trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 1.4.2020 | Tajné války superhrdinů Marvelu

Obrovské zklamání. Tajné války superhrdinů Marvelu se pro mě staly synonymem naprosto zmatečného děje, který je nejen nudný, ale ještě zaplněný komickými figurkami v trapných kostýmech, co se snaží spolu jakože bojovat. Navíc na straně padouchů jsou jen čtyři důstojní hráči, zbytek je jen banda nevýznamných lúzrů. Třešničkou na dortu je pak nástup Spider-Woman, Titanie a Volcany, které se tu zčista jasna objeví, aniž by vůbec kdo tušil co, kde, kdy a proč.
Sympatické na celé knize je ovšem její komplexnost, protože kromě tradiční dvanáctidílné série obsahuje také útržky konců příběhů, na které Tajné války navázaly. Takže můžeme sledovat, jak se do vesmírné arény hrdinové dostali. Samotné drama pak začíná rovnou faktem, že jednotliví aktéři byli vytrženi ze svých domovů. Podobný význam mají i závěrečné bonusy, ukazující formou různorodých povídek životy postav, kterým Tajné války výrazně změnily život. Takže provedení parádní, obsah ale vysloveně poplatný dobovému komiksovému trhu.

trudoš
trudoš | 31.3.2020 | Ultimátní komiksový komplet #015: Punisher: Vítej zpátky, Franku - část 1

Mé první setkání s Punisherem proběhlo v roce 2004 a hned jsem se zamiloval. Tedy ne že by mi Frank Catle nějak sexuálně imponoval, spíš šlo o tu nekompromisní náturu, s jakou se vypořádává se zločineckým šmejdem. Od dob Paula Kerseyho jsem s žádným samozvaným mstitelem necítil takové sympatie. Přičemž Garth Ennis šel ještě dál a dokázal celou tu myšlenku ukázat v jiném světle - přizpůsobenou Marvelovskému univerzu i morální dvojznačnosti. A ještě si u toho zachovat smysl pro humor.
O devět let - a několik dalších alb - později se mi prostřednictvím Ultimátního komiksového kompletu dostalo znovu do ruky tohle Punisherovo znovuzrození. A já zjistil, že pořád šlape famózně. Ennis, ještě ve vrcholné formě, baví neotřelými nápady, neopakuje se a občas dokáže i překvapit absurdními zvraty. Přitom ale paradoxně pracuje s šíleně obehranou premisou. Steve Dillon celému tomu masakru pak dává perfektní vizuální jednoduchost. Je to hodně vtipná a drsná jízda, končící vpravdě v tom nejlepším.

trudoš
trudoš | 27.3.2020 | Hitman #07: Stará páka

Zase starý ujetý Tommy Monaghan a jeho parta bizarních přátel, což v praxi znamená ohňostroj absurdního humoru, drsňáckých hlášek a především skvělých gagů. O krvelačných dinosaurech či interdimenzionálních bytostech nemluvě. To platí především o prvním příběhu - Čerstvé maso - nad nímž snad žádná duše komiksového fanouška nemůže nepookřát blahem. Na zbylých dvou (Stará páka a Úžasňák) se už maličko promítá fakt, že Garth Ennis míří se sérií do cílové rovinky a tak řady hrdinů začínají nenápadně řídnout. Opětovně se tak dočkáme nostalgického hloubání nad osudovostí a neodvratitelností, které ovšem i tak působí sympaticky, protože někam směřuje, namísto toho aby přešlapovalo na místě jako ve čtvrtém a pátém albu. Navíc to tentokrát není žádná fňukárna, ale příjemně chlapácká akčňárna, precizně vyvážená nepředstavitelně bláznivými zvraty a ukrutnou spoustou vystřílených kulek. Prostě další skvělý Hitman, který sice nedosahuje kvalit prvních knih, ale rozhodně je návratem k tomu lepšímu.

trudoš
trudoš | 27.3.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

Perfektní finále perfektní řady. Ne že by si pánové Greg Rucka a Ed Brubaker nechali na závěr nějaké extra překvapení, ale dotáhli sérii právě do takového konce, aby po dočtení měl člověk chuť se z trudomyslnosti opít do němoty. Prostě kriminálka podle mého gusta, zbytečně se neohánějící moderními technologiemi nebo explicitní bestialitou. Gotham Central pracuje primárně s charakterními postavami a dialogy, které dávají vyniknout lidské podlosti, stejně jako výjimečnosti. Snad kromě sedmatřicátého sešitu si série navíc zachovává vnitřní samostatnost, kdy vůbec nepotřebujete znát, co se děje všude kolem v celém tom okostýmovaném DC vesmíru, protože Gothamští detektivové si bohatě vystačí s obyčejnou kriminální lúzou. A vzhledem k tomu, že i z nás si život občas krutě utahuje, nejsou ani jejich osudy ušetřeny osobních tragédií, kariérních pádů a vnitřní vyhořelosti. Ano, na konci slza ukápla, ale nemůžu říct, že kvůli citovému vydírání, ale pro reálné emoce, dokonale graficky zachycené.

trudoš
trudoš | 26.3.2020 | Ultimátní komiksový komplet #021: Amazing Spider-Man: Návrat

Dal jsem si po deseti letech repete a pořád stejně vynikající. J. Michael Straczynski byl zkrátka tím nejlepším, co kdy Spider-Mana potkalo. Dokázal z něj udělat civilní postavu a zároveň mu ponechat punc nadčlověka, přičemž pořád je to někdo, s kým nemáte problém se ztotožnit. Navíc do univerza zakomponoval pár nových skutečností, jako je třeba totemová magie, čímž nepřímo zvrátil původní tezi, že Peter Parker přišel ke svým schopnostem díky kousnutí radioaktivního pavouka. No a závěrečný cliffhanger, kdy tetička May odhalí synovcovu identitu superhrdiny, je parádním zlomem i s odstupem celé té jedné dekády.
Protivník je jinak důstojný, ačkoli v důsledku nijak nepřekračuje hranice toho, čemu už v minulosti musel babouk čelit. Ale to je ostatně problém každého dalšího padoucha, který má být ještě zlejší, než všichni ti poraženci před ním. Daleko zajímavější je tak linie Parkerova nového života coby středoškolského učitele a samozřejmě počínající těžkosti ve vztahu s krásnou Mary Jane.

trudoš
trudoš | 24.3.2020 | Planeta Xindlu

Stává se vám také, že po dočtení nějakého komiksu či knihy máte nejasný dojem, jako kdyby si z vás někdo vystřelil? No, v mém případě se právě Planeta Xindlu stala zhmotnělou esencí tohoto nepříjemného pocitu.
Neberu teď v potaz cenu versus výkon, přeci jen, v první řadě šlo o dar předplatitelům za věrné služby, takže na zuby nehodno koukat. Jenže kromě pestrobarevné kresby Karla Jerieho tady vlastně není co chválit. Scénář Vlastislava Tomana se na osmistránkovém prostoru snaží rozehrát málem space operu, aby z toho nakonec vylezl nejapný vtip. Či snad možná prolog k většímu celku, záleží na úhlu pohledu a čtenářově humoristické nátuře. Jako celek je to ale hrozně zmatené, nekonzistentní a vyžadující znalost předchozí autorovy tvorby. Alespoň myslím, protože jinak mi zcela uniká smysl toho všeho.
Nuže, obávám se, že ani při desátém listování jsem neodhalil nuance skryté geniality. Takže se tímto s komiksem loučím a posílám jej kamarádovi do antikvariátu. Snad se na mě nebude moc zlobit.

trudoš
trudoš | 24.3.2020 | Profesorova dcera

Máte-li rádi francouzský smysl pro nesmysl, s Joannem Sfarem nikdy chybu neuděláte. Profesorova dcera navíc nabízí zcela uzavřený příběh, který svou kresbou vyšperkoval Emmanuel Guibert.
Na mě osobně bylo jen té absurdity chvílemi zbytečně moc. Nejde ani tak o to, že by byla nepřehledná zápletka, spíš mi chybělo pochopení souvislostí, abych se trochu lépe orientoval v jednání těch kterých postav. Ono v jádru nejde o nic komplikovaného, střelená komedie o zamilované mumii v kulisách viktoriánského Londýna moc vysvětlování vlastně nepotřebuje, jenže v okamžiku, kdy tvůrci zcela opomíjejí charakterizaci postav, všechny ty humorné eskapády na mě působily málem až samoúčelně. Nic to však nemění na faktu, že jde o hrozně milé a zábavné vyprávění. A ačkoliv jsem hned po dočtení usoudil, že se ke komiksu nikdy nevrátím a zůstane zapomenut, ta bláznivá atmosféra a dokonalé výtvarné zpracování mě i po letech neustále přitahují. Okénko po okénku by stálo za to mít ho doma jako zarámované obrázky.

trudoš
trudoš | 21.3.2020 | Ultimátní komiksový komplet #018: New X-Men: G jako Genocida

Grant Morrison je na týmovky machr. Ostatně zabít šestnáct a půl milionu mutantů na několika stránkách, to si troufne snad už jen Scarlet Witch. G jako Genocida je zkrátka monumentální. Přitom ale nestaví pouze na tomto motivu, autor rozehřívá vícero želízek v ohni, takže jakmile X-Meni vyřeší jeden průšvih, obratem se ocitají v dalším, snad ještě horším. Perfektně tu fungují vztahy mezi jednotlivými aktéry, kdy emoce hlodají častokrát až na samotnou dřeň. Zároveň si však vyprávění umí ponechat humorný nadhled a to pouze díky pár hláškám. Snad jen, že tragédii kolem Genoši bych uvítal rozehranou na větším prostoru. Tady to v podstatě profrčí mimo hlavní linii a daleko více místa se dostane samotnému souboji se strůjcem zkázy, zlovolným dvojčetem Charlese Xaviera. Až se čtenářovo vědomí pohříchu zdráhá pobrat masakr v celé jeho šíři.
Oproti vydání z nakladatelství Crew pak postrádá toto album speciál Annual 2001, který sice působí lehce zmateně, ale pro další vývoj má nemalý význam.

trudoš
trudoš | 19.3.2020 | Garfield #00: Ve velkém

„Jsem tlustý a líný a jsem na to hrdý!“

trudoš
trudoš | 19.3.2020 | Green Lantern: Žádný strach

Je to skvělé, že tady Green Lantern začal vycházet, ale úplně zbytečné, staví-li se k tomu nakladatel tak, že není třeba čtenáři nic vysvětlovat. Protože zkrátka je; ona ta dlouholetá historie má význam, obzvláště drží-li kormidlo vyprávění Geoff Johns, který s oblibou nedělá nic jiného, než že propojuje staré s novým. Vlastně ani tak nejde o to, že byste netušili, co se stalo, to si z různých náznaků dohromady dáte, ale těžko se vcítit do utrpení hrdiny, jehož minulost je pro vás velká neznámá. Nemluvě o situacích, kdy se na scéně objeví nějaká postava, která něco prohodí a všichni se tváří, že to málem realitu obrátilo vzhůru nohama, ale pro vás to zůstane výkřikem do tmy, protože absolutně netušíte o čem je řeč.
S tím souvisí i charakteristika celého toho univerza - kouzelný prsten dobíjený skrze lampu; mimozemšťané chránící různé vesmírné sektory; světlo, které protne tmu... Tohle prostě nejde brát vážně, ani když se schválně budu dívat jinam. Ale zábavné to jinak je, a ne že ne.

trudoš
trudoš | 2.4.2020 11:53 | Sběratelský klub

A to já se na Vycházející hvězdy zase těším hodně, pro mě nejlepší zpráva tohoto roku. Jednička mě bavila náramně, dvojka už o trochu méně, protože tam byl rozestup mezi vydáními a počáteční nadšení zkrátka vyprchalo, nic to však nemění na faktu, že jsem zvědav, jak to celé skončí a hlavně jak to funguje jako celek. Možná budu nadšený, možná nasraný, ale názor na to si udělám rád sám, už jen kvůli tomu, že se se spoustou lidí v hodnocení toho kterého komiksu značně rozcházím.

trudoš
trudoš | 4.3.2020 14:14 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, u komiksu "Batman Detective Comics #08: Krev hrdinů" je milně uveden v obsahu sešit "Sneak Peek z Convergence Justice League of America #2". Ve skutečnosti je uvnitř "DC Sneak Peek: Detective Comics #1" viz. http://comicvine.gamespot.com/dc-sneak-peek-detective-comics-1/4000-487789/

trudoš
trudoš | 5.2.2020 11:13 | Pindárna

to Zack: Díky za grafy, krásná práce.

trudoš
trudoš | 24.1.2020 00:08 | Sběratelský klub

Fimi: Jestli myslíte toho pána, co zbožňuje sérii DC Superhrdinky, tak to je úplně jiná liga. Takhle dětinský zase já nejsem. Ačkoliv stále zvažuji možnost, že dotyčný mluví o kresleném seriálu DC Super Hero Girls (2019), páč ten je vážně docela mile střelenej. Alespoň co můžu soudit z toho, co jsem zahlédl dceři přes rameno. Ovšem komiks od Crwe je naprosto nevtipné a nezáživné peklo (pro mě).
Každopádně jsem odbočil od tématu a pochybuji, že by vás zajímalo byť jen jediné slovo z toho co jsem napsal. Takže sorry.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 23:18 | Sběratelský klub

deefha: Teď nevím, jestli mě to těší, nebo naopak zahanbuje.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 22:48 | Sběratelský klub

Fimi: No jo no, jiný kraj, jiný mrav.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 21:54 | Sběratelský klub

Milo_Harwey:
Nelze brát jako bernou minci, jen píšu, co baví či nebaví mě.

Nejlepší:
- All-Star Batman (samostatné a kromě druhého dílu výborné)
- Aquaman (hodně samostatná série, akční i zábavná)
- Green Arrow (jednoduché dobrodružné béčko, též samostatné)
- Harley Quinn (přímá návaznost na New 52; hodně ukecané, ale vtipné, ovšem mám pocit, že se to líbí jenom mně)

Nejslabší:
- Flash (šílená telenovela; okoukané motivy zasazené do moderního prostředí, přičemž to nejzajímavější se dlouhodobě neřeší)
- Liga spravedlnosti (návaznost na jiné série, ne nijak markantní, ale je to tam - problém je, že o třech členech tady nic nevychází a tak je otázkou, co člověku uniká; jinak velká pompa a skutek utek)

Zbytek:
- Všechny série s Batmanem jsou porůznu provázané a co album, to jiná kvalita. Bavilo mě Já jsem sebevražda, Já jsem zhouba a Ve stínu netopýrů, zbytek vcelku průměr.
- Sebevražedný oddíl je poměrně jednoduchá střílečka, s návazností na New 52. Jen se to dlouhodobě nikam nevyvíjí a všichni mrtví dokola ožívají.
- Stávající Wonder Woman není tak dobrá, jako ta Azzarellova a nějakou dobu jsem si zvykal na nové pojetí i styl vyprávění, teď už ale hodnotím docela kladně. Nelze ovšem skákat mezi alby, páč minimálně první čtyři jsou úzce provázaná.

trudoš
trudoš | 19.12.2019 12:55 | * Připomínky a návrhy

Já jí hledám ještě teď - tedy ten text. Nemohl byste to prosím někdo upřesnit? Jak to nemá číslovaný stránky, nejsem si jist kde hledat a namátkou jsem nenašel prostě nic chybějícího.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 2.4.2020 11:54
Komentáře u comicsů: 370
Hodnocení comicsů: 2063
Příspěvků ve foru: 110

Sbírka (z CDB)

Četl: 2063 (cca 601914 Kč)
Má: 3623 (cca 844744 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 13 (cca 4502 Kč)
Nabízí: 0