratila mignolovské kouzlo jedničky, přímočarý, nudný a navíc těžkopádný scénář (návaznost jednotlivých okýnek občas amatérsky drhne), nebo o skutečnost, že to vlastně ani není autorská tvorba Paula Tobina jako byl Skleněný dům, ale jen skoro doslovná adaptace Sapkowského povídky.
  O to víc mě zarazila velkohubá proklamace na zadní straně přebalu, že v této knize Tobin opravdu dokonale pochopil Zaklínačův svět. Jak kurňa "pochopil", když jen opsal Sapkowského? Skleněný dům je prostě pořád top, kvalita zbytku série má pak jen smutně sestupnou tendenci.

 • baatcha
  Kurva vole mega BOMBA! Taková byla moje reakce, když jsem vybaloval tuhle knížku z plastu a docházelo mi, že to není jen nějaký důležitý batmaní příběh, jak mi při koupi tvrdilo podvědomí, ale že je to dokonce u nás dosud chybějící část příběhového archu od nejlepšího netopýřího autora posledních dvou dekád Granta Morrisona, která vyplňuje mezeru mezi kdysi vydanými knihami Batman & syn a RIP. A během čtení mé nadšení jen rostlo a když začala druhá půlka příběhu, četl jsem už v horečnatém rozechvění s husí kůží po těle a obracel stránky tak rychle, jak u komiksu už dlouho ne.
  V prvním příběhu jsem se ovšem trochu ztrácel. Kritici Morrisonovi často vyčítají, že pracuje s kompletní Batmanovou osmdesátiletou historií a neobtěžuje se komukoliv cokoliv vysvětlovat. I když třeba vágně tuším, že v Anglii dělal Batmana týpek v netopýřím brnění, o Mezinárodním klubu hrdinů vím kulové a tak jsem moc nechápal, kdo je kdo, kdo je nový a kdo původní hrdina, kdo je vlastně čí syn a tak. Morrison tomu nepomáhá ani zběsilým střihem mezi scénami, kdy vypouští cokoliv, co není naprosto nezbytné, takže v jednom okýnku běží hrdinové někomu na pomoc a ve druhém okýnku už se zachráněným kamarádem utíkají vstříc dalšímu ději. Celý první příběh je navíc podivně klišovitý, nelogický a přitažený za vlasy, a odehrává se v kulisách, které by lépe zapadly do naivního Batmana z konce padesátých let. A pak mi došlo, jestli on to celou dobu nebyl od Morrisona záměr. Nejen, že použil netopýrovy staré kamarády, ale zároveň je zasadil do příběhu, který svou strukturou i vyústěním skládá poklonu příběhům téhle éry. Dobře ty, Morrisone!
  A pak přišly halucinace. Druhá půlka knihy je zběsilou jízdou Batmanovou historií, kde se minulost prolíná s přítomností a v rámci okýnek se v čase přeskakuje o desítky let dopředu a dozadu. A to už jsem se naštěstí orientoval a příběh si královsky užil, a když se objevil Bat-mite, málem jsem si cvrnknul do trenclí. Schválně, všimli jste si, co za chapadlovitou stvůru se za tímhle veselým panáčkem z páté dimenze schovává? Jak jsem pak dohledal, ta chapadla měl už v RIP, ale tehdy jsem si jich vůbec nevšiml. Já si ostatně při prvním čtení tohoto runu nevšiml více věcí, třeba toho, jak podezřele často se v Batman & syn objevuje na zdech Gothamu nápis "Zur-En-Arrh"... (celých dvacet čísel před navazujícími událostmi v RIP!)
  Morrison je frajer, má všecko sakra dobře dopředu promyšlené a jde do hloubky. Na rozdíl od současných Batmanových tvůrců, kteří povýšili vyprázdněnost na umění. Nečte se lehce, protože odkazuje na milion věcí a bez varování skáče v ději, ale nabízí takový čtenářský zážitek, jako jen málokdo z celé dlouhé plejády netopýřích autorů.
  Jo a ten archivní příběh je fakt strašný. Což je zajímavý paradox, protože geniální Morrison skládá hold právě těmhle dobrodružstvím...

 • baatcha
  To já naopak znalec Lovecrafta jsem a z komiksu jsem nadšený. Líbila se mi už předmluva a na konci jsem si pobrečel. Autor se toho nebojí a Lovecraftův rasismus vytáhne hned na první stránce, navíc jsem se dozvěděl spoustu nového, třeba o Lovecraftových trablích s Weird Tales. A i když mám načteného R. E. Howarda i C. A. Smithe, byl jsem v závěru knihy vděčný za stručné komentáře k jednotlivým postavám.
  Co musím vyzvednout jako velké plus, je kresba. Je i ve své zkratkovitosti plná detailů a je chytrá. Lovecraft cestuje krajinou a pokud znáte jeho tvorbu, vybaví se vám konkrétní povídky, které ta či ona místa inspirovala. Když jde pro dalekohled na půdu, kouká na nás z jedné zaprášené poličky výtisk Krále ve žlutém. A celou knihou se jakoby náhodou procházejí kočky.
  Výtvarno a barvy mi hodně připomínaly lovecraftovské komiksové adaptace od I. N. J. Culbarda, které by si taky zasloužily vyjít česky.
  Jediné mínus je práce redakce, která si nedala námahu s tím, aby si text po sobě přečetla. Chyb a překlepů je tam víc než dost, například i tady v anotaci ten "tvůrce Arkhama...". A pak ještě jednou ulítl výtvarník, protože mám pocit, že Velcí starci nepoužívali ve svém antarktickém městě schody, ale nakloněné rampy. Ale možná se pletu.
  Kolem a kolem, maximální spokojenost. Jen to, jak píše GWB, mohlo být delší.

 • baatcha
  Jeden z nejlepších Supermanů, co u nás vyšel! V mém osobním žebříčku jej řadím hned za Co se stalo s mužem z oceli? a Rudou hvězdu. Teda přiznám se, že z českých překladů Supíka jsem četl tak třetinu, ale dost se myslím orientuju. A tady dostanete komplexní příběh, který je velkolepě rozmáchnutý, ale přitom si dává dost času na osobní mikropříběhy všech zúčastněných. Ovšem možná jsem při tomhle pozitivním hodnocení do určité míry nahlodaný nostalgií, protože obálky právě těchhle čísel dokreslovaly v dobách mého dávného mládí v 90. letech kultovní články pánů Pavlovského a Kopřivy o světovém komiksu v magazínu Score . To ony utvářely mou představu o kouzelném komiksovém Západě, který pro mě tenkrát byl naprosto nedosažitelný. Obálky komiksů ze Score se mi vpálily hluboko do mozku a dnes tu konečně vidím, co to vlastně P&K tehdy tak opěvovali. Je to vážné a strhující, má to temné podtóny, je to epické! A vůbec ne blbé! (Většinou.)
  Jak vypadá výtvarno? Fajnová kresba, i když Byrne to není. Bonus: oproti originálnímu sešitovému vydání to nemá totálně rozpitý tisk a spektrum vytištěných barev se už taky nepohybuje jen mezi šedou a sračkově hnědou.
  No a příběh? Baví! Totálně mě odpálil multidimenzionální výlet do světa Marvelu, včetně hostování FANTASTICKÉ ČTYŘKY!!! (schválně, kdo z vás si všiml? :DDD ). Něco takového jsem vůbec nečekal a svědčí to o genialitě Supermanovy 90kové série. Ovšem prudilo mě řešení mnoha zápletek těchhle příběhů. Autoři si tu hrají na dospělé čtivo, ale logika je tu jak pro šestileté. (Luthor ani za mák nesmí prozradit tajemství... takže co tlouštík udělá? A vůbec celá zápletka kolem Starmana.) A koncepce postavy Guye Gardnera mi totálně uniká. Evidentně to měl být někdo hrozně cool, jako později Lobo, ale pohybuje se někde mezi anarchistickým pankáčem, hormonama přetékajícím kapitánem amerického fotbalového mužstva a maloměstským buranem... podle účesu to měl být nejspíš takový "dickhead", ne? Většinu času mě teda štval a pokud byly některé z jako hlášek vtipné, zabil to český překlad.) A Lois není ani trochu sexy. Na rozdíl od spousty superhrdinů v těsných spandexech a nejrůznějších svůdných pózách, ti se fakt povedli! Příběh jsem si dost užil a ty přehmaty v logice mi nakonec až tak nevadily. Bral jsem je jako daň době vydání, snaze DCčka psát pro puberťáky i děti zároveň nebo tak něco...

  Co mě ale totálně zesejřilo, byla práce redakce. Té britské, protože se jí podařilo předvést pár parádních lapsů. V rozjásaném úvodníku se sice dozvíme, že příběh byl původně vyprávěný přes tři supermanovské série a že každá si přitom zachovala svůj vlastní charakter, jenže vzápětí dostanete příběhy otištěné na přeskáčku jeden za druhým a u žádného není ani náznakem uvedeno, odkud vlastně je. Takže víte kulový a o bližším studiu jejich opěvovaného "jedinečného charakteru" si můžete nechat leda tak zdát. Nedostanete tu obálku před každým číslem jako u Marvelových UKK, ani stránku zmenšených obálek jako u Netopejra, ani souhrn obálek na konci knihy. Hlavně že zbyl prostor na reklamy... A další věc, výroční 50. číslo Supermana je kresleno celou skvadrou slavných supermanovských kreslířů, ale o tom se taky v předmluvě dozvíme prd - přitom v tiráži konkrétního komiksu čteme, že autoři jednotlivých stránek jsou uvedeni "v listárně daného čísla". To nešlo otisknout, stejně jako obálky, co??? Nasrat!!! Sorry Eaglemossi, tohle je fakt na přeskoule.
  Tiráž máte taky blbě. A vzadu na obálce je taky chyba.
  A druhá věc - kryptonit. Předmluva archivního čísla nás informuje, že při svém úplně prvním výskytu byl kryptonit červený. Pak tohle číslo (s novým koloringem) dostaneme k přečtení a jaké barvy je tu kryptonit? Klasicky zelený! Kurvadrát, to fakt v redakci mají čtenáře za debily?
  Takže komiks super, ale redakční práce DCKK stojí fakt za vyližprdel.

 • baatcha
  Povrchní, prázdné příběhy, které se snaží být děsivé, ale jejichž pointa je bez výjimky "meh". Tak to platilo do poloviny knížky. Odtud Džundži Itó rozjel naprostý festival hororu, po něm vám v ústech dlouho zůstane pachuť. Taková ta mazlavá, plná klaustrofobních místností, otvorů v potrubí a pachu oleje.

  Problém Junji Ita (tahle forma jména se mi fakt píše líp) je snaha o uvěřitelnost a maximální realismus, zatímco nás často staví do situace, která je dost absurdní a kde je logiky pomálu. A ono mu to potom ne vždycky žerete. Mám pocit, že mnohé příběhy byly vymyšleny okolo jednoduchého a čistě vizuálního nápadu (nad městem plují balónky) a děj kolem je následně dost plytký. A neříkejte mi, že příběh o snění není přepsané Lovecraftovo Za stěnou spánku. Co ale Junjimu jde, je atmosféra.

  Tu umí fakt hustou.

  ...

  Jo a popřemýšlejte o tom, co je na obálce...

 • baatcha
  baatcha11.8.2019 15:51Putování s dinosaury
  Naprosto famózní kniha a nutnost pro každého milovníka paleontologie. Dostanete tu příběhy, ve kterých se život s dinosaury rozhodně nemazlí. Putování s dinosaury nabízí bohatou škálu dobrodružství, od rozmáchlých eposů až po strhující komorní dramata. Dinosauři tu mluví pomocí myšlenkových bublin a ačkoliv jim autor přičítá určité rozumové schopnosti, nečekejte žádné filozofické disputace. Jejich komentáře ale dávají příběhům úžasnou dynamiku, i když dinosauří osobní jména mi leckde přišla rušivá.

  Na manze je vidět, že vznikala v 80. letech minulého století a že prezentuje 30 let staré vědecké poznatky z doby, kdy se pohled na dinosaury začínal radikálně měnit. Po vizuální stránce tu máme sauropody, kteří stále pracně vláčí svůj ocas po zemi, vzpřímené karnosaury, rozcapeného zpomaleného stegosaura a další relikty dávných dob. Zároveň ale příběhy často pracují s faktem, že dinosauři byla rychlá a dynamická zvířata se značnou mozkovou kapacitou. Osmdesátá léta se kromě vzhledu dinosaurů odrazila i na prezentované teorii jejich zániku, která si vypomáhá zjevně nelogickými argumenty, když se na dinosaury dívá jako na omyl přírody.

  Výtvarno je ovšem totální bomba! Okej, autor při práci s dinosauří anatomií používá dost volný přístup, ale na druhou stranu je řada jeho zobrazení naprosto famózní. To, co se nám dostává do ruky, je barevná verze téhle mangy, která původně vycházela černobíle, respektive dvojbarevně. A tohle barevné zpracování je naprosto kulervoucí! Za příběh "Hrom a Zobalka" by měl autor dostat nějakou cenu, ovšem tím, co mě přesvědčilo ke koupi komiksu, jsou jeho podmořské scény. Mají totiž tu nejkrásnější sytou modrou, jakou jsem kdy v komiksu viděl. To vše říznuté klasickým komiksovým rastrem, který prozrazuje dobu vzniku mangy a zároveň parádně k výtvarnu sedí. Při kresbě autor často vycházel z klasických předloh a tak tu najdeme ozvěny Zdeňka Buriana, Charlese Knighta i Johna Sibbicka s výjevy, inspirovanými jeho slavnou encyklopedií.

  Za mě naprostá spokojenost. Přistupoval jsem ke knížce se skepsí a dočetl ji s nadšením. Ohromně jsem si užil výtvarno i příběhy, které se pohybují někde mezi dokumentem a brutálně krvavým akčním filmem. Jediné, nad čím lehce zvedám obočí, je přepis jména autora (a jeden zanedbatelný překlep v terminologii). Jak jsem pochopil, japonská jména se v češtině píšou foneticky. Když jsou tedy v jednom z příběhů dinosauříci Ičiro a Džiro, proč zůstalo autorovo jméno ve své anglické podobě - Daimurou Kishi?

 • baatcha
  Už obálka vás hezky navnadí svou tajuplnou noční scenérií, kdy se světla Čtyřmobilu propalují temným lesem, zatímco v dáli prchá dvojice antagonistů coby černé stíny, ostře se rýsující proti obřímu měsíci v úplňku. Samotný příběh "Dobrý skutek" pak představuje jednu z variací na téma "Čtyřlístek versus záludní mladí lidé z Třeskoprsk". Ovšem zároveň se nám ve druhém plánu odehrává rodinné drama sourozenců, zanedbávaných vlastní (patrně rozvedenou či ovdovělou) matkou, která své potomky místo studování neustále nutí štípat absurdní množství dříví do kamen (to v Třeskoprskách ještě nezavedli elektrifikaci a plyn?). Patrně je to právě nedostatek matčina zájmu, co donutí oba mladé delikventy k podvodu, jehož cílem má být opětovné získání matčiny přízně. Zajímavé je, že si oba sourozenci neustále uvědomují morální dilema, pramenící z jejich odsouzeníhodného chování! S úplně čistým štítem ovšem nevyvázne ani Čtyřlístek, který oba provinilce zamkne přes noc v kůlně. Pokud správně odhaduji, že se tito hříšníci pohybují ve věku žáků základní školy, pro něž je tento komiks určen, vyvstávají nám tu velice naléhavé otázky. Proč je jejich despotická matka v noci vůbec nehledá? Že by to nebylo poprvé, co zmizeli z domova? Nebo o ně úplně ztratila zájem? To by dále potvrzovalo teorii, že příběh v sobě ukrývá témata, vhodná pro odbor sociální péče.
  Pan Němeček si stále uchovává překvapivou hravost a když v jeho kresbě probleskne realismus (krajinky, noční les), je vidět, že ho to pořád baví. Noční scéna s muchomůrkami mě velice potěšila, protože tohle nejsou generické kresbičky unaveného umělce, ale houby odpozorované ze skutečného lesa! Fakt, že se příběh ve výsledku neodehrává za úplňku a pár bublin je prohozených, už zmíním jen z povinnosti. "Dobrý skutek" nenadchne, ale nijak neurazí a zanechá ve vás pozitivní, optimistický pocit.
  Obrátíte stránku a bouchne vám hlava.

  Nikkarin! A pere to tam pod tlakem a s grácií! Co okamžitě zasáhne vaši pozornost, je vyspělá kresba v manga stylu, famózní koloring a také odkaz na splash page ze Čtyřlístku č. 39 "Ďáblova stěna". Příběh je svěží, vtipný a v jeho závěru vytáhne Nikkarin (jazykově i výtvarně) tak těžký kalibr, že bych jeho komiks Hubert & Hugo okamžitě navrhl na cenu Huga! (Tedy vlastně Willa Eisnera, ale to bych se musel obejít bez téhle skvostné jazykové hříčky, že.) A navíc přijde i Miloš Zeman! Nikkarin je prostě extratřída!

  Pokračujeme jednohubkou "Kňour a Mník" Dana Černého, který se i na malém prostoru skvěle odváže a potěší vás humorem i svou obecně známou láskou k paleontologii. Za povšimnutí stojí, že ve srovnání s jeho dalším komiksem v tomto čísle, tedy Tryskošnekem, jsou Kňour a Mník klasickou pérovou kresbou, kolorovanou akvarelem.

  Následují "Dinosauříci od Modré skály", kteří bohužel spadají do kategorie "demence z kredence" a srážejí hodnocení tohoto čísla ze čtyř hvězdiček na tři. Jednoduchý příběh s nehezkým výtvarnem, logickými lapsy a násilně působícími morálními ponaučeními v každé druhé bublině. Něco podobně blbého jsem kdysi kreslil do třídního časopisu, takže je celkem potěšující vidět, že i věc na úrovni žáka základní školy to za určitých podmínek může dotáhnout až do celorepublikového magazínu.

  A závěrem je tu zmíněný Tryskošnek Dana Černého, který ve dnešním čísle představuje pravidelnou dávku vysoce kvalitního čtiva pro dospělé čtenáře. Libová kresba, hustá koncentrace verbálních i vizuálních vtipů (plus Danova verze několika obálek kultovních komiksů!), všudypřítomné houbičky a zároveň morální ponaučení jako z Rychlých šípů s koncem, který vlastně ani není happyendem a bude ve vás dlouho rezonovat. Nechybí muchomůrky, masožraví dinosauři maskovaní jako místní flóra, a skvostný závěrečný panel, který bych si s radostí nechal vytisknout na tričko. Nemohl jsem si nevzpomenout na příběh s myšákem Koumesem, když kdysi otevíral detektivní školu, což by byla druhá poklona klasikům v tomto čísle. Čili paráda! Ale ani podobnost s Rychlými šípy nebude náhodná, protože hlavní protivník jednoznačně vypadá jako Bohouš... Tyhle metaúrovně, když Čtyřlístek už není jen do sebe uzavřeným časopisem, ale hraje si s vlastní historií i se světem komiksu, mě neskutečně baví!

  Jako celek tedy dostanete dost silné číslo, které sráží jen Dinosauříci, co nejvíc připomínají někdejší zhůvěřilost pod názvem Klofáč a Tlamáč. Holt není každý den posvícení. Na druhou stranu tu máte geniálního Nikkarina, dvojitou dávku neméně geniálního a prudce vtipného Dana Černého a ucházející Čtyřlístek. Kupte si to a garantuji vám, že nebudete litovat!

 • baatcha
  SPOILEEEERY!!! Čtyřlístek jede kupředu a jede si velice libově. Tady máme další dvojčíslo, který nám servíruje dvojitou dávku příběhů delších, než si můžete v klasickém čísle dovolit. Jako první tu máme čtyřlístkovský příběh s peklem. Napsal jej Richard Svitalský, který už od 90. let zásobuje Čtyřlístek vysoce čtivým Sedmikráskovem. A příběh jede ve stylu dua Lamkových devadesátých let: Čtyřlístek se vydá na jarmark a narazí na problém v podobě záhadného věštce. A funguje to velice dobře. Panu Němečkovi se tu povedlo taky pár pěkných kousků, kresby přírody má tradičně parádní. Co jediné mě zarazilo je ztvárnění postavy mystika, oblečeného do tradičního hábitu á la 16. století, jakože "The Return of Omyl velkého mága". Jako proč? Asi to má znamenat, že pan Věštec tu pobíhá už od 16. století, což je v příběhu nenápadně naznačeno, ale explicitně to nikde řečeno není. Příběh také nabízí kánonickou ukázku toho, jak to mají ve Čtyřlístku vyřešené se spaním. Někdy je totiž vidíme v oddělených postelích, tady klasicky spí všichni v jedné společné megaposteli. Dostaneme i pár fajn detailů, jakože kam si Fifinka odkládá na noc mašli.
  Následuje Pazourek a Zoubek Filipa Škody, kterého si můžete pamatovat jako mistra politických a popových karikatur. A je to další profík - jeho kresba šlape jako dobře promazaný stroj a práce s koloringem je jednoduše úžasná. Příběh sice neohromí a je jako vždy u P&Z řešený nenápaditým deus ex machina, ale nedostatky vám bez potíží vynahradí kresba. Teď na to koukám znovu a ty barvy jsou prostě neuvěřitelné.
  Následuje druhý komiks od Richarda Svitalského v tomhle čísle, Sedmikráskov. Hodně mě překvapila míra cynického sarkasmu ve vyprávění, ale pak jsem si vzpomněl, že ten byl v Sedmikráskovu přítomný od počátku, a vlastně mě tu i dost pobavil. Co jediné bije do očí je příběhový zvrat, která se v tomto čísle objevil už u Čtyřlístku, tedy v příběhu od toho samého autora. Dvakrát stejný dramatický postup v jednom magazínu, na to jsou citliví i malí čtenáři. Sami vám to možná neřeknou, ale i jim to přijde jako recyklování nápadů. :D
  A chybí mi tu zásadní scéna návratu duše do těla a napadá mě, že nám tu v příběhu vznikla jedna mrtvola, kterou ovšem (zřejmě v zájmu zachování přístupnosti pro dětské čtenáře) vůbec neuvidíme.

  A je tady druhé číslo dvojčísla, a himlhergot, to se opravdu nikdo nikdy nenaučí správně psát Valpuržina noc? ValPURgis! Žádná "val-PRUžina"!!! Není to o přeskakování filipojakubských valů pomocí pružin, drazí autoři! Co mi v příběhu vyrazilo dech, je téměř úspěšný pokus o brutální upálení Fifinky, to na mě bylo fakt trochu moc. Ale Lamkovi vždycky psali ten svůj Čtyřlístek o dost tvrdším stylem. Jaroslav Němeček a jeho krajinky jsou opět (skoro) bezvadné, a na titulce je dokonce Ještěd!!! Krajinky si Jarda Němeček opravdu užívá. A zdá se mi to, nebo je pan starosta Třeskoprsk nápadně podobný autorovi? :) Co mě ale zarazilo, je ta halucinace, která nám tu, opět na obálce, vznikla z hasičského žebříku a za kterou by se nemusel stydět ani M. C. Escher. Viděl jsem teď Trhlinu a docela by to odpovídalo jejímu konceptu rozbití času a prostoru!
  A máme tu totální bombu čísla, Morganu a Morgavsu Petra Kopla. A děti mi prominou, ale KURVÁÁÁ!!! To, co předvádí Petr dlouhodobě, je totální bomba, a tady nám naservíruje příběh jak z kroniky fantasy. Propracovaný, prokreslený (to jako na ty mraky má software?) a dech vyrážející epos. Příběhy Morganky jsou fantasy čtivo pro dospělé, za tím si naprosto stojím. Jejich morální poselství dopadají jako kovadlina na vaši hlavu a zní tam ještě pěkných pár dní.
  A jako bonus nová reklama na Spider-Manův film a nějaké obrázky dinosaurů, co víc si přát?
  Čtyřlístek sviští dopředu solidní rychlostí a na kvalitě neupadá. Ano, nejsou to zlaté časy Ljuby Štíplové, ale už dávno to není marast z přelomu tisíciletí. Kreslí a píše do něho česká profesionální špička, která se často nebojí jít za hranu čtenářovy pohodlnosti a jejíž příběhy si užijí děti stejně jako dospělí. Totální vrchol je samozřejmě Peťa Kopl, který letí za hranice čtyř galaxií jako raketa s pohonem z hmoty a antihmoty. A nebo možná jako pořádně promazané čarodějné koště!
 • baatcha
  Poníci mě neskutečně překvapili! Je to sice komiks pro děti, ale pobaví se u něj i rodiče. Skrývá totiž spoustu popkulturních odkazů a meta-vtípků, které dětem nezkomplikují čtení, ale dospělý čtenář se u nich bude pochechtávat (viz. třeba odkaz na "Invazi zlodějů těl (1978)" tady v ukázce). Navíc je vidět, že Andy Price si kreslení ohromně užíval. Moc dobře se na to kouká, kresba je příjemně svěží a - stejně jako scénář - vtipná. A ten koloring je naprosto libový! Tak se toho nebojte, dejte si pár pivek, smotněte brčko a užijte si to!
 • baatcha
  To jako fakt? Takhle vypadá současný superhrdinský mainstream? Tak díky, tímhle Batmanem jsem s ním skončil. Je to prázdné, je to nudné, je to k uzoufání repetitivní. Batmana ohrožuje jeho dávný nepřítel? Je to tam! Jde k němu přes jeho pomocníky? Je to tam! Je tu celá galérka batmanovských záporáků? Je to tam! A co Arkham? Je to tam! A nechybí ani vzpomínání na mrtvé rodiče a spousta dojemných flashbacků? Je to tam! Bože, vždyť je to furt dokola! Tohle fakt někoho baví číst? Jako by autoři psali všechny ty příběhy podle jednoho mustru! Ticho, Smrt rodiny, Já jsem zhouba a ještě tak milion dalších booků o Batmanovi se točí kolem toho samého motivu. Ve výsledku se tak z Batmana stala prázdná, odlidštěná a naprosto nezajímavá figurína, která pevně trčí ve stereotypní škatulce, ze setrvačnosti trousí tvrďácké hlášky a zírá přitom z cimbuří. Ne proto, že by to nějak posouvalo příběh nebo sloužilo k umocnění atmosféry, ale protože autoří vědí, že tak prostě vypadá cool. Že to není plytké? Tak schválně, jaký je Batmanův plán kromě toho, porvat se s Banem? A jaký plán má Bane, kromě rvačky s Batmanem a řvaní: "Ty jako nevíš, kdo jsem? Tak já ti ukážu, hošánku!"? A bohužel ani scénárista žádný plán nemá. Nic v příběhu totiž nedává ani ten nejmenší logický smysl.
  Batman je totiž zoufale zacyklený. Už léta recykluje stokrát použité nápady, aniž by se posouval dopředu. Měl jsem ten dojem už dlouho a tímhle bookem jsem si jej potvrdil. Tohle totiž není nic jiného, než návrat do Batmanova světa 50. let. Tehdy byl Batman obklopený absurdní hordou poskoků a v příbězích na hranici scénáristické demence bojoval se záporáky z říše science fiction. Tohle je to samé v bleděmodrém. Nevěříte? V těch 50. letech mu zdárně pomáhal věrný Ace the Bathound. A právě tenhle chlupatý kamarád na nás vyskočí v jednom ze závěrečných příběhů. Včetně své psí Bat-masky. Ach jo.
  Jedna nebo dvě dobré scény by se tam našly, ale celkově je současný Batman v těžkých sračkách.

  Jo a Tim Drake je teď mrtvý, jo? Kdopak ho zabil? V rámci neutuchající originality autorů bych si tipnul, že nejspíš Joker, co?
 • baatcha
  baatcha7.11.2018 13:03Znovuzrození hrdinů DC
  Ale jo, Geoff Johns se s tím popral slušně a má to emoce i spád. Není to nic víc než úvodní díl k nekonečnému seriálu, ale na nic jiného si to ani nehraje. Oříškem je ale děj tohohle "pilotního dílu". Napřed jsem tady chtěl psát litánie, jak je to totálně nepřehledný guláš, než mi došlo, že coby trailer a rychloúvod do světa DC to funguje dobře a ve výsledku bude potenciální nový čtenář zvědavý na to, co bude dál (a co bylo předtím). Takže bác no, nový čtenáři, co nevíš, že existovala asi miliarda Flashů, tady máš ve zkratce vztahy mezi nimi, tady je celá historie DC a jejích alternativních vesmírů, tady máš shrnuté události z New 52, tady máš náš ediční plán, šikovně zamaskovaný do scénáře, jo a přečti si Watchmeny. Ovšem Watchmeni, to je od Johnse strašná prasárna a kopanec do Mooreovy zadnice.
  Sečteno a podtrženo, když u toho vypnete mozek, je to příjemná dynamická jízda, která ve mně vyvolala touhu přečíst si příště radši něco lepšího. Třeba Mooreův Kameňák.
 • baatcha
  Avengers: Under Siege je totální klasika a jeden z top 10 příběhů Avengers. O to víc mě překvapuje, že taková bomba u nás vychází takhle utajeně, v knížce s tuctovou obálkou věnované Wasp...
 • baatcha
  Je naprosto fantastické, že u nás vyšla kniha sebraných příběhů od Barkse. Tohle je prostě geniální palba kameňáků, kdy se jeden gag vrší na druhý v naprosto šíleném tempu. Zatímco u příběhů Dona Rosy jsem měl často pocit určité strojenosti a šroubovanosti, a komiksy Romana Scarpy byly opravdu hodně „wtf“, Barksovy příběhy působí dojmem naprosté opravdovosti a přirozenosti. Tohle není práce epigona, tohle je Mistrem zprostředkovaný pohled do opravdového Kačerova a do života jeho obyvatel. Příliš mi nevadí ani zaměření knihy na příběhy o autech, protože – jak mi bylo vysvětleno na fb – je to prostě dáno původní švédskou/norskou/finskou edicí, která Barksovy příběhy takto tématicky rozdělila. Musím velice pochválit překladatele, který si neskutečně vyhrál i s vtípky mimo bubliny (různé popisky, jako třeba u věcí v Šikulově laboratoři: „Cvrččí cvrky“ a hned vedle “smrččí smrky“, nebo volební plakát „Volte N. E. Kňubu“). To je prostě totální bomba.

  S čím mám ale zásadní problém, je samotné zpracování knihy. A protože je toho hafo, vezměme to po jednotlivých bodech:
  - každá kniha v téhle sérii má na patitulu lahvičku s inkoustem a podpisem autora. Na patitulu knihy Carla Barkse je ovšem podpis Dona Rosy. Stačí srovnat s první knihou.
  - kvalita tisku je naprosto otřesná. Kresebná linka je skoro ve všech komiksech podivně rozsypaná, příšerně slabá, a nevýrazná až do té míry, že se ztrácí. Ze všeho nejvíc mi připomínala tisk ze staré jehličkové tiskárny. Do očí to bije hlavně ve srovnání s obrázky v textové části, které jsou kreslené sytou, plnou linkou. Protože textová část často ukazuje políčka z komiksů, které jsou v téhle knize otištěné, je s čím srovnávat – a rozdíl je tristní. Proč??? Když měla redakce přístup k těm krásným originálním kresbám, reprodukovaným v textové části, proč nejsou stejně kvalitně vytištěné i samotné komiksy?
  - devadesátkový počítačový koloring, sestávající hlavně z barevných přechodů, k těmhle komiksům vůbec nesedí. Vadil mi už u Dona Rosy a pocit znechucení ve mně přetrvává. Stačí srovnání s knihami od Fantagraphics (nebo jen s barevnými obrázky v textové části), které mají klasický oldschoolový „2-D“ koloring, který k tomuto typu cartoonové kresby sedne mnohem líp.
  - největší PRŮSER je ale textová část! Autor je sice totální nerd, který si prošel snad veškeré příběhy z Kačerova a na základě toho sepsal uvedené statě, ale vůbec mu nevadí, že co věta, to brutální spoiler. V záchvatu lásky ke Kačerovu jsem si totiž na ebay objednal klasický Barksův příběh o Donaldovi a hranatých vejcích, ale než mi dorazil, stačil mi autor textové části vyslepičit jeho pointu. Fakt díky, kreténe!
  - autor textu ovšem často přechytračí i sám sebe: u obrázku Donalda, zdržovaného na silnici stádem krav, má ironickou poznámku o kvalitě silnic ve Střední Americe. O pár stránek dál je otištěný tenhle konkrétní příběh a ejhle, jeho děj se odehrává v Itálii, respektive v Alpách.
  - grafické řešení není často úplně šťastné. Groteska o Donaldovi, odklízejícím sníh buldozerem, končí obrázkem Donalda, utíkajícího pryč v hasičské helmě a s požárním hydrantem v náručí. Chvíli jsem si říkal, že je to hodně divné zakončení gagu o odhrnování sněhu, než mi došlo, že tenhle obrázek k příběhu vůbec nepatří a byl tam dodán jen proto, aby zaplácl volné místo na stránce.
  - a nakonec bych si postěžoval na naprostou absenci datování. Na rozdíl od Rosy a Scarpy se tady nikde nedozvíme, kdy který příběh vznikl. A to je škoda, protože Barksův výtvarný styl se v průběhu knihy viditelně mění. Jednou tu máme „připosraženého“ Donalda s krátkým krkem, krátkým zobákem a kulatou hlavou, jindy zase Donalda s dlouhým kachním krkem, šišatější hlavou a protáhlým zobákem. Dost by mě zajímalo, co bylo dřív a jak se Barksův styl vyvíjel. Rozhodně mě to zajímá víc, než nekonečné statě, otrocky popisující děj mnoha Barksových příběhů.
  - a jako úplná perlička na závěr: sfxka. Docela mě překvapila změna mého postoje k počešťování zvukových efektů. Byl jsem vždycky striktně proti jakémukoliv přepisování sfx do češtiny, protože podle mě je to nedílná část grafiky komiksu a české verze to vždycky jen zmršily. U téhle knihy jsem si ze začátku liboval, že tu můžeme vidět originální Barksova rukopisná sfxka a titulky jednotlivých komiksů (i když jejich české názvy najdeme leda v obsahu na začátku knihy). Pak jsem se ale dostal k příběhu, kde strýček Skrblík jede na svém rozhrkaném veteránu a přitom troubí na klakson, což v originále dělá zvuk „Pfonk, fonk!“. A světe div se, mě tu chybělo ono české „Čocht, čocht!“, které si pamatuju z českého vydání v Mickey Mouseovi před lety, a bez toho mi teď tenhle vtip přišel neúplný! No tak pak si vybírejte, jestli překládat a nebo ne...

  Vzato kolem a kolem, pokud bych měl hodnotit zpracování a doprovodné texty, zůstal bych u jedné hvězdičky nebo šel do mínusu, protože to chytrácké spoilerování mě neskutečně vytočilo. Jako čtenář, co čeká informace a ne jeden spoiler za druhým, jsem byl totálně nasraný. Vždyť autor textu vám předem prozradí děj snad všech příběhů v knize! Jediný přínos textové části je v těch černobílých kresbách, které jsou prostě nádherné a jednotlivé detaily v nich vyniknout mnohem líp, než když je obrázek součástí komiksu. Jenže Barksovy příběhy jsou naprosto geniální a míň než pět z pěti si nezaslouží.

  (I když si teď zpětně říkám, jestli mě Rosovy příběhy nakonec nebavily o něco víc. Protože ano, monotematičnost knihy mě u příběhu se Šikulou a Kačerovem budoucnosti začala poněkud nudit.)
 • baatcha
  Geniální! Naprosto bezvýhradně! Tenhle typ humoru bez pravidel mi dokonale sednul, plus autor je opravdu famózní kreslíř. Srovnání s Monty Pythony pokulhává - tohle jsou totiž Monty Python na LSD a v hollywoodské produkci! Žralok domácí, co bydlí v tapetách, rodinný výlet autem po drátech vysokého napětí, a trpaslíci, co se neobjevili ve Sněhurce, protože jsou to kriminálníci, tedy Vopruz, Prďoch, Prudil, Brkal a další, kam se na tohle hrabou Pythoni? Jedinou výhradu bych měl ke dvěma delším příběhům, kterým dost chybí vyvrcholení. V obou případech jsem měl pocit, že se z toho autor v závěru jaksi vylhal, ale nešť. Za mě bomba!
 • baatcha
  Příjemné počtení! Scarpovo místo ve Zlaté klasice je rozhodně zasloužené. On totiž vystupuje z pomyslné řady kačeřích autorů takovým způsobem, že si čtenář musí chvilku zvykat na jeho styl kresby a psaní. Jeho kačeři a vlastně všechny postavy jsou živější než ti od Rosy, jehož práce jsou sice plné detailů, ale působí často strnulým a šablonovitým dojmem. Zato Scarpovy postavy opravdu žijí, až máte pocit, že na vás strýček Skrblík z obrázku vyskočí. Jen mají občas trochu divně tvarované zobáky a výrazy tváře, až vypadají "nedisneyovsky", jak ostatně vidíte i v ukázkách na téhle stránce. Zvyknout si musíte i na tu podivně křivou držku u Mickeyho Mouse, díky které myšák vypadá jako brácha Vaška Klause juniora. A ty příběhy, to je teprve jízda! Dlouhé a maximálně překombinované, ale se zvláštním nostalgickým až temným nádechem. Třeba vyústění příběhu o čočce přináší závěr, jaký jsem v disneyovkách nikdy neviděl. A překvapilo mě, jak ta dávka melancholie ve spojení s kačery výborně funguje. Pořád uvažuji, jestli byl Scarpa génius nebo jestli naopak vůbec neuměl psát...

  Nezklamala ani práce české redakce, protože Mickeyho teta se v příběhu jmenuje Myšiluška, zatímce v předmluvě je zmiňována jako MyŠULINda, za což má u mě Egmont body navíc. Jen mi řekněte, proč je Black Pete překládán jako Černý Pet? Ne Pete, ani Petr, ale Pet? A docela rád bych viděl původní coloring těchto retro komiksů. V obou vydaných knihách totiž převládají šedé a hnědé potemněné tóny. Boha jeho, koloristo, jsou to kačeři, ne Batman!

  Kolem a kolem, velká spokojenost. Přejít z Rosy na Scarpu je jako skočit od Cimrmanů na Charlieho Chaplina. Oba vás baví, každý svým způsobem, ale oba jsou sakra dobří.
 • baatcha
  Pozitivně kvituji výběr velmi čtivých příběhů. Bylo parádní vidět, jak si Klaus Janson inkuje i takového G. Kanea po svém, ale největší úlet byl Spider-Man. Vždyť spousta událostí z téhle „alternativní“ reality se nakonec opravdu stala! A Doctor Strange? Whoooa! (Mindfuck guaranteed!)
 • baatcha
  Naprostá bomba! Kupujte to po kilech, ať vyjdou i další! Perte do do svých dětí, do babiček a dědečků, narvěte to sousedovi do schránky! A teď vážně. V rámci Kačeřích válek jsem napřed stál na straně Lennyho. Jak jinak vnímat tuhle maloformátovou knížku s obálkou á la učíme se Photoshop, s místy rozhrkaným překladem, tištěnou na bílém kancelářském papíru, s divnýma SFXkama a jedním krásně rozpixelovaným náhledem obálky? Pak jsem se začetl - a slovy Dana Černého, kurva vole Lenny, to je mrda jízda! Otištěné příběhy mají takovou šťávu, že veškeré vydavatelovy faily jdou stranou. (Dokonce ani ten formát není tak úplně mimo - ve stejné velikosti vydával Egmont v 90. letech Mickey Mouse. :D ) Tleskám a nadšeně vyhlížím pokračování!

  Landauer: Docela by mě zajímalo, proč si myslíš, že vydávání Zlaté klasiky je jakousi první vlaštovkou, po které by do několika let mohla následovat mnohem luxusnější knižní vydání kačerů. To přece není ani náhodou egmontovská politika a nikdo jiný tu monopol na Disneye nemá. I Zlatou klasiku vnímám jako jakési egmontí UKK, včetně šití horkou jehlou a následných chyb. A nepřijde mi, že by zrovna UKK otevřelo trh pro luxusnější věci.
 • baatcha
  Geniální! Hlavně první půlka, kdy se Gaston poflakuje po redakci (respektive přímo po stránkách) magazínu Spirou, je výborným bouráním čtvrté zdi, nebo jak se tomu říká. Dostat místo článku o kosmonautice obří vykopírovanou hlavu, nebo číst text o rock 'n rollu, který vám vzápětí exploduje pod rukama - to je o světelné roky napřed před vším, co dnes vychází!

  Mitthrawnuruodo: Tobě patří velký dík za navigování do Levných knih!
 • baatcha
  baatcha15.6.2017 13:58Tomb Raider Archivy S.1
  Jo, Lara Croft má obrovskej drajv. Hlavně na hrudi, tam má ty obrovský drajvy hned dva.
 • baatcha
  Musím suše konstatovat, že mě Donnerovo veledílo nenadchlo. U DC mi obecně vadí to neustálé dojení své vlastní mytologie, a tady jen dostáváme miliontouprvní verzi toho, jak se Superman aka čtenář poprvé setkává se zónou přízraků. Boha jeho, proč se Suprák zase diví, kdože je to generál Zod! To je už asi tak osmadvacátá verze toho, jak se spolu setkali!? Opakování, matka moudrosti? Haló, čtenáři nejsou tak blbí! Kubertova kresba mě taky nepotěšila, až na ty panoramatické výjevy. Pro Supermana mi přišla až moc lítající (pun!) od realismu ke karikatuře, a musel jsem pořád myslet, jak moc mi připomíná Zázraka Petra Kopla. (Nic proti Petrovi, jeho cartooningy žeru, ale Zázrak mě míjí.) A onen retro sešit, co je ho vlastně jen půlka? Pokud si správně vybavuju, tak v původním Supermanovi 1 to vyšlo celé. Ostatně sama obálka slibuje 64 stran příběhu...

 • baatcha
  Tak jsem si vám to koupil jen kvůli tomu retro příběhu, a na moutě kutě, ona je ho tam jen půlka!
 • baatcha
  baatcha5.6.2017 18:16Rumcajs se vrací #01
  Když došlo na Manku tak jsem se normálně rozbrečel.
 • baatcha
  "Hej Flashi, moje prsty mluví za mě! Lusk lusk!"

  Když srovnám JLA a Avengers, tak za mě jednoznačně vítězí Avengers. U DC mám pořád ten samý problém, a sice že se svými hrdiny nepracuje jako s postavami, ale používá je coby ploché symboly. Málokdy dostaneme příběh, kde má DC postava lidský rozměr. Výjimkami jsou třeba Kameňák nebo Superman: For All Seasons. Ani u Babylonské věže tomu není jinak, a prvek interakce mezi jednotlivými postavami a hlubší vykreslení toho, co se děje za jejich maskami, mi tu zoufale chybí. Přitom je to příběh, pro který jsou vztahy mezi jeho aktéry naprosto zásadní. Prý je to jeden z nejlepších příběhů s Batmanem. Prdlajs! A prozradíte mi, co je to za redaktorskou demenci, když vám celou zápletku příběhu včetně všech podstatných detailů vyžvaní v předmluvě?

  Celou knihu jsem si koupil vlastně jen kvůli šedesátkovému příběhu se Starrem. Jeho scénárista Gardner Fox má na svém kontě ty nejbizarnější z raných Batmanových příběhů a tehdy mi jeho scénáře neskutečně sedly. V případě JLA se ale dostavilo solidní zklamání. Sice tu máme krásně lovecraftovské monstrum, ale příběh pohřbívají momenty, kdy autor nepokrytě dělá ze čtenářů voly. (Spoiler) Jasně, jsou to šedesátá léta, ale valit komiksákům do hlavy, že jaderné záření, stejně jako mimozemské mentální paprsky, se dají odfiltrovat mikroskopickou vrstvičkou vápna... to je síla i na mě. Navíc asi neexistuje protivnější pubertální komiksová postava, než je "mladý vymóděnec" Luskač Carr. Tomu jsem měl fakt chuť dát pěstí. Hej kámo, číhej na mý prstíčky! Lusk lusk!
 • baatcha
  Velice příjemné překvapení! Namísto roztáhlých epických příběhů tu máme jedno- až dvousešitová dobrodružství, jejichž atmosféra mi ze všeho nejvíc připomínala kultovního Spider-Mana od Semicu. Navíc je tu geniální kresba Johna Byrnea, jehož každé jednotlivé okénko by se dalo zvětšit a zarámovat. Ovšem nejvíc mě potěšilo, že skoro všechny komiksy, na něž marvelácký redaktor v průběhu děje odkazuje, u nás už vyšly. Člověk tak zažívá pocit jakési ohromné komplexnosti, ne nepodobný provázanosti současného Marvel Cinematic Universa. Jen je to ve výsledku ještě lepší! (Jen příběh s Captainem Britainem je trochu wtf.)
 • baatcha
  Tihle Avengeři se čtou velice dobře, i když jsem měl dost problém s tím, že příběh je vlastně strašlivý blábol a chybí v něm jakákoliv logika, i ta nejzákladnější. Jen si to vezměte: všemocný a vševědoucí bůh Korvac uteče z 31. století, aby v tom našem během celého příběhu jen seděl na prdeli v domku na předměstí, na dálku odrovnal pár svých oponentů a jinak jen PIL HORKÉ KAKAO, ZALÍVAL KYTKY a čekal, až si pro něj Avengers přijdou. Nedozvíme se vůbec nic o jeho motivaci, kromě toho, že chce vládnout vesmíru, jenže po celou dobu pro to vlastně nic neudělá. Jen pije kakao, píchá svou přítelkyni a nakonec skuhrá, že Avengers zničili jeho sen, o jehož naplnění se v příběhu vůbec nijak nesnažil. A my se všechny tyhle zásadní věci dozvídáme, až už je po všem. Na druhou stranu, i když to ani zdaleka není nejlépe napsaný příběh s Avengers, je rozhodně nejuspokojivější. Závěrečné číslo je emocemi nabitá bomba a díky němu je celá kniha snad tím nejsilnějším, co série UKK nabídla. Navíc tu máme psychedelické božské výjevy a hlavně druhá půlka komiksu je skvěle kreslená. Co jsem ale nedokázal moc strávit, byl překlad. V průběhu knihy se sice řádově zlepšil, ale překládat Strážce galaxie a Sběratele do češtiny a přitom nechat postavu Eternity v originále (když byla už dříve u Dr. Strange přeložena jako Věčnost, kterou ostatně také je), to postrádá, podobně jako celý příběh, jakoukoliv logiku.
 • baatcha
  Tohle je tak dobré čtení, že jsem si říkal, proč Bendis nezabil ultimátního Parkera už v roce 2001 a místo něho nepsal rovnou Moralese. I strýček Snoopy Dogg pobavil! Bohužel je to jen taková jednohubka na ochutnání, která vám nedá představu o tom, jak se tahle série dál vyvíjela. Btw. jak to, že otec hlavní postavy a strýček jsou bráchové, a přitom se jeden jmenuje Morales a druhý Davis?
 • baatcha
  baatcha17.4.2017 17:31Norek
 • baatcha
  Tohle by si zasloužilo moderní revamp, protože potenciál to má. Bohužel je celý děj děsně plytký a díky roztažení repetetivních bitek do x kapitol tu chybí jakákoliv gradace. Příběh mě tačal bavit až v posledním sešitě, kdy Avengers konečně odtáhli domů a zbylí Defenders se vrátili k hororovější atmosféře, díky které je mám rád. Wrestlingové souboje Doctoru Strangeovi vážně nesluší...
 • baatcha
  Nečekaná spokojenost! Zdejší průměrné hodnocení mě napřed od koupě odradilo, než jsem si přečetl, že Kree-Skrull War se řadí ke kánonickým příběhům Avengers, a rozhodl jsem se mu dát šanci. Takže následovalo zběsilé lítání po komiksových krámech, protože měsíc po vydání už byl tenhle kousek všude vyprodaný... A spokojenost se dostavila – ale kupodivu ne v průběhu nějaké vesmírné megabitvy, ale při té nejkomornější pasáži, kdy Avengers sedí ve svém sídle během odpoledního čajíčku a vzápětí k nim vtrhne vyděšený Jarvis s novinami. Tady se totiž ukazuje, že opravdová síla jejich příběhů není v opulentních bitkách, ale ve vztazích mezi postavami. Tehdy totiž přestávají být práznými postavičkami a stávají se lidmi. A jen díky tomuto lidskému rozměru později vznikla emocemi nabitá díla jako Avengers: Rozpad, ze kterých dodnes učurávám. Ale zpátky k příběhu – Sal Buscema tu jako kreslíř předvádí naprostou esenci toho, co znamená slovo „komiks“, a sešity kreslené Nealem Adamsem představují zřejmě to nejlepší, co série UKK přinesla. Dynamické, propracované kompozice, při nichž postavy vystupují z panelů, vše kresleno s grácií a mistrovskou lehkostí. Totální bomba. Samotný příběh v režii Roye Thomase je samozřejmě naprostý blábol, ve kterém se během chvilky létá z jednoho konce vesmíru na druhý a děj postrádá jakoukoliv logiku a smysl. Thomas naprosto zoufalým způsobem neumí psát a sám navíc v doslovu přiznává, že neměl při tvorbě tohoto eposu žádný koncept. Tomu taky odpovídá způsob, jakým příběh zakončil, protože finále Kree-Skrull War není nic jiného, než neskutečný kopanec do čtenářových koulí. Ale pořád je tu kresba Neala Adamse, díky které je tenhle komiks malým klenotem.
 • baatcha
  Defenders začínají svou jízdu jako usupěný parní vlak, který se ovšem změní v šinkanzen na steroidech – to když roli scénáristy převezme po bezradném Royi Thomasovi Steve Englehart v prvním samostatném čísle The Defenders. Tehdy se navíc kresby ujímá dokonalý Sal Buscema se svou čistou linkou, dynamickými kompozicemi a průlety jinými dimenzemi, které jsou v jeho podání totální mindfuck.
 • baatcha
  Nejzábavnější je, jak se ty příběhy tváří hrozně dramaticky a velice realisticky, aby vás ve chvíli nepozornosti praštily po hlavě pískacím kladivem. Tumáš logiko! On je to Honzík velice hodný a obětavý kluk se srdcem na pravém místě, jenom má doma čistě náhodou nějaké KNÍŽKY O SATANOVI. Když jste mistr bojových umění, je každičká VTEŘINA v boji tenkou hranicí mezi ŽIVOTEM A SMRTÍ! Přesto zvládnete hodiny komentovat každý svůj pohyb, zatímco hlavou vám víří myšlenky na POT, stékající po tvrdých PRSOU a vypracovaném BŘIŠE dolů do těsného spandexu! Možná i proto je přitulení se k nepříteli mnohem účinnějším nástrojem smíru než starověké bojové chvaty OPIČÍHO OCASU a BERANÍHO PLIVNUTÍ! To potvrzuje i guest appearance VÁCLAVA HAVLA na obálce Ghost Ridera! Výkvět scénaristického umu v neomylném stylu Marvelu! WOW!

  Ale nutno uznat, i když je to všechno jak podle jedné šablony, že příběhy těchhle céčkových a déčkových hrdinů jsou nádherně nakreslené a odhaluje se nám v nich pár klasických vyprávěcích postupů. Nejlíp dopadla She-Hulk, jejíž příběh jsem jediný četl s napětím, jak to bude dál. Zároveň je mi ale čím dál jasnější, proč se v 70. letech rozjela taková vlna komiksového undergroundu. Co se týče knížky samotné – absence rozsáhlejšího textu na konci zamrzí a práce českého grafika ukk mě DĚSÍ už delší dobu.

 • baatcha
  Careyho Torch neurazil, ale kromě obsazení původního Torche ani nijak nepotěšil. Standardní, nezáživný průměr. Nebe pod Berlínem? Proč ne! Boha jeho...
 • baatcha
  I když Buzíka Kurta nemusím (jeho přeceňované 'Zázraky' zachraňuje jenom malba Alexe Rosse a 'Avengers: Na věku věků' je už naprosto nečitelný guláš), tady dokázal napsat příběh, který velice hezky a hodně intenzivně graduje. Pérezova kudrlinková kresba mi sice nesedla, protože občas jsem v tom chaosu nepoznal, kolik postav v obrázku vlastně bojuje, ale celek zachraňuje první číslo Avengers. Jo, příběh nemá logiku a nedává moc smysl, ale já miluju, když se mi kresba svou silou vpálí do podvědomí - a to Jack Kirby umí (většinou).
 • baatcha
  Tak takhle, vážení přátelé, vypadá naprosto zbytečný spotřební komiks.

  Jasně, komiksový svět se vždycky snažil přizpůsobit tomu filmovému, spíš než naopak. Napadá mě třeba Batmanův komorník Alfréd. Ten začínal svou kariéru jako vypasený tlouštík, než jej scénáristé radikálně zaštíhlili poté, co ho ve filmovém seriálu začal hrát hubený William Austin. A nebo Harley Quinn, která jako filmová postava vznikla, než ji pak převzali i tvůrci komiksu. A dnes se její podoba mění podle toho, jak ji který grafik pro tu či onu počítačovou hru zrovna vydesignuje. Ale udělat kvůli tomuhle marketingovému tahu (co jiného to taky je, že) šestidílný komiks, vydat jej v ukk a tvářit se, jak zásadní a přelomové dílo to je, to není nic jiného než sprosté vyjebávání se čtenářem.
 • baatcha
  baatcha26.10.2016 11:47Raoul Taburin
  Sempé dokázal posunout sekvenční umění na novou úroveň, protože jeho kresby ožívají dějem jako scénky z animovaného filmu. V obrázcích samotných najdete tolik skrytých vtípků, že vás rozesmějí i bez toho, abyste četli příběh. A ten stojí za to! Autor vám v něm totiž vypráví o něčem, co nejspíš i vy sami před celým světem skrýváte.
 • baatcha
  Teprve teď objevuji tyhle staré poklady! Tom Shark je pulpový hrdina z ranku Nicka Cartera a já prostě musím Pumě vyseknout poklonu, že pro svůj první komiks sáhla právě po takovéhle klasice. Jednak si tím zajistila scénář, který rozhodně nenudí, a zároveň se vyhla úskalím, které by představovala tvorba kompletně autorského příběhu, na což dojela spousta českých porevolučních (nadšených, ale nezkušených) tvůrců. Kresba sice odkazuje na Saudkovu školu, ale dokáže být nádherně svá a to hlavně v případě temných ulic, starých vehiklů a jiných technických udělátek. To, jak si kreslíř hraje se září reflektorů, lomem světla na sklenici nebo odlesky na brýlích je prostě mazec! Dva nebo tři vtípky byly naprosto libové, a přestože množství textu prozrazuje literární předlohu, četlo se to úplně samo!
 • baatcha
  baatcha29.9.2016 09:02Duchové mrtvých
  Otevřel jsem a hned se nasral. Nemám nic proti novým překladům, ale vzít starý Hiršalův překlad Duchů mrtvých a přebásnit si v něm dva řádky podle svého, to je výrazem toho největšího vydavatelského buranství.

  A teď tedy k samotnému komiksu. Corben je génius, ale skoro všechny jeho práce mají jedno společné - uspěchaný a nepřehledný závěr. Tady u Poea se mu navíc poslední třetina příběhu většinou zvrtne z atmosférické hrůzy ve splatter horror a to mi úplně nesedlo. Jenže takový už je holt Corben. Tyto nedostatky ale dokonale vyvažovaly momenty, kdy jsem se přistihl, že valím oči na příběh, husí kůži po těle a nervy napnuté jak šráky od trajflu. Některé z point mi docvakly až po chvilce a byly to pointy velmi mrazivé. Jako výtvarník vypráví Corben především obrazem a proto se budu ke knize vracet, protože spousta těch vizuálních informací a děsivých náznaků člověku napoprvé nedocvakne. Co se týče scénáře, pohybuje se Corben od poměrně věrných adaptací Poea až po své vlastní verze příběhů. Místy odkazuje na Lovecrafta (příběh Morella vtipně parafrázuje Věc na prahu), a Sud vína amontilladského je vlastně pokračováním původní Poeovy povídky. Podobně převyprávěné jsou i další horory, jako Vraždy v ulici Morgue, i když také tady dává efektní konec dost na prdel logice.

  Velice mě bavila i postava jednooké ježibaby Mag, která nás skoro všemi příběhy provází a přitom je odkazem na postavu Cryptkeepera, jenž v 50. letech stejným způsobem provázel čtenáře v legendárních Tales from the Crypt od vydavatelství EC.

  Některé z Poeových povídek zpracoval Corben během let hned několikrát, pod různými scénáristy. Musím přiznat, že jeho autorské scénáře v této knize dopadly na výbornou. Rozhodně mnohem lépe než například v Corbenově kolekci Haunt of Horror, kdy Poeovu poezii a příběhy úděsným způsobem adaptoval Rich Margopoulos. Jsem jen rád, že vydavatelství sáhlo po zdařilejších pracech.

  Kolem a kolem, u mě velká spokojenost. Pokud ale hodlá Comics Centrum dál mávat svým vydavatelským egem na všechny strany (rozuměj: klasičtí překladatelé poezie jsou blbci, přeložíme si to sami v kanclu, čtenář komiksu stejně dobrý rým nepozná!), dám příště radši přednost anglickému originálu. Mohlo by se totiž stát, že šéfredaktor začne kromě mrvení cizích překladů také překreslovat okýnka, která se mu náhodou nebudou zdát dost dobrá.
 • baatcha
  baatcha5.10. 15:52Odsunuté děti
  Kapis: Long story short, protože to vyšlo díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, je to ve tvých očích zkrátka nechutná nacistická propaganda.
  Já bych upozornil hlavně na to, že se na tom výtvarně podílela současná česká ilustrátorská špička, takže minimálně výtvarně to bude hodně povedené.
 • baatcha
  S tím cenzurováním HPL to nebude tak horké. Měl jsem to jako informaci z lovecraftovské stránky na FB, ale když jsem to teď googlil, tak kocour Nigger-Man byl změněný na Black Toma v časopisovém vydání v 50. letech, čili to není moc aktuální. Navíc teď víc a víc roste Lovecraftův hype, zná ho skoro každý, točí se adaptace jeho prací, takže je teď naopak spíš masivně protěžovaný. A ačkoliv se Lovecraftovy názory promítaly do jeho prací, tak, jak píše Kapis, rozhodně to u něj není hlavní téma. Co se týče Jedovaté houby, tak tu vydalo nakladatelství Guidemedia, které se zaměřuje na náckovskou a antisemitskou literaturu a vedou ho lidi z neonacistické scény, takže tam je jejich záměr dost jasný a vůbec se nedivím, že to řešila policie. Jak píšeš, SSP, ať lidi ví o co jde, a přeberou si to podle svého.
 • baatcha
  Tak já vnímám obě strany barikády. Nevím, proč si nepřiznat, že Lovecraft zastával názory, které byly i v jeho době extrémní a že třeba o Hitlerovi prohlásil, "že to ten chlapec dělá sakra dobře." Otázka je, co bylo pod povrchem, protože ač se oháněl názory, jako že Židé chtějí zničit hrdou Árijskou rasu, za ženu si, jak píše SSP, vzal ukrajinskou Židovku. Do jeho práce ale tyto postoje prosakují tak často, že jsem si toho všiml už když jsem jej poprvé v pubertě četl, i když tehdy jsem to považoval za jakousi stylistickou nadsázku. Opravdu nevěřím na oddělování umělcovy práce a jeho osobnosti, protože obojí je spolu těsně provázané. Ale za tím vším odporem k čemukoliv jinému u něj vidím především strach z nemoci a své vlastní degenerace, protože otcův syfilis a jeho následné šílenství jej výrazně ovlivnilo.

  SSP: A tím si vysvětluji i jeho asexualismus. I když některé jeho povídky (Hypnos, Strom) mě navádějí jiným směrem.

  Zároveň ale vnímám i snahy o Lovecraftovo cenzurování, i když rozhodně nejde o takovou hysterii, jak píše Kapis. Vím, že v amerických vydáních HPL se černý kocour v povídce Krysy ve zdech už nejmenuje Negřík, že v Lovecraftově komiksovém životopise (Some Notes on a Nonentity: The Life of H.P. Lovecraft) se jménu onoho kocoura velice neobratně vyhnuli, a že jeho busta už není hlavní výhrou v soutěži amerických hororových autorů, protože s tím měli černošští autoři oprávněně problém. Nevím, proč se tvářit, že Lovecraft nezastával určité názory, ale na druhou stranu jsou mi jakékoliv pokusy o jeho cenzurování odporné.
 • baatcha
  Kapis: Btw. doporučuji k Tvému samostudiu, když už jsi nakousl téma Lovecraftova rasismu: https://en.wikisource.org/wiki/On_the_Creation_of_Niggers
 • baatcha
  Kapis: Nevšiml jsem si, že by ho chtěl kdokoliv upalovat nebo zakazovat jeho knihy. Rasisitické tóny v jeho práci jsou zřejmé a objevují se v míře, která u jeho současníků (R. E. Howard) rozhodně nebyla běžná. I když ty jsi jeho povídky četl, takže ti je asi jasné, že u něj šlo hlavně o problém se sebou samým než o typickou xenofobii. Ve spoustě jeho příběhů se hlavní hrdina setkává s nějakou "degenerovanou rasou," aby později zjistil, že k ní sám patří, takže mi to jako psychologovi amatérovi dává celkem jasný závěr.
 • baatcha
  George Walker Bush: Btw. mi přijde, že homosexuální rovinu jeho díla skvěle podchytil Kája Saudek ve svých ilustracích k Sebraným spisům HPL, které tu počátkem 90. let vydalo nakladatelství Zlatý kůň.
 • baatcha
  George Walker Bush: To nerozporuju, rasista byl řádný.
 • baatcha
  Kapis: Vzhledem k tomu, že Lovecraft byl dost možná gay a některé z jeho postav mění pohlaví, bych s tím "homo a transfobním" hajpem ubral.
 • baatcha
  filmator: No, to je otázka. Tahle série zatím sestává z komiksů, které v letech 1990 a 1991 vydával Disney Comics. Celkem šlo o 18 sešitů (1-7 z nich je v první knize Cesty za dobrodružstvím, 9-15 v téhle druhé knize, mezi tím byly jednosešitové příběhy). Byla to druhá komiksová řada DuckTales, tu první vydával 1988 - 1990 Gladstone Publishing (13 čísel). Třetí řadu adaptací vydávali v roce 2011 Boom! Studios a čítala jen 6 čísel.
  Jak praví disney.fandom.com: Most of the Disney Comics DuckTales title's run was devoted to three different multi-part adventure stories - "Scrooge's Quest" (published from issues #1-7), "The Gold Odyssey" (issues #9-15), and "A Dime in Time" (issues #17-18). Of particular note, "Scrooge's Quest" and "The Gold Odyssey", both lasting a total of 182 pages (not counting advertisements), would be tied as the longest multi-part story originally published by Disney Comics. Both stories were later reprinted as trade paperbacks by Gemstone Publishing in 2007 and 2008.
  Co se týče téhle série, tak oba dlouhé příběhy "Scrooge's Quest" a "The Gold Odyssey" už Egmont/Albatros vyčerpal, takže buď tímhle končí, nebo přejde na jinou řadu adaptací. Vzhledem k tomu, že na obálky používá ty ze série od Boom! Studios, mohli by pokračovat touhle sérií, nebo přejít na rebootované komiksové DuckTales od IDW. Pokud by jen přetiskovali paperbacky od Gemstone Publishing, bylo by tohle číslo nejspíš finální. Od Egmontu se fakt člověk dozví kulový...
 • baatcha
  Tyfus: Zatím jsem to jen prolistoval, ale Barks ani Rosa to ani omylem nejsou, i když se tam postava s tváří Carla Barkse mihne. :) Obávám se, že to bude spíš podprůměr, vezoucí se na vlně nostalgie po osmdesátkových Kačeřích příbězích. Snad se pletu, až to prosvištím, hodím sem recenzi. Absence autorů mě ovšem taky zprudila.
  edit: Koukám teď, že to vyšlo v roce 1990, takže to vlastně navazuje na původní seriál a komiksové příběhy, co tehdy vydával Egmont. Tyvole, tyhle informace fakt musí za Albatros/Egmont dodávat admini z comcsdb.cz? o.O
 • baatcha
  baatcha30.7. 08:02NANITS chronicles
  MaceLinda: Tak vzhledem k tomu, že to má výborná hodnocení i od dlouholetých uživatelů tohohle webu, bych si možná odpustil ten jedovatý sarkasmus. Na druhou stranu je pravda, že se tu občas stává, že začínající autoři pod čerstvě založenými nicky v komentech hajpují své nepovedené prvotiny, ale neřekl bych, že to má Nanits zapotřebí.
  edit: Nicméně fakt, že je to tvůj úplně první komentář tady, dává tomu, co píšeš, fakt dost absurdní rozměr. Mě totiž byli vždycky podezřelí týpci, co se zčistajasna objeví na nějaké databázi jen proto, aby něco zhejtili.
 • baatcha
  louza: Souhlas. Mě navíc přijde, že současný pan Němeček si nejvíc užívá kresbu krajiny. Respektive jeho krajinky mě pořád baví, v nich si zachovává určitou čerstvost. Zbytek tam ale sází skoro automaticky a ačkoliv dřív výrazně experimentoval s perspektivou (třeba v Jak se chodí do pohádky), teď s ní často provádí věci, které působí spíš odbytě, než jako umělecký záměr. Škoda, že Dan musel překreslit úvod příběhu Superdimenze, protože se hodně podobal začátku příběhu Bobík větří stopu, a my tak přišli o skvělý fór, kdy Myšpulín zablácenému Bobíkovi říká, ať se jde umýt, a Pinďa to glosuje: "Jo, nebuď čuně!" Prostě skvělý fór přesně ve stylu Ljuby Štíplové.
 • baatcha
  azathoth: Libové počtení! A naprostý souhlas! Díky i za historické defekační okýnko a podobné easter-eggy. A především za tu teorii o Falešném Němečkovi, které jsem po bližším prostudování naprosto ochotný uvěřit.
 • baatcha
  Přesně. A proč to vůbec překládat do češtiny?
 • baatcha
  baatcha19.2. 12:22Dracula
  Darth Raelchi: Díky za info, teď jsem našel recenze, kde je to zmíněno. Od Egmontu absolutně nic. Zkusím vykomunikovat s Krakatitem, kde jsem to kupoval.
 • baatcha
  baatcha19.2. 11:18Dracula
  Btw. řešil už Egmont/Albatros to totálně zprasené vydání Corto Maltese? Podle informací tady šlo opravené vydání do tiskárny v roce 2019, ale nevšiml jsem si, že by někdy spatřilo světlo světa, nebo že by o tom Egmont jakkoliv informoval a nabídl možnost výměny...
 • baatcha
  baatcha16.2. 11:05Neonomicon
  james89: Neonomicon navazuje na Courtyard a ty příběhy jsou provázané a tvoří uzavřený celek, který funguje samostatně i bez Providence. Přesto je v Neonomiconu pár náznaků, že jde o součást něčeho většího. Je ale psané jako samostatný uzavřený příběh.
 • baatcha
  baatcha15.2. 19:34Dracula
  kinak: Samozřejmě přinese něco nového. Tohle je adaptace románu, Dracula od CC je adaptace filmu, který byl adaptací románu.
 • baatcha
  baatcha12.2. 14:03Dracula
  Hanussen: Podle toho, co Argo psalo na FB, tak obálka a cena. :D
 • baatcha
  Tohle třetí vydání se od předchozích liší asi hlavně rozsahem bonusových materiálů, vzhledem k počtu stránek, a obálkou, že jo?
 • baatcha
  baatcha17.12.2020 13:56Krásná temnota
  brkowycz: "Jak se mi to rozkládalo v hlavě" je docela dobrá anotace tohohle komiksu.
 • baatcha
  Dinik: A za 6 stovek. Comics Centrum, neasi. :)
 • baatcha
  Dalamar: Dobrý článek. Evidentně s tím překladatelé dost bojují, protože autorka zmiňuje, že překladatel má vytvořit text se stejným účinkem jako originál, ale má se vyhnout nepatřičné lokalizaci děje textu nebo dokonce nechtěnému komickému efektu...
 • baatcha
  Hawwwran: No a jak bys to teda řešil, když v originálu nářečí je, a ty to jako překladatel prostě musíš nějak převést do češtiny? Podle toho, co píšeš, bys to nejspíš úplně přeskočil a použil spisovnou češtinu? (Jinak "nasísat" samozřejmě znamená "nahlížet do knihy Petra Síse".) Btw. mám dojem, že valašské nářečí se jako ekvivalent toho skotského nebo irského používá docela běžně, to není vynález Richarda Klíčníka.
 • baatcha
  baatcha21.11.2020 14:53Golem a další komiksy
  louza: To je samozřejmě úctyhodný výkon a díky za tuhle informaci, neměl jsem o tom ani tušení. Nicméně si myslím, že to nebylo to, na co Darth Raelchi narážel, protože s Petáčkovou kresbou mám taky velký problém už od svého prvního dětského setkání s ním v Kometě (Goro, ochránce makaků). Vždycky mi jeho styl přišel hrozně strohý a jaksi prázdný a bez duše, jako by to nebyly komiksy, ale technické výkresy. Líbil se mi snad jenom v Golemovi, k tomu to odlidštění sedlo dobře.
 • baatcha
  z-e-d: Redakční práce je na tom fakt tristní, jsem sice teprve na začátku, ale zatím tam jedou pevným tempem 1-2 hrubky/překlepy/chyby na stránku.
 • baatcha
  baatcha6.11.2020 13:06Visa transit #01
  Velkej šéf: Jen se bojím, že fašistická krypta nebude to nejlepší místo pro uchovávání komiksů...
 • baatcha
  baatcha16.10.2020 09:29Tankerka: Dvě holky, jeden tank
  Musím říct, že po původním šoku mi výraz "Tankerka" přijde geniální.
 • baatcha
  baatcha21.9.2020 15:26Batman: Bílý rytíř
  cyboy: Díky! Tak já do konce září vlezu do Arkhamu nebo Krakatitu, prolistuju si to a uvidím. :)
 • baatcha
  baatcha16.9.2020 13:38Batman: Bílý rytíř
  cyboy: Z výtvarna úplně učurávám, má se tam vrátit i batmobil z filmů Tima Burtona, ale 750,- je dost... Takže říkáš, že když mám rád chytré a atmosférické batmaní příběhy, tohle by byl krok mimo?
 • baatcha
  Lenny: Donnu Troy vůbec neznám, já teda znám jen Deannu Troi. :D
 • baatcha
  baatcha16.8.2020 16:03Béowulf
  Připojuji se k dotazům, protože ty ukázky tady mě celkem namlsaly.
 • baatcha
  louza: He? Dělal to McFarlane, který je pokaždé zárukou zběsilého vizuálního zážitku, jenž se prostírá od geniální rozmáchnutosti až k naprosté nečitelnosti kresby. Co z toho je to v tomto případě? :DDD
 • baatcha
  baatcha8.7.2020 13:08Mýtus Cthulhu
  louza: V 70. letech adaptoval Lovecrafta do komiksu třeba Richard Corben, v té době vznikala i lovecraftovská díla od Phillipa Druilleta. Obojí se myslím s přehledem vejde do hodnocení "dobrý komiks natož na motivy Lovecrafta".
 • baatcha
  baatcha1.7.2020 08:00Mýtus Cthulhu
  cyboy: Díky za recenzi, do komiksu se přesto chystám a třeba takový I. N. J. Culbard podle mě převedl HPL do komiksu skvěle, včetně toho, že jako výtvarník a animátor vypráví spíš obrazem než textem. Ovšem co se Hemživého chaosu týče, mám jej rozečtený a zatím je to otřesná sračka. Snad se to postupem času a v druhé knize zlepší, ale zatím jsem u mizerných povídek špatných autorů, které HPL upravil do jakžtakž čitelné podoby, a čte se mi to fakt hodně špatně.
 • baatcha
  Ovšem ten archivní příběh je libový, opravdová klasika, s kultovní obálkou.
 • baatcha
  cyboy: Koukal jsem na recenze na YT, protože je to Neal Adams a tak to nemůže být úplně špatné, že jo, a pobavily:

  čtenář: A o čem je vlastně ten příběh?
  Neal Adams: Ano.
 • baatcha
  Většina snad nemusí kdovíproč čekat, až si to přečte cyboy, ale jako gramotní a svéprávní lidé si můžou na netu najít anglické recenze na Legion of super-heroes: The great darkness saga, vygůglit si pár obrázků pro představu a rozhodnout se sami, neasi...
 • baatcha
  Tyfus: Tak to mám možná komplet knihu, ani o tom nevím. :D Díky za info!
 • baatcha
  Tyhle Hachette komplety/výběry začínají být tím svým překrýváním docela pruda. Koukám, že tu až na 3 sešity navíc máme znovu celý Ultimátní komiksový komplet #009: The Amazing Spider-Man: Zrození Venoma. A teď babo raď, chce se mi kvůli 3 sešitům navíc vypláznout znovu dvěstěpáďo? :D
  I když na druhou stranu, zase je to v překladu mistra Janiše... hm...
 • baatcha
  Btw., kniha neobsahuje sešit "Amazing Spider-Man Special #1", ale "Amazing Spider-Man Annual #1", čili ten samý, co tady http://comicsdb.cz/comics/5933/nejmocnejsi-hrdinove-marvelu-002-spider-man
 • baatcha
  Tomeek: Ano, za obojím stojí americký producent a režisér Gene Deitch, který měl na Barrandově dozorovat výrobu animovaných filmů pro USA, zamiloval se tu, oženil a už tu zůstal. Jeho jméno je kromě Hobita spojeno třeba s výrobou původního dabingu Kačeřích příběhů, ale jeho nejúžasnějším počinem je legendární hororová pohádka Mrňous a čarodějnice. http://www.youtube.com/watch?v=jsYDAtVGY98
 • baatcha
  Tomeek: Rozhodně mi přijde pravděpodobnější verze, že se tiskly u nás a zaměstnanci tiskáren si je kradli pro sebe a své děti. Podobně se tu na Barrandově za socialismu animovaly například některé díly Toma a Jerryho, protože tu byla kvalitní práce a platilo se to podle západních ceníků... Určitě mi to přijde víc pravděpodobné, než že by to sem někdo ve velkém pašoval. Ty Tvé nerozřezané archy to jen potvrzují. Mortadelo a Filemón/Clever a Smart jsou sice geniální, ale když už bych sem chtěl za komančů pašovat komiksy, asi bych si vybral jiný materiál. :D Pár jich doma německých mám, tak se podívám, kde je tiskli, ale možná že jsou už z doby po revoluci.
 • baatcha
  "Válkosvět", to jako fakt? :DDD
 • baatcha
  cyboy: Bomba, Tvůj koment mi rozzářil den. :)
 • baatcha
  Tak tohle je kur*a mrtě bomba, že to vyšlo!
 • baatcha
  Milo_Harwey: Zkoušeli to jiní, je to na jeho FB stránce dost časté téma. :)
  Doppelganger: To je pravá studnice pokladů! :D
 • baatcha
  I když ono to možná obecně odkazuje k temnotě, která v Batmanovi je od dětství (myslím, že poprvé se mu Bat-Mite v Černé rukavici ukázal na pohřbu rodičů). Prostě je tu veselý a barevný imaginární kamarád, za kterým se skrývá cosi hodně děsivého v podvědomí. Morrison je, koukám, široký materiál na slušnou psychologickou studii. :D
  Jinak ten jeho komentář je zmiňovaný zde: http://comicvine.gamespot.com/batman/4005-1699/forums/whats-riding-bat-mite-in-rip-538873/
 • baatcha
  Spacecore: Rozumím všem kritikům, protože Morrison dokáže psát docela nesrozumitelně, pokud člověk neví, na co odkazuje. Ale pokud to čtenář ví, užije si fantastickou jízdu na horské dráze, která v něm bude ještě dlouho rezonovat. A jak koukám u Tebe, i po čtvrté je ta jízda pořád stejný masakr.
  O chapadlovitém Bat-Mitovi se někde vyjádřil sám Morrison, že to je jeho pravá podoba v páté dimenzi. Ovšem pokud je tou pátou dimenzí představivost a Bat-Mite je ztělesněním Batmanova podvědomí, pak souhlasí to, co píšeš. :)
 • baatcha
  baatcha20.12.2019 14:07Providence
  Jezevec: Vydavatelská čest versus utopenejch pár set tisíc (milionů?) ve stoupě, to je tuhej souboj... :D
 • baatcha
  baatcha6.6.2016Koupím
  Koupím myšky: Anča a Pepík (sebrané myšky 1), Anča a Pepík opět v akci (sebrané myšky 3). Mail v profilu. Ď!
 • baatcha
  baatcha12.2. 17:45* Připomínky a návrhy
  Zack: Dobře jsi to spravil. Díky!
 • baatcha
  baatcha12.2. 11:19* Připomínky a návrhy
  Zdravím, asi jsem našel BUG. Psal jsem do diskuze zde https://comicsdb.cz/comics/8554/batman-navrat-temneho-rytire-3-vydani , pak jsem chtěl koment upravit, ale neuložil se, zůstala zobrazená původní verze textu. Zkoušel jsem dvakrát, dvakrát se stalo to samé, takže asi bug? Používám Firefox.
 • baatcha
  baatcha10.12.2020 17:05Pindárna
  Do zkurvený prdele, umřel Richard Corben. :(

 • baatcha
  baatcha20.11.2020 14:03Pindárna
  Karlito_69: Děkuju, dneska to všechno sepíšu a kamarádce pošlu. Myslím, že ten široký výběr možností ji potěší. Ostatně Morgavsa a Morgana by potěšila i mě. :D
 • baatcha
  baatcha19.11.2020 17:00Pindárna
  Milo - Díky! Vidíš, ten si vybavuju, že se mi ukázky líbily. Paseku čeknu, ta vydává supr věci. Díky za tip!
 • baatcha
  baatcha19.11.2020 16:48Pindárna
  Díky moc, to je boží seznam! Že mě ten Kůstek nenapadl, to se bude líbit i kamarádce! :)
 • baatcha
  baatcha19.11.2020 16:10Pindárna
  Ahojte, potřeboval bych trochu poradit. Čas od času se tu lidi ptají na doporučení komiksů pro děti. No a teď s tím přicházím já. :) Respektive, obrátila se na mě kamarádka, co má 7letého kluka a 5letou dcerku a ráda by pro ně doporučila nějaký komiks. A mě napadlo tohle:
  pro kluka: Výpravy do ztracených světů http://comicsdb.cz/comics/8318/vypravy-do-ztracenych-svetu, Disney Zlatá klasika: Don Rosa http://comicsdb.cz/comics/6586/disney-zlata-klasika-01-don-rosa
  pro dceru: My Little Pony http://comicsdb.cz/comics/7594/my-little-pony-komiksove-pribehy-01-navrat-kralovny-chrysalis
  No ale dál nevím. Poradíte mi prosím?
 • baatcha
  baatcha9.7.2020 16:29Slevy, výprodeje, bazary
  koudak89: A taky ten famózně předražený Labyrint světa a ráj srdce, co ho nikdy nikdo nekoupil, slevněný o 91 %. Díky za tip!
 • baatcha
  baatcha9.7.2020 13:58Sběratelský klub
  Mě teda "Tankerka" spíš než punk evokuje tanker a nepřijde mi, že by ten vtip fungoval podobně jako v angličtině. Nicméně se těším, v Crwi jsem ji měl hodně rád.
 • baatcha
  baatcha26.6.2020 12:18Filmový a hudební klub
  No jo, Keaton. Ale jak k tomu přijdou Val Kilmer a George Clooney, když první čtyři batmaní filmy jsou de facto jeden universe?
 • baatcha
  baatcha18.6.2020 19:24* Připomínky a návrhy
  Milo: Spousta lidí asi vnímá web jako svůj privátní prostor a nechtějí, aby jim ho někdo jiný "nabourával".
 • baatcha
  baatcha9.6.2020 16:03Povinná četba
  jh666: Přesně! Tohle je Danův třetí příběh Čtyřlístku, který napsal, a první, který nakreslil. A rozhodně je zatím nejpovedenější - už dlouho jsem se u Čtyřlístku nesmál nahlas! Ze všech současných autorů je Dan Černý nejblíž humoru a stylu Ljuby Štíplové.
 • baatcha
  baatcha30.5.2020 14:49Povinná četba
  seneke: Může to tak být, ale o Němečkově nástupci se diskutovalo už 15 let zpátky a on pořád kreslí dál a chrlí toho mraky. Jede sice na automat, ale když se snaží, má to furt koule. Ale takhle ochota redakce či přímo pana Němečka předat někomu na zkoušku kolík, když už ne rovnou celou štafetu, je mi nesmírně sympatická a a ukazuje to, že Čtyřlístek jako magazín rozhodně nepatří do starého železa a nebojí se nových věcí. O tom svědčí i číslo 664/665 http://comicsdb.cz/comics/7561/ctyrlistek-664-665-slavime-narozeniny , kdy se úvodní čtveřice objeví i v příbězích dalších hrdinů, tedy pokaždé v jiném výtvarnu.

  Otázka je, nakolik bude případný nový výtvarník schopný udržet čtyřlístkovský kánon, protože u nás si každý jede vlastní autorské výtvarno a určitě tak nedojde k tomu, co nastalo v případě Asterixe - že se nový výtvarník dokonale naučí styl svého předchůdce.
 • baatcha
  baatcha30.5.2020 14:37Povinná četba
  Hawwwran: Je to Lenny! :D
 • baatcha
  baatcha28.5.2020 13:21Povinná četba
  Bacha lidi! V červnovém dvojčísle Čtyřlístku 689/690 bude čtyřlístkovský příběh, který je komplet z dílny Dana Černého! Myslím, že je to porvé v historii, kdy vyjde příběh, který nekreslií Jaroslav Němeček. Samozřejmě když pominu neofiko undergroundové příběhy jako Čtyřlístek 666: Dětem vstup zakázán.

  A druhý mazec: určitě poznáte, kdo vystupuje v Nikkarinově příběhu Hubert & Hugo. Must have!
 • baatcha
  baatcha13.2.2020 13:45Art
  Ale úplně chápu, že někomu Corben nesedne. Někdy mi přijde naprosto geniální, ale občas jsou i pro mne některá jeho výtvarná rozhodnutí diskutabilní. Atmosféru číhajícího nebezpečí a tváře práchnivějících mrtvol umí jako nikdo jiný, ale jeho postavy jsou často spíš karikaturami, což je občas fajn a jindy to někoho může rušit při čtení.
 • baatcha
  baatcha12.2.2020 19:01Art
  Dalamar: Tak zrovna tohle (a celý Crooked Man) se mi ukrutně líbí. :D
 • baatcha
  baatcha12.2.2020 17:40Art
  Mrkněte tady na Corbenovu adaptaci povídky Clarka Ashtona Smithe The Vaults of Yoh-Vombis http://www.eldritchdark.com/writings/short-stories/258/the-vaults-of-yoh-vombis-%28adaption-by-richard-corben%29
 • baatcha
  baatcha12.2.2020 17:37Art
  Zack: William Hope Hodgson & Richard Corben: The House on the Borderland :)
 • baatcha
  baatcha13.1.2020 14:49Sběratelský klub
  Fimi: Neke! BOMBA!!!
 • baatcha
  baatcha9.1.2020 12:24Pindárna
  S amazonem mám zatím velice dobré zkušenosti a dávám přednost právě tomu německému, protože komiks mi dorazí řádově mnohem dřív než z britského nebo amerického.
 • baatcha
  baatcha9.11.2019 18:11Slevy, výprodeje, bazary
  robur31: Jó, taky jsem se k tomu ragálu nadšeně vrhnul a někdo si tam určitě vybere, ale jinak jde o standardní nabídku DC/Marvel, jakou mají i v Comics Pointu. A ceny bohužel normální, i když jsem díky spojení s Levnými knihami a názvem obchodu "Budget Books" očekával... něco víc odpovídající mému budgetu. :D
 • baatcha
  baatcha17.10.2019 14:11Sběratelský klub
  charvos: Že je to předvánoční pozlacený prd. Nic, co by už dávno a za mnohem menší prachy nevyšlo: "Najdeme zde vedle kompletních příběhů Stříbrný poklad a Konec Sahrbergovy bandy i nedokončený příběh z Mladého světa z roku 1994, scénáře a poznámky Jaroslava Weigela a črty a kresby k Lipsu Tullianovi jako fenoménu, jenž Káju Saudka s přestávkami zaměstnával více než dvě desetiletí." Viz. http://comicsdb.cz/comics/474/lips-tullian-stribrny-poklad-konec-sahrbergovy-bandy
 • baatcha
  baatcha18.9.2019 13:23Art
  Fimi: Výtvarno u Batmana vypadá famózně, ale kýčovité strašidelné holčičky a stotisíckrát omletá vražda rodičů, podaná v novém hávu, mě spolehlivě odrazují. Je to divné, že hodnotím na základě jedné stránky, ale jak znám mainstream, bude to krásně vypadající blbost. Nebo se pletu? Jediné pozitivum asi je plnočelná nahota BW. :D
 • baatcha
  baatcha2.9.2019 17:20Sběratelský klub
  Milo_Harwey: Doporučuji na ně nasadit štírky domácí! :) http://writingfantassy.wordpress.com/2018/03/24/kniha-jako-ekosystem/ Ale vážně, jak se ho zbavit? Řekl bych, že v prvé řadě jde o uskladnění knih. Pisivky se živí plísněmi na knihařském klihu, no a tyhle plísně se vyskytují ve vlhku. Takže bude důležité, zbavit se zdroje potravy pro pisivky - tedy nemít knihy v prostředí, podporujícím vznik plísní. Pomůže úklid v knihovně a lepší přístup vzduchu ke knihám. Nicméně pokud jsou pisivky schované tam, kde je klih, tak to znamená, že budou zalezené hlavně ve hřbetech knih, a tam se člověk špatně dostane. Takže nejspíš to bude jako s rybenkami v bytě, člověk se jich úplně nezbaví, ale pravidelným úklidem jejich populace výrazně klesá.
 • baatcha
 • baatcha
  baatcha28.5.2019 16:04Art
  GWB: Boží!!! Jeden "blbej" gif a taková spousta detailů, vtípků a ty propojené cykly, no mazec!
  A objevil někdo cameo Stana Leeho? :D
 • baatcha
  baatcha17.5.2019 17:43Filmový a hudební klub
  seneke: Za mě solidní meh. Stejně jako u animovaného Kameňáku mě trailer jednoznačně odrazuje. Oproti komiksovým předlohám totiž působí hrozně unyle. Výtvarně je o několik tříd níž originál, prostě standardní anime bez osobitého vizuálu, který oba komiksy měly. Chybí původní dynamika, barevnost, atmosféra... všechno to, co oba komiksy dělalo výjimečnými. I když s tou barevností by mě někdo mohl chytit za slovo, když Kameňák vyšel ve třech barevných verzích. Ale z traileru mi holt připadá, že ani zdaleka nedosahuje úrovně své předlohy. Možná mě někdo vyvedete z omylu...
 • baatcha
  baatcha12.5.2019 15:32Filmový a hudební klub
  seneke: Paráda! Ale měli by ho ještě trochu potunit v cgi. :D
 • baatcha
  baatcha30.4.2019 15:19Poznej comics nebo postavu
  Karlito_69: Myslím, že nic strašidelnějšího než tohle tam nebylo http://youtu.be/q7CI2vnl3cY?t=217 . Možná tak ještě čaroděj Zababa, ale to je spíše hluboce lidská, tragická postava. :D
 • baatcha
  baatcha29.4.2019 16:47Poznej comics nebo postavu
  druhý řádek čtvrtá - Víla Amálka
  ale jinak v tom totálně plavu :D
 • baatcha
  baatcha7.4.2019 16:35Filmový a hudební klub
  Draco nobilis: Bohužel to vidím stejně. 120 minut budeme dojatě sledovat, jak to chudáček zneuznaný komik ve zlém světě víc a víc nezvládá, až se z něj konečně stane pan J. Z traileru čouhá Kameňák jak sláma z bot... Myslím, že jediné, co na filmu bude zajímavé, budou chvíle, kdy hlavní postavě začne hrabat a my budeme po dávkách dostávat rodícího se Jokera.
 • baatcha
  baatcha8.2.2019 18:59Filmový a hudební klub
  seneke: Tak to já viděl verzi se zastřelením :D A jsem rád, protože ta scéna funguje emočně skvěle. Teď jsem si na YT dohledal tu cenzurovanou a ta je sice mrazivá, ale emoční náboj je fuč. Kažopádně jsem si u filmu pobrečel, ten centrální twist je tam vážně děsivý. Budu dál sledovat. :)
 • baatcha
  baatcha8.2.2019 18:18Filmový a hudební klub
  seneke: Díky za tip na Batmana Beyond! Zatím jsem viděl Return of the Joker a je to fakt povedené a hlavně nečekaně brutální. Jako, kam se na tohle hrabe postřelení Babs Gordonové v Kameňáku, tady jde Joker úplně na dřeň. A vlastně jsem si oblíbil i ten kostým nového Batmana, když mi došlo, že je z 99 % vymodelovaný podle toho, ve kterém se v roce 1939 Bat-Man představil veřejnosti. A to já můžu. Díky!
 • baatcha
  baatcha1.2.2019 19:49Filmový a hudební klub
  seneke: Popravdě si jej pamatuju z tv, kde jsem jej sledoval jako malý a kde nahradil mnou zbožňovaný Batman: TAS. A dal jsem možná tak jeden díl, maximálně půlku druhého, protože mi to po kresleném klasickém Batmanovi přišlo jako kopanec do koulí. Hlavní hrdina byl najednou místo Bruce Waynea nějaký no-name puberťák, Batmobil létal, ale hlavně celá atmosféra se změnila z temné noirové gotiky do akční postapokalypsy... (čili mě dost překvapuje, když tenhle seriál vidím charakterizovaný jako "výborný a geniální"). Možná teda stojí za to, dát mu druhou šanci... :)
 • baatcha
  baatcha8.6.2018 18:21Povinná četba
  louza: Jóóó Gaiman. Jak já jej miloval, když tu vycházel čb Sandman! Pak jsem si od něj natěšeně přečetl knižní Nikdykde, Koralínu a nějakou knížku povídek, a zjistil jsem, že ten chlapík ale vůbec neumí psát - respektive ve 3/4 každé knížky se dostavila nuda a ztratilo to tah na branku. Od té doby se na jeho tvorbu dívám hodně skrze prsty (pak jsem dal ještě šanci jeho Batmanovi, tedy Whatever happened to Caped Crusader?, což taky stálo za starou belu.) Takhle - v jeho podání mě pokaždé velice baví koncept a detaily, ale zpracování a celek mě nedokáže uspokojit.
 • baatcha
  baatcha8.6.2018 10:41Pindárna
  Zdravím lidi, měl bych na Vás zdvořilý dotaz na postavu jménem Black Knight. Včera jsem na něj narazil při čtení Doctora Strange: Do nitra Temné dimenze (NHM #026), kde je živý a zdravý poté, co byl ve Válce Avengers proti Defenders (UKK #110) proměněn Enchantress v kámen. Je tam taky zmíněno, že mezitím byla jeho kamenná socha rozbita, ale konkrétní příběh zmíněný není. Nejsem si schopný vzpomenout, jestli ten příběh u nás vyšel, a při namátkovém procházení UKK knih s Avengers jsem na něj nenarazil, i když se to asi odehrálo právě v sérii Avengers. Netušíte?
 • baatcha
  baatcha30.4.2018 16:57Sběratelský klub
  Doppelganger: Vůbec by mi nevadilo, kdyby pokračovali. Už jsem si tak nějak zvykl na tu nízko nastavenou laťku... :D I když je pravda, že Vicarem se uzavře těch slibovaných 5 dílů Zlaté klasiky (byť Life and Times jako plánovaný 5. díl nakonec vyšel mimo edici) a víc toho Egmont nesliboval.
 • baatcha
  baatcha16.3.2018 15:59Povinná četba
  andre: Bohužel netuším, jediné info je tady http://www.egmont.cz/disney-zivot-a-doba-skrblika-mckvaka/ . V textu stojí, že "Život a doba Skrblíka McKváka je souborem dvanácti příběhů..." a to vypadá dost nerozšířeně, ne?
 • baatcha
  baatcha16.3.2018 08:27Povinná četba
  Tak se to blíží!
 • baatcha
  baatcha29.12.2017 17:56Filmový a hudební klub
  Prdel, ú-u!
 • baatcha
  baatcha12.12.2017 13:10Povinná četba
  Draco: Muhehe, super nápad! :)))
 • baatcha
  baatcha11.12.2017 10:41Povinná četba
  George Walker Bush : Právě, přišlo mi velice zvláštní, že jednoho dílu je hafo a je ve všech e-shopech a Levných knihách, zatímco druhý díl je všude vyprodaný a k nesehnání. Tak já asi po letech zase zamířím do knihovny a naučím se žít s představou, že prostě nemusím všechno vlastnit. :D
 • baatcha
  baatcha11.12.2017 09:08Povinná četba
  trudoš : Díky, tak naděje přeci jen trvá! :)
 • baatcha
  baatcha10.12.2017 17:05Povinná četba
  Pánové (a dámy), tenhle můj dotaz sice není na komiks, ale také se jedná o brakovou četbu, čili je to z podobného soudku. Sháním knihu Nick Carter: Bodnutí dýkou a jiné příběhy. Jedná se o druhou ze dvou knih s detektivem Nickem Carterem, který je u nás známý z filmu Adéla ještě nevečeřela. První díl je k sehnání v Levných knihách, ale o druhém neví ani knihkupci, ani provozovatelé antikvariátů. Dokonce jsem se setkal i s názory, že kniha byla jen avizovaná a nikdy nevyšla. Dokázali byste mi někdo poradit, jestli má vůbec smysl po ní pátrat? Díky moc!
 • baatcha
  baatcha7.12.2017 16:35Filmový a hudební klub
  Fajn, odvolávám, po zoufalém rozjezdu je osmý díl konečně dobrodružná klasika... a jdu koukat na devítku. :D
 • baatcha
  baatcha5.12.2017 13:03Filmový a hudební klub
  Tak po čtvrtém díle můžu s klidným svědomím prohlásit, že nové DuckTales stojí za vyližprdel. Nemají dynamiku, kouzlo ani morální náboj původního seriálu. Pořád trochu doufám, že se tvůrci teprve rozjíždějí a budují si prostor pro větší příběh, tedy hledání Delly Duck. Ale zatímco v původním seriálu bylo pět úvodních dílů v podstatě jednou velkou honbou Skrblíka a synovců za pokladem, který vyvrcholil famózní epizodou "Příliš mnoho zlata škodí", v novém seriálu se tvůrci stále plácají v Kačerově, a to na oslavě narozenin mámy Rafanové, při hledání Skrblíkova desetníku, ztraceného v automatu na sodovku, při uklízení knížek do knihovny... K tomu se Donald hned po prvním díle někam ze scénáře vytratil, a ve finále je tak nová úvodní znělka, nacpaná odkazy na Barksovská dobrodružství v dalekých krajích a ztracených zemích, jedna velká promo lež. Ach jo, strašná škoda a velice promarněná příležitost. :(
 • baatcha
  baatcha28.11.2017 10:20Pindárna
  Ter: 4 dny zpátky mi Albatros ohledně objednávky Barkse psal tohle:

  Dobrý den,
  děkujeme za Vaši objednávku v e-shopu Albatrosmedia.cz. I když mnohem raději posíláme jen dobré zprávy, musíme Vás upozornit na možné zpoždění termínu odeslání Vaší objednávky. Došlo k významnému nárustu počtu objednávek a současně se prodlužují termíny dodání také u dopravců. Proto dochází u všech zásilek aktuálně k prodloužení doby jejich doručení až o 5 pracovních dnů.

  Prostě žůžo labůžo. Ovšem dokonce už i na stránkách Egmontu je kniha k objednání, takže podle mě je její dostupnost na pultech otázkou pár dní. Mimochodem, kdy to mělo vyjít původně, v červenci?
 • baatcha
  baatcha24.11.2017 09:56Pindárna
  Tak jo, zdá se, že Egmont/Albatros se probral z kačeří katalepsie. Právě mi dorazil mejl, že má zářijová objednávka Barksovy Zlaté klasiky byla odeslána ke zpracování... Tak asi hurá, že ano.
 • baatcha
  baatcha21.11.2017 22:16Pindárna
  No to mi ho teda vyndej, neměla 16. 11. vyjít ta dvakrát odložená Disneyovská Zlatá klasika s Carlem Barksem? Se z toho dementního Egmontu fakt poseru. :(
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 7 (cca 1563 Kč)
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0