trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 15.9.2019 | O Robůtkovi

Laskavé, hravé a s parádní kresbou. Ale to je tak asi všechno, co na komiksu dokážu vyzdvihnout. Příběh bohužel tuctový, bez výraznějších překvapení a nápadů, ovšem dostatečně zábavný na to, aby pobavil malé děti, což je ještě umocněno minimem slov. V tomhle ohledu klobouk dolů, Ben Hatke jede tu nejvyšší ligu, protože vyprávět pouze pomocí obrázků je kumšt. Ta absence tvůrčí invence mě však mrzí o to víc, že podobných komiksů je vážně pomálu. Třeba takový Prcek Chlupino pracuje s ještě menším počtem stran a přitom dokáže dějově zaskočit i nejednoho dospělého. Každopádně šelmičky se bavily moc a to je asi to nejdůležitější, co je třeba vědět. Postavy jsou veskrze sympatické, rozsah víc než příjemný a navíc nejde o stylizovanou úchylárnu, tyjící z hračkářského průmyslu. Ačkoli „čtení“ zabere všeho všudy deset minut, děti mají pocit, že zvládly pěkného tlouštíka, což je může motivovat k tomu, aby otevřely i něco dalšího. Z kontextu to možná nevyznívá, ale jsem za Robůtka vážně vděčný.

trudoš
trudoš | 12.9.2019 | Živí mrtví #12: Život mezi nimi

Robert Kirkman opětovně zmírnil tempo a poskytl hrdinům maličko oraz, přestože kdesi v zátylku cítíte blížící se hrozbu událostí příštích. Protože stejně jako Rick se zdráháte uvěřit štěstí, jež jeho skupinu potkalo. Tady se perfektně odráží vliv Guvernéra, který z něj udělal paranoika non plus ultra a ačkoliv ještě není totální psychopat s mesiášským komplexem, má k tomu již blizoučko. Právě tenhle podtext je na vyprávění nejsilnější. Ovšem velmi podobně vyznívá i deformace života mezi nemrtvými, kdy náhlé hájemství relativního bezpečí víc strachu vyvolává, než zažehnává. Trochu divoký je pouze fakt, že na nově objevenou kolonii dosud nezaútočilo stádo, přestože je kousek od hlavního města, nebo že starosta považuje Ricka za veterána, co bojuje se zombíky nejdéle - jako by katastrofa nepotkala všechny ve stejný čas. Ale jinak perfektní a jsem moc zvědav, jaké zvraty přijdou příště. A hlavně, nakolik je tentokrát zapříčiní sami hrdinové svou neschopností zapadnout mezi „normální“ lidi.

trudoš
trudoš | 7.9.2019 | Vykopávka

Jak píše anotace, Vykopávka je značně inspirována snovými obrazy a v tomhle ohledu funguje hodně dobře. Holdujete-li tedy příběhům, kde logika nejen že dostává padáka, ale taky přes držku, právě jste našli nového komiksového kamaráda. Ovšem čekáte-li od Maxe Anderssona něco srozumitelného, obávám se, že narazíte. Tvrději než tvrdě.
Ale k ději - no, ten žádný není. Lépe řečeno, je stejně proměnný jako sny samy. Což v praxi znamená, že se ledabyle opouští jedna dějová linie, aby se zvolna mohlo přejít na druhou, která pak přeskočí na třetí, čtvrtou… a tak dál, dokud noční můra prostě neskončí. Jde tedy spíše o sled volných asociací, než plnohodnotný vývoj událostí, a i když je to chvílemi krásně ujeté s občasnými záblesky geniality, stejně často člověk nechápavě kroutí hlavou, když výjevy přesáhnou hranici morální snesitelnosti. Jako celek tak u mě dílko pohořelo, protože pro jeho pochopení jsem příliš příčetný, ale svoje kouzlo bezesporu má. Stejně jako pár skutečně děsivých okamžiků.

trudoš
trudoš | 4.9.2019 | Černá palice #03: Vzdor osudu - část první

A teď vážně, chlapi, můžu to číst hned, nebo si mám raději počkat, až jednou někdy v budoucnu vyjde i Doctor Star, a přečíst si nejdřív ten? Čekání mi nevadí, listovat mám čím na několik desetiletí.

trudoš
trudoš | 4.9.2019 | Ultimátní komiksový komplet #022: Spider-Man: Smutek

Dojemné dílko věnované příznivcům Petera Parkera, kteří jej mají rádi spíše jako lidskou postavu, než jako superhrdinu. Přestože Smutek postrádá výraznější dějový zvrat nebo třeba pointu, nad níž by se tajil dech, jeho emoční náboj je neoddiskutovatelný. Alespoň v případě, že se ve vašem srdci skrývá špetka tichého romantika. Příběh paradoxně nemapuje události již známé (tedy smrt Gwen Stacyové), ale rozehrává Parkerovi první namlouvací úspěchy u dvou osudových dívek, kdy si začíná uvědomovat, že si bude muset vybrat, která z nich bude hrát v jeho životě prim. Takže ve finále minimum akčních konfrontací s excentrickými padouchy, zato spousta monologů o lásce a ztrátě - přesto to k přátelskému pavoukovi ze sousedství sedí jako ulité. Jeph Loeb je jednoduše spektakulární a osobně jsem přesvědčen, že takhle na dřeň se Spider-Manovi doposud dostal akorát J. Michael Straczynski. Celek pak dokonale rámuje melancholická kresba Tima Salea, nad níž zkrátka musí pookřát duše každého fanouška.

trudoš
trudoš | 1.9.2019 | Americký upír #02

Stejně dobrá jízda, jako v předchozím díle, dokonce možná i o chlup lepší, protože tentokrát se zcela stírají hranice mezi dobrými a zlými. Album obsahuje dva příběhy, z nichž každý buď představí nové hráče pro další představení, nebo oživí ty staré, kteří si i přes svůj záporný charakter získají snadno čtenářovy sympatie. Asi tak na vteřinu, než zase odhalí bestii, skrývající se v jejich nitru. Zápletky mají hlavu a patu a konečně zaklapávají souvislosti dříve načrtnuté. Scott Snyder v tomhle ohledu skvěle pracuje s postavami a gradací napětí, přičemž Rafael Albuquerque tomu pak dodává dokonale temnou atmosféru vizuálním pojetím. Zkrátka hororový mainstream jak má být, žádné divoké vymyšlenosti, ale jednoduchá krev a hrůza, přičemž v druhém plánu je znát promyšlená osnova pro celou ságu. Navíc tady jsou upíři nelítostnými lovci a lidé pouhou zvěří, což vyprávění přidává maximálně na atraktivnosti. Alespoň pro všechny ty, kteří mají až po krk emočně rozervaných nemrtvých à la Stmívání.

trudoš
trudoš | 27.8.2019 | Kid Paddle #01: Ďábelské hry

Vlastně docela zklamání, vizuálně i obsahově jsem čekal něco mnohem legračnějšího. Ne že by Kid Paddle byl špatný nebo nevtipný, jen to rozhodně není nic ve stylu Snoopyho či Calvina a Hobbese. Nejblíže mají Ďábelské hry ke komiksům jako Titeuf nebo Bart Simpson, ovšem zdejší hrdina, a vlastně celé osazenstvo, se zaměřují čistě na konzolové hry. Neříkám, že to nemá svoje kouzlo, ale žádná velká taškařice se bohužel nekoná. O to spíš, když jste na herních automatech nevyrůstali a tak jsou pro vás jejich zákonitosti velkou neznámou. Jistě, mnoho situací lze promítnout na modernější Xboxy, Playstationy, nebo rovnou na PC, ale polovina kouzla je s věkem zkrátka pryč. Navíc je Midamův styl humoru dost jednoduchý, stačí někoho majznout po hlavě a pěkný gag je za námi. Na druhou stranu, nemá tendenci moralizovat, poučovat nebo rovnou kritizovat, což je milá změna v době všeobecného odporu k dětem, pařícím na počítači. Ale Liga uvědomělých matek to svým montessori stoupenkyním asi nedoporučí.

trudoš
trudoš | 25.8.2019 | Garfield #48: Pupek ze zlata

„Potěšte své blízké tímto mimořádným dárkem, který jim zůstane navždy. Poskytujeme 30-denní záruku.“
„Navždy už není, co bývalo.“

trudoš
trudoš | 21.8.2019 | Batman: Temný rytíř #01: Temné děsy (pevná vazba)

Podobné dojmy jako z alba Tváře smrti, kdy člověk naskakuje do rozjetého vlaku. Ale dá se to, ačkoli nakladatel nic neusnadňuje. Čtenář je tak opětovně zahlcen přehlídkou padouchů, ovšem vývoj událostí má protentokrát perfektní tah na bránu - do Gothamu je vypuštěna droga, která zbavuje strachu a dodává nadlidskou sílu. Jenže epizodní styl vyprávění, kdy se Batman stereotypně potýká s jedním zločincem za druhým, brzdí ústřední motiv, takže finální odhalení, kdo za komplotem stojí, pak příliš neohromí. O to spíš, že dotyčný uniká a jeho dopadení bude evidentně běh na dlouhou trať. Tedy jestli se k tomu David Finch a Paul Jenkins ještě vůbec vrátí. Přesto má zápletka správně pochmurnou atmosféru, která se k netopýrovi hodí, a i když se neustále dokola omílá stejné téma, celek příjemně šlape. Není to taková jízda jako Rok jedna, Dlouhý Halloween nebo Můj nejhorší nepřítel, ale rozhodně to patří k těm smysluplnějším a drsnějším příběhům hlavního proudu. Uvidíme, co přinesou další díly.

trudoš
trudoš | 6.9.2019 16:21 | Povinná četba

Jestli si dobře pamatuji, tak nejdřív vznikla právě zmiňovaná ilustrovaná kniha a to v rámci Mignolova a Goldenova nápadu. Komiks byl vzkříšen až později, kdy se ukázalo, že cesta tímto směrem bude komerčně zajímavější. Pro pochopení série každopádně Cínový vojáček třeba není (dokonce bych řekl, že komiks celou tu anabázi vzestupu upírů popisuje lépe), ale Mignolovi obrázky jsou Mignolovi obrázky. A i ten Goldenův román stojí za to.
Jediná užší propojenost je právě ve vyprávění tří čekajících přátel, kteří v krátkých příbězích nastiňují, jak se s Baltimorem dali dohromady. Což je v Kostnici vždy jen letmo naťuknuto, tady je to ústředním tématem.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 13:01 | Pindárna

zupa, danke schön

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:58 | Pindárna

Hej, koukal jsem, proto zkouším, jestli nemá někdo informace zevnitř.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:27 | Pindárna

Když už se mluví o Pasece, netuší prosím někdo, zdali vydají Nimonu (http://www.albatrosmedia.sk/tituly/20280501/nimona/), co vyšla na začátku roku na Slovensku? Kdysi se někdo zmiňoval, že jí mají v plánu a zatím nic dalšího. Já jen abych jí v tý slovenčině nakonec neprošvihl.

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:56 | * Připomínky a návrhy

A teď schválně, co jsem tím ve skutečnosti chtěl vlastně říct?

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:53 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, v popisku ke komiksu „Město pod hvězdou“ je zmíněno, že obsahuje Green Arrow Annual #1, což neobsahuje a není ani zmíněn v anotaci na komiksu samotném. Asi tedy nějaký pozůstatek z původních plánů, které nakonec byly realizovány jinak.

trudoš
trudoš | 22.7.2019 10:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, u komiksu "Spider-Man: Velká moc, velká zodpovědnost" se vloudila zybka do názvu, správně má být "Spider-Man: Velká moc, velká odpovědnost", tak jak je i na obálce.

trudoš
trudoš | 10.7.2019 10:54 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Odkaz na obchod nevadí, hlavně když z toho budete mít něco vy - ale co bych uvítal, kdyby odkaz odkázal přímo na koupi daného komiksu, a ne buď na celou sérii, nebo prostě jen rámcově na obchod. Už jsem jednou dvakrát nalítl na možnost něco koupit, jen aby se ukázalo, že to vlastně nemají.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 12:37 | Pindárna

to Darker: Jedná se o knihu, ne o komiks.

trudoš
trudoš | 19.6.2019 11:04 | * Připomínky a návrhy

Za to se taky přimlouvám - vždycky se musím nutit očima, abych ignoroval hodnocení a komentáře a měl šanci si na věc udělat vlastní názor. Vím, že to zní dementně, ale já už jsem holt taková duše ovlivnitelná. Rád přistupuju k věcem bez předsudků, nebo naopak s velkým očekáváním - všechna ta překvapení nejlépe nechávám na díle samotném.
PS - Navíc mi to vždycky zkazí den, když se kope do mých oblíbenců.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 16.9.2019 19:02
Komentáře u comicsů: 291
Hodnocení comicsů: 1855
Příspěvků ve foru: 93

Sbírka (z CDB)

Četl: 1855 (cca 529765 Kč)
Má: 3382 (cca 771825 Kč)
Chce: 104 (cca 2789 Kč)
Shání: 23 (cca 7010 Kč)
Nabízí: 0