trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 8.7.2020 | Y: Poslední z mužů #04: Heslo

Vlastně zklamání, ačkoli základní dějová linka mě stále ohromně baví. Jenže tentokrát se autor rozhodl přešlapovat na místě a pro velký úspěch zopakovat už jednou odehrané. Přihodil jen pár dalších vzpomínek na minulost a nějakou tu kapku psychedelie v zajetí filozofující agentky. A přestože jde pořád o netradiční komiksové čtivo, kloubící v sobě motivy postkatastrofické science fiction a existenciálního road tripu, kdyby člověk konkrétně tohle album přeskočil, pravděpodobně by to v kontextu celé série ani nezaznamenal.
Ale užil jsem si to, ne že ne. Brian K. Vaughan sice zlikvidoval všechny muže na Zemi, ovšem namísto toho, aby rozjel ženskou obdobu Mad Maxe, nechává vyniknout civilní charakter katastrofy s nutností žít dál, třebaže bez výhledu na budoucnost. Neznamená to však, že by opomíjel akční rovinu, nebo fanatickou zaslepenost některých přeživších. Příběh tak příjemně balancuje na hraně milostného dramatu, dobrodružné grotesky i psychologického románu. A funguje to báječně.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | DC komiksový komplet #009: Superman: Pro zítřek, kniha první

Tohle je Superman v produkci Briana Azzarella, tj. dospělé pojetí komiksového superhrdiny, bez příznačné dávky amerického patriotismu. K tomu si přečtěte výtvarnou stylizaci Jima Leeho, tedy spousta svalnatých mužů a nádherných žen. Akční vyprávění pak rámuje dialog nejistého kněze s pochybujícím Mužem z oceli, kvůli čemuž trochu drhne gradace, neznamená to však, že by nebylo na co se koukat. Záhad i napětí je tu vrchovatě, jen některé objevující se a mizející motivy nechávají čtenáře na pochybách, zdali skutečně všechno pochopil tak, jak bylo autorovým úmyslem. Uvidíme, co přinese druhá půlka dvanáctidílného příběhu.
Bonusový komiks je neméně velkolepý, jako celé předchozí apokalyptické polemizování. Naivisticky infantilní, že to působí spíš parodicky, než jako vážně míněné řemeslo, ale přesto fascinující, především v historickém kontextu vývoje postavy. Geniální je, jak má Superman všechno super, což v rukou tvůrců znamená, že to musí být obrovské. A pak že na velikosti nezáleží.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | Batman #03: Smrt rodiny (pevná vazba)

Konečně Batman, co má grády. Ucelené album, kde se člověk neztrácí ve víru starých či nových postav a zároveň není opomíjena návaznost na ostatní alba napříč netopýřím univerzem. Vývoj událostí přitom dává perfektní smysl.
Joker je zde doslova bestiální a doprovodné kraťasy skvěle dotvářejí atmosféru děsu, kterou do srdcí hrdinů, padouchů i čtenářů zasazuje jeho šílenství. Jediné co zamrzí, je neschopnost redaktorů DC dovolit rapidnější zásahy do kánonu, protože zápletka k nim přímo vybízí. Právě díky tomuhle ústupku pak celá ta paráda skončí maličko klišovitě, s ne zcela využitým potenciálem. Přesto si finále udržuje heroický glanc, jak se na Batmana sluší a patří. Pro mě tak rozhodně mnohem zajímavější, než předchozí etuda se Sovím tribunálem. Co bych ale Scottu Snyderovi vrátil k přepracování, je přílišná Waynova nerozhodnost, případně tendence obhajovat své skutky před ostatními. Tohle zcivilňování se k Temnému rytíři nehodí, mám raději nekompromisní kamennou tvář Franka Millera.

trudoš
trudoš | 2.7.2020 | Dobrodruh Timo

„Vyrazil jsem z domova za dobrodružstvím, chtěl jsem probádat celý ten báječný neznámý svět, najít legendární zbraň, nějaké ty spolubojovníky a bojovat s obávanými příšerami. Jenomže se ukázalo, že svět není zas tak báječný, jak jsem si myslel.“
Sám jsem v jádru idealista, třebaže rád tvrdím pravý opak, aby má image trudomyslného čtenáře neutrpěla společenský šrám. Jenže po všech těch letech jsem zjistil, že se mi mnohem líp žije, když k lidem kolem sebe přistupuji jako liberál, než coby konzerva plná nenávisti a strachu. Právě k tomu komiks Jonathana Garniera malé čtenáře vede, navíc formou velice srozumitelnou a inspirativní, aniž by však za každou cenu barvil svět (a lidi v něm) na růžovo. A třebaže to není tak mytologicky rozpustilé, jako konkurenční britská Hilda, podobný charakter vyprávění to rozhodně má, jen inspirací byl podle všeho spíš ruský než skandinávský folklor. Výtvarník Yohan Sacré pak celému příběhu dodal fantastický vizuální háv, kterému nelze upřít osobité kouzlo.

trudoš
trudoš | 1.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #063: Marvel Knights Spider-Man: Dolů mezi mrtvé

Ačkoli oceňuji, že Mark Millar přistoupil k postavě Spider-Mana zase trochu jinak a celé vyprávění hodil spíš do gangsterky, ve stínu J. M. Straczynského naneštěstí nedokáže uspět. Což o to, zápletka jako taková je výborná, jenže tenhle Petr Parker není tím Petrem Parkerem, na kterého jsem zvyklý. Vůbec tu třeba nefunguje chemie mezi ním a Mary Jane a také prakticky vymizel pro postavu tolik příznačný humor. A třebaže kresba Terryho Dodsona je po všech stránkách precizní, příliš mi nekorespondovala s podprahovou brutalitou. Najednou hrozivost padouchů ztrácí na síle, protože jejich proradné skutky začne čtenář vnímat, až když jdou oběti do stovek - jedna mrtvá zdravotní sestřička evidentně nikomu žíly netrhá. Násilí zkrátka vtrhlo do Pavoukova života a všichni se tváří, jako by se nic nestalo. Kdyby šlo o Punishera nebo Daredevila, neřeknu ani slovo, ale k Spider-Manovi mi to prostě nesedí. Ovšem gradace je strhující a já jsem pln nedočkavosti, jakým směrem se příběh bude ubírat dál.

trudoš
trudoš | 29.6.2020 | Sherlock #01: Studie v růžové

Já asi vážně nebudu nejlepší seriálový divák, protože mně se Studie v růžové líbila mnohem víc v komiksu, než na televizní obrazovce. Což je dost zvláštní, vzhledem k tomu, že jde prakticky o doslovný přepis (nebo spíš překres) scénáře. Nicméně, má to vtip, nápad a hezky rozehrané charaktery, snad jen že John Watson tu vystupuje jako divně nevýrazná podržtaška. Děj mě ale skutečně bavil, u hlášek jsem se smál nahlas a moderní stylizace mi přišla povedená po všech stránkách. Sám Sherlock pak sice není žádným rváčem a mistrem převleků, ovšem městský sociopat je to naprosto brilantní. Akorát závěr tvůrci mohli trošku pozměnit, protože působí až příliš okatě jako předehra pro příští partii, což mi u filmové epizody tolik nevadilo, tady to však vyznívá krajně rušivě. Za mě jinak báječně strávená hodinka, přičemž musím s povděkem kvitovat, že znalost předlohy sira A. C. Doyla není nutností, páč manga funguje i bez ní. Jen člověk nesmí moc šťourat do nelogického chování jednotlivých obětí.

trudoš
trudoš | 28.6.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #003: Wolverine

Celkově spokojenost. První komiks je ještě taková hříčka, ve které oceňuji pouze Hulkovu mluvu, jinak ale jde o duel poplatný době. Na druhou stranu, kdyby album shrnovalo všechna střetnutí těchto dvou zmutovaných titánů, zde by mi to vůbec nepřekáželo.
Další sešity má na svědomí Jason Aaron a ten rozjíždí drsňáckou jízdu plnou výbušné akce a jízlivého podtextu. Škoda jen, že v závěru vyměkne, ovšem vzhledem k tomu, že jde o Marvel, tak se vlastně není čemu divit. Osnova každopádně povedená, především první finta Mystique mě příjemně uzemnila, podobně jako závěrečné odhalení, že sám Wolverine nebýval vždycky svatoušek. Což je vůbec Aaronova specialita, ukazovat ty horší stránky jinak ikonických hrdinů a tím je stavět do kontrastu s celkovým děním. Ostatně - ani samotný konflikt v Afghánistánu nijak nepřikrášluje a otevřeně přiznává paradox, že když tam válčili Rusové, byli místní bojovníky za svobodu, jakmile se však kormidla ujali Američané, proměnili se kouzlem v hanebné teroristy.

trudoš
trudoš | 24.6.2020 | Manžel and Watashi

Je to milé, ale příliš krátké. Každopádně, jestli čekáte estrádu vtipných vozembouchů či intelektuálně škodolibých humoresek, s největší pravděpodobností narazíte na zeď jménem realita. Tohle je civilní příběh o tom, jak se v Irsku seznámila Japonka s Čechem, vzali se a teď zkouší žít v Praze, přičemž všechny tyhle informace vám zprostředkují hned první tři stripy. Ty další až do úplného konce pouze bilancují těžkosti i radosti života pražáků, vnímaného z pozice „cizince“ ze země vycházejícího slunce. Autorka přitom zbytečně netlačí na pilu, aby gag vznikl za každou cenu, spíše formou krátkých postřehů konfrontuje vlastní představy se všeobecnou skutečností. Skromné historky tak bezděčně evokují živoření dvou čerstvých absolventů vysokých škol, ačkoliv opak nemůže být větší pravdou. Osobně bych ovšem uvítal víc střetů české a japonské kultury, třebas formou srovnání, jak stejnou situaci vnímá autorka a jak její manžel.
P.S. - Řetězec Pizza Go Home už pro mě nikdy nebude tím, co dřív.

trudoš
trudoš | 23.6.2020 | Ultimátní komiksový komplet #104: Avengers: Kree-Skrullská Válka

Upovídaná nuda, která vlastně o žádné válce nevypráví. Ono k ní samozřejmě dojde, ale až v závěrečných sešitech, a spíš, než že by skutečně probíhal konflikt, poskakují Avengers sem tam a snaží se zachránit krky sobě i ostatním. Ale prakticky osmdesát procent příběhu se motá kolem dílčích dějových linií, do nichž občas vstoupí nějaký ten souboj s neurčitým padouchem a složitou návazností, pročež Roy Thomas může dělat ramena, jak má starý Marvel v malíku. Jenže k čemu bylo všechno to machrování, když se nakonec žádný velký bengál nekonal? Navíc valná většina hlavních postav pro mě spadá do ranku nezajímavých hrdinů jako Scarlet Witch, Vision, Captain Marvel, Rick Jones, Giant Man a podobně. Prostě nuda.
Čím mi však komiks uhranul - a v tomhle ohledu musím dát zapravdu předmluvě Marca M. Lupoie - je kresba Neala Adamse, který jakmile se chopí tužky, vyprávění alespoň vizuálně začne působit mnohem sympatičtěji. Taková cesta do nitra Visionova těla má jen díky němu tu správnou atmosféru.

trudoš
trudoš | 23.6.2020 | A zrodí se hvězdy...

Velká kniha o malých lidech aneb Historie superhrdinského patosu v kostce. Scénárista J. M. Straczynski opět dokazuje, že se jako dramatik už narodil. Má cit pro atraktivní náměty, umí perfektně rozehrát psychologii postav a hlavně si dokáže naplánovat sérii tak, aby měla začátek, prostředek i konec. V tomhle případě má tedy kolosální vydání Rising Stars svou váhu (obrazně i reálně), protože vyprávění funguje především jako jeden celek.
Třebaže hlavním bodem programu jsou fantastičtí rekové, primárně je příběh o lidské malosti - o neschopnosti přijmout fakt, že by se někdo mohl obětovat za druhé, aniž by za tím byl postraní úmysl. A že velká moc rovná se velká odpovědnost, etc, etc. Zápletka přitom obsahuje všechna žánrová klišé, kterými se dějiny okostýmovaných crossoverů vyznačují a shrnuje je do jednoduché tragédie o třech dějstvích, zakončené krásnou poetickou tečkou. Moje klukovská duše fanouška proto jásá nadšením a tajně doufá, že podobných kompletů bude v budoucnu na trhu víc.

trudoš
trudoš | 19.6.2020 14:39 | Sběratelský klub

to Zack: Amen.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:37 | * Připomínky a návrhy

to Zack. Jasný, chápu a díky za info. Majte sa a díky za všechnu práci.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:14 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Ještě bych se přimlouval za možnost blokace komentářů v detailu komiksu (což si nedovedu představit jak udělat jinak, než si zaškrtnou ve vlastním profilu „ignorovat komentáře toho a toho“, a to nechceme), ale chápu, že by s tím za a) bylo sraní, a za b) jak člověk ustoupí jednou, brzy se dostane tam, kam přesně nechtěl. Takže to ignorujte.

Ohledně diskuzí je to celé samozřejmě hovadina, to jsem se na začátku blbě vyjádřil, o to jsem zájem vůbec neměl. Ono když už se diskuzí chce někdo účastnit, „nevidět“ polovinu debatujících je poměrně mentální.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:50 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Paráda, díky moc. Nemám zkušenosti z jiných stránek, tak netuším, jak velké problémy to může způsobit. Ale aby se tady pak řešilo, kdo koho a proč zablokoval, o to nestojím ani já.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:41 | * Připomínky a návrhy

to Light: Takhle pěkně přehledně jsem to chtěl říct, akorát jsem se zamotal do vlastních slov. A přirovnání.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:36 | * Připomínky a návrhy

to Darth Raelchi: Uf, to jsme někde úplně jinde, tyhle existenciálně motivační prupovídky jdou mimo mě, sorry. Stáří a tak. Jde o to, co jsem říkal na začátku - něco mě štve, tak chci se toho zbavit, de facto to ignorovat. Nemám rád Tokio Hotel? No tak jej neposlouchám. A když přijdou zahrát na Vlachovku, tak při jejich partu půjdu někam jinam, abych je neslyšel, neviděl, protože ostatním nechci kazit zábavu. Jsem kvůli tomu sociálně porouchaný? Možná.
Nehledě na to, že ignorovat, je to samé jako ban, akorát v pomyslné rovině. Mě se ale lépe věci ignorují, když je nevidím. Což je uznávám, čistě můj problém. Navíc znovu poukazuji na to, že právě že nikoho omezovat nechci, maximálně sebe sama. K čemu by mi například byl satelit s nekonečně mnoha programy, když bych stejně chtěl sledovat akorát jeden dva?

Každopádně - stejně Zack řekne, že ne, protože mám pocit, že se ohledně toho už nejednou vyjadřoval, takže klid, nikdo práva ostatních omezovat nebude. Ani to z mé strany nebyl záměr a jestli to tak vyznělo, omlouvám se.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 20:07 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: No jo no, já a přirovnání, jak se jednou rozjedu, už to nejde zastavit. Maximálně zablokovat.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:57 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Nebo lepší přirovnání - svítí-li sluníčko, beru si kšiltovku, případně černý brýle, protože jinak mám den na prd. Ignorovat světlo v očích nejde, stejně jako chodit poslepu. Ale nevolám po tom, aby jej někdo vypnul, nebo aby zapadlo, protože chápu, že bez něj by to šlo všechno do kopru. A nemám pocit, že bych se jej tím nějak dotknul.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 19:29 | * Připomínky a návrhy

to Milo_Harwey: Protože mě to prostě sere, nic dramatičtějšího v tom není. Stejně jako když musím ve vlaku poslouchat blbý kecy od vedle. Pravdu ale díte, že je to o tom, zda číst či nečíst - jenže podobně jako když vám někdo řekne, ať nemyslíte na růžového slona a zákonitě budete myslet právě na něj, stejně těžko se mi ignorují texty, které ač mě nezajímají, vyskakují prakticky u každého komiksu. Z podobného důvodu používám třeba AdBlock na blokování reklam, nebo vypínám rádio, když hraje pitomá písnička. Soukromá a uživatelsky příjemná věc, nic zlovolného v tom nevidím. Nevolám po odstraňování, lynčování ani hanobení, každý ať si píše a čte, co chce. Je mi ale jasný, že to je programově zbytečně velkej luxus, aby každý účet zvlášť zobrazoval něco jiného, ovšem kdo se nezeptá, nic se nedoví.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 17:24 | * Připomínky a návrhy

to Zack: V rámci nové verze - a vím, že jste na to už odpovídal, tak se rovnou omlouvám za opakování opakovaného - nepůjde v soukromém nastavení zaškrtnout si nezobrazování příspěvků označených uživatelů? Ne, nemám v úmyslu dělat rozbroje, jen se obyčejně ptám, vážně. Uživatelsky by mi to bylo velmi příjemné, byť si uvědomuji, že ani v jiných databázích to nejde, takže je to asi dost debilní prosba.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 10.7.2020 10:19
Komentáře u comicsů: 423
Hodnocení comicsů: 2162
Příspěvků ve foru: 141

Sbírka (z CDB)

Četl: 2162 (cca 641487 Kč)
Má: 3713 (cca 873220 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 6 (cca 1910 Kč)
Nabízí: 0