trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 18.11.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #084: Squirrel Girl

„O jakých nepřátelích to mluvíš? Jsi neporazitelná Squirrel Girl! Kdo by tě neměl rád?“
Tohle je bezesporu ten nejstřelenější superhrdinský komiks, co u nás v tomto roce vyšel, Deadpoola a Harley Quinn nevyjímaje. Ostatně co se dalo čekat od hrdinky, která je jakousi mutantní verzí přerostlé veverky v lidské podobě? Už v knize Great Lakes Avengers jsem to považoval za dosti absurdní nápad, ale teprve tady pochopil, jak moc je celá ta věc vlastně veliká. A zábavná. A dobře napsaná. Protože když už nic jiného, Squirrel Girl je dokonale svá, zcela se vymykající zaběhnutým konvencím, ať už jde o sexy postavu (kterou nemá), nebo mimózně holčičí humor. Je samozřejmě otázkou, nakolik si Ryan North a Erica Hendersonová dokázali poradit se sérií jako celkem, protože konkrétně tady nabízí jen takovou rozehrávku, přičemž veverky a žaludy se rychle okoukají. Ale už pátý sešit dokazuje, že tvůrčí představivost ani schopnost vtipné sebereflexe jim nechybí, takže bych z toho do budoucna strach neměl.

trudoš
trudoš | 13.11.2019 | Batman: Kameňák a další příběhy

Rozhodně jeden z těch netopýřích komiksů, který stojí za to mít doma, i když fanoušek Bati nejste. Chytré, komplexní, atmosférické, komorní, jednoduché a přitom skvostné. Přičemž ačkoliv jde oproti slavnějším albům jen o tři povídky, v tomto případě platí, že čím kratší, tím lepší.
Sbírku otevírá Ed Brubaker, z jehož rukou nepochází nic menšího, než Criminal a Gotham Central, takže se můžete těšit na poctivou kriminálku, kde charaktery protagonistů jsou stejně pokřivené, jako zločin sám. Trochu zklamáním je, že příběh nevyrukuje s žádnou drtivou pointou, přestože čtenář ji nějak podvědomě čeká. To už holt patří k tomu, když vás předchází pověst mistra svého oboru. To ovšem vynahrazuje další pán na holení, jímž je geniální Alan Moore. Ten rozehrává skutečnou chuťovku, která se vám nejen že zažere pod kůži, ale tvoří i výraznou součást kánonu DC univerza. Posledním v pořadí je pak kraťas Briana Bollanda, jenž dokonale vypointuje jak knihu samotnou, tak celý mýtus Temného rytíře. Lahůdka.

trudoš
trudoš | 12.11.2019 | NOE #01: Trest za krutost

Komiksový zážitek roku se nekoná, ale jako drsná dobrodružná fantasy funguje Noe bez problémů. Líbí se mi přitom zpracování biblických motivů, předimenzovaných do postapokalyptických kulis a tak stravitelnějších pro geekovské čtenáře. Problém je, že dějově je to strašně jednoduché a zároveň se příběh okatě vyhýbá příliš brutálním zvratům. Takže umírají zvířátka, ale lidé ne, a když už náhodou ano, tak jenom ti špatní. A ačkoliv je Noeho svět nihilisticky atraktivní, chybělo mi zdůvodnění pro záchranu lidstva jako takového. Oni totiž autoři vlastně celou dobu říkají - ejhle člověk, špatné to sémě, bude třeba je zničit. Jako proč ne, ale co dělá Noeho jiným, než jsou ostatní? Proč jsou všichni degeneráti, jenom on ne? Modří už vědí, páč mají Starý zákon v malíku, ale ostatní soutěžící si to budou muset dohledat v učebnicích katolické výchovy, což úplně nekoresponduje s tvůrčím úmyslem samostatného dramatu. Každopádně doufám, že s dalším dílem přijdou nějaké skutečně zajímavé komplikace.

trudoš
trudoš | 11.11.2019 | Lucifer #09: Crux

I když jde opět o album, působící dojmem nastavovaného předkrmu před přibližujícím se hlavním chodem, mají jednotlivé příběhy rozhodně něco do sebe. Mike Carey i Peter Gross zkrátka umí. Do finále už mnoho nezbývá a já jsem skutečně zvědav, jaké trumfy má Světlonoš v rukávu, protože jinak to pro něj a pro lidstvo nevypadá zrovna růžově.
V deváté knize se tedy primárně definují pozice černých a bílých figur na šachovnici jménem Tvárné nekonečno. Takže se protentokrát Lucifera ani moc nedočkáme, zatímco Lilith a Mazikken mají prostoru víc než dost. A snad jen kromě první povídky Osmý hřích, která vytahuje na světlo boží starší postavy, na něž většina z nás už dávno zapomněla, drží Crux vesměs pospolitě. Já osobně jsem si nejvíc užil příběh Jahveho taneček, jenž skrze Elaine nenásilnou formou zasvěcuje čtenáře do božských nesnází při tvoření nových světů a bytostí na nich. Tuhle práci bych vážně dělat nechtěl. Ačkoliv - některé ty rituály se sličnými pannami mají bezesporu něco do sebe.

trudoš
trudoš | 3.11.2019 | SpongeBob komiks #01: Praštěné podmořské příběhy

Neznám televizní seriál, takže mi spousta základních vtipů asi unikla, ale účel byl splněn - bavil jsem se. Postavy jsou správně střelené, charaktery snadno čitelné, a jakmile se člověk zorientuje v tom, kdo je kdo, už se jen veze na vlně groteskního humoru. Ten přitom cílí jak na dětského čtenáře, tak i na toho dospělého a právě to mě na celé věci bavilo nejvíc - SpongeBobovy nesnáze v zaměstnání jsou natolik ze života, že se jim prostě nejde nesmát. Snad jen, že absurdní stylizace může čtenáře odradit, ale má to svoje kouzlo a informace o podmořském životě dávají publikaci jednu hvězdu navíc.
Pravdou ale je, že pro velké množství příběhů se komika občas vytrácí. Někteří autoři se snaží být natolik vtipní, až jednoduše nejsou. Kupodivu se ale za každou cenu nepodbízejí cílové skupině, jako je tomu třeba u komiksu Bart Simpson, takže i když je etuda třeba i slabší, je prostě jenom slabší - ne trapně slabší. Tedy až na stripy Jamese Kochalky, které v drtivé většině trapné skutečně jsou.

trudoš
trudoš | 31.10.2019 | Y: Poslední z mužů #03: Malý krok pro lidstvo

S třetím albem začínám sérii definitivně přicházet na chuť. Už mi ani nevadí, že není příliš postkatastrofická, ačkoli ústřední motiv naznačuje něco jiného. Vymření všech mužů mělo sice pro světový řád fatální účinky, ale svět se nakonec otřepal a točí se dál. Brian K. Vaughan má tak prostor k rozehrání interních emocí a vztahů, ať už stran Yoricka nebo jeho průvodkyň. Navíc se trochu vybarvují skutečné úmysly agentky 355, která evidentně skrývá víc, než přiznává. A přestože by se mohlo zdát, že všechny tyhle kličky jsou pro autory pouhým materiálem, jak zápletku co nejvíce natáhnout, není tomu tak - rychle se totiž uzavírá další dějová linie a hlavní příběh může zdárně pokračovat za svým cílem. Těžko jsem ovšem skousával osudový zvrat, kdy se hrdinové čirou náhodou přichomýtnou k nouzovému přistání vesmírného modulu. Naštěstí hned následující epizoda pojmenovaná jednoduše Komedie & tragédie je natolik skvělou alegorií na lidstvo, že mi předchozí kalkul okamžitě vyšuměl z hlavy.

trudoš
trudoš | 27.10.2019 | Klub Rváčů 2

Především je třeba říct, že nejsem ukřivděný idealista ani mě nijak nerozdmýchává myšlenka na močení lidem do polévky. Klub rváčů se tak pro mě nikdy nestal biblí, ovšem jeho literární tvůrce bezesporu zaujal. Jenže i když Chuck Palahniuk boduje v trefných komentářích, selhává v roztříštěné zápletce. Pročež jsem u komiksového pokračování dopředu rezignoval na snahu dát obrázkům nějaký řád a možná právě díky tomu se ze tří čtvrtin skutečně bavil. Celkově však na mě vyprávění působilo dojmem, jako by měl autor nápad, jak tragikomedii rozehrát a jen doufal, že jej v průběhu psaní napadne i jak jí smysluplně zakončit. No a nenapadlo. Přestože beru v potaz jeho vnitřní potřebu vypořádat se s kultem, který neplánovaně vytvořil, tím že bude kopat kolem sebe a křičet, že jsou všichni blbci, toho moc nepořeší. Zkrátka, jak říká jedna z postav komiksu, závěr je vážně „moc meta“. Rozhodně ale smekám klobouk před Cameronem Stewartem, protože kresebně se s celým projektem vypořádal na jedničku.

trudoš
trudoš | 25.10.2019 | Černá orchidej

Emočně laděné a od začátku dojemné dílko, které by bylo ještě dojemnější, kdyby člověk věděl, o čem že je, kurtizána, řeč. Dnes už jsem víc v obraze, ale v roce 2014 to žádná sláva nebyla a tak mi unikaly odkazy i souvislosti v rámci DC univerza (ačkoli scénky s Lexem Luthorem, nebo Batmanem jsem si užil bezezbytku). Neil Gaiman totiž pracuje s Černou orchidejí jako s postavou všeobecně známou a s dlouholetou historií, takže zpočátku je trochu problém do příběhu naskočit. Naštěstí se události rychle pohnou, a když je člověk navíc u autora připraven na něco málo toho éterična, snadno do dějové linky naskočí, protože pořád funguje jako samostatný celek. Vadilo mi ovšem množství postav, které zdánlivě nemají pro vývoj událostí smysl, stejně jako celé to hledání sebe sama z pozice znovuzrozeného hrdiny, protože tohle prostě není moje hnojivo. Ale pořád se to čte parádně a výtvarné pojetí Davea McKeana doslova bere dech. Společně s albem Vraždy a housle jeho jednoznačně nejlepší práce.

trudoš
trudoš | 24.10.2019 | Garfield #50: Král zvěřiny

„Nebylo by to zábavnější, kdyby sis tu televizi zapnul?“
„Dřív jsem si to myslel taky.“

trudoš
trudoš | 18.10.2019 | Čtyřka z Baker Street #01: Případ U Modré záclonky

Zupa, díky za info a držím palce.

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

trudoš
trudoš | 24.9.2019 11:06 | Povinná četba

to Draco nobilis: Díky moc za info.

trudoš
trudoš | 6.9.2019 16:21 | Povinná četba

Jestli si dobře pamatuji, tak nejdřív vznikla právě zmiňovaná ilustrovaná kniha a to v rámci Mignolova a Goldenova nápadu. Komiks byl vzkříšen až později, kdy se ukázalo, že cesta tímto směrem bude komerčně zajímavější. Pro pochopení série každopádně Cínový vojáček třeba není (dokonce bych řekl, že komiks celou tu anabázi vzestupu upírů popisuje lépe), ale Mignolovi obrázky jsou Mignolovi obrázky. A i ten Goldenův román stojí za to.
Jediná užší propojenost je právě ve vyprávění tří čekajících přátel, kteří v krátkých příbězích nastiňují, jak se s Baltimorem dali dohromady. Což je v Kostnici vždy jen letmo naťuknuto, tady je to ústředním tématem.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 13:01 | Pindárna

zupa, danke schön

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:58 | Pindárna

Hej, koukal jsem, proto zkouším, jestli nemá někdo informace zevnitř.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:27 | Pindárna

Když už se mluví o Pasece, netuší prosím někdo, zdali vydají Nimonu (http://www.albatrosmedia.sk/tituly/20280501/nimona/), co vyšla na začátku roku na Slovensku? Kdysi se někdo zmiňoval, že jí mají v plánu a zatím nic dalšího. Já jen abych jí v tý slovenčině nakonec neprošvihl.

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:56 | * Připomínky a návrhy

A teď schválně, co jsem tím ve skutečnosti chtěl vlastně říct?

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:53 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, v popisku ke komiksu „Město pod hvězdou“ je zmíněno, že obsahuje Green Arrow Annual #1, což neobsahuje a není ani zmíněn v anotaci na komiksu samotném. Asi tedy nějaký pozůstatek z původních plánů, které nakonec byly realizovány jinak.

trudoš
trudoš | 22.7.2019 10:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, u komiksu "Spider-Man: Velká moc, velká zodpovědnost" se vloudila zybka do názvu, správně má být "Spider-Man: Velká moc, velká odpovědnost", tak jak je i na obálce.

trudoš
trudoš | 10.7.2019 10:54 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Odkaz na obchod nevadí, hlavně když z toho budete mít něco vy - ale co bych uvítal, kdyby odkaz odkázal přímo na koupi daného komiksu, a ne buď na celou sérii, nebo prostě jen rámcově na obchod. Už jsem jednou dvakrát nalítl na možnost něco koupit, jen aby se ukázalo, že to vlastně nemají.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 18.11.2019 06:46
Komentáře u comicsů: 310
Hodnocení comicsů: 1920
Příspěvků ve foru: 95

Sbírka (z CDB)

Četl: 1920 (cca 553579 Kč)
Má: 3509 (cca 804446 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 12 (cca 4188 Kč)
Nabízí: 0