trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 23.1.2020 | Vycházející hvězdy #02: Síla

Zack: Tak už ani nemusíte ani naznačovat, CC mi to vydá v kompletu. Hurá!

trudoš
trudoš | 23.1.2020 | Liberty Meadows 01: Ráj

Tohle bylo tak báječné, až se mi nedostává slov. Strip Liberty Meadows je v mnoha ohledech jiný, než oblíbené ikony tohoto komiksového subžánru a přitom je v jádru stejně vynikající; právě jako ty nejlepší z nich. Kromě toho, že má Frank Cho dar od pánaboha kreslit rozkošné ženy, umí skvěle pracovat i s humornou nadsázkou, vytvářet nádherně potřeštěné charaktery (prase na detoxu mě prostě nepřestane bavit nikdy) a celku dát kouzelnou atmosféru přirozeného neskutečna. Takže nakonec ani moc neřešíte absurdnost celého toho bláznivého útulku, kde zvířata se suverénní samozřejmostí komunikují s lidmi. No a zamilovanost lékaře Franka do krásné psycholožky Brandy musí oslovit každého alespoň trochu příčetného nerda. Komika je přitom založená primárně na jednoduchém situačním humoru, jemuž grády dodávají právě věčně se pošťuchující hrdinové. Nic v zásadě humpoláckého nebo naopak zbytečně sofistikovaného. Zkrátka lidskost ve zvířecí podobě.
Jedním slovem - dokonalost. A já chci víc. Prosím.

trudoš
trudoš | 21.1.2020 | Superman #01: Cena zítřka (paperback)

Nebylo to zlé - což je, uznávám, naprosto nicneříkající hodnocení. Jenže já si nemůžu pomoct. Zpočátku mě bavil přístup George Péreze i to, jakým způsobem navázal na tvorbu Granta Morrisona, ale ono je otázkou, co všechno nás mezi oběma řadami minulo. Takže těžko posuzovat kvality. Potíž jsem měl navíc se zápletkou. Ta se rozjíždí k uzoufání pomalu, aby pak zběsile vyvrcholila v nekonzistentním finále. Tady se autor pokouší o jakýsi filozofický přesah, jenže přitom nevymyslí nic, co by Lex Luthor neřešil už dávno před Cenou zítřka. Nehledě na to, že mi téma, jak za všechny zlouny světa může sám Superman, přijde neskutečně slabomyslné a hlavně obehrané. Pak už jenom ryc pic a Země je zachráněna, hrdinova pověst také a my se můžeme směle těšit na další dobrodružství. Fajn každopádně je, že jde o uzavřený příběh, vyprávěný v šesti sešitech. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že v týmovkách funguje Suprák mnohem lépe, než v sólovkách, kde mu chybí jakákoli inteligenční i fyzická protiváha.

trudoš
trudoš | 19.1.2020 | Garfield #53: Slaví večeři

„Jak by vypadal svět, kdyby mu vládly kočky?“
„‚Kdyby‘?!“

trudoš
trudoš | 19.1.2020 | Sandman: Věčné noci

Krásný komiks, o to víc, užije-li vás na snovou poetiku Neila Gaimana. Jenže já na Sandmanovi od počátku obdivoval především to spojení originálního děje a neobyčejné fantazie. Časem stoupl kultovní post série natolik, že člověk aby pomalu zkoumal každé napsané slovo, jestli v něm není ukrytý nějaký dvojsmysl, trojsmysl a jiný vícesmysl. Jistě, Pán snů je bezesporu legendou a zcela zaslouženou - ale prostě mi chybí ten gejzír nápadů, které první dvě alba vychrstla do světa. Věčným nocím se tuhle mezeru zaplnit nepodařilo. Jsou tím, čím jsou - doplňkem k celé řadě, příjemným návratem do rodiny Věčných; hrstí střípků, které si fanoušci s láskou zasadí na ta správná místa. Domeček pro panenky to není, ale Sandman je to pořád.
Kromě Gaimanova spisovatelského umění můžete obdivovat nádhernou kresbu/malbu mistrů jako je Frank Quitely, Milo Manara, Glenn Fabry, P. Craig Russell či Miguelanxo Prado. Pro ty náročnější pak avantgardní Barron Storey a Bill Sienkiewicz. Na své si přijde každý.

trudoš
trudoš | 17.1.2020 | Batman: Temné vítězství #1

Temné vítězství začíná tam, kde skončil Dlouhý Halloween a je stejně tak bravurní, snad jen možná dějově až příliš podobné. Zároveň ale o špetku pochmurnější, což je dané především tím, že tentokrát umírají lidé dobří i špatní, přičemž dopadení vraha nebo alespoň odhalení jeho totožnosti, se zdá být opět v nedohlednu. Perfektně tu přitom vyniká rozdíl mezi starými gangstery s jejich zločineckou ctí a nově příchozími padouchy, monstry a šílenci, kteří představují novou tvář městského podsvětí. Takže to, co zpočátku začne jako jednoduchá mafiánská gangsterka, se rychle mění v boj o další budoucnost Batmana i jeho města. A aby bylo kánonu učiněno zadost, neobejde se to bez přehlídky ikonických postav, které se tím, či oním způsobem významně podepsaly na Netopýrově minulosti. Tim Sale pak znovu exceluje a jeho rozmáchlá kresba, pracující se světlem i stíny, dokonale ilustruje noirovou atmosféru života v Gothamu, což se ke scénáři Jepha Loeba hodí mnohem víc, než stylizovaný realismus.

trudoš
trudoš | 15.1.2020 | Kannonina ruka #01

Kannonina ruka je pro mě krásnou ukázkou toho, co mi na japonském komiksu vyhovuje i vadí. Spousta neotřelých nápadů, originální přístup, plejáda rozporuplných postav, zkázonosné kosmické artefakty - to vše pak bojuje s pomalým tempem vyprávění, hromadou náctiletých hrdinů, komplikovanými střihy mezi scénami a nesmyslně odhalenými děvami. Zkrátka atraktivní čtení, ve kterém je občas problém se vyznat.
Ani mangaka Masakazu Yamaguch není jiný a právě proto mi jeho série zas až tak moc nezaimponovala, ačkoli ta hororová atmosféra se mi líbila maximálně. Za což může smutný fakt, že komiksových hororů je ještě míň, než těch knižních. Jenže - i když v příběhu není o dramatické situace nouze a ne každá z hlavních postav si může být jista životem, pořád je to vlastně takový divno průměr. Chápu, že se časem vše vyjasní... ale na druhou stranu, při mých stávajících zkušenostech s asijskými komiksy, je klidně možné, že se nakonec vysvětlovat nic nebude. Tak s tím raději skončím dřív, než později.

trudoš
trudoš | 13.1.2020 | Green Lantern: Pomsta Green lanternů

S Green Lanternem je ten problém, že když vám nikdo nevysvětlí aktuální stav věcí a nedá do kontextu vyskytující se postavy, budete v tom plavat jak kovadlina ve Štrbském Plesu. Takže ačkoliv Pomstu Green Lanternů vnímám se stejnou vstřícností, jako předchozí album Žádný strach, nemůžu se zbavit pocitu zklamání, jak moc má BB art (potažmo i Crew) čtenáře na salámu. Nějaké shrnutí předchozích událostí nebo alespoň výcuc toho nejpodstatnějšího pro pochopení se zkrátka nekoná. Pakliže tedy neznáte historii nebo alespoň nesledujete nejnovější dění v DC univerzu, pravděpodobně vám unikne nejedna souvislost, o to spíš, že dějem mimo jiné prosviští i tzv. Krize Nekonečna.
Naštěstí Geoff Johns dokáže tvořit zábavné příběhy, kterým se - když vyprávění odpustíte všechen ten okostýmovaný patos - nedá upřít podmanivý charakter. V tomhle ohledu se to dá číst i samostatně, přičemž to nejhorší co vás může potkat je, že nepochopíte hlavní dějovou linii. Ale ty vedlejší si užijete za všech okolností.

trudoš
trudoš | 11.1.2020 | 100 nábojů #04: Rozčtvrcený zítřek

Tahle série je jedním slovem skvělá, přičemž k absolutní dokonalosti jí chybí pouze maličkost - musí se číst v kuse, jinak se v tom gangsterském mišmaši lautr nijak nevyznáte. Američan Brian Azzarello hraje hodně vysokou hru a při čtení čtvrtého dílu jsem pochopil, že roční rozestupy mezi jednotlivými alby jsou fakt extrémně špatnej nápad. Ne, že by dějové linie nedávaly smysl, ale člověk se ochuzuje o důmyslnou provázanost, spojující všechno se vším. V tomhle ohledu se scenárista skutečně vyšvihl, až si skoro myslím, že je to i jeho osobní opus magnum, které jen těžko překoná něčím dalším. Nadchnou dovedně rozpracované figury, intenzivní emoce a ve finále i morální přesah, jenž je ústředním motivem celého vyprávění. Eduardo Risso svou příznačnou kresbou pak kultovní dojem pouze umocňuje. Kdyby George P. Pelecanos vytvářel komiksy, vypadaly by přesně takhle.
Což mě vede k jedinému závěru - začíst číst 100 nábojů pěkně celé od začátku. A až s ní skončím, dám si ji k dobru ještě jednou.

trudoš
trudoš | 8.1.2020 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)

„Já jsem Conan, Cimmeřan. Hodností a zaměstnavatelů jsem už měl tolik, že si všechny nepamatuji. Dokonce se proslýchá, že jsem byl i králem. Pokud ano, zapomněl jsem na to. Nejspíš jsem byl příliš opilý.“
Zpočátku jsem ke komiksu přistupoval se skepsí, především ze strachu, jakým způsobem Francouzi tématiku pojmou. A ono ejhle, udělali to přesně podle mého gusta. Ctí originální texty Roberta E. Howarda a Conanovi ponechali roli, která mu sluší nejvíc - neohroženého dobrodruha, který necouvne před jakýmkoliv nebezpečím, aniž by se přitom akce podřizovala stylizovanému slovnímu elaborátu.
Výtky bych měl pouze ohledně výtvarného pojetí. V jednom příběhu jako by Cimmeřan z oka vypadl Melu Gibsonovi, v další je to spíš Sylvester Stallone. V Královně Černého pobřeží zas působí Belit a její posádka nechtěně jako parodie na piráty. Po scenáristické stránce ale spokojenost maximální, především povídka Za Černou řekou mi opět potvrdila, že patří k tomu nejlepšímu, co kdy o Conanovi bylo napsáno.

trudoš
trudoš | 19.12.2019 12:55 | * Připomínky a návrhy

Já jí hledám ještě teď - tedy ten text. Nemohl byste to prosím někdo upřesnit? Jak to nemá číslovaný stránky, nejsem si jist kde hledat a namátkou jsem nenašel prostě nic chybějícího.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

trudoš
trudoš | 4.12.2019 14:55 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Zdravím, jméno scenáristy a výtvarníka Tonyho S. Daniela je tu maličko popleteně vedené jako Tony Daniel S. Jinak díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 1.12.2019 20:45 | * Připomínky a návrhy

Info pro editory: Ačkoli anotace i informace uvnitř říkají něco jiného, ve skutečnosti obsahuje album „DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost“ závěrečný bonusový příběh ze sešitu „More Fun Comics 67“ (epizoda The Origin of Doctor Fate - autoři Gardner Fox a Howard Sherman) a ne z čísla 55, jak je všude uváděno.

trudoš
trudoš | 26.11.2019 12:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, jaké údaje potřebujete k dozadání Providence? Poslal bych mailem.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 15:12 | Pindárna

Já ho (http://www.albatrosmedia.cz/tituly/39072427/lips-tullian-dalsi-dobrodruzstvi/) zachytil v předprodeji, pak uplynul termín vydání, v Albatrosu se den dva tvářili, jako že vyšel a pak se najednou objevil v dalším předprodeji na prosinec. Fyzicky jsem jej zatím neviděl nikde, ale jestli byla nějaké vernisáž, možná by to všechno vysvětlovalo - že chtěli stihnout něco přímo na akci, ale do normálního prodeje nešlo nic. To jsou však jen osobní domněnky.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 14:41 | Pindárna

Mimo jiné, netuší prosím někdo jak je to se staronovým Lipsem Tullianem? Měl být v listopadu a není - byl prostě jen posunut, nebo zmizel dřív, než vyšel? Nějaké drby ze zákulisí?

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

trudoš
trudoš | 24.9.2019 11:06 | Povinná četba

to Draco nobilis: Díky moc za info.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 23.1.2020 09:49
Komentáře u comicsů: 333
Hodnocení comicsů: 1988
Příspěvků ve foru: 103

Sbírka (z CDB)

Četl: 1988 (cca 577568 Kč)
Má: 3573 (cca 829763 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 8 (cca 2439 Kč)
Nabízí: 0