trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 22.9.2020 | Rváč

Pro mě o hvězdu lepší než Essex County a to hlavně proto, že Rváč má silnější dějový oblouk. Neříkám, že Essex County žádný nemá, jen pro mě nebyl tak výrazný. Tam šlo o čtvero propojených povídek, které se různými způsoby ohlížely za uplynulými životy a špatnými rozhodnutími, tady o jeden komplexní příběh, kde je jasně definovaný začátek, prostředek a konec. Jinak byste od sebe oba komiksy těžko odlišili, protože kulisy i postavy jsou prakticky stejné. Jeff Lemire znovu dokonale pracuje s maloměšťáckým prostředím, kde každý zná každého a soukromí je de facto veřejným majetkem. Jednotliví protagonisté nejsou výkvětem společenské smetánky, ale ti nejvšednější z všedních, kteří se den co den perou se svými vnitřními démony. A vy jim držíte palce, přestože víte, že s největší pravděpodobností selžou. Libí se mi přitom, že autor nežongluje s traumaty minulosti jako definitivou, proti které nelze nic dělat. Možnost změnit se tu je – jen není zadarmo. Perfektní lidské drama o pěti figurách.

trudoš
trudoš | 18.9.2020 | DC komiksový komplet #096: Liga spravedlnosti: Vzestup a pád

Divím se, že nakladatel s vydáním přímého pokračování Volání po spravedlnosti tak dlouho otálel, protože jde o velmi sugestivní příběh ztráty a zoufalství, kde orientace v postavách může být trošičku náročnější. Ta časová prodleva se prostě projeví. Redakce to navíc příliš neusnadnila, když shrnula jen konec boje s Prometheem. Že Flash je Barry Allen i Wally West, že Batman je momentálně Dick Grayson a že Oliver Queen má s rodinnými závazky docela problém, to už si čtenář musí domyslet sám.
Když ale pominu fakt, že jde o výsek ze dvou sérií a tedy ne tak úplně samostatný příběh, pořád se nemohu zbavit dojmu, že hrdinové DC poprvé (co já je čtu) dostali pořádně do těla. A vyrovnali se s tím zajímavě. Scenárista J. T. Krul nikomu nemaže med kolem pusy a nechává své postavy pěkně kopat kolem sebe, vyslovovat jedovaté urážky a propadat absolutní beznaději, již následně každý řeší po svém – a prakticky pokaždé špatně. Za mě moc dobrá ochutnávka syrové trudomyslnosti před letošním podzimem.

trudoš
trudoš | 16.9.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #106: Storm

Sympatické na albu je, že se primárně soustředí na postavu mutantky Storm a nabízí dvojici uzavřených příběhů přímo s ní spojených. Takže jako představení postavy super. Obsahově už je to z mého pohledu slabší - první sešity pracují s motivem psychologického rozboru, jak je důležité umět se po pádu znovu postavit. Typický Chris Claremont, typické osmdesátky. Druhý hlavní příběh pak nabízí zajímavou zápletku, kdy musí hrdinka bojovat prakticky proti všem svým blízkým a kolegům, protože ti se ocitnou v moci zákeřného zloducha. Jenže v důsledku nenabízí Christopher Yost nic jiného, než klasickou fackařinu, ve které si postavy dávají tak dlouho přes pusu, dokud některá z nich nepadne, čímž se usvědčí z prohry. Celkově je to ale fajn čtení, pěkná kresba a svižný text, ovšem vlastně nic, k čemu bych cítil potřebu se někdy vrátit – to už se mi do paměti mnohem víc zapsal příběh z Wakandy když na ni zaútočili skrullští válečníci (viz album Nejmocnější hrdinové Marvelu 22: Black Panther).

trudoš
trudoš | 14.9.2020 | Garfield #06: Obléhá dům

„Co je to vlastně dieta? Dieta je příliš málo štěstí najednou.“

trudoš
trudoš | 14.9.2020 | Američtí bohové #01: Stíny

Asi nejlepší adaptace Gaimanovy tvorby, jaká se mi prozatím dostala do rukou. Je otázkou, zda za to může rozsah, jenž není omezen menším počtem stran, nebo volba výtvarníka Scotta Hamptona, který dokáže autorovu imaginaci přenést na papír střízlivě a srozumitelně. Nebo je to možná tím, že už si Americké bohy příliš nepamatuji, a tak pro mě Russellovo převyprávění bylo jako čtení originálu, okořeněné spoustou detailů navíc. Co přitom bravurně funguje, jsou scény zachycující snové kouzlo okamžiku, jež třebaže častokrát zažíváme, s citem jej popsat umí pouze Neil Gaiman.
Jde ovšem čistě o úvod. A přestože tvůrci do prvního alba natřískali devět sešitů, vlastně toho moc nerozjeli. Potkáváme se pouze s množstvím různorodých postav, božských i lidských, které následně vedou řeči o víře, životě, vesmíru a jiných podivnostech. Ale bavil jsem se, což je dost s podivem, vzhledem k tomu, že se pořádně nic nerozehraje. Jindy bych nad tím hořekoval, tentokrát však pomalou gradaci kvituji s povděkem.

trudoš
trudoš | 12.9.2020 | Načmáranec

Fajn příběh s povedeným fantaskním motivem, jen se pro všechny nápady nějak vytratila dějová propojenost. Zápletku tak otevře jedna záhada a uzavře jiná, aniž by se v mezičase první propojilo s druhým. A to mi přišlo jako obrovská škoda nevyužitého potenciálu - nebo autorská chyba, záleží na tom, co spíš chcete vidět. Jinak ovšem perfektní gradace, po tři hodiny jsem si užíval báječně mrazivou atmosféru při odhalování nepochopitelného a to společně se sympaticky protivnými hrdinkami. Ovšem ani ústřední monstrum nezahálí, dlouho se mi nestalo, že by mi z něčeho tak moc běhal mráz po zádech. Což je hodně dané tím, že se příběh dlouho tváří jako ženská konverzační komedie s tajemstvím, a pak přijde ke slovu scéna s vyvražděním židovského komanda na hřbitově a člověku rychle zmrzne úsměv na tváři. Tahle scéna je vůbec vizuálně perfektní, ostatně jako většina vyprávění. Frederik Peeters umí kresbou báječně vystihnout atmosféru scény, takže Serge Lehman toho častokrát ani nemusí moc říkat.

trudoš
trudoš | 9.9.2020 | Lips Tullian

Budeme-li se bavit o klenotech českého komiksu, Lips Tullian mezi nimi bezesporu zastupuje přední místo, jestli rovnou není zlatou korunou, diamanty osázenou. Tohle je prostě fantastická věc, stojící na práci Káji Saudka. Tím nechci zpochybňovat kouzlo scénáře Jaroslava Weigla, avšak teprve souhra těchto dvou géniů dokázala vdechnout šestákovému krváku šmrnc veledíla. Přitom nejde o nic složitějšího, než veselé dobrodružství plné chrabré statečnosti, horoucí lásky a spravedlnosti pro všechny. Asi proto seriál komunistům tak vadil, protože ani jedno z toho jim nikdy nic neříkalo.
Tímto bych chtěl poděkovat redakci nakladatelství Plus, které původní příběhy na pokračování vydalo v důstojné podobě a navrch přidalo i nikdy nedokončeného Černého Filipa. Dalo mi tak možnost vrátit se o třicet let nazpět, do doby, kdy jsem jako klučina hltal stránky Stříbrného pokladu a Konce Sahrbergovy bandy a tajně snil, že by epizody z Mladého světa mohly jednou spatřit světlo světa v souhrnném vydání.

trudoš
trudoš | 7.9.2020 | Berserk #01

Jako bych se vrátil do osmdesátých let a znovu koukal na dobové akční hity. Neříkám, že to nemá svoje kouzlo, ale člověk musí mít odpovídající věk a s tím i schopnost odpouštět neodpustitelné. Takže kdyby mi bylo dvanáct, moc bych neřešil, jak je možné, že se hrdina bez problémů ohání mečem, co je asi třikrát větší než on nebo jakým způsobem funguje samonabíjecí kuše, proti níž je rotační kulomet hračka pro děti. Jasně, bavíme se o blbostech, ale detaily dotvářejí atmosféru a na tu Berserk spoléhá nejvíc – temná až hororová fantasy plná násilí, monster a nějakého toho trudného rozjímání. To všechno bezvadně funguje jen do té doby, než člověk pochopí, že druhý Zaklínač se nekoná. Kentaró Miura hraje až příliš přímočarou hru, většinou založenou na bojích proti ukrutným přesilám a sadistickým příšerám. Tak snad v budoucnu potulný lovec démonů přestane dělat Zagorku a prozradí, co jej tak tíží na duši, abychom příště mohli vynechat všechny ty nic neříkající noční můry a významné pohledy.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #103: Polaris

První část, skládající se z komiksů z roku 1968, pro mě byla docela peklem, stejně jako před časem v albu X-Men: Soumrak mutantů. Už tehdy mi to přišlo scenáristicky dost chaotické a jediné, co na první pohled zaujalo, byla specifická ruka výtvarníka Jima Steranka.
Ovšem vlastní řada All New X-Factor byla jinačí potěšení. Peter David prostě týmovky umí a člověk se baví čistě samotným čtením, třebaže hrdinové jen stojí a komentují situaci. Je to vtipné i napínavé, přičemž se ale nedá říct, že by autor přišel s nějakými novými postupy nebo nápady. Pouze mu fungují staré dobré mezilidské vztahy a to navíc pracuje pouze s hrdiny druhé kategorie. Tady mě vážně mrzí, že nedočkáme dalších dílů – a ne přitom kvůli tomu, abych se dozvěděl, jak to bude s týmem dál, tam jsou karty rozdané poměrně klasicky, ale pro perfektní dialogy a s nadhledem pojaté zápletky. Jenom je fakt, že příběh není moc o Polaris. Nebýt vzadu vsunutá stručná historie, člověk by ani netušil, že je kniha věnovaná právě jí.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 | Mjöllni

Při čtení první části alba u mě převládal pocit naprostého okouzlení nad svérázným zpracováním severských legend. U druhého dílu už nadšení začalo opadávat, především kvůli neochotě autora držet vyprávění v rovině jednoduché bitkařiny, spolu se snahou dát eposu nějaký metafyzický přesah. Závěrečný příběh pak slibuje velkolepé finále, ale ve skutečnosti autor věc odflákne soubojem tří zmatkářů proti jednomu obrovi. Přitom všechno to handrkování bohů o světovou nadvládu mělo něco do sebe, jenže v okamžiku kdy došlo na lámání chleba, akce ustoupila nejjednodušším řešením, která však působila značně unáhleně, nekonzistentně a vlastně i maličko nesrozumitelně. V tomhle ohledu si myslím, že si vytvořený svět zasloužil víc, jenže tvůrcům došel dech už někde v polovině a další nápady se zkrátka nedostavily. A jak mě zpočátku postava načuřeného trpaslíka Tóra bavila, už po první knize se ukázalo, že skutečným hrdinou komiksu je tak akorát to jeho kladivo. To se pak jednomu špatně ztotožňuje.

trudoš
trudoš | 21.9.2020 18:48 | Sběratelský klub

Mě by náhodou zajímalo, jak chlapům je, takhle najdou na druhý straně barikády. A jestli za chvilku neskončí jako chudák pan Dort na pověstném Crweconu…

trudoš
trudoš | 20.9.2020 20:31 | Sběratelský klub

Půjdu s proudem a podpořím, anotace v obou případech zaujali. A raději jednu knihu za tuhle cenu, než dvě po tisícovce. Tak držím palce, ať vám to klapne.

trudoš
trudoš | 8.9.2020 14:55 | Pindárna

Ono stačí když si člověk uvědomí, co se děje v současnosti a vezme v potaz, že v minulosti to bylo némlich stejné. Akorát že s odstupem času můžeme dát minulosti zdánlivý řád.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 17:37 | * Připomínky a návrhy

pro adminy: A dnes naposledy, album "Komiksový výběr Spider-Man #025: Jen o den víc" obsahuje ještě příběhy:
- The Amazing Spider-Man 42: Zrození superhrdiny!
- The Amazing Spider-Man 43: Rhinovo řádění!
- Untold Tales of Spider-Man 16: Kluk od vedle

trudoš
trudoš | 4.9.2020 14:30 | * Připomínky a návrhy

pro adminy: A ještě jedna chybka - u alba "Ultimátní komiksový komplet #090: The Amazing Spider-Man: Konec Spider-Mana" je milně uvedeno v obsahu číslo Amazing Spider-Man 43. Kniha ve skutečnosti obsahuje sešity 44-50, přičemž tak je to uvedeno i na obálce.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 14:18 | * Připomínky a návrhy

pro adminy: Chybička se vloudila. John Romita mezi kreslíři u alba "Komiksový výběr Spider-Man #025: Jen o den" víc je ten starší, ne mladší. Jde o autora Amazing Spider-Man 42 a 43.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 12:31 | Filmový a hudební klub

Darker: No jestli s takovou úctou, jako komunisté k našim veteránům z druhé světové, tak potěš koště. Tohle se strašně špatně soudí jako nějaké nevyvratitelné dogma, že to bylo takhle, takhle a hotovo, a do Států i minulosti to mám daleko, abych zprostředkoval nějaké vlastní zkušenosti. Takže tak. Každopádně k tématu – ano, při očekávání čistě hororového zážitku může být Lovecraftova země (kniha) zklamáním, přestože jde jinak o poměrně zajímavé čtení.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 11:40 | Filmový a hudební klub

Darker: Pravdou je, že mi tohle v knize vadilo také, ta jednostrannost pohledu – černoši vesměs hodní a utlačovaní, běloši zas prakticky do jednoho sadističtí rasisti a to včetně malých dětí. Na druhou, nebyl jsem tam a nezažil, takže nesoudím.

trudoš
trudoš | 4.9.2020 09:25 | Filmový a hudební klub

Darker: Nevím jak seriál, ale kniha skutečně ano.

trudoš
trudoš | 3.9.2020 20:54 | Filmový a hudební klub

Darker: On je vtip v tom, že ta kniha je primárně o černoších a jejich společenském postavení v dané době, motiv fantastiky je v knize vedlejší, spíš taková atmoška navíc. Jak je to v seriálu netuším. Název Lovecraftova země tak odkazuje na prostřední amerického Jihu, než na slavného jmenovce jako takového.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 22.9.2020 19:10
Komentáře u comicsů: 460
Hodnocení comicsů: 2235
Příspěvků ve foru: 163

Sbírka (z CDB)

Četl: 2235 (cca 667981 Kč)
Má: 3774 (cca 891958 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 7 (cca 2538 Kč)
Nabízí: 0