brkowycz

brkowycz
brkowycz | 4.9.2018 | Modrá Crew #05 - Třetí zákon #3, 4

Hodnotím oba dva díly podprůměrně. S tímhle komiksem mám hned několik problémů. Za prvé do žánru nepřináší nic nového, opakuje jinými autory zavedená klišé "šokujících odhalení" z dob Krista nebo prvních apoštolů. Okolnosti těchto odhalení pak uměle konstruuje, nestaví je na žádných základech. Říkejte si o Danu Brownovi co chcete, ten člověk má aspoň tu snahu si místa, o kterých píše, projít, a navléct své vyprávění na autorsky vytvořenou interpretaci již existujících uměleckých děl. Tady pátráme po jistém třetím zákoně, který by měl spustit apokalypsu... dát jeho držeteli neomezenou moc... nebo spustit apokalypsu skrze to, že je někomu dána neomezená moc. Autor asi ale vůbec nepochytil význam slova zákon (smlouva mezi člověkem a Bohem). Zákon je zde prezentován spíše jako magická zbraň, jejímž získáním člověk bude vládnout nad ostatními, což v rovinně smlouvy Boha s člověkem nedává moc smysl. Tím chci říct, že se autor nenamáhal použít aspoň křesťanskou nebo židovskou legendu pořádně, jako to dělá třeba Carey v Luciferovi. Spíše to působilo, že si přečetl pár článků ve francouzské variantě Epochy, a na základě kusých představ slátal tenhle příběh.

Jednotlivé panely byly často nepřehledné, musel jsem několikrát číst, abych se zorientoval, co se vůbec děje a kdo s kým mluví. Například tři hrdinové vstoupí do komnaty, kde vyruší strážného, který se dá na útěk. Dva hrdinové se spolu na dalších třeba deseti panelech vybavují a až potom otočíte stranu a vidíte třetího hrdinu, jak se pere se strážným. Najednou, z ničeho nic vlastně, sledujete souboj mimo původní komnatu, s nějakým no name strážným a vlastně nevíte, co se děje. Jak jste se tam dostali? "Nevynechal jsem stránky?" ptáte se sami sebe a zuřivě listujete, abyste si všimli, že na malinkém obrázku v pozadí asi o deset panelů dříve vidíte, jak třetí hrdina vybíhá za strážným, kterého vstupem do komnaty vyrušili. Jenže jejich souboj je znázorněn o tolik později. Je hrozně roztříštěná logika akce - přeci by dávalo smysl ji konstruovat takto: vlezli jsme - strážný nás běží nahlásit - pacifikace strážného - pak teprve se bavíme o tom, co jsme našli. Nedává smysl celou posloupnost děje dadaisticky obrátit.
Finále byla učiněná hrůza, nepřehledná akce, odhalení k smíchu, vůbec doteď nevím, co dělali v historické fikci týpci ovládající havrany, no prostě děs a hrůza.
Kresba je sice na první pohled líbivá, ale autor evidentně neměl snahu trochu si nastudovat o Praze, nebo o Čechách jako takových, přitom by se stačilo podívat na jeden dva dobové obrazy a víte. Na Českém venkově jsou hory a dlouhá údolí, v Praze zase není vykreslen jediný dobový monument (zatímco v Paříži autor divoce na každém druhém panelu rozkresluje Notter Dame). Mrzí mě, že takové super věci, jako je Rex Mundi tady prostor nedostali, ale vyšla tahle příšerná slátanina.
Klady: Autorovi se docela daří udržet psychologii postav, jednotlivé charaktery se až na výjimky nechovají nějak nelogicky. Sem tam to působí jako příjemný roadtrip, a pokud autor zrovna nekreslí objekty, u kterých tušíte jak vypadají, je kresba opravdu hezká. To ale nestačí.

Zkrátka a dobře, pokud nejste úplně ujetí na tom, abyste měli na svých Modrých Crwích všechna číslíčka od jedničky až po... nevím kolik, tak tohle vynechte. Já si to koupil jenom kvůli tomu, abych měl "všechny díly ve sbírce", ale ani zato to nestálo. Ztráta 500 Kč, ztráta asi 5 hodin času.

PS: Proč se vůbec jednotlivé kapitoly jmenují po evangelistech? Protože jsou čtyři? Má to nějaký hlubší přesah? Odkazuje to nějak na ta evangelia? Tohle je přesně jedna z těch věcí, co mi na tom vadila: když mám čtyři kapitoly a pojmenuji je po čtyřech evangelistech, a myslím si, jaký nemám biblický wow efekt? Jenže bez přesahu je ten symbol prázdný jak velikonoční vyfouklé vajíčko. Kapitoly se mohli jmenovat klidně John, Paul, George a Ringo, taky byli čtyři. Dávalo by to asi stejný smysl.

brkowycz
brkowycz | 9.8.2018 | Skalpy #08: Abys byl spasen, musíš hřešit

Naprosto úžasný, jsem uchvácen. Vždycky mezitím, než vyjde další díl, úplně zapomenu jak strašně je to dobrý. Občas se mi v poslední době stává, že čtu komiksy a nijak extra mě nebaví. Říkám si vždycky "Možná jsem z toho vyrostl? Možná už komiks prostě není médium, které by ke mě promlouvalo?" Velký prd, jen nečtu ty opravdu kvalitní. Skalpy je must have pro všechny nadšence drsných kriminálek, pro všechny fanoušky kvalitních scénářů, pro lidi, co dokáží ocenit plastické postavy a napínavé příběhy.

brkowycz
brkowycz | 26.6.2018 | Temná věž #05: Bitva na kopci Jericho

Vlastně mi komiksová série Temné Věže dost připomíná tu knižní. Všechno to vypadá hrozně supr a zajímavě a nakonec je to spíš nafouklá bublina. A hlavně se to dost opakuje, nebo se mi to jen zdá, že je snad od prvního dílu někdo zrazuje? Navíc se komiks odehrává "o devět let později" po předchozích událostech, ale autorovi se absolutně nepodařilo vykreslit nějak tenhle posun v komiksu. Postavy v komiksu jsou navíc úplně ukrutně plochý, Roland je nevýraznej, nepůsobí jako vůdce nebo "poslední vzdor" zlu. Celý tenhle díl je celkově nastavená kaše, všechno tohle se dalo pořešit v rámci minulé knihy.

brkowycz
brkowycz | 31.5.2018 | Knihy magie

,,Úplně na první dobrou jsem si pomyslela, že se i Gaiman chce svést na harrypotterovské vlně." - skutečně to tak vypadá! Neil Gaiman se sedm let před vydáním Harryho Pottera zdánlivě veze na jeho budoucí vlně v magickém příběhu o obrýleném chlapci a jeho oblíbené sově, který proniká do tajemného světa magie, o jejíž existenci neměl zprvu tušení. Zní to dost podobně, ale čtenář dostává něco zcela úplně jiného a já jsem se nemohl při čtení ubránit dojmu: Tohle je ten starý dobrý (respektive mladý dobrý) Neil Gaiman, jehož scénáře mají tolik vrstev, kolik cibule. Promyšlené dialogy vypráví příběh, a zároveň slouží jako autorova platforma pro vyjádření vlastní víry (nebo filosofie), že světem hýbou příběhy a součástí příběhů je magie. Člověk po dočtení takového příběhu pak může večer čumět na hvězdy a chvilku si připadat, že je víc, než vak tuků, žluče a další spousty mazlavých věcí, která se veze na šutru vesmírem kolem plynové koule. V dnešní době podle mě Neil Gaiman dost vykrádá sám sebe a recykluje svoje příběhy , ale tohle je fakt super, je to jako číst Alana Moora... nebo Sandmana... Lucifera...

brkowycz
brkowycz | 22.5.2018 | Y: Poslední z mužů #10: Odpovědi

Mno problém je, že celou dobu si myslíš, že je to hlavně o tom, co způsobilo katastrofu, která pozabíjela všechny muže... a nakonec se to vlastně nedozvíš. Nebo skrze knihu narazíš na desítky různých názorů, co to způsobilo, ale ani jeden z nich není autorsky prezentován jako ten pravý. Navíc je to hrozně naivní, jak píše každý. Yorrick je zamilovaný do své snoubenky a nechce jí být nevěrný, a přitom je sám chlap na zemi plné žen. Na druhou stranu jsou postavy ve své naivitě celkem sympatické a podle mě je to docela solidní road story. Přijde mi, že to každý dočte a vlastně ani neví proč :D je to jako takový ten kamarád z party, co je tak trochu looser, nemá žádnou holku, není s ním nijak velká sranda, ale vy ho berete, protože by nikoho jinýho neměl, a protože by to nebylo spravedlivý, aby nikoho neměl, když má v jádru dobré srdce.

brkowycz
brkowycz | 17.5.2018 | Pochmurný kraj #01: Hejna běsů

Horor v komiksu je úplně jiný, než horor ve filmech. Zatímco stříbrné plátno se mnohdy spoléhá na laciné lekačky a obluďáky, v komiksu, stejně jako v knize, je třeba hororový žánr stavět jinak, a to přes pečlivě budovanou atmosféru. Tohle se podle mě Pochmurnému kraji daří. Atmosféru vytváří šikovně ruku v ruce scénář s velmi povedenou kresbou. Osobně si myslím, že stojí za povšimnutí a hodně se těším na další díly.

brkowycz
brkowycz | 26.10.2017 | Mýty #12: Doba temna

Páni, úplně jsem teda zíral! Minulý díl uzavřel obrovský kus příběhu, který sledujeme od prvních stránek série a tak se nabízela otázka "Co bude jako teď dál, to budeme číst sto dílů něčeho, co bude vlastně jen epilog?" Odpověď je nasnadě: HOVNO! Sotva čtenář jaksi taksi vystřízlivý z finále první části série, servíruje Willingham už druhý chod. A ačkoliv je tento nášup trpký a pálí z něho oči, je obdivuhodně snadno stravitelný. Knihou sem prosvištěl jak nic, najednou byl konec. Po 84 dílech se neřítíme do finále ani omylem, ba naopak. Pořád je to fakt dobrý.

brkowycz
brkowycz | 28.6.2017 | Temná věž #01: Zrození pistolníka

Temná Věž se mi dostala do rukou úplnou náhodou a já si řekl "Ok," a vrhl se na Kingovu předlohu, aby mi ji zbytečně komiks nevyspoileroval. Nikde jsem neměl moc šanci se k tomu vyjádřit, tak to udělám teď.

Kingova sága mě naprsoto uhranula prvním dílem, kde je strašně znát, že to psal jiný, dávný King. Mix westernu s fantasy s prvky křesťanství, apokalypsy a tarotu, byl pro mě něco zcela nového a neokoukaného, k zhltání čtivého. Nabudilo mě to a četl jsem i další díly, nikde se však Kingovi nepodařilo navázat atmosféru na původní díl, spíš se plácal odnikud nikam, bylo vidět, že sérii nemá vůbec promyšlenou (což sám přiznává). Snový postapokalyptický svět plný tajemství vystřídali různé další světy, méně tajemné, vmísení Ameriky dvacátého století do příběhu, nakonec mezi postavami začne vystupovat i sám Stephen King, což je podle mě nešťastné a nebavilo mě to. Dále mi hrozně vadila řada deus-ex-machina situací, kdy se King za scénáristické berličky (někdy tedy spíše invalidní vozíky, celé kolony scénáristických sanitek) vůbec nestydí, a ještě je v knize drze přiznává. Pro někoho to může být zajímavé, pro mě je to líná scénáristika, kterou nemám rád. Konec celého putování mě navíc nezaujal a opět bylo vidět, že King si prostě s celou sérií neví rady.

Zde je podle mě šance komiksu. Bude se držet v šlépějích knih, nebo zkusí Rolandův svět aktualizovat a vychytat všechny ty věci, co se Kingovi nepovedli? Začíná to nadějně, neboť tato kniha hned na začátku představuje Karmínového Krále, tedy záporáka, kterého si King narychlo vymyslel jednu nebo dvě knížky před koncem, aby měl jeho hrdina čemu čelit. Působilo to na mě, jako kdyby Frodo šel do Mordoru a v knize "Návrat krále" napsal Toliken "Jo a v Mordoru je fakt zlej čaroděj, vlastně". Komiks staví Karmínového krále na začátek Rolandova putování, a dává scénáristům do budoucna možnost pracovat s postavou prastarého zla po celou dobu, čímž bude dílo nepochybně působit mnohem provázaněji, a ne jako sled "honem-hurá-nápadů".

Komiksu se dále na nějakých 160 stranách obrázků podaří vylíčit celkem úspěšně asi 800 stran dlouhou knihu Čaroděj a Sklo. To nepovažuji za zvláštní výkon, protože v Čaroději a Sklu prostě Roland asi 500 stran souloží se Susan a nic jiného se tam neděje. Děj v komiksu působí trochu skočně, pravda, nejsem si jistý, jak dalece se podařilo vykreslit postavy (to se zase Kingovi podařilo dobře, a ještě aby ne, když se asi 500 stran akorát vykecávaj). Jelikož znám postavy z předlohy, bylo těžké posoudit, jak dostatečně jsou v komiksu představené. Co mě trochu zamrzelo je závěr, který si opravdu možná zasloužil lepší a delší propracování, nějaké budování napětí.

Závěrem tedy musím říct, že mě to příjemně překvapilo. Nečekal bych, že po zklamání, kterým pro mě byla série Temná věž, bych se chtěl pouštět do dalšího dobrodružství s Rolandem a jeho Ka-tet, ale asi budu muset, protože mě to chytlo. Zajímavý svět, solidní kresba, příběh je lépe provázaný s mýtem o Věži než to bylo v Kingových knížkách, já si to užil a jdu do druhého dílu.

brkowycz
brkowycz | 25.5.2017 | Modrá Crew #03 - Okko: Cyklus vody

Tohle je vlastně opravdu zábavný! Fantasy svět v prostředí Japonska je pro mě neokoukaný a přišel mi nápaditý.

Ze začátku sem se nemohl začít. Prvních deset stránek jsem porůznu četl snad čtyři dny, vždycky sem si přečetl jednu, ale nějak to neudrželo mou pozornost, ale jak příběh ubíhal, bylo čím dál těžší jej odložit. Může za to zejména sympatická banda hlavních hrdinů. Rónin Okko, který zde funguje jako morální vzor a hlavní sekáč, věčně opilý mnich, který v kritických situacích vyvolává kami na pomoc v boji proti nepřátelům, tajemný obrovský ranař v masce, o jehož minulosti nebo postavě toho víme jen velmi málo. Celé je to vyprávěné z pohledu mladého chlapce, který se dá Okkovi do služeb a v dobrodružství je doprovází. Nechybí tu klasická evropská lehká erotika, exotické ostrovy, hlášky, démoni, čarodějové, bůžci a cunami.

Přijde mi nefér, že slaboučkého Ekha s pěknou kresbou sme dostali dvě Crwe a Okko je jednu. Já chci rozhodně všechny příběhy!

brkowycz
brkowycz | 7.4.2017 | Skalpy #06: Hlodání

To je náser!!!!! Totální bomba!!!!

brkowycz
brkowycz | 30.6.2016 16:55 | Pindárna

Ahoj všem, chtěl jsem se zeptat, pořád strašně váhám, jestli jít do dalšího dílu Batmana dua Snyder a Capulo. Soví tribunál mi přišel jako celkem slušný nápad i atmosférický komiks (ze začátku), ale mě prostě strašně vadí scény, kde záporák jednou přežije pád ze střechy, načež ho probodnutý Batman umlátí k smrti. A navíc z Batmana chčije krev na všechny strany, je úplně domlácený a stejně to rozchodí. Prostě pro někoho je to třeba v superhrdinských komiksech normální a přehlédnutelná trivialita, pro mě je to fakt těžce skousnutelný problém, který mi zkazí zážitek ze čtení. Ten "Ticho" závěr to podle mě už jen dodělal, navíc to bylo průhledné snad od první stránky.
Smrt rodiny mi také přišla ze začátku hrozně super. Sice Joker s odříznutým obličejem mi přijde prostě taková chuť "šokovat", která už je ale tak přes čáru, až to hraničí s trapností, ale to jsem nějak dokázal zkousnout. Přišel mi ten Joker slušně démonický... jenže ten závěr byl zase úplně bez koulí. Mohlo to být zásadní a bylo to plytké nic. Opět, jak je to v Cimrmanovi, "Prvky očekávání následovali prvky zklamání." Jak je to tady tentokrát? Měl někdo podobné pocity u Sov a Smrti, ale tenhle díl se mu líbil? Nebo je to ještě horší?

brkowycz
brkowycz | 18.5.2016 17:28 | Pindárna

GWB: To mi přijde fakt super, nějakou sbírku kratších komiksů tohohle ražení bych hned bral.

brkowycz
brkowycz | 12.4.2016 18:56 | Pindárna

Killing Joke: Díky za info. Je teda zvláštní, že já, coby odběratel newsfeedu na eFBíčku a věrný fanoušekl Hellboye, nemám tušení, že by se letos chystal další díl, navíc co jsem zběžně projel roky vydání, bylo to vždycky jednou za rok/dva. To není rozhodně kritika tvé informace, spíš pozastavení nad jejich marketingem.
To, že někdo nerad leze na FB se nedivím. Probrat se skrze tuny reklam a stupidních příspěvků "přátel" k něčemu hodnotnému, to je skutečná výzva, jež jsou schopni čelit pouze lidi, co mají v práci opravdu hovno co dělat. Jako já.

brkowycz
brkowycz | 6.4.2016 08:21 | Pindárna

Kapis: Info o 11. Hellboyovi nemám, ale vzhledem k tomu, že letos vytlačili dotisk trojky a desítku + se chystají ZTVDB Hellboye, nečekal bych jedenáctý díl dřív než příští rok. Nebo pro upřesnění, CC rozhodně o pokračování klasické řady Hellboye (jakože ještě letos) žádné info nedávalo.

brkowycz
brkowycz | 28.1.2016 12:46 | Filmový a hudební klub

Jo a samozřejmě na konci dílu se objevuje černý archanděl, který řekne, že se do světa začínají dostávat démoni, takže identická zápletka jako u Constantina. Zatím, co ten dával smysl a měl nízké ratingy, Lucifer smysl nedává a má vysoké ratingy.

brkowycz
brkowycz | 28.1.2016 12:43 | Filmový a hudební klub

Kapis: Já viděl pilot už někdy loni, kdy ho pustili ven a měl giganticky kladné ohlasy. Jako stává se, že se mi film/seriál nelíbí, nebo mě nebaví, ale tak nějak dokážu pochopit, proč se líbí jiným lidem. Ale ty koky, tohle? Tak ukrutně příšernou sračku jsem snad v životě neviděl!!! Jediné, co je tam dobré, je casting Lucifera - Tom Ellis se na něj opravdu hodí. Ale zbytek od alfy až po omegu brutální superodpad, dám si raději šest sérií Ordinace v růžové zahradě než tohohle multiprůjmu. Pusť si to, budeš se smát a valit oči, jak se dá něco doopravdy zkuvit. Trochu lákadlo: pán zla a vládce hříchu pomůže nějaké dívce od drog ke kariéře zpěvačky. Seriál začíná ve chvilce, kdy ona za ním přijde a děkuje mu, že jí pomohl. A co mu prý dluží, vždyť "Já myslela, že jsem podepsala smlouvu s ďáblem" a on jí odpoví (držte se, teď se fakt držte), že po ní chce akorát slib, že se nevrátí k drogám(!!!!!!!!!!!!). Když jí pak projíždějcí auto zastřelí, Lucifer prakticky v slzách přísahá, že vypátrá jejího vraha. V tu chvilku vstupuje anorektická vyšetřovatelka ála casting béčkovýho porna, na kterou Luciferovo osobní kouzlo nepůsobí. Alan Moore už nikdy nikde nebude vykládat, že jsou jeho komiksy špatně převedený do filmového formátu.

brkowycz
brkowycz | 12.1.2016 13:25 | Pindárna

Nejde a je to dobře, aspoň si člověk dvakrát rozmyslí, než něco plácne a navíc vždycky může napsat "po letech, když sem zestárl, změnil jsem názor" - nebo tak něco. Je to náhodou super, člověk aspoň pak vidí, že něco, co mu nesedlo třeba v 18ti, se mu naopak může velmi zalíbit v 30ti (a obráceně) - pro mě je to přínosnější, než pokoutné mazání komentů.

brkowycz
brkowycz | 25.11.2015 11:26 | Filmový a hudební klub

Mě teda Jessica Jones velmi překvapila, komiks jsem neznal a přijde mi to úplně skvělý. Mě to sedí mnohem víc než Daredevil, tím jak je to pěkně temný a velmi dobře budovaný děj. Ještě jsem to nedokoukal, ale první vyloženě výplňová epizoda byla snad až šestá, takže to i docela šlape. Pro mě je to seriál top kvality.

brkowycz
brkowycz | 11.9.2015 10:31 | Pindárna

Chápu, že má teď BBArt nějakou krizi co se komiksů týče, ale když tak sleduju poptávku na netu, tak "Pod dekou" by se v reprintu určitě uživilo...

brkowycz
brkowycz | 11.9.2015 10:26 | Pindárna

andre: no kakraholte, já to sháním už nějaký pátek (asi dva roky) a zatím úplně bez úspěchu :/ googluju, procházím krámy, nikde nic. Tak jsem rád, že mám aktivního konkurenta :/ sice to není komiks, ale taky se zeptám: neválí se někomu doma první díl Řady nešťastných náhod? Tu také sháním už x let a pořád nic :/

Aktivita

Naposledy přihlášen: 25.3.2019 15:11
Komentáře u comicsů: 343
Hodnocení comicsů: 339
Příspěvků ve foru: 87

Sbírka (z CDB)

Četl: 2 (cca 1698 Kč)
Má: 448 (cca 148673 Kč)
Chce: 5 (cca 2775 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0