• louza
    Tenhle komiks byl už v době svého vydání velký hit a asi největší důsledek Civil War, která řádně zamíchala kartami Marvelu. Všichni víme jak to nakonec dopadlo, ale i tak můžu říct, že já tu za hranu natlačenou Petrovu odhalenou polohu Straczynskimu prostě věřím. Děj je sice extrémně teatrální a exponovaný, ale J.Michael je prostě až moc dobrý řemeslník. Přiznám se upřímně, i když je to trochu vostuda, že jsem celou knížku přečetl jedním dechem a zcela nepokrytě autorovi zobal z ruky. A to s vědomím, že je to celé scénaristická architektonika a marvelovská produktová tisíci meetingy ověřená chytristika jako prase. Prostě mě dostal. Škoda jen, že neměli koule to v tomhle gardu táhnout dál, když už to takhle skvěle rozehráli. Kniha je to nicméně jen pro pokročilé. Nemá začátek ani konec a je defakto vyvrcholením, ale ne pointou jednoho velkého celku, takže je na místě si o celé kauze něco nastudovat dopředu.
  • louza
    Hub začátky prostě neumí. Problém cyklu země je rozhodně v první knize, která zmatenější být nemůže. Mistru Okko umírá v náručí muž, který po něm posílá varovný vzkaz "někomu někam" a stejně tak jako naše skupina i čtenář zoufale tápe v tom co by měl být děj a zmateně se ptá co má tohle všechno sakra znamenat? Bezcílné putování za dějem je úmorné a do knihy jsem se včítal snad na pětkrát. Naštěstí druhá kniha přináší kromě pointy i nějaký vývoj situace, což zachraňuje příběh z naprostého plebsu jímž je úplně zbytečný natahovaný úvod. Ale ani tak to není úplná hitparáda.
  • louza
    Dva příběhy. Jeden o tom jak vytrollit kobří centrálu, druhý úplně klasický s přepadením konvoje v džungli. Je zajímavé, že gé í pepík, jestli ta postava vůbec existuje, zatím vůbec nepřišel na scénu a celá série působí tak nějak inverzně. Jako by byli pepíci křoví a zlejškové hlavní hvězdy. Vedoucí baronku kobry a týpka s kobří hlavou v pozadí si zapamatujete na první dobrou, ale Joeův instatntí tým s naprosto šílenými jmény z paměti nevyjmenujete. Semic tu navíc nebývale perlí v překladu, protože pasáž, kdy se v krizové situaci baronka vrhne na svojí podřízenou zatím co napadená křičí "sundejte jí ze mě, ona má koule" patří rozhodně do zlatého fondu, který si chcete s Kabukimanem často recitovat u piva.
  • louza
    Po první bezvadně teatrální a zvratově propracované knize znatelný ústup z pozic. Dochází nápady, takže autor povolává do akce nezbytné vzpruhy jakými jsou v první fázi vlkodlaci, a když ani to nestačí, přitvrdí s upíry. Jeho varinata stmívání je sice místy sympaticky krvavá a i zamilovaní si své city nedávají najevo zrovna emo záchvěvem emoce v pobledlé tváři, nicméně v jádru je to pořád stmívání a to už z definice nemůže být dobře. Kniha naštěstí vypadá pořád úplně skvěle a i se příjemně čte, takže to zase takový provar není. Ale bylo by dobré, aby v téhle sérii už Jodo nepokračoval. Teď je ten správný čas odejít se ctí.
  • louza
    What if série mám rád, Spider-Manův cecek mě odkojil a old man Parker skrývá určitě spoustu zajímavých možností, ale tady nevyšla snad jediná z nich. Ať už jde o nihilistickou formu hlavního hrdiny, super depresivní portrét budoucnosti, nevkusnou kresbu, nevkusné scény (vyhrabání M.J), nevkusné vtipy a nevkusnou skoro parodii na temného rytíře, nebo zvraty které nakonec přesně padnou do unifikovaného pavoučího schematu. Už od ohlášení jsem čekal, že se mi to bude líbit, ale tohle šlo na vzdory mému i obecnému mínění úplně mimo. Ne že by mě to úplně nudilo, ale prostě se mi to těžce nelíbilo.
  • louza
    Klasický spidey na začátku osmdesátých let. Skvělá kresebná forma a trochu diskutabilní scenáristika. Příchod černé kočky je fajn, ale souboj s Kingpinem je dost fádní. Mysterio ujde. Finální pointa dvoustého sešitu i některé scény dokážou čtenáře citlivého na logiku zatahat za konečky nervů. Jako ctitel přesně tohoto období dávám čtyři hvězdy, ale objektivně jsou to tak sotva tři.
  • louza
    louza30.6.2020 17:07G.I.Joe: Zvláštní mise #01
    Dva příběhy úderky kolem G.I.JOEa z nichž první si bere na paškál konflikt s rusy, odehrává se na moři, je vcelku dost zmatený a jediným pozitivem příběhu jsou kozy baronky z Cobry. I snaha o překvapivou pointu vyjde na prázdno, ale aspoň nějaká byla. To druhý příběh je tématicky mnohem zajímavější. Čítá dokonce dvě souběžné linie i když jednu zbytečnou, ale zápletka motající se kolem nácka uprchlého do Jižní Ameriky nemůže dopadnout špatně. Vypointována je skvěle. Joeovi hoši prostě umí.

    Na rozdíl od Semicu, který si za tenhle sešit účtoval neuvěřitelných 33 Kčs a kvalita je tedy notně lamerská. Na to, že jde o první číslo je to naprosto bez představovačky postav, nebo uvození o tom kdo co jak proč. Vydavatel prostě hodil čtenáře do vody a plavte. Překlad je nic moc a konkrétně překlad vlastních jmen je naprosto šílený. Ale tenkrát to nevadilo. Jako artefakt pro pamětníky lovící ztracené dětství a fanoušky sešitovek to určitě obstojí.
  • louza
    louza24.6.2020 17:41Bouncer
    Vcelku dost ligová kniha. Nečekejte žádnou reálnou kovbojku. Jodo je tu nicméně úchylný v mezích a jeho celkem tři vykonstruované příběhy jsou zajímavé, mají skvělou dramaturgii i tempo, pěkné nečekané zvraty a jsou podpořené dalšími mikro příběhy postranních charakterů. Kresba evropská a fešně vypadající. Hrdinové sympaticky antihrdinští a padouši v pravdě ďábelští. Head-Axe a jeho rodina opravdu uhrane i čtenáře co mají načteno. Nebyl by žádný dív, kdyby si tohle vybral Tarantino jako podklad k dalšímu filmu. Skvělé.
  • louza
    Závěr příběhu ač přináší jistě silné momenty bohužel padá o třídu níž než první kniha stojící na mysteriozní záhadě tajemného muže v pozadí. Finální blitka je doopravdy trapná ale i tak Millar vybírá ostrou zatáčku ve finální pointě zvratem, který by asi málokdo čekal. Je to přece jen pan autor. Škoda, že se nepovedlo udržet všechny rozehrané linie v rozumném raciu, ale i tak v knize zaznělo hodně zajímavých rezonujících témat díky nimž budou čtenáři na některé záporáky koukat možná poněkud jinak. Hlavně duo Electro Vulture se vyšvihlo.
  • louza
    louza12.6.2020 11:01Usagi Yojimbo #33: Skrytí
    Už je víc než jasné, že Inspektor Ishida je Sakaiovým trumfem v rukávu a je geniálním tahem kterak si uchovat živnost. Epickou životní linku samurajského králíka díky Ishidovi přetavil do středověké japonské kriminálky a bylo by to opravdu na facku, kdyby to nedělal tak dobře. Vášnivá zakomplexovaná chuť Usagiho popravit bohužel bere za své tváří v tvář vážnému historickému pozadí stojící za celým případem této knihy. Téma které autor zvolil je navýsost zajímavé a podané jeho vypsanou rukou perfektně čtivé. Netajím se s faktem, že mě králičí série drahnou dobu vytáčí a už několik knih čekám na zaváhání, kde bych to Sakaiovi pořádně osolil. Ale ten dědek je naprosto neprůstřelnej. Takže bohužel zase za plnou.
  • louza
    Rucka zase jednou dokazuje, že při správném úchopu a technice je možné ze superhrdinského komiksu udělat pravověrnou gangsterku zdatně následující úhelné kameny typu kmotra. Helenin příběh zdržuje jen občasný výskyt netopýřího prudiče a trošku šmahem braný konec, který určitě chtělo více rozvést do detailu. Jinak ale skvěle napsaný a vizuálně vyvedený komiks, který vzhledem pěkně odkáže na letitou Batmanovskou klasiku, jenž se nestydí za superhrdinské kořeny, ale nebojí se je poslat k šípku, když jde o udržení kvality vyprávění. Víc! Víc takových.
  • louza
    Formálně celkem pohodová a čtivá kniha, kterak spideyho mysl uchvátí jeho starý nepřítel a začne s ním soupeřit o to kdo bude lepší hrdina. Autor zručně kupí staré známé spideyho nemesis a nebýt pozměněného hrdinova charakteru a moderního grafického faceliftu variabilně zastoupeného různými, většinou vcelku dobrými umělci, byl by to pravověrný návrat ke kořenům. Badass Spider-man je určitě zajímavou a svým způsobem revoluční myšlenkou, která staví na hlavu zažitá klišé. O to víc pak vyvstává otázka, proč, když marvelovský vesmír nabízí i u svého erbovního hrdiny tak výjimečnou elasticitu, je takový problém napsat v tomhle kontextu dobrý příběh? Celý ten candrbál a rádoby šokantní přístup je totiž bohužel spíš fíkový list zakrývající myšlenkovou prázdnotu v hlavě páně autora. Od v podstatě moderního komiksu by se dalo čekat víc.
  • louza
    Trochu zavádějící titulek knihy. O Venomovi toho tady moc není, jen dva sešity, které už vyšly v jiných kompletech. Zato jsou tu dva kratší, pro českého čtenáře dosud neznámé, příběhy pod taktovkou myšelína. Jeho jméno se nijak zvlášť neskloňuje, ale pravdou je, že ve svých příbězích dokáže skvěle balancovat alter ega hrdinů s jejich civilní identitou, takže Petr Parker je v jeho podání minimálně stejně důležitý jako Spider-man. A nejen on. Michelinie používá velmi šarmantní protivníky i doplňkové postavy. Králičí muž (kousnutý radioaktivním králíkem) vnitřně bojující se směšností svého hrdinského ega je doopravdy boží. A pošušňání je kniha i po výtvarné stránce. Hodně tu exceluje McFarlane, který se sice ve třístovce doslova urve z řetěžu a pokládá stavební kámen svému pozdějšímu kresebnému stylu, ale ve zbytku sešitů jede přece jen unifikovanější marvelovskou linku té doby, což mi sedí přece jen více než jeho pozdější přepálené i když třeba svébytné orgie. Asi to není kniha pro doplnění základního pavoučího vzdělání, ale pro jeho vítané rozšíření rozhodně.
  • louza
    Chris Claremont, nový mutantský team, Marvel graphics novel, Bill Sienkiewicz. Klíčová slova úspěchu, který se překvapivě nekoná. Už úvodní novela je i přes krásnou retro kresbu příběhově ne moc povedená a team, který Chris tentokrát vymyslel mnohem méně hvězdný, než ten jímž proslul. Korunu tomu ale dává v příběhu s medvědem, který se snaží uchopit, zřejmě pod tlakem dobové atmosféry, až sandmanovským způsobem. Nejen že to nefunguje, protože je to jen superhrdinská rubačka. Nefunguje to ještě mnohem víc, protože Sienkiewiczova surealistická kresba ještě více zdůrazňuje přesdržkovou tupotu a prázdnost v jádru příběhu. Zajímavý pokus, ale téhle progresi palec nezvedám.
  • louza
    louza26.4.2020 22:56Gotham Central #04: Corrigan
    A co jako k tomuhle...? Poslední kniha Gotham Centralu je takřka celá v Ruckově režii, ale opět to není vůbec znát. Mrtvý Robin, nebo zkorumpovaní poldové...závěr s velkým Z...tady už je všechno jedno. Naprosto bezchybný konce špičkové série. Zbývá už jen otázka jak je možný, že někteří autoři dokáží psát TAK skvělý komiksy? Koupil jsem, přečetl jsem...a furt tomu nevěřím... Zcela jistě to není nejlepší komiks, který se dá přečíst. Ale moc daleko k tomu nemá.
  • louza
    Pavoučí marvelí rytíř byl hit už v době své premiéry a je velká škoda, že jsme na ucelený příběh museli čekat dekádu a půl i když ta léta na komiksu nejsou vůbec znát. Millar je borec, který těží z kořenů spideyho to nejlepší a bezezbytku to převádí do moderní doby. Někde citlivě rozvíjí do kamene tesané postuláty, jinde neskutečně stylově rozkope dekády zažitá dogmata. Vulturova reakce po tom co odmaskuje hlavního hrdinu je památná a návštěva Elektra v bordelu je jedním z nejlepších cliffhangerů vůbec. I po letech naprosto skvělá a top kniha, která se bohužel nedostala na plátna stejně jako jiné Millarovo pojetí Avangers - Ultimates.
  • louza
    louza24.4.2020 09:47Sykes
    Po technické stránce dokonale zvládnutý western uhrančivý nejen skvělou kresbou, ale i výtečným coloringem a místy pěkně romanticky rozmáchlými panely, který nijak zvlášť nevybočuje z kánonu drsnějších westernů. Autor pěkně pracuje s charaktery postav a celkově má zápletku hezky vypointovanou. Těžko se ale ubránit dojmu, že závěr příběhu chtěl ještě trochu doladit a že kniha má místo jednoho a kousek evropského alba potenciál na dvě plnohodnotná. Závěr je braný dost šmahem a je to škoda. Jinak ale skvělá práce. Pro fanoušky westernů povinnost.
  • louza
    Objevuje se Supergirl. Klark je z toho nadšený. Bruce je podezřívavý. Příběh je rozhodně zajímavě podaný v přídavných panelech dialogem dvou protikladných charakterů, ale kdo zná Loeba, ví že je to celkem běžný trik z jeho repertoáru. Je sice zábavné sledovat hloubku postav a jejich motivací na pozadí superpřesdržkové. Problém je v tom, že ta hlavní linie je...tak strašně superhrdinská, až se tají dech. A někomu se možná i úplně zastaví. Dobře napsaný, skvěle vypadající komiks, který se možná zavděčí všem, ale zapíše se do málokoho. Bonusový sešit je jak už bývá v dobovém kontextu zvykem naprosto ukrutný.
  • louza
    Geoff Jones je známý rutinér, který šéfuje superhrdinské stáji a píše hromadu superhrdinských komiksů i když je psát moc neumí. Zato se mu občas podaří hodit do placu celkem působivý lidský příběh, který nevybočí ze zažitých schemat, ale stejně čtenáře chytne za srdce. Ve Flashopintu je to rozhodně Batmanova verze, bažící po nápravě světa do kolejí, tak jak ho zná do něj násilně přetažený Barry Allen. Skvěle načrtnutá linka je bohužel zasekaná snahou ukázat co nejvíce alternativních verzí hrdinů, což strašně zapleveluje hlavní linii úplně zbytečnými postavami a zpomaluje dynamiku příběhu. Některé zásadní detaily z alternativní budoucnosti však jako by chyběly. Situaci nepomáhá ani skvělá, ale místy dost přepálená kresba Andyho Kuberta na níž začínám být přes její nepochybnou erbovitost poměrně alergický. Škoda. Člověku se pořád dere na mysl co by s touhle premisou provedl třeba takový Lemire. Rozhodně jde o celkem fajn knihu, která má svoje rezervy. Jestli je tohle největší novodobá klasika z DC stáje, tak na tom DCčko moc dobře není. Překvapivě dobře je na tom ale bonusový sešit. Baví tím, že koresponduje s několika poznatky ze speciální teorie relativity a překvapí skvělá čistá kresba, která dobového konkurenčního Ditka v pohodě zadupe do země.
  • louza
    Důchodcovo labůžo, které jako jednu z mála klasik mohu ocenit v plném kontextu. Tyhle notoricky známé stránky jsem určitě četl vícekrát, než by bylo nejen cyboyovi libo. Mám je doslova vypálené na sítnici. A i když jde o fajn příběhy a snahu sérii někam rozumně posunout, stále nemůžu zapomenout na trauma, které mi svého času způsobila změna spideyho kostýmu. Větší pak už bylo jen při zjištění co k ní doopravdy vedlo a o čem ty zbožštěné tajné války vlastně jsou. V porovnání s nimi je základní spider-manovská řada učiněné Shakespearovské dílo. Hlavní bylo ale poznání, že když může Marvel spideymu změnit kostým. Může v podstatě všechno. Dokonce ho může i pokazit. Může způsobit, aby Spider-Man nebyl nejlepší. Což byla toho času myšlenka stejně rouhačská jako, že by Ramba čtyřku točil Chuck Norris, nebo slavíka nevyhrál Karel Gott. Dnes už víme, že se to všechno stalo a co se nestalo nás jistě čeká. Černý spideyho kostým je dnešní pohledem samozřejmě stejně boží, jako Venom který z něho vzešel. Tahle kniha je klasika, která je důležitá. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že největší pecky jsou a byli Tarantula s Juggernautem. Kteří nasnaštěstí v tomto kompletu čekají taky. Přes nepochybnou kvalitu tohle byl jeden ze zlomů kdy jsem zapochyboval o komiksu obecně. Druhý byl odchod Ljuby Štíplové ze Čtyřlístku. A kdyby nebylo Franka Millera a jeho Sin City, asi bych v budoucím životě ušetřil opravdu hodně peněz :-)
  • louza
    Kniha pravda dnes unikátnějším více svým potenciálem než obsahem. Ale hned od počátku muselo být jasné, že jde o něco speciálního, protože nejen Spider-man, ale i jeho alter ego a všechny na něj napojené postavy včetně kultovních záporáků byly od počátku geniálně vymyšlené a dnes už víme, kolik se toho na jádře z této knihy dalo postavit. A to takřka bez jakýchkoli změn kánonu. Příběhy jsou sice poplatné své době a narazíme tu na scény, kdy se božan Sandman znavený útěkem před policisty schová do ... (a to není spoiler protože tomuhle jednoduše neuvěříte) ...školy, proplíží se do zcela narvané posluchárny, kde napadne profesora a začne se dožadovat okamžitého vypsání diplomu a co čert nechtěl, je to právě střední študáka Parkera. Nebo výkvět zločineckého génia Sinster six, kdy nejobávanější zločinci planety utvoří partu a vymyslí geniální plán, že na spideyho zaútočí postupně a pozici dalšího zločince napíšou na kartičku pro případ, že by ho pavouk porazil, tak aby veděl kde hledat ... což jsou přesně ty pasáže které si chcete donekonečna předčítat s Kabukimanem u piva. Důležité ale je, že to všechno nějakým zvláštním způsobem funguje víc než jiné Marvelovské začátky a to včetně subjektivně šíleně šílené Ditkovy kresby, který dokáže nakreslit hrdinu v roztodivně nereálně uvěřitelných pózách, ale občas se běžným lidem netrefí s obličejem na hlavu. Jindy ohromí letmo načrtnutou figurou New Yorku a beze studu jí vyplní panáky připomínající postavy a kresbu na hony vzdálenou realitě doplní o skvělý a funkční design jak hrdiny, tak i záporáků. Přesto tahle kniha historie má smysl, protože jasně ukazuje jak vzniká legenda. A i když je to tradiční Leeho literární kláda jako prase s komiksem toho moc společného nemaje, docela příjemně se čte.
  • louza
    A tohle mělo být jako co? Kurňa chlapi, vydavatelé, neházejte ty klenoty z oken. Podívejte se jak vypadám! Dvacet let po vydání, zjistím existenci Tangled web série z ušmudlaného low cost kompletu a připadám si jak úplnej blb. Sorry jako, ale dobové elity typu Ennise která tu takrát frčela, ale i budoucí hitmakeři typu Rucky, Morrisona, Cookea se spojí aby udělali dokonale a super nesuperhrdinskou Spider-Manovskou sérii a načeském vydavatelském trhu kromě jednoho štěku v crwi o tom není ani zmínka. Tohle tady už dávno mělo kolovat v omnibusech a vybrané povídky z druhé strany měly už dávno mít kultovní status. Ten Rhino intelektuál by za to stál.Tohle s Kopřivovým překladem by bylo prostě boží. Vostuda. Vostuda je to. Styďte se.
  • louza
    louza13.4.2020 21:19Caravaggio (pevná vazba)
    Milo Manara skládá hold jednou z nejúžasnějších malířů lidského pokolení skvělou knihou překvapující i na jeho poměry ještě vyšší laťkou než obvykle. Příběhově se pokud možno drží dochované biografie malíře jehož osobnost vykresluje v tragicko hrdinském patosu renesančního člověka s nevšedními schopnostmi uvědomujícího si bezbřehé tvrdosti a nesmlouvavosti světa do něhož vnáší skrze své umění je málo světa na to, aby v něm bylo možno pohodlně a šťastně žít. Stejnou rétoriku volí i v kresebném vyjádření, kde zachovává tradiční kvalitu svých postav, ale nově doslova drtí čtenáře svým naturalistickým zobrazením reálií středověké Itálie skomírající na troskách bývalé římské říše. Naprosto uvěřitelně přibližuje současnému čtenáři všechny konotace tamější doby temna a jeho pojetí je na hony vzdáleno jeho jiným takyhistorickým dílům vzniknuvším jeho rukou pod autorskou licencí chilského psychopata. Úžasná kniha a neoddiskutovatelné mistrovské dílo komiksu, byť dnes staré jen jednotky roků. Bravo.
  • louza
    Petr Parker ze 30. let se vydává na dráhu maskovaného mstitele protože mu...sežrali strýčka Bena? Tak tohle asi na maximální hodnocení stačí, ne? Hnidopichy pak lze ujistit, že Hine a Saplosky skvěle pracují s postavami marvelovského univerza. Jejich interpretace má logiku a je i perfektně zasazená do historického období příběhu. Padouši stylově umírají, s klaďasy se život nemaže a autoři si neschovávají nic na později. Scénář je tedy za plný kule a kousek. Je trochu škoda, že tvůrci nešli na dřeň i v případě vizualizace, která ač asi s noirovým nádechem, nemá takovou sílu, jako klasické noirové komiksy a třeba ani modernější Fell, byť se mu snaží trochu přiblížit. Když už ne příběh, tak facelift si Marvel podržel, ale už za to co pustili jim patří ohromný dík. Jeden z velmi mála komiksů z kompletů u něhož absolutně nechápu jak je možné, že to tady vyšlo až po více než dekádě.
  • louza
    Druhá Conanova kniha z evropských luhů a hájů startuje nejzbytečnější a nejtupější povídku povídkou Conanova kánonu Dcera pána mrazu. Verze Robina Rechta ale vytírá zrak. Rozšíření a mírná úprava původního děje o kontext skvěle sedí a jde dokonale ruku v ruce se zpracováním, které ač nepopírající evropské kořeny, vypadá spíš jako něco co vypadlo z Franka Millera v dobách jeho největší slávy. Překonává tak nejen všechny komiksové intrepretace, ale i předlohu samotnou. Bravo! To klasický kousek Stíny měsíční záře dokonale cituje skvělou předlohu a nedělá v nejmenším chybu. I tady je evropanství přiznané, ale základy zobrazení i romantiku příběhu si vybírá z Buscemova odkazu. I když se Augustionvá nevyhýbá karikatuře, je výsledek pěkný na pohled a některé scenérie ostrova dech beroucí. Jediným slabším příběhem je jak po příběhové i řemeslné stránce závěrečná povídka Šarlatová citadela, která v sobě nenese z Conana vůbec nic a je snadno zaměnitelná s libovolným rádoby historickým mírně nadprůměrným evropským plebsem. Zpracování knihy ve velkém formátu je velmi slušné a na některé příběhy skoro nutné. Ač jsem původně přistupoval k evropskému Conanovi s maximální skepsí, musím uznat, že jde opravdu o zajímavý projekt, kde napjatě očekávám pokračování.
  • louza
    louza3.3.2020 11:18Batman a syn
    Batman má problémy. Je konfrontován s realitou, že má syna a není to zrovna vymodlené dítě. Do toho začíná po Gothamu pobíhat parta takybatmanů, kteří ho terrorizují. První půlka knihy je na Morrisona poměrně přímočará a její síla není jak už to u něj bývá mezi řádky, ale jde o prosté rozestavení figurek na šachovnici. V druhé půlce se ale věci začínají maličko komplikovat a teprve závěrečné tak trochu what if ďábelské číslo 666 ukazuje kam vlastně celou dobu autor mířil. Skvělá práce. Jen je škoda, že se nakonec řada musí resetovat zpátky do zajeté lajny. Grant zabil mouchy jednou ranou. Dobrá kniha pro konzumní čtenáře, která na pozadí nabízí i konotace pro náročnější. Andy samozřejmě kresebně vládne. Je to Kubert.
  • louza
    Tato kniha je esenciální odpověď na otázku, proč je Spider-Man nejpopulárnější hrdina Marvelu. Michelinie tu stejně jako ve Zrození Venoma tlačí spíš na důraz Petrovy složky osobnosti a prostředí jeho rodiny, což hrdinu polidšťuje a přibližuje ho ke čtenáři mnohem víc, než fackovačky v elasťákách, které jsou tu jen nutným zlem, jimž se osobním životem zmítaný Petr snaží spíše vyhnout. Je úplně jedno jestli jde o řadové sešity, kde Romita Jr. postupně boří léta zažitý marvelovský drawing style počátky svých karikatur (Petrovo háro je vážně boží), nebo závěrečnou grafickou novelu na konci dojímající každého znalce skvělé kresby. Poselství tvůrců knihy je jasné - hrdinové jsou taky lidi. Bystří čtenáři pak mezi řádky čtou - a nejsme vlastně všichni hrdinové?
  • louza
    Držel jsem autorům palce a ti nezklamali. Mnohavrstvý příběh napříč historií s originální premisou převtělování se do lidí perfektně zpracovává ústřední mechaniky příběhu i děj, který vypráví asynchronně a velmi chytře ho roubuje na skutečné historické události (Drákula, Jack Rozparovač a mnohé jiné), které tím defakto vysvětluje. Mozaika vyprávění se po postupně složí do nepříliš epického a trochu šmahem braného, ale efektního vyvrcholení. Jediné co bych autorům maličko vyčetl je fakt, že neodolali pokušení a konec definitivně neuzavřeli. Protože v tomhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Ale princip legie je chytře navržená platforma, tak proč vlastně ne? Je to jedna z mála knih, kde má pokračování stejný potenciál, jako první díl. Spolu se Silverem dosud nejlepší věc co v modré vyšla.
  • louza
    Nebudu hodnotit protože, jsem to jen prolistoval a odmítám si zaplevelovat hlavu tím co jsem viděl. Viděl jsem toho ale dost na to, aby mě šokovalo jak špatná kresba na McFarlena je. Nápad s Juggernautem kresleným naležato je jen třešničkou na dortu demence. Odpad.
  • louza
    Téměř 50. let uplynulo a nikdo se k metě, kterou Saudek v Mladém světě v roce 72 dosáhl, nedokázal přiblížit. Ani on sám. Už v navazujícím černém Filipovi v minulé knize bylo znát, že Lips v roli čeledína scenáristicky slábne. V případě dvou rozmáchlejších příběhů ze začátku 80. let, z nichž jeden je zde poprvé prezentován barevně, se Weigel vrátil příběhově do starých kolejí, ale příběhy mají na rozdíl od jedno stran z MF trochu volnější dynamiku a nepůsobí tak našlapaně. Což by nevadilo, pokud by Saudek stejně jako v případě Muriel využil plochu ke kreslířské virtuozitě. To se bohužel nestalo. Řemeslně jde stále o pěkný a svébytný komiks, ale zápal a dokonalá forma se bohužel už v počátku 80.let začala rozplývat. Což je tím spíš vidět na posledním pokusu Lipsovy reinkarnace, který v Mladé frontě udělali v roce 94. Ten zde vychází v plné nahotě nebarven a definitivně odhaluje jaké torzo ze Saudkovy komiksové geniality v 90. letech zůstalo. Pokud dáte k sobě strany ze původního Lipse a tohle - zůstanou jen oči pro pláč. Publikaci tak táhnou hlavně první dva ještě ujdoucí příběhy a plejáda skvěle zpracovaného archivního materiálu, který dokresluje hlavní poselství této knihy ukazující po(s)tupnou Saudkovu komiksovou evoluci. Tvrdý pád člověka, který miloval komiks a dosáhl v něm i z dnešního pohledu nezpochybnitelné maximum. Ostuda doby a okolností, které umlčely muže, jež mohl být evropským Disneyem pro dospělé.
  • louza
    louza7.1.2020 15:23Lips Tullian
    Nejsem fanatickým fanouškem Saudka, ani jsem na Lips Tullianovi nevyrůstal (ne na tomhle), ale pokud bych měl volit nejlepší český původní komiks všech dob. Byla by to tato kniha. Dokonalá synergie, kterou předvádí duo milovníků pulpu, skrze vkusné cimrmanovské aranžmá mistra Weigela prostupuje jinak naprosto šíleným brakem, který Sudek opentlil svojí vrozenou ironií. Ale jak opentlil! Kniha je doslova nacpaná žertíky, šloufky, eventuelně špásky. Na každé stránce perlí hromadami nápadů, čítající pop kulturní odkazy, ale i odhalenou feminí a maskulinní touhu v podobě vyvalených koz a naběhlých bicáků, jejichž politická (a rasová - cikáni jsou zločinci obchodující s bílým masem a v knize není ani jeden černoch, či homosexuál!) nekorektnost je dnes už takřka stejně alarmující jako v době svého vzniku. Sudek se ale neomezuje jen na dobré nápady faktické, ale drtí čtenáře i po stránce grafické. Přehršel různých perspektiv, elegantní posouvání a porušování komiksových pravidel, střídání barevnosti od čistých pérovek přes coloring až po něco připomínající kvaš podtrhuje jeho až nelidsky přesná a vycízlovaná linka nad níž svého času asi musel uznale pokývat i Burian. Z celé knihy je znát naprostá oddanost a láska ke komiksu a všeho co s ním souvisí. Kája Saudek tímhle půl stoletím starým dílem dokonale redefinoval tvář komiksu a to i v celosvětovém měřítku. 50 let a nikdo se k tomu čeho v mladém světě dosáhl nedokázal přiblížit. Mistrovské dílo.
  • louza
    Až na opravdu šíleně mainstreamovou a podbízivou kresbu opravdu hodně slušná kniha. Detektivní příběhy mi ke Spideymu obyčejně sedí jen málo, ale tady je příběh a práce s charaktery i celková pointa tak bravurně zvládnutá, že se prostě nedá jinak. Pokud by to kreslil Maleev, dalo by se to i tesat do kamene.
  • louza
    Retro toho střihu mám moc rád, ale nemůžu říct, že by mě právě tato kniha od začátku nějak výrazněji rozsekala. Hlavní problém je, že nahláškovaný Spider-Man se prostě nehodí k tak dramatickému příběhu, který lépe sedne sekundujícím Daredevilovi. Závěr prvního příběhu byl celkem fajn. Druhý, kde Petr rozjíždí své sebemrskačství do nejvyšších obrátek a autor opět perlí sociální kritikou v New Yorském prostředí je už poměrně k nepřežití. Ještě větší šok je výstup Sala Buscemy, kterému se graficky opravdu nedaří. Kniha má rozhodně mnoho pozitiv a chápu proč se mnohým líbí, ale pro mě jako celek moc optimálně nefunguje.
  • louza
    louza1.1.2020 19:54Žoldnéř #03: Zkoušky
    Segrelles zdá se našel správný poměr mezi malbou a vyprávěním příběhu. Na rozdíl od předchozí knihy tady čtenář dostane obojí ve vyváženém poměru, čímž sérii opět sympaticky pozvedá. Hodnotit toto dílo jako takové je vlastně trochu nefér. Protože jde o hodnocení jednotlivých kapitol příběhu. Čtenář se neubrání myšlence, jak by to vypadalo celé rozdělené do pouhých dvou knih.
  • louza
    louza1.1.2020 19:46Vei #02
    Druhá kniha Vei je organická část celku, který tady ale jako celek trochu upadá. Tajemno spočívající v horské pevnosti obrů i předurčení Vei se odhalí už v první půli a druhá už je jen velká rubanice s povinnými zvraty a monstrózním epickým soubojem na konci, jež si zkušenější čtenář jen odnudí. Zažitá šablona je zažehlena až téměř Lemireovským závěrem, kde tvůrci své dílko jen přece jen výrazněji pozvednou. Jako celek se ale kniha už nejeví tak skvěle jak to na počátku vypadalo.
  • louza
    louza27.11.2019 13:52Providence
    Providence. Kniha, která vám vyrazí dech hned několikrát. Poprvé už od pohledu svým megavzhledem, podruhé až jí potáhnete z knihkupectví domů a potřetí při čtení. Legendární Alan Moore tu zpracovává ucelené dílo neméně legendárního H.P.Lovecrafta. A tento střet géniů nemůže skončit jinak než výtryskem čirého génia (a protože je to Moore a Avatar, tak někdy i doslova - pokud jste homofobové, tak knihu raději ani neberte do ruky). I když to tak pro mnoho nahodilých čtenářů na první pohled vůbec nemusí vypadat. Kniha má totiž dva zásadní háčky. Moore se tentokrát totiž neomezil "jen" na práci s literárními postavami jako třeba v případě Ligy, jejíž děj si mohli užít i čtenáři, kteří jen lehce tušili na co se Moore odkazuje. Ale svůj jinak v jádru celkem jednoduchý děj, popisující pátrání zvídavého novináře po odvrácené straně Ameriky, o dílo svého předchůdce opravdu mohutně opřel. Pokud nemáte podrobně načteno CELÉHO Lovecrafta a četli jste třeba jen pár povídek, nebo vůbec nic, nebudete mít v případě Providence nejmenší šanci a celý příběh vám před očima zdegeneruje do triviální detektivní linky protkané zmateným sledem podivných nic neříkajících dialogů a příhod nedávajících valného smyslu. Ještě horší je, že se Moore v závěru odkazuje i na svoji vlastní H.P práci Neonomicon, který sice MdS představoval už takřka před dekádou na Crweconu ve svém TOPu, ale nebyl vydavateli vyslyšen a skvělý Neonomicon tak česky bohužel nikdy nevyšel.

    Pokud však máte načteno, čeká vás temný trip napříč Amerikou, na než vás může vzít jen nemnoho soudobých spisovatelů. Úplně vidím specialistu převypravěče Gaimana, jak rve svou kštici závistí. Místy je pravda skoro až úsměvné jak moc Moore tlačí na pilu, protože hrdina Robert Black během svého putování v drtivé většině potkává a konverzuje pouze s původními Lovecraftovými postavami a místo bez referencí aby čtenář hledal pod lupou. Čímž se dostáváme k druhému háčku. Příběh má sice své hororové a brutální momenty, ale na takhle opulentní epický kus je jich překvapivě málo. Moore ve většině případů spoléhá na to, že straší strýček H.P a on sám se věnuje spíše ucelené literaturizaci jeho vesmíru a dělá tak z knihy celkem čistokrevnou konverzačku s hodně znepokojivým podtónem. S gustem fůzuje prvky H.P vesmíru do jediného mega opusu a jak už to v jeho případě bývá, nenechá se poutat jen komiksovými panely. Kniha je nacpaná velkou spoustou dobře a čtivě napsaného doprovodného textu, který sice dílčí kapitoly pro nechápavé trochu přisvětluje, ale nezasvěceným nic zadarmo nedává. Text tak posouvá knihu od komiksu do beletrie tím spíš, že Moorův příběh nakonec nepojme jen Lovecraftovy postavy, ale po Simmonsově vzoru i Lovecrafta samého. Přes všechny Moorovské komplikace a nestandardnosti však musí informovaný čtenář uznat, že jde asi o Moorovo nejzásadnější dílo od Z pekla a po paskvilech jako Ztracené dívky bych nečekal, že z něj ještě někdy vypadne něco tak kvalitního a propracovaného jako Providence.

    PS : gratulace Argu (Richardu Klíčníkovi), že se nenechali svést k lacinému raciem řízenému rozdělení knihy na dvě stejnoměrné části, ale vydávají ji v jediném impozantním svazku, který mohou čtenáři, v nepravděpodobném případě, že by se jim snad kniha nelíbila, použít k velmi stylové popravě běžného domácího zvířectva až do velikosti koně

    PPS : problém chybějících bublin v obrázkově bohaté kapitole o Kadathu jsem pochopil jako Moorův záměr dát kreslířovi více prostoru a odlehčit jinak brutální konverzačku. Tenhle surreálný bug beru jako průsak vesmírného zla do naší reality a užívám si ho se vším všudy :-) Ať už záměrně nebo omylem tahle kniha budí vášně a je to tak dobře.
  • louza
    louza25.11.2019 14:54Requiem: Upíří rytíř #01
    Kniha hodně matoucí tělem. Pokud vám někdo popíše co v ní je, tak vás asi rovnou vomejou, protože je už z kraje jasné, že takhle příšerný galymatiáš všech možných klišé musí nutně být absolutní nesmysl. Najdete tu vše od upírů přes zombíky, vlkodlaky, pirátky, nácky, kozatý emařky, lepé rytíře, Draculu, matku Terezu (která se jmenuje Terorza), Hitlera, oceány krve... vše je korunováno jedním z nejděsivějších upírů vůbec, který vypadá jak mistr Yoda, je téměř nemluvně, nechá se vozit v černém kočáře a má dudlík ve tvaru lebky.

    Nic se nezlepší ani pokud knihou zalistujete, protože je doslova narvaná bijci v efektních bijeckých pozicích, lepými děvami v eroticky lepých pozicích, příšerami příšerujících nezřídka přes celou stránku a absurdními technickými vynálezy většinou na bázi ostnu a lebky. O to větší je potom šok, když se do knihy začtete a zjistíte, že celý tenhle ujetý koncept pekla je nějakým zvráceným způsobem zcela funkční a že kniha v bublinách mezi meči a bradavkami vypráví vcelku zajímavý příběh (na to jaká to mohla bejt volovina), který ruší jen to co jsem dosud vyjmenoval :-) Proto nemůžu hodnotit naplno. Ale pokud si rádi hýčkáte některé ze svých úchylek, tak za pozornost Requiem určitě stojí.
  • louza
    louza19.11.2019 16:19Ledová sfinga
    Ledová sfinga paradoxně těží z toho, že už v původním znění to byl ublábolený román o takřka ničem s pár zajímavými zvraty, které autor samozřejmě do tohoto alba všechny vybral. Vydavatel přidal oproti balónu pár stránek, takže to ve finále vypadá jako celkem obstojný a bez výplňový komiksový sešit, dobře šlapající od začátku do konce. Nevím jestli to byl záměr, ale pokud by se vydavatel držel zpracování těch dnes už méně čitelných Verneových románů, které jsou pro dnešní čtenářstvo v původním znění už k nepřežití, dostala by tato edice zcela jiný rozměr. 85%
  • louza
    louza19.11.2019 16:09Pět neděl v balóně
    Pěkný český design knihy i styl kresby upomíná na starou ábíčkovskou klasiku, kterou uvědomělý český čtenář ocení, ale celosvětoví vydavatelé by z ní asi padli v šoku na znak. Scénář je nicméně braný šmahem, takže i jednotlivé stránky spíš připomínají epizodky na zadní stranu časopisu, který taky chce mít nějaký komiks, než regulérní knihu. Body za snahu ano, ale majstrštyk to není.
  • louza
    louza6.11.2019 13:48Rváč
    Pokud je tohle váš první autorský Lemire, budete asi uneseni. Já osobně pokládám právě Rváče a v menší míře i sérii Royal City, ze stejného období, za mírný pokles jeho autorské tvorby, kde se už začal příběhově opakovat a i emoce, které jitří už nejsou tak bezprostřední. Na druhou stranu je v těchto dvou titulech výrazně lepší kreslíř a hlavně přidal opravdu úžasný ruční coloring z něhož ta vodovka doslova kape. Takhle se dělají barvy přátelé! Přesto po hvězdné trojici The Nobody, Essex Country a The Underwater Welder hodnotím naplno jen se skřípějícími zuby a pokud bych před pár dny nedočetl, nebo spíš neprohlédl Frogcatchers, kde mě pod dlouhé době od svářeče opět rozplakal, asi bych nad Lemirem začal pomalu ohýbat hůl přes koleno.
  • louza
    Celková premisa i zápletka v podobě souboje dvou bratrů asynchronně popsaného na ploše několika staletí v několika různých prostředích (s využitím různých kreslířů) je hodně fajn a jediné co zaráží je fakt, že se do poloviny příběhu jen rozmisťují figurky na šachonici a ušlapává půda. Ale už rozvržení scénáře napovídá, že autor možná tuší kam by se chtěl dostat a pokud se mu na konci podaří jedním mistrovským tahem propojit všechny rozjeté linie do mohutného epického finále, byla by Legie majstrštyk, které se v modré může postavit tak jedině Silver. Hodnocení je trochu sázka do loterie, ale já chci věřit že to autor zvládne. Má k tomu nakročeno velmi pěkně.
  • louza
    louza2.11.2019 20:29Essex County
    Lemirovo opus magnum. Etalon moderního grafického románu, který i přes vlající pláštěnku a comicové médium nemá aboslutně nic společného s mainstreamem. Geniální zpracování několika naprosto běžných lidských osudů a jejich propletení bere dech svou emociálí hloubkou a pravdivostí autorova sdělení i elegencí a úsporností s jakou jsou jednotlivé příběhy podané. Nečekejte nic konvenčního jako Thanos. Nečekejte ani nic méně konvenčního ve stylu Black Hammeru, nebo Plutony. Tohle je čistá, někdy bolestná, realita o lidských osudech. Osudech, které mohl prožít, nebo dokonce prožil, každý z nás. Osudech, které dokážeme intuitivně cítit, ale jen málokdo z nás je dokáže TAKHLE vyjádřit. Spolu s The Underwater Welderem a zcela čerstvým jen tužkou lehce načrtnutým Frogcatchers, kde Lemire zpracovává téma z nejvážnějších, jednoznačný vrchol autorovy tvorby.
  • louza
    Jedním slovem výborné. Kéž by existovalo víc podobných věcí. Třetí kniha Gothamu kompiluje několik kratších příběhů, které si v naléhavosti nezadají s většími koncepčními suitami z předchozích knih. Najdeme tu staré známé obyčejné postavy jejichž osudy autoři rozvíjí v kulisách superhrdinského světa DC. Zajímavé, že Rucka s Brubakerem nepíšou příběhy spolu, na výstupu ale skoro není znát kdo je kdo. Komiksový duet mistrů. BB Art se drží statečně. Sice není pevná vazba, ale zpracování knihy je perfektní. Už jen dvě knihy a Gotham Central je v kapse. I když i to co vyšlo už je hodně reprezentativní vzorek. Spolu se Skalpy a Criminalem asi to nejlepší co u nás kdy vyšlo.
  • louza
    Pozdě, ale přece. Ztracené dětství, které nám soudruzi ukradli. Parádní dobová klasika stříbrného věku se vším co k ní patří. Jednotlivými sešity a střetnutími se proplétá linka s Gwen, aby na konci knihy vygradovala odhalením hlavního padoucha. Kresba sice odpovídá dobovému stylu jaký Marvel razil v 70. letech, ale i tak do ní Andru propašoval práci s perspektivou a pozicí pozorovatele, která je dodnes takřka unikátní a některé panely houpajícího létavce doslova vyráží dech. Kniha, která připomíná proč je Spider-Man dlouhodobě nejpopulárnější hrdina Marvelovského universa.
  • louza
    Kniha je druhým souhrnem sešitů McFarlaneovské řady z počátku devadesátých let jejíž první část tu vydala Crew jako Utrpení. A defakto stejný styl kresby i scénáře jako v Utrpení najdeme i v prvním dvou sešitech s Goblinem a Ghost Riderem. V podstatě bezdějová mlátička v dokonale vyvedeném kresebném stylu, jaký si nespletete. Jinak ovšem bída. Druhý větší příběh s Wolverinem je ale jiné kafe. Spidey s rosomákem se tu snaží vypátrat tajemného vraha a očistit podezřelého. Příběh má dokonce i děj a vůbec ne špatný. Škoda, že po tomto příběhu, kde Todd konečně našel recepis na zábavné čtení a ne jen tupé mlácení, dělal už jen dva po sobě jdoucí sešity a jeden další a pak řadu úplně opustil. Kniha ale rozhodně stojí za přečtení.
  • louza
    Druhá kniha žoldnéře se oproti prvnímu albu snaží stavět na něčem jako příběh což není dobře, protože příběhově zacílené panely odvádějí malíře od dech beroucích celostránkových scenérií a nutí ho dělat zbytečné dějové titěrnosti, které stejně v detailu postrádají noblesu jeho rozmáchlých maleb. Příběh je navíc banální až běda. Segrelles je rozhodně větší mistr ve vyprávění obrazem než textem. Žoldnéř má pořád objektivní kvality, ale směr který nabírá po první knize se mi nelíbí. Nadšení ochabuje.
  • louza
    Třetí kniha Black Hammeru přináší konečné rozhřešení situace na farmě a konkrétní vysvětlení více méně všeho. Těžko se však ubránit dojmu, že putování Lucy po snových světech je jen nucené natahování děje. A samotná pointa taky vyloženě nevyráží dech. Kniha je navíc zakončena brutálním cliffhangerem, který může a nemusí být definitivní konec a nic netušící čtenář na něj čumí jak Afgánec na modrý světlo. Zdá se že série začíná kulhat. Pokud začínáte mít pochyby, tak TEĎ je ten pravý okamžik přestat číst sérii a pokračovat v komentáři. Pokud vám na Palici nepřijde nic na palici, ve čtení komentáře nepokračujte.

    Čas na spoilerové bilancování. Zneužiji teď znalosti originálu a dopředu prozradím některé rysy série, které český čtenář nemůže zatím ani tušit. Tři dosavadní knihy Black Hammeru totiž tvoří jen polovinu dějového oblouku jehož druhá část byla paradoxně uzavřena právě v době kdy tato kniha vychází česky. A nedá se říct, že by se hlavní linie z vatového plebsu do něhož po skvěle našlápnutých událostí na farmě upadla, nějak výrazně pozvedla. Po dalších knihách se totiž dostaneme pouze tam kde jsme nyní. Do nekonečně zacykleného rebootu. Nezbývá si tedy přiznat, že Lemire se přiblížil k hrdinům svého mládí více a dokonaleji než by alespoň mně bylo milé. Vrcholem je regulérní fůze BH s vesmírem DC, což celou sérii staví do úplně jiného světla. Autor tímto krokem sice zatnul tipec pomlouvačům BH tvrdícím, že jde o žánrovou parodii, ale definitivně tím překročil křehkou rovnováhu série, která měla být v mých očích decentní poklonou žánru, bez toho aby zahučela do jeho splašek. Což se fakt nepovedlo, protože Lemire tam skočil doslova po hlavě.

    Na druhou stranu. Tam kde v hlavní řadě BH naráží na mantinely žánru a nedostane se do hloubky, jako ve svých autorských věcech, využívá autor expanze svého vesmíru do šířky k produkci různých spin-offů a příběhů ze světa BH. To supluje právě kouzlo jeho autorské tvorby a těžiště se tak z hlavní linie se pro přesouvá více méně do dodatků, zatím co základní řada je jen povinnost pro udržení kontinuity. Síla série už není v hlavním příběhu, ale jejím záběru. V tomhle kontextu je nakonec dobře, že se BH chytlo právě Comics Centrum, které jako by věštecky tušilo, že se na obzoru rýsuje slibně mignolovsky nekonečná série, jejíž seznam knih bude mít několik metrů (když tomu zpočátku vůbec nic nenasvědčovalo) a v níž se budou moci autor fanoušci i vydavatel moci rochnit celé věky. Já to tedy od dosavadního mistra grafické novely Jeffa Lemirea nečekal. Zatím to celkem baví, ale nemůžu zaručit, že přečtu více než třičtvrtě metru knih.
  • louza
    louza18.9.2019 16:49Usagi Yojimbo #32: Záhady
    Sakai opět mate tělem a vyšetřuje s Usagim a Išidou jednu dlouhou detektivní kazu složenou z malých kriminálních případů. Čili vše co už tu bylo opět v trochu novém kabátě. Jediné opravdu progresivní je, že to historicky poprvé nezvládne v jedné knize, takže se rozuzlení dozvíme příště. Ech jo. Vážně uvažuji, že přechod Usagiho k IDW a do barvy oslavím tím, že si ho přestanu kupovat, protože tohle tisíckrát provařený kafe fakt nemá fazónu. Vzpomínám na ostří trav, Gena s Jotarem a pláču steskem.
  • louza
    Historicky první Baltimore, který mi sedl jen z menší části. Příběh o vlku uzavírající události v předchozích povídkách je Baltimorovskou klasikou a je jedním slovem perfektní. Zato vymítání čarodějnice je nudná bída. V podstatě tupá rubačka bez ladu a skladu, která má ukázat, že je náš lord rudému zlosynovi v patách a že si na něj pozval kámoše, které se ale autor nerozpakuje zabít, pokud se mu jen trochu zachce. Trochu málo na tři sešity.
  • louza
    Zhruba v polovině Kůstka už je jasné, že první bezstarostné knihy série vzaly za své a příběh řádně přituhuje. Souboj s Králepsem, nebo situaci všemožně komplikující Podfa, přinutí strachy zatnout zuby nejednoho čtenáře. Jeff si ale i v dobách nejtemnějších uchovává roztomilou hravost a milá lidskost hlavního hrdiny a úsměvná grotesknost dvou smolných krysáků dává čtenáři naději, že snad bude líp. Kůstek v barvách kraluje.
  • louza
    No vidíš Ondro, že to jde když se chce. Supr komentář. Je při subjektivitě pisatale překvapivě objektivní a správně vyvážený. Plný věcných postřehů a má hlavu a patu. Opravdu to nemyslím ironicky ani pejorativně. Kéž by víc lidí bralo žánr touhle optikou...
  • louza
    louza1.1. 11:56Brodeckova zpráva
    Pravda, ale tam už je ta nutnost akceptovat nasvalence v barevných podvlíkačkách, což na rozdíl od myšek ne každý dá. Watchmen jsou hojně citovaní, ale jejich i okrajové fanoušky podezřívám z alespoň tendence aktivního příklonu k žánru. Přestože mu třeba neproadli, tak těm bych ten zájem i věřil. U toho Mause mi to dost často přijde jako póza.
  • louza
    louza31.12.2023 21:52Brodeckova zpráva
    Nechci, aby to vyznělo, že mám něco proti Mausovi jako takovému. Ale to dílo se bohužel s odstupem času stalo fetišem mnoha taky intelektuálů, kteří se rádi staví do pozice, že i jejich rozhled je tak moc široký, že zasahuje do něčeho tak okrajového jako je komiks. A tím komiksem je dost často právě jen a pouze Maus. Nic proti, ale jde o knihu, která obsahuje určitou vizuální zkratku. A já říkám, pokuď jsme takoví kofři, zpomeňme na myšky a pejsky a pojďme si to naložit plnou palbou.
  • louza
    louza7.6.2023 16:15Každý jeden den
    Tuhle knihu jsem koupil někdy kolem roku 13 v antiku Jirky Pavlovského a okamžitě po přečtení bylo jasný, že je to v hajzlu. Protože pokud se toho on zbavil, není šance na vydání. Několikrát jsem to v průběhu let zkoušel pičovat na crewním fóru, ale naprosto bez reakce. Nikdo tam nejevil známky, že by vůbec věděl o co jde. Proto mě česká verze dost překvapila a neskutečně mě hřeje, že jí zatím všichni hodnotí takhle dobře. Tahle kniha za to fakt stála. Na rozdíl od Lemira je to navíc ještě krásně kreslené. Za dobu od vydání to stačilo nasírat dost cen. A fakt ne omylem.
  • louza
    Kéž by tak chtěli tuhle ptákovinu zavřít a místo ní nasadit ten komplet Conana co vychází v polsku...
  • louza
    Jen pro doplnění komentu. Četl jsem knihy v pořadí, které zmiňuje Spacecore. Ale stejně mi tahle přišla docela dost ustřelená. Na rozdíl třeba od Návratu Bruce.
  • louza
    No, vypadá to skvěle. Ale ta cena je poněkud... ehm dokonce i nesemicovská.
  • louza
    A komu tim prospějete, co?!
  • louza
    Tohle zní vyloženě hrozivě. Crew/netopejr dobře věděli proč tyhle starý fláky pčeskočit. Jestli je to celej komplet tak to teda potěš koště. Snad aby se překladatelé vzbouřili a začali to bojkotovat, protože tohle bude učiněné zlo.
  • louza
    Je to jak kde. Někteří trafikanti to mají a někteří co jsem se ptal ani neví, že to začalo znovu vycházet, protože jim to distributor nenabízí. Ta prodleva, ale sérii rozhodně ublížila a snížila dostupnost.
  • louza
    louza3.12.2022 09:11Zázraky
    Cenově hůře dostupné? Za 849? Před dvaceti lety jsem tuhle knihu kupoval za 999. TO bylo hůře dostupné! Dělejme HC dokud jsou levné. Bylo o dost hůř.
  • louza
    louza30.11.2022 14:28Místo činu
    Byl jsem, jako přiblble platící zákazník, za svých 399 po právu soukromě vyplísněn :-) Tak jen abychom všichni věděli, jak jsem to schytal :

    Ricarderon mecenáš29.11. 13:51
    Milej Louzo, díky za kritiku překladu Místa činu.:) Jen bych podotknul, že hlavní hrdina nežije v padesátkách, ale v Kalifornii na přelomu tisíciletí. Což je dost směrodatné.:) Zároveň překládám postavu, kterou napsal Brubaker. Nepřekládám tvojí představu o ní.:)
  • louza
    VanTom : No. To je tím papírem. Je potřeba si uvědomit, že zatím co dobrá pérovka v sedmdesátkách je dobrá stejně i dnes a to ruční řemeslo se zkrátka ošulit nedá. Tak coloring je těžce technologicky závislý. Hodně lidí na něj asi bude nadávat, protože neodpovídá (ani nemůže) dnešním počítačovým standardům. Ale schválně si spočtěte kolik je na těch stránkách barev a pozorujte jak fungují. Lidé co mají nějaké základy uměleckého vzdělání určitě poznají, že barevná ekvilibristika je tady na dost vysoké úrovni a reflektuje vše co se na uměleckých školách běžně učí. Práce se studenými a teplými barvami, které vytváří jednotlivé vrstvy obrazu...hromada detailů, které díky barvám vyniknou, nebo se upozadí...soulad naprosto protikladných barev na jednom obrázku. Tohle fakt nejsou náhodné dětské omalovánky, ale věc nad kterou někdo hodně přemýšlel. Lidi co to tenkrát barvili byli opravdu machři a dokázali z absurdního minima vytřískat maximum. Je ironií, že se na rozdíl od kreslířů a pisálků ovací nedočkali a Marvel je pro jistotu ani neuváděl v hlavičce. Jasně že to nevypadá jak moderní dílo, trochu se to za těch 50.let pohnulo a bylo by smutné kdyby ne. Ale chtěl bych vidět výstupy soudobých koloristů pokud by měli ve fotošopu zapnutou jen osmibarevnou paletu. A když už jsme u toho, chtěl bych vidět soudobé kreslíře, jak překreslí Barryho Smitha, nebo Buscemu :-). Jinak nic proti monochromu, ale právě tihle conani z produkce netopejra vypadali, jako když to tiskli na kancelářský kopírce. V bonusech téhle knihy jsou fotky nebarvených originálů, které fungují velmi dobře i bez barev. Ale holt i to pero se musí umět natisknout.

    Apropo papír. Conan byl vždycky pulp. Už originální texty vycházely časopisecky v šestákovém formátu a komiks na tom nic nezměnil. Pulp je spotřebka a to je potřeba přijmout, komiksy té doby byly konzum nikoli noblesní graphic novels a jako takové vycházely na papíru konzistence toaleťáku, který měl savou vlastnost a sklony k rychlému žloutnutí. Proto se tomu chodilo naproti sytou barevnou paletou s vysokým kontrastem, aby aspoň něco bylo po čase vidět. Tohle patří k věci. Když vezmete původní coloring, vyčistíte ho a natisknete ho moderními technologiemi na kvalitní papír, nebo na to koukáte přes display tabletu, tak to prostě nebude fungovat. Když jsem před deseti lety říkal Buchalovi že mi jeho naleštěné omnibusy vypalují zorničky, tak argumentoval, že to takhle vyšlo i v originále. V reedicích možná. Ale ne v sešitech. A neznamená, že je to dobře. Dark Horse i jíní má občas tendenci dělat z Predátorů a Terminátorů umělecká díla, což je hrubé nepochopení tématu. Ne. Fakt je to čtení na hajzl a naleštěná produkce na tom nejen že nic nezmění, ale může tomu dokonce i ublížit. A je to celkem rozšířený nešvar. Ani licencované série jako UKK tohle úplně nezvládly. Podle mého soudu připravilo CC, které komiksům už možná snad asi trochu rozumí, tuhle knihu skvěle a s citem. Určitě bych doporučil fyzicky si jí prohlédnout, než vynesete soud. Ale stejně...je to Conan. Lemirea z toho neuděláte a to je asi důvod proč vychází v oddělených knihách, které se nejmenují Conan ;-) Pokud vám to téma nic neříká, netřeba se tím trápit. Pořád chci ale věřit, že bude dost lidí kteří to docení. Jestli ne, tak proč mě kurva přehazují staré semicovské sešity z téhle řady na aukru tisícovkama?
  • louza
    Teda přátelé, já z téhle diskuse nevycházím z údivu. Cože to chcete? Nahradit originální zastaralý coloring úplně jiným neoriginálním zastaralým coloringem? A Barry Windsor-Smith že velký špatný? No to byste určitě měli napsat uživatelům na Heritage a poučit je, ať si tam nedělají škodu nákupem jeho originálů :-)
  • louza
    baatcha : jasně, myslel jsem konkrétně příběhy Čtyřlístku. Ne ostatní komiksy v rámci něj.
  • louza
    louza10.6.2022 13:04Providence Omnibus
    Druhej pokus :-) Pro jistotu i Neonomiconem ať to stojí za to, kdyby náhodou něco nevyšlo. Taky mám původní knihu, ale měnit to nebudu. Docela se mi to bez těch bublin líbilo. Stejně je to tam napsaný dvakrát.
  • louza
    louza27.5.2022 10:26Drtileb a Kostřík
    Dá se to číst samostatně.
  • louza
    louza31.3.2022 11:02Barakuda #1, 2
    Ivan Kucera : Ostrov pokladů, Silver,...huh..Piráti z Karibiku. Nevím proč bychom měli končit právě u těchto. Pokud bych si já měl vybrat pirátský příběh, tak je to jednoznačně Crichtonův Pirate Latitudes. Scénář je hotový. Stačí to jen zkomiksovat.
  • louza
    Nezbi : Myslím, že časem určitě bude. V tomhle omnibusu chybí celý příběh Cruel Summer což je snad nějakých 8 sešitů uzavírajících třetí sešitovou řadu Criminalu...k tomu stačí přihodit nějaký další dosud tedy nevydaný speciál nebo šedesáti stránkovou knížku a regulérní omnibus je na světě. Akorát to nejdřív musí vyjít anglicky.
  • louza
    louza16.3.2022 17:59Barakuda #1, 2
    Gmork : sorry, ale tohle není pulp, tohle je prostě jen blbost :-) Tady je evidentní snaha o děj, kterej je prostě jen nebetyčně špatnej. Přitom je ale pozoruhodné, že autor pracuje s docela zajímavýma postavama. Akorát s nima pracuje zarážejícně blbě. No ale třeba se to bude líbit. Normálně se snad tolik nerozepisuji, ale tohle mě inspirovalo a chtěl jsem se pokusit vysvětlit co mi na tom vadí a ne to jen tiše popravit.
  • louza
    baatcha : Dík za doplnění. Jo komiksové legendy mám všechny přečtené, ale už je to nějaká doba.
  • louza
    Co obal, ale obsah...kouknu hned na druhou stránku a čtu "Nepřibližuj se pazgřivý zloduchu...dnes se Raveniny cti nezmocníš!" :-)))))) Štěpán Kopřiva je búch.
  • louza
    Asi fakt poslední. V tomhle případě bych dal klidně nášup. Spidey není vlajkovou lodí Marvelu jen tak pro nic za nic a tenhle komplet to jasně ukázal.
  • louza
    regressiv : s druhým už vydaným nebude. Ale s připravovaným třetím ano. Ten už měl jen tyhle barevný obálky. Na stránkách BBartu jsem ale zaznamenal možnost koupit si nový obal samostatně, pokud nutně potřebuješ, aby to lícovalo.
  • louza
    Darth : existuje něco čemu se říká Gaussova křivka, což chytří chlapi z Crewe určitě znají. Ta mimo jiné říká, že NIKDO nepíše stále jen mistrovské opusy. Ale ani totální plebs. A já říkám, nesmažme se přečíst veškerý Jodův trus (oni nám ho klidně vydaj pokud ho budeme kupovat), vyberme si libovolného mantáka a vedle těch dvou dobrých Jodů vydejme tu jednu dobrou mantákovu knihu ze sta. Pak iterativně vyberme dalšího mantáka, nebo třeba dvě knihy od nějakého dalšího génia....a tak prostě pořád dokola. Výsledkem bude že ač manták či génius, budeme číst stále super literaturu. Lpění na jediném autorovi statisticky nemůže kvalitativně nikdy vyjít. Třeba takovej Vybíral a jeho poradci tohle docela chápou a jejich edičák podle toho taky vypadá. Crew teď koncem roku předvedla dokonalou jízdu králů, Dobyvatelé, Šinkl, Mlsoun, Parchanti...oni na to maj. Věřím že to daj a dalšího Joda už nedaj.
  • louza
    Matthew : původní vydání pro mě znamenalo nesmlouvavý špinavý Londýn předminulého století. To co vidím v ukázkách je nějaká papundeklová omalovánka, která nemá nic z původního poselství.
  • louza
    louza22.11.2021 15:55Sweet Tooth - Mlsoun #01
    No tak ještě ti to mohli vydat zmenšený ve dvou boocích v měkké vazbě každej po čtyřech stovkách...
  • louza
    Jo přesně tak jsem to myslel :-) Fakt na tom spolupracoval? To se docela divím. Vždyť tahle verze jde proti úplně všemu co Z pekla v původním vydání znamenalo...
  • louza
    Hustý. Připadá mi, že tohle vydavatelé (rozuměj zahraniční) dělají Moorovi schválně.
  • louza
    No jo, no. Není to moc hezký, ale co naděláme. Zahraniční vydavatel poctil tuhle sérii novým faceliftem komplet.
  • louza
    Už je to skoro dekádu co jsem tento příběh četl a stejně ve mě rezonuje zdaleka nejvíce z celých Fables. Druhá půlka byla nastavovaná kaše a výrazně slabší. Ale za tuhle knihu stála. Krásný příběh.
  • louza
    louza29.6.2021 13:25Requiem: Upíří rytíř #03
    vita : hele neříkám, že je to celý takový, ale jsou tam místy fakt boží scény, když super korektní a učeně mluvící emancipovaná zombícká inkarnace tuším matky terezy (s obrovským poprsím, na dotaz proč vypadá jak šlapka vysvětluje - aby ti chlapský xindli viděli o co přicházej :-)) ) vydá rozkaz typu, nechť naši bojovníci obrátí konkurenční vojsko v hromadu výměšku, načež její trpasličí pomocník přetlumočí do amplionu rozkaz "Rozstřílejte je na sračky!!"...Pekelnýho bosse Draculu vytočej tím, že mu ukradnou zásilku fetu a pak semu jí pokusí prodat zpátky, pak tu máme jednoho chlípnýho upírskýho generála, kterej postává za dveřmi souložících párů a krade jim jejich orgasmy a alternativní inkarnaci hlavního hrdiny, který dělá z jeptišek jebtišky. Prostě samý libový nápady made in Crew 2000. Kdyby tohle vyšlo po miléniu, tak by vůbec nikdo nepochyboval že to tak má bejt, protože tohle byl náš komiksový svět. Jenže doba se hnula a v dnešním crewním portfoliou už to působí téměř nepatřičně. Ale byly doby, kdy vycházelo jen tohle a přišlo nám to normální. Doby kdy Lemire ještě dělal v mekáči a komiks byl přednosně o krvi a kozách.
  • louza
    baatcha : Normálka myslím jako soudobá normálka. Nikoli třeba sedmdesátková, nebo osmdesátková normálka. Ohledně té kresby. Němeček měl období kolem milénia, kdy jsem jeho vývoj nemohl kousnout, postavy byly divně protažený měly malý hlavy...prostě podivnost. V poslední době mi přijde, že ta kresba je relativně v pořádku až na ten digitální coloring, ale holt to je últitba době a zvýšené produkci. Jinak ty příběhy jsou samo... ne moc dobrý. Ten pravý čtyřlístek odešel s Ljubou Štíplovou, to je jasný. Proto mě nesmírně těší, když vidím tuhle Danovu práci. Ano. Je to úplně jiný Čtyřlístek. Ale je to brutálně dobrý.
  • louza
    Kolik ještě zbývá knížek?
  • louza
    Měl bych dotaz k téhle knize, nejspíš na Richarda. Proč je první příběh barevně tak neskutečně vyblitý, druhý tak na půl ale znatelně lepší než první a třetí úplně dokonale colorovaný? Nejdřív jsem myslel, že je to chybou kusu, ale evidentně to mají všchny knihy stejné. Jsou podklady z nichž jste to tiskli validní, nebo byly trochu invalidní?
  • louza
    karl173 : ne. čím méně tím lépe.
  • louza
    Tohle fakt skončilo? A batman nebude. Suuuper. Kdyby mi kolem roku 2000 někdo řekl, že budu nadšený když u nás NEvyjde další komiksová řada, klepal bych si na čelo. Momentálně je nevydání to nejlepší, co se může fanovi přihodit.
  • louza
    Fimi : no ale ti první pak teda nemusí číst komiksy ale beletrii, když je kresba nezajímá a ti druzí můžou jít do libovolné galerie kdy takových Rossů najdou po celém světě řádově desítky. Když mi onehdá Milan Krejčí tvrdil, že komiks je pro něj hlavně o kresbě a na příběhu nezáleží, zůstal jsem zírat s otevřenou pusou. Vždycky jsem myslel, že je to kombinované umění, kde jsou obě nádoby minimálně propojené v ideálním případě dokonale promísené.

    karl173 : A musí mít všechno pointu? Nemůže být třeba cesta cílem? Právě nad tím se zamýšlím. Je to fakt takhle jednoduchý? Fanoušci říkají, že Miller se změnil. Ale nezměnili jsme se spíš my?
  • louza
    Tu averzi k Millerovi tak úplně nechápu. Když vyšla před dvaceti lety třístovka, všichni z toho byli posraní. Podle hodnocení tady je vidět, že trvalo snad deset let, než lidi prokoukli o čem to je. A že to vlastně o ničem zase tak moc není. Třista chlapů stojí proti perský přesile a zvítězí. Jmenuj jedinou hlavní postavu, jmenuj dějový zvrat, jmenuj cokoli, z příběhu, co by obhájilo maximální hodnocení. Kromě výtvraného zpracování, které stejně nedosahuje geniality Sin City. Přesto to léta dostávalo plnou palbu ze všech stran.

    O čem je vlastně Terror. Reworklý batman bojuje proti terorismu, občas se mucká s catwoman, občas se s ní mlátí. Občas mlátí terroristy. Vypadá to geniálně výrazně lépe než třístovka. Místy lépe než sin city. Děj je úplně o tom stejném jako 300 a nechá se popsat jednou větou. Menšina proti přesile. Ale téma je politicky choulostivější. A vyšlo to v jiné době. Takže poprava.

    Xerxés. Jako třístovka, ale o dost jinak. Začátek tradiční, pak se to překlopí do obrazového alba. Je to vůbec špatně? Co je vlastně na obrazovém albu špatného? No tak v tomhle případě rozhodně kolísavá kvalita obrázků z nichž žádný není tak geniální jako ty v Terroru, některé jsou pěkné, jiné na hranici průměru. Ale i tak. V regulérním umění existují sekvence obrazů vyprávějící děj. Neříkám, že se to Frankovi zrovna daří. Kniha vznikala dekádu a je to na ní vidět. Ale tvrdím, že způsob jakým to Miller podchytil je možná správný a Xerxés může být v době, kdy 80% lidí nezvládne přečíst více než dvě věty v kuse a obecnou realitu plně definují několik slov čítající bulvární titulky, dost dobře první předzvěstí něčeho co se v blízkém budoucnu stane i v komiksovém mainstreamu normou. Z tohoto pohledu je mi Frankova snaha sympatická. I když se to úplně nepodařilo.

    Druhá věc je, že vzhledem k Millerově současnému stavu kniha funguje i ve druhé rovině. A sice že je plná velkoformátových ilustrací, které se samozřejmě snáz a dráze rozprodají v aukcích po originálech, protože se dobře rámují a vypadají dobře na zdi. Frank si prošel těžkým obdobím a účty za zdravotní péči jsou v jeho rodišti o dost drsnější než v Evropě...

    Chápu, že to nikoho moc nebaví, taky jsem z toho nešel do virgule. Ale komiks není jen příběh. Je to i vizuální forma. A ta tady na jednu hvězdičku teda není. Pokud má někdo jiný názor, nechť mi pošle své originály v kvalitě srovnatelné Xerxérem. Rád si je pověsím na zeď.
  • louza
    louza25.11.2020 14:00Fatale #05: Proklít démona
    Takže to dotáhli. Po špičkovém Gotham Centralu další skvělá uzavřená série. Bravo. Teď už chybí jen Kill or be Killed a jedna kniha Criminalu, která v anglofonních zemích vychází někdy v prosinci a máme veškerého podstatného Brubakera v kapse. Super a díky, BBArte.
  • louza
    louza20.11.2020 20:40Golem a další komiksy
    Darth Raelchi : ke tvému osobnímu problému bych postavil čelem jiný osobní problém o kterém se veřejně moc nemluví, ale není od věci to občas trochu rozmáznout, abychom věděli o čem se vlastně bavíme. Jasně, chápu že Petráčkův styl se od určité doby výrazně změnil a zhrubl, což mnoho lidí nekousne. To ale nebyla svévole. Byl to důsledek nehody při níž přišel o prsty pravé ruky. Drtivá většina malířů na jeho místě by šla dělat nočního vrátnýho. On to vzal do levý.... Respekt. Ukaž mi dalšího takovýho.
  • louza
    Lesbická superhrdinka? Pána boha... Marvel by si měl ještě licencovat Ennisův Herogasm ať to tam má teda kompletní a pokryje všechny minority. Aby to někomu nebylo líto a nešel do ulic...
  • louza
    louza31.10.2020 21:09Bez vlasů
    Absolutní chiba! Žádná paseka, ale Crew to měla vydat. Tohle si Pavlovský s Litošem neměli nechat ujít...
  • louza
    louza31.10.2020 10:51Zarov
    Díky za info.Tak to si koupim.
  • louza
    louza30.10.2020 11:45Zarov
    Je tohle uzavřené, nebo je to první díl nečeho?
  • louza
    Milo : Nejsi hnidopich. Chceš za své peníze přiměřeně odvedenou práci, to není nic špatného.

    Těch chyb je tam mnohem víc. Od kriticky faktických, jako že dr.Swann v prvním sešitě tvrdí, že nedostudoval střední školu, přitom z dalšího děje vyplývá, že si koupil univerzitní diplom. Už zmíněné pochroumané credits prvního sešitu (Todd Mcfarlane je penciler a rozhodně ne Romita Jr. - to je vidět na první pohled). A pak menší chybky jako překlep ve slově akvárkohlav a další... Důslednější redakce by fakt prospěla.
  • louza
    louza17.8.2020 23:47Metabaron (pevná vazba)
    Velkej šéf : to chápu. Válí se mi to doma od pátku a celej víkend jsem stydlivě klopil zrak mimo a dělal všechno možný, jen abych nemusel číst další jodo blábol (proč si to pořád ještě kupuju je otázka nad níž si marně lámu hlavu i já sám). Nicméně po Kazumakiho komentu jsem se konečně odhodlal z toho sundat celofán a první dvě knihy zhltl na posezení. A dobrý. Ani jsem neměl chuť si vyrvat bulvy. Žádné přelomové dílo, ale příjemná jednohubka, která se dobře čte a příjemně se na ní kouká. Uvidím jak druhá půlka, ale čtyři hvězdy se zdají tak akorát.
  • louza
    louza17.8.2020 22:39Metabaron (pevná vazba)
    Velkej šéf : Jestli jsem to dobře pochopil, tak Jodo napsal povídku, na jejíž základě Frissen napsal scenář. První dvě knihy kreslil Sécher druhou půlku Henrichon.

    Ter : Asi se to dá číst samostatně. Ale místy se to na dění v Metabaronech trochu odkazuje. Incal v tom kromě univerza moc nevidím.
  • louza
    Podle mého názoru je to v pohodě. Nadčasová klasika. Takhle nikdo jinej nekreslí.
  • louza
    Delphín : komiks nemá pohlednou kresbu...no ty bláho...to je dost odvážné tvrzení
  • louza
    louza19.4. 18:52Pindárna
    Já tam chodím rád. Vždycky si při mnohaminutovém čekání na objednanou knihu prohlížím raně devadesátkový fotky Van Damma a Ramba na dveřích a kromě z nově nabyté knihy mám vždycky i radost, že mě neroztrhal ten pes. Když tak koukám na ty krabice venku, vždycky toužím více poznat procesní know how této firmy. Oni nepochybně přišli na něco o čem se většině docentům procesního řízení ani nezdá.
  • louza
    louza7.4. 23:01Sběratelský klub
    damacon, geek-woman : nemůžu potvrdit. Do CC už od dob calibre v té pasáži chodím vcelku pravidleně. S Dortem se sem tam bavím a vždycky byl v pohodě. Byť ano, je to srdcař a někdy se i sám vyhecuje k plamenějšímu projevu, kde šetří diplomacií, ale že by byl agresivní, tenkrát nebo dnes jsem nikdy nepozoroval. A zbytek jejích týmu je vyloženě medovej. Maj tam bezva mladší a starší holčinu a Trojan je už z definice ultra slušnej a občas mi vydal komiksy i po zavíračce. Sice se mi moc nelíbí ta jejich slevová politika co tě k nim náhne na přímo, ale chodím k nim vlastně rád a dělal jsem to dřív, než s tím začali. A to nemám ani jednu kolosálku :-)
  • louza
    louza6.4. 13:43Pindárna
    Gmork, Walome : " "Co nastane, až i z této" společnosti fanoušků "začnou lidi odpadat" - přestanou vydávat kolosálky, to je velice jednoduchý :D " - nebo zvednou cenu?
  • louza
    louza27.3. 22:08Pindárna
    walome : Zaútočili jste masivní letákovou kampaní? :-)) To v devadesátkách platilo za dobrý vtip. Dnes asi fakt smutná realita. Občas čtu i komiksy bez obrázků, většinou fantastiku a ty stesky i náklady jsou tam dost podobný jako v případě komiksu. Myslel jsem, že třeba kriminálky, který vůbec nečtu tu jedou ve velkém, když to běží každý den v televizi. Kupodivu mi Pavlovský s Kopřivou ve svém podcastu vysvětlili, že i to je okrajovka. Když to vezmu úplně mimo, tak svaz sportu kterému se věnuju má 1800 registrovaných členů. Tak nevím jestli jsem taková okrajovka, nebo je v tomhle státě fakt jen patnáct set lidí, kteří jsou ochotní se pro něco nadchnout a věnovat se tomu.
  • louza
    louza22.3. 19:12Pindárna
    walome : No jo no. V podstatě máš pravdu. Znám pár knihkupců a nemám pocit, že by se topili v penězích. Jednoho vydavatele, který je na tom trochu líp, zvlášť když má ještě nějaký svůj prodejní kanál. A jednoho špeditéra, co vozí knihy, který na tom z nich je zdaleka nejlépe. Taky jsem byl nedávno snad po pěti letech v prázdném Luxoru po strop narvaném knihami a není mi vlastně úplně jasný z čeho tenhle moloch platí. Ale maj tam toho fakt hodně. Pokud chce člověk "nějaký komiks", tak tam rozhodně pochodí. Je možný, že už se dneska čtenáři oslovujou jinak, než v dobách průrazu BBartu, kdy ještě bylo zvykem nakupovat spíš osobně než s apkou v plechové krabici. Stejně mi však přijde, že model defakto předplatného pro úzkou skupinu lidí nikam moc nevede a jsem rád za každý luxor a dobrovského, kde jsou i nějací jiní lidé než prodavači. Jiný způsob jak natáhnout nové nepolíbené fanoušky z ulice mě nenapadá.
  • louza
    louza21.3. 10:21Pindárna
    soulbringer : já to chápu, že si taky snaží vydělat. Jen se snažím ukázat i druhou stranu mince. Model typu CC/MB může fungovat už na vybudované komunitě (ne že by i oni k tomu budování nepřispěli, abych byl úplně fér), kterou je ale potřeba průběžně rozšiřovat, protože lidi časem odpadávají. A jak jinak se k nim dostat než skrze massmarketová knihkupectví? Ti opravdu velcí vydavatelé si to uvědomují a proto se je minimálně aspoň nesnaží bojkotovat. I když jsou samozřejmě taky rádi, když u nich nakupujem na přímo.

    Ještě si dobře pamatuju dobu na přelomu tisíciletí, když jsme všichni kupovali všechno i když komiksy byly nesrovnatelně dražší než dnes. Mohli jsme si to dovolit. Prostě toho vycházelo tak strašně málo. Dneska je ráj. A ten průlom nastal právě v době, kdy se toho chytli větší vydavatelství typu BBartu a procpali to právě do Luxoru. Proto mi plivání na něj přijde trochu hmm... nemoudré. Vděčíme jim i Luxoru.
  • louza
    louza20.3. 19:28Pindárna
    Tady ale nejde o to, jestli do Luxoru chodíte teď. Ale kam jste šli, když jste si chtěli koupit svoje první komiksy. Pokud jste to pálili rovnou do Čáslavský, nebo Krakatitu, tak klidně hoďte kamenem. O těch podomních srandistech ani nemluvě.

    Jako CC/MB super. Ale zkoušeli jste se na to třeba podívat z druhý strany? Třeba ta úžasná cena co máte ve slavíkový není o 40% menší (ta zvláštní shoda s distribucí, co?). Mohlo by to být i tak, že cena je to normální, ale když si jdete pro knihu do Luxoru, tak vám prostě Dort cynicky naúčtuje úhradu distribuce. Takže co? Gift, nebo punishment? Ten druhej kašpar co pořád všude pláče, že se mu nic neprodává a do půl roku má všechno vyprodaný snad ani nestojí za zmínku.

    Jako fajn. Pro přiživování skupinky nás pár stovek bláznů asi dobrý. Ale pro komiks jako žánr to neřeší vůbec nic. Kdyby to takhle dělali všichni, tak za chvíli nebude co číst. Čest těm co chodí s kůží na trh (do Luxoru) a trochu se snaží o rozvoj toho média. => řekl a odešel středem nakupovat nemainstreamový komiks do speciálky :-)
  • louza
    louza13.3. 15:19Pindárna
    faster86 : no jasně. Takhle to bylo i stěmi omnibusy, to šlo taky v bundlech. Rozhodně si nestěžuju, byla to úžasná Brubaker jízda. Jen se prostě může stát, že se na malém českém vyšťaví i tak silný vydavatel, jako je BBart. Ale věřím, že když se tomu dá čas, tak se z toho oklepou. Holt jsme si to už vybrali v minulých letech a teď je čas trochu zvolnit.
  • louza
    louza11.3. 18:20Pindárna
    peterxpeter : byl tam útlum, někdy po jejich omnibusovém období zhruba před deseti lety, kdy se zařezávaly rozjeté série dvě knihy před koncem a spousta knih se vyprodávala v LK. Časem se z toho nějak dostali.To s jakou kadencí v poslednich letech chrlili Brubakera mi právě to období dost připomínalo, stejně jako to současné mlčení poté. Takže věřím, že když dostanou čas se nadechnout, budou zase v pohodě.
  • louza
    louza18.9.2023 11:22Filmový a hudební klub
    Taky to mohutně promujou. Zdá se že tyhle starý desky táhnou. Nedávno jsem šel kolem torza Bontonu a měl pocit, že se propadl v čase o dvacet pět járů. Plakáty Kladiva, Apage Satanas a nezbytných Karlů Svobody a Goťáka. Některý věci chcípaj fakt pomalu.

    A některý bohužel dost rychle. Devona žeru ale ty poslední PW jsem nějak nebyl schopnej doposlouchat do konce. Strašně želím toho, že nechal vyhnít The Shadow Theory. Se Scottem a menším Gildenlowem měli tenkrát měli našlápnuto fakt skvěle. Docela často si pouštím demo, který mi tenkrát posílal přes nějaký diskusní fórum ještě ještě před vydáním Behind The Black Veil. A je to asi to nejlepší co kdy udělal. A to tam není ani flétna ani metal. Neskutečně talentovanej hudebník, kterej trestuhdoně skoro netvoří.
  • louza
    louza18.8.2023 21:18Pindárna
    Mr.Plysh : jestli jsi kódoval crew.cz, tak bys mohl zjednat opravu kaskádových stylů v hlavičce stránky za něco více browser kompatibilního. Na linuxu se mi ve firefoxu menu netrefuje do toho černého podkladu a bílá písmena Připravujeme, Vydali jsme...atd včetně oddělovacích čar se zobrazují přes ikonky facebooku. Je to tam už roky a irituje mě, že to zatím nikdo nereportoval. Firefox ve Windows to patrně zobrazuje správně.
  • louza
    louza26.5.2023 22:34Sběratelský klub
    Řekl bych že tentokrát si překupníci moc nepomohli. Věci od Unikornu se prodávaly už někdy v roce 2005 v LK a bylo tam toho stohy po desetikoruně. Leželo to tam roky. Jestli toho ještě po dvou dekádách teď někdo uvolnil půl stohu na překup, tak to maj chlapci co prodávat tak do roku 2050.
  • louza
    louza19.5.2023 20:36Sběratelský klub
    Ta parafráze na Semicovské sešity je pořád brutálně funkční. I po třiceti letech mi srdce poskočí, jen o to poprvé zavadím pohledem. Jako když svého času PNSka vždycky naskladnila nového Spideyho, Conana, nebo Fantoma. Od Tera je to sprostá sázka na nejnižší komiksové pudy :-)
  • louza
    louza2.12.2021 00:41* Připomínky a návrhy
    Zack, SomeOne : zdá se že to původně bylo dobře. Zmátl mě počet stran toho "sešitu", který zabírá půlku knihy, ale je to opravdu asi jeden jediný sešit. Omlouvám se za zmatení.
  • louza
    louza21.12.2020 12:01Slevy, výprodeje, bazary
    james89 : :-)) No to se ti nezdá. Ty se tam prodávaly právě proto aby se z trhu vytratily. A můžeš si být jistý, že vydavatelé setsakra dobře vědí co v levných knihách skončilo, takže dotisk čekej u většiny titulů nejdříve nikdy.
  • louza
    louza18.12.2020 23:20Slevy, výprodeje, bazary
    SlouzimStarymPsum zdá se antikvariátům rozumí, kampak na něj...neprojde žádná levota
  • louza
    louza27.4.2019 21:06Sběratelský klub
    Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...
  • louza
    louza26.4.2019 09:34Pindárna
    Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.
  • louza
    louza24.4.2019 13:25Sběratelský klub
    U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)
  • louza
    louza4.4.2019 22:33Pindárna
    Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...
  • louza
  • louza
    louza30.11.2018 12:06Slevy, výprodeje, bazary
    Tak to je fajn, že si rozumíme.
  • louza
    louza30.11.2018 11:33Slevy, výprodeje, bazary
    Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

    Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.
  • louza
    louza30.11.2018 11:19Slevy, výprodeje, bazary
    Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

    Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...
  • louza
    louza30.11.2018 11:06Slevy, výprodeje, bazary
    Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.
  • louza
    louza29.11.2018 20:36Slevy, výprodeje, bazary
    Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.
  • louza
    louza27.11.2018 13:07Pindárna
    Walome : promiň, nechtěl jsem se ti smát, baví mě to obecně. Přehlídnu že sugestivně navádíš admina na můj ban negativně pasivní formou výpovědi (neptej se co to je, právě jsem to vymyslel abych vypadal chytřejší). Možná se směju jen svý blbosti a vy ještě víte o čem se bavíte. Ale já se už fakt ztratil.
  • louza
    louza27.11.2018 12:57Pindárna
    Ty jo, já se v tý debatě nějak ztrácím.

    Zdá se mi to, nebo se tady politicky neuvědomělý xenofob se sklonem k šikaně mladších Kapis snaží volat po svobodě slova, zatím co politicky korektní, globální mládežník Fry pro něhož všechny názory mají stejnou váhu tady volá po zavedení cenzurního lynče? Hoši, nezdá se vám, že prostředky které vyžadujete jsou trochu proti názorovým proudům k nimž se vzájemně přiřazujete? :-)

    Korunu všemu nasazuje dokonale nestranný Walome, který všem na plnou pusu tvrdí, že nic netvrdí a že vlastně o nic nejde :-D Fakt dokonalá diskuse. Možná že Zack má nakonec pravdu :-)
  • louza
    louza26.11.2018 20:28Srazy, cony, festivaly
    Jestli můžu trochu poradit, celkem se nám pro srazy osvědčilo http://doodle.com/
  • louza
    louza26.11.2018 20:21Pindárna
    Zack : Jasně. Je to tvé svrchované právo. Tak uvidíme, jsem celkem zvědav jak to bude fungovat v praxi. Možná si z toho něco ukradnu pro sebe, když to bude dobrý.

    Fry : Trochu nerozumím co znamená ohrožovat svým názorem (ale zní to fakt ftipně) :-) Já patrně ohrožuji někoho svým názorem v každém komentáři, pokud si ho někdo svévolně přečte a nechá se jím dobrovolně ohrozit :-) Jestli myslíš takový to "můj názor je nej a všichni kdo nesouhlasí jsou blbové" (a to tisíckrát opakováno), tak to je skutečně problém, zvlášť když se takových lidí sejde víc a utvrzujou se v tom. Ale to se tu myslím neděje, nebo jsem si toho nevšiml. Občas sem tam nějaký exces, jsme přece jen na internetu. I já sám tu určitě párkrát prudil. Ale pořád žiju v domnění, že je to tu celkem zdravý. Osobně pravda některý lidi a jejich postoje nemám moc rád, ale naučil jsem se je tolerovat a trochu i respektovat. Holt tisíc lidí, tisíc chutí.
  • louza
    louza26.11.2018 17:17Pindárna
    Zack : chápu. Je otázka jestli tohle může jedinec subjektivně nějak spravedlivě rozsoudit. Osobně jsem tuhle otázku řešil na jiném webu, kde sedím na tvé sesli a rozhodl jsem se pro naprosto minimální vměšování. Konkrétně Kapise tam mám taky a nikdy jsem mu nemazal jediný příspěvek, byť občas šla diskuse hodně mimo topic. Pokud už bych se k tomu rozhodl, asi bych mu dal bez další následné diskuse echo proč jsem se k tomu rozhodl. Za sebe můžu říct, že se mi tvůj liberální a rozumný přístup doteď líbil, tak věřím, že to vymyslíš nějak chytře.

    Fry : Walome má podle mě v tomhle pravdu i když je to možná trochu jinak než to on myslí, lidi to fakt umí i sami a brát do ruky bič málokdy něco vyřeší. Cenzura není nikdy správný řešení. Koncepčnní řešení je jedině systematická výchova. Podle mě je současná situace a úzkoprofilových webech docela fajn díky nástupu facebooku kam se odlili ti největší křiklouni a na žánrově zeměřené stránky chodí už povětšinou jen skuteční fandové. To bahno co bylo po celém internetu v první dekádě už dneska notně prořídlo. Bylo fakt o dost hůř.
  • louza
    louza26.11.2018 14:17Pindárna
    Draco : řekla největší místní trolice...:-) Ale v podstatě souhlasím, že tady snad diskusní osvěta a umírňování není až tak potřeba. Spíš si říkám, jestli je to problém jen komiksových diskusí a jestli to vůbec můžeme v tak malé ohrádce vyřešit. Jestli ty jevy náhodou nejsou hlubší společenský problém. Ale zase na druhou stranu komiks je součástí společnosti, tak proč nezačít před vlastním prahem...?
  • louza
    louza20.11.2018 15:19Pindárna
    Hm. No jak to vidím já, tak problém není ani tak v tom co si o Plutoně myslí nějakej společek pár stovek aktivních komiksových fandů, kteří Plutonu znají a z nichž zlomek jich hodnotí tady a i kdyby si to nakrásně koupili všichni, tak to sotva spasí. Ale je to o tom jak oslovit lidi, kteří o Plutoně a Lemirovi ani nějakém komiksu v životě neslyšeli, aby si jí koupili. Protože fandů je pár stovek, kdežto těch ostatních je pár miliónů. Podle mě je to to samé jako vždycky. Plutona se zkrátka nechytla. A jasný recept na to co se chytne neexistuje.
  • louza
    louza20.11.2018 14:00Pindárna
    Zack : dělat sám je neumím, proto rád podpořím lidi, kteří to umí. Ale musím nějak zjistit, které za to stojí... Tady bych tu diskusi s dovolením utnul, protože podobných už bylo a stejně se to ještě nikdy nevyřešilo. Mysli si co chceš, já stejně budu konat jak uznám za vhodné. Je celkem jasné, že se nedomluvíme a jen zbytečně budeme generovat další nesmyslný bajty do databáze.
  • louza
    louza20.11.2018 13:39Pindárna
    Zack : Tímhle si mi nahrál na smeč. Protože já do hospod už skoro nechodím z důvodu, že v 80% případů tam hnusně vařej a mám pocit, že za svoje peníze nedostávám tu přidanou hodnotu, kterou bych čekal. Pokud vezmu tu samou cifru a udělám si jídlo doma sám, dosáhnu skoro vždycky lepšího výsledku. Komiksový trh má v mém případě jedinou šanci. Buď to bude fungovat tak jak to vyhovuje mně. A nebo se toho vůbec nebudu účastnit a nezaplatím ani to co mi chutnalo. A při přehledu mých komentářů tady v databázi je jasný, že mi chutná fakt nadprůměrně. Vzhledem k tomu, že všechno cvakám za svý a většinou těsně po vydání.
  • louza
    louza20.11.2018 12:13Pindárna
    Gmork : tak, tak. Pamatuju si, že když jsem tohle vysvětloval Scarfaceovi, tak docela ztuhnul co jsem to za prašivýho zloděje, kterej to ještě do očí přiznává :-) Ale je pravda, že nebejt možností, který jsou dnes a nemít možnost si předečíst některý věci dopředu, tak bych v tý záplavě (hlavně tedy té zahraniční, česká je už odfiltrovaná) nečetl raději asi nic. Riziko šitu je obrovské. Ale i tak toho koupím mraky jak v cz, tak i dost v en. Věšinou to pak vypadá tak, že jednou za čas napochoduju do krámu vydavatelství a jen ukazuju prstem. Nejvíc mě baví nákupy v CC, kde mi ta paní vždycky přeje ať se mi kniha líbí :-) - ano líbila se mi. Proto jsem tady. Na druhou stranu, toho vychází opravdu spousta pěknýho a když mi na stacku čeká 10 knih s potenciálem 100%, proč se zabejvat osmičkovou záležitostí?
  • louza
    louza13.11.2018 22:10Čtenářský koutek
    Fimi : Doctor Star je velmi dobrý. Skoro bych řekl to nejlepší co pod BH hlavičkou zatím vzniklo.
  • louza
    louza10.11.2018 00:12Pindárna
    Fimi : Jo. Řekl bych že ten Outcast už zase tolik ne, ale WD je prostě objektivně hit. Já mám třeba rád Willinghama, ale vůbec mu nevyčítám, že po Fables defakto zmizel, protože co by taky ještě psal lepšího, že? Proto říkám : nevydávejte samý Ennise, Aarony, Morrisony, Jodorowský...navydávejte ani celou produkci vydavatelství Image, Vertiga ani Longshot Comics. Vydávejte prostě "jen" dobrý knížky.

    A co je dobrý určím samozřejmě já :-)

    Opět nědokážu odpovědět. Některé knihy od Aarona, něco od Ennise MAX (bez max nic). Remendera neznám. - Nevim, neřeším, neměřím knihy, nelícuju je v polici ani nesbírám komplet jediného autora protože to je statisticky vždycky cesta do pekla. Prostě se snažím vytipovat a přečíst to nejlepší. I tak toho vychází tolik pěknýho co zaručeně minu.
  • louza
    louza9.11.2018 23:54Pindárna
    Fimi : není to jasný? Celý filmový Avangers a všechno kolem nich jsou okopírovaný Ultimates. Většina laický veřejnosti si myslí, že Fury je černoch. Řekni jim, že je běloch a že ho v devadesátkách hrál David Hasselhoff a všichni kinoznalci Marvelu tě pošlou rovnou do blázince... Ano. Old Man Logan jedinej ne. Jeho nejkvalitnější věc naprosto klasicky unikla pozornosti Hollywoodu :-)

    Jinak teda k tý bandě...ono se to líp soudí zpětně. Sám si řekni, jestli by sis ty knížky přečetl ještě jednou. Ennis byl věrozvěst a přišel s něčím fakt novým. Ale chtěl to novátorský drsňáctví trumfnout ještě větším drsňáctvím a už mu z toho vyšel paskvil. Pak se ještě celkem chytil v těch svých válečných komiksech, ale to už nemá tak silnej záběr. Ani Crossed nebylo nic moc. Kirkman ukázal že to jde dělat mnohem zajímaveji.
  • louza
    louza9.11.2018 23:31Pindárna
    Fimi : já chtěl říct spíš to, že nejde absolutně paušalizovat. Uznávám Moorovu svrchovanost, ale jeho aktuální věci jsou neprosto nečitelný. Preacher a Hitman byly v době devadesátkovýho marastu komiksovým zjevením, který defakto nadefinovalo podobu komiksu v další dekádě. Ale Banda už byla slepá ulička, kde si jen nějakej pomatenec vylejval svoje komplexy z byznisu, který ho proslavil. Na Millarový práci zase stojí celej filmovej vesmír Marvelu, z jehož úspěchu tyje celá komiksová scéna. I ta, která se ráda považuje za nezávislou. Moc si ho vážím, ale z jeho Empress jsem dal asi dva sešity. Jeho nový věci mě vůbec nebaví. Aaron má super Skalpy a perfektní první knihu Southern Bastards, ale třeba takový Goddamned jsem vůbec nekousnul. Každý má holt svůj vrchol a nejde jednoduše říct kdo je lepší.
  • louza
    louza9.11.2018 23:10Pindárna
    Fimi : Oba :-) Ennis v devadesátkách a Millar po miléniu. Po roce 2010 Lemire :-)
  • louza
    louza8.11.2018 19:58Sběratelský klub
    Fimi : to víš holt, někdo to má na čtení, někdo je šmelinář :-) Ne vážně, vím jak to myslíš. Knížky v angličtině se v čechách velmi špatně prodávají dál, to je prostě realita. I když jí moc nechápu.
  • louza
    louza5.11.2018 09:51Pindárna
    uff : 30 knížek? To se snad ani nedá....navíc ono to není zase tak provázaný za posledních 10, 12 knih se vlastně nic zvláštního nestalo... Ale je to návykový.
  • louza
    louza4.11.2018 11:55* Připomínky a návrhy
    Fry : překlad Plata, redakce Hokr, korektury Gotfrid, DTP Lelita, Kočí. Jaktože to už nemáš? Zrovna tahle kniha je po delší době opravdu bohová, jsem z ní hodně nadšený.
  • louza
    louza26.10.2018 13:56Čtenářský koutek
    Killingjoke : rozumím, no i já mám právě na Brubakerovi nejraději to, že moc neplácá. Promyslí příběh, řekne ho a jde na další, většinou úplně jinej. Což teda s tím návratem k již vyřčenému trochu ztrácí na přitažlivosti, ale co se dá dělat. Věřím, že to zvládne dobře. KobK určitě dojeď, ta druhá půlka je řekl bych lepší než první.
  • louza
    louza25.10.2018 21:49Čtenářský koutek
    Killingjoke : fajn zpráva, ale přiznám se, že po tom co jsem dočetl Junkies, který je taky v podstatě trochu jinak technicky zpracovaný Criminal s dosud neznámými postavami, tak bych se spíš bez dalších dílů obešel. Už ty dvě doplňovačky Savage Sword a Kung-fu byly jen..."takovej normální kriminál". Junkies mi přišlo sice fajn, ale vyloženě šablonovitý. Navíc pointa na kterou vede je do poslední stránky naprosto neuhodnutelná. Nový Criminal bude určitě dobrý, ale stejný jako to, co už známe. Brubakera obdivuju hlavně proto, že pokaždý přišel s něčím novým a mezi sériema Criminal, Fatale, Velvet, Fade Out i KoB jsou diametrální rozdíly....proto bych raději něco novýho co ještě neznáme... Třeba středověký drama, divokej západ, starej Egypt, nebo tak něco.... Viděl jsi třeba někdy noir z džungle postavenej na základech Rice Burroughse? Já taky ne. A proto by ho měl Ed napsat. Byl by byl můj splněný sen. Criminal už znám :-)
  • louza
    louza25.10.2018 12:52Sběratelský klub
    Hawwwran : vyráží to dech. Takovýhle použití knižních artefaktů mě nikdy nenapadlo. Já si na zeď trapně zpátečnicky kupuju originální obrazy :-) Jo, máš to moc hezký.
  • louza
    louza21.10.2018 20:07Pindárna
    Radim : Já to četl. Jak původní Carthago, tak i Carthago Adventures. První je homogenní příběh o prehistorickém žralokovi, adventures je několik různých příběhů kde kryptozoolog pátrá po dalších příšerkách. Líbilo se mi obojí. Christophe Bec je můj oblíbený řemeslník a i když si nemyslím, že jeho tajemné příběhy na hranici horroru, které nejvíc asi odpovídají modernějším Aktům X, patří mezi špičku v komiksové literatuře (možná kromě sper skvělého Pandemonia), vždycky si jeho knihy neskutečně užiju. Chtěl jsem už před děkolika lety na fóru Crwe, aby to zvážili, ale byl jsem Gmorkem utřen, že to jsou horory a to že se rozhodně neprodá a nikoho (jeho) to nezajímá. No. Tak asi jo. Já si to kupuju všechno. Je to bezva.
  • louza
    louza18.10.2018 12:37Čtenářský koutek
    Fimi : mrkni na to. Je to podobný divnopříběh na hranici fantasy a horrou jako ptávě Zámek a klíč. Líbila se mi i psaná předloha a komiks se jí podle mého soudu zcela vyrovná.
  • louza
    louza18.10.2018 12:33Publicistika
    Draco, Walome : nerad držím basu s váma dvěma extrémistama, ale Craig Russell je vážně dost strašnej. Jak vidím někde jeho jméno, okamžitě odcházím i když tohle by mě zrovna tématicky docela zajímalo...škoda.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: neveřejné
Nabízím: neveřejné
Osobní: neveřejné
Sbírka mimo CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: neveřejné
Nabízím: neveřejné
Osobní: 0