• trudoš
  trudoš admin14.6. 11:43Zvrácená
  Tenhle druh pomalu gradujících hororů já prostě můžu a Haruto Rjó nepochybil ani v jediném momentě, včetně doplňujících povídek. Perfektně kombinuje starosvětskou hrůzu z démonických bytostí, jejichž svévolnost je doslova nevyzpytatelná, s moderní fascinací krvavého sadismu vyváženého s přesností na desetinu miligramu. Škoda jen té bezútěšnosti, kdy je čtenáři od určitého okamžiku jasné, že příběh za žádnou cenu nemůže dopadnout dobře, pročež hrdinovi i přestává držet palce a namísto toho raději odvrací zrak, aby ten jeho pád do pekel alespoň neviděl, když už jej musí slyšet. Přesto nemůžu jinak než hodnotit plným počtem, protože takových strašidelných historek najdete v komiksu pomálu. Jednoduchý motiv městské legendy autor vyhrotil do nádherného extrému, přičemž podmanivost tempa jeho vyprávění je absolutní. Krásná ukázka práce se strachem – precizní v detailech a nápadité v klíčových momentech. Díky nakladatelství Crew už pro mě vynášení odpadků nikdy nebude relaxační činností.
 • trudoš
  trudoš admin13.6. 07:04Růža: Zachraňte princeznu!
  Trochu mi chybělo zasazení do kontextu, aby se člověk snadněji zorientoval, kdo rudovláska vlastně je a kdo jsou její rodiče. V důsledku však jde o informace, po kterých bude pátrat pouze dospělák. Nelze se přitom ubránit srovnání s žánrově zcela odlišným dílem Krásná temnota, které mi vizuálním pojetím Růžu připomnělo. Naštěstí Johan Troïanowski tvoří pro děti, takže žádné morbidní zhůvěřilosti se nekonaly. Přičemž právě nejmenší snadno podlehnou autorově interaktivnímu stylu vyprávění, který já osobně považuji za kreativní a velmi inspirativní, třebaže jeho využití v komiksu má bohužel své hranice. Co mi naopak moc nesedlo, bylo až surrealistické zpracování, kdy imaginace převažuje nad logikou zápletky. Ovšem jsou tu i žánrové detaily, které komiksovým nadšencům určitě udělají radost, stačí jen pečlivěji pátrat v davových scénách. Tohle každopádně není příběh, který by měl mít hlavu a patu, ale hravá pohádka plná barev, bláznivin a fantazie, jež spoléhá na čtenářovu otevřenou mysl.
 • trudoš
  trudoš admin13.6. 07:04Y: Poslední z mužů #05: V kruhu
  Tohle musím pochválit. Brian K. Vaughan se poměrně nečekaně vyhnul předpokládaným klišé a příběh nechal odvíjet v nové, zcela neokoukané stopě. Naneštěstí se však nějaká zběsilá gradace nekoná. Vývoj událostí je opětovně pozvolný, emoce stále na stejné úrovni, a kdyby občas nebylo nějaké té smrti, čtenář by ani neřekl, že se děje něco zásadního. V podstatě se jen opakují stejné motivy, tedy že po hrdinech někdo jde a oni před ním prchají. I tak se ale tvůrcům podařilo v několika kapitolách zase uzavřít různé vedlejší odbočky, díky čemuž celá mozaika nabývá víc a víc na celistvosti. Především s povděkem kvituji ukončení konfliktu se sestrou Héró, od které jsem tak trochu očekával roli Yorickovi osudové Nemesis, a ono kupodivu nic takového. Na druhou stranu, ten gambit působí natolik „jako že se vlastně nic nestalo“, až trochu naštve původní scenáristické blufování. Soukromě pak smutně postrádám původní motiv cesty přes půl světa za ztracenou láskou, který mi v první knize tolik uhranul.
 • trudoš
  trudoš admin7.6. 08:57Texaský Jack
  Nebudu tvrdit, že zápletka Texaského Jacka nemá svoje mouchy, ale podobně jako u Sykese i tady tvůrčí duo Pierre Dubois a Dimitri Armand bodují především díky skvěle vykreslené atmosféře Divokého západu. Navíc ten námět je prostě kouzelný – salónní střelec versus chladnokrevný zabiják. Jen mě mrzí, že autor do vyprávění zakomponoval tolik drobných odboček a přitom jen málo z nich uspokojivě uzavřel. Příběh tak paradoxně není o fatálním střetu dvou rozdílných charakterů, ale o takřka komediálním road tripu pláněmi rozlehlého Wyomingu se skupinou ostřílených zálesáků a komediantů z města. Scenárista Pierre Dubois využívá většího počtu stran, než měl v předchozím westernovém albu, aby charaktery hrdinů poctivě rozepsal, díky čemuž plně chápete rozhodnutí toho kterého z nich, stejně jako prožíváte i jejich případný skon. A když si odmyslíte všechno to pompézní střílení kolem, zbyde vám jednoduché dobrodružství o obyčejných lidech, hledajících svůj malý kousek štěstí. Víc takových komiksů.
 • trudoš
  Spider-Man J. Michaela Straczynského je prostě skvělý a takhle v kontrastu s prací Stana Leeho snad ještě víc. Obdivuji, jak se autorovi daří do vyprávění dávat silné emoce, fungující napříč všemi generacemi, ať už jste starej páprda, nebo hormony nabuzený teenager. Zároveň absurdní momenty ze všední reality umí zakomponovat do zápletky tak rafinovaně, až působí zcela přirozeně, ačkoliv si člověk neustále uvědomuje, že (pozor, spoiler) superhrdinové neexistují (sorry, děti). Úplně nejvíc miluji ty momenty, kdy si přátelský pavouk ze sousedství musí poradit s takovými nepřáteli, jako je nenažraná byrokracie, nebo úřední šiml.
  Co se týče úvodního sešitu z roku 1962, na něm se krutě podepsalo moderní vybarvení, které působí značně odbytě. Zvláštní je to především kvůli tomu, že stejný příběh vyšel už jednou v sérii Ultimátní komiksový komplet a to v normálních barvách. Epizodu se Sinister Six pak raději ani nekomentuji – i se zavřenýma očima a s přihlédnutím k věku je to pořád hloupoučké.
 • trudoš
  trudoš admin31.5. 18:05Král, jenž byl a bude #01: Artuš
  Má to svoje plusy i mínusy, přičemž v mém případě klady zatím převažují. Fakt je, že motiv tajné agentury, dohlížející na paranormálního šmejda není příliš inovativní, ale Kieron Gillen celou věc příliš nerozvádí, a tak to působí sympaticky jako samozřejmost, srovnatelná se zaběhnutým pořadím dnů v týdnu. Když pak nedovtipný vnouček zachraňuje bojem zocelenou babičku před útokem bájného monstra, docela jsem se bavil nápaditým vývojem událostí. Nejvýrazněji však na mě zapůsobilo znovuzrození krále Artuše, kdy tvůrci přicházejí s netradičním uchopením zaběhnutého motivu. Nedotknutelná ikona britské mytologie coby ultrapravicový extrémista a zhouba lidstva? Takovej zvrat vskutku zaujme. Naneštěstí v tomhle momentě se scénář začal lehce motat v kruzích ohledně toho, kdo je skutečným vyvoleným, průvodcem, případně čí je kdo vlastně syn. Ale bavilo mě to a jsem jen zvědav, nakolik si série udrží samostatnou osnovu, nebo časem přeroste v nové univerzum. Osobně bych hlasoval pro to první.
 • trudoš
  trudoš admin31.5. 13:40Batman #08: Chladné dny
  Zbožňuji Dvanáct rozhněvaných mužů a to jak původní hru Reginalda Rose, tak slavný film Sidneyho Lumeta. Možná proto jsem snadno propadl variaci Toma Kinga na toto téma, přičemž musím především vyzdvihnout fakt, že dotyčný pouze nekopíruje předlohu. Využívá původní námět k novému pohledu na skutky Temného rytíře a především pak jejich dopadu na mysl obyvatel Gothamu. Výtku k ději bych přitom měl pouze jedinou, a to je závěr, unikající kamsi do ztracena, s nejistou možností, že se autor k příběhu ještě vrátí. To se ostatně týká také dalších dvou epizod, které nijak neubírají na pochmurném tempu sestupu Bruce Waynea do osidel zármutku. Tom King využívá skvěle vypravěčské možnosti komiksu, když mění úhly pohledu, posloupnost panelů i skoky v čase, současně však zachovává tragikomickou atmosféru superhrdinského patosu, který pod záštitou jakési fanouškovské nadsázky odkrývá temná zákoutí lidské přirozenosti. Náramně dobrá věc, tahle série, nejlepší jaká Batmana za poslední roky potkala.
 • trudoš
  Tentokrát se tvůrci pustili do méně známých příběhů neohroženého Conana, nepočítám-li tedy slavné Rudé hřeby, jejichž adaptaci zvládli pánové Régis Hautière a Didier Cassegrain na jedničku. Až se přiznám, že jejich verze mě oslovila mnohem více, než původní text Roberta Ervina Howarda. Kombinace hrdinské fantasy a plíživé hrůzy v pseudoaztéckých kulisách tu funguje skvěle.
  U Lidí černého kruhu už jsem ale trochu bojoval se scénářem Sylvaina Runberga i s kresbou, jíž se zhostil Jae Kwang Park. Vyprávění především zpočátku působí lehce zmateně a „manga obličeje“ mi po celou dobu výrazně kazily toliko potřebnou atmosféru heroického dobrodružství.
  V závěru naopak příjemně překvapil Stéphane Girard (alias Gess), od jehož podání Zambulských stínů jsem příliš nečekal, hlavně kvůli nepříliš líbivému vizuálnímu zpracování. Dějově si ovšem umělec s povídkou poradil náramně a nebýt vychrtlé krasavice, co vypadala jak vyzobaná slunečnice, považoval bych dost možná právě tenhle příběh za nejlepší.
 • trudoš
  trudoš admin29.5. 04:51Laura Deanová mě už zase nechala
  Tak jsem se vrátil o šestnáct let nazpátek a cítil se podobně, jako při čtení Pod dekou Craiga Thompsona. Já tyhle romance o rozpadajícím se vztahu, který třebaže vypadá osudově, v jádru není úplně zdravý, prostě můžu. A je přitom úplně jedno, zdali se jedná o lesbičky nebo gaye, základ je pořád stejný. Láska umí být pořádná mrcha, obzvláště, je-li člověk v emocionálním rozpuku a žije v domnění, že „tady a teď“ je synonymem pro „napořád“.
  Mariko Tamaki patří k těm nemálo autorům, jež dokonale zvládají zachytit citovou rozmanitost všedního dne, aniž by zároveň sklouzli do kýčovitého patosu plného vzdechů a nářků, přičemž jemná kreslířská linka Rosemary Valero-O'Connellové tomu dává ještě o rozměr víc. Mě se komiks Laura Deanová mě už zase nechala jednoduše líbil moc a vůbec jsem neřešil, zdali je celý ten humbuk kolem úspěchu zapříčiněný pouze LGBT tématikou. Jakmile to jde od srdíčka, snadno propadám příjemné melancholii, ovíněné smysluplným poselstvím. A od toho takové příběhy jsou.
 • trudoš
  Že nepůjde o žádné vážné čtení, dojde člověku hned z kraje příběhu, kdy v čekárně u Night Nurse vyčkávají na ošetření Iron Fist a Araňa. Podobně odlehčený styl pak vyplývá i z mluvy samotné Night Nurse a Doctora Strangea. Ten sám je nečekaně vtipný, takovým tím gentlemansky britským způsobem, což je ještě umocněno snahou tvůrců vyprávět příběh moderní formou, ale vizuálně zachovat patinu starých komiksových časů. Přitom obě roviny kombinují natolik kvalitně, že se těžko odlišuje jedna od druhé. Zároveň oceňuji, že jsem se konečně dozvěděl něco málo o Strangeovi jako takovém, nemluvě o čarokrásné Night Nurse, další postavě šíleného Marvelovského panteonu. Jistě, člověk už na jednoho i druhého někde narazil, ale dosud jsem neměl jasnou představu, o koho jde a jaká je vlastně jeho role.
  Uzavřená pětidílná série funguje samostatně a její děj překvapivě není zahlcený přemírou postav, které bychom neznali. Ideální album pro každého, kdo raději vyzobává střípky, než aby skládal celou mozaiku.
 • trudoš
  Jason Aaron zase perlí, přičemž Kieron Gillen mu zdárně sekunduje. Jednoduchý motiv bez nějakých konspiračních zádrhelů předhazuje čtenáři fantastickou zápletku, kterak se Darth Vader náhodně připletl k cvičným manévrům povstalců a co se z toho vyvrbilo. Přímočará akce funguje na jedničku, ačkoli člověk ví, že to špatně dopadnout nemůže. Oproti tomu krátká epizoda V utajení je víc špionážního charakteru a zpočátku není úplně jasné, co v souboru dělá, je však úzce spojená s dalším příběhem, který hned následuje. A právě Věznice povstalců přináší asi nejvíce nových nápadů, které partyzánské válce vůči Impériu dávají širší rozměr. Han s Lukem jsou tu sice evidentně navíc, ale jejich pašerácké peripetie mají rozhodně něco do sebe. Jasnými hrdinkami jsou každopádně Leila, Sana a Aphra a ta thrillerová atmosféra boje proti ultra mstiteli v kulisách trestanecké vesmírné stanice je vysloveně dokonalá. Je ten konec mi přišel odfláknutý, podobně jako v případě úvodního spektáklu Vader sestřelen.
 • trudoš
  Přestože se hlavní dějová linie kupředu příliš nepohne, dochází zde k mnoha menším konfliktům, které opětovně obrušují charaktery jednotlivých hrdinů. Jenže kromě závěrečné bitky s novými příchozími, která je sympaticky svižná – ráz na ráz a konec –, jde zase jednou o takové to plkání o ničem, jen aby Robert Kirkman nějak zabil čas. Nevadí mi přitom jeho osvětové názory, jsou poměrně logické a správné. Především mi vyhovuje postoj Douglase, kterému je jedno jaký kdo je, hlavně když je pro komunitu přínosem. Ale dost často jsou aktuální zvraty okatě nucené. Mlácení prázdné slámy, nic jiného, a ještě k tomu v lokalitě, která mi ani náhodou nepřijde uhájitelná, třebaže je hezká. To už i vězení mělo víc smyslu. Přičemž asi nejvíc mi vadilo Rickovo plačtivé hledání sebe sama, kdy mu zase jednou rupne v kebuli, zatímco všichni ostatní jsou ledově klidní a vědí přesně, co chtějí.
  Závěr pak nabízí zajímavý vývoj (rozuměj – zajímavý rovná se masakr), tak uvidíme, co na to další pokračování.
 • trudoš
  trudoš admin22.5. 07:00Proti přírodě #01: Probuzení
  Nikomu to neříkejte, ale asi jsem zoofil. Já mám totiž pro tyhle antropomorfní příběhy se zvířátky slabost. Obzvláště, když jsou tak sexy nakreslené jako právě v albu Proti přírodě. Ještěže se ve světě komiksu pohybuje tak málo normálních lidí…
  Mirka Andolfo představuje zajímavou sérii, která kromě podmanivé atmosféry nabízí i proklatě svůdnou zápletku, u které absolutně netušíte, jakým směrem se v následujícím sešitě vrtne. Tady nejde vůbec o lechtivou erotiku, ale postupně se odhalující skutečnosti, které zpočátku idealisticky šťastný svět barví pozvolna do sedmera odstínů totalitní hrůzy. Vlastně jediný důvod, proč nejdu na pět hvězd, spočívá v tom, že ty čtyři části, které první album obsahuje, jsou zatraceně málo na to, aby si člověk o příběhu udělal nějakou jasnější představu. Děj sice nepostrádá spád, ale prozatím mám trochu zmatek v postavách a jejich motivacích, které se ještě nestihly komplexně představit. Tož doufám, že nakladatelství Crew nebude s pokračováním otálet dlouho.
 • trudoš
  I když je finále zajímavě pojaté, a to v tom smyslu, že se neustále mění tvář toho, kdo je strůjcem všeho zla, nějak se nemohu vyrovnat s jeho definitivním odhalením. Vždyť je to scenáristicky plytké – je to jediná nová postava, která v příběhu nemá vlastně žádnou jinou roli, takže všechny ty tanečky kolem ní jsou vysloveně průhledné. A to raději ani nebudu rozebírat, že se nedočkáme plnohodnotné konfrontace. Přesto jsou tu momenty, které jsem si užil náramně, ty však často měly spíš smysl pro Batmanovské univerzum jako takové, než pro samotnou dvanáctidílnou sérii. Neříkám, že se Jeph Loeb nesnažil, vytáhl na světlo mnoho ikonických figur panteonu a dal bizarnímu komplotu parádní osobní rozměr, ale v důsledku stojí vyprávění spíš na vizuálním zpracování než na scénáři.
  Znovu ovšem potěšil výlet do minulosti. Příběh z roku 1939 okouzlí hlavně pro svou nekompromisní drastičnost, až si říkám, jaký by z toho dneska mohl být velkopanský blockbuster. Kam se hrabe Muž z oceli Zacka Snydera.
 • trudoš
  trudoš admin15.5. 07:11Garfield #12: Jím, tedy jsem
  „Pýcha je náhražkou za luxus pro střední vrstvu.“
 • trudoš
  trudoš admin13.5. 07:48Théseus
  Tohle je přesně ten typ komiksu, u něhož je velká škoda, že tvůrci nedostali větší prostor na rozpracování zápletky. Mýtus o Théseovi by si to nejen že zasloužil, ale pod rukama Pavla Augusta a Františka Honzáka mohl klidně přerůst i v kultovní dílo. Ovšem šestatřicet stran nemá moc šancí pojmout komplexní příběh a tak se soustředí jen na klíčové události, vrcholící nechvalně proslulou smrtí Théseova otce. Alespoň že v závěru jsou stručně nastíněny další hrdinovy osudy, jež by suše vydaly na celou ságu. Tihle řečtí rekové vážně neměli jednoduchý život.
  Čím si mě ale vyprávění získalo naprosto, byla kouzelná souhra s výtvarníkem Václavem Kabátem. Ten nejenže pojal komiksové rozvržení panelů takřka avantgardním způsobem, ale téměř geniálně si poradil i s množstvím gagů, které mu scenáristé v textu rozeseli – anebo si jimi kreslířskou práci okořenil sám, těžko říct. Výsledkem já zábavná epopej, plná skrytých vtípků pro malé i velké čtenáře, ke které se s radostí budete opakovaně vracet.
 • trudoš
  trudoš admin13.5. 07:47Punisher MAX #05: Otrokáři
  Jeden z lepších dílů, tentokrát dospělejší především v tom smyslu, že nakousnuté téma není moc legrační a příběh samotný komiku postrádá zcela. Je tu sice trochu střelená záporná postava, ale z té jde paradoxně víc strachu než humoru. A i když Garth Ennis zpracovává problematiku obchodování s ženami okružní jízdou, dokáže trefně uhodit hřebíček na hlavičku, když poukazuje na ignorování reality ze strany mužské části politického spektra. Jinak je to ale klasika, Punisher narazí na partu grázlů a tu vystřílí do posledního kreténa. Tohle je snad jediná vada na kráse – stavba zápletky postrádá jakoukoliv obměnu oproti předchozím eskapádám. Čím si mě však Otrokáři získali bezpečně, je depresivní zakončení, které má k happy endu hodně daleko. Tady budete optimismus hledat marně.
  Přestože snahu Marvelu upozorňovat na hnusné skutečnosti kvituji s povděkem, těžko je, bohužel, mohu brát vážně v případě kteréhokoliv z ikonických superbijců. Tohle si zasloužilo samostatný příběh s vlastním hrdinou.
 • trudoš
  trudoš admin10.5. 13:02Dítě s hvězdičkou
  Převážně nevážně o věcech až děsivě vážných. Tvůrci Loïc Dauvillier a Marc Lizano si předsevzali hravým stylem vyprávět o holocaustu za Druhé světové války z pohledu nevinného dítěte, pro které byl fanatismus dospělých nepochopitelný. Jeden den jste dobří sousedé, a druhý – pro ty samé lidi – veřejný nepřítel, aniž by přitom mezi jedním i druhým byla přímá souvislost. To vše na drobném rozsahu a s nepříliš velkým objemem slov. Pro malé čtenáře ideální, ačkoli představa, že z pozice dospělého musím dítěti vysvětlit, co za zlo se může skrývat v lidských srdcích, mě kapánek děsí.
  Vyprávění je situované do pro nás méně známého francouzského prostředí, kdy Židé museli pod nátlakem hromadně mizet z velkých měst. Víme o Německu, Polsku, Nizozemsku a mnoha dalších, ale Francii máme tendenci z mysli vytlačovat, třebaže patřila mezi první nacisty dobytá území. A i když se to nečte příjemně, pořád je podle mne mnohem hodnotnější poznat osudy jednotlivců, než umět se nabiflovat zlopověstná čísla.
 • trudoš
  Co asi první na tomhle komiksu zaujme, je digitální kresba – v některých výjevech fascinující, v jiných zas podivně odbytá, především v detailech. Příběh samotný, ač příjemně jednoduchý, je přitom zahlcen přemírou postav, jež zápletku maličko znepřehledňují; nemluvě o tom, že se ve finále ukáže, jak moc byly určité role zbytečné. Jsou tu ovšem i naprosto uhrančivé momenty, jako například šermování lidskými těly, či souboj s dálničním autobusem. Jinak ale jde o klasické Ennisovo pohrdání biblickými hodnotami, až mě překvapuje, že na něj už dávno nebyla uvalena klatba. Že jsou andělé a démoni jedna velká ničemná rodina je motiv, proti kterému nic nenamítám, pouze mě mrzí, jak samoúčelně je do příběhu zakomponován. Největší slabinou je každopádně závěr, který pro mne zůstal řemeslně nepochopitelný – po miniaturní apokalypse a ukrutném prolévání krve je hlavní padouch zlikvidován nevýznamnou figurou? Jasně, je to vtipné, ale taky dost… já nevím, marnotratné? Ano, to je to správné slovo.
 • trudoš
  Komiksový špalek slibuje dva poctivé sci-fi příběhy a ty uvnitř také naleznete. Úvodní Přístav Země operuje s atraktivním motivem blízkého setkání třetího druhu, které se ovšem čím dál víc ukazuje výhodné jen pro jeden životní druh – a není to ten náš. Dvanáct sešitů je ale na tuhle jízdu moc. Ačkoliv napínavá zápletka v tempu po celou dobu nepoleví, děj se začne po určité době točit v kruhu a cynická pointa v závěru pak jen zdůrazňuje, že celou dobu šlo výhradně jen o ni. Trochu jinak je na tom Zatmění, pracující s jinými kulisami, zato však s podobnou atmosférou. Tady si Zack Kaplan se scénářem pohrává víc, děj je plný postav a proměnných, takže dlouho trvá, než se nastíní hlavní dějová osa. Zase je to ale délka, která mě připravila o nadšení. Hrdinové totiž v důsledku pouze chodí od čerta k ďáblu, jen aby nakonec pochopili, že v pekle se jim na lidské hodnoty nikdo ani nevymočí.
  Každopádně celkový dojem z knihy je velmi uspokojivý a moc se těším, s čím přijde nakladatelství příště.
 • trudoš
  trudoš admin5.5. 07:58Velká kniha Vlase a Brady
  Komiks mého dětství, který se dočkal důstojného kabátu. Přiznám se, že i po těch třiceti letech mě stále fascinuje, jak kultovní pozici si vyprávění Františka Skály na trhu vydobylo. Protože po řemeslné stránce by se na koncepci dalo najít množství scenáristických chyb, včetně občas zmateného řazení bublin, kdy není vždy úplně jasná správná posloupnost. Na druhou stranu, je to tak neuvěřitelně nabité fantazií, že si ani s odstupem nevybavím jediné tuzemské dílo, které by mohlo Velkému putování Vlase a Brady kvalitativně konkurovat. Tohle je čistokrevný gejzír nápadů, kdy se tvůrce nechává unést snovou imaginací, kterou pak dodatečně roubuje na jednoduchou dějovou osu. Některé momenty jsou nezapomenutelné pro dospělého i dítě, přičemž to nejlepší na nich je, že ve čtenáři podporují jeho vlastní představivost. Vydání z roku 2021 pak obsahuje bonusové materiály a informace o nerealizovaném filmu (a naopak úspěšně odehraném divadelním představení), které zabírají více jak polovinu knihy.
 • trudoš
  Velmi povedená adaptace a to natolik, že mě v důsledku bavila mnohem víc, než samotný originál. Nadto s přehledem obstojí i ve srovnání s moderní řadou Warrena Ellise a Andyho Digglea. Jednoduchá zápletka, žádné přestřelené motivace, drsná špionážní atmosféra. Van Jensen věrně kopíruje text Iana Fleminga a to včetně šovinistických poznámek na adresu žen a jejich role v životě tajného agenta. Ale tentokrát se morální pohoršení nekonalo, najednou se to k postavě bez problémů hodilo. Samotný děj funguje naprosto parádně, dokonce jsem se v něm orientoval mnohem lépe, než v původním románu a ocenil i závěrečné pseudofilozofické úvahy o podstatě zla a dobra. A rovnou přiznám, že napínavější partii karet jsem ještě nikdy v literatuře ani filmu neprožil.
  Kresba Dennise Caleroa dokonale navozuje atmosféru starých filmů (nebo aktuální tvorbu Seana Phillipse) a přitom jako nic strčí do kapsy leckterý současný akční kousek. Jen mu občas v detailních záběrech na obličej ujede ruka a to je pak horor.
 • trudoš
  Jo, tohle je přesně ta výplň, která mi chyběla ve třetím omnibusu Eda Brubakera. Tryzna, umožňující se důstojně rozloučit s odchodem ikony, a hlavně se vnitřně vypořádat s její smrtí. A koho jiného vybrat k podobné tematice než tvůrce komiksu Spider-Man: Smutek Jepha Loeba? Tentokrát musím hlavounům z Marvelu pogratulovat ke skvělému rozhodnutí, včetně perfektního výběru kreslířů.
  Ponechme teď stranou Captainovo zmrtvýchvstání, které v čase vydání tohoto komiksu bylo teprve hudbou budoucnosti. Autor nehraje se čtenářem hru na schovávanou, netváří se, že věci nejsou takové, jaké jsou, nebo že ta kulka, kterou Steve Rogers schytal před soudní budovou, byla imaginární. Přistupuje k odchodu legendy se vší vážností, jak se sluší a patří, přičemž jednotlivé sešity nápaditě pojmenoval podle různých fází žalu, jakými si pozůstalí zpravidla procházejí. Přes veškerý očekávaný patos se mi to líbilo moc. Snad jen, že kdyby šlo o rozloučení definitivní, vyznění by bylo mnohonásobně působivější.
 • trudoš
  trudoš admin29.4. 08:42Romance
  Ideální titul, když chcete zaměstnat fantazii, případně podrobit zkoušce schopnost dát cizím obrázkům svůj příběh. Díky tomu, že Romance přibližně do poloviny nevypráví nic úplně konkrétního, dává šanci mnoha různým výkladům. Jistá dějová osa sice přítomna je, ale průběžně jí přebíjejí nesourodé výjevy, u kterých si pořádně nemůžete být jisti, jak je vysvětlit. Teprve v poslední třetině nabydou události jasných kontur a člověk se má konečně čeho chytit, přitom ovšem zdaleka nic není zobrazeno s jediným konkrétním podtextem či vysvětlením. Tenhle druh komiksu si můžete vyložit tak či onak, přičemž jakmile jej dostane do ruky někdo další, můžete se nechat překvapit jeho individuálním uchopením. Nemluvě o tom, že francouzský umělec Bernard Granger (alias Blexbolex) dává celému dílu nezaměnitelný design, který lze interpretovat jako dětský kýč i jako umělecký horor. Právě proto mám jeho práce tak rád, třebaže to druhé přičítám vlastní představivosti, než že by šlo o tvůrčí záměr autora.
 • trudoš
  trudoš admin29.4. 08:41Red Meat #01
  „Ty jo… zrovna jsem přefik čokla.“
  „Haf!“
  „Pardon. Chtěl jsem říct ‚pomiloval‘.“
  Můj první Red Meat byl ten Crewní, takže se ztrátou hlášky „Nenávidím tě, mlékaři Dane,“ jsem se vyrovnával hodně těžko. Obrat „Nesnáším tě,“ prostě zdaleka nezní tak všeříkajícně. Jinak ale spokojenost maximální, třebaže už mi po těch letech nepřijdou všechny vtípky tolik zabijácké, jako dříve. Možná za to může uhlazenější překlad Petra Onufera, ale spíš bych to viděl na vyvanuté nadšení ze všeho, co šlo proti komercí zaběhnuté legraci. Kameňáky totiž umí Max Cannon jako nikdo, až bych si dovolil tvrdit, že mnozí dnešní autoři tvoří, sklízejíce plody inspirace, kterou mezi ně tenhle arizonský rodák zasel. Rozhodně nejde o čtení pro malé děti, tedy v případě, že jim nechcete vysvětlovat některé hodně zvláštní úchylky lidského rodu, přičemž vysokooktanové kapky proti kašli a stolice v bazénu jsou tím nejmenším. Přesto si jeho humor zamilujete velmi snadno, hlavně pro ten příznačně nekompromisní sarkasmus.
 • trudoš
  trudoš admin29.4. 08:41Skalpy #10: Konec cesty
  Dokonáno jest. Zlý kůň, Rudá vrána, Ten, který chytá, Volný pád – ti všichni došli na konec cesty, přičemž opomenout nelze ani agenta Nitze, Ginu či Dina. Osudy hrdinů Prérijní růže se zkrátka uzavírají a život přeživších kráčí dál, třebaže ne zrovna do ráje. Osobně jsem přitom od alba očekával pouze nostalgické rozloučení, jelikož kriminální zápletka vyvrcholila už v předchozí knize. Jason Aaron však nejen že uhrál ještě jednu akci, ale navíc celý ten propletenec tragédií náležitě uzavřel. A to bez laciného patosu či kýčovitého happyendu. Kdo ovšem čeká pouze přestřelku za úsvitu, ve které se všichni navzájem pozabíjejí, bude zklamán. Ostatně podobně jako ten, co tajně doufal v hromadnou svatbu. Nejvíc mě ovšem v doslovu rozesmál fakt, že ani jeden z tvůrců nemá s indiány prakticky nic společného a temná atmosféra i kulisy byly vytvářeny pod dojmem klasických spaghetti westernů. Pak věřte komiksu.
  A teď odcházím někam, kde bude dostatečný klid, abych mohl poslouchat, jak se země otáčí.
 • trudoš
  Kieron Gillen sice neumí tak dobře pracovat s humorem jako Jason Aaron (čest výjimkám jako jsou Aphra a 0-0-0), přesto má jeho scénář perfektní atmosféru, hodnou kultovního snímku Impérium vrací úder. Je to temné a strhující, přičemž zákulisní hra Dartha Vadera z něj dělá dokonalého antihrdinu, jemuž fandíte i přesto, že víte, co je za padoucha – a jak skončí. Ostatně už samotný motiv, kdy Vader dostává od císaře kartáč, protože selhal při obraně Hvězdy smrti, skvěle doplňuje logickou posloupnost událostí a nijak tím nenarušuje kontinuitu původní trilogie. Přitom ani nevadí množství nových postav, kořenících zápletku, jen si člověk dobře uvědomuje, že valná většina z nich je jen na jedno použití. Jediné zklamání mi tak připravil konec, protože ten zde prakticky není – tuhle hru tvůrci rozehráli na vícero dílů.
  Příběh je úzce provázán s událostmi z alba Skywalker útočí, takže příliš nedoporučuji přeskakovat. Ideální byla posloupnost, s jakou jednotlivé sešity otiskoval Star Wars Magazín.
 • trudoš
  trudoš admin20.4. 17:15Nejrudější růže rozkvétá
  Liv Strömquistová je autorkou, co si nebere servítky, ale zároveň má co sdělit a přitom neříká, že tohle a támhleto je strašně špatně, zatímco něco úplně jiného je ideální stav věcí. Je schopna polemiky i dialogu, přičemž nejraději cituje umělce z různých etap historie, čímž podtrhuje rozdíly mezi tím, co bylo a tím co je. Dokonale to funguje v kapitolách Nic necítím a Théseova tvář, kde se na příkladech různých forem dvoření vykresluje nepříliš příznivý obraz moderní společnosti, jež pro všechno to motivační blouznění trochu zapomněla, o čem láska vlastně je. Velmi zajímavá je přitom úvodní část o zrcadlení ega, poukazující na současný nešvar, kdy k sobě nehledáme někoho „jiného“, ale spíš ideální doplněk k našemu selfíčku.
  Moc mě však nebavila kapitola Takovýho, jako ty najdu během minuty, která až příliš lpí na tom, že kapitalismus je zlo, jež nám šlape po štěstí. A taky to časté opakování textu před bublinou a v bublině bylo vtipné všehovšudy jednou – podruhé až podesáté fakt ne.
 • trudoš
  Tohle bylo peklo dočíst. Nejen, že je podle mě původní Captain Marvel poměrně nezajímavou figurou, ale ani jeho vlastní komiksová řada není bůhvíjaké terno. Ovšem ono je to především o tom, že já ty kosmické haluze jednoduše špatně snáším. Mizerně se orientuji v pravidlech hry, protože mi přijde, že se mění za pochodu, a navíc si autoři mohou vymyslet prakticky cokoliv, když to obalí dostatečně tajuplně se tvářícími výrazy. Ve výsledku taková obdoba Green Lanterna a Supermana v jednom, pouze s malým bonusem – jde o dvě osobnosti v jednom těle, což nabízí alespoň jakési oživení jinak vágní superhrdinské šablony.
  Osobně jsem proto zvědav spíše na druhé album. Uvidíme, jestli se postavy i styl vyprávění posunou kus dál, nebo zda se bude i nadále omílat dokola to samé. Ale pravdou je, že další střípek skládačky zapadl na své místo, protože dvojice Ricky Jones a Mar-Vell hrála už nejednou ústřední roli v mnoha konfliktech (Na věky věků, Tajná invaze), takže o nich konečně vím taky něco víc.
 • trudoš
  trudoš admin15.4. 12:34Garfield #55: Garfield to smaží
  „Nejlepším přítelem člověka se stane ten, kdo ho podplatí.“
 • trudoš
  Bizarní legrácka na deset minut, přičemž textu obsahuje snad ještě méně, než tento komentář. Má to bezesporu svoje kouzlo, obzvláště užije-li vás na underground a klasické pohádky o perníkové chaloupce už máte od věčného předčítání plné zuby. Škoda jen, že polská výtvarnice Katarzyna Zawadká (alias Zavka) příběh trochu nerozvedla, protože potenciál a možnosti tu rozhodně byly. Takhle to vyznívá jen jako kouzelná úchylárna za pět peněz, ovšem v důsledku nic víc. Rovnou ale přiznám, že rozlousknutí některých detailů na mě teprve čeká, poněvadž listovat tímhle sešitem střízlivý není pro komplexní pochopení úplně ideální. Každopádně určitě nic pro útlocitné povahy a jemňoučké duše, Jeníček s Mařenkou tu jsou vykresleni jako dva pořádní haranti, kterým pomalu všechny ty nesnáze i přejete. Finální masakr pak žádnou uvědomělou maminku asi zcela nepotěší, takže je dost pravděpodobné, že jednoho dne se tohle dílko dočká zákazu. Takže kupujte a čtěte, dokud ještě můžete. A pozor na houbičky!
 • trudoš
  trudoš admin13.4. 15:02Jeremiah: Puška ve vodě
  První půle sympaticky připomíná Texaský masakr motorovou pilou a člověk jen trne v očekávání, co že to ze zápletky nakonec vyleze. Jenže ono vlastně nic moc nevyleze. Bizarní rodinka je prostě jen bizarní rodinka a kriminální podtext sice zajímavě vykrystalizuje, ale žádné ohromující finále se nekoná. Pravdou je, že jde o jeden díl z více jak třicetidílné série, ale ta chybějící alba před tímto svazkem jsou jednoduše znát. Člověk nemá šanci plně pochopit souvislosti, stejně jako různé bezděčné náznaky a v důsledku ani přízračně postapokalyptickou atmosféru. Samotná epizoda je naštěstí snadno uchopitelná, ale kdybych měl možnost se s postavami blíže seznámit, možná by pro mě vývoj událostí nebyl takovou záhadou. Takhle je to pouhý střípek z mozaiky, který není vůbec špatný – minimálně kresby Hermanna Huppena rozhodně vynikají –, ale v důsledku ani nijak fascinující. Určitě by stálo za to číst sérii komplexně, čert vezmi mizernou redakci, jaké se nakladatelství KRC Comics dopustilo.
 • trudoš
  trudoš admin10.4. 10:31Death Note - Zápisník smrti #03
  Excelentní. Bude to znít možná zvláštně, ale číst Death Note je jako sledovat zápas dvou šachových velmistrů, kteří na každý tah mají cirka deset sekund, a vy máte možnost v průběhu utkání vnímat jejich myšlenkové pochody. Teď si zároveň představte, že figurky jsou nahrazeny živými bytostmi a pravidla se neustále vyvíjejí. A jste doma.
  Zkrátka a jednoduše – pořád to má neskutečný říz. Hrdinové i padouši se pomalu obcházejí, oťukávají a testují, aniž by přitom vzájemně byli schopni odhadnout protivníkovy schopnosti. V tomhle ohledu je obzvláště nezapomenutelná tenisová výměna mezi L a Kirou. Až ze všech těch jejich teorií a plánů v plánech pomalu jímá schizofrenie i samotného čtenáře. Objevení druhého Smrtonoše pak tomu všemu dává nečekané grády, protože se každá strana snaží přijít na to, o koho jde, a přitom nebýt sama odhalena, aby náhodou nepřišla o krk. Čtení pro Chocholouška jak dělané, ovšem funguje to dokonale. Klobouk dolů před pány autory, uznání si zaslouží za scénář i kresbu.
 • trudoš
  Komiksová legrácka, která pro mě s čím dál větším časovým odstupem získává na atraktivitě. Tohle by rozhodně stálo za plnohodnotné rozšíření ve stylu herních knih publikovaných vydavatelstvím REXhry. Jistě, práce by na tom byla jako na kostele, ale ta grafická nadstavba by pak dala gamebooku úplně nový rozměr. Když člověk ještě vezme v potaz autorovo nadšení pro hry všeho druhu a neodolatelný cit pro skryté vtípky, získává vize komplexní Spellsword Sagy na monumentálnosti.
  No nic, stůjme nohama pevně na zemi. Nikkarin odvedl skvělou práci s ohledem na to, že jde jen o nezávaznou fantasy parodii. Kdo kdy hrál – ať už na počítači, nebo v knize – nějakou dobrodružnou RPG, určitě ocení nadhled s jakým je vyprávění podáno. Přičemž jeden ani nemusí být bůhvíjaký znalec, aby odhalil narážku tady a šťulec támhle. Je to sice čtení na deset minut, ale pobaví náramně, přičemž obratem dostanete chuť projít si příběh tam a zase zpátky ještě jednou či dvakrát. A za rok za dva se k němu znovu vrátit.
 • trudoš
  Přestože mi nové pojetí Venoma přijde zábavné, nějak se nemůžu zbavit dojmu, že tohle už tady bylo desetkrát v různých variacích, přičemž ani sám příběh vlastně nepřináší nic nového. Včetně různých klišé ohledně vztahu protagonisty příběhu s přítelkyní či armádou jako takovou. Na druhou stranu, funguje to skvěle. Hrdina je správně rozervaný a člověk jen čeká, jak budou události dál gradovat. Občas dějem dokonce probleskne i nějaká solidní myšlenka, což – v rámci žánru – je co říct.
  Paradoxně tady moc nefunguje Spider-Man, třebaže jeho konflikt s Venomem je parádní, stejně jako jejich nevědomé posezení na domácím gauči. Naopak perfektní je zde Jack O'Lantern jako dokonale bezcharakterní zabiják. Co mi zároveň hodně vyhovovalo, bylo uvolněné tempo vyprávění, které zbytečně nejde na věc ze široka, a souvislosti se dají pochopit z kontextu. Takže za mě spokojenost. Není to žádná hitparáda, ale komiks rozhodně zaujal a vůbec by mi nevadilo, kdybych se někdy v budoucnu dočkal dalších dílů.
 • trudoš
  Fascinující návrat do časů, které jsou pro většinu z nás dalekou minulostí. První tři příběhy se nesou v duchu Rychlých šípů, ať už zápletkou, nebo prostředím, přesto se ani jednomu nedá upřít osobitost a kouzelná atmosféra skautského dobrodružství. Bezkonkurenčně v tomhle ohledu vedou hoši z družiny Lišek, ovšem pozadu nezůstává ani Tajemství bažin, kde už je ovšem znát jistá dějová zhutnělost související s kratším rozsahem.
  Ze schématu chlapeckých „detektivek“ se vymyká pouze komiks V zemi divů a nebezpečí, který měl pravděpodobně za cíl představit něco málo z exotiky tajuplného Tibetu, ale nakonec sklouzl do nepříliš zajímavého soupeření mezi racionálním bělochem a pověrčivými domorodci. Vyprávění poplatné době, protože napsat něco takového dnes, riskuje tvůrce minimálně pět žalob na kulturní nactiutrhání. Každopádně velké díky Ivaně Peroutkové a Jiřímu Petráčkovi, kteří neukončený seriál dotáhli do konce a nebýt jiné kresby, člověk by rozdíl mezi starým a novým ani nezaregistroval.
 • trudoš
  trudoš admin31.3. 13:40Wonder Woman: Mrtvá Země
  Tahle Wonder Woman určitě přijde k chuti všem, kdo mají plné kecky zidealizovaných superhrdinů a jejich záměrů stran lidského blahobytu. Je to dobrodružství plné zrady, krve, pěstí, závisti a nenávisti, ale také příběh o obrovské touze po naději v lepší zítřky. Jenže těžko se věří v konec temných časů, když vám obří monstrum slintá za krk… Zkrátka pak nepřijdou ani milovníci morbidních nápadů ohledně zbraňové vynalézavosti či neočekávaných zvratů, jež vás průběžně nutí přehodnocovat své emoce vůči té které straně konfliktu.
  Přes všechnu pompéznost však toho Daniel Warren Johnson vlastně moc neodvypráví. Neříkám, že bych potřeboval vědět přesně, co se jak odehrálo, ale pravdou je, že víc pohromadě drží průběžné retrospekce, než ústřední dějová linie, kde se esa z rukávu tahají častěji než při falešné hře v poker. A maličko únavné jsou ty nekonečné lekce o přehazování viny a přijímání odpovědnosti. Ale zábava to byla náramná a tak ty dílčí prohřešky autorovi s klidným svědomím odpustím.
 • trudoš
  trudoš admin31.3. 07:33Rváčov 1
  Džian Baban je čertovsky divnej pavouk, jehož imaginaci bych nechtěl potkat v noci někde na ulici. Člověk aby neustále přemýšlel nad tím, zda si z něj utahuje, nebo tímhle způsobem tvoří zcela přirozeně.
  Z mé strany je ale nadšení z nápadu i provedení Rváčova absolutní. Mystická Stínadla pod rukou autora doslova ožívají a čtenář má jedinečnou možnost vrátit se do časů socialismu, kdy jsme se všichni měli na přímý rozkaz báječně. Je to smutné i legrační zároveň a sugestivní právě tak akorát, aby si v tom každý našel nějakou vlastní vzpomínku. Opomenout pak nelze ani výbornou práci Richarda Fischera, jež pražským uličkám vtiskla uhrančivou podobu.
  Nebudu však tvrdit, že jde o dokonalý komiks – je to vyprávěné trochu chaoticky, takže musíte neustále dávat pozor, jakou dějovou linii právě sledujete. Ke konci ovšem do sebe všechny dílky začnou perfektně zapadat a zmatek nabude na smyslu. Jen si pořád nejsem jist, jakým směrem chce autor vést příběh dál – a o to víc se na pokračování těším.
 • trudoš
  trudoš admin30.3. 06:02Garfield #11: Si dává do nosu
  „Dneska je pondělí, chytře přestrojené za úterý.“
 • trudoš
  trudoš admin28.3. 15:58Captain America #03: Smrt
  Třetí album nabízí nejdramatičtější rozjezd série, když nám ikonického hrdinu zastřelí hned zkraje. Tomu říkám otvírák. Následuje boj za jeho odkaz, který na svá bedra dle očekávání přebírá Bucky Barnes alias Zimní voják. Napětí se však postupně rozmělňuje a ztrácí šťávu, což vrcholí nesmyslným konfliktem mezi třemi padouchy, jehož konstrukci jsem doteď nepochopil. Přijde mi, že jej Ed Brubaker vymyslel jen proto, aby plány záporáků nakonec nemohly vyjít. Přitom celá zápletka nepostrádá perfektní nápad a dlouhou dobu si udržuje adrenalinový spád, jenže je to běh na tak dlouhou trať, že tomu jednoduše dojde dech.
  Především mi ale vadilo, jak samotná smrt Captaina proběhla ráz na ráz a život šel dál. Evidentně mě minuly další sešity mimo základní sérii, na které se v albu nedostalo, a ty tady citelně schází (ostatně jako celá Občanská válka, jejímž vyvrcholením kniha začíná). Pořád ale jde o pořádnou nálož superhrdinského dobrodružství, která by neměla chybět v knihovně žádného fanouška.
 • trudoš
  trudoš admin28.3. 15:57Potápěč
  Kanadský umělec Jeff Lemire umí jako málokdo skloubit snové náměty se zcela reálnými postavami, jež neřeší nic menšího než nějakou tu krizi středního věku, případně boj s démony minulosti. Přičemž zmiňovanými hrdiny jsou často naprosto obyčejní lidé a jejich naprosto obyčejné životy. Čtenář tak snadno v příbězích nalezne sám sebe a to ani nemusí být neohroženým válečníkem, sličným šlechticem nebo vychytralým lapkou. Tahle přirozená cesta životem je přitom neskutečným způsobem podmanivá, třebaže málokdy nabízí nějaké blockbusterové výstřelky – ostatně Lemireova skromná kresba se o nic podobného ani nesnaží. To platí také pro Potápěče, který sice pracuje s fantaskním motivem, ale jádrem vyprávění je především rodinné drama o vyrovnání se s rolí otce i syna. Nejvíc mě na tom fascinuje, s jakou důvěrností dokáže autor vystihnout podstatu lidské nejistoty, utíkání od problémů a zdánlivého sobectví, v tolika různých variantách. Až si jeden říká, co že to ten chlap musel mít za dospívání…
 • trudoš
  Já na ty starý komiksy prostě moc nejsem. Nejen že mě nebaví dějově, ale ani po stránce imaginace nejde o žádnou výhru. Tahle éra X-Menů se totiž nese v duchu, že někam naběhnou, poperou se, a když prohrají, stáhnou se, přeskupí a vlítnou na to znovu. Do toho pubertálně hláškují a to i navzdory faktu, že pravidelně dostávají na frak. Vlastně jediná chvíle, kdy projeví jakousi invenci, je, když se Cyclops infiltruje k padouchům coby Erik the Red, ale je to tak neuvěřitelně absurdní plán, že jej mohli vymyslet snad jen v Marvelu. Dost mi pak vadila scenáristická nesoudržnost, kdy si v jedné chvíli Iceman vytvoří z ledu klony a Marvel Girl je začne ovládat, ovšem později už nic takového neudělají, ačkoli je to vlastně ideální taktika. Stejně tak mi hlava nebrala proměnu Magneta v dokonalého robota – jak mohl mít jeho schopnosti a proč s podobnými roboty vlastně neovládl svět? Prostě nápady se snaží trumfnout nápady, mixuje se všechno možné, ale celkově je to spíš na škodu než k užitku.
 • trudoš
  Bezkonkurenčně nejlepší Hvězdné války od dob základní trilogie. Nevím, jestli je to láskou Jasona Aarona k původnímu materiálu, nebo mým vlastním nostalgickým vztahem k snímkům George Lucase z let 1977-1983, ale tady dokonale funguje všechno to, co v dalších filmech selhávalo – sympatické postavy, bezděčný humor a nápaditá akce, která neztrácí dech po celých dvě stě padesát stran. Perlí obzvláště C-3PO, ovšem skvěle fungují všechny ikonické figury, jejichž charaktery jsou stejné jako před čtyřiceti lety na plátnech kin. Je pravdou, že autor nejde po nových motivech a kráčí cestou vyšlapanou jinými tvůrci, ale vůbec to nepůsobí jako absence vlastní invence, spíš jako úcta ke kánonu, do něhož už není třeba zasahovat, či jej nějak vylepšovat. Navíc tu parádně funguje návaznost na filmy, kdy dobrodružství propojuje pátou a šestou epizodu, přičemž se vysvětlují drobné mezihry, ke kterým logicky muselo dojít. Tohle je zkrátka přesně ta předaleká galaxie, jakou si pamatuji. A kterou miluji.
 • trudoš
  Opět zklamání a to jsem na závěr čekal výraznější vzpruhu. Ani jeden z příběhů bohužel nepředstaví vůbec nic nového, naopak často odkazuje na věci již dříve řečené, takže pro jejich rozklíčování musíte buď žhavit šedou kůru mozkovou, nebo šáhnout po předchozích svazcích. Komiksy jsou přitom perfektně nakreslené, což je asi jediná úlitba jinak nevýraznému scénáři. V případě Ozymandiase je zajímavý pouze popis jeho vzestupu a ztráty lidskosti. Od určitého momentu však už jde jen o rekapitulaci známých událostí, bez jakéhokoliv zvratu, překvapení či pointy. A Karmínový korzár je stejně psychedelická dobrodružka jako Černý pirát v původních Strážcích. Takové hezké připomenutí Poeova Arthura Gordona Pyma, ale že bych z toho řičel nadšením, to říct nemohu. Na můj vkus totiž vyprávění postrádá smysl i pevnou půdu pod nohama. Závěrečný Dolarový Bill je pak jen nostalgickým portrétem muže, který se stal hrdinou proti své vůli a to cestou reklamního maskota. Trochu zbytečná druhá tečka na konec.
 • trudoš
  trudoš admin15.3. 10:07Zuzka a Kopýtko
  Přestože se celostránkové stripy uličnice Zuzky a jejího koníka Kopýtka rozjedou poměrně zábavně, následně komiks sklouzne k docela prostoduchému humoru. Bez nápadu, bez poetiky, bez šťávy. Barevná kresba je sice podmanivá, přesně úměrná čtenářskému věku, ale komika s každou další stránkou upadá. Někdo sebou někam flákne a jednoduchý vtip je na světě, přičemž pointa jen tiše úpí za oponou.
  Na druhou stranu, je tam všechno, co malé holčičky zbožňují, takže ve finále spokojenost. Když se člověk vyrovná se skutečností, že Benoît du Peloux neaspiruje na druhého Charlese M. Schulze, není to zas až tak zlé, jak by se z mého hodnocení mohlo zdát. Pro začínající čtenáře ideální, příběhy nejsou nijak komplikované, velká písmena zaručují srozumitelnost a textu je právě tak akorát, aby se třeťáček ani druháček nezapotil. Co si budeme nalhávat, karikatura a obličejové grimasy dokážou nakopnout dětskou fantazií jako nic jiného. Ovšem na oslovení dospělejšího komiksového fanouška je toho trochu málo.
 • trudoš
  Fajn věc, ale čekal jsem něco malinko většího. Ale tak už to já mám u Neila Gaimana a supehrdinského komiksu holt nastavené. Ono představit lidem Sandmana a pak po nich chtít, aby slezli ze snových výšin zpátky mezi pláštěnkáře, je prostě těžké.
  Nejvýraznější slabinou alba každopádně je, že jde o rozjezd další série, která vám sice představí hlavní postavy, ale zásadnější dějové zvraty jsou teprve hudbou budoucnosti. A to ani nezmiňuji fakt, že se o podstatě Věčných dozvíme minimum (nebo alespoň osvětlení jejich „zapomenutí“ kdo jsou a kam kráčí). Přesto vyprávění drží pohromadě a až na pár odkazů, jichž si neznalec pravděpodobně ani nevšimne, se jedná o celistvý příběh, který sice nijak extra neohromí, ale zas okouzlí nápadem. V podstatě furt cítíte, že s potenciálem šlo udělat mnohem víc, ideálně formou přímé konfrontace se superhrdiny. Neříkám, že konflikt se snícím megarobotem nemá něco do sebe, ale pořád je to zatraceně málo na to, abych protagonistům doma vyrobil oltářní stolek.
 • trudoš
  trudoš admin12.3. 07:17Neználci
  „Jestli se dá tohle udělat v komiksu, tak má cenu se mu vážně věnovat.“
  Nesmírně sympatický komiks o dvou kamarádech, které spojuje láska k tomu, co oni sami vytváří. Premisa vyprávění je elementární – komiksový výtvarník Étienne Davodeau zasvěcuje vinaře Richarda Leroye do tajů svého řemesla a obráceně. Pravdou je, že více prostoru je zde věnováno právě vinné révě a jejímu opečovávání, než se dostane do láhve s etiketou, ovšem i návštěva tiskárny či nakladatelství má v sobě něco hodně podmanivého. Jako fanoušek kreslených příběhů jsem si pak naplno užíval odkazy na slavná grafická díla a zároveň mě stejnou měrou fascinoval život na vinici a všechna ta robota s tím spojená. Napsáno a nakresleno je to přitom s takovou lehkostí, že naprosto nedělá problém porozumět jednomu i druhému.
  Z mého pohledu ideální dárek pro kohokoliv, kdo ocení starou dobrou ruční práci – a vůbec nemusí být vinař samouk nebo komiksový kreslíř, ačkoliv výrazně hrozí, že obojímu po dočtení Neználků zcela propadne.
 • trudoš
  trudoš admin10.3. 07:10Hitman: Pár vražd navíc
  Důstojná tryzna na počest jednoho z nejzábavnějších nájemných zabijáků, jenž věděl, kdy je správný čas definitivně odejít ze scény. A také nutnost pro každého fanouška Tommyho Monaghana, který se chce po depresivní Zavíračce znovu u téhle série zasmát. Máme tu Hitmanův zrod, jeho různé crossovery a ohlédnutí za několika vedlejšími postavami a všechny příběhy jsou přitom rámovány nezbytným utahováním si ze superhrdinského žánru. V tomhle ohledu vede především povídka Ten vyklobanej parchant, kde dochází k dokonalé symbióze situačního humoru a velkolepé akce. Zároveň je radost vidět hrdiny také v rukou jiných kreslířů, než je John McCrea, přičemž zrovna Doug Mahnke zapasoval k atmosféře komiksu jako dělaný. Ovšem nezklamali ani Carlos Ezquerra a Nelson DeCastro.
  Každopádně očekávání od alba byla z mé strany trochu větší, přesto nakonec spokojenost. Člověka vlastně ani nepřekvapuje, že to úspěšná série zabalila po šedesáti číslech, protože ono toho z tématu vážně asi víc vytřískat nešlo.
 • trudoš
  První půlka alba se mi líbila moc. Část, kdy Reed Richards obsadí panství Doctora Dooma jiskří napětím i podtextem pro Fantastickou čtyřku vskutku nevídaným. Je to něco nového, nečekaného a především neodhadnutelného až tak, že je člověk doslova přikován ke čtení, zvědav kam celá ta patálie ve finále povede. Jenže v okamžiku, kdy je Victor přiveden zpět z pekla, jen aby byl uvězněn někde jinde, celé vyprávění začne škobrtat podivně nevypočitatelnými krůčky. Scenáristické řemeslo prostě drhne. Už jen to, jak rychle se všichni z Reedovy dimenze dostanou, z ní dělá naprosto zbytečnou odbočku, Doomovo přeskakování do různých těl by mělo větší smysl, kdyby bylo nějak zajímavě využité a smrt jednoho z členů týmu by rozhodně byla efektivnější, nebýt spektakulárního zásahu pánů tvůrců. Aneb: „Proč jsou zabíjeni hrdinové, když nevydrží pod drnem co pár čísel?“ Tohle tedy byl jeden z nejdiskutabilnějších návratů na scénu, jaké se mi kdy dostaly pod ruku. Mile poetické a zároveň trapně bezradné.
 • trudoš
  Podobně jako u minulého dílu i zde získávám pocit, že autorům dochází dech. Dokončení předchozí epizody o infiltraci Sto osmi draků končí fiaskem, kdy většinu děje zaberou erotické hrátky hlavního hrdiny. Proti gustu žádný dišputát, ale v rámci thrilleru poměrně nuda. To už bych raději stál o čisté porno. O trochu lépe je na tom následující kapitola, kdy se Plačící drak postaví novému protivníkovi, třebaže při srovnání s předešlými výstřelky to nijak nepřebíjí dosud odehrané. Prostě se nechá chytit a pak je všechny vykostí. Ač příběh končí znovu v tom nejlepším, o dalším průběhu si nedělám žádné velké iluze.
  Přesto má tahle série stále svoje podmanivé kouzlo s arómatem akčních kung-fu snímků devadesátých let, díky čemuž mi vysloveně přirostla k srdci. Jen už moc nepočítám s tím, že by poslední kniha něčím zásadním překvapila. To by muselo dojít na lámání chleba mezi hlavními postavami, které se za tu dobu poměrně rozmnožily. K čemuž ovšem autoři pravděpodobně nepřistoupí. Věčná škoda.
 • trudoš
  trudoš admin4.6. 07:21Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: To je vcelku logické.
 • trudoš
  trudoš admin3.6. 22:39Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: A pak jsou situace, kdy jsou stránky prohozené, ale člověk to nepozná, protože příběh i tak dává (případně nedává) smysl. Každopádně abychom si rozuměli - mě nevadí obsahy, jen se pozastavuji nad tím, jak jsou z praktického hlediska k hovnu, když nejsou stránky v knize číslované, nebo když nejsou očíslované alespoň předěly kapitol. To, jestli to někdo řeší ručním počítáním nebo prostocviky s propiskou je už pak záležitost osobního přístupu, ne vysvětlení, proč se něco takového vlastně dělá. Tož tak. Ne že bych kvůli tomu ovšem propadal depresím a na Crew a další nakladatelské hříšníky uvalil klatbu.
 • trudoš
  trudoš admin3.6. 09:31Batman Mikea Mignoly
  George Walker Bush: To světlé na tom je, že nemusí počítat jednotlivé panely, případně slova a písmena. Zatím.
 • trudoš
  trudoš admin3.6. 08:33Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: Jo a díky za odkaz, ale já hm, no jak to říct, nerozumím anglicky, francouzsky, polsky, německy, korejsky, španělsky a tak nějak vůbec.
 • trudoš
  trudoš admin3.6. 08:30Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: Já neříkám, že jde o chybu nakladatele nečíslovat stránky a akceptuji případný autorský záměr, jen mi přijde zbytečné dávat do knihy obsah, když podle něj člověk stejně nemá možnost co jak najít - a nic proti, ale počítat stránku po stránce bude jeden člověk ze sta, možná tisíce. Nemluvě o tom, že zjistit zdali mi nechybí stránky je bez číslování prakticky nemožné, když jeden nezná přesnou návaznost panelů. Autoři občas umí ze stránky na stránku solidně zakouzlit, aby čtenáře zmátli.
  Ale vím, že tohle je u komiksů častý nešvar, takže z mé strany jde jen o povzdechnutí nad pro mě nepochopitelným stavem věcí, nic víc. Dějou se i větší podivnosti.
 • trudoš
  trudoš admin2.6. 23:04Batman Mikea Mignoly
  Scarface: Kniha je nádherná, ale zase jednou položím řečnickou otázku - proč uvádíte obsah s odkazem na které stránce začíná ten který příběh, když pak stránky v komiksu nejsou číslovány?
 • trudoš
  jh666, Zack: Voilà a problém vyřešen. Díky moc za info.
 • trudoš
  Fry: Ještě chvilku počkám, jestli se nevyjádří někdo ze znalců, třeba mi unikla nějaká informace, která na netu není běžně k dohledání. Originály nemám, abych mohl tvrzení podpořit konkrétním důkazem. Když se nikdo neozve, opravím.
 • trudoš
  trudoš admin29.4. 07:58Přístav Země / Zatmění
  Tady se musím nakladatele zastat, že do mě coby do zákazníka, jedinkrát nekopnul, či mě obvinil, že za zpoždění můžu já. Ani nemám pocit, že by se to kdy skrývalo mezi řádky. Vždycky mi akorát přišel mail s pokornou omluvou, že věci bohužel nejdou tak, jak bylo plánováno, což pro mě jako pro člověka z branže nebylo žádný překvapení. Ale uznávám, že vím hovno o tom, co se děje na sociálních sítích, ani jsem nedával jednotlivé zprávy na rozbor erudovanému psychologovi, aby odhalil podtext toho kterého slova.
 • trudoš
  Smím dotaz na někoho, kdo se orientuje? Není uvedení jména J. Michaela Straczynského u tohoto komiksu chybou? Když koukám na detaily jednotlivých sešitů na stránkách Marvelovského fandomu, jeho jméno tam u scénáře nikde nefiguruje. Naopak chybí Ed Brubaker, který je podepsán pod úvodním Captain America (vol. 5) #25.
 • trudoš
  trudoš admin24.4. 20:44Wonder Woman: Mrtvá Země
  Norri: Fíha, on tyhle starý fláky ještě někdo zná? Díky za znamení, že zkáza světa je prozatím daleko.
 • trudoš
  Má prosím někdo nějaké potvrzení, že se Leinil Francis Yu na prvních dvanácti sešitech kresebně skutečně podílel? Nebo alespoň jednom z nich? V tiráži knihy sice uveden je, ale co jsem koukal na prvních dvanáct sešitu v originále na netu, tak nikde uveden není.
 • trudoš
  trudoš admin19.2. 08:58Dracula
  Ter: Nechci hájit Argo, protože jejich papírové hřbety bez laku jsou mojí noční můrou (za tu cenu), ale „bezchybný výtisk“ je podle mě chiméra. Vezmete-li do ruky takřka jakýkoliv komiks od kteréhokoliv nakladatele, vždycky v něm najdete nějakou chybu, ať už redakčního, technického, autorského nebo překladatelského rázu. Kniha nebo komiks může projít tisíci kontrolami a vždycky se něco najde. BB art, Crew i Comics Centrum by mohli vyprávět. To není obhajoba, ale zkušenost ze života z obou stran barikády. Neříkám, že výjimka nepotvrzuje pravidlo, ale je jich na trhu jako šafránu. U limitovek je to ovšem fakt na přesdržku.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:53Měsíční stín
  George Walker Bush: Zničit krtka.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 15:51Měsíční stín
  TonyT a Hanussen: Tak to se potom omlouvám se za svou hysterickou reakci, ačkoli obrat "podezřelé ticho" ve mě znovu vzbuzuje pocit hledání problému někde, kde žádný není. Uznávám ovšem, že má paranoia je mocná. Ale léčím se.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:44Měsíční stín
  Hanussen: Však oni přijdou. Koupeno už mají, tak kam by pospíchali.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 09:59Měsíční stín
  TonyT: Protože mi smysl podobných dotazů, snažící se vytvořit iluzi nějaké konspirace, vadí. Proč je komiks tak drahý? Protože nakladatel si chce pořídit třetí bazén. Proč komiks koupilo tolik lidí? Protože jde o kámoše nakladatele. Proč nakladatel vydal tohle a ne támhle to? Protože Evropská unie/Rusko/Čína/USA chtějí záměrně devalvovat čtenářské povědomí. Proč komiks hned po vydání nepřečetlo xyz lidí? Protože je to všechno nějaký komplot. Prostě mi uniká o co komu jde?

  PS - Navíc to poslouchám dennodenně - mám skromnou knihovnu, kterou neustále rozšiřuji a zároveň se snažím učíst všechno možný. A pak když někdo vidí to boží dopuštění, co mám doma, obratem si neodpustí dotaz, zdali jsem četl tohle či támhleto, a když řeknu, že ještě ne, s vědoucím úsměvem intelektuála, který právě odhalil dementa, jenž před kvalitní literaturou dává přednost podřadnému braku, pokýve hlavou, jako že jasně, že to chápe.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:46Měsíční stín
  George Walker Bush: Tak to máte fajn, jste z obliga. Na ty co nekoupili se vztahuje jiná norma, odhadem měsíc a půl. Ale víc určitě ne. Potom už zavítáte do stejné škatulky jako kupující.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:18Měsíční stín
  Milo_Harwey: Tož jsem potom holt kretén, stejně jako zbytek zástupu. A už se o tom snad dál nemusíme bavit.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:09Měsíční stín
  Hanussen: Já jsem tady a ještě jsem se k tomu prostě nedostal. Je s tím sakra nějaký problém? To je tady nějaká přesná norma, do kdy člověk musí něco přečíst, jinak je kretén, protože si komiks koupil?
 • trudoš
  Draco nobilis: Nevím jestli jste zaregistrovala, ale u nakladatele už mají opět skladem, nedávno jsem objednal a normálně přišlo.
 • trudoš
  Lenny: Zupa, danke.
 • trudoš
  Lenny: Navíc až s tímhle kontextem (Spawn) mi konečně dávají smysl poznámky Tonyho Starka, že je mu Angela povědomá.
 • trudoš
  Lenny: Bulvár? Sem s ním. Mě to zajímá taky, anglicky neumím, takže se nic nedozvím. A já chápu, že tam nenapíšou pravdu, ale třeba info o tom, že ta postava je ze Spawna je zajímavá a dozvěděl jsem se jí až tady z komentáře Carnageho, ne z alba samotného.
 • trudoš
  Carnage: Tady to krasobruslení kolem vzniku postavy je obzvlášť komické, protože je zmíněno jen to, že byla koupena od konkurence a že jí původně vymyslel Neil Gaiman a to je všechno. Mě by třeba docela zajímalo v jaké sérii se původně vyskytovala a proč jí nakonec Gaiman prodal jinam, ale to ne, to už se říct nesmí, to si člověk musí dohledat na netu sám. K čemu pak nějaké představování figury je, když se o historii jejího vzniku nesmí mluvit?
 • trudoš
  Carnage: Já zas musím konstatovat, že v představení postavy album maličko selhalo, protože i když se dovíme, jak pasuje do Marvelovského univerza, to že původně patřila do stáje Image, a její historie měla tudíž trochu jiný charakter než kniha naznačuje, jsem se dozvěděl až z vašeho komentáře. A nepřijde mi to zas až tak nepodstatná informace. Tyhle konkurenční přetahovačky mě fakt serou. Nakladatelství DC být zmíněno v kompletu může (když se třeba mluví o práci různých kreslířů a scenáristů), ale že daná postava původně pasovala k Image už ne? Chjo.
 • trudoš
  trudoš admin18.11.2020 14:17Temné noci - Metal: Temní rytíři
  lantan1 a Milo_Harwey: Sorry za nepochopení, už mi došlo, která bije. Každopádně ani mě se do téhle kapitoly černobílé stránky nedostali.
 • trudoš
  trudoš admin18.11.2020 13:40Temné noci - Metal: Temní rytíři
  Milo_Harwey: Po konci příběhu mám "Dějiny zakuté do kovu", následuje "Galerie alternativních obálek" a pak "Kresby tužkou a inkoustem" obsahující čtyři černobílé stránky bez textu přímo z Temných rytířů. Vypadá to, že do mého exempláře si "Batman: Zatracení" cestu nenašel.
 • trudoš
  z-e-d: Teda já vím že je to bizarní, ale ta Maggie je v pořádku - viz http://marvel.fandom.com/wiki/Maggia_(Earth-616)
 • trudoš
  trudoš admin11.11.2020 17:28Hra o tuříny
  radek & George Walker Bush: Tak to díky za varování.
 • trudoš
  trudoš admin10.11.2020 10:18Hra o tuříny
  Norri: Když existovala na Jirku, existuje už na všechno... A náhodou, já bych do toho i šel, jenže to bych musel znát seriál a to už je běh na příliš dlouhou trať. Evidentně to cílí spíš na fanoušky filmové podoby než knižní předlohy a to bych se počítám asi tak v polovině point nechytal. Teda za předpokladu, že uvnitř nějaké jsou - z ukázek to posoudit nedokážu, protože viz moje druhá věta.
 • trudoš
  z-e-d: Ne, u mě dobrý, všechno krásně čitelný.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 08:23Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: O dotiscích a prodejích spekulovat nechci, v rámci profesionální deformace nevěřím v téhle branži ničemu, dokud v rukou nedržím proplacené faktury. Z mé strany šlo jen o odhad, jak si specifický de Crécy může u českého publika asi tak vést, přičemž bych byl jedině rád, kdybych byl naprosto mimo mísu.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 07:53Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: Grant by vysvětloval mnohé.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:46Visa transit #01
  Ale aby nedošlo k mýlce, já Meander nehájím. Jen v tom podle mě není cílená snaha zbohatnou, nebo knihu účelově zazdít. Spíš taková z nouze ctnost.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:15Visa transit #01
  Přičemž reálný prodej bude podle mého soukromého odhadu tak kolem stovky... To se pak musí někde projevit.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 18:29Visa transit #01
  Kdyby byl Nicolas de Crécy nějaká hitovka, tak se tomuhle remcání nad cenou nedivím. Ale vzhledem k tomu, že jej u nás má rádo odhadem deset a půl lidí, moc mě ta cena vs. počet stran nepřekvapuje. Drobný prodej rovná se vysoká cena. Je to hřebíček do rakve, ne že ne, ale to je i samotná de Crécy tvorba. Kdo jej čte, ví o čem mluvím – tohle má k nějakému mainstreamu hodně daleko.
 • trudoš
  trudoš admin27.10.2020 14:55Berserk #01
  Scarface: Tož nezanevřel jsem a nechám se překvapit.
 • trudoš
  trudoš admin21.10.2020 20:06Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Danke, es ist mir klar.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 20:08Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: V klidu, já jsem na tom úplně stejně. Ale ta vaše omáčka okolo mi je už po těch letech schopna říct - jo, tohle by sis měl/neměl koupit. A to je to, co se počítá.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 19:07Apokalypsa svatého Jana
  Kruciš, teď když to po sobě čtu, tak to vypadá, jako bych podlézal. Ale co už.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 18:59Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Protože čtete všelicos (a co si budeme namlouvat, tohle budete číst vy, možná já a pak tomu dá někdo zdejší jednu hvězdu jen proto, že považuje Bibli za hanebnost), máte se k tomu jak dostat a vaše komentáře pro mě mají výpovědní hodnotu - třebaže se vám komiks nelíbí, dokážu z textu vyčíst, jestli mě třeba ano a obráceně. Konkrétně u tuhodle si sice jsem schopen najít ukázku kresby, ale jak je zvládnutý obsah, to už bych chtěl slyšet od někoho, kdo se vyzná v tlačenici.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 17:56Apokalypsa svatého Jana
  Bych měl prosbu na G. W. Bushe – jestli by mohl odhodit zábrany, přečíst a zhodnotit, abych si mohl udělat alespoň nějaký obrázek co to je a jaké to je (výtvarně i scenáristicky).
 • trudoš
  trudoš admin18.10.2020 12:08Příběhy Impéria: Morganina pomsta
  to Milo_Harwey: "Příběhy Impéria" je koncept hry na hrdiny po vzoru "Dungeons & Dragons" či "Shadowrun", akorát zasazené do prostředí magické viktoriánské Anglie - hodně stručně nastíněno - a komiksy, které k tomu vycházejí, využívají právě dané prostředí pro vlastní příběhy. Není nutnost znát hru, jen to samozřejmě lépe osvětlí některé souvislosti, ale člověk se bez problémů orientuje i bez toho.
 • trudoš
  trudoš admin15.10.2020 08:54Komiksový výběr Spider-Man #028: Inferno
  to Milo_Harwey: No, on je to podle všeho Joseph "Robbie" Robertson http://marvel.fandom.com/wiki/Joseph_Robertson_(Earth-616) takže Joe je v pořádku.
 • trudoš
  trudoš admin29.9.2020 13:14Byl jednou jeden život #01: Srdce
  to marco: Dobrá zpráva, je - http://www.albatrosmedia.sk/tituly/22896686/bol-raz-jeden-zivot-srdce/. Vyšlo začátkem září, takže už byl to mělo být i k sehnání v kamenných obchodech.
 • trudoš
  trudoš admin28.9.2020 09:18Tankerka #01
  Co si pamatuji z Crwe, tak první seznámení jsem nepobral a říkal si, co je to za blbost. Později jsem se k tomu vrátil a zjistil, že je to tak neskutečně střelený, až to ztrácí jakoukoli konkurenci. Tím nechci nikoho lanařit, ony ty humoristické věci se obecně prodávají mnohem hůře, než cokoliv jiného (snad mimo hororů), protože smysl pro nesmysl je u mnoha lidí diametrálně odlišnej. Tohle je prostě o tom, co se píše na obálce – holka, co šuká klokany, chlastá první ligu, jezdí v tanku a střílí po všem, co se hejbe. Takovou prostě nelze nemilovat, když je člověk sám trochu nepříčetnej.
 • trudoš
  to jh666: Takže J. Michael Straczynski v obsahu tohoto alba nemá co dělat, mám pravdu? To kvůli případné opravě v datech.
 • trudoš
  to Lenny: Jasný, to vím, akorát že pod číslem 525 je podepsán Peter David a pod číslem 526 zas Reginald Hudlin, alespoň co jsem na netu našel. J. Michael Straczynski se k peru vrací až s číslem 527, které je však obsahem druhé knihy. Jen se ujišťuji, že koukám dobře, nic víc, anglicky umím podobně jako francouzsky.
 • trudoš
  to lantan1: O řádek níž se to řešilo, chyba není na straně překladatele.
 • trudoš
  trudoš admin14.5. 20:43Pindárna
  Walome: Geniální.
 • trudoš
  trudoš admin14.5. 11:16Pindárna
  Líbí se mi ten srdečný přístup, že když někdo projeví nějaké přání, pokaždé se najde někdo, kdo mu začne vysvětlovat, že je buď za a) špatné si něco přát, za b) je špatné to přání vůbec vyslovit, nebo za c) to přání je úplná hovadina.
 • trudoš
  trudoš admin4.5. 12:46Povinná četba
  lantan1: Touché.
 • trudoš
  trudoš admin17.4. 07:08* Připomínky a návrhy
  Zack: Teda ne že bych chtěl zpochybňovat něčí míry, jen uvedu věci na pravou míru - "Kolosální Conan" má 8 cm, "Kolosální Conan z Cimerie" 6 cm. V odkazech opraveno.
 • trudoš
  trudoš admin8.3. 21:47Pindárna
  Rumburaq: Teď jsem si založil knihu do knihovny a pozadí hřbetu má výrazně jiný odstín než ostatní knihy, jako kdyby vážně chtěli jít do dalšího obrazu. Tak to jsem zvědavej na 120, jestli se vrátí k původnímu odstínu a jde jen o chybu jednoho hřbetu, nebo co jako na nás chudáky chystaj.
 • trudoš
  trudoš admin7.3. 10:39Pindárna
  Rumburaq a deefha: Kitty Prydeová má na hřbetě pěst Naprosto úžasného Hulka (viz https://www.facebook.com/nhmcz/photos/a.415744085917424/549316295893535/?type=3&theater), na 120 počítám že budou ty světelný efekty počínajícího obrázku na Největší padouchy Marvelu (nebo jak se to v originále jmenuje). Takže snad dobrý, neskončí to v půlce obličeje nějaké postavy.
 • trudoš
  trudoš admin25.2. 17:52Sběratelský klub
  Hanussen: Neříkám že nemáte pravdu, ale už takhle beru knih a komiksů tolik, že při představě zpětinásobení nabídky (a já se znám, určitě bych nezůstal jen u jedné dvou sérií) bych to nejen nezaplatil, ale ani neměl kam dát, natož najít čas to vůbec někdy přečíst.
 • trudoš
  trudoš admin25.2. 17:34Sběratelský klub
  Já zbožňuji to jejich "Sklepy plne euro" (píšu jak to zní). Vždycky když to slyším v rádiu, říkám si: To je země, tam bych chtěl žít. Nebo "informacia drogova" mě při cestě autem také pokaždé spolehlivě rozesměje. Ale polsky nečtu, přejít ještě na jiný trh než ten český, tak mi rodina sbalí kufry a vyhodí mě.
 • trudoš
  trudoš admin21.2. 23:06Pindárna
  SlouzimStarymPsum: Díky za info, tak uvidíme jak se s tím popasuju.
 • trudoš
  trudoš admin21.2. 10:06Pindárna
  Scarface: Zupa, díky za info. Takže si kvůli čtení komiksu nemusím nikde dohledávat základní "co, kdo a proč"?
 • trudoš
  trudoš admin20.2. 19:55Pindárna
  Hloupej dotaz - tuší někdo jak moc je třeba v rámci komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team“ znát danou počítačovou hru? Jsem nepolíben a panic v tomhle ohledu i zůstanu, tak by mě zajímalo, nakolik má vůbec pro mě smyl o čtení komiksu uvažovat.
 • trudoš
  trudoš admin19.2. 09:02* Připomínky a návrhy
  Darth Raelchi, Fry: Sorry, to mi nedošlo.
 • trudoš
  trudoš admin18.2. 08:47* Připomínky a návrhy
  Darth Raelchi: Opraveno, díky moc.
 • trudoš
  trudoš admin8.2. 13:15* Připomínky a návrhy
  SomeOne, Fry: Zupa, díky za info.
 • trudoš
  trudoš admin7.2. 21:00* Připomínky a návrhy
  Dotaz - U alba "Star Wars: Vyvolený, Světlo pohasíná" se u scénáře a kresby objevuje jméno Chrise Eliopoulose. Nejde náhodou o chybu? Kontroloval jsem sešity na https://starwars.fandom.com/wiki/Star_Wars:_Darth_Vader:_Dark_Lord_of_the_Sith a nějak jsem tam jeho jméno nenarazil a ani v tiráži českého vydání není.
 • trudoš
  trudoš admin1.2. 15:47* Připomínky a návrhy
  Zack: Jen bych to otočil, pět hvězdiček vlevo, jedna vpravo, opticky by to podle mě působilo lépe - začínat tím nejlepším, než nejhorším.
 • trudoš
  trudoš admin28.1. 19:17* Připomínky a návrhy
  Fry: Kdyby na to ostatní zapomněli, mrknu na to, až se mi kniha dostane domů, což bude cirka za týden nebo dva. Mám to poznamenaný.
 • trudoš
  trudoš admin26.1. 16:38* Připomínky a návrhy
  Zack: Zupa, danke.
 • trudoš
  trudoš admin26.1. 14:41* Připomínky a návrhy
  Zack: Čistě jen dotaz – nešlo by v osobním profilu vytvořit něco jako Nej 10, do kterého by si člověk naházel nejoblíbenější věci a nemusel tak pokaždé z lovit hlavy (když se jej na to někdo zeptá) co že za nejlepší komiksy považuje? A zajímavé by pak bylo třeba i nějaké srovnání, kdyby se topky poměřili ve veřejném žebříčku, což by zas odpovědělo na občasné prosby o doporučení od náhodných návštěvníků.
 • trudoš
  trudoš admin22.1. 19:39* Připomínky a návrhy
  Já tyhle animace prostě miluju.
 • trudoš
  trudoš admin13.1. 14:25* Připomínky a návrhy
  Zack: Perfektní, díky moc.
 • trudoš
  trudoš admin13.1. 06:50* Připomínky a návrhy
  Zack: Kravina k uvážení – šlo by na řádek s variantami komiksu (v detailu infa) přidat do závorky rok vydání té které varianty? Člověk by se snadněji orientoval v tom, které vydání je nejstarší a které nejnovější a nemusel by postupně rozklikávat všechny.
 • trudoš
  trudoš admin9.1. 12:00* Připomínky a návrhy
  Zack: Já za to neadoruji, já jen vysvětluji, jak to S313 myslel. Mě vyhovuje, jak to je.
 • trudoš
  trudoš admin9.1. 06:02* Připomínky a návrhy
  pro Zacka na vysvětlenou:

  1) Otevřu si Čtyřlístek, kliknu na sérii a vyjede mi celá série - když v tento okamžik použiješ spodní lupu (vedle Vždy Chci), vyhledává se pouze v zobrazené sérii. Chceš-li vyhledávat v celé databázi, musíš použít lupu v základní nabídce (vedle Sbírky). Podobně to funguje, když klikneš na Sbírku - od toho okamžiku ti spodní lupa začne vyhledávat pouze v tvé sbírce.
  3) Myslím, že je tím myšleno, že když si zaškrtnu Chci/Sháním a pak danou věc označím jako Mám (v okamžiku kdy ji seženu), tak by se mohla automaticky ze Chci/Sháním odstranit, aby to člověk nemusel dělat ručně.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 14:04* Připomínky a návrhy
  à la
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 09:04* Připomínky a návrhy
  Zack: Nemůžu zpětně komentář editovat a netuším jestli jde smazat a vložit znovu (alespoň jsem to nenašel), takže až bude zas nějaká příležitost, vyzkouším. Ale počítám, že už to funguje na té konvi.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 07:03* Připomínky a návrhy
  Hmmmm, tak tohle jsem fakt nedomyslel... (a opravit příspěvek mi nejde). Potřebuju víc kafe.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 07:01* Připomínky a návrhy
  Komentáře (a asi i diskuze) mají problém s cizími abecedami, minimálně "? la" se přepíše na "? la".
 • trudoš
  trudoš admin7.1. 07:33* Připomínky a návrhy
  Toe: Jasně že záložky používám, ale občas se člověk prostě zapomene, no. Tak mě zajímalo, jestli jde o neřešitelný problém, nebo přehlédnutou chybu.
 • trudoš
  trudoš admin7.1. 06:22* Připomínky a návrhy
  Zack: Otevřu si sérii (např. Usagi Yojimbo), jsem na hlavním infu, překliknu na přehled (na obálky, to je jedno), abych měl seznam celý na obrazovce, otevřu si detail některého komiksu, vrátím se o krok zpět a ocitnu se zpět na základním infu. Nešlo by, abych se spíš vrátil rovnou na ten přehled (nebo obálky)?
 • trudoš
  trudoš admin7.1. 06:13* Připomínky a návrhy
  Toe, Zack: Jop, už je mi to jasné. Nechápu, proč jsem to neviděl.
 • trudoš
  trudoš admin6.1. 06:39* Připomínky a návrhy
  Zack: A do třetice – je v poště možnost reagovat přímo na zprávu (s odstupem času, tedy poté, co jsem si od někoho poštu přečetl a teprve za nějaký čas se dostal k reakci), nebo musím přímo do profilu toho, komu chci psát, abych tak poštu poslal na správnou adresu?
 • trudoš
  trudoš admin6.1. 06:36* Připomínky a návrhy
  Zack: A ještě - když chci upravit text právě vložený ve fóru, jak to udělám? Nabídka vpravo mi jen umožňuje "Poslat zprávu". Dřív byla možnost editovat příspěvek cca pět minut po vložení, teď jsem to nenašel.
  Chtěl jsem k předchozímu příspěvku doplnit informaci, že funguje ještě heslo "pokraji", takže už asi chápu, v čem je problém - počátek hledaného výrazu nesmí začínat na méně než tři znaky. Když ano, je lepší hledat podle následujícího slova, které už víc jak tři znaky má, chápu to dobře? Někdy dříve jste se k tomu vyjadřoval.
 • trudoš
  trudoš admin6.1. 06:29* Připomínky a návrhy
  Zack: Zdravím, narazil jsem na problém u vyhledávání - při kombinaci slov "Na pokraji Války říší" či "Na pokraji" mi to nic nenajde, ale při výrazu "Války říší" už bez problémů čtvrté album Avengers najdu. Co dělám špatně?
 • trudoš
  trudoš admin1.1. 23:09* Připomínky a návrhy
  Zack: Když jsem si dříve rozbalil v přehledu celou sérii, zobrazovalo se mi v jednom sloupci mé vlastní hodnocení, takže jsem hned viděl, jak si který díl u mě osobně stál. Teď mi tahle funkce zmizela, nebo jí nevidím, nebo ani nikdy nebyla a popletl jsem si to s něčím jiným.
  Jinak perfektní práce, nenávidím jakékoliv změny (a s přibývajícím věkem je to horší a horší), ale aktuální verze cdb je opravdu velmi povedená, vizuálně i uživatelsky. Díky moc za ni.
 • trudoš
  trudoš admin28.12.2020 10:30* Připomínky a návrhy
  Zack: Správná anotace k "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" je přepsaná níže. Ta co je u komiksu aktuálně shrnuje obsah čísla 2020/12 (ono je to špatně i na stránkách Crwe, proto ten zmatek).

  Extra monstrózní díl!
  Profesor Frink si postavil svého vlastního robota... jenže se do něj nějak naprojektuje Bart, a tak vznikne děsivé zlobící monstrum, které hrozí, že Barta odsune na smetiště dějin. Připravte se na válku o budoucnost lidstva! Vedle toho Milhouse zdědí cukrářství a stane se najednou hvězdou školy... a Levák Bob se pokusí o útěk! Těšte se na dalšího Barta!
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 21:09* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybička se vloudila, anotace u komiksu "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" patří k číslu 2020/12.
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 12:11* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U alba "Tomb Raider Archivy S.3" chybí mezi scenáristy Dan Slott (a kreslíř Francis Manapul), kteří dělali 50 sešit. Viz http://www.wikiraider.com/index.php/Tomb_Raider:_The_Series_Vol._1,_Issue_50
 • trudoš
  trudoš admin19.12.2020 14:21Pindárna
  Přihlásil jsem se do komiksové databáze a oni tam lidi píší komentáře ke komiksům. No hrůza.
 • trudoš
  trudoš admin18.12.2020 08:18* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybka se vloudila. Album "Deadpool - Miláček publika #02: Deadpool Vs. Sabretooth" obsahuje sešity do čísla 11, ne 12.
 • trudoš
  trudoš admin16.12.2020 07:36Sběratelský klub
  Future-Death: Většina lidí asi řekne že ne, ale ono to spíš záleží na preferenci toho, kterého čtenáře. Je to jednoduchá řezačka a fotorealistickou kresbou. Seženete ji podle mě ale i levněji.
 • trudoš
  trudoš admin15.12.2020 17:45* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U komiksu "Slanej byznys 1" nemá být autorka asi Markéta Eleweth (Eleweth) ale Markéta Olšovská (Eleweth).
 • trudoš
  trudoš admin13.12.2020 18:41* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Názvy jednotlivých dílů u souborného vydání "Rabínova kocoura 1-5" jsou:

  - Bar micva
  - Malka, král lvů
  - Exodus
  - Ráj na zemi
  - Africký Jeruzalém
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:52* Připomínky a návrhy
  Zack: Ne z mého hloupého telefonu, to mi věřte.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:01* Připomínky a návrhy
  Zack: Bych naskenoval (ten červený), jenže on ten prevít má výrazně větší formát než je A4, takže můj sken udělá maximálně pěkný ořez.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:27* Připomínky a návrhy
  pro editory: Chybička se vloudila. Album "Liga spravedlnosti #06: Lid versus Liga spravedlnosti" obsahuje čísla 34 až 38, ne 34 až 39. Je to tak uvedeno i v anotaci na přebalu. S tím pak souvisí také výmaz výtvarníka Iana Churchilla, který se podílel právě až na čísle 39.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:10Povinná četba
  Gmork: Kouknu, díky moc.
 • trudoš
  trudoš admin22.11.2020 11:41Povinná četba
  Gmork: Má smysl se po mailu s prosíkem ozývat, nebo je to jen pro členy klubu?
 • trudoš
  trudoš admin17.11.2020 19:51* Připomínky a návrhy
  pro editory: K albu "Batman #07: Svatba" - ten příběh z DC Nation (konkrétně "Your Big Day", v češtině "Tvůj velký den") je z druhého volumka. Viz http://dc.fandom.com/wiki/DC_Nation_Vol_2_0
 • trudoš
  trudoš admin16.11.2020 21:14Pindárna
  A to ještě nikdo nepřišel s myšlenkou, že jde o alternativní realitu, ve které obrat "Zbořil jsi mě!" může být při autonehodě zaběhnutou frází.
  PS – Vtip, prosím nekopejte do mě.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 2547 (cca 776413 Kč)
Mám: 4032 (cca 989838 Kč)
Chci: 155 (cca 5942 Kč)
Sháním: 13 (cca 6092 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0